Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Ateizm tembellikten ibarettir

cos1881

Önerilen İletiler

din konusunda sürekli tartışılan bir konu oldu bu ateistler... birilerini dinli dinsiz diye ayıran'dindar' insnalarda neye inandıklarını biliyorlar mı tam olarak anlamış değilim. Evet inanmıyorum ama Kuran'ı binlerce okudum tevratı binlerce okudum incili binlerce okudum... Eee siz kuranb harici bir şey okudunuz ya da neye inanmadığınızı tam olarak biliyor musunuz??? Bence hayırr!!!! Neye inanmadığını ve en önemlisi de neye inandığını bilen insalar bu türden bir ayrımla yazılar yazmazdı... bir arkadaşım her zaman ne olduğunu bilmeyenlere şunu söylerdi; Dinime tüküren müslüman olsa.... hep komik gelmiştir ama yerinde oldu şimdi...

saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...
Anlamıyorum Tanrı'ya yada Allah'a inanmak icin bir dinin taraftari olmak sart mıdır? Dinler savaslara , olumlere ve yıkımlara neden oluyorken, ben nasıl olur da ben su dindenim derim? Allah bunu mu emreder? Her dinin mensubu bir digerinin cehenneme gidecegini kabullenir, kendi de dininin gerektirdiklerini yaparsa cennete gidecektir... Cok gusel bir dusunce bu degil mi? Neden butun kitaplarda yazan felsefeyi yada dusunce ve hayatı almıyoruz, gerisi formalite degil midir? Cogu, zaten insanın kendi bedeniyle ilgili ibadetlerdir, ama din once diger insanlari dusunmeyı ıstemez mı bızden? Neden o zaman bu ibadetler din sayılır da asıl ıstenen sey 2. plana atılır? Neden?

insan bir dine bir mezhep hikayesine inanmak zorunda deildir.Eğer zorunlu hissediyorsak bu bizim beynimizdeki süperegoda bulunan toplumsal kuralları bastramadığımızdan ileri gelir.Sonra herkesin bir merkez sistemi var beyin ve yaratılmışız.İnsan doğumundan itibaren kendi yaratılışını soruşturmaya başlamıştır.ortaya çıkan zıtlıklar yeni felsefeleri yeni düşünceleri ortaya çıkarmıştır yani din insanların gereksinim duydukları bişeydir ve tarafından yaratıldıklarına inandıkları yaratıcıya ibadet ederler.sonra din once diger insanlari dusunmeyı ıstemez mı bızden? demişsin.ozaman neden ibadet ederiz demişsin.Her ikisinide yapabilirsin.İnandığın yaratıcıya ibadet edip sonrada başkasını düşünebilirsin,düşünebilirsinden kastim eylemsel olarakta yapabilirsin bunu.Ama din felsefelerinde sürekli evrensel olan İYİ üzerinde durulur.bazı şeyleri yanlış yorumluyoruz belki yada yeterince bilmiyoruz.evrensel iyiden kastim hiç bir din örneğin yalan sölemenin ,birisini öldürmenin, başkasına yardım etmemeni istemez.herzamn dinlerde temel İYİ olan şeydir.ve biz insanlar beynimiz sayesinde iyi oln herşeyi kavrayabiliriz ve kendimizi yönlendirebiliriz.yani din gerçek hayattaki İYİ olan hiç bişeyin zıttını sölemez.yani senin bir yanlışın var din başkasını düşün kendinden önce derken sana ibadet etme demiyor yada ibadet et derken başkasını düşünme demiyor.din biçok şeyi sölüyor .hayatta yapılması gereken biçok şeyi sölüyor.yani hayatta yapmamız gereken birçok şey var ve bize verilen yeteneklerle bunları yapabiliriz....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

din konusunda sürekli tartışılan bir konu oldu bu ateistler... birilerini dinli dinsiz diye ayıran'dindar' insnalarda neye inandıklarını biliyorlar mı tam olarak anlamış değilim. Evet inanmıyorum ama Kuran'ı binlerce okudum tevratı binlerce okudum incili binlerce okudum... Eee siz kuranb harici bir şey okudunuz ya da neye inanmadığınızı tam olarak biliyor musunuz??? Bence hayırr!!!! Neye inanmadığını ve en önemlisi de neye inandığını bilen insalar bu türden bir ayrımla yazılar yazmazdı... bir arkadaşım her zaman ne olduğunu bilmeyenlere şunu söylerdi; Dinime tüküren müslüman olsa.... hep komik gelmiştir ama yerinde oldu şimdi...

saygılarımla...

herkes yaratılışımız nasıl gerçekleşti? biz neden varız ?neden yaratıldık?sorularını bunları algılayabilme yaşına geldikten sonra sormaya başlamıştır kendine .ve aile,sosyal çevre etkileriyle ,ve kendi yaratılış ütopyasına (hayalındeki düşünsel seneryo)uygun dine inanmaya başlamıştır.insan düşüne bilen bir varlıktır.ve bu şekilde kendini yönlendirebilir.herkes kendisine uygun dine inanır.birde sen neye inanıp inanmadığını çok iyi bildiğin için mi incil tevrat ve kuran ı okudun.bide sölediklerin islam çatısı altında yaratıcı(allah) tarafından gönderilen kitaplar sen neye çok iyi inancağını biliodunda zevk olsun diye mi okudun kendi inancına zıt kitapları.evet inanmıyorum demişsin ama kuran incil ve tevrat okumşsun inanmıyosan neden başka dinleri keşfetme girişimindesin.demekki inandığın dine karşı bir zıtlığın var.??????????herkes inandığı gerçeğe yönelir.ama senin yöneldiğin gerçek sadece büyük bir soru işareti...bunu sölediklerine karrşılık diyorum.dünyada milyarlarca beyin var hepsi aynı düşünemez sen ve senin gibi düşünenler ilk önce buna inanmalı bence.(karşı çıktığın türdeki dindarlarda buna dahil).milyarlarca beyin var yaratılış ütopyalarından istediğine inanır yönelir...sende görüşüne karşı çıktıkların gibi aynı maske altındasın aynaya bakarsın umarım...

SAYGILARIMLA......

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bugün kendine ataist diienlerin çoğu 1. dinin Allah ın ne olduğunu bilmezler 2.biraz bilgileri varsa da kolay olanı şeçip kabul etmezler.Bugün en fanatik yaratıcı karşıtları bile ( evrimciler) bir güçten söz ederler ki bu insanlar bilimin doruklarına ulaşmış kişilerdir.Aklını biraz kullanabilen kişi bir varlıktan söz eder,bunu modern bilim kanıtlar hemde 100000 kere.Din nedir e girmek istemiyorum yada Allah nedire. Ataistlere dönmek istiyorum,dediğim gibi bu kişiler bence önce din nedir onu anlamaya çalışmalıdır.Yok ben kolay olanı şecerim diyenler için söylüyorum; o halde siz bir ataist olamazsınız,çünkü ataist olmak için Allah ın ne olduğunu bilmeniz gerekir önce.

arkadaşım bir kere din nedir?allah nedir?e girmek istemiyorum demişsin?zaten din tanımını yada yaratıcı tanımı kişiye göre değişir.miyonlarca beyin ve uygun olana yöneliş var.herkes inanmak istediği, yönelmek istediği dine yönelişte özgürdür.herkes beyınndeki modeline uygun dine yöneliyor.bu islam,hristiyanlık,ateistlik vs vs olabilir.tarih boyunca bu dini çatışmalar yaşanmış bunu sen değiştiremezsin.yani sen çıkıp dinin tanımını, yaratıcı tanımını yaparsan bu senin inandığın dinin açıklaması olur hele birde kafana göre bunu açıklamaya kalkışırsan yazdıklarınla yeni din oluşturur o dinin yaratıcısı olursun..genel bir din tanımı yoktur?yaratıcı tanımıda?belki sana bana göre var.belki biçok insana göre var ama düşündüklerini inandıklarını bilmediğimiz insanların yaratıcılarını ve dinlerinide bilmeyiz o yüzden burda kalkıpta din tanımı allah nedir tanımı yapman yanlış olurdu.......bu arada islam dinine inan biri isen allahın tanımı yapmak çok yanlış olabilir..çünkü yanılmıyorsam bir ayette şöle diyordu:insan aklı allahı kavrayamaz,ve açıklayamaz.birde aklını braz kullanabilen kişi varlıktan söz eder demişsin.sonrada modern bilim bunu 100000 kere kanıtlar demişsin...bir dine inanmak için kanıtlanması gerekmez çünkü her var olan dinin mutlaka mantıklı bir gerekçesi vardır......

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir konuda bişey bilinmediğinin en iyi kanıtı " biz o yollardan geçtik " demektir.Ayrıca din ve bilimi çatıştırman bişey bilmediğini gösteriyor zaten yada bilmediğinizi.Bana bilim öğretmen için önce 4 yıl philosophy okuman gerekir sonrada bir üniversitede ilgili bir alanda ders vermen(Hacettepe Üni. de philosophy as social thought dersini veriyorum) bişeyler öğrenmek istersen bana söylemen ve dersime katılman yeter.

birşekilde kimle konuştuğunu bil bari açıklamalar yapmışsın.herkesin düşüne bilme yeteneği var.tabiki geçmişten beri hayat diyaletik bir fenomen olmuştur.

tartışıcaz ama burda seviye göstergesi yapmak 'sen kimsin?'şeklinde bu seviyede konuşmak ayıp oluo değil mi?birde psikoloji okuman senin bazı konularda yorumlarında haklı olduğunu göstermez çünkü psikoloji yokken yoktan var edenlerde düşünebilenlerdi.düşünerek keşfettiler bu bilim dalını .yok edeni var ettiler yani.ama sen bunu psikoloji okuduğun halde düşünemeden yazabiliyorsun.anlayamadım.

saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen önce imzanı değiştirerek başla bu işe, dalğa geçme insanların inançlarıyla!

Ben ateistlerden rahatsız değilim ayrıca, sadece onlar için üzülüyorum, ama siz inanlardan rahatsızsını!

çÜnkü onları gördükçe beyninizi kemiren düşünce açığa çıkıo, acaba Allah varmı?

Bundan rahatsız oluyosunuz!Korkuyosunuz! İnanları gördüğünüz zaman rahat yaşayamıyosunuz!

Ben atesit gördümmü aklımda bi şüphe olmuyo, ama üzülüyorum onun için, amakendi seçimi keşke doğru yolu bulsa diyorum!

Ayrıca bilim bilmiyosunuz diyorum! Ben hergün senin bilim adamalrının içindeyim! Onlarda bilio bu kadar karmaşık yapıları, nasıl kendiliğinden oluştuğunu ama kendilerine bir bilim adamı sıfatını koymuşlar ve bilim yaradılışı kabul edemz sadece var oluşu kabul edebilir! bilimin peşinden koşmalıyız, teori olsa dahi, delil olmasa dahi bulmalıyız diyolar!

Saygılar!

rahatsız deilmişsin olamaman gerekir .bu arada yaptığın insanların inançları hakkındaki görüşlerin çok sınıflandırıcı.insanların dinsel boyutta görüşleri kendileri tarafından belirlenir.yorum yapmak, tenkit etmek ne haddine.karşındaki böle yapıosa onun seviyesidir bu.allah varmı düşüncesi kafanda beliri verio demişsin bir kişiye belirir belirmez bu kimseyi alakadar etmez zannediorum.türkiyede insanların inanç özgürlüklerini sınırlandırıcı aşşalayıcı şeyler sölemek kişiliğine hakaret bunlar oldukça seviyesiz.burası türkiye cumhuriyeti herkesin din ve inanç hürriyeti var.

saygılarımla......

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 5 ay sonra...

yorumları okumadım ben direkt başlığa cevap veriyorum

nası ateistlik tembellikten ibarettir? anlamadım. şimdi insan tanrı inancı taşımıyor diye beyni yok mu yani, hani tüm insanlar eşit yaratılmışlardı? beyin sonradan yok oluyor değil ya :D ben nası her sınavda dereceye giriyorum o halde, neden gece gündüz sınava çalışıyorum, kafam karıştı :S

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.