Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Dipnot ve yam_yam'ın 2 günlük İstanbul Macerası

yam_yam

Önerilen İletiler

22 Ocak tarihinde bir toplantı için İstanbul'da olmam gerekiyordu. Uzun zamandır (1,5 yıl) İstanbul'a gitme fırsatı bulamadığımdan, iki gün önceden giderek İstanbul'u gezmeye karar verdim. Bu kararımı yaklaşık bir yıldır internet ve telefon yolu ile görüşmemize rağmen yüzyüze görüşme imkanı bulamadığım Dipnot dostuma da ilettim. Amacım bir kaç saatte olsa kendisi ile yüzyüze görüşebilmekti. Ancak o bana bundan çok daha fazlasını verdi; iki gün boyunca İstanbul'da bana eşlik etmek istediğini söyledi.

Aslında ilk önce sevgili Dipnot'u iki gün boyunca meşgul etme fikri bana pek sıcak gelmemişti. Ancak kendisi bunu o kadar yakın, o kadar sıcak ve bir o kadar da samimi şekilde dile getirdi ki (İstanbul'u daha önce bir İstanbullu ile gezme fırsatım olmadığını ve bu fırsatı bir daha ne zaman yakalayabileceğim konusunu da düşününce :) ) kabul ettim.

İşte bundan sonrası inanılmaz keyifliydi. Özellikle İstanbul'un kültürel dokusu üzerinde durduğumuzdan, bu gezimizi burada da paylaşmaya karar verdik. Yakın zamanda bu gezimizin ayrıntılarını çoğunluğunu Dipnot arkadaşımızın çektiği fotoğraflarla ve benim yorumlarımla paylaşmaya çalışacağız.

Bu vesile ile de Dipnot arkadaşıma bana göstermiş olduğu yakın ilgi ve bu güzel İstanbul gezisi için forum huzurunda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anlasilan sizde iyi eylendiniz..Zaten dipnotla eylenmemek olmaz,Okadar hareketli ki Genclere tas cikartir :)

Umarim bu bulusmalar devam eder....

Hem de nasıl eğlendik sevgili la boheme, hem de nasıl eğlendik...

Elbette bu buluşmaların devamını istiyoruz; hem de daha da genişleterek.. Ne kadar çok arkadaşı aramızda görürsek, o kadar iyi olacak.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Vee gezimiz başlıyor...

Dolmabahçe Sarayı gezimizden bir enstantane getirelim sizlere...

Umarım keyif alırsınız...

Çünkü bizler inanılmaz keyif aldık... :)

dolmabahesaray305gezimi6qa.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Vee gezimiz başlıyor...

Dolmabahçe Sarayı gezimizden bir enstantane getirelim sizlere...

Umarım keyif alırsınız...

Çünkü bizler inanılmaz keyif aldık... :)

dolmabahesaray305gezimi6qa.jpg

Saray'da çektiğimiz fotoğraflar flaş kullanımı yasak olduğu için biraz karanlık. Ancak ortamı tam olarak yansıtıyor.

Bu fotoğraf Dolmabahçe Sarayı'nın tören salonundan. Bu salon Saray'ın en büyük salonu. Bayramlaşma ve diğer törenler bu salonda yapılırmış. Tavanın yerden yüksekliği 37 metre. Ortada gördüğünüz halı sarayın en büyük halısı. Tam 124 metrekare hereke dokuma. Fotoğrafın üst kısmında görülen avize de yine Saray'ın en büyük avizesi. 4,5 ton ağırlığında, 650 lambadan oluşuyor. Montajı tamı tamına 3 ay sürmüş.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

s200c5wf.jpg

Bu da Dolmabahçe Sarayı'nın deniz tarafından görüntüsü. (Bu fotoğrafı biz çekmedik tabii... Bilgi amaçlı koydum buraya.)

Yapım emri Abdülmecit tarafından verilen bu sarayın inşaası 13 yıl sürmüş. 1843 yılında yapımına başlanan saray 1856 yılında tamamlanmış. Daha sonra da Padişah ve Saray eşrafı Topkapı Sarayı'ndan Dolmabahçe Sarayı'na taşınmış. Binada merdivenler dışında demir ve beton yok. Bina tamamen taş ve ahşaptan inşa edilmiş. İnsanın böyle bir heybet karşısında dili tutuluyor...

Abdülmecit bu sarayda çok değil, yalnızca 5 yıl kalabilmiş. Babası II. Mahmut gibi Tüberkolaza yakalanan Abdülmecit 1861 yılında henüz 39 yaşındayken hayata veda etmiş.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Ya İstanbul Beni Alır, Ya Ben İstanbul'u"

Fatih böyle söylemiş...

İstanbul "Can Verilecek" kadar sevilir mi bilemem ama ben "İzmir"i değişmem İstanbul'a... Ama İstanbul'u da çok severim...

İstanbul deyince aklıma ilk gelen yer İstiklal Caddesi... Çok özlemişim yaa...

Daha çok fotoğraf istiyoruz arkadaşlar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben degismem Parisi!!!!!

Istanbul da guzel ama Paris bam baska!!!!!!! -_-

İzmir'i görmeyen birisi için böyle söylemek çok çok normal tabi ki...

Adı üstünde; İzmir...

İzmir’in denizi kız,

Kızı deniz...

Sokakları hem kız

Hem deniz kokar!... Cahit Külebi

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aşağıdaki fotoğraflar da İstanbul Arkeoloji Müzesi'nden.. İstanbul'da iseniz, ya da İstanbul'a uğrayacaksanız muhakkak ziyaret etmenizi öneririm. Topkapı Sarayı'nın hemen alt kısmındadır.

rrdsci0060wc6.jpg

Üstteki fotoğraf, Arkeoloji Müzesi binasını gösteriyor. Binanın kendisi bile başlı başına görülmeye değer doğrusu...

Aşağıdaki fotoğraflarda da, müzenin zemin katında bulunan kral mezarlarını göreceksiniz.

rrdsci0062mm7.jpg

rrdsci0063ft6.jpg

rrdsci0064kp2.jpg

rrdsci0065qm7.jpg

Müzeyi ziyaret ettiğinizde, insanlığın binlerce yıl öncesinden başlayan tarihsel gelişimine gözlerinizle tanık olacaksınız. İlk çağlara ilişkin yaşam koşullarını ve kültürünü, o dönem insanlarının kullandığı aletlere bakarak kolayca anlayabileceksiniz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İstanbul da yaşayan biri olarak bu şehrin dokusunun katledilişini seyretmek ve bunu sevgili yamyamın çekmiş olduğu İstanbul resimlerinde daha açık ve net biçimde görmek gerçekten çok üzücü.Ancak bende arkeoloji müzesinin gezilmesini şiddetle tavsiye ederim.Bu tip yerleri gördükçe hiç değilse bunları korumayı başardığımıza seviniyorum.

Ve varsa eğer bu resimlerin devamını da beklediğimi söylemeden geçemiyeceğim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi Dolmabahçe Sarayı gezimize geri dönelim...

dsc0393ke0.jpg

Üstteki fotoğrafta Saray girişindeki saat kulesi görünüyor.

dsc0394rm6.jpg

Üstteki de Saray'ın giriş kapısı...

dsc0525sh0.jpg

Yukarıda da sevgili Dipnot'un yakaladığı ilginç bir enstantane var. Kedi, arkada duran askere nazaran o kadar rahat görünüyor ki, sanki ona nazire yapıyor... :)

dsc0395qk7.jpg

Kapıdan girdiğinizde yukarıdaki gibi bir manzara karşılıyor sizi... Tabii bu fotoğraf dar bir açıdan. Kapıdan girdikten sonra geniş bir açık alanla karşılaşıyorsunuz...

dsc0399tx3.jpg

Ana girişten Saray'ı karşınıza aldığınızda sol taraf...

dsc0517qt0.jpg

Ana girişten Saray'ı karşınıza aldığınızda sağ taraf...

dsc0397fo5.jpg

Ve sarayın giriş bölümü... Fotoğrafın sol kısmında görülen merdivenlerden Saray'a giriyorsunuz. Üstteki iletilerden birinde vermiş olduğum Saray'ın denizden görüntülendiği fotoğraf ile karşılaştırırsanız eğer, üstteki fotoğraf, denizden görülen fotoğrafın en soldaki ucunu oluşturuyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

22 Ocak tarihinde bir toplantı için İstanbul'da olmam gerekiyordu. Uzun zamandır (1,5 yıl) İstanbul'a gitme fırsatı bulamadığımdan, iki gün önceden giderek İstanbul'u gezmeye karar verdim. Bu kararımı yaklaşık bir yıldır internet ve telefon yolu ile görüşmemize rağmen yüzyüze görüşme imkanı bulamadığım Dipnot dostuma da ilettim. Amacım bir kaç saatte olsa kendisi ile yüzyüze görüşebilmekti. Ancak o bana bundan çok daha fazlasını verdi; iki gün boyunca İstanbul'da bana eşlik etmek istediğini söyledi.

Aslında ilk önce sevgili Dipnot'u iki gün boyunca meşgul etme fikri bana pek sıcak gelmemişti. Ancak kendisi bunu o kadar yakın, o kadar sıcak ve bir o kadar da samimi şekilde dile getirdi ki (İstanbul'u daha önce bir İstanbullu ile gezme fırsatım olmadığını ve bu fırsatı bir daha ne zaman yakalayabileceğim konusunu da düşününce :) ) kabul ettim.

İşte bundan sonrası inanılmaz keyifliydi. Özellikle İstanbul'un kültürel dokusu üzerinde durduğumuzdan, bu gezimizi burada da paylaşmaya karar verdik. Yakın zamanda bu gezimizin ayrıntılarını çoğunluğunu Dipnot arkadaşımızın çektiği fotoğraflarla ve benim yorumlarımla paylaşmaya çalışacağız.

Bu vesile ile de Dipnot arkadaşıma bana göstermiş olduğu yakın ilgi ve bu güzel İstanbul gezisi için forum huzurunda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum...

selam arkadaşım,bazen olaylar ve insanlar hiç yaşanmamış ya da tekrar yaşanacak olan güzelliklere vesile olabiliyor.ben bu gün üye oldum ve mesajınıza cevap yazmak istedim.resimler çok güzel,paylaşım için teşekkür ederim saygılar :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

selam arkadaşım,bazen olaylar ve insanlar hiç yaşanmamış ya da tekrar yaşanacak olan güzelliklere vesile olabiliyor.ben bu gün üye oldum ve mesajınıza cevap yazmak istedim.resimler çok güzel,paylaşım için teşekkür ederim saygılar :)

Evet sayın karbeyaz... Bu forum çok özel insanlarla tanışmama, hatta ortak zamanı ve mekanı paylaşmama vesile oldu. Umuyorum olmaya da devam edecek...

Resimleri beğendiğinize sevindim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Saray'dan resimlere devam...

dsc0457qn5.jpg

Üstten 4. olan fotoğraf çok güzel çekilmiş... :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Renk uyumunu çok iyi yakalamışsın sevgili dipnot... "Çok güzel çekmişim" diyebilirsin; fotoğraf sana ait :)

:)

Bu fotoğrafta İstanbul kenar mahalle sokak aralarından bir enstantane...

penceremwy0.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu da Beyoğlu İstiklal'den bir kare...

beyogluistiklalnw0.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
Evet sayın karbeyaz... Bu forum çok özel insanlarla tanışmama, hatta ortak zamanı ve mekanı paylaşmama vesile oldu. Umuyorum olmaya da devam edecek...

Resimleri beğendiğinize sevindim...

umarım her ortamımız böyle hoşnutluk içinde olur saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.