Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

adetler vedin

pervane

Önerilen İletiler

SAYIN PERVENA VE NAZAN ÖZKAN SEVİYELİYAZILARINIZI OKUDUM İZİN VERİRİSENİZ BENDE BİRŞEYLER YAZMAK İSTİYOEUM. her şeyden önce sunu belirmeliyim ki her din bir sosyal nizamı zorunlu kılar yani herdinin kendine özgü bir yaşam kuralları vardır. Bunu şunun için söyledim Din kul ile yaratıcı güç(Allah) arasında olamakla birlikte isterilahi olsun isterolmasın herdinin topluma bir nizam verme bier ahenk verme iddası verdır. Dolayısıyla din sadece allahla kul arasında değil o yoplumu ilgilendiren bir haDİSEDİR. Ben laikkim deyip bayram tebriği yapmasanda mutlaka toplumdan etkileniyorsun. Bu sadece bizinm için geçerli değil her din için geçerlidir. 

3265[/snapback]

evvela merhaba hoş geldininz görüşleriniz ve yeni soluk olmanız bizi memnun eder

nazan özkan bilir ben kronolojik sıralamaları pek sevmem ama 751 le 704 arasında sayısal olarak pek farkyok ama kitlesel olar ve tarıhsel olarak bayağ ve uhut ve bedr savaşlarında peygamberle birlekte savaşan 6 adet türk kayıtlıdır tarih ortalama 620-630 arası ve peygambere türk çadır yani otağ yapılmıştı bu demek değildir türkler müslüman oldu.

dinin sosyal bir nizam olmuş olması onun allahla kul arasında olmuşolmasınada engel değildir ki bu söyev farklı sosyal nizam prensibi farklı şeylerdir

sizede aynı soruyu sorayım kuranda kaç ayet var efendi?

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın pervane tarihsel kronolojiye değinirken aslında islama girişin hemen ve hepbirlikte değil bir temaül devresi geçirerek yaşandığını belirmek isterim. bedir ohut örnekleriniz doğru olabilir bu bilgiyi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.

DİN ve sosyal nizam bir sosyal yaşam konusuna gelince sayın PERNANE sizde bilirsiniz ki islam dini kul ile allah arasındadır. ANCAK ben diyorumki bir din mutlaka ve mutlaka sosyl yaşama etki eder. ve o yönde bir sosyal yaşantı. oluşturur.

ayet sorunuza gelince açıkçası bu sorunuza bir anlam veremedim. siz bizi test etmeye mi çalışıyorsunuz. cevabı 6666 ancak....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

niye bu adetleri hep ''tü kaka'' gibi nitelendiriyorsunuz anlamdım ben hala..

bakınız dini bazı ritüeller de vardır hayatta di mi? kıbleyi bulmak,domuzeti yememek vb. ancak çok dikkat edin sadece türk müslümanların evinde kuran en yüksek yerde muhafaza edilir...ezan okunurken yatılmaz...bir işe başlarken besmele çekilir,sofradan kalkarken şükredilir...bunları sanıyor musunuz ki araplar yapıyor?hepimizin az çok hacca gitmiş ve oradaki arapların kutsal sayılan değerlere en basitinden kurana bile nasıl davrandığını görüp anlatmış bi kaç yakını wardır yanılıyor muyum?siz zannediyor musunuz ki türkler bunları harika müslümanlar oldukları için yapıyorlar?hayır... bence bu adetttir işte...

bakın bi newruz karmaşasıdır gidiyor yıllardır...apo bu newruzu kürt bayramı ilan etmeden önce yok muydu nevruz kutlamalrı? walla benim yaşım 26 ben bildim bileli annem ve bilimum akraba newruz kutlaması yapar kendilerini kıra bayıra salar uzun yıllardır...oysa bu uydurma nevruzun geçmişi ne kadar? maximum 15 yıl...bi düşünsenize orta asya türk tarihinin yanında 20 yıl devede TÜY değildir de nedir?ben müslüman olarak anılmaktan önce türk olarak anılmayı yeğliyorum şahsen... (saldırı gibi algılamayın lütfen) tekrar ediyorum;hiç bir din hiç bir bayrak ve hiç bir vatan daha kutsal değildir insandan...

belki bizler (yani kafasındaki bi kaç düşünceyi toparlayabilmiş ve cümleler kurabilen insanlar) bu kadar içinde diiliz ama eminim gezelim görelim programını en az bir kez izlemişsinizdir. neler oluyo orda(güzel anadolumda) farkında mısınız? hala köy meydanlarında düğünler yapılıyo,hala imece usulüyle okullar boyanıyo...aha alın işte ben bunu nasıl unuttum?İMECE;buyrun,bana kitaplarında imeceden bahsetmiş bi islam uleması gösterebilir misiniz?

adetler toplulukaları bir arada tutar unutmayın din de ancak bu şekilde aktarılabilir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın pervane tarihsel kronolojiye değinirken aslında islama girişin hemen ve hepbirlikte değil bir temaül devresi geçirerek yaşandığını belirmek isterim. bedir ohut örnekleriniz doğru olabilir bu bilgiyi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.

DİN ve sosyal nizam bir sosyal yaşam  konusuna gelince sayın PERNANE sizde bilirsiniz ki islam dini kul ile allah arasındadır. ANCAK ben diyorumki bir din mutlaka ve mutlaka sosyl yaşama etki eder. ve o yönde bir sosyal yaşantı. oluşturur.

ayet sorunuza gelince açıkçası bu sorunuza bir anlam veremedim. siz bizi test etmeye mi çalışıyorsunuz. cevabı 6666 ancak....

3363[/snapback]

olmadı ya kafamıza sokulan yani dayatma haline getirilen ki din münhasır seçenekler sunar yani yaptıklarınız size aittir sizin yaptığınız bir yanlış yüzünden bütün bir toplum yargılanmaz. 6666 yeniden yazıyorum 6_6_6_6 çok tanıdık bu rakkam ebcet hesabıyla şeytanı simgeler ve bize dayatılmıştır ben birkez daha soruyorum saydınızmı ayettleri?
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

niye bu adetleri hep ''tü kaka'' gibi nitelendiriyorsunuz anlamdım ben hala..

bakınız dini bazı ritüeller de vardır hayatta di mi? kıbleyi bulmak,domuzeti yememek vb. ancak çok dikkat edin sadece türk müslümanların evinde kuran en yüksek yerde muhafaza edilir...ezan okunurken yatılmaz...bir işe başlarken besmele çekilir,sofradan kalkarken şükredilir...bunları sanıyor musunuz ki araplar yapıyor?hepimizin az çok hacca gitmiş ve oradaki arapların kutsal sayılan değerlere en basitinden kurana bile nasıl davrandığını görüp anlatmış bi kaç yakını wardır yanılıyor muyum?siz zannediyor musunuz ki türkler bunları harika müslümanlar oldukları için yapıyorlar?hayır... bence bu adetttir işte...

bakın bi newruz karmaşasıdır gidiyor yıllardır...apo bu newruzu kürt bayramı ilan etmeden önce yok muydu nevruz kutlamalrı? walla benim yaşım 26 ben bildim bileli annem ve bilimum akraba newruz kutlaması yapar kendilerini kıra bayıra salar uzun yıllardır...oysa bu uydurma nevruzun geçmişi ne kadar? maximum 15 yıl...bi düşünsenize orta asya türk tarihinin yanında 20 yıl devede TÜY değildir de nedir?ben müslüman olarak anılmaktan önce türk olarak anılmayı yeğliyorum şahsen... (saldırı gibi algılamayın lütfen) tekrar ediyorum;hiç bir din hiç bir bayrak ve hiç bir vatan daha kutsal değildir insandan...

belki bizler (yani kafasındaki bi kaç düşünceyi toparlayabilmiş ve cümleler kurabilen insanlar) bu kadar içinde diiliz ama eminim gezelim görelim programını en az bir kez izlemişsinizdir. neler oluyo orda(güzel anadolumda) farkında mısınız? hala köy meydanlarında düğünler yapılıyo,hala imece usulüyle okullar boyanıyo...aha alın işte ben bunu nasıl unuttum?İMECE;buyrun,bana kitaplarında imeceden bahsetmiş bi islam uleması gösterebilir misiniz?

adetler toplulukaları bir arada tutar unutmayın din de ancak bu şekilde aktarılabilir...

--------------------

ALLAH HEPİNİZİN MÜST-E HAKKINI VERSİN.

SAYGILAR HÜRMETLER

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ASLINA BAKARSAN SAYMADIM BEN DE...SANIRIM BUNDAN UTANMALIYIM...PEKİ SEN NEREYE WARMAYA ÇALIŞIYORSUN ANLAYAMADIM? YANİ KONUMUZA NASIL BAĞLAYACAKSIN MERAKLA BEKLİYORUM AÇIKÇASI...

3537[/snapback]

aynı soruyu haldunada sordum(o biraz dindan yaklaşıyor konuya)tabiki yanlış cevap verdi ve hala yeni msj yok bence neyapıyordur biliyormusun kayıp yada hiç olmayan 430 ayeti arıyordur çünkü kuran sanıldığı gibi 6666 ayet değildir 6-6-6-6 bir zamanların yahurdi dönmesi salman rüştü nün uydurduğu şeytan ayetleri hikayesine dayanmaktadır malüm zat cıa ajanı olark bilinir ve aktif roller üstlenmiştir.

konuya şöyle bağlanınyor biliyorusun ki okulda bili 6666 ayet 114 sure şeklinde öğretilmiştir vallah elime nekadar kuran geçtiyse saydım 6236 ayet var ve ne gariptirki sana tavsiye ettiğim kitaplarda bunu doğruluyor yani ne ben yanlış saydım nede kuranda ayet eksik doğurusu bu hemde 1400 küsüryıldrır. vallah korkuyorum m.kemalin doğum tarihi filanda uydurmadır samsuna çıkış tarihide uydurmadır diye- nazanözkan biriledi bze adetlerimizide yanlış yönlendirme ve entrikal girişimler yapmış olmasın biraz fazlar komplo teor amam bizim dinimiz bimrilenin eline geçmeye başlamış kulaktan duyma entelektüellerin finkattığı tv lerde yazık oluyor bize buyrun bakiiim.

ıcq no varsa gönder daha sıcak tartışalıs :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın pervane Kur an ın kaç ayet olduğu sorusuna takıldınız. bakın ben kalan ayetlari aramıyorum. ancak benim söylemek istediklerimi tekrar okursanız. ben sisin değerli tartışmanıza ışık tutcak genişletecek argümanlar sundum. bizim tartışmamızın temelinden uzaklaşmadan devam etmeliyiz. öncelikjle bahsettiğimöiz husus bir sosyolojik konudur. bu tür konularda kati hüküm vermek mümkün değildir. ben önceki konular çerçevasinde sizin ve sayın nazan özkanın türk müslümanlığı veya andolu müslümanlığı konusundaki görüşlerinizi bekliyorum. görüşmek üzere seviyeyi koruyalım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın pervane Kur an ın kaç ayet olduğu sorusuna takıldınız. bakın ben kalan ayetlari aramıyorum. ancak benim söylemek istediklerimi tekrar okursanız. ben sisin değerli tartışmanıza ışık tutcak genişletecek argümanlar sundum. bizim tartışmamızın temelinden uzaklaşmadan devam etmeliyiz. öncelikjle bahsettiğimöiz husus bir sosyolojik konudur. bu tür konularda kati hüküm vermek mümkün değildir. ben önceki konular çerçevasinde sizin ve sayın nazan özkanın türk müslümanlığı veya andolu müslümanlığı konusundaki görüşlerinizi bekliyorum. görüşmek üzere seviyeyi koruyalım.

3556[/snapback]

sevyeyi beyenmediysen çıkabilir kendine göre birşeyler bulabilirsin şunu demeye çalışıyorum en gerçek anlamıyla tartıştığımız konu islamın adetlerle karıştırılması ki konu olan din islam daha kutsal kitap diye mangalda kül bırakmadığınız kitabı tanımıyan biriyle nasıl islamdini tartışabilirimki

asıl argüman bu önce kendiniz yani şahsi olarak hissetmeden toplumun hissedişinden emin olamazsınız sosyoloji konusuna girerseninz beinim akemik alanıma girmiş olursunuz ki ben yükseklisansımı sosyoloji olarak tamamlamak üzereyim bu platformu kasmaması açısından aşırı akademik açıklamalarla sıkmak istemem sayın haldun bu msj cevap vermeniz dışında bundansonraki msj larnızı malesif okumayacağım

sts sınıvim varda :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ya bi dakka nooluyo????

iki gün başınızı boş bırakıyorum hemen kavga etmeye başlıyosunuz?dooru aslında kümes kavgası galiba bu dedikleri... :P (kızmayın hemen...latife yaptım...)

ilk önce şunu sölemek gerekir ki benim dini düşüncelerimle ilgili bilgileri aldınız sanırım dolayısıyla sizden daha objektif bakabiliyorum duruma...

1.walla pervane tebrik ederim en azından kuranı çok ii bildiini örenmiş olduk dolayısıyla da komplo teorilerine ne kadar yatkın olduunu:P

2.sosoyoloji yükseği yaptıını bilseydim daha az iddalı cümleler kurardım yahu baştan sölesene utandım şimdi... :blushing:

3.konumuzla bağladıın şekle (yani islamı bilmeyenle bu konuyu nasıl tartışırım)gelince haklısın ama ben haldunun (sadece haldun dememe kızmaz umarım)çektiği yerden dewam etmemizi daha sağlıklı buluyorum yine de...(sen şimdi buna da kızarsın)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sen de amma takıldın şu sewiye konusuna yahu :)

anadolu müslümanlığı daha önce de yazdığım gibi bence çok komplike ve diğer islam yaşayışlarından apayrı bir durumda çünkü bizim tüm inanışlarımıza hala daha orta asyadan taşıdığımız bazı alışkanlıklarımız etkili oluyor...

3556[/snapback]

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ya bi dakka nooluyo????

iki gün başınızı boş bırakıyorum hemen kavga etmeye başlıyosunuz?dooru aslında kümes kavgası galiba bu dedikleri... :P (kızmayın hemen...latife yaptım...)

ilk önce şunu sölemek gerekir ki benim dini düşüncelerimle ilgili bilgileri aldınız sanırım dolayısıyla sizden daha objektif bakabiliyorum duruma...

1.walla pervane tebrik ederim en azından kuranı çok ii bildiini örenmiş olduk dolayısıyla da komplo teorilerine ne kadar yatkın olduunu:P

2.sosoyoloji yükseği yaptıını bilseydim daha az iddalı cümleler kurardım yahu baştan sölesene utandım şimdi... :blushing:

3.konumuzla bağladıın şekle (yani islamı bilmeyenle bu konuyu nasıl tartışırım)gelince haklısın ama ben haldunun (sadece haldun dememe kızmaz umarım)çektiği yerden dewam etmemizi daha sağlıklı buluyorum yine de...(sen şimdi buna da kızarsın)

3565[/snapback]

lütfen nazan özkan unutun lisansı falan ben samimi bir tartışma istiyorum yeterince (enazından kedin beğenmiş yada nedediğini anlamak için not aldığımız sonra eve gelip sözlük karıştırdığımız prf ların muhabbetine çevirmekten asıl ben ütanırm) pekala yaşasın objektivler kahrolsun subjektiflir :online2long: (ııy berbattı)hayatımda okadar çok madde girdiki seninnde msj ınını maddeler halinde göndermen beni (ürktürdü) :lol: bilgisi olmayanın ilgisi yokmuş dolayısıylada niye tartırşır bilmem benim kastetiğim basitbir aritmetik araştırmayı bile gerek duymadan hop hepimiz annemizden şehlüslam doğuyoruz bak konuya nasıl bağlıyorum ( tarihler tarih sayfalarında 1915' i türk tarihindede karabir günü gösterir hayır çanakkale savaşıdegil millet çanak kalede ağır bir savaştadır birileride fırsatı ganimet bilip cephe gerilerine gider hemde bayağ geriye neriye biliyormusun doğu anadoluya!!!! karşımıza bir adam çıkar kollarına ayaklarına bu bildiğimiz fosfor elemendi varya parlak bişy onu sürmek suretiyle dalar halkın arasına ben evliyayım bakın parlıyorum (komik ama vallahi doğru araştırdık B) )tabi saf halkım benim anadan duyma babadan görme dine inandıkları ve hiçte okumaya tenezzül ettmedikleri için önünde etmeye başlarlar secde(ki odönem ve öncesinde şehlüslam doğulur olunmazdı anladın)tabi bu adam muazzam derecede dinbiliyor ve hani biraz teşbihle 21 ilimi yutmuş)epey bir süre talan ediyor dini inançları katıyor karıştırıyor bu üzümsuyu meselesimi dersin mute nikahımı dersin yani (vahabilik varya onun icatçıları bunlar ) ismi ne biliyormusun bu adamın namıdeğer laurens bizzati ingiliz yetiştirmesi odönem tabireyle contra espiyonal jurnal )bu sitede yazılması normal olmayan hadiselerde var ama mukadderatişte

gel zaman git zaman namı mısıra kadar dayanıyor bu evliyanın (her tarafı parlıyor nur halesi ve birazdaha abartı) yanılız bir kadın mısırın kültürlü birailesinden oda islamı bilerek yaşıyanlardan nediyor biliyormusun kendi kendine (yahu Hz.Muhammet koskoca bir peygamberdi ki bazen sağ kolu parlardı,Hz.İsa da koskoca peygamber sağ avucu parlardı- lan bu kim heryeri parlıyor )der ve soluğu bitlis ve civarında alır

çıkar bu sahte evliyanın karşısına zaten evliya dini değiştirmiş afedersin kadın erkek hepberaber yatıp kalkıyor sonrada nefsimizden eminiz dimi faladiyomuş :lol: hocam ver elin öpem yüzüme sürem diye alır elini ve tırnağıyla kazır ki bir tabaka hiç bozuntuya vermez ama evliya olayı çakozlar ve tayyi zaman eded :lol: soluğu yemende alır .

deme oki komlocu diyosun bana ama neyazıkki böyle ben bilmezsen sen bilmezsen bu bilim niye var.

ondansonda din sosyal bir olgudur (din olgu değildir )böyle yapmak istemezdim dayanamadım esasında dinin felsefeside yoktur dini felsefe vardır gbi

komik olan ne biliyormusun siz de- haldun da bu uyduruk rakamın aslında ki oynanan inandığımız kitabın niteliğiyle alakalı hala objektiviteden bahsetmeniz birileri hiçte objektif değil :lol: neyse konuya döndürün beni

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

EVET SAYIN NAZAN ÖZKAN SON İKİ GÜNDÜR YAZDIKLARINIZI OKUDUM. seviye konusunda fazla işeri gittiğimi kbul ediyorum. va özür diliyorum. ÖNCELİKLE türk mislümanlığı konusunda yazdıklarınıza tamemen katılıyorum. bence de türk müslümanlığının bir çok akımdan etkilenmiştir. halende etkilenmeye devam etmektedir. Türk müslüman lığının oluşması ve bu konu son 80 yıldır taryışılıyor. türk müslümanlığı orta astada oluşan islamı şekilden etkilendiği gbi Anadolu ya göç esnasında ırak ve suriye den de arap fars islam anlayışındanda etkilenmiştir. birileri beliki de bu benim yazdıklarıma kızabilir. ismada ayrı gayrı çıkarıyorum diye. ANCAK bu yazdıklarım tamamen bir gerçek nasıl ki hindistan yarım adsındaki islam anlayış ve yaşayışında bizden farklı noktalar varsa , nasıl ki kuzey afrika müslümanlığında farklılıklar olcaktır. Bu farklılığın oluşmasında ise tarihten, kültüre, milli hafızadan, iklime, çoğrafyadan, komşulara kadar bir çok şey etkilidir.BU NOKTADA BENDE TÜRK MÜSLÜMANLIĞININ VAR OLDUĞUNU KABUL EDİYORUM. ZAYEN BİR MEDENİNET OLRAK İSLAM MEDENENİYETİNİ KABUL EDERLERSSE BU farklılıkları da kabul etmişolurlar. ORTA ASYA'NIN etkisine gelince bu da tamamen doğru bir tespi yartığınızı görüyorum. örneğin şamlar, kamlar, dedeler, bu gün bunların devam ettğiniğni hiç değilse şekil değiştirertek devam ettiğini görüyoruz. bunun da islamiyete bir yaşam zenginliği kattığını düşünütorum. SAYGILAR

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

BUNU GERÇEKTEN MERAK ETTİĞİM İÇİN SORUYORUM... BİLMEDİİM İÇİN YANİ

DİN SOSYAL BİR OLGU NEDEN DİİLDİR?

SOSYAL OLGU DİİLSE NEDİR?

SOSYAL OLGU NEDİR?

3592[/snapback]

bu soru bizi taaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

din nedir ne değildir sorusuna götürür ki

din olgumudur algımıdır sorusunu sana sorabileyim

yalnız bu din nedir sorusuna ilahi kurallar bütünüdür falan demeye kalkma

afrikanın bu kuzey ucunda songoma denilen bir topluluk yaşar büyücü bir toplumdur onların inandıkları din olgu özeliğindedir yani alışıla gelmiş normların belirlibir ray üzerinen ( zamanla )oturarak gelişim ve biraz değişim kazanmış halcağızlarıdır.

ama islam gibi değildir islam hangi kabileye indiyse oranın alışılıgelmişliklerinin alt üst etti

yahudiler örneği-lut kavmi- semut kavmi-vs..vs...

dolayısıyla din tanımım içinde

ilahi olan ve olmayan din diye iki ayrım noktası belirir

ki onuda ikinci derste anltıcam

bu arada sorularınızı not edin dersin sonunda toplayıp öteki derste anlatıcam

dağılın bakiiim şini :P

ilahi nazanözkan

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yahu bişi sorucam ben sana?

şimdi bi mesaj önce sana sorduğum o 3 adet sorunun hangisine cevap wermiş oldun sen şimdi?

yoksa o''konuyu nasıl dallandırsam budaklandırsam da ne çok şey bildiimi nasıl göstersem''diyenlerden mi olmaya başladın sen de???

bu tartışmanın bu kadar uzun soluklu ve keyifli gitmesinin sebebi bence senin samimiyetin ve sadeliğindi???

din insanların yaşadıkları coğrafyada etkilendikleri iklim;coğrafik koşullar komşu kavimler ve kültürleri;savaşları;barışları ve dolayısıyla sosyal ve kültürel örgüleriyle oluşturdukları ve tabiatlarında bulunan daha üstün bişeye inanma dürtüsünün doyurulduğu bir sosyal olgudur bence??? belki teknik olarak ''sosyal olgu''tamlamasını yanlış kullanmış olabilirim ama sanırım sen benim ne demek istediğimi anlamışsındır...tıpkı daha önce de inandığımız diğer dinlerden kalan bazı alışkanlıkların adet olarak algılanması gibi...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yahu bişi sorucam ben sana?

şimdi bi mesaj önce sana sorduğum o 3 adet sorunun hangisine cevap wermiş oldun sen şimdi?

yoksa o''konuyu nasıl dallandırsam budaklandırsam da ne çok şey bildiimi nası<a  style='text-decoration: none; border-bottom: 3px double;' href="http://www.serverlogic3.com/lm/rtl3.asp?si=24&k=l%20g" onmouseover="window.status='l g'; return true;" onmouseout="window.status=''; return true;">l g</a>östersem''diyenlerden mi olmaya başladın sen de???

bu tartışmanın bu kadar uzun soluklu ve keyifli gitmesinin sebebi bence senin samimiyetin ve sadeliğindi???

din insanların yaşadıkları coğrafyada etkilendikleri iklim;coğrafik koşullar komşu kavimler ve kültürleri;savaşları;barışları ve dolayısıyla sosyal ve kültürel örgüleriyle oluşturdukları ve tabiatlarında bulunan daha üstün bişeye inanma dürtüsünün doyurulduğu bir sosyal olgudur bence??? belki teknik olarak ''sosyal olgu''tamlamasını yanlış kullanmış olabilirim ama sanırım sen benim ne demek istediğimi anlamışsındır...tıpkı daha önce de inandığımız diğer dinlerden kalan bazı alışkanlıkların adet olarak algılanması gibi...

3710[/snapback]

yuh ya bu nasıl nitelendirme böyle vellehi pardon

benim anlatacaklarım senin anlamanla sınırlıdır keza asıl anlatılmak istenene nasıl yabancı kalışın da cabası

tamam arkadaşlar benden payos ben etelektüel demegok olamıyorum bu son msj ben yetişemedim size pardon(msj okumayacağım için cevabınız umurumda biledeğil siteye ve size elveda)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

BAKIN ARKADAŞLAR VERİLEN FETVALARIN BİR ÇOK BÖLÜMÜNÜ KENDİMİZE UYGUN BULURUZ AMA BAZILARINI UYGUN BULMAYIZ BURADA HERKES KENDİ DİNİNİ İSTEDİĞİ GİBİ YAŞASIN KAVRAMI DA OLMAZ YAPILMASI GEREKEN BENCE HEPİMİZİN ÇOK KOLAY BULABİLECEĞİ KUR'AN-I KERİM'İ OKUMAK

ZATEN KUR'AN-I KERİM ÇOK ANLAŞILIR VE SADEDİR

HEPİNİZ ALLAH'A EMANET OLUN

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Pervane nin ilk sorusuna aciklik getirmek istiyorum. cok güzel soru idi.

Simdi islamiyet ile tanismamiz diyorsunuz. Bakiniz yeryüzünde ilk caglardan bu yana tüm toplumlar bir din sahibidir. Bunda hep birlkte hemfikiriz sanirim.

Tanismaya gelince: zaten bir dini olan bir toplum, baska bir ulus ile karsilasinca dinini güle oynaya kabul eder mi. YAHU ARAP KARDSLERIM; IYI KI MÜSLÜMANLIGI GETIRDINIZ; HOS GELMIS SEFA GETIRMISSINIZ mi denmistir???Bunun bir mantigi var mi? Kaldi ki Ömer bile islamiyetin daha ilk dönemlerinde, müsülman olmakta direnen öz babasini dahi, Muhammetdin yanindayken Mekke pazarinda bicaklayarak öldürüyor. Yani Ömerin babasi bile daha önceden bir dine sahipken neden müslümanligi kabul etmek zorunde olsun ki? Ama ölmek zorundaydi öyle mi? Hem de öz oglunun bicagi ile......

Kaldi ki Türk´ler araplarla tanisinca dinlerini kabul etti diyoruz. Orada DUR!

Ve Talas savasindan 300 yil daha geriye gidiniz. Gercek ve kanli tanismaya.. Kanli arap komutanlari Haccac ve Kuteybe dönemine. BAkalim nasil tanismisiz islam ile...

Dostum cok kisa yaziyorum aslinda. Konu cok derin. Uzun olursa okunmaz.

Araplar, ganimet ve yailmaci köleci devlet yapilarindan dolayi orta asyaya saldirmislarsir. Baykent, taskent, semerkant, buhara,nesef gibi Türk sehirlerinde on binlerce Türk´ü bogazlamis, agaclara asmis, yazili tarih ve kültürlerini, dinsel belgelerini, kütüphane ve tüm kültür birikimlerini yok edip Türk cocuklarini da köle olarak arap ordularinda asker yapip, Saman Türklerine karsi savastirarak yeni müslüman türk toplumunu Talas savasina kadar ancak olusturmuslardir.

Talas savasi, Orta asya Türk ´ünün hemen hemen yarisinin müslümanligi zorla, savas ve kanla kabul ettirildigi tarihi bir aci dönüm noktasidir. Bu savasta aslinda araplar Cin ordusu ve müslüman olmakta direnen SAMAN Türkmenler ve Oguzlar yenilmistir. Bu yenilgide satilmis, Karluk türkleri araplardan yana olmus, ve birlikte binlerce Oguz ve Türkmen SAMAN Türkü kilictan gecirilmis, Türkmenistan´in yarisi silahla neredeyse müslüman edilmistir.

Eger müslüman da olsak bu tarihi bilmek boynumuzun borcudur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.