Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ayşegül

Önerilen İletiler

siyah derili insanlar, afrikalılar... tarihlerinin en başından beri hep ezilmişler, köle tacirlerinin elinde hayvan muamelesi görmüşler, şimdi de hep açlık, hep açlık, hastalık...birleşmiş milletlerin yardımı olan tasların içindeki bulamaçlara uzanan ellere, umutsuz bakan gözlere konup kalkan sinekler...oldum olası merak ediyorum,onların neden sahibi yok? karıncaya rızkını veren rabbim, ot bitmez yerlerde yarattığı bu kullarına neden sebep halketmiyor? Kur'anda bizler için yarattığını söylediği sebzelerden,hayvanlardan,denizde yüzen balıklardan neden onların hiç rızkı yok? çalışıp da üretmiyorlar derseniz, çalışacak sistemleri yok... sistem üretecek zeka seviyeleri yoksa,ya da varsa... neyse, bu konuda fikriniz varsa lütfen ortaya koyun arkadaşlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şu an dünyanın en fakir ülkelerinden biri Nijer'dir. Yaklaşık 13 milyon nüfusu var, ve bunların 3 milyonu gerçek anlamda "aç". Kalanın da pek çoğu yarı aç yarı tok yaşıyor. Nijer uzun yıllar Fransa işgalinde kaldıktan sonra 1960 yılında bağımsızlığını ilan etti. Ancak ilk cumhurbaşkanı da Fransızların desteklediği biriydi, ve Fransızların çıkarlarını korumaktaydı. Daha sonra askeri darbe ile devrildi. O dönemden sonra pek çok askeri darbe daha oldu ve istikrar bir türlü sağlanamadı.

Açlık ve sefaletin sebepleri :

1- Tarım toplumu oldukları halde, sulama teknolojileri yok. Yağmurdan medet ummak zorundalar. 3 aylık yağmur dönemleri (Haziran-Temmuz-Ağustos) var, ve bu dönem kurak geçerse mahsul alamıyorlar. Dahası 5-6 yıl beklediklerinin üstünde yağış gerçekleşse dahi arkasından gelen dönemin kurak geçmesi onlar için açlık demek. Başkent Niamey'in ortasından nehir geçtiği halde, sulama teknolojileri olmadığı için bu nehirden faydalanamıyorlar. Bunun en büyük nedeni, Fransız kolonileri içinde, Fransa'nın yatırım yapmadığı tek ülke olmaları

2- Tarım alanlarının büyük çoğunluğu "ağa"ların elinde. Köylü, bu ağaların elindeki toprakları işliyor, ve üründen belli (küçük) bir pay alabiliyor. Ancak kurak dönemlerde bu payı da alamıyorlar. Dolayısı ile bu da açlık demek...

3- Uranyun, altın, petrol, fosfat gibi zengin maden kaynakları var. Ancak bunları çıkartacak teknolojileri yok. Dahası yabancı firmalar da bu madenleri kullanmak için pek istekli davranmıyorlar. (Başbakanlarının yaptığı son röportajda, petrol için bir Fransız firması ile sözleşme imzaladıklarını duymuştum. Ancak 5 yıl süre ile bu kaynaktan gelir elde edebilmeyi beklemiyorlar)

4- Ülkede bir sanayi olmadığı için işsizlik çok yüksek oranlarda. Erkeklerden bazıları, nehirde 10 parça çamaşır yıkamaları karşılığında aldıkları 1 dolar için kendilerini şanslı sayıyorlar.

5- Ülkenin en büyük hastanesi başkent Niamey'de 1000 yataklı bir hastane. Çocuklara sadece 180 yatak ayırabilmişler ve bir yatakta en az 2 kişi yatmak zorundalar. Ancak yine de buraya gelebilenler şanslı. Çünkü pek çoğu buraya kadar da gelemiyor ve ölümü bekliyorlar. Çocuklar yeterli derecede beslenemediği için çok çabuk hastalanıyorlar. İlaçlar yeterli derecede değil. Olanlarda çok pahalı ve fakir halkın çoğu bundan faydalanamıyor.

Nijer bir insanlık ayıbıdır. Bu ayıbın en büyük sorumlusu da Fransadır. Halk 1 günlük yiyyecek temin edebilmek için, BM teşkilatının erzak kamyonları önünce saatlerce beklemek zorunda kalıyor. Çocuklar ve yaşlılar atik davranamadıklarından bundan faydalanamamanın üzüntüsü içindeler. Ancak erzak alabilenlerin sevinçleri de pek uzun sürmüyor. Zira ertesi gün yine açlıkla başbaşalar.

Pek çok insan, yukarıda anlattıklarımın farkında dahi değil. Tanrılarının kendilerine cömertçe verdiği nimetlerden bahsediyorlar. Bir de şu insanların halini bir görseler... Her yıl hac için dünyanın parasını harcayan "hacı beyefendi/hanımefendiler" acaba bu durumu biliyorlar mı? Hiç, "O kadar parayı bu aç insanlara göndermeliyim" diye düşünen oldu mu? Hac topraklarında kesilip, değerlendirilemediği için toprağa gömülen binlerce kurbanlık hayvan için, kendi vicdanlarında cevap verebilecekler mi? Allah için vazifesini yapmış olduğunun rahatlığı içindeyken, insanlık için işlenen bu ayıptan kendilerine bir pay çıkarabilecekler mi? Sanmıyorum... Çünkü onlar için Allah, kendine inananlara karşı cömerttir. Böyle düşünenlere, şunu hatırlatmak isterim :

NİJER HALKININ %98'İ MÜSLÜMAN....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ona bakarsan Türkiyenin %99u müslüman! Ama inkarcılar olduğu sürece bu böyle devam edicek! Ayrıca işi inkarcıların üstüne atmak değil, kendine müslümanım deyipte insanların % kaçı islami bir hayat yaşıolarki, emir ve yasaklara tam uyuyolarki? her zaman dediğim gibi önce kendini düzelticen sonra düzgün bir hayat istiyecen!

Saygılar!....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ona bakarsan Türkiyenin %99u müslüman! Ama inkarcılar olduğu sürece bu böyle devam edicek! Ayrıca işi inkarcıların üstüne atmak değil, kendine müslümanım deyipte insanların % kaçı islami bir hayat yaşıolarki, emir ve yasaklara tam uyuyolarki? her zaman dediğim gibi önce kendini düzelticen sonra düzgün bir hayat istiyecen!

Saygılar!....

Yazık....Çok yazık... Bağnazlığın bu kadarına da söyleyecek bir şey yok artık. İnkarcılarmış, islamı tam yaşamayanlarmış... Peh,peh,peh...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şu an dünyanın en fakir ülkelerinden biri Nijer'dir. Yaklaşık 13 milyon nüfusu var, ve bunların 3 milyonu gerçek anlamda "aç". Kalanın da pek çoğu yarı aç yarı tok yaşıyor. Nijer uzun yıllar Fransa işgalinde kaldıktan sonra 1960 yılında bağımsızlığını ilan etti. Ancak ilk cumhurbaşkanı da Fransızların desteklediği biriydi, ve Fransızların çıkarlarını korumaktaydı. Daha sonra askeri darbe ile devrildi. O dönemden sonra pek çok askeri darbe daha oldu ve istikrar bir türlü sağlanamadı.

Açlık ve sefaletin sebepleri :

1- Tarım toplumu oldukları halde, sulama teknolojileri yok. Yağmurdan medet ummak zorundalar. 3 aylık yağmur dönemleri (Haziran-Temmuz-Ağustos) var, ve bu dönem kurak geçerse mahsul alamıyorlar. Dahası 5-6 yıl beklediklerinin üstünde yağış gerçekleşse dahi arkasından gelen dönemin kurak geçmesi onlar için açlık demek. Başkent Niamey'in ortasından nehir geçtiği halde, sulama teknolojileri olmadığı için bu nehirden faydalanamıyorlar. Bunun en büyük nedeni, Fransız kolonileri içinde, Fransa'nın yatırım yapmadığı tek ülke olmaları

2- Tarım alanlarının büyük çoğunluğu "ağa"ların elinde. Köylü, bu ağaların elindeki toprakları işliyor, ve üründen belli (küçük) bir pay alabiliyor. Ancak kurak dönemlerde bu payı da alamıyorlar. Dolayısı ile bu da açlık demek...

3- Uranyun, altın, petrol, fosfat gibi zengin maden kaynakları var. Ancak bunları çıkartacak teknolojileri yok. Dahası yabancı firmalar da bu madenleri kullanmak için pek istekli davranmıyorlar. (Başbakanlarının yaptığı son röportajda, petrol için bir Fransız firması ile sözleşme imzaladıklarını duymuştum. Ancak 5 yıl süre ile bu kaynaktan gelir elde edebilmeyi beklemiyorlar)

4- Ülkede bir sanayi olmadığı için işsizlik çok yüksek oranlarda. Erkeklerden bazıları, nehirde 10 parça çamaşır yıkamaları karşılığında aldıkları 1 dolar için kendilerini şanslı sayıyorlar.

5- Ülkenin en büyük hastanesi başkent Niamey'de 1000 yataklı bir hastane. Çocuklara sadece 180 yatak ayırabilmişler ve bir yatakta en az 2 kişi yatmak zorundalar. Ancak yine de buraya gelebilenler şanslı. Çünkü pek çoğu buraya kadar da gelemiyor ve ölümü bekliyorlar. Çocuklar yeterli derecede beslenemediği için çok çabuk hastalanıyorlar. İlaçlar yeterli derecede değil. Olanlarda çok pahalı ve fakir halkın çoğu bundan faydalanamıyor.

Nijer bir insanlık ayıbıdır. Bu ayıbın en büyük sorumlusu da Fransadır. Halk 1 günlük yiyyecek temin edebilmek için, BM teşkilatının erzak kamyonları önünce saatlerce beklemek zorunda kalıyor. Çocuklar ve yaşlılar atik davranamadıklarından bundan faydalanamamanın üzüntüsü içindeler. Ancak erzak alabilenlerin sevinçleri de pek uzun sürmüyor. Zira ertesi gün yine açlıkla başbaşalar.

Pek çok insan, yukarıda anlattıklarımın farkında dahi değil. Tanrılarının kendilerine cömertçe verdiği nimetlerden bahsediyorlar. Bir de şu insanların halini bir görseler... Her yıl hac için dünyanın parasını harcayan "hacı beyefendi/hanımefendiler" acaba bu durumu biliyorlar mı? Hiç, "O kadar parayı bu aç insanlara göndermeliyim" diye düşünen oldu mu? Hac topraklarında kesilip, değerlendirilemediği için toprağa gömülen binlerce kurbanlık hayvan için, kendi vicdanlarında cevap verebilecekler mi? Allah için vazifesini yapmış olduğunun rahatlığı içindeyken, insanlık için işlenen bu ayıptan kendilerine bir pay çıkarabilecekler mi? Sanmıyorum... Çünkü onlar için Allah, kendine inananlara karşı cömerttir. Böyle düşünenlere, şunu hatırlatmak isterim :

NİJER HALKININ %98'İ MÜSLÜMAN....

afrikalılarla ilgili konuya yam yam kardeşimden yanıt gelmesi ayrı bir espri oldu. şaka bir yana,tesbitleriniz yerinde. o halde bizler elimizden geldiği kadar bu konuda kamuoyu yaratmalıyız . bakınız, tarihte bize pakistanlı,hindistanlı müslüman kardeşlerimizin çok yardımları olmuştur. hatta iş bankası bile hintli müslümanların gönderdiği paralarla kuruldu diye biliyorum ben. kaldı ki, yardıma muhtaç kişilerin müslüman,hristiyan,hindu veya ateist olması, yardım etmemize engel olmamalı. Allah tüm insanlara rızık veriyor.bu konuda bir kampanya oluşturamaz mıyız?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

afrikalılarla ilgili konuya yam yam kardeşimden yanıt gelmesi ayrı bir espri oldu. şaka bir yana,tesbitleriniz yerinde. o halde bizler elimizden geldiği kadar bu konuda kamuoyu yaratmalıyız . bakınız, tarihte bize pakistanlı,hindistanlı müslüman kardeşlerimizin çok yardımları olmuştur. hatta iş bankası bile hintli müslümanların gönderdiği paralarla kuruldu diye biliyorum ben. kaldı ki, yardıma muhtaç kişilerin müslüman,hristiyan,hindu veya ateist olması, yardım etmemize engel olmamalı. Allah tüm insanlara rızık veriyor.bu konuda bir kampanya oluşturamaz mıyız?

Benim bu başlık altına yanıt vermem neden espri konusu oldu, merak ettim doğrusu...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yazık....Çok yazık... Bağnazlığın bu kadarına da söyleyecek bir şey yok artık. İnkarcılarmış, islamı tam yaşamayanlarmış... Peh,peh,peh...

Benim dileğim yamyam Rabbim sana hidayet versin! Bunu cidden yürekten söylüyorum!

dalğa geçmek için değil! Birgün inşAllah inanırsın! Ben hayatımı bu şekilde yaşayarak hiçbişey kaybetmeyeceğim etmiyorumda zaten! Çevremde kimse Allaha inanıyorun diye bana kötü gözle bakmıyo,

zaten öyle insanlarla işim olmaz!.... Keşke gerçeği görseniz!...

Saygılar!...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Birgün inşAllah inanırsın! Keşke gerçeği görseniz!...

Saygılar!...

Ben o inancı terkedeli çok oldu azizilturco. Geriye dönmeye de hiç niyetim yok... "Gerçek" konusuna ise hiç girme. Çünkü , aynı şeyi ben de teistler için düşünüyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

İnanç açısından bakarsanız herkese çalıştığının karşılığı vardır diye ayet vardır

Alemi yaratan o değil mi razı olduğu kullarına ayrıca lütfu inayet vardır

Allah aklı insanın kendisinde ne diye yaratmış?

Alsın onunla dünyasını işlerini tanzim etsin diye vermiş

Allah "Aklını kullanmıyanların üzerine her ricsi/ *********liği bırakırım demiş

Belki yüzlerce ayette "kalilen ma te'kilun/ aklınızı ne kadar az kullanıyorsunuz da demiş

Bufaloların bile aslanların eline düşen parçalamak üzere oldukları arkadaşlarını hep birlikde kurtardıklarını hayretle gördüm

Güya aklı var insanın niye yardımlaşmazlar bofalordan örnekle zalimlere karşı

Bizde durum çok mu iyi sanki

Birileri gök delenlerde çoğu yerin dibinde

selamlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

sevgili yamyam kardeşim belki bunları yazdığım için beni yemek isteye bilirsin ama önce yazdıklarımı oku belki imana gelirsinde vaz geçersin. çok doğru faydalı bilgiler vermişsin bunlar güzelde çözüm için söylediğin sözler can sıkıcı bir gerçeği hatırlattı bana; söyleki acaba bırakalım dünyayı müslüman dediğimiz bu memlekette zevke eylenceye ve israfa nekadar para harcanıyordur dini inançlar dan dolayı inancını yaşaya bilmek için nekadar para harcanıyordur bu memlekette içki sektörünün fuhuş sektörünün milyarlarca dolarlarla ifade edildiği bu memleket için kuranı kerimden söyle bir ayet maali hatırıma geldi EY MÜMİNLER İMAN EDİNİZ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili yamyam kardeşim belki bunları yazdığım için beni yemek isteye bilirsin ama önce yazdıklarımı oku belki imana gelirsinde vaz geçersin. çok doğru faydalı bilgiler vermişsin bunlar güzelde çözüm için söylediğin sözler can sıkıcı bir gerçeği hatırlattı bana; söyleki acaba bırakalım dünyayı müslüman dediğimiz bu memlekette zevke eylenceye ve israfa nekadar para harcanıyordur dini inançlar dan dolayı inancını yaşaya bilmek için nekadar para harcanıyordur bu memlekette içki sektörünün fuhuş sektörünün milyarlarca dolarlarla ifade edildiği bu memleket için kuranı kerimden söyle bir ayet maali hatırıma geldi EY MÜMİNLER İMAN EDİNİZ...

Nijer hakkında daha fazla bilgi edinmenizi öneririm. Nijer, paranız olsa dahi zevk ve sefa sürülebilecek, israf yapılabilecek en son ülkedir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Lütfen okuyun

Arkadaşlar bu dünyada insanlar imtihan edilirken yaşadıkları acıların açlıkların ızdırapların kederlerin.yaşadıkları mutlulukların hiç bir anlamı yok...(adı üstünde imtihan)kendi başlarına yada hiç değilse toplu halde yaşamaları için serbest bırakılmışlar.insanlar çektikleri açlıktan, bıktıkları talihsizliklerden, sevenleri vakti gelipte yanlarından ayrıldıklarında,uğradıkları işkencelerden,maddi manevi zararlarından,yakalandıkları hastalıklardan kısaca aklımıza gelebilecek bir sürü kötü olaydan dolayı Allah'ı unutup veya ona düşman olup veya tümden reddedip hareket edecekse hesap günü sonu budur;aksine reddetmez düşman olmaz saygısını yitirmez unutmazsa hesap günü sonu budur...

verilen mesaj budur anlaşılmayacak bişey yok.

Bizler Türkler olarak Osmanlıdan kalma mirası devam ettirseydik teknolojiyi aklı bilimi gerikafalı yobazlar yüzünden reddettseydik acaba bu bilgisayarların başında oturup bu kelimeleri yazabilirmiydik...evimizde buzdolabı olurmuydu?Afganistan'da etler pazarlarda açıkta satılıyor.sineklerin biri iniyo biri kalkıyor?bizim afganistandan nijerden ne farkımız kalacaktı.biz erkekler şalvar giyip sarık takmayacakmıydık?(yada fes işte)belki tüm bu kullandığımız nimetleri biz icat etmedik başkalarından aldık yapılan inkilaplarla ama en azından bu gerekli değişimlere uyacak bir yapımız vardı.sindirebilmişiz zaman içinde ve bugünlere gelmişiz....

Gel görki bu geri kalmış Afrika ülke insanları malesef hiç bir şekilde gelişememiş.içlerinde değişim yapabilecek insanlar çıkmamış.Geçmişte yapmadıklarının cezalarını çekiyorlar diyebiliriz?

Allah inanıyor diye çalışmayana yardım etmez para göndermez,rızkını çoğaltmaz

İnanmıyor diye rızklarını daraltmaz.

bu dünyada herkes çalışıp üretip kazandığını yer.Allah kimseye zembille para yolmaz.gökten melekleri indirip koli koli mal taşıtmaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

ALINTI(Azizilturco @ Nov 22 2005, 07:09 PM)

Saygılar!....

yazık gerçekten yazık..yamyam ın inanmamasına rağmen düşünceleri ve inançlıların düşünceleri.. insan iyi ki inanmıyorum diyor.. inanmayanların gözlerinin görmediği kulaklarının duymadığı belirtilir. okuyan herkes bilir. ama gerçekten kimlerin gözleri kör olmuş, kulakları sağır olmuş.. din bence bir hipnotizedir.. önce din adamları sözleriyle ve korkutmaları ile yaparlar bunu. ama en önemlisi bir kere inanınca insanın kendi kendini hipnotize etmesidir..zaten gelenek ve görenek olarak bize toplum tarafından yüklenmesi en önemlisi.

islami hayat yaşayanları görüyoruz bir de metediliyor sanki mükemmel bir hayat yaşanıyormuş gibi.. batılların içinde sürüklenen insanlar..

kendine müslümanım deyipte insanların % kaçı islami bir hayat yaşıolarki ALINTI(Azizilturco @ Nov 22 2005, 07:09 PM)

evet tabirle gerçek islamı yaşayanlar kimler ve kaçı iyi hayat yaşıyor. anlatır mısın?

birde müslüman değilim deyipte insanlığa faydalı olan iyi yaşayan insanları bir karşılartır istersen..

neyse canım çok sıkıldı bu olaya.. dayanamadım yazdım..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gel görki bu geri kalmış Afrika ülke insanları malesef hiç bir şekilde gelişememiş.içlerinde değişim yapabilecek insanlar çıkmamış.Geçmişte yapmadıklarının cezalarını çekiyorlar diyebiliriz?

Allah inanıyor diye çalışmayana yardım etmez para göndermez,rızkını çoğaltmaz

İnanmıyor diye rızklarını daraltmaz.

bu dünyada herkes çalışıp üretip kazandığını yer.Allah kimseye zembille para yolmaz.gökten melekleri indirip koli koli mal taşıtmaz.

Azizilturco Alıntı

Allah müslümanları savaşta meleklerle desteklemedi mi? fakirken zengin etmedi mi? Allah müslümanlarla beraber değil mi? müslümanların yanında değil mi? bunları ben söylemiyorum . kimin söylediğini zaten hemen hemen herkes biliyor.. neden Allah afrikalı insanlara yardım etmiyor oysa onlarda müslüman.. bunun gibi birdürü müslüman var dünya da.. yeri gelmişken hac da ezilerek ki bu da kötü bir ölüm sonuçta işkence gibi, ölen insanları da öldürmekten zevk alıyor olmalı.. bana bu hannibal lecter-- thomas harris den kızıl ejder i hatırlattı.. işte kilisenin inanan hristiyanların üzerine çökmesi ve ölen insanlar.. ibadetini yaparken ölen insanlar.. ki ölümleri bile rahat ve huzurlu bir ölüm değil.. en azından bu şekilde inanarak ölenlerin ölümleri rahat ve güzel olsa ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...
  • 1 yıl sonra...

sevgili arkadaslar,

ntv de turkiyedeki afrikalilarin dramiyla ilgili bir belgesel izledikten sonra konuyu araştırmak isterken bu siteye düştüm...yazilanlar bu konunun dişina çikmiş ancak kendimi bir iki laf etmekten alıkoyamadım...

dünyada kuranikerim dişinda birçok kitap vardır. lütfen biraz felsefe okuyun, biraz kitap okuyun, kendinizi geliştirin öğrenin....

tanrı...zihinsel olarak zayıf olanların sıgındıgı bir gunahkecisidir. ve bunu bilen biraz daha akıllı olanlar tanrıyı olgusunu kullanarak sizi yönetir ve istediklerini yaptırırlar. burada niyetim kimseyi rencide etmek değil. tanrı fikri herzaman gereklidir, çünkü herkez bu fikri terkedebilecek kadar bilge değildir. hatta ben dindar kişilerden çok yeterli bilgi ve deneyime sahip olmadan ben ataistim diyen insanlara kiziyorum ve üzülüyorum...sahte dindarlardan nefret ediyorum...bencede bir dine ait olunacaksa köküne kadar ona sadık olmak lazim....

ancak gerçek şu ki, bu din kitaplarında yazildigi gibi bir tanrı yok, ve öbür tarafta ne size birileri hesap soracak, nede sizi huriler veya zebaniler karşılayacak.

tanrı...o yüce varlık...bu kadar yüce bir varlık...niye sizin gibi hizmetkarlara ihtiyac duysunki, niye herhangibir hizmetkara ihtiyac duysun...veya niye insan oglunu bilinci bir şekilde gerizekalı veya akli olsa bile onu düzgün kullanamayan sürekli birbirini olduren vuran calan bir mahlukat olarak yaratsin...ama gercek bu... bufalorar aslanlara karsi mishaline gelelim...aslan burada zulm eden olarak anlatilmis...kardesim aslaninda cani yokmu..yemek yiyecek elbet...

insanlarda boyle...guclu olan digerini hep yiyecek...evrenin kanunu bu....ha bundan korkuyormusunuz...hic birsey yapamazsınız...haa tanrı fikri size bu vahset icerisinde az da olsa sıgınacak bir kose mi sunuyor...sıgının ozaman o kosenize...ama benden soylemesi...kendinizi ancak kendiniz kurtarırsınız...tanrı diye birsey var ise...o da sizsiniz....agaclar, kuslar, vsvs...ama sizi koruyan ve dualarınızı dinleyen sizden su veya bu olmanızı bekleyen bir yaratıcı yok...sen neysen o sun...kendini tanı yeter...ancak o zaman huzur bulursun....

din...tum dinler...tum kurumlar....sizi manupıle eden şeylerdir...cevabı herzaman kendinde ara...

saygılar canlarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...
siyah derili insanlar, afrikalılar... tarihlerinin en başından beri hep ezilmişler, köle tacirlerinin elinde hayvan muamelesi görmüşler, şimdi de hep açlık, hep açlık, hastalık...birleşmiş milletlerin yardımı olan tasların içindeki bulamaçlara uzanan ellere, umutsuz bakan gözlere konup kalkan sinekler...oldum olası merak ediyorum,onların neden sahibi yok? karıncaya rızkını veren rabbim, ot bitmez yerlerde yarattığı bu kullarına neden sebep halketmiyor? Kur'anda bizler için yarattığını söylediği sebzelerden,hayvanlardan,denizde yüzen balıklardan neden onların hiç rızkı yok? çalışıp da üretmiyorlar derseniz, çalışacak sistemleri yok... sistem üretecek zeka seviyeleri yoksa,ya da varsa... neyse, bu konuda fikriniz varsa lütfen ortaya koyun arkadaşlar.

Tanrı varsa da yoksa da ...bu durumun tek suçlusu...yine insan!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 5 ay sonra...
bunun dınle alakası yok sadace parayla cunku ayaga kalkmalarına ızın vermıyolar canım hala alayamadın mı budunyada guclu (para) olan kazanır ordada gusel paralr donuyor olabilir mi :unsure:

Sevgili filozof kardeş

Sana birkaç sorum olucak (okuduğunda alaycı bir bakış içersinde olacağını görür gibiyim nede olsa senin tanrın yine sensin)

Varoluş nedenimiz sence nedir .Senin mantığına göre bir hiçlik olgusu var.Geliş nedeni yok yaşama nedeni arzuları tatmin ve netice ölüm var yani yine hiçlik.Yani biraz etrafıma baktığımda bunun saçma olduğunu söylemekten kendimii alamıyorum.

İnsanı ele alalım kendine bir bak dışarısı-20 dereceyken nefes alıyorsun ohhh + 18 bu şekilde çalışan bir mekanizma bana gösterebilirimisin yada böyle bir klimamı var.Dişler amörtüsör görevi görüp sert bişey ısırdığımızda onu direk iletse ısırdığımızda kafamız patlar farkındamısın.gökyüzüne bakalım nasıl bir denge içersinde en ufak bir hatada denge kaybolur.Tuza bir bak NACI klor yakıcı asit sodyum desen zehir bunlar milyonda bir ihtimallle birleşiyor ve senin için vazgeçilmez bir ihtiyaç oluyor.Amacım bilmişlik taslamak değil bunu herkes görebilir.Daha bunlar gibi belki onlarca şey sayılabilir.Bunların tümünün ihtimaller olduğunu söyleyebilirsin ,ozaman gelbunları olasılık hesabına dökeliim bunca şeyin gerçekleşme ihtimallerini göz önüne alırsak bunların hepsiniin aynı anda olma ihtimali trilyonlarda bir dahi değil.Yanii böyle bir ihtimal yok.Kafanızı o felsefe kitaplarından kaldırın ve etrafınızı seyredin.

Birde insanlar dinle kullanılıyor diyorsun bunda haklısın evet kullanılıyorlar ama bu dinin var oluş nedeni değil.Sende bende herkeste olduğu gibi bir nefis var(nefis hani hayvani herşeyi isteyen şey) .İşte bu nefis kimisine dini kullandırıyor ,kimisine hırsızlık yaptırıyor, kimisine adam öldürtüyor ,sanada (haşa)ALLAH ın olmadığını söyletiyor.Birde şey dendi hani madem müslümanlar neden acı içinde ölüyolar kabe de falan dendi müslümanlar yaptıklarını dünyada iyi olıyım mutlu olıyım diye yapmıyorlar.

Bu söylediklerim aslında sana değil filozof arkadaş çünkü biliyorum insan kafası bir zaman sonra duvarlaşıyor.Söylenneler istediği kadar gerçek olsun çerpıp geri geliyor.Herşey apaçık gelip önüne konsa o kadar filozof gelip bunların hepsinin yanlış olduğunuda söylese yinede kabul edemiyor çünkü kendini reddetmesi imkansız.işte kendini tanrılaştıran bu olguda nefis . Dünyaya geliş nedeni bu bir sınav kendine yani nefsine verdiğin sınav.Belki konuşmam çok dini gelcek ama bende bunları araştırarak buldum ve de bu arada felsefe kitaplarınıda okudum. Neyse kimi bu sınavda fransız kalır kimide elinden geleni yapar.

Nijerli kardeşlere gelirsek bunun sorumlusu belli fransanın yediği halt o kadar sömürmüşler vede sömürmeye devam ediyolarki insani yardımlarada biryere kadar izin veriliyor .BM lerin günlük verdiği lapa dışında birşey yok . yani öle elini kolunu sallayarak gidip yardım edemiyorsun .ani koca dünya bu ufacık yerinmi ekonomik sorununu düzeltemiycek. Ekonomik uygulamalar uygulansa tarım sorunları giderilse bu durum ortadan Kalkar.Bu dünyanın başlı başına bir sınavı işte.

Şuna şaşırdım tüm bu sorunları çıkaran insanlar olduğu halde nasıl oluyorda yaradanın oraya hiçbirşey vermediği söylenebiliyor. HAYRET.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.