Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

la_bohéme arkadaşımın büyük katkısıyla… (2007 YILBAŞI PARİS TATİLİM ve FOTOĞRAFLARIMLA 8 GÜNLÜK PANAROMİK PARİS RÜYASI)…

DİPNOT

Önerilen İletiler

o zaman bir kac ay bekle ben Turkiye'ye gelicegim bu sene sana bir kac sise getiririm :)

Bence Turkiyede vardir ama Turkce ne dendigini isde bilmiyorum...

Bu arada aklima gecen gun senle yedigimiz ogle yemegi geldi,yahu nasil sana kendi zevkimde yedirdim...

Ama hala gulmekten oluyorum bana bunu pisirmemisler dedigini dusundugumde :D

:(:):lol: :lol: :lol:

Seni ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyacağız sevgili la_bohéme...

Yanlız buraya geldiğinde tatilini sadece İstanbul olarak düşünme...

Türkiyenin değişik yerlerine de gidececeğiz buradaki dostlarla ve programı bana bırakın...

Eminim yine Paris tatilim gibi çok ama çok eyecanlı, eğlenceli ve mutlululuk dolu dakikalar ile geçer...

Şimdi de biraz özel çekim birkaç fotoğraf...

Umarım beğenirsiniz..

Paris ve gece (eiffel'den..)

eiffelkulesindenparisvexp4.jpg

2006'dan 2007'ye sokakta yeni yıl kutlaması...

happynewyearww7.jpg

Sevgili dünya tatlısı arkadaşım la_bohéme'i metroda beklerken :(:unsure: no problem... Fakat iyi dinleniyor insan inanın..:):lol:

noproblemax4.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 65
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

sEVGILI Dipnot emin ol

orada guzel dinleniyorlardir.....Ama ben inan orada sabahlayamam cunku cok fare oldugunu

biliyorum :(

Ancak saka bir yana havalar cok soguk olunca kimsesiz

yada sokakta yasayan insanlarin gecelerini

metroda gecirmesine izin veriyorlar...

Resimler cok guzel.....

İyide sevgili la_bohéme...

Metroda seni beklerken yatan benim... :(:lol: :lol:

Neyseki en azından sen vardın ve metroda farelerle gecelemek gibi bir problemim olmadı ama sen söyleyince de meraklanmadım değil...

Bak peşin peşin söyliyeyim...

Bundan sonraki gelişimde merakımı gidermek için mutlaka bir gece metroda gecelemek isterim... :lol::P

Neyse şaka bir yana madem resimleri çok beğendin...

Güzel resimlerden birkaç tane daha koymamda sakınca yok sanıyorum.... :)

Bastille de herhangi bir bulusmasi hanı... (

bastillebulusmasibirhannj0.jpg

Bir öğle yemeği ve tutulan notlar...

bir287leyeme287ivetutulot1.jpg

Vee artık dinlence zamanı... :)

birdinlencehani2007rw8.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

olsun ben senin yinede zarif olduğun kanısındayım.

rehber olarak birini önermediğine göre beraber takılacağız yani..

ama ben tarihi mekan ve müzelerden artık sıkıldım. oraya tatile geliyorum. çılgınca eğleneceğimiz bir program hazırlamaya başla.

bu arada çok yorulma ihtimalimize karşın adrenalinini topla..o zaman bozdurur harcarsın.. ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:(:(:(

ee orada ben ne yapacam başka kimim kimsem yok ki..bana ne ya bana bir rehber bul yada bana rehber ol..

yokmu oralarda tırmanışlar dağ sporları,paraşüt...

bunlar yoksa ne yapalım sinema,operayla idare edcez. pek çılgın olmasa da..

bu arada klasik gitar resitali var sa şimdiden biletleri ayır. (önde olsun; parayı sorun etme)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Resimler bitti mi artik?

Resimler bitermi sevgili la_bohéme...

Burada ancak birkaçını yayınlayabildim..

Biliyorsunki 900'e yakın fotoğraf çekimi yaptım...

Fırsat buldukça göndermeye çalışacağım...

Bencede güzel bir tatil olmus,cok heyecanlida olmustur,

saygilarla

Çok teşekkürler sevgili politika..

İnanılmaz bir tatil oldu bizim için ve çok eyecanlıydı...

Sevgili güzel olduğu kadar fedakar dostum la_bohéme'e ne kadar teşekkür etsem azdır...

Ama onun rovanşı bu yaz Türkiye'de olacak...

Esas o zaman görün siz bizi... :)

Sevgiler... :clover:

İşte en sevdiğim Paris tatil resimlerden bir kaçı daha... :)

dsc0308kuslarwj0.jpg

Paris bilim merkezi önü...

parisbilimmerkezi020120cz0.jpg

eiffel2007hx2.jpg

dsc0248pl9.jpg

Giderken uçağımız Alp dağları üzerinde ve altımızda ünlü dağların bir bölümü

dsc0010if1.jpg

Ve fotoğrafta görülen kaldığım hotelin tabelası... :)

dsc0396ba9.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bir haber buldum, bu haber e göre dergiyi okumak. şart dergiyi bulumaya çalışacam. umarım işe yarar.

ayrıntı aşağıda.

ALTERNATİF ETKİNLİKLER

Alternatif turlar, ve etkinlikler...Paris'te her şey mümkün.

Haftalık yayınlanan "Pariscope" veya "L'Officiel des Spectacles" dergilerinden birini almanız da bu konuda size yardımcı olabilir. Alternatif bir şeyler peşindeyseniz bu dergilerdeki cyclisme

( bisiklet ) ve escalade ( tırmanış ) bölümlerini kontrol edin. Paris'te ayrıca paraşütle atlama, kano gezintileri ve yarışları, squash, tenis, yüzme ve diğer aktiviteleri de bulabilirsiniz. Bu tip sportif etkinlikler için ekipman kiralama konusunda hiç zorluk çekmezsiniz;

çünkü kiralatan birçok dükkan mevcut.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ama kuslu resimler cok guzel :clover: Yani musenin oradaki..

Çok daha güzelleri var ve işte birkaçı..

eyfel kulesinden..

arcdetriumphparisll1.jpg

dsc0364esml2mb2.jpg

img52191ex2.jpg

toureifelty1.jpg

walkingundereiffeltoweruf4.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
resimlere yine baktim,bastan sona kadar....

Sanki geri gittim o gunlere...

Ya dipnot daha resim ekle,bu sayfa inanilmaz degerli....

Fırsat buldukça tabiki ekleyeceğim sevgili la_boheme...

Daha 1/3'ünü ancak gönderebildim...

Ama Sen şu KIR denen harika şarap kokteylini mutlaka öğren olurmu...

Denemediğim yöntem kalmadı... :(

Sevgiyle kal...

İşte birkaç resim daha... :clover:

Tam Eiffel'in karşısında bulunan Trocadero (gece)

trocaderovegece2007cg9.jpg

Metro beklerken birkaç enstantane...

metraletsgokk4.jpg

eiffelpeacebaris0301200bl8.jpg

guitarecubisteio5.jpg

Sacré Coeur dönüşü alışveriş yapılan (iki American Fötr almıştık hatırlarsan)cadde...

al305351veri351hc8.jpg

Metro louvre (Fransanın en ünlü müzesinin olduğu metro) plais royal...

metrolouvrepalaisroyallf0.jpg

Fotoğraflar, Fransa ve Paris ile ilgli olumlu olumzuz eleştiriler bekledim tabiki forumdaşlarımdan ama şu hana kadar birkaç arkadaşın dışında katılan olmadı nedense ve aslında konu global dünyada küçük bir köyde beraber yaşadığımız ve etkileyip etkilenmemiz kaçınılmaz olduğu süreçte bunun ne kadar önemli olduğu yadsınamaz...

Mesela benim Paris ile dikkatimi çeken olumlu birşey var.l..

O da Paris'in tam bir gögdelen düşmanı olduğ ve nşaat yönetmeliklerinin ancak olağanüstü koşullarda izin verdiği orta boyutlardaki gökdelenlerin nispeten en yoğunlaştığı bölge ise yine Paris'in yakın banliyölerinden "Paris'in Manhattan'ı" denilen La Defense semti. Esas itibarıyla İş ve Ticaret merkezlerinin yer aldığı La Defense'da yükseklikleri 150 ile 190 metre arası değişen 7 kule var. Aynı mahallede gerçekleşmesi tasarlanan projeler arasında boyu 300 metreyi aşacak 2 yeni bina öngörülüyor. Fransa genelinde Lyon, Nantes ve Lille gibi büyük kentlerdeyse yüksekliği 120 ile 165 metre arası değişen toplam üç gökdelen mevcut. Sosyal konut, nüfus yoğunluğu gibi can alıcı konulara rağmen kent sakinleri, belediye yöneticileri ve siyasi merciler dahil tüm Fransız kamuoyu, çözümleri hiçbir zaman dikey yapılarda aramadı.

Gökdelen fikrine en düşmanca bakanların başında Parisliler gelmesine karşın Fransa'nın en yüksek, gökdelen tanımına en yakın binası da Paris'te kurulu. Özel izinli yöreler dışında genellikle 5-6 katı geçmeyen, çoğunluğu 19. yüzyıl hatta daha öncesine ait Paris inşaatlarının arasından 58 katı, 210 metre boyuyla göğe yükselen Montparnasse Kulesi birçok Parisli için bir utanç abidesi. "Paris'in Boynuzu" olarak tabir edilen, son iki katına geçilemeyen ve sadece 56. katı doğrudan geniş kamuya, turizme açık kule 1969 - 72 tarihleri arasında Roger Saubot yönetiminde 4 mimarın işbirliğiyle inşa edildi. 1973'te hizmete açılan ve giriş-çıkışı titizlikle korunan yapı işyeri, büro olarak kullanılıyor. 1889'da kurulmuş, tepesindeki TV antenlerinin ucu dahil 325 metreyi bulan Eyfel kulesinin tek rakibi kabul edilen Montparnasse Kulesi aynı ilgi ve sempatiyi görmekten çok uzaktır. Ki bu da burada fotoğraflarımda sergilendi....

Şimdilik bu kadar....

Düzenlemesi zor olmasa (vakit almasa) birçoğunu paylaşmak isterim ama..

Yeri geldiğince artık... :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ya sen hangi arada cektin bunlari :)

bunlarin hepsine gittigimizde beraberdik :(

Sevgili la_boheme...

Elimden fotoğraf makinemi düşürdüğümü gördünmü canım benim..

900'e yakın fotoğraf çekmişim...

Dile kolay...

Hayrıca Fotoğrafçılık eğitimim olduğunu ve hemen hemen her karenin bir anlamı ve değişik enstantanede çekilebileceğini çok iyi bilirim...

Yanı bir nevi ışıkla oynamak gibiydi benim için... :lol: :lol:

Sevgiler...

Yukarıda da kısmen bahsettim..

Paris'te öyle bizdeki gibi bina kirliliği hiç yok denilebilecek kadar az...

Gördüğüm birkaç gögdelenden başkasını göremezsiniz..

Dolayısıyla yaptığım araştırmalara göre de...

Gökdelen kültürünün hiç benimsenmediği Fransa'da, son yıllarda konut sorununun sık sık gündeme gelmesi,

Paris'e gerçek karakteristiğini veren orta gelir dilimindeki sınıfların satış ve kira fiyatlarının aşırılığı nedeniyle şehir merkezlerini terk etmek zorunda kalmaları konuyu tekrar tekrar başlıklara taşıyor.

"Korumacı" imajına rağmen dünyanın 3. en fazla yabancı sermaye çeken ülkesi olan Fransa'da,

ne yabancı ne de ulusal yatırımları çekme arzusu,

Kentlerin mimari dokularını değiştirmeye yetiyor.

Ulusal irade dar ve kısa vadeli hesapların üstünde kalıyor...

Yani bizdekinin tam tersine...

Durum gayet net ve açık...

Aşağıda çektiğim fotoğraflarda bunun net örneklerini göreilirsiniz..

eiffelkulesindenparisvezk9.jpg

eiffelintepesindentrocaau8.jpg

parischamps1champselyseja2.jpg

dsc0448gn0.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Sevgili La_bohem..

Birazda politika yapalımmı?... :)

(Tabiki olaylara fransız kalarak...) :lol:

Malum Fransa ve Türkiye şu aralar yoğun bir seçim arifesinde...

Cumhurbaşkanlığı seçimleri...

Ama ikisi çok farklı...

Neymiş bu fark...

Bunu sevgili İ. Selçuk çok güzel anlatmış...

Bak ne diyor...

.....

Türkiye ile Fransa Farkı...

Fransa'da yarı başkanlık sistemi geçerlidir...

Uğur Hüküm Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde önde gelen adayları ve partilerini tanıttı:

Segolene Royal..

(Sosyalist Partisi..)

Nicolas Sarkozy..

(Gelenekçi sağ..)

François Bayrou..

(Liberal sağ..)

Jean-Marie Le Pen..

(Aşırı sağ..)

Öteki adaylar arasında kimler var?..

Adayların adlarını bir yana bırakarak yelpazedeki yerlerini Uğur Hüküm'ün dökümüne göre vurgulayalım:

- Devrimci Komünist..

- Sol Alternatif Küreselleşme Hareketi..

- Fransız Komünist Partisi..

- İşçi Mücadelesi Hareketi..

- Troçkist Çalışanlar Partisi...

- Yeşiller..

- Muhafazakâr sağ..

Olaya gözucuyla yukardan bir bakış bile bir çarpıcı gerçeği ortaya çıkarmaya yeterli...

Nedir o gerçek?..

*

Sorunun yanıtını saydamlaştırmak için önce Tarih Baba'ya başvurmakta yarar var. Fransa laiklik ve demokrasinin anavatanıdır; kilise hukukunu yıkmak yolunda tüm Hıristiyan dünyasında başı çekmiştir...

Ama, kolay olmamıştır bu iş; devrim-karşıdevrim çatışması yüz yıl gelgitlerle yaşanmıştır...

Dökümünü yapalım:

1789 - Devrim..

1792 - İlk Cumhuriyet..

1799 - İmparatorluk..

1814 - Krallık..

1848 - İkinci Cumhuriyet..

1852 - İkinci İmparatorluk..

1871 - Üçüncü Cumhuriyet..

19'uncu yüzyılda Fransa hop oturup hop kalktı; bugün 5'inci Cumhuriyetini yaşıyor.

*

Ancak 2007 Fransası'nda Cumhurbaşkanlığı seçimine katılan adaylara bakıldığında Fransa'nın kilise şeriatını içeren karşıdevrim defterini kapattığı ayan beyan görülür...

**Türkiye'deki siyasal tablo Fransa'da yok!..

**Hıristiyan şeriatı çoktan tarihe gömüldü...

**Yalnız Fransa'da mı? Bütün Avrupa'da kilise egemenliğinin ne partisi var, ne de korkusu...

**Hiçbir Avrupa Birliği ülkesinde "Laiklik mi dincilik mi?" tartışması yoktur..

**Hiçbir Avrupa Birliği ülkesinde Cumhurbaşkanının eşi tesettürlü olur mu olmaz mı tartışması yoktur...

**Hiçbir Avrupa ülkesinde 'Hükümet' ile 'Devlet' laiklik sorunu nedeniyle karşı karşıya değildir..

**Hiçbir Avrupa ülkesinde dışardan (ABD'den) dayatılan "Hıristiyan Devleti Modeli" kavgası yoktur...

Fransa'da Cumhurbaşkanlığı seçimi adayların ve partilerin sıfatlarından anlaşılacağı gibi sağ-sol kapsamında bir yelpazeye oturmuştur...

Türkiye Avrupa'da çoktan kapatılmış bir dönemi ya da tarihi 21'inci yüzyılda yaşıyor... :(

....

Ne dersin işimiz çok zor değilmi?... :(

Vee Paris tatilimizden sıcacık birkaç kare..

eiffeltowerfrommontmartgu7.jpg

.

titleeiffelladiesvp3.jpg

.

Hotelimin penceresinden bir enstantane..

l1130109mv0.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • Admin

Bu konu başlığı ile ilgisi olmayan tartışma için bu linki izleyerek tartışmaya devam edebilirsiniz...

http://www.turkish-media.com/forum/index.php?showtopic=95487

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

sevgili DİPNOT ve la boheme ,siz parise iki kişi gittiniz ama bizlere bu güzel görüntüleri ve duygularınızı taşıdınız.resimler bir harika,paris'e gitme gibi bir imkanım olur mu bilmem,gitmiş kadar oldum ama yakaladığınız manzaralar yani görselliğiniz mükemmel.her fotoğrafta bir anlam var,bişeyler yansıtmışsınız.çok eğlenmişsiniz belli oluyor ve ben okurken sizi gözümde canlandırdım.bence ikinizde yorulmamışsınız.beni en çok etkileyen ve üzen yılmaz güney'in mezarı oldu(ne yazık ülkemizde olmaması).sevgili dipnot bu resim için teşekkür ediyorum.

sevgili dipnot,sizi tanıdığım için mutluyum çünkü sn.la boheme dediği gibi paylaşmayı seviiyorsunuz ve yüreğiniz birçok insanı taşıyacak kadar sevgi dolu

paylaşımlarınız ve düşünceleriniz için tekrar teşekkürler :clover::clover::clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.