Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

din denilen şey nasıl oluştu?...

cagatay1985

Önerilen İletiler

Merhaba herkese ben latin dili ve edebiyatı bölümünde okuyorum ve Romanın roma olduğu dönemlerden bugünlere dek edebiyatın etkilendiği faktörleri gördükçe siyasi sosyal ahlaki dini vb açılardan insanoğlunun nereden nereye geldiğine hem şaşırıyor hem de ilgimi çeken konuları araştırıyorum... Aslında anlatmak istediğim çok fazla konu var ve hepsi ayrıntılarla dolu ama genele yaydığımız zaman Sanki biz sığınacak suçumuzu yükleyecek umut sebebi olacak birşeyler bekliyoruz ve bu şekilde kendimiz istediğimiz dini kafamıza göre şekillendiriyoruz sanki.... Benim din konusu üzerine düşünen ve tartışmayı seven birçok arkadaşım var.. Benimle tartışırken çoğu zaman efsaneleri mucizeleri anlatmaya dalıyorlar yada varlığını kendilerinin de bilmediği şeylerden bahsediyorlar bunlar bana saçma geliyor somut şeylerden konuşmak daha mantıklı bence... Bu çerçeve de fikirlerinizi açıklarsanız çok sevinirim...

Bu arada ben din karşıtı ya da ateist değilim... Ben aslında hiçbirşeyim ve sadece sorguluyorum......

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba herkese ben latin dili ve edebiyatı bölümünde okuyorum ve Romanın roma olduğu dönemlerden bugünlere dek edebiyatın etkilendiği faktörleri gördükçe siyasi sosyal ahlaki dini vb açılardan insanoğlunun nereden nereye geldiğine hem şaşırıyor hem de ilgimi çeken konuları araştırıyorum... Aslında anlatmak istediğim çok fazla konu var ve hepsi ayrıntılarla dolu ama genele yaydığımız zaman Sanki biz sığınacak suçumuzu yükleyecek umut sebebi olacak birşeyler bekliyoruz ve bu şekilde kendimiz istediğimiz dini kafamıza göre şekillendiriyoruz sanki.... Benim din konusu üzerine düşünen ve tartışmayı seven birçok arkadaşım var.. Benimle tartışırken çoğu zaman efsaneleri mucizeleri anlatmaya dalıyorlar yada varlığını kendilerinin de bilmediği şeylerden bahsediyorlar bunlar bana saçma geliyor somut şeylerden konuşmak daha mantıklı bence... Bu çerçeve de fikirlerinizi açıklarsanız çok sevinirim...

Bu arada ben din karşıtı ya da ateist değilim... Ben aslında hiçbirşeyim ve sadece sorguluyorum......

Din olgusundan konuşurken nasıl somut olacağız onu anlamadım. Dinin metafizik yönü var biliyorsun sende, metafizik konularının hepsi soyut nasıl somut olarak anlayacaksın yada Tanrının varlığı o da soyut ve meleklerde soyut, cinlerde soyut somut olarak konuşmak istedeğin konu ne onu anlamadım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

somut olması gereken şey sadece açıklama... dinin ahlak yönü gayet somut geliyor bana neyi ne için ne şekilde yapmak gerektiği gayet elle tutulur ve mantıklı benim takıldığım efsaneler konusu... inanmak görmediğin birşeye yani iman ne kadar mantıklı???

slm bence bu sorguları sorman eger dedinden farklı bi niyetin yoksa cok güzel bir sey.ama burda bence birşeyi daha dile getirrisen daha acık olur.din dersin mesalea budizim de bi din olarak gecer putperestlik te yani demek istedim bugün dünya üzerinde bir çok din vardır bunları da iki ana gruba ayrılır birincisi ilahi olan diğeri olmayan.ee her dinin kendine göre yapılması ve uyulması gereklidir.yani bence genel olarakdin de su ahlak vardır dersek bu pek olmayabilir.çünkü olay farklı yönlere çekilebilir.bence bunu biraz daha acmalısınız ki belki arkadaşlar ya da belki kendin buna cevap bulabilesin.

saygılar:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

somut olması gereken şey sadece açıklama... dinin ahlak yönü gayet somut geliyor bana neyi ne için ne şekilde yapmak gerektiği gayet elle tutulur ve mantıklı benim takıldığım efsaneler konusu... inanmak görmediğin birşeye yani iman ne kadar mantıklı???

Efsane dediğin konu ne eğer efsane dediğin şey imansa iman efsane değil onu belirteyim.Yok sen efsane diyorsan bu konuda ki fikrini yaz o konuda tartışalım konuşalım. Yok başka efsanler varsa onları bizimle paylaş onları konuşalım tartışalım. Yoksa benim bilmediğim efsaneler hakkında yazı yazmamı bekleyemezsiniz değil mi ?*

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Efsane dediğin konu ne eğer efsane dediğin şey imansa iman efsane değil onu belirteyim.Yok sen efsane diyorsan bu konuda ki fikrini yaz o konuda tartışalım konuşalım. Yok başka efsanler varsa onları bizimle paylaş onları konuşalım tartışalım. Yoksa benim bilmediğim efsaneler hakkında yazı yazmamı bekleyemezsiniz değil mi ?*

mucizelerden bahsediyorum efsaneler demenin daha doğru olduğunu düşündüğüm için öyle söyledim... Ve zaten üstüne konuşulan şeyler yüzyıllar önce ama değişik değişik efsaneler çıkıyor hala... inanmak istiyoruz ve inanıyoruz... ilmen mümkün olmayan hiçbirşeye inanmıyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

mucizelerden bahsediyorum efsaneler demenin daha doğru olduğunu düşündüğüm için öyle söyledim... Ve zaten üstüne konuşulan şeyler yüzyıllar önce ama değişik değişik efsaneler çıkıyor hala... inanmak istiyoruz ve inanıyoruz... ilmen mümkün olmayan hiçbirşeye inanmıyorum...

Zaten baştan bir şartlanmışlık var inanmıyorsunuz biz bunu sabaha kadar tartışsak yinede inanmayacaksınız.

Çok tuhaftır ki mucizeye inanmayan insanlar nedense Yıldız fallarından sihirden büyüden ki bunlarda ilmen mümkün olmayan yada ispatlanamayn olgulardır bunlara inananırlar hatta bu işe uğraşan insanlarıda zengin ederler. Ne tuhaf değil mi ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Zaten baştan bir şartlanmışlık var inanmıyorsunuz biz bunu sabaha kadar tartışsak yinede inanmayacaksınız.

Çok tuhaftır ki mucizeye inanmayan insanlar nedense Yıldız fallarından sihirden büyüden ki bunlarda ilmen mümkün olmayan yada ispatlanamayn olgulardır bunlara inananırlar hatta bu işe uğraşan insanlarıda zengin ederler. Ne tuhaf değil mi ?

Ben hiçbir mucizeye inanmam... şartlanmışlık yok ben sorgulayan kişiyim merak ediyorum araştırıyorum tartışıyorum... Ayrıca fallar büyüler konusuna niye girdiğini hiç anlamadım ne alakası var??

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

[sevgili çağatay kardeş öncelikle din denilen şeyin nasıl çıktığını açıklayayım sana.din denilen şey allah cc dünyayı yaratmadan ruhları ilk yarattığında ortaya çıktı.yani biz yokken o vardı.ve yarattığı bütün ruhlardan aynı yemini aldı.senden benden ilk insandan son insandan herkesten.çünkü dünyaya gelmiş dünyadan gitmiş veya gelecek olan ruhların hepsi aynı anda yaratıldı.Ayrıca diğer arkadaşların dediği gibi dünya üzerinde birçok değil aksine tek din vardır.Oda hz. ibrahimin hanif dini olan teslim dinidir.yani islamiyettir.Mucize efsane veya sen ne isim diyorsan bu gibi şeylerin olması mümkündür.Ama bunları baş gözünle görmen mümkün değildir.Mesela gök katlarında dolaşmak, uçmak, gözünü kapatıp insanlarla konuşmak (telapati değil), aynı anda başka bir yerde ve birçok yerde olmak bunların hepsini maddi olarak yapman imkansız.Bunların ancak maneviyatta tasavvufla yaparsın.ve bunları yapmanın yolu da vardır.hepsi aynı anda olmuyor ama sırayla başarabiliyorsun.İlk önce uçmak gibi.benim yapabildiğim şimdilik bu.diğerlerinide geliştirmeye çalışıyorum.eğer görmediğim şeye inanmam diyorsan onu bilemem ama baş gözünle görmeyi bekliyorsan dediğim gibi imkansız.allah razı olsun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

[sevgili çağatay kardeş öncelikle din denilen şeyin nasıl çıktığını açıklayayım sana.din denilen şey allah cc dünyayı yaratmadan ruhları ilk yarattığında ortaya çıktı.yani biz yokken o vardı.ve yarattığı bütün ruhlardan aynı yemini aldı.senden benden ilk insandan son insandan herkesten.çünkü dünyaya gelmiş dünyadan gitmiş veya gelecek olan ruhların hepsi aynı anda yaratıldı.Ayrıca diğer arkadaşların dediği gibi dünya üzerinde birçok değil aksine tek din vardır.Oda hz. ibrahimin hanif dini olan teslim dinidir.yani islamiyettir.Mucize efsane veya sen ne isim diyorsan bu gibi şeylerin olması mümkündür.Ama bunları baş gözünle görmen mümkün değildir.Mesela gök katlarında dolaşmak, uçmak, gözünü kapatıp insanlarla konuşmak (telapati değil), aynı anda başka bir yerde ve birçok yerde olmak bunların hepsini maddi olarak yapman imkansız.Bunların ancak maneviyatta tasavvufla yaparsın.ve bunları yapmanın yolu da vardır.hepsi aynı anda olmuyor ama sırayla başarabiliyorsun.İlk önce uçmak gibi.benim yapabildiğim şimdilik bu.diğerlerinide geliştirmeye çalışıyorum.eğer görmediğim şeye inanmam diyorsan onu bilemem ama baş gözünle görmeyi bekliyorsan dediğim gibi imkansız.allah razı olsun.

hepsini hikaye geçmiş zamanla anlatıyorsun ne kadarına tanık oldun bu olayların?? Ayrıca uçtuğuna inanacak kaç kişi var bilemiyorum ama ben insanın uçabilenini hiç görmedim... Bu arada dar bir açıdan bakan bir insan ancak dünyada tek bir din vardır diyebilir... bence kapattığın iki baş gözünü aç artık...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

hepsini hikaye geçmiş zamanla anlatıyorsun ne kadarına tanık oldun bu olayların?? Ayrıca uçtuğuna inanacak kaç kişi var bilemiyorum ama ben insanın uçabilenini hiç görmedim... Bu arada dar bir açıdan bakan bir insan ancak dünyada tek bir din vardır diyebilir... bence kapattığın iki baş gözünü aç artık...

Merhaba Sn.Çağatay,

Okuduğum kadarıyla bir arayış içindesin. Öncelikle; sorgulama şeklinde açığa çıkan bu arayışının sana iyilikler getirmesini diliyorum. Çağatay! İnsan, komplex bir varlık olması nedeniyle, varlığının bilincinde olduğu sürece komplex yaşamını idare eder. Düşünceler var yaşamımızda... Kimisi aşk, kimisi sevinç, kimisi haz, kimisi de hüzün ve işte malum hisler... Kimse diyemez ben düşünmüyorum. Zira bu da bir düşünce veya hisdir. Ancak bu düşünce ve duygularımız asıl görünümü ile hayata katılmıyor. Aşk nasıl katılır yaşama bilmez misin Çağatay? Sevdiğin kimseyi araman ve onun için ölümü göze almanla hayata katılır. Korku nasıl katılır yaşama? Korktuğun nesneden veya korktuğun kimseden kaçarak...vs

Bu nedenle; mana ifade eden her kavram asıl haliyle görünmez. Belli şifre ve iletilerle karşımızdadır. Din de mana ifade eden kavramlardan olduğundan bize asıl halini iletilerle bildirmek durumundadır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

afedersin ama tanrının varlığı düşüncesi bize duygularımız kadar yakın değil.... biz tanrıyı hissetmiyoruz ki o bizi etkilemiyor ki... Sınav ya bu, etkilerse bu hiç etik olmaz....

Ama bu senin düşüncen...

Allah'ı görürcesine ibadet etmek kavramını da ilk kez okuyacaksın belki ve lakin Allah'ı görürcesine şehadet bunun başlangıcıdır. Şimdi sen doğmadan evvel nerdeydin diye sorsam bana cevabın yok! Lakin Quran buna cevap veriyor. İnanmadıysan da bu konuda haksız olursun... Zira Quran'ın vaadettiği herşey doğru çıktı... Geriye kıyamet kaldı. Şimdi iman etme zamanı çağatay. İman et ve kurtul. İnan ki şeytan hepimize musallat oluyor. Sorularla kandırıyor. Ama sen o meluna kanma. Beni dinle arkadaşım. Bir an şunu düşün; iman etmezsen ne kazancın var?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Firavun Ve Haman

FİRAVUN VE HAMAN

Musa ve onun Firavunla mücadelesi Kuran’da en çok yer alan kıssadır. Bu kıssada Eski Mısır ve Firavun’un yaşantısı hakkında bir çok detaya yer verilir. Firavuna karşı toplumun tavrından ve toplum içindeki konumundan, Firavun’un yardımcısı Haman gibi değişik konular hakkında fikirler elde edilebilmektedir. Kuran’da geçen Haman ismi bazı Hıristiyanlar tarafında eleştiri sebebi olmuştur. Çünkü Haman ismi Tevrat’ta Ester’in hikayesinde geçer ve burada Haman, İsrail oğullarına kötülük yapan Pers kralının yardımcısı olarak belirtilmektedir. Bu nedenle Bazı Hıristiyan araştırmacılar Haman isminin Kuran’da yanlış geçtiğini iddia etmişler ve bunu Kuran’ın Tevrat’tan kopyalandığı iddiasına delil olarak göstermeye çalışmışlardır. Mısırın tarihi ve dili Roman imparatorluğunun işgali esnasında tümüyle değişti. Hıristiyanlığı resmi din olarak kabul eden Roma, putperest olduğunu düşündükleri Eski Mısır dinine karşı yasaklayıcı bir tavır aldı. Mısır tapınaklarını yıkıp, kitabeleri söktüler. Hiyeroglif yazısının kullanılmasını yasakladılar. M.S 300’lerden sonra Hiyeroglif yazısı unutuldu ve yeryüzünde bu yazıyı okuyabilen kimse kalmadı. 18 yüzyıla kadar bu böyle sürdü. Bu dili bilen olmadığı için Mısır papirüslerinde ve yazıtlarında neler yazdığı hiç kimse tarafından bilinemiyordu. Bu durum 1799’da Mısır’ı işgal eden Fransız ordusundaki bir askerin, kendine siper kazarken bulduğu Rosetta Stoen isimli bir yazıtla değişti. Bu yazıtı diğer yazıtlardan ayıran özelliği aynı metnin hem Hiyeroglif, hem demotik hem de Yunaca olarak yazılmış olmasıydı.

Yunanca bilinen bir dil olduğu için buna bakılarak Hiyeroglif yazısı Jean-Françoise Champollion adlı bir Fransız tarafından da çözülebildi. Bu şekilde Eski Mısır dolayısıyla Firavun hakkında bir çok şey öğrenilebildi. Bu çalışmaları takip eden Fransız bilim adamı Prof. Dr. Maurice Bucaille Kuran’da geçen konularla Eski Mısır yazıtlarındaki bilgileri karşılaştığında ise çok ilginç sonuçlara ulaştı.

Maurice Bucaille “Haman” ismini bir Fransız Mısır Bilimcisine verir ve bunun 7. yüzyıldaki bir Arap el yazmasından alıntı olduğunu söyler. (Bu ismin Kuran’da geçtiğini söylemeden, 7. yüzyıldaki Arap el yazması diyerek Mısır bilimcisinin tepkisini ölçer.) O da, 7. yüzyıldaki bir Arap el yazmasında hiyerogliflere ait bir bilginin geçirilmiş olmasının mümkün olmadığını, fakat Firavun sarayının isim listelerine bakacağını söyler, Dr. Maurice Bucaille’a ise “Dictionary of Personal Names of the New Kingdom by Ranke” adlı Mısır isimleri sözlüğünü önerir. Bucaille ise Almanca hiyeroglif transliterasyon listesinden Haman’ın, Taş Ocakları İşçilerinin Şefi olduğunu bulur. ( Hermann Ranke, Die Ägyptischen Personennamen, Verzeichnis der Namen, Verlag Von J. J. Augustin in Glückstadt, Band I, 1935, Band II, 1952.)

Dahası Haman ismi Viyana’da Hof Müze’sindeki bir anıtta da kazılıdır.( Walter Wreszinski, Aegyptische Inschriften aus dem K.K. Hof Museum in Wien, 1906, J. C. Hinrichs’ sche Buchhandlung.)

RESİM-60

Kuran’da, Firavun’un kule yapma işini Haman’dan istemesini haber veren ayet, bu arkeolojik bulguyla tam bir uyum içindedir. Kuran’da da Firavun Haman’a seslenmekte ve ondan kendisine yüksek bir kule yapmasını istemektedir:

Firavun dedi ki: “Ey önde gelenler, sizin için benden başka İlah olduğunu bilmiyorum. Ey Haman, çamurun üstünde bir ateş yak da, bana yüksekçe bir kule inşa et, belki Musa’nın İlahına çıkarım çünkü gerçekten ben onu yalancılardan (biri) sanıyorum.” (Kasas Suresi, 38)

Eski Mısır’a ait bu yazıtların okunabilmesi, Kuran’da söylendiği gibi Haman’ın Eski Mısır’da yaşadığını ortaya koydu. Ayrıca Haman’ın tıpkı Kuran’da bildirildiği gibi Firavuna yapılar inşa eden bir kişi olduğu ortaya çıktı. ALINTI.

Bu yanlız bir tanesi eğer okuduğun bölüm de "eski mısır ile ilgili (dini) bilgiler öğretiliyorsa hermes toth dan ahiret ile ilgili bir şeyler de kap" iyi okumalar ve saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.