Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

gerçekyol islam

Önerilen İletiler

Komünizm dünya tarihinde çok büyük etki yaratmış,büyük kitleleri peşinden sürüklemiş bir ideolojidir.Bu ideoloji, milyonlarca insanı ölüme, milyonlarcasını inançsızlığa,dinsizliğe, teröre ve anarşiye sürüklemiştir.Komünizmin temeli,maddenin sonsuzdan beri var olduğu ve var olacağı inancına dayanır. Dolayısıyla komünizm,her hangi bir şekilde yaratıcının varlığını kabul etmez.

"...Dünya Cumhuriyetini" meydana getirecek olan milletlerin hükümetleri, proleteryanın yardımıyla, Yahudilerin eline kolayca geçeceklerdir.Özel mülkiyet ortadan kaldıracak ve bütün devlet malları,Yahudilerin kontrolü altındaki hükümetlerce zaptedilecektir.

Ve böylece Mesih'in gelişiyle yeryüzündeki bütün milletlerin mal ve mülklerinin anahtarlarının Yahudilerin eline geçeceği yolundaki Talmud'ın vaad ve müjdesi yerine getirilmiş olacaktır."

(Baruh Levi'nin Karl Marx'a yolladığı mektuptan,Revue de

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
  • 6 ay sonra...

Komünel yaşam arkadaşın dediği olaya açıktır;bunu reddebilir misiniz;kimde toplanacak ortak mülk???Bunu kimler ortaya attıysa bunu düşünemiyecek kadar yönetim biliminden uzak insanlar mı bunlar???

İlginç bir bağ bence;daha fazla ciddiye almak için olayı daha derince anlatması iyi olurmuş arkadaşın...

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 3 hafta sonra...
Komünizm dünya tarihinde çok büyük etki yaratmış,büyük kitleleri peşinden sürüklemiş bir ideolojidir.Bu ideoloji, milyonlarca insanı ölüme, milyonlarcasını inançsızlığa,dinsizliğe, teröre ve anarşiye sürüklemiştir.Komünizmin temeli,maddenin sonsuzdan beri var olduğu ve var olacağı inancına dayanır. Dolayısıyla komünizm,her hangi bir şekilde yaratıcının varlığını kabul etmez.

"...Dünya Cumhuriyetini" meydana getirecek olan milletlerin hükümetleri, proleteryanın yardımıyla, Yahudilerin eline kolayca geçeceklerdir.Özel mülkiyet ortadan kaldıracak ve bütün devlet malları,Yahudilerin kontrolü altındaki hükümetlerce zaptedilecektir.

Ve böylece Mesih'in gelişiyle yeryüzündeki bütün milletlerin mal ve mülklerinin anahtarlarının Yahudilerin eline geçeceği yolundaki Talmud'ın vaad ve müjdesi yerine getirilmiş olacaktır."

(Baruh Levi'nin Karl Marx'a yolladığı mektuptan,Revue de

Kusura bakmayın ama bu yazının neredeyse hiç elle tutulacak bir yanı yok. En ufak bir araştırma yapılmadan yazıldığını düşünüyorum. Sürekli yapılan karıştırma yine tekrarlanmış. Ama ben yinede bir kez daha söyleyeceğim ki: komünist sistemin dinle,dinsizlikle,inançla, yahudilikle ilgisi olamaz. çünkü bu bir ideolojidir. ideolojiler din olmadığı gibi dinler de ideoloji olamaz. din tanrının buyruğu, ideoloji insanların kuramsallaştırdıkları doktirinlerdir. Bu noktadan hareketle "Komünizmin temeli,maddenin sonsuzdan beri var olduğu ve var olacağı inancına dayanır. Dolayısıyla komünizm,her hangi bir şekilde yaratıcının varlığını kabul etmez." cümlesi doğru değildir, bu ilke belki materyalizm için geçerli olabilir. çünkü materylizm bir varlık felsefesidir. oysa komünizm bir siyaset felsefesi olarak karşımıza çıkar ki; materyalizm, komünizm fikri ortaya atılmadan çok önce temellendirilmiş bir düşünüştür.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
sen şanlı komunizm'in ne olduğunu bilmeden neden ****** bilgilerinle konu açıyorsun **** diorum başka bir şey demiorum ne demek sen ateizmle komunizm'i bir tutarsın anlayamıorum ben bir müslümanım ve aynı zaman da komunmist rejimide beğeniorum sonuçta bir eşitlik söz konusu

komunızm de esıtlık anlayısı tartısılabılır ama tabıkı ateızmle karsılastırılacak kadar basıt deıl bu olay sonucta dunya da yanı vrupada dıyelım sadece 1 ulke gercekten bu sekılde yoneltmıstır dıgerlerı benımsemıs olsa da devlet yonetımı olmamıstır hıc........neyse bu tartısılması gerken bı konu ama ateızm asla deıl aynı cumle ıcınde kullanılmamalı..... :excl:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 5 yıl sonra...

gülebilir miyim? Tam olarak komünizm nedir bilir misiN? neye dayanarak ataizmle bağdaşlaştırırsın? bir iki abes cümleyle açıklanamaz...

bu yazıya sadece gülüyorum.... çok hayalperestsin... bence komünel yaşamın felsefesini doğru yerlerden araştır..

Vladimir-Lenin-9379007-1-402.jpg

Lenin :

- Din bir çeşit manevi baskıdır.

- Dini düşünceler, Tanrı inancı, hatta Tanrıyı soyut olarak düşünmek bile benlikte gizlenmiş bir alçaklıktır.

- Tanrıya inanmak, cahil ataların kültüründen kalma bir kalıntıdır.

- Dine karşı gerçekçi bir ideolojik mücadele başlatmak görevimiz olmalıdır.

- Ateist olmak her komünist için bir kuraldır.

- Bir vatandaşın dininin resmi dokümanlarda bahsi bile ortadan kaldırılmalıdır. Kiliseye herhangi bir devlet desteği sağlanmamalıdır ve devlet, dini toplumlara herhangi bir hakediş vermemelidir.

- Marksizm’in filozofik temeli, Marx ve Engels tarafından sürekli tekrarlandığı gibi, diyalektik materyalizmdir. Tamamen ateist ve tüm dinlere düşman olan bir materyalizm…

- “Din afyondur” – Marks’ın bu görüşü Marksizm’in dine olan bakışının kilit taşıdır.

- Marksizm materyalizmdir. Bu nedenle de dine acımasızca düşmandır.

- Bizim programımızın ateizmi içine alması mecburidir.

- “Her nevi dinin köklerini dünya yüzünden kazımak da baş gayelerimizden biridir. Komünizm nizamının en büyük düşmanı Allah’tır. Allah’a olan imanı çürütmek için bütün kuvvetimizle çalışmalıyız… Marx ile Engels’in bir kaç defa beyan ettikleri şekilde, Marksizmin felsefî temelini diyalektik materyalizm teşkil eder… Bu materyalizm ateisttir, bütün dinlerin amansız düşmanıdır.”

Karl-Marx-9401219-1-402.jpg

Karl Marx :

- Dinin tenkiti tamamlandı ve dinin tenkiti tüm tenkitlerin ön koşuludur.

- İnsanların mutluluğunun ilk koşulu, dinin ortadan kaldırılmasıdır.

- Dini insan yaratır, din insanı yaratmaz… Bu devlet ve bu toplum, dünyanın içe dönük bir bilinci olan dini üretmiştir, çünkü onlar içe dönük bir dünyadır.

-Komünizm baki gerçekleri lağveder, tüm dinleri ve ahlaki kuralları ortadan kaldırır.

stalin_1878541c.jpg

Josef Stalin:

- İkinci Dünya Savaşı sırasında Churchill’in “Tanrı bizimle” sözüne cevap. “Şeytan bizimle ve beraber kazanacağız.”

- “Biz dine karşı propaganda yapıyoruz ve propaganda yapmakta devam edeceğiz. Parti dine karşı tarafsız kalamaz. Bütün dinlere karşı din aleyhtarı propaganda yapmaktadır.”

ac_nikita.jpg

Nikita Kruschev : (Sovyet Komünist Partisi Genel Sekreteri, 1953)

- İnsanlar arasında esaslı, etkili ve ustalıkla organize edilmiş, ilmi, ateist bir propaganda, nihayet onları dini yorumlardan kurtarmaya yardım edecektir.

- “Komünizm dine karşı olan muhalefetini değiştirmemiştir. Bizler dinlerin uyuşturucu tesirlerini yok etmek için elimizden gelen bütün gayretleri sarf ediyoruz.”

komunizmi asil siz bilmiyorsunuz : ))

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

- “Din afyondur” – Marks’ın bu görüşü Marksizm’in dine olan bakışının kilit taşıdır.

'' Dinsel ıstırap, bir ölçüde gerçek ıstırabın dışa vurumu ve bir başka ölçüde de gerçek ıstıraba karşı protesto oluyor. Din ezilen insanın içli ezgisini, kalpsiz bir dünyanın sıcaklığını, manevi olanın dışlandığı toplumsal koşulların maneviyatını oluşturuyor. Din, kitlelerin ( acılarını azaltan )afyonunu  oluşturuyor. ''

Bu sözü ile Marks, o zamanlarda günde 16 saat çalıştırılan maden işçileri gibi ezilen işçi sınıfının acılarını hafifletmek için dine sığındıklarını Afyon benzetmesi ile ifade ediyor. Çünkü, o dönemde Afyon ağrı kesici olarak kullanılıyordu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kenar mahalle dedikoducuları gibi, o bunu demiş, şu şunu demiş, bunu yapmış diyerek hiç bir şey hakkında fikir sahibi olunamaz.

Öyle olsa, El-Kaide Terör Örgütü ve onun mensup olduğu Vahabilik ( Selefilik ) böyle bir müslümanlık anlayışına sahip diye, Kuran anlayışları böyle diye, tüm Müslümanlar böyledir, İslam budur, Kuran budur denilebilirdi. Ama denilemez.  Bu yanlış bir mantıktır.

Aynı şekilde, Lenin, Mao, Stalin söyle, demiş, böyle yapmış diye, Komünizm budur demek de yanlıştır.

İslamı Kuran'dan öğreniriz.. Komünizmi de Das Kapital'den. Önemli olan oradaki ekonomik ve siyasi modeli anlamak.  

Zira, bir kişinin örneğin ekonomi alanında ne söylediği onun inancından bağımsız ele alınmalıdır. Aksi, Ad Hominem Safsatası ( Yanlış Mantık )dır.

1. Argumentum ad hominem: Bir argümanın doğruluğunun, argümanı geliştiren şahsın kişiliği ile ilgisi olduğu savı.

Örnek: Freud cinsel sapığın biridir. Dolayısıyla söylediklerini ciddiye almamıza gerek yoktur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kenar mahalle dedikoducuları gibi, o bunu demiş, şu şunu demiş, bunu yapmış diyerek hiç bir şey hakkında fikir sahibi olunamaz.

olunur : ) mesela ben senin uslubunda; benim uslubundan derin etki altinda kaldigin fikrine vardim :))

ben bosuna konusmam :) alinti yapiyorsam bir bildigim vardir :)

benim iletisim ve konu isleme teknigim bu :)) bunda bi sakinca yok ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Düşündüm de CanRaşit haklımı acaba diye, ama haklı göremedim. Zira Bilimsellikte ne DasKapital ne de Kuran ilk ve son sözler değildir. Değişmez dogmalar da değildir. Her düşünceden/düşünürden fikir alınmalı. İşe yaramayan ise atılmalı. Bilgiler böyle oluşmuştur. Kaldı ki, Ne Kurandaki fikirler salt Muhammed'in, Ne de DasKapitaldeki fikirler salt Marx'ın dır.

Ne demiş Zedung; "Yüz çiçek açsın Bin fikir tartışsın."

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Düşündüm de CanRaşit haklımı acaba diye, ama haklı göremedim.

Efendim, ben kimsenin fikri önemli değildir, önemli olan tek bir kişinin söylediğidir mi demişim ? Yoksa, ondan bundan tek cümlelik alıntılarla, bir felsefi / düşünsel / dini bir sistem, bir bilimsel veya bir  felsefi teori, bir düşünceler bütünü  anlaşılamaz mı demek istemişim acaba ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Efendim, ben kimsenin fikri önemli değildir, önemli olan tek bir kişinin söylediğidir mi demişim ? Yoksa, ondan bundan tek cümlelik alıntılarla, bir felsefi / düşünsel / dini bir sistem, bir bilimsel veya bir  felsefi teori, bir düşünceler bütünü  anlaşılamaz mı demek istemişim acaba ?

Kastım özlü deyişler değil diyorsan eleştirimi geri alıyorum.

Ama bir düşünürün özlü bir sözü, genel düşüncelerin özeti olabilir. Yüzlerce örnek var.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Olabilir ama nadirdir gibime geliyor. Yalnızca tek ilkeye dayanan fikirler söz konusu olduğunda geçerli olabilir. Ama bir ilkeler bütünlüğü ile karmaşık teorilerin tek cümleye indirgenebilmesi ayrı maharet ister diye düşünüyorum. Bunu yapanlar yok değildir ama nadirdir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Komünizm ilk olarak Karl Marx ve Frederich Engels tarafından ortaya atıldı. Bu kişiler tarihin ilk dönemlerinden beri var olan materyalist zihniyeti "diyalektik" yöntemiyle açıklamaya çalıştı.

"Diyalektik" genel anlamı evrendeki tüm gelişmeler çatışmalar sayesinde elde edilir varsayımı...

Dünya tarihini bu varsayıma göre yorumlamaya giriştiler, Marx dedi ki insanlık tarihi bir çatışmadır, mevcut çatışma işçiler ve kapitalistler arasında geçiyor,yakında işçiler ayaklanıp komünist bir devrim yapacaklar..

yine dedi ki toplum tarih içinde çeşitli evrelerden geçiyor, bu evreleri belirleyen faktör de üretim araçlarıyla-üretim ilişkilerindeki değişim,bu anlayışa göre ekonomi herşeyin belirleyicisi...toplumlar ekonomik etkenler doğrultusunda gelişti, köleci toplumdan feodal topluma,feodal toplumdan kapitalist topluma...

sonunda bir devrim olacak ve sosyalist toplum kurulacak tarihin en ileri seviyesine varılacaktı. Ancak tek eksikleri daha geniş kitlelere ulaşmak için bu ideolijiye bilimsel destek sağlamaktı. İşte ararken 20.yy da Charles Darwin adında amatör bir biyoloğa ait Türlerin kökeni kitabını buldular, tam aradıkları iddialar bu kitaptaydı...Çünkü Darwin canlılığın cansız maddelerden tesadüfen oluştuğunu ve tüm canlıların yaşam mücadelesi sonucunda evrimleşerek bugünkü hallerini aldığını iddia ediyordu :)

Bu Marx ve Engels'e göre toplumlardaki diyalektik çatışmanın ve mücadelenin doğaya uygulanmış biyolojik bir versiyonuydu.

Darwin'in Marx ve Engels'e verdiği ikinci önemli destek ise Allah'a ve dine olan inançsızlıkları ve düşmanlıkları konusundaydı. Marx ve Engels her materyalist gibi Allah'ın varlığını inkar ederken, Darwin de teorisi ile yaratılışı reddediyordu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.