Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

En Son Beslenme Haberleri (Türkiye ve Dünyadan)

Admin

Önerilen İletiler

• Cevaplar 70
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Gönderilen Görseller

• Admin

Yağ kaybetmek ve enerji kazanmak istiyorum - bir beslenme uzmanı neden daha fazla, özellikle karbonhidrat yemem gerektiğini açıklıyor

AARgYGJ.img?w=768&h=576&m=6

37 yaşında bir kadın, Insider's Nutrition Clinic için gözden geçirilmek üzere ortalama bir yemek günü sundu.

Insider'a hedeflerinin daha iyi enerji seviyelerine sahip olmak ve yağ kaybetmek ve kas kazanmak olduğunu söyledi.

Bir beslenme uzmanı, genel olarak daha fazla karbonhidrat ve daha fazla yemek yemeyi önerir.

Diyetinizin bir uzman tarafından gözden geçirilmesini istiyorsanız, bu formu doldurun.

Bu makaledeki tavsiyeler, profesyonel bir tıbbi teşhis veya tedavinin yerini tutmaz.

37 yaşındaki Michelle, Insider'a hedeflerinin yağ kaybetmek, kas kazanmak ve daha iyi enerji seviyelerine sahip olmak olduğunu söyledi.

İşi, haftada üç gün izinle 10 saatlik dört vardiya çalışmayı içeriyor ve haftada üç kez ağırlık antrenmanları yapıyor.

Michelle yeme ve egzersiz programını, nitelikli diyetisyenlerin ve kayıtlı beslenme uzmanlarının okuyucuların yeme alışkanlıkları hakkında tavsiyeler sunduğu Insider's Nutrition Clinic için sundu.

Michelle, "Günde yaklaşık 1.650 kalori ve 146 gr protein tüketiyorum" dedi. "Açlıkla mücadele etmiyorum."

Kayıtlı beslenme uzmanı Lily Soutter, Insider'a Michelle'in daha fazla karbonhidrat yemesi ve daha fazla enerjiye sahip olmak için genel olarak daha fazla yemesi gerektiğini söyledi.

Michelle kahvaltıda kahve ve haşlanmış yumurta yer.

AARgSBa.img?w=768&h=576&m=6

Michelle, "Kahvaltı genellikle 35 gr krema ve 100 gr katı haşlanmış yumurta içeren kahvedir," dedi ve ardından öğle yemeği için yaklaşık 250 gr süzme peynir.

Soutter, bu yemeklerin, sindirim sistemimizi sağlıklı tutmamıza ve bağırsak hareketlerini düzenli tutmaya yardımcı olmanın anahtarı olan lif içermediğini söyledi.

Lif ayrıca bağırsak bakterilerimiz için ana yakıttır ve bu kritik diyet bileşeninin eksikliği mikrobiyotamızın çeşitliliğini etkileyebilir" dedi ve daha fazla lif yemenin bağırsak kanseri ve tip 2 diyabet riskini de azaltabileceğini de sözlerine ekledi. .

Kaynak: Insider

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin bu başlık sabitledi
  • Admin

Drew Barrymore, esnek diyetinde sağlıklı kalmak için mikoprotein yediğini söyledi. İşte mantar proteini hakkında bilinmesi gerekenler.

AAXo6D6.img?w=768&h=576&m=6&x=379&y=166&

Drew Barrymore, Woman's World'e verdiği demeçte, çoğunlukla bitki bazlı esnek bir diyet izlediğini ve düzenli tavuk kanadı yerine mikoprotein adı verilen bitki bazlı bir et ikamesi ile değiştirdiğini söyledi.

Diyetisyenlere göre, esnek diyetin ana ilkesi, ara sıra hayvansal ürünlere yer bırakan, çoğunlukla vejetaryen bir beslenme tarzını izlemektir.

Barrymore, "Hiçbir konuda katı olduğumu düşünmüyorum" dedi.

Aktris Quorn markasıyla ortaklık kurdu ve kendisinin ve ailesinin "şirketin etsiz tavuk kanadına takıntılı olduğunu" söyledi.

Woman's World'e "Quorn gibi bir şeyim hiç olmadı. Hayatıma tavuk dönmüş gibi hissediyorum" dedi.

Bitki bazlı protein seçeneklerinin artan popülaritesinin ortasında, mikoprotein, onu içeren ürünlerle nadir görülen alerjik reaksiyonlarla bağlantılı olmasına rağmen, et için besleyici, sürdürülebilir bir ikame olarak dikkat çekiyor.

Mikoprotein, pişirme tarzına ve alerjilere bağlı olarak çoğu insan için sağlıklı olabilir.

Mikoprotein mantardan yapılır ve tavuk veya sığır eti taklit etmeye yardımcı olan lifli bir dokuya sahiptir. Her 85 kalorilik porsiyonda 11 gram protein içeren düşük yağlı bir protein kaynağıdır. Aynı zamanda, sağlık için gerekli protein yapı taşları olan yüksek dozda esansiyel amino asitler ile birçok bitki bazlı seçenekten daha eksiksiz bir proteindir.

Mikoprotein ayrıca vitaminler ve ayrıca açlık yönetimi, sağlıklı sindirim ve stabil kan şekeri için önemli bir besin maddesi olan lif açısından da zengindir.

Araştırma ayrıca, hayvancılık arazi ve su kaynaklarını kapladığı ve sera gazı emisyonları ürettiği için tanklarda fermente edilen mantarın etten önemli ölçüde daha düşük çevresel etkiye sahip olduğunu gösteriyor.

Mikoprotein yaygın olarak güvenli kabul edilirken, bir araştırmaya göre, çok nadir durumlarda yaklaşık dokuz milyon pakette bir alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Kendi kendine bildirilen advers reaksiyonların 2018 tarihli bir incelemesi, az sayıda insanın mikoprotein yedikten sonra mide bulantısı veya gastrointestinal semptomlar yaşadığını ve iki kişinin mantarla bağlantılı olduğu bildirilen ölümcül alerjik reaksiyonlara sahip olduğunu buldu.

Uzmanlar daha önce Insider'a verdiği demeçte, mikoprotein çoğu insan için riskli olmasa da, sağlıklılığı nasıl hazırlandığına bağlıdır - yüksek oranda işlenmiş gıdalar, bitki bazlı olsalar bile yüksek sodyum ve yağ içeriği de dahil olmak üzere sağlık risklerine sahip olabilir.

Kaynak: Insider

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • Admin

Afrika'nın Çin'i besleme hayali sert gerçekliğe çarptı

AAYWeI9.img?w=768&h=512&m=6

THIKA, Kenya (Reuters) - Kenyalı tarım firması Kakuzi'nin sahibi olduğu bir meyve bahçesindeki ağaçların tepesinden avokado dürttüklerini izleyen genel müdür Chris Flowers, bazılarının yakında yükselen tüketici pazarlarının baş tacına, yani Çin'e gidebileceği düşüncesiyle mest ediyor.

Pekin'in açık açıkları azaltmaya yardımcı olmak için Afrika ülkeleriyle ticarete daha derin odaklanmasından yararlanan Kenya, pazara erişim için yıllarca lobicilik yaptıktan sonra Ocak ayında Çin ile taze avokado için bir ihracat anlaşması imzaladı.

Altı ay sonra, Kenya'nın avokado topluluğu, Doğu Afrika ülkesinin bitki sağlığı müfettişliği ve Kakuzi Reuters'e verdiği demeçte, hiçbir sevkiyatın kalmadığını söyledi.

10 avokado ihracatçısı Kenya denetimlerini geçmiş olsa da, Çin artık kendi denetimlerini yapmak istiyor ve diğer bazı Afrikalı meyve üreticilerinin geçmiş deneyimlerine dayanarak yeşil ışık yakmak on yıl alabilir.

AAYWeId.img?w=768&h=491&m=6

Birleşmiş Milletler Afrika Ekonomik Komisyonu ticaret başkanı Stephen Karingi, "Aslında bir pazarınız olabilir, ancak standartları karşılayamazsanız, avantaj sağlayamazsınız" dedi.

Reuters, Afrika'daki dokuz yetkili ve işletmeyle görüştü ve Çin bürokrasisinin ve geniş ticaret anlaşmaları yapma konusundaki isteksizliğinin Pekin'in Afrika ithalatını artırma planını baltaladığını söyledi.

Bununla birlikte, tarımsal ihracatı artırmak, birçok Afrika ülkesinin Çin ile olan ticari ilişkilerini yeniden dengelemek ve çoğu Pekin'e borçlu olduğu dağlarca borcu ödemek için ihtiyaç duydukları dövizi kazanmak için sahip olduğu birkaç seçenekten biri.

Kenya'yı al. Çin ile yıllık ticaret açığı yaklaşık 6,5 milyar dolar ve kabaca 8 milyar dolarlık Çin borcu var. Bu yıl sadece bu borcu ödemek için yaklaşık 631 milyon dolara ihtiyacı var, ancak bu 2021'de Çin'e yaptığı ihracatın neredeyse üç katı.

Birçok Afrika ülkesi artık daha fazla Çin kredisi alamayacaklarını ve Çin'e ihracatı artırmaları gerektiğini söylüyor. Çin, dengesizlikleri ele alma veya en azından daha kötüye gitmelerini önleme ihtiyacının farkında olarak, Kasım ayında stratejide bir değişiklik olduğunu duyurdu.

AAYWNsg.img?w=768&h=476&m=6

Çin-Afrika zirvesinde, tipik olarak Pekin tarafından göz kamaştırıcı kredileri açıklamak için kullanılan Başkan Xi Jinping, Çin'in Afrika'dan ithalatını önümüzdeki üç yıl içinde 300 milyar dolara ve 2035 yılına kadar yılda 300 milyar dolara çıkarmak için bir dizi girişimi duyurdu.

AAYWLfy.img?w=768&h=523&m=6

Uzmanlar, teoride tarımın en umut verici yollardan biri olduğunu söylüyor. Çin, dünyanın en büyük gıda ithalatçısıyken, Afrika'daki tarım sektörü hem önde gelen işveren hem de ekonomik faaliyete katkı sağlıyor.

Dahası, dünyanın ekilmeyen ekilebilir arazilerinin %60'ı Afrika'dadır, yani büyük bir büyüme potansiyeli vardır.

Çin Ticaret Bakanlığı'na bağlı bir düşünce kuruluşu olan Çin Uluslararası Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Akademisi'nden Mei Xinyu, "Çin ve Afrika için bir kazan-kazan seçeneği" dedi.

TİCARET DENGESİZLİKLERİ

Çin, maden ve petrol çıkarırken kıtayla bağlarını derinleştirirken demiryolları, enerji santralleri ve otoyollar inşa etmek için onlarca yıldır Afrika'ya milyarlarca dolar borç verdi.

Bu, Çin-Afrika ticaret balonuna son yirmi yılda 24 kat yardımcı oldu ve küresel pandeminin kargaşasına rağmen iki yönlü ticaret geçen yıl 254 milyar dolarlık rekor kırdı.

Ancak 2021'de Afrika'ya gönderilen 148 milyar dolarlık Çin malı için Çin sadece 106 milyar dolar ithal etti ve kaynak açısından zengin beş ülke - Angola, Kongo Cumhuriyeti, Demokratik Kongo Cumhuriyeti Güney Afrika ve Zambiya - bunun 75 milyar dolarını oluşturdu.

Afrika'nın en kalabalık ülkesi olan Nijerya, 2021'de 23 milyar dolar değerindeki Çin mallarının en büyük ithalatçısı, ancak bu ithalatlar Nijerya'nın Çin'e ihracatını sekiz kat gölgede bıraktı.

Farklılık, ihracatının yaklaşık %80'inin kahve, çay ve pamuk gibi tarım ürünleri olduğu Uganda'da daha belirgindir. Geçen yıl Çin'e 44 milyon dolar değerinde mal gönderdi, ancak ithalatı 1 milyar doları aştı.

Çin gümrük verileri, Afrika ülkelerinin dörtte üçünden fazlasının Pekin ile ticaret açığı olduğunu gösteriyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Afrika İşleri Dairesi Genel Müdürü Wu Peng, bu tür dengesizliklerin kasıtsız olduğunu söyledi.

Reuters'e verdiği demeçte, "Çin her zaman Çin-Afrika ticaretinin dengeli gelişimini teşvik etmeye odaklandı" dedi.

Merkezi Pekin'de bulunan Afrika'ya ait bir kalkınma danışmanlığı şirketi olan Development Reimagined'in kurucusu Hannah Ryder, Afrikalı liderlerin yıllardır ticaret konusunda harekete geçmek için baskı yaptığını söyledi.

Bu arada pandemi, borçlara odaklanmalarını keskinleştirdi. Düşük gelirli ülkelerin yaklaşık %60'ı -çoğunlukla Afrika'da- ya borç sıkıntısı içinde ya da yüksek risk altında ve borç servisi yükleri son 20 yılın en yüksek seviyesinde.

Ryder, "Afrika ülkeleri daha fazla kredi almamaları için baskı altındaydı" dedi. "Ticaret, (Çinlilerin) bir şeyler yapabileceklerini düşündükleri yerdir."

YEŞİL ŞERİTLER

Gıda ve tarım söz konusu olduğunda, Çin'in ithalatı yirmi yıl önce 13 milyar dolar değerindeydi. 2020 yılına kadar 161 milyar dolara sıçradılar, ancak Afrika bunun yalnızca %2,6'sını oluşturuyordu.

Çin'in Afrika İşleri başkanı Wu, büyümenin dengeli ticaret sağlayacağını, Afrika'daki istihdam olanaklarını artıracağını ve kıtanın sanayileşmesine yardımcı olacağını söyledi.

"(Çin), Afrika ülkelerinin Çin-Afrika ticaret işbirliği konusundaki önemli endişelerine aktif olarak yanıt verdi" dedi.

Başkan Xi'nin planı, Afrika'dan gelen tarım ürünlerinin denetimlerini hızlandırmak, daha sıfır tarife erişimi ve kıtadan ithalat yapan Çinli firmalar için 10 milyar dolarlık ticaret finansmanı için merkezi gümrük bölgeleri veya "Yeşil Yollar" çağrısında bulunuyor.

Adelaide Üniversitesi Uluslararası Ticaret Enstitüsü'nde kıdemli öğretim görevlisi olan Lauren Johnston, kağıt üzerinde, Çin'in artan gıda ihtiyacının, Afrika'nın dövizi artırmak için tarımsal ihracattan yararlanma konusunda büyük bir fırsat sunduğunu söyledi.

"Borç durumu bunu ön plana çıkardı" dedi. "İlk etapta bu sadece süper mantıklı bir yatırım."

Ancak Kenya gibi bazı ülkeler fırsatlardan yararlanmak için mücadele ediyor. Afrika'nın en büyük avokado üreticisi ve geçen yıl başta Avrupa olmak üzere 154 milyon dolar değerinde ihracat yaptı.

Kenya Bitki Sağlığı Müfettişliği Servisi'nden (Kephis) Eric Were, bu yıl Çin ihracatı için 10 avokado şirketini temizlemek için tüm çemberleri aştıklarını söyledi.

"Çinliler için meyve bahçesini incelememiz gerekiyor, paket evini incelememiz gerekiyor ve fümigasyon tesislerini incelememiz gerekiyor" dedi.

Kenya'nın en büyük avokado yetiştiricisi olan Kakuzi'nin bir ayını, ürünlerini tohumlardan, ağaçların nasıl yönetildiğini ve avokadoların nasıl hasat edildiğini, işlendiğini ve paketlendiğini takip edebildiğini göstermek için harcadığını söyledi. Buna karşılık, Avrupa Birliği'nin sadece çıkış noktasında denetim gerektirdiğini söyledi.

Geçen ay, müfettişlik, Çinli yetkililerin kendi denetimlerini yapmaya karar verdiklerini duyurdu - ki bu Uganda'da her zaman olumlu bir deneyim olmadı.

Uganda'nın Dış Ticaret Komiseri Emmanuel Mutahunga Reuters'e verdiği demeçte, "Geldiklerinde, çoğu zaman bizim iyi durumda olmadığımızı görüyorlar" dedi.

KIRMIZI HAT

Tanzanya kahve çiftçileri de Namibya'da damgasını vurmak için mücadele etti, Çinli düzenleyicileri tatmin etmek için bir sığır eti ihracat anlaşmasının imzalanmasından dokuz yıl sonra 2019'da ilk sevkiyatlara yol açtı.

Wu, Çin'in planlı girişimlerinin Afrikalı çiftçilerin karantina ve gıda güvenliği kapasitelerini geliştirmelerine yardımcı olacağını söyledi, ancak Mei ve Johnston, Afrika ithalatı için bitki sağlığı düzenlemelerinde herhangi bir gevşemenin olası olmadığını söyledi.

Johnston, "Çin ve gıda güvenliğinden daha büyük bir kırmızı çizgi yok" dedi.

Güney Afrika Tarım Ticaret Odası baş ekonomisti Wandile Sihlobo gibi uzmanlar, Çin'in erişimi hızlandırmanın diğer yollarını da kaçırdığını söylüyor.

Pekin'in AB'nin yaptığı gibi Afrika ülkeleri ve bölgesel bloklarla geniş ticaret anlaşmaları müzakere edebileceğini söyledi.

Bunun yerine Çin, ikili anlaşmalar yapmaya devam ediyor ve o zaman bile sadece bireysel ürünler üzerinde.

Buradaki temel mesaj, Çin'in Afrika'nın gıda ihracatına biraz daha açık olması" dedi. "Birçoğu, daha iyi anlaşmalar müzakere eden ülkelere tek tek inmek zorunda kalacak."

Güney Afrika'nın narenciye endüstrisi, kıtanın Çin'deki ilk öncüleri arasındaydı ve 2004'te Pekin ile ilk protokolünü imzaladı. 2021'de 162.000 palet meyve ihraç etti, ancak başarı bir gecede gelmedi.

Güney Afrika Narenciye Yetiştiricileri Birliği başkanı Justin Chadwick, "SA narenciye için inanılmaz bir pazar oldu" dedi.

Yine de, sıkı gıda güvenliği standartlarına sahip olan İngiltere ve Avrupa Birliği, geçen yıl ihracatın %44'ünü oluşturan Güney Afrika narenciyesi için açık ara en üst sıralarda yer alıyor.

Chadwick, "Çin'e gitmek istediğinizde, her tarım ürünü için ayrı bir protokol almanız gerekiyor. Her ürünün protokolünün sonuçlanması ortalama 10 yıl sürüyor" dedi. "Maalesef Çin bu ürünü tek tek yapıyor."

Kaynak: Reuters

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...
  • 1 ay sonra...
  • Admin

Genç Beş Ayda At Taşıyıcısını Pastaneye Dönüştürdü

Girişimci bir genç, From Scratch Bakery adlı işletmesini barındırmak için eski bir at kutusunu bir araca dönüştürmek için beş ay harcadı.

18 yaşındaki Alice Kelly, 18. doğum günü için aldığı 593 doları (512 £) internette ikinci el bulduğu midilli kutusuna harcadı.

Yenileme, "daha önce neredeyse hiç çekiç kullanmamış" olan Alice için iddialı bir projeydi.

Temizlemeden altı farklı renkteki boyayı soymaya, tekerlek ve kablo eklemeye kadar her şeyi YouTube eğitimlerini izledikten sonra yaptı.

"Aslında 520 sterlin (602 dolar) ödemem gerekiyordu, ama kibar adam oraya gitmem için harcadığım yakıt için bana 8 sterlin (9.27 dolar) verdi!

"Toplamda, projenin maliyeti yaklaşık 1.400 £ (1.622 $) ve yenileme malzemelerinin maliyeti yaklaşık 870 £ (1.008 $).

“Ne kadara mal olduğunu kesin olarak söyleyemem, ancak sıfırdan bir tane yapmak (özür dilerim) zaten yenilenmiş bir tane satın almaktan çok daha uygun maliyetli oldu.”

İrlanda, Leinster'dan Alice şunları söyledi: “En zor kısım başlamak ve tüm döşeme tahtalarını kaldırmaktı. Çoğunlukla ona bakmak ve yapılması gereken her şeyi görmek zordu.”

Genç, projeyi 18. doğum günü parasıyla değil, aynı zamanda çevrimiçi destekçilerden aldığı sponsorluklar ve bağışlarla finanse etti.

Para, TikTok'taki adım adım yenileme ilerlemesini 80'den fazla videoda paylaştığı ve şu anda milyonlarca kez izlendiği TikTok hesabından geldi.

Alice, babasından da destek almasına rağmen, tadilatı çoğunlukla tamamen bağımsız olarak gerçekleştirdiğini açıkladı.

"Bütün süreç boyunca yanımda olan babam için gerçekten minnettarım, ancak çoğunlukla sadece ben ve YouTube videoları vardı" dedi.

“İnternet, öğrenmek için harika bir kaynak oldu… her ne kadar eski midilli kutularını yenilemekle ilgili pek bir şey olmasa da!

“Pandemi sırasında yürüyüşlerimde geçtiğim midilli kutusundan yapılmış yerel bir portatif kahve dükkanından ilham aldım ve bir tanesini sattığımı hayal ettim.

"Kahve sevmem dışında, bu yüzden fırının daha çok benim tarzım olduğuna karar verdim!"

Artık pop-up fırın inşaatı tamamlandığında Alice, fırınlarını yakında İrlanda'daki halka açık pazarlarda satmaya başlamayı umuyor.

"Muhteşem görünüyor. Geçenlerde yalıtım ekledim ve dekore ettim. Gitmek için oldukça hazır! ”dedi.

Alice, çocukluğundan beri pişirme konusunda tutkulu ve bu proje, bu tutkunun ve aylarca süren emeğin doruk noktası.

"Bir kaşık tutabildiğimden beri yemek yapıyorum, bu yüzden yaklaşık üç yaşında kendi başıma pişirmeye başladım" dedi.

İnternette aldığı cevaba tepki veren Alice, videolarını kaç kişinin izlediğini bilmenin "gerçeküstü hissettirdiğini" söyledi.

"Bir TikTok yaptım çünkü yaptığım şeyi sevdim ve bunu dünyayla paylaşmak istedim - milyonlarca insanın bunu görmesini beklemiyordum!

"İnsanların toplum içinde yanıma gelip beni midilli kutusunu yenileyen kız olarak tanıdıklarını söylemeleri beni çok mutlu ediyor.

İnsanlara destekleri için teşekkür etmek istiyorum, ABD'deki ve Avrupa'nın geri kalanındaki insanlar bile burada benimle oldu."

Teen'in eski at kutusunu bir fırına dönüştürmek için beş ay harcadığı yazı, Talker'da ilk olarak çıktı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • Admin

Bazı Ülkelerde At Etinin Yaygın Olmamasının Nedeni

At eti tüm dünyada yenir... çoğunlukla. ABD, İngiltere, Kanada ve Avustralya gibi bazı dikkate değer istisnalar vardır. Yine de, insanların at eti tüketme konusunda uzun bir geçmişi vardır. Mental Floss'a göre, insanlar bunu 10.000 yıldan fazla bir süredir yapıyor. Daha sonra, 6.000 yıl önce Homo sapiens, Equus caballus (diğer adıyla atlar) ile arkadaş olmaya başladı. Ancak bu, insanların atları yemesinin sonu değildi. At eti tatlı, yağsız ve şaşırtıcı derecede yumuşaktır, etli, geyik eti benzeri tatlar içerir; ve kıyma ile karşılaştırıldığında, sizin için nispeten sağlıklıdır (Mental Floss aracılığıyla). Ayrıca Eater'a göre biraz mineralli. Peki, dünyadaki pek çok ülkenin at eti hayranı olması gerçekten şaşırtıcı mı?

AA12rHIO.img?w=768&h=431&m=6

Kazaklar ve Güney Koreliler yağlı at boynunu tercih ediyor. Japonlar, sashimi gibi çiğ olarak servis edilen basashi'yi yerler. Ruslar atı ineğe ucuz bir alternatif olarak görüyor. Kuzey Avrupalılar onu ince dilimlenmiş öğle yemeği olarak yerler ve Batı Avrupalılar geleneksel olarak eti meze ve kızartmalara dahil ederken, İtalyanlar at sosisi, salam ve garnitürden hoşlanır. Fransız-Kanadalılar bile mağazadan satın alıyor. Amerika'nın geri kalanında, Arjantin, Brezilya, Şili ve özellikle Meksika gibi ülkelerin tümü, genellikle ihracat amaçlı ve bazen de sarsıntılı biçimde üreticilerdir. Yine de atın en büyük hayranı? Çin. Kwintessential'a göre, onlar at etinin 1 numaralı alıcısı ve satıcısıdır. Yakınlardaki Moğolistan da, göçebe kökleri sayesinde eski zamanlardan beri ata güvenen bir hayran. Ama neden İngilizce konuşan ülkeler bu uygulamaya katılmıyor?

Duygusallık ve Yasallık

AA12revj.img?w=768&h=431&m=6

Atı reddeden insanların en eski örneklerinden biri, koşer yasaları İncil zamanlarına dayanan ve bu hayvanın tüketimini yasaklayan Yahudi halkıdır. 732'de Papa Gregory III, yemeğin zevklerine göre çok pagan olması nedeniyle (Mental Floss aracılığıyla) atın menüden çıktığını ilan etti. Yine de, İbrahimi dinler İngilizce konuşulan dünyada kesinlikle popüler olsa da, bu tarihsel faktörler tek başına tabuyu açıklayamaz.

Birçok insan atları çiftlik hayvanlarından çok evcil hayvanlar, yardımcılar veya atletler gibi düşünür. Bu bakış açısı, bazılarının neden at etini denemeye isteksiz olduğunu açıklayabilir. Tipik olarak, bir arkadaş olarak düşündüğünüz bir hayvanı yemezsiniz - tarihsel olarak, zamanlar gerçekten zor olmadıkça. Aslında Fransa'da, Fransız Devrimi'nin ardından (Kwintessential aracılığıyla) insanlar acıktığında olan buydu. İşler iyi olduğunda, insanlar en azından sevdikleri için hayvan hakları hakkında daha fazla düşünmeye meyillidir.

Duygular bir yana, bazen sadece neye izin verilip verilmediğine bağlıdır. ABD için, özellikle, Amerikalıların yemek yemesi için atların öldürülmesi yasal değil (Eater aracılığıyla). Politikacıların bunun için her zaman kendi sebepleri vardır (ve kim bilir gerçekten ne demek istediklerini söylerler), ama sonuç aynı: ABD'de tabağınızda at bulamayacaksınız. , sadece kültürel normlara iner. Yani, bu yakın zamanda uzaklara doğru dörtnala mı gidiyor? Komşu.

Kaynak: Tasting Table

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • Admin

Adamlar Votkayı şişeden içiyorlar ve daha sonra aynı Votkayı Britta Su Filtresi Sürahisine Koyuyorlar ve filtreledikten sonra içiyorlar: Sonuç?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 5 hafta sonra...
  • 3 hafta sonra...
  • 2 ay sonra...
  • 2 hafta sonra...
  • Admin

İşte Neden 175 Derece Pişirme İçin Her Zaman Önerilen Sıcaklıktır?

Çoğu hevesli fırıncı, bir tarifi nasıl gevşek bir şekilde bir araya getireceğini bilir ve orta ila başarılı sonuçlar bulur. Yeterince un, tereyağı, şeker, yumurta ve az miktarda kabartma tozu veya soda ile yapılan herhangi bir pişmiş şekerleme biraz lezzetli çıkacaktır. Muhtemelen, fırına rastgele bir kurabiye tarifi veya hatta bir levha tava vanilyalı kek tarifi atıyorsanız, pişirme sıcaklığını 175 dereceye ayarlayacaksınız.

AA194ULB.img?w=768&h=431&m=6&x=343&y=164

175 derecede kendini güvende hissettiren bir şey var. Mutfak kovanının zihninde bir yerde, malzemeler bu tehdit edici olmayan derecede yeterince uzun süre pişirilirse tariflerin kavrulmayacağına veya mahvolmayacağına dair bir gerçek parıltısı olmalı. Peki bu kesin sıcaklık bize neden güvenilir geliyor?

Elbette, tarihte atalarımızın yemeklerini iyi yönetilen ateşlerden çıkan sıcak kömürlerle dolu ev yapımı çukurlarda pişirmek zorunda kaldıkları bir zaman vardı. Yıllar geçtikçe teknoloji, mutfak dünyasında ilerlemelere yol açtı. Dökme demir sobalar, 18. yüzyılda modern bir kolaylık haline geldi. 1800'lerin sonlarında gazlı ve elektrikli sobaların icadıyla, fırınlar günlük ev yemekleri için daha yönetilebilir hale geldi. Ancak 20. yüzyılın ortalarından önce çoğu fırın, sıcaktan sıcağa değişen üç sıcaklık ölçeğinde çalışıyordu. Fırın kadranı teknolojisindeki daha fazla ilerleme, tariflerde daha fazla özgünlüğe yol açtı ve güvenilir bir medyan sıcaklığa olan sevgimiz doğdu.1

175 Dereceyi Bu Kadar Özel Yapan Nedir?

AA194tuN.img?w=768&h=431&m=6

Fırın kadranları daha gelişmiş hale gelmeden ve hala üç sıcaklık ölçeğinde çalışmaya başlamadan önce, çoğu unlu mamul için kullanılan yolun ortası sıcaklık "ılımlı" idi. Sonunda 175 derecelik popüler medyan sıcaklık olarak bilinmeye başlandı. Gazlı ve elektrikli fırınların gelişmesiyle, ev aşçılarının onları beş derecelik artışlarla ayarlama yeteneği ile birleştiğinde, 175 derece birden fazla nedenden dolayı tercih edilen medyan sıcaklık haline geldi.

Oyundaki bilime baktığımızda, fırınlar ısındığında meydana gelen bazı şaşırtıcı kimyasal reaksiyonlar var. Birincisi, neden her aşçının Maillard reaksiyonunu anlaması gerektiğine dair sağlam bir mantık var. 140 derece civarında, protein ve şeker reaksiyona girerek en sevdiğiniz unlu mamullere zengin, derin bir renk kazandırdığında lezzet gelişimi yeni bir anlam kazanır. Karamelleşme de 160 derece civarında gerçekleşir. Bu iki kimyasal reaksiyon, gıdanın sadece görünümünü değiştirmekle kalmaz, aynı zamanda tatların karmaşıklığını da geliştirir.

Buradaki en önemli çıkarım, 175 derecede, orta sıcaklıkta bir dizi değerli kimyasal reaksiyonun gerçekleşmesidir. Ancak, 350 derecelik bir pişirme süresi gerektiren bir tarif için fırınınızı 162 dereceye ayarlarsanız ne olur? Ortaya çıkan yemeğiniz etkilenecek mi?

Tüm Fırınlarda Sıcaklık Tutarsızlığı Yaşanıyor

AA194B7d.img?w=768&h=431&m=6

Çoğu fırının her zaman tam hassasiyetle kalibre edilmediğini muhtemelen bilmiyordunuz. Aslında, fırınınızı 175 dereceye ayarlamak, bolca hareket alanı sağlar. Fırınınızın içinde genellikle sıcaklık değiştiren noktalar vardır ve çoğu modern fırın, ısı yeniden başlamadan önce ayarlanan sıcaklığın belirli bir dereceye kadar düşmesine izin veren bir gösterge içerir.

Çoğu fırın, ayarlanan sıcaklığın her iki yönünde yaklaşık 20 derece dalgalanır. Bu nedenle fırınınızın sıcaklığını periyodik olarak kontrol etmeniz kesinlikle gereklidir. Bunu yapmak için ucuz bir fırın termometresi satın alın ve cihazı fırınınızın orta rafına yerleştirin. Ardından, fırınınızın sıcaklığını ayarlayın ve göstergeyi periyodik olarak kontrol edin ve ayrıca fırınınızın ön ısıtmasının ne kadar sürdüğü gibi ekstra ayrıntılara da dikkat edin.

Fırınınız biraz sıcak veya soğuk çalışıyorsa, bunu kendiniz düzeltmenin kolay bir yolu var. Dikkatli olun — bazen, ayarlanan sıcaklığın ayarlanması lezzetli ikramlarınızın fırından tam zamanında çıkmasını sağlar. Bu nedenle, yanlışlıkla kurabiyeleri 175 yerine 162 derecede pişirirseniz, onları fırında biraz daha tutmanız gerekebilir. 175 Fahrenheit derece en yaygın sıcaklık olabilir, ancak bu sayı aynı zamanda fırıncılar için güvenilir bir temel olarak hizmet eder ve önemli miktarda değişkenlik göstermeye devam eder.

Kaynak: Daily Meal

stove-4994402.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.