Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

insanın özgür iradesi yoktur

kursatotcu

Önerilen İletiler

ya

bu konuda bilgi sahibi olan maturidiler bunu derler başka çareleri yoktur.

çünkü allahın iradesi ezelidir dediler ve herşey allahın iradesiyle olur ifadesini de söylediler.

isim veremem de genelde bunu söylerler zaten bu gibi detaya pek giremezler, bu cevabı çok azı bilir. bu biraz gizli kalmış bir bilgidir. ama bunu diyen yani "bildiği için diledi" diyen bir maturidi anla ki bayağı birşey biliyor bu konuda demektir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bildiği için bildi,dilediği için diledi demek bu kadar zor mu?

illa ki sapıtacaklar.

bunlar profesyoneldir, neyi niçin dediklerini bayağı bilirler. bunu demelerindeki maksat şudur: eğer dilediği için diledi derlerse, insanın hür iradesine yer kalmaz. zira allahın iradesine ezeli dediler. yani kulun yapmış olduğu şeyler, ezeli olarak allah tarafından irdade edildi demiş olurlar. ancak burada "ilim maluma (bilinen olaylara) tabidir" ifadesini daha önce çok anlatmıştım ki, özgürlüklçülerin anayasası aslında budur. bütün görüşleri bunun üzerinde temellenir. "ilim maluma tabidir" demekle allahın önceden bilmesinin bizi hareketlerimiz de zorlamadığını anlatmak istediler. dolayısıyla irade ise ilime benzemiyordu; burada açıkça cebr vardı. yine bu cebrden kurtulmak için, mecburen iradeyi ilme yaslayarak, güya hem allahın iradesini kulların fiillerinde de (hareket) kabul ediyormuş izlenimi verdiler, hem de kendilerince cebrden kurtulmuş oldular. yani bunlar üst düzey profesyoneldir. insanları çok kolay etkilerler. ancak bu konularda cebri anlamak ve onların her dediğine cevap verebilmek için de onlardan daha profesyonel olmak gerekir. lep demeden leblebiyi anlamak icap eder. aksi halde kişi iptal olur.

ama ben mega profesyonel olduğumdan bana işlemez bu laf oyunları demi

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 yıl sonra...
zamanı allah varetti diyenlere soruyorum: allahın her varettiği cisim midir yani şekli var mı? evet dersen, peki bu şekli olan bir mekan kaplar mı yani bir yerde mi evet dersen, soruyorum: o halde zaman nerede?

her müslüman insan evladının şunu çok iyi bilmesi gerekir. dinini öğrenemsi üzerine farzdır ve bunun sonucu çok kötü olabilir işin sonucunu yine Allah bilir tabi orası ayrı. şimdi bir müslüman dinini nasıl öğrenir diye sprular dönüyo her yerde herkes sazan gibi Kur'an dan şurdan burdan deniliyo. haşa Kur'a'nı inkar ettiğimden demiyorum bunları. ama bir müslümanın mezhebi vardır. bu mezheplernininde imamları ardır. bu imamların kitapları vardır. Kur'an'ın ayetlerini insanlar sünnet felan bilmeden yorumlar bu ise imanın gitmesine neden olur. ben bunları yazarken bile korkuyorum birileirnin günahına girmek istemiyorum yanlış bilgi veripte. okumak lazım. ne okumak lazım tavuktan kurban olur diyen adamı dinlersen ayvayı yedin demektir. insanlar belki iyi niyetle birilerine yol göstermeye çalışıyorlar ama nafile ve çok zararlı bi uğraş peşinde koşuyrlar. hem kendilerini hem de başkarının başlarını yakıyorlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Selam arkadaslar ,

tüm sayfalari okumadiysam bile , 2005de baslayan ve bu ara tartismacilarin bir kismi olmama ihtimalin yüksek olmasindan, bu "yüzyillarin" sorusu hk. bir kac

yorumda bulunmak ve bazi notlarimi kayd etmek isterim :

Ilk olarak "hür irade var mi" sorusuyla "hür irade nedir" sorusuna gelinir.

Hür irade mesela "nasihat" almaz ,almis olsa zaten "hür" olma durumdan

eser kalmazdi.Ayni sekilde yercekimine maruz kalan bir irade de "hür"

olamaz ... Yani felsefi olarak"hür irade" bir yerde "mutlakiyet" iceriryor.

Insanin iradesini "hür irade" olarak "hala isimlendirmemizin",

kültürel ,semantik (yani dil bilmi acisindan) nedenleri var ...

Ama felsefi anlamda "hür irade" problemli bir konu,

zira yok ise , ki bunu fiziki deneyler destekliyor, o vakit ,

mesela,insan suc islerse neden ceza alsin , hür iradeye

sahip degilse. Daha ileri bir "durakda""suc islemek" bir

hastalik olarak tarif edenler simdiden var ...

Islami terminoljisinde alisagelmis "cüzi" ile "külli irade" diye iki "ayri kavram" ile ilk bakista karsilasiriz. Avamin kullandigi terimler. Ama,akaid isleyen bölümlerin bir paraf daha "derine" inildiginde , kula izafe edilen "cüzi iradenin" olmadigini aslinda "insanin ihtiyar sahibi" oldugu görülür.

Yani insan "ister" ve Allah yaratir ... Bir insan "imani" ister , baska biri "küfrü" secer , Alla cc irade buyurur ve insan neye ihtiyar ettiyse o yaratilir.

(ki buraya bile yine bir kayit düsmek lazim : "istenileni istedigi gibi ...")

Insanin cinayet islemesi elbette Allahin iradesi dahilinde , hatta dilemesi dahilinde ...

Allah diledi insan cinayet isleyebilsin , ama bu onun muradi oldugu anlamina gelmez.

Dilemek baska , murad etmek baska ...

Dilemek "maddi olarak mümkün" anlaminda kullaniliyor.

Bu ara "ihtiyar" secmek , tercih etmek anlamindadir.

Mesela (bir) cinayeti islemek icin tüm fiileri Alla yaratir ,

ama bunu kul istedigi icin ...

Kul da "tercih" ettigiyle mesuldur.

Tercih ettgi ameli Allah yaratsa da.

Aslinda cok zor anlasilacak bir konu degil.

Hikaye ya , cüzi iradenin olmadigini bir alim söyler durur

ve bir gün namaz cikisinda biri tarafindan ensesine bir tokat yer.

Dönüp baktiginda vuran sorar neden bakiyorsun diye,Allahtan geldigini

söyleyip durmuyormusun , neden gelene isyan ediyorsun gibi ...

Kisi der ki eyvallah , tokat Allahdan geldi de , hangi hayvani bunun icin

kullandi ona bakdim ...

Bir alinti :

Bilim adamı Benjamin Libet 1985 yılında beyin aktivitesinin insanlar farkında olarak haraket etmeden bir kaç yüz milisaniye önce oluştuğunu Dünyaya gösterdiğinde çok ilgi çekmişti.

Bu deneyi özgür iradenin bir iluzyondan ibaret olduğunu gösteriyordu. Fakat bu yorum eleştiriye açıktı çünkü kişilerin karar verdiklerinin farkına varması için zaten bir zaman dilimi geçmesi gerekiyordu. Ve bir kaç yüz milisaniye zaten çok kısa bir zamandı.

Chun Siong Soon ve arkadaşları daha modern beyin resimleme yöntemleri kullanarak Libetin deneyini tekrarladılar.

Denekler karar verme aşamasında iken beyinleri skan edildi. Denekler karar almadan 10 saniye önce beyinde aktivite tespit edildi. Aktivitenin olduğu bölümler alın lobunun olduğu ve paryetal korteks bölümleriydi.

Libet´in deneyinden farklı olarak, bu deneyde herhangi iki seçenekten hangisinin bir insan tarafindan daha farkında olarak karar vermeden çok süre önce beyinde hazırlanmış olduğu gösterilmiş oldu.

Evet beyin verilecek karari biliyor ve hazir bekliyor kararin verilmesini ...

Halil

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 8 yıl sonra...

O zaman yüzyıllardır insanlar niye namaz kılıyor niye oruç tutuyor ve zekat veriyor bütün bunlara gerek yoktu niye boşuna uğraşıyorlarki Peygamberler ve alimler

Çünkü senin hesabına göre Allah insanların bir kısmını Cehennemlik bir kısmınıda Cennetlik olarak yarattı

Eeeeeeee..... O zaman ben madem Cehenneme gideceğim niye boşu boşuna namaz kılıp kendimi yorayım . Çünkü nasıl olsa ne yapsam Cehenneme gideceğim

Yada madem Allah-ü Teala beni Cennetlik olarak yarattı niye ben ibadet etmek için zaman öldüreyim gider vaktimi bu dünya zevkleriyle öldürürüm

Ne bileyim eşkiyalık yaparım ,zina yaparım, yanii kafama göre yaşarım

Nasıl olsa Allah beni Cennetlik olarak yarattı

Nasıl sence mantıklımı bu ...? Bu kadar basit hesaplar yapma kafa karıştırmak istiyorsan daha karışık işler bul kendine

Allah cümlemizden Hidayet'ini esirgemesin

Amin

kardeş, o da bir insanın cehennemlik mi cennetlikmi olduğu ezelden bellidir diyor. Ona da aynı senin gibi soruyorlar. Öyleyse ne diye çalışalım diyorlar. O da diyor ki; çalışın, zira cennetlik olana kolay cehennemlik olana ağır gelecek ve yapamayacak.... yani sana ibadet ettiren şey senin bu fıtrat üzere yaratılman sana ağır gelmemesi de bundan.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.