Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Dini Konular

Misafir Marcus

Önerilen İletiler

Dini konular bölümüne girildiğinde bir uyarı mesajı geliyor karşımıza..

İNSANLARIN EN HASSAS OLDUĞU KONU

Hiç bir forumda din konusu burada olduğu kadar özgür bir platformda tartışılmıyor.

Bu güne kadar bir çok forumu inceledim.Bazı ateist forumlar haricinde kişilerin

din konusunu böylesine segmantasyonu geniş bir alanda irdelediklerini görmedim.

Bazı arkadaşlarımız din konusu yüzünden tartıştıkları için birbirlerine küsebiliyor.

Yada foruma küsebiliyorlar. Bazen düşünüyorum sadece bu bölümü ben yönetseydim.

nasıl yönetirdim diye.İnanın çok zor yönetmekte yönetmemekte.Bölümün ruhuna

uygun bir deyim olarak "ne isaya nede musaya yaranmak" imkansız gibi bir şey.

Çok hassas duygulara hitap ettiği için biraz dikkatli olmak zorundayız.Sonrasında

sevdiğim insanlar ya forumdan kopuyorlar.Yada küsüyorlar.Ne gerek var.Herşey

basit bir özür dahilindedir,ve büyükler küçüklere biraz anlayış göstermeli.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Hiç bir forumda din konusu burada olduğu kadar özgür bir platformda tartışılmıyor.

Bazı arkadaşlarımız din konusu yüzünden tartıştıkları için birbirlerine küsebiliyor.

Çok hassas duygulara hitap ettiği için biraz dikkatli olmak zorundayız.Sonrasında

:clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

+1 :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

Bir kere her şeyden önce kendi mantığımca inanç konularında tartışmayı yersiz ve samimiyetsiz bulurum hani nasıl desem dört dörtlük bir müslüman değilim ama inancım var ve inancıma saygımda var ve istiyorum ki inanmayan ateist arkadaşlarında en azından benim inancıma saygı göstersinler inanmamalarına nasılki bir inanan olarak karışmıyor ve aşağılamıyorsam onlardan da aynı şeyi bekliyorum ama kabul edinki burada özellikle inanca karşı kötüniyetli yaklaşım sergileyen inançsız kimseler var ve gözümün önünde peygamberimi ya da tanrımı küçümsemeleri hoş değil açılabilecek bir sürü konu varken bence dini konular üzerinde daha fazla durmamalıyız nasılsa kimse kimsenin fikirini değiştiremeyecek sadece etrafta huzursuzluk kendi egonu tatminden öte bişi olmıyacak o yüzden ben derim ki daha renkli ve birbirimizi kırmayacağımız konularda fikir alışverişlerinde bulunalım bunu tüm samimiyetimle söylüyorum ....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir kere her şeyden önce kendi mantığımca inanç konularında tartışmayı yersiz ve samimiyetsiz bulurum hani nasıl desem dört dörtlük bir müslüman değilim ama inancım var ve inancıma saygımda var ve istiyorum ki inanmayan ateist arkadaşlarında en azından benim inancıma saygı göstersinler inanmamalarına nasılki bir inanan olarak karışmıyor ve aşağılamıyorsam onlardan da aynı şeyi bekliyorum ama kabul edinki burada özellikle inanca karşı kötüniyetli yaklaşım sergileyen inançsız kimseler var ve gözümün önünde peygamberimi ya da tanrımı küçümsemeleri hoş değil açılabilecek bir sürü konu varken bence dini konular üzerinde daha fazla durmamalıyız nasılsa kimse kimsenin fikirini değiştiremeyecek sadece etrafta huzursuzluk kendi egonu tatminden öte bişi olmıyacak o yüzden ben derim ki daha renkli ve birbirimizi kırmayacağımız konularda fikir alışverişlerinde bulunalım bunu tüm samimiyetimle söylüyorum ....

Samimi değilsiniz maalesef.

(olivera02) Yaşasa bile dünyada ve ahirettede hep kaybedenlerden olur dünyada insanlar biraz hor bakar ahirette hep cehennemin dibinde cayır cayır yanar

[

color="#FF0000]Çünkü inkar edenler suçludurlar [/color]ve Allah'ın adaleti, her suç için bir ceza gerektirir. İşledikleri suç ise, olabilecek en büyük suçtur. İnsanın kendisini yaratan, ona can veren Allah'a isyan ve nankörlük etmesi, tüm evrendeki en büyük suçtur. Böyle büyük bir suça da büyük bir ceza gerekir ki, cehennem bu adaleti yerine getirmek için vardır. İnsan Allah'a kul olsun diye yaratılmıştır. Yaratılış amacını reddederse, karşılığını görür. Allah, bir ayetinde şöyle buyurmaktadır:

SEn ilkönce inanmayanları cayır cayır yanmasından zevk alır gibi iletiler gönder,sonrada inancıma saygı istiyorum diye sızlan.

Yemezler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

katakuta arkadaşın insanların yanmasından zevk aldığına neye göre karar verdin?Ben dini konulardan buraya kadar taşıma zahmetinde!!!bulunduğunuz yazısında dikkat çekecek bir hususda görmedim "inanmamalarına nasılki bir inanan olarak karışmıyor ve aşağılamıyorsam onlardan da aynı şeyi bekliyorum"demiş arkadaşımız bunda sizi rahatsız eden şey ne??aynı şekilde saygı beklemesimi?

Ayrıca siz ne kadar samimisiniz yazdıklarınızda ki samimiyet dersi veriyorsunuz???

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Selamlar,

hem inananlar ve hem de inanmayanlar...

Öyle bir konuda yazıyoruz ki, bu konular hakkındaki her yanlışımız sadece bizi değil bazen başkalarını da bağlıyor.

Bu sebeple, bizi izleyen, yazdıklarımızdan etkilenen insanları düşünmemiz gerekiyor.

Özellikle inanan insanları daha fazla dikkat etmeye çağırıyorum. Bu başlık altındaki konular hataya yer vermemek gerektiren konular. Güncel konularda, sinema başlığı altında, bilgisayar hakkında açılan konularda, hata yapabilirsiniz. Bu sadece sizi etkiler. Yemek tarifleri hakkında yazdıklarınız sizi ve tarifini ettiğiniz yemeği yemeye çalışanı etkiler orada da dikkat etmek gerekiyor.

Ancak, dini konular biraz daha özeni hakediyor. Örneğin bir müslüman biliyorum sanarak bilmediği bir konu hakkında (ben bir ara böyle büyük bir hata yaptım) ahkam kestiğinde kendisini yanlışını anladığında iş işten geçmiş oluyor. Kendi yanlışını okuyan insanlar da onu doğru sanabiliyor. Yanlış genişleyebiliyor...

Bu sebeple biraz daha dikkat edelim. Bilmiyorsak bir bilene danışalım. Başka birşey yapalım ama illaki biraz sabır ve sebat gösterelim. Ama özellikle sabır...

Cevap vermeden önce etraflıca bir düşünelim...Zira yaptığınız yanlış sadece sizi bağlamıyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bende bu konuda şunu söylemek istiyorum.

Bir inanan olarak,

İşgüzarlardan bende şikayetçiyim.

Forumun o bölümünde şunu çok gördüm. Kendi iş güzarlıklarıyla insanları Allah adına tehdit etmeye çalışan tipler var.

Cayır cayır yanacaksınız, şöyle olacaksınız, böyle olacaksınız.

Hz Muhammed (sav) bir savaşta, sahabelerinden birisi bir esir için "Cehennemde yanacaksın" der. Peygamber efendimiz Sahabe'ye "onun kalbini açıp içine baktınmı? nereden biliyorsun yanacağını" diye buyurur

Bu iş güzarlar. İnsanları yanmakla tehdit edip imana getirmeyemi çalışıyor ?.

Birincisi siz kimsiniz kimin yanıp kimin yanmayacağını biliyorsunuz ?

İkincisi "imanın zamanını tayin eden Allah'tır" hadisini hiç duymadınızmı ?

Merak etmeyin siz iş güzarlıkla insanları korkutarak tehdit ederek iman sağlıyamazsınız. Ki böyle bir imanda olmaz. Takva denen bir şey vardır. Allah'a duyulan korku ile Allah'a duyulan sevgi arasındaki oranı barındırır.

Peygamberimiz dünyayı İslam'a çağırırken. elçilerini dört yana gönderirken bu çağrıların hangisinde tehdit etmiştir, "yoksa yanarsınız" diye ?

bu işgüzarlar kendilerinde nasıl bir misyon ve yeterlilik görüyorlar gerçekten merak ediyorum. Kimin yanacağını kimin yanmayacağını yalnız Allah bilir. Siz kendinizden bile emin olamazsını. Her koyun kendi bacağından asılır.

Tavsiyem kendinize bakın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bende bu konuda şunu söylemek istiyorum.

Bir inanan olarak,

İşgüzarlardan bende şikayetçiyim.

Forumun o bölümünde şunu çok gördüm. Kendi iş güzarlıklarıyla insanları Allah adına tehdit etmeye çalışan tipler var.

Cayır cayır yanacaksınız, şöyle olacaksınız, böyle olacaksınız.

Hz Muhammed (sav) bir savaşta, sahabelerinden birisi bir esir için "Cehennemde yanacaksın" der. Peygamber efendimiz Sahabe'ye "onun kalbini açıp içine baktınmı? nereden biliyorsun yanacağını" diye buyurur

Bu iş güzarlar. İnsanları yanmakla tehdit edip imana getirmeyemi çalışıyor ?.

Birincisi siz kimsiniz kimin yanıp kimin yanmayacağını biliyorsunuz ?

İkincisi "imanın zamanını tayin eden Allah'tır" hadisini hiç duymadınızmı ?

Merak etmeyin siz iş güzarlıkla insanları korkutarak tehdit ederek iman sağlıyamazsınız. Ki böyle bir imanda olmaz. Takva denen bir şey vardır. Allah'a duyulan korku ile Allah'a duyulan sevgi arasındaki oranı barındırır.

Peygamberimiz dünyayı İslam'a çağırırken. elçilerini dört yana gönderirken bu çağrıların hangisinde tehdit etmiştir, "yoksa yanarsınız" diye ?

bu işgüzarlar kendilerinde nasıl bir misyon ve yeterlilik görüyorlar gerçekten merak ediyorum. Kimin yanacağını kimin yanmayacağını yalnız Allah bilir. Siz kendinizden bile emin olamazsını. Her koyun kendi bacağından asılır.

Tavsiyem kendinize bakın.

Öncelikle katıldığımı belirteyim...

Sonra bir ekleme de ben yapayım:

Nahl Suresi-125. Ayet:

Rabbinin yoluna hikmetle ve güzel güzel öğütle davet et ve onlarla en güzel şekilde mücadele yap!Çünkü Rabbin, yolundan sapanı en iyi bilendir ve doğru yolda gidenleri en iyi bilen de ancak O'dur.

Hep "anti"cilere söyledim durdum ama şimdi de fanatik savunuculara sesleneyim:Her şeyin bir adabı vardır...

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Su cehennemde yanma uzerine ben de Peygamber'in hayatindan bir ornek vereyim yeri gelmisken:

Uhud Savasi sonrasinda bir "ana" cilginlar gibi yarali ve cesetlerin arasinda oglunu aramaktadir. Anne'de olusan o derin endise, korku ve meraki ancak baska bir anne anlayabilir. Bir sure etrafta delicesine kosusturduktan sonra nihayet oglunu yarali olarak bulur. Ve anne yuregiyle ogluna gozyaslari icinde, hickira hickira aglayarak sarilir. Olayi goren Peygamber, yanindakilere sunu sorar: "Bu anne oglunu atese atabilir mi?" Soru karsisinda hayret eden sahabeler "Olur mu oyle sey?.." mealinde cevaplar verirler. Ve peygamber der ki: "Iste Allah'a da bir kulunu atese atmasi bir annenin cocugunu atese atmasindan daha zordur. Allah'in merhameti butun merhametlerin uzerindedir..."

Selam ile..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

biz hep misyonerlere kızarız.

farklı bir konudur, elbette onlarda kendi dinlerini yaymaya çalışmaktadırlar haklarıdır. kullandıkları yöntemlerin etik olmaması ( yoksul ülkelerde para karşılığı din değiştirmeye teşvik etmek gibi) vs dediğim gibi başka bir tartışma konusu.

ancak ben adamlar dinlerini yayma şekillerine dikkat ettim. Tehdit etmiyorlar ki, kendi dinlerine geçerse insanları Tanrılarının nasıl ödüllendireceğinden. o dinin insanlara neler kazandıracağından vs bahsediyorlar. . Başarılarına o kadar şaşmamak lazım.

Çocuğunu yetiştirirken dini eğitim olarak sadece onu korkutan bir anne baba yı düşünelim. yani sadece "şunu yapma Allah çarpar, şöyle yaparsan cehennemde yanarsın, kabir azabı çekersin gibi". Tabi buradaki saik din eğitiminden öte. çocuğu disiplinize etmede korkutma yöntemini kullanmaktır o ayrı. Yani çocuğu öcüyle korkutmaktan bir farkı yok bir yerde.

Tıpkı forumun dini konular bölümünde bazı arkadaşlarımızın yaptığı gibi. öcüyle çocuk korkutur gibi. İnsanlar Allah'la korkutmaya çalışıyorlar.

oysa doğrusu ne

mesela oruca çağrı nasıl : "Oruç Tut Sıhhat Bul"

bunun yerine "Oruç Tut yoksa cayır cayır yanarsın" denmiyor dimi. Yani çağrı böyle değil.

İnsanları dine teşvik etmek için, dinin verdiklerini, güzelliklerini, insana katacağı manevi huzuru ve değerleri anlatmak yerine, sırf karşısındakine cevap vermiş olmak için felaket tellalığı yapmanın bir mantığı varmı. veya bir getirisi olabilirmi ?

Mesela peygamber efendimizin, Bizans imparatorunu islama çağırışına bakalım.

"İslamı seçin, Allah seni ve halkını misliyle mükafatlandırır, gerçek huzur ve hakikat yalnızca Allah yolundadır"

şöyle çağırmamış:

"İslamı seçin, yoksa cehennemde yanarsınız , mahvolursunuz"

Bunun tezahürü, gerçek hayatta ellerine silah alıp, insanları öldürerek islama geçirebileceklerini sanan marjinal zihniyetler olmaması gerektiği gibi. İnsanları işgüzarlıkla tehdit ederek imana çağırmakta olmamalıydı.

ki

kötü bir müdafa, en başarısız saldırıdan bile çok zarar verir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
Samimi değilsiniz maalesef.

[

SEn ilkönce inanmayanları cayır cayır yanmasından zevk alır gibi iletiler gönder,sonrada inancıma saygı istiyorum diye sızlan.

Yemezler.

bu forumlarda katakuta ve sizin gibi 2-3 arkadaş hiç konu ile alakası olmadığı halde propaganda yapıyorsunuz ve garip garip açıklamalar .....yani bakın başlıklara inançlarla ilgili kimler ne yazmış konuyu kimler başlatmış.

burayı hizmet aracı olarak görüp her fırsatta atezm propagandası yapanlar belldir.

üstelik inançız olmanıza hiç kimsenin birşey dediği yok ama siz her fırasatta burada kendi propagandanızı yaparsınız...birileri karşı görüş yazınca'da sızlanıp durursunuz?????????!!!!!!!!!

sızlansanızda boş ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 10 ay sonra...

Ayetlerin yıldızlarla kapatılmasına bir anlam verebilmiş değilim. Böyle yapılması ayetlerin insanların sözleriyle eş değer tutulması demektir. Ayrıca inanılıp inanılmasa bile biz ayetleri konuların daha iyi açıklamak için, söylemek istediklerimizin temel dayanakları olduğu için almaktayız. Koskoca din bölümü tamamen ayet ve din üzerinden tartışılırken ayetlerin bu şekilde yıldızlarla kapatılması uygun kaçmıyor. Ayetlerin Allah kelamı olduğunu ispata niyetim yok şimdi burda ;ancak onların en azından tarihsel bir olgu olmaları bile bu son sebeb bile yıldızla kapatılmasına engel olmalıdır.

Olayın kanıma dokunması gerçek olsa da ben onların beni memnun edin diye açın demiyorum yapılması gerekenin kapatılmaması olduğunu anlatmaya çalışıyorum.

saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sanırım o ayetlerdeki yıldızlanan ibareler, forum yöneticileri tarafından değil, otomatik olarak yıldızlanıyor...

Mesela "Aşağı-lık" kelimesini bir çok üye birbirine itham için kullanabilir...

Bunu engellemenin en kolay yolu, bu kelimeyi otomatik olarak yasaklı olarak kodlamaktır.

Ancak Kur'an-da da bu kelimenin geçtiği ayet alıntılandığında, otomatik olarak yıldızlanıyor...

Yoksa bu gibi kelimeleri kontrol edip teker teker yıldızlamak çok uğraş gerektirir...

Yakın zamanda bu konuda aydınlatıldım, oradan biliyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sanırım o ayetlerdeki yıldızlanan ibareler, forum yöneticileri tarafından değil, otomatik olarak yıldızlanıyor...

Mesela "Aşağı-lık" kelimesini bir çok üye birbirine itham için kullanabilir...

Bunu engellemenin en kolay yolu, bu kelimeyi otomatik olarak yasaklı olarak kodlamaktır.

Ancak Kur'an-da da bu kelimenin geçtiği ayet alıntılandığında, otomatik olarak yıldızlanıyor...

Yoksa bu gibi kelimeleri kontrol edip teker teker yıldızlamak çok uğraş gerektirir...

Yakın zamanda bu konuda aydınlatıldım, oradan biliyorum...

eyvallah

yöneticiler tarafından ayetler hedef alınarak yapılmaması içime su serpti . buna bir çare bulsalar ya onu da mı microsoft bulsunn...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ayetler forum tarafından filtrelenen kelime listesinden dolayı otomatik olarak yıldızlanıyorsa yapacak bir şey yok. Ama bazen de küfürlü ayetler yönetim tarafından yıldızlanıyorsa bu konudaki fikirlerim aşağıdakilerdir. (Yönetim hiç yıldızlamıyorsa bu yazımı okumaya gerek yok)

Aslında herkese eşit olabilmek açısından ve demokrasi icabı ayetleri yıldızlamaya gerek var. Örneğin ben forumda nasıl birine küfür edemiyorsam, ayet de bana küfür edemez.

Hele ki ayet vasıtasıyla; yani ayeti destekleme yoluyla kimse kimseye küfür edemez.

Mesela ben kalkıp da "benim bir tanrım var ve siz şöyle olduğunuz için size ana şöyle şöyle küfürler ediyor" desem ve de o deyişin haklılığını savunsam o ayeti alet edip; ben küfür etmiş olurum.

Esasen adalet gereği, sadece ayeti yıldızlamak değil, ayeti getirip; "bu ayet size şöyle küfür ediyor ve bu ayet doğrudur" diyene de ceza puanı vermek lazım. Çünkü bunu yapan, o ayeti haklı bulmayanlara açıkça küfür ediyor demektir. Ha "Hasan diye biri var, senin için ... .... diyor" deyip, Hasan'ı alet ederek kendin küfretmişsin, ha "bir tane ayet var senin için ... ... diyor" diyerek ayeti alet ederek küfretmişsin. Arada hiçbir fark yok.

Fakat bütün bunlara rağmen, ben olsam ayetleri yıldızlamam. Yıldızlamam ki; millet o ayetlerin nasıl ayetler olduğunu görsün.

Benim oyum yıldızlanmamasından yana.

Sanırım dinci arkadaşların da hepsi yıldızlanmamasını isterler.

Diğer dinsiz arkadaşlara da sormak lazım. Eğer onların da çoğunluğu "yıldızlanmasın" derse; yıldızlanmaması daha uygun olur gibime geliyor.

Yanlız bir de şu da var! Ayetlerin yıldızlanmaması üzerine karar alınırsa, kimsenin "ayet bana küfür ediyor, ben de ayetlere küfür edeyim" dememesi lazım. Zira ayet küfür ediyorsa; küfür zaten küfür edene aittir. Sen kalkıp o sana küfür edene küfür edersen, sen kendin esas o zaman küfürü hak etmiş olursun. Yıldızlanmasın diyecek dinsiz arkadaşlar bunu böylece bilerek kabul edecekse etsinler. Hatta gerekiyorsa; bu kararın; "ayete veya ayeti yazana küfür etmeyeceğini kabul ederek" üyelerin isteği üzerine alındığını yazmak lazım ki yeni gelenler de ona göre davransın.

Eğrisi, büğrüsü olmasın diye ben tekrar deklare ediyorum;

"Ayet bana küfür ediyor diye, ben de ayete veya ayeti yazana veya herhangi bir kimseye küfür etmeyeceğim, etme hakkım da yoktur. Ayetlerdeki küfürlerden şikayetçi olmayacağım. Ayetlerin yıldızlanMaMasından yana oyumu kullanıyorum."

Eğer bu topice bir anket eklerseniz bu yukardaki cümlemi de eklerseniz iyi olur diye düşünüyorum.

Saygılar, sevgiler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ayetler forum tarafından filtrelenen kelime listesinden dolayı otomatik olarak yıldızlanıyorsa yapacak bir şey yok. Ama bazen de küfürlü ayetler yönetim tarafından yıldızlanıyorsa bu konudaki fikirlerim aşağıdakilerdir. (Yönetim hiç yıldızlamıyorsa bu yazımı okumaya gerek yok)

Aslında herkese eşit olabilmek açısından ve demokrasi icabı ayetleri yıldızlamaya gerek var. Örneğin ben forumda nasıl birine küfür edemiyorsam, ayet de bana küfür edemez.

Hele ki ayet vasıtasıyla; yani ayeti destekleme yoluyla kimse kimseye küfür edemez.

Mesela ben kalkıp da "benim bir tanrım var ve siz şöyle olduğunuz için size ana şöyle şöyle küfürler ediyor" desem ve de o deyişin haklılığını savunsam o ayeti alet edip; ben küfür etmiş olurum.

Esasen adalet gereği, sadece ayeti yıldızlamak değil, ayeti getirip; "bu ayet size şöyle küfür ediyor ve bu ayet doğrudur" diyene de ceza puanı vermek lazım. Çünkü bunu yapan, o ayeti haklı bulmayanlara açıkça küfür ediyor demektir. Ha "Hasan diye biri var, senin için ... .... diyor" deyip, Hasan'ı alet ederek kendin küfretmişsin, ha "bir tane ayet var senin için ... ... diyor" diyerek ayeti alet ederek küfretmişsin. Arada hiçbir fark yok.

Fakat bütün bunlara rağmen, ben olsam ayetleri yıldızlamam. Yıldızlamam ki; millet o ayetlerin nasıl ayetler olduğunu görsün.

Benim oyum yıldızlanmamasından yana.

Sanırım dinci arkadaşların da hepsi yıldızlanmamasını isterler.

Diğer dinsiz arkadaşlara da sormak lazım. Eğer onların da çoğunluğu "yıldızlanmasın" derse; yıldızlanmaması daha uygun olur gibime geliyor.

Yanlız bir de şu da var! Ayetlerin yıldızlanmaması üzerine karar alınırsa, kimsenin "ayet bana küfür ediyor, ben de ayetlere küfür edeyim" dememesi lazım. Zira ayet küfür ediyorsa; küfür zaten küfür edene aittir. Sen kalkıp o sana küfür edene küfür edersen, sen kendin esas o zaman küfürü hak etmiş olursun. Yıldızlanmasın diyecek dinsiz arkadaşlar bunu böylece bilerek kabul edecekse etsinler. Hatta gerekiyorsa; bu kararın; "ayete veya ayeti yazana küfür etmeyeceğini kabul ederek" üyelerin isteği üzerine alındığını yazmak lazım ki yeni gelenler de ona göre davransın.

Eğrisi, büğrüsü olmasın diye ben tekrar deklare ediyorum;

"Ayet bana küfür ediyor diye, ben de ayete veya ayeti yazana veya herhangi bir kimseye küfür etmeyeceğim, etme hakkım da yoktur. Ayetlerdeki küfürlerden şikayetçi olmayacağım. Ayetlerin yıldızlanMaMasından yana oyumu kullanıyorum."

Eğer bu topice bir anket eklerseniz bu yukardaki cümlemi de eklerseniz iyi olur diye düşünüyorum.

Saygılar, sevgiler

katılıyorum.. ancak onları küfür olarak almasanız Allah yarattığını uyarıyor,

Çare var; "Kuran'daki küfürlü ayetleri Kuran'dan kaldırmak". Sanırım bunu Microsoft yapamaz.

Saygılar, sevgiler.

kaldırmak mı yok kalsın küfür değiilll onlar, ilahi ikaz lara küfür demeyelim. ayetlerde küfür olmaz onların kullarca işlenmesi küfür olur. yani insanın fiili sonuçta..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Malesef forumlarda kötü kelime ve kötü söz grupları din, bilim, her ne şekilde olursa olsun karşıdakine söylendiği, yani kurallarda belirtilen şekillerde kullanıldığı hallerde yıldızlanıyor.

Anlatmak istediğim tartıştığınız kişilere karşı direk olarak söylenenler kesinlikle yıldızlanır ama bazan olayın tam olarak tartışma noktasını oluşturduğu için ve karşıdakine söylenmediği için adminlerin kendi arasında tartışıldıktan sonra bırakıldığı da olmuştur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dini konular gerçekten diğer konulara nazaran çok yoğun ve zaman zaman üstüste birkaç cümlenin yıldızlanmasını zorunlu kılan tartışmalara gebe.Bu açıdan adminlerin de bir futbol maçında iki tarafa da yaranamayan hakem durumunda kalmaları her zaman olasıdır.

Ben yine de,dini konularda tartışan forumdaşlarımızın diğer birçok forum sitelerindekine göre konuları mümkün olduğunca az kişiselleştirdiklerini düşünüyorum.Dini konular üzerine kurulu birçok sitede konuların tamamen dışına çıkılıp birbirini hiç tanımayanların kişisel kavgasına ve seviyenin sıfıra inmesine şahit olmuşuzdur.

Kuran'daki ifadelerin yıldızlanması konusunda niyete bakılıyor olmasını doğru buluyorum.Kişinin karşısındakine cevap yazarken ''Artık bu konuda seninle muhatap olmuyorum,oku şunu sana Kuran cevap versin...'' tarzı bir yazı yazması ile ''Kuran'da bu konudan şu şekilde bahsedilir...'' yazılması bambaşka şeylerdir.Tabi forumdaşlarımızın kötü niyetle yazmadıkları ifadelerin anlatıma kurban giderek yıldızlanmış olma olasılığı da olayın başka bir boyutu.Sonuçta bir inananın Kuran'daki cümleleri kırparak alıntılaması da ihtimal dışı birşeydir.

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Malesef forumlarda kötü kelime ve kötü söz grupları din, bilim, her ne şekilde olursa olsun karşıdakine söylendiği, yani kurallarda belirtilen şekillerde kullanıldığı hallerde yıldızlanıyor.

Anlatmak istediğim tartıştığınız kişilere karşı direk olarak söylenenler kesinlikle yıldızlanır ama bazan olayın tam olarak tartışma noktasını oluşturduğu için ve karşıdakine söylenmediği için adminlerin kendi arasında tartışıldıktan sonra bırakıldığı da olmuştur.

Aslında bu konuyu tartışmalı mı bilmiyorum ama

Bir sözün iki türlü söylemi ile karşılaşıyoruz:

- Birisini/Karşımızdaki kişiyi nitelemek için bir sıfat olarak...

- Bir düşünceyi tanımlamak için bir kavram olarak...

Mesela:

"- Sen aşağı-lık birisin!" denildiğinde, bı yıldızlanabilir, gereklidir...

Peki:

"- Ama Kur'an-da "Aşağı-lık maymunlar olunuz" şeklinde ibare var" dersek bu yıldızlanmalı mı?

Çünkü burada bir açıklama yapılıyor, var olan birşey ifade ediliyor...

Kimseye hitap edilmiyor...

Sanırım yeterince açıktır.

Mesela geçende küçük bir sorun yaratan kelime vardı ama buraya taşımak istemiyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin
Aslında bu konuyu tartışmalı mı bilmiyorum ama

Bir sözün iki türlü söylemi ile karşılaşıyoruz:

- Birisini/Karşımızdaki kişiyi nitelemek için bir sıfat olarak...

- Bir düşünceyi tanımlamak için bir kavram olarak...

Mesela:

"- Sen aşağı-lık birisin!" denildiğinde, bı yıldızlanabilir, gereklidir...

Peki:

"- Ama Kur'an-da "Aşağı-lık maymunlar olunuz" şeklinde ibare var" dersek bu yıldızlanmalı mı?

Çünkü burada bir açıklama yapılıyor, var olan birşey ifade ediliyor...

Kimseye hitap edilmiyor...

Sanırım yeterince açıktır.

Mesela geçende küçük bir sorun yaratan kelime vardı ama buraya taşımak istemiyorum.

Evet güzel bir örnek,

Şimdi adminin yazısına dönelim size bir küçük örnek vereyim,

Böyle bir durumda uyarı alan bir kullanıcı ilk ne yapıyor onu biraz açalım.

Bak benim yazımda yıldızladınız ama bu yazıda bu arkadaş kullanmış ve yıldızlamamışsınız.

Ona yıldızlanan kelimenin tartıştığınız insanlara söylendiğini anlataıyorsunuz

Ötekinin ise bir genelleme taşıdığını ve sizin yukarıda anlattığınızı söylüyorsunuz.

Ama bir türlü ikna edemiyorsunuz.

Bizi tehtid ediyor

Taraflı olmakla suçluyor

Anlatılmak istenende bu.

Şimdi insanlara İnternet'te çok el avuca sığmaz oluyorlar ve çok kolay herşeyi yıkabiliyorlar ve haksız oldukları bir çok durumda çok katı olup nasıl olsa çıkışım var diye yanlış yapmaya devam edebiliyorlar. Bu kuralları çok katılaştırmaya veya herkesin sıkça yanlış yapmasınada neden oluyor.

Burada aklınızda bulunması gereken bir şey Notamatik'in dediği gibi küçük olayların üstünde çok durmayacaksınız.

Durdunuz mu hatalar çoğalıyor.

Eleştiri bölümü var burada genel olarak size özel sorunu değil, genel olarak konuyu işleyebilir ve yararlı olabilirsiniz.

Teşekkürler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Merak ediyorum; bu insanların akıllarında kalan tek bir bilgi yok mu? Sürekli bir yerlerden bir kitaptan bir siteden bir oradan bir buradan alıntı yapa yapa, oradan buradan bularak kopya çeke çeke bir başlık dolduruyorlar. Niye diyorum?

Taklamakan, Tengeriin cevap verirken habire "kendilerine" ait şeyleri doldurup duruyorlar. Yani bir şekilde de olsa adamlar yazıp çiziyor. Acaba onların yazıkdıkları yazı fontları büyük diye mi bana çok geliyor? Hoş.. Burada önemli olanda çok yazmış boş yazmış olayı. Ama yok, boşlukta yok ki. Adam çatır çatır anlatıyor..

Gel gelelim diğer tarafın doldurmalarına. Yahu bir bakıyorum uhuuuuuuuu uzun uzadıya gidiyor.. Okuyorsun okuyorsun, çat altında kaynak şu şu diyor. Bu sefer diyorum ki; sırf laf olsun, kopya olsun başlık dolsun diye yazılıyor. Ne var ki; yazılan çizilenlerde forumların arka sayfalarında üzeri tozlanmış şekilde duruyor. Acaba ben mi yanlış tespitteyim, yoksa üşengeç miyim?

Bir aydınlatın beni, "Flor Hasan" ile olsun.

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Merak ediyorum; bu insanların akıllarında kalan tek bir bilgi yok mu? Sürekli bir yerlerden bir kitaptan bir siteden bir oradan bir buradan alıntı yapa yapa, oradan buradan bularak kopya çeke çeke bir başlık dolduruyorlar. Niye diyorum?

Taklamakan, Tengeriin cevap verirken habire "kendilerine" ait şeyleri doldurup duruyorlar. Yani bir şekilde de olsa adamlar yazıp çiziyor. Acaba onların yazıkdıkları yazı fontları büyük diye mi bana çok geliyor? Hoş.. Burada önemli olanda çok yazmış boş yazmış olayı. Ama yok, boşlukta yok ki. Adam çatır çatır anlatıyor..

Gel gelelim diğer tarafın doldurmalarına. Yahu bir bakıyorum uhuuuuuuuu uzun uzadıya gidiyor.. Okuyorsun okuyorsun, çat altında kaynak şu şu diyor. Bu sefer diyorum ki; sırf laf olsun, kopya olsun başlık dolsun diye yazılıyor. Ne var ki; yazılan çizilenlerde forumların arka sayfalarında üzeri tozlanmış şekilde duruyor. Acaba ben mi yanlış tespitteyim, yoksa üşengeç miyim?

Bir aydınlatın beni, "Flor Hasan" ile olsun.

Saygılar..

Hiç bişi anlamıom dediinden :P

Sevgili arkadaşlarımızın başkasına ait olan ilmi nefyetmekten başka bir özelliği varmı açıkçası merak ediyorum.. Hep derim yakınımdakilere, arkadaşlarıma ve kardeşlerime, bilginizi başkasının bilgisizliğine güzelliğinizi başkasının çirkinliğine kurmayın.. Siz başlı başına bilgli ve güzel olun, kimseyi eleştirmeksizin,kimseyle mukayese edilmeksizin..

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.