Jump to content

Katar’dan kadın voleybolculara bikini yasağı


Recommended Posts

rssImage-281420cd69b7d95072383dcb7fa8b55f.jpeg

Katar’dan kadın voleybolculara bikini yasağı kapak_130943.jpg

8-12 Mart’ta Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenecek FIVB Doha Open Plaj Voleybolu Turnuvası’nda kadın sporcuların bikini giymesinin yasaklanmasının ardından Almanya’dan Karla Borger ve Julia Sude turnuvayı boykot edeceklerini açıkladı.

Uluslararası Voleybol Federasyonu’nun (FIVB) yedi yıldır Katar’da düzenlediği ve bu sene ilk kez kadınlar turnuvasının da yapılacağı FIVB Doha Open’a Alman sporcular katılmayacaklarını açıkladı. Almanya Kadın Plaj Voleybolu Takımı’ndan Karla Borger, ülkesinde yayın yapan Deutschlandfunk radyosuna verdiği demeçte, ‘’ İşimizi yapmak için oradayız, maçta kullandığımız kıyafetlerimizi giymemiz engelleniyor. Katar, sporcuların ne giyeceğine karışan tek ülke ve bize işimizi nasıl yapacağımızın söylendiği tek turnuva. Bunu istemiyoruz. ‘’ ifadelerini kullandı. 

GÖMLEK VE PANTOLON İSTENDİ

Yedi yıl boyunca erkekler turnuvasını düzenleyen Doha, ilk kez bu sene kadınlar turnuvasına da ev sahipliği yapacaktı. Turnuvaya katılan sporculardan bikini yerine tişört ve uzun pantolon giymeleri istenirken, Borger yaptığı açıklamada, ‘’ Bu kurallara uymayacağız. Herhangi bir ülkenin geleneklerine uyum sağlamaktan mutluluk duyarız ancak Doha’daki aşırı sıcaklarda istenen kıyafetleri giyemeyiz. Açıkçası orada bir turnuva düzenlemenin gerekli olup olmadığını sorguluyoruz. ‘’ dedi. Borger’in takım arkadaşı Julia Sude, Katar’ın daha önce 2019’da Doha’da düzenlenen Dünya Atletizm Şampiyonası’nda kadın sporculara istisnalar tanındığına dikkat çekerken, turnuva organizatörlerinden konuya ilişkin bir açıklama yapılmadı.

cumhuriyet.com.tr
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.
Примечание: Ваше сообщение будет проверено модератором перед отправкой.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.