Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

GERCEKTE TANRI YOKTUR

Romantik_Sovaylye

Önerilen İletiler

GERCEKTE TANRI YOKTUR

Evet,

gerçekte tabiki tanrılar yoktur... Birtek Allah vardır. Gerçeği bildiğini iddia edenler doğmadan evvel nerede olduklarını bilmemeleri veya nereden geldiklerini bilmemeleriyle büyük hüsrana uğramıştılar. Gerçekte bu vardır yoktur diyebilmek için gerçeği bilmek gerekir. Fakat uyuduğunda ya da bayıldığında kalbinin atıp-atmadığını veyahutta kaç kez attığını bilemeyenler gelmiş burada gerçekten hakikatten bahsediyorlar komik ki ne komik!?

gerçeği bildiğini iddia edenler kimler önce bunu bir düşünelim.

uyuduğunda kalbin atıp atmadığı, kaç kere attığı bilinmeyecek şeyler değil bunlar ölçülebilir şeyler.

onun için bunları bilmeden gerçekten bahsetmek asıl komik olan.

ek bilgi olarak: tanrı kelimesi arapça ilaha karşılık gelir. arapça Allah ise türkçe Tanrıya karşılık gelmektedir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İçinde bulunduğun gizemi genele yaymışsın arkadaşım..İçinde hissettiğin Tanrı senin egondan öte birşey değil emin ol..Yaratılmış olmayı, senin sandığın herşeyin aslında onun olduğunu kabullenemediğin için bu düşüncelere dalıyorsun..

İman etmek zordur ve emin ol atesitler iman edenlerden kolaycıdır..Yok demek kadar kolay birşey yoktur, oysa var olduğunu anlatmak için gösterilen çabanın ispatı bu forumun tartışma sayfalarında apaçık durmaktadır..Binlerce kez tekrarlanan aynı sorular ve binlerce kez üşenmeden tekrarlanmış açıklamalar..Anlamadıklarından mı..? Yo, tanıdığım bazı ateist arkadaşlarımdan çok iyi biliyorum ki gayet akıllı insanlar..Anlamak için anlamayı istemek gerekir, onlar bunu istemiyor..Sor gitsin, nasılsa çıkacak anlatacak birileri..

Aslına bakarsan Kelime-i Şehadet'te senin başlığını doğrular..Her ne kadar Tanrı ve Allah sözü aynıdır diye savunsalarda,hayır! Tanrı Allah demek değildir..Tanrının karşılığı llahtır ve genelleştirilebilir..Bu ön açıklamadan sonra bakalım Kelime-i Şehadet senin başlığını nasıl doğruluyor:

Ben şahitlik ederim ki ''ilah yoktur Allah'tan başka'' der ve devam eder..Evet, gerçekten tanrı yoktur Allah'tan başka..;)

Saygılar..

ön açıklama yanlış olmuş.

çünkü, tanrı kelimesi arapça ilaha karşılık gelir.

arapça Allah ise türkçe Tanrıya karşılık gelir.

farsça Hüda, Mevla neyse, yine türkçe Çalab gibi Tanrı kelimesi de arapça Allah manasına gelir.

yaklaşık 1200 senelik müslüman türk edebiyatını, felsefesini yaparken Tanrı kelimesini kullananlar herhalde islamı bizden iyi biliyorlar ve inanıyorlardı.

TDK Güncel Türkçe Sözlük:

"Çok tanrıcılıkta var olduğuna inanılan insanüstü varlıklardan her biri, ilah." ve özel isim olarak da "Allah." anlamlarına gelmektedir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ya arkadaşlar bu ne biçim bi sorgulama böyle.Allah varmı yokmu ismi tanrımı değilmi.Ben size birşey sormak istiyorum.Dünyaya gelmemizin tek amacı olan cennete gitmek için ne yapmamız lazım

aklını kullanıp, düşünüp samimice tartışanların, samimice sorgulayanların, doğruya ulaşmak isteyenlerin mutlaka cennette bir yeri vardır, olmalıdır bence.

öyle olmasa menfaatine göre hareket eden bir hayvandan farkımız kalırmı sence?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...
  • 1 ay sonra...

tanri bizi cok seven ve aklimizi kullanarak onu hissetmemizi isteyen ve bolece bizi onure eden bir varliktir

herseyin bilgisini ve gelecegini bilir; gaybi bilir

biz ise onun herseyi bildigini biliriz ...

tanri bizim bilemedigimiz herseyin de butununu olusturur ve biz ona inandikca guc ve akil ile kusatiliriz .

Allah ne guzel yaratmis evreni ve yasalarini O bagislayan ve esirgeyendir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 8 ay sonra...

yaşamda mıtlak olan en önemli olay olan özgür iradeyi oluşturan yaratıcı (tabi varsa garanti veremem) sonuçta şöyle bir şey çıkıyor ortaya özgür iradeninde sınırı vardır..buda şu anlam gelir..bizler köle olarak yaratıldık ..bundan eminim arkadaşlar şimdide ispatı geliyor beyler..bir insan tam bagımsız olmuş olsaydı.. inanç seçeneği olurdu bu kadar alltenatif olmazdı inançla ilgili mesela ben bu gezegende haksız gördüğüm olayları deyiştiremiyeceğimi anladıgım gün gezegenimi deyiştirmeyi denerdim ve bu gezegenden giderdim sonsuza dek tabiki yaratıcıdan bazı isteklerim olurdu havasız yaşamak yemek yemeden yaşamak gibi 1 milyar derece sıcaklıklıga dayanabilmek isterdim.. neden sadece bu gezegende sıkışıp kaldıgımı soraRDIM TANRIYA neden hep iyiler kaybetmeye mahkum kötüler kazanmaya mahkum onu sorardım tanrıya işte böyle bir tanrıya şükrederdim hep ama beni bu gezegene hapsetmis kaderimide insanlara bırakmış tanrıya hergün lanet olsun diyorum..ve tanrıya diyorumki beni cehenneme atsan bile fikrim deyişmeyecek umarım bunu duymuştur..(hiç umudum yok ama bir ümit sadece o kadar)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allahi inkar edenlerin icine dustukleri bir tuzak vardir ;

tanriyi israrla mumkun olamayacak bir fiziksel varlik haline getirmeleri ve bunun ardindan da onun olmadigini savunmalari ...

burada samimiyetsizlik ve cirkeflik yapmaktadirlar ; halbuki egoma agir geliyor diyebilir smile.png Kurana gore ;

vijdanlari kabul ettigi halde kibir ve buyuklenme dolayis ile yuzcevirdiler (ayet)

herkesin vijdani kabul eder ama kendine yediremez , bu ilginc bi detaydir

gurur ise oyle bi yaratilmistir ki ; insan kendine de kabul ettiremez .. itiraf etse gururu kirilir onun yerine tartismalara girer ve ilkel bir tanri modelini kafasina kestirip onun mumkun olamayacagini savunmaya calisir biggrin.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Atmosfer tabası olsun havanın miktarı olsun oksijenin miktarı olsun karbondioksit olsun azot olsun ve diyer hava ile ilgili durumlar olsun bunlar birer yazılımdır. Ve sistemli çalışan yazılımlardır.. toprak ve suyun ve havanın olması bir yaşamında olmasının en büyük kanıtlarındandır..dahada önemlisi bunları yazılım halıne getirip bir yaşam kaynağı meydana gelmesini sağlayan bir mühendis olabileceği gerçeğinin olmasıdır..çünkü evrenin tesadüfler sonucu olmuş olabileceği tezini savunanlar daha sonra keşfettikleri bazı deneyler sonucunda gördükleri karşısında hayrete düşüp durup düşünmeye başlamışlar ve bir yaratıcı fikrini benimsemişlerdir.ve deneyler sonucunda tesadüf diye bir şey olmadığı işpatlamışlardır bizzat tesadüflere inananlar tarafından keşfedilmiştir bu gerçek yakın zamanda gelelim diyer konulara özellikle kuranda belirtilen bir durum şöyle demektir..yaratıcının insanoğlunu yaratırken ruhuyla beraber yarattıgını ruhunu ise kendinden bir parça olduğunu ve düşünceyi vereninde asıl ruh olduğunu hayvanları ve bitkileri yaratırken ruhlarını yaratmadıgını sadece bedensel olarak yarattıgını ver bu yüzden bi

tkilerin ve hayvanların düşünme yateneğinin olmadığını ve bu yüzden onların yaratılışını ve kaderini belirleyen yaratıcı olduğu gerçeğini ve nedenden dolayı düşünen varlıklar olarak insanogluna sırf düşündükleri için özgür iradeyle yaratıldıgını bilimsel ve deneysel olarak ispatlandığını söylemek mümkündür..ve mantıklıdır..şimdi sizler eğer yaratıcı varsa onunda ateist oldugunu ispat edicem arladaşlar burasını iyi dinleyin lütfen yaratıcıyı var kabul edersek şu sonuç kaçınılmaz olarak ortaya çıkacaktır..herşeye yaratan bir varlık büyük bir ihtimalle yalnızdır..taratıcı yaratılmadığı için yalnızca kendine tapar ve inanır..hiç kimseya tapmaz hiçbir şeye bağlı kalmaz ..en büyük en kesin güçtür..hiç şüphesiz bnu onun karakteristik özelliklerini oluşturur..evrende bu özelliği barındıran başka bir canlı daha vardır..oda insan dediğimiz ateistlerdir..işte size yaratıcının ateist bir varlık olduğuna dair ..çok farklı bir yorumla ve gerçekçi bakış açısıyla tanrıyı anlatmaya çalıştım..arkadaşlar..bunu aksini savunmak çok mantıksız olucaktır nedeni?bir tanrı varsa dinlerde dahil olmak üzere onun bu özelliklerini en çok bu özellikler oluşturmaktadır..gelelim diyer konulara EVREN İSE BİR YAZILIMDIR..BİLİNMEYEN BİR YAZILIMDIR..DA DİYEBİLİRİZ..aklınızı kullanarak çözebileceğiniz bir yazılım olarak düşünmeyin çünkü psikolojik olarak etkilenmeniz kaçınılmazdır..şimdi eğer bir yazılımsa gerçekten zamanı belirlenmiş kaderi çizilmiş BİR OLASILIGIN SADECE BİR SEFER OLACAĞININ GARANTİSİ VERİLMİŞ YARATICININ 6 GÜNDE TASARLADIGI VE OLDUKÇA ZORLANDIĞI BİR SİSTEMDİR..EVREN..YARATICI İSE 7. GÜN DİNLENMİŞTİR..buda başka bir şeyin ispatıdır..yaratıcının kendi boyutunda sınırlı bir güce sahip olabileceği yönündedir..bu kitaplarda yazmaz çünkü yaratıcı kitap yazmaz evren yaratır..yaratıcıyı aklını kullanarak düşünen bir varlıksa şöyle düşünebilir..evren bir anlık yatatılmıştır..ve asıl gerçek budur yaşam oluşana kadarda evren belirli bir boyuta gelip milyarlarca yıl süren bir evrim sonucunda ve zamanla beraber evrende kaçınılmaz olarakta yaşam başlamıştır..aslında zaman diye ışık diye ısı diye karanlık diye aydınlık diye bir şey yoktur..burası kesindir..fakat gerçekte ne vardır..GERÇEKTE HİÇBİRŞEY YOKSA YARATICI NASIL VARDIR..ve yaratıcı gerçek boyutu dediğimiz boyut hiçbir şey olmayan gerçek olan ana boyuttur diyebiliriz.. ve boyutta yaşamasına izin verdiği insanoğluna müjdelemiştir..ve adına cennet ve cehennem demiştir. bu kelimeler tamamen insan uydurması olup insanların yaratıcıyı algılayamamasından kaynaklanmaktadır..bilimde zaten bu gerçeği ortaya çıkarmak için yaratıcı tarafından oluşturulmuş bir yazılımdır..hiç şüphesiz..asıl gerçek cennet ve cehannem denen boyutun asıl boyutta olan olağan bir durumdan başka bir şey olmamasından kaynaklanan bir gerçektir.. bu gerçeği yaratıcıya bırakmak en mantıklısı olacaktır.insanoglu için ..son olarak bir şey söylemek istiyorum..rüya dediğimizde yazılımın içinde olan başka bir sanal yazılımdır..buna blutut veya wireless bağlantı şeklide diyebilirsiniz..aslında rüyada boyut daha gerçekçidir..ve insan kendisini tam olarak ifade edebildiği bir ortamdır..rüyalar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

yaratilışın temel amaçlarından biri bu zaten sex deyince neden aklınıza ayıp kelimesi geldiğini hiç düşündünüzmü bilmiyorum ben kutsal kitapları okuduğum zaman kutsal kitaplar ban sexin ayıp bir şey olduğunu söylüyor.. günah olduğunu söylüyor ama aynı kitaplar sexin soyun devamı açısından olsa gerek zorlada olsa mecbursun demeye getiriyor. yani tecavüz kaçınılmaz diyor kutsal kitaplar..işte burda bir paradoks var..ne yani ben kutsal kitapların çok öncesinde sexin ve cinselliğin olduğunu biliyorum..am her nedense kitaplar sexi bir kalıba sıgdırmayı başardı.. ve sexe KATI KURALLAR YERLEŞTİRMEYİ.UYGUN BULDU uygun bulan kim biliyormusunuz çok bilmiş bir insan yani hayvan deyil insan..bu nedenden dolayı doğam bunu reddediyor ve haykırışlarımı duyan çok oluyor fakat kimse bir şey yapamıyor..nedeni DOĞANIN GERÇEK KURALLARINI BIRAKIP EVRENSEL İNSAN KURALLARINI KULLANMAYA BAŞLAMAMIZ.. GAYETTE GÜZEL BİR SİSTEM ASLINDA BENİM GÖRÜŞÜM DEYİL..yeni dünya düzeninde bu görüşü benimsemiş çok kişi var..işin aslı sexi dogal olarak kabul etmediğimiz sürece..sexin doğal bir ihtiyaç olduğunu algılamadığımız sürece nerdeyse tecavüzün bile doğru olduğunu kabul eder hale geldik ben yaşamak istiyorum kuralsız nedenmi bana hangi kuralı ispat edebilir bir insan çok merak ediyorum gerçekten..ispat edemez bunuda biliyorum..fakat temel indirgediğimizde sonuç hep aynı çıkıyor isterseniz bir deneyin eminim deneyeniniz vardır..fakat sonuç deyişmez şimdi ben hayvanca sex yapmak istiyorum bu benim doğamda var..ruhumda var..bu çok güzel bir duygu.bizim en büyük amacımız bu zaten çoğalmak ve gezegeni yok etmek. varmı başka bir açıklaması bilmiyorum sizlerin sex hormonu az olabilir AMA BAZILARININ SEX HORMONU ÇOK FAZLADIR ANLAMAK ZORUNDASINIZ ..BU ONUN SUÇUMU TABİKİ TANRINI SUÇU AM TANRIYI SUÇLAYAMAYIZ BİLİYORSUNUZ..sizlere hangis daha mantıklı geliyor.. SAVAŞMAK VE ADAM ÖLDÜRMEKMİ VEYA sex yapıptecavüz etmekmi hangisi dah mantıklı geliyor..bana ikiside mantıksız geliyor deyilmi? FAKAT ŞÖYLE DÜŞÜNÜN BU GEZEGENDE 2 KİŞİ VAR BİRİ KADIN BİRİ ERKEK BÜTÜN İNSANLAR ÖLMÜŞ ŞİMDİ SİZE SORUYORUM NE OLUCAK O ZAMAN TANRI DİYORKİ BENİM İÇİN NASIL ÇİFTLEŞTİĞİN ÖNEMLİ DEYİL ÇİFTLEŞTİĞİN İNEMLİDİR DİYOR.HADİ İŞİN İÇİNDEN ÇIK O ZAMAN BURDAN NE SONUÇ ÇIKICAĞINI SİZE SÖYLİYİMMİ İKİ SEÇENEK OLUCAK HER İKİ TARAF İÇİN EĞER İLŞKİYE GİRMEZLERSE İNSANOĞLUNU SONU GELİCEK İLİŞKİYE GİRMELERİ İÇİNDE 2 TARAFINDA RAZI OLMASI GEREKİYOR..EĞER KADIN RAZI GELMEZSE BU TECAVÜZ OLUYOR AMA İYİ BİR TECAVÜZ İNSANLIĞIN YARARI İÇİN NE ****** DEYİLMİ YARATICININ MANTIĞI..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kafama takılan bir durumu paylaşmak zorundayım evren biz canlılar için sonsuzluk boyutundaysa ve labirent mantığındaysa yandık o zaman hani burda diyoruzya tartışırken ispat et ispat tanrıyı ben hemen inanayım diyoruzya ..ozama nevreni keşfetmemiz imkansız hale geliyor anladığım kadarıyla..gerçekten böyleyse bundan 1 milyon yıl sonra bile tanrı varmı yokmu onu tartışmaya devam edicez galiba ..onu geçtim tanrıdan önce ispat etmemiz gereken o kadar çok şey varki hangisi söyliyim bilemiyorum..örnek vermek gerekirse uzayda neden hava yoktur..gezegende neden karbondioksit vardır neden oksijen vardır.. neden azot vardır ..neden bunlarsız yaşayamıyoruz..neden kara delikler var amacı nedir? neden karanlık madde var amacı ne neden aydınlık madde yok..neden bu kadar galaksi var neden bu kadar samanyolu var..neden bu kadar basınç var.. neden bu kadar güneş sistemi var neden bu kadar gezegen var ve en önemlisi neden bu kadar denge var hassas ayarda diyebiliriz..evrenin muhtemelen en dengeli kısmı neresi hiç düşündünüzmü? evrenin boyutu her alanına neden bu kadar eşit dağılım yok hiç düşündünüzmü ben tanrının yolunun bunların çözülmesinden geçtiğini düşünüyorum..ama saydıklarım bile 1 milyon yıl çözülse bile biz hala evrenin içinde olmaya devam edicez gibi geliyor gerek varmı evrende bu kadar galaksiye bu kadar yıldıza bu kadar karadeliğe bu kadar güneş sistemine TANRI BUNLARSIZ BİER EVREN OLUŞTURAMIYACAK GÜÇTEMİKİ BUNLAR MEVCUT SİSTEMLER..SİZE BİR SORUYORUM TANRI EVRENİ YARATMIŞ OLSUN DİYELİM VE SADECE BU GÜNEŞ SİSTEMİ MEVCUT OLSUN. DİYELİM..İNSANOĞLUNU YAŞAMINDA DEYİSEN NE OLURDU???

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kafama takılan bir durumu paylaşmak zorundayım evren biz canlılar için sonsuzluk boyutundaysa ve labirent mantığındaysa yandık o zaman hani burda diyoruzya tartışırken ispat et ispat tanrıyı ben hemen inanayım diyoruzya ..ozama nevreni keşfetmemiz imkansız hale geliyor anladığım kadarıyla..gerçekten böyleyse bundan 1 milyon yıl sonra bile tanrı varmı yokmu onu tartışmaya devam edicez galiba ..onu geçtim tanrıdan önce ispat etmemiz gereken o kadar çok şey varki hangisi söyliyim bilemiyorum..örnek vermek gerekirse uzayda neden hava yoktur..gezegende neden karbondioksit vardır neden oksijen vardır.. neden azot vardır ..neden bunlarsız yaşayamıyoruz..neden kara delikler var amacı nedir? neden karanlık madde var amacı ne neden aydınlık madde yok..neden bu kadar galaksi var neden bu kadar samanyolu var..neden bu kadar basınç var.. neden bu kadar güneş sistemi var neden bu kadar gezegen var ve en önemlisi neden bu kadar denge var hassas ayarda diyebiliriz..evrenin muhtemelen en dengeli kısmı neresi hiç düşündünüzmü? evrenin boyutu her alanına neden bu kadar eşit dağılım yok hiç düşündünüzmü ben tanrının yolunun bunların çözülmesinden geçtiğini düşünüyorum..ama saydıklarım bile 1 milyon yıl çözülse bile biz hala evrenin içinde olmaya devam edicez gibi geliyor gerek varmı evrende bu kadar galaksiye bu kadar yıldıza bu kadar karadeliğe bu kadar güneş sistemine TANRI BUNLARSIZ BİER EVREN OLUŞTURAMIYACAK GÜÇTEMİKİ BUNLAR MEVCUT SİSTEMLER..SİZE BİR SORUYORUM TANRI EVRENİ YARATMIŞ OLSUN DİYELİM VE SADECE BU GÜNEŞ SİSTEMİ MEVCUT OLSUN. DİYELİM..İNSANOĞLUNU YAŞAMINDA DEYİSEN NE OLURDU???

Bu konudaki en buyuk sorun, aklin yarattigi tanrinin mekansal ve zamansal ozdesligidir.

Mekan olmadan zaman olmaz, mekan ise insanoglu yaratimi olan zamandan bagimsizdir.

Dolayisi ile aklin yarattigi tanri olarak ilk soru; mekaninin nerede oldugudur.

Ikinci soru tanri bu mekandaki bir parca ise, bu parcanin mekanda belirisi olarakj zamansal sorundur.

Mekan ustu olarak algilansa bile, var olabilmesi adina mekanda yer tutmasi gerekir.

Yani akil ne duzeyde anlam ve icerikte tanrisini yaratirsa yaratsin; MEKANSAL VE ZAMANSAL BIR SORUN ICERIR.

Zamansal olarak ta yaratilan tanrinin oncelik yani yaratani sorunu ortaya cikar. Ayni varligin olabilmesi icin mekanin olmasi gerektigi gibi.

Bu temelde panteizm, evren=tanri bagini kurar. Buradaki sorunda bilimsel ve bilisseldir, yani bu ozdeslestirme de evren gozlem verir, ama tanri vermez.

Yani ve kisaca bu ozdeslestirme aklin inanma adina yaptigi bir ozdeslestirmedir.

Zaten tanrinin bir fenomen ile ozdeslestirilmesi; insanoglu tarihinde yeni degildir. Cok tanrili dinlerde gorulen bir akilciliktir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

gercekte olmayan tanri degildir ;

gercekte olmayan uzak bi gezegende oturmus ; beyaz sacli beyaz sakalli bir yasli mulayim bir dede gorunimlu bir zattir :D elinde asasi ile zeus bozmasi gibi gercekte yoktur ;

gercekte insanin Allaha inanamayacagi sekilde tanim getirmesi ile ortaya cikan hicbir Allah yoktur !

Allah bir genel isimdir bir semboldur ; Kurana dikkatlice bakan gorur ..

neye ''Allah'' diyorsaniz o sey kendini belli edicek ve sadece kendine mahsus bisey ortaya sunmamisa o mumkun degildir !

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

gercekte olmayan tanri degildir ;

gercekte olmayan uzak bi gezegende oturmus ; beyaz sacli beyaz sakalli bir yasli mulayim bir dede gorunimlu bir zattir biggrin.png elinde asasi ile zeus bozmasi gibi gercekte yoktur ;

gercekte insanin Allaha inanamayacagi sekilde tanim getirmesi ile ortaya cikan hicbir Allah yoktur !

Allah bir genel isimdir bir semboldur ; Kurana dikkatlice bakan gorur ..

neye ''Allah'' diyorsaniz o sey kendini belli edicek ve sadece kendine mahsus bisey ortaya sunmamisa o mumkun degildir !

Senin deist oldugun hakkinda suphelerim vardi, yalniz simdi iyice algiladim ve emin oldum. :)

Zaten Inandigi tanrisini ve senin ozelinde Allah'ini kendi konusturanlar teist degil, deisttir. Yani dini yonlendirim ve yaptirimlari  verildigi gibi degil de; kendi algiladigi ve inandigi gibi uygular. Bu durum yari farkindaliktir.

Rahatsiz etmedikce de sorun olmaz. Ama dini rahatsizlik varsa, ozel teizme ideolojik rahatsizlik varsa belirgin deizme, inancsal rahatsizlik varsa da antiteizme ya da non teizme donusebilir.

Cunku deizm; teizmin din bagindan kopuk, tanri ozdeslestirmesinden yoksun teolojik bir ara gecis inancidir. Bu inancin gnostizmi ya da agnostisizmi kisinin rayina oturmasini saglar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Zaten Inandigi tanrisini ve senin ozelinde Allah'ini kendi konusturanlar teist degil, deisttir.

iste gercekte oyle bir tanri yoktur ..

tanri sonsuz bakis acisini sonsuz cesitlilikte bakis acisini tek bir butunun ancak farkli bir yansimasi olarak yaratir ...

dis alemdeki olaylar ne benim gozumun gordugu gibidir ; ne de senin gozunun gordugu gibi ; gercekte Allahin suregelen bir kanunu hakimdir ve buna herkez kendi yorumunu katarak bir tanimlama getirir ..

onemli olan hosgurudur ve O' nu herkesin nasil tanimladigina kulak vermektir ...

ben inanmayana saygiliyim ama sinsice ignelemeye baslarsa ; kendine bazi seyleri ya yediremiyor ya da aklini israrla kapali tutuyor demektir .

herzaman soledim yine soluyorum ;

yaradani kendi inanclarimizda degil oncelikle dis alemde sorgulamaliyiz ;

dogadaki hassas dengelerde , iradede ve canliligin tureyip yayilmasindaki uyum ve kasitli organizasyonda , ruhun ve bilincin katmanlarinda ; aklin dengesinde aramak lazim .. o akil yok idi buna kendi de sahit olabilecek kanahattedir ! ve ortaya cikip insan suretinde varlik buldu ...

senin dini elestirmeni ben koru korune inanan papagan zekali kisiler icin yapilan bir elestirme olarak ele aliyorum dostum .. zira senle tartismanin bir anlami kalmiyor ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

iste gercekte oyle bir tanri yoktur ..

.

.

.

senin dini elestirmeni ben koru korune inanan papagan zekali kisiler icin yapilan bir elestirme olarak ele aliyorum dostum .. zira senle tartismanin bir anlami kalmiyor ..

Alintinda koyulasmis kismi aciklarsan sevinirim. Cunku ben boyle bir izlenim verdigimi dusunmuyorum ve senin boyle bir niyet okuman var. Bu niyet okumanin nereden ve nasil kaynaklandigini aciklarsan, sevinirim.

Ben hic bir sekilde kisiler ile ugrasmam. Ben dile gelen dusunce ile dusunce ve bilgi olarak yazisirim. Bu da yazilandan alinan algi ile paraleldir. Bu ne sabitlenir ne de kalicilasir. Yani gozlem ne gozlemlerse onu algilar, verildigi gibi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dinin ve inancinin ideolojisinin bilimsel ve bilissel olmadigini soylemek; bir gozlemsel olgudur.

Soyle insanoglu tarihine bir bakarsan dinin her zaman bilimin onunde bir engel oldugunu bilimi kendi cikar amaci olarak kullandigini ve her turlu insan ve insanlikdisi girisimden bu konuda kacinmadigini gorebilirsin.

Sana basit bir soru?

Sence neden din herzaman ilim temelli ilahi bir algi ile bilimsel oldugunu idddia eder ve bilim ile ugrasir?

Bunun nedeni nedir?

Sen yanit verdikten sonra ben sana bunun yanitini verecegim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cunku ben boyle bir izlenim verdigimi dusunmuyorum

cunku o benim kendi yorumumdu :P

gozlem ne gozlemlerse onu algilar

uzaktan kumandali araba gorsen, arabayi kumandadan kontrol eden cocuk ortada gozukmuyorsa, araba icin sadece gozleme dayanarak kendi kendine gidiyor ve akilli manevralari kendi kendine yapiyor der misin ?

Dinin ve inancinin ideolojisinin bilimsel ve bilissel olmadigini soylemek; bir gozlemsel olgudur.

uzaktan kumandali araba gorsen, arabayi kumandadan kontrol eden cocuk

ortada gozukmuyorsa, sadece gozleme dayanarak kendi kendine gidiyor ve

akilli manevralari kendi kendine yapiyor der misin ?

sen dersin :) ben demem ..

ben derim ki onu bilincli kontrol eden biri var ... sen ise kendi kendine gidiyor dersin .

cunku is ve olusun gorunen kismi ile kafayi bozmussun :D gorunmeyen kismi hakkinda yorum yapmama hakkini kullanmak ve herseye ragmen objektif olmayi elden birakmamak varken sen direk kendini sinirlandiriyorsun ...

senin gibi son derece dar sinirlari icinde hapsolmus biri icin ben elbette ki kendi sinirlari icinde hapsolmus biriyim :D nasil bakarsan oyle gorur; nasil biriysen de oyle bakarsin !

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

cunku o benim kendi yorumumdu tongue.png

uzaktan kumandali araba gorsen, arabayi kumandadan kontrol eden cocuk ortada gozukmuyorsa, araba icin sadece gozleme dayanarak kendi kendine gidiyor ve akilli manevralari kendi kendine yapiyor der misin ?

uzaktan kumandali araba gorsen, arabayi kumandadan kontrol eden cocuk

ortada gozukmuyorsa, sadece gozleme dayanarak kendi kendine gidiyor ve

akilli manevralari kendi kendine yapiyor der misin ?

sen dersin smile.png ben demem ..

ben derim ki onu bilincli kontrol eden biri var ... sen ise kendi kendine gidiyor dersin .

cunku is ve olusun gorunen kismi ile kafayi bozmussun biggrin.png gorunmeyen kismi hakkinda yorum yapmama hakkini kullanmak ve herseye ragmen objektif olmayi elden birakmamak varken sen direk kendini sinirlandiriyorsun ...

senin gibi son derece dar sinirlari icinde hapsolmus biri icin ben elbette ki kendi sinirlari icinde hapsolmus biriyim biggrin.png nasil bakarsan oyle gorur; nasil biriysen de oyle bakarsin !

Hersey guzelde, bari lakabim adina konusmaktan vazgec. Allah'in adinakonusabilirsin, ama lakabim adina konusmana izin vermem. Cunku ben kendi lakabi adina konusabilecek bilincte ve ne konustuigunu bilmenin de farkindayim.

Ben sadece gozlemi degerlendiririm. O gozlemi sorgulamam. Cunku gozlem demek olabilirlik olasiliginin olmus olmasi demektir. Ondan sonrada o gozlemin nasil neden ve ne sekilde yerine geldigini de bilimsel bilissel olarak epistemolojik temelde aciklarim. Bu her turlu aciklama da bilgi bilinc algi v.s. temelinde yeni teoriler gozlemler veolgular getirir. Boylece gozlem uzerindeki her turlu kavramsal bilgi de yenilenir. Bu da surekli suregelen bir surectir.

Epistemolojinin sinirinin darligi ya da genisligi sorun degildir. Cunku boyle bir sinir sinirsizdir. Inanc gibi de sabitligi, mutlakligi onceden verilmis cevabi ve gelisimin her turlu onunu tikamasi beyni teslim etmesi v.s. de yoktur.

Senin tek bir cevabin zaten senin sinirindir. "Herseyi Allah'ina baglamak" iste bilimde boyle bilimsel ve bilissel olmayan bir sinir yoktur. Zaten bu sinir inanci bilisten ve bilimden farkli kilar.

O yuzden kendi Allah'inin sinirini bana ya da bilime yukleme. Cunku ben ve bilim emir kullari ve teslim beyinler sahibi degiliz. Sinir teslimiyetin oldugu yerdir. Bilimsel ve bilissel olarak ise bir SINIRLAMA YOKTUR, SADECE BILIMIN VE BILGININ GELDIGI EPISTEMOLOJIK SINIR VARDIR. Bunun da degiskenligi zaten bilim ve bilisstir.

O yuzden sen sadece kendi kendini avutabilirsin. Cunku tek bir sabitligin var. Bu da senin kulluk ve kolelik sinirin olan "herseyi bastan/sondan Allah'ina baglamak"

Tek farkin bunu islam direktifi temelinde degil de, Allah'ini kendi konusarak yapmak. Deizm de burdan geliyor.

Cunku dinine gore Allah'ina kendinden bir sey yukleyemezsin. Sen bunu yapiyorsun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

senin bu tutumuna ben yanit vermem !

nelerden bahsedecegini biliyorum ; konuyu nereye baglayacagin belli ; bastan ilgisizim biggrin.png

Madem ilgisizsin. O zaman aklinin ermedigi bilim bilimsellik bilissellik gibi inatlarini birak. Sadece inancin ile yanas ve ona sadik kal. Cunku senin dini bilgin ve inancin, ne Darwin'i ne evrimi ne evreni degerlendirebilecek duzeyde degil.

Cunku senin her turlu sabitligin belli. O yuzden de yaptigin tek sey her turlu bilgiyi Allah'in ile baslatmak ve yine onun ile sonlandirmak.

Bu ne bir dusunce ne de bir bilgi paylasimidir. Sadece bilincaltinin otomatiklesmis ezberi ve teslimiyetidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

.tanrı olmak zorunda beni yaratmak zorunda başka bir mantıklı açıklaması yok zaten 100 sayfada yazsan 1000 sayfada yazsan sonuç hep aynı yere çıkıyor.neden ve niçin varım bu soru bu kadar zeki insanların bir ispat sunamaması en büyük ispattır.ben sana inanıyorum sen tanrının olduğunu ispat ettiğin için iyi bir insan olduğun için ben sana inanıyorum.bilimadamları tanrının yokluğunu ve varlığını ispat etmenin imkansız olduğunu ispatladıkları bir zamanda olduğumuz için bilim adamları aynı zamanda tanrıyıda ispat etmiş oldular..bu çok enterasam eğer mükemmel deyilde mükemmle yakın biri evreni yaratsaydı kendisi hakkında eninde sonunda bir açık vericekti.ve herşey ortaya çıkacaktı şunu asla unutmayın bende dahil..bu dünyada ispatlanmamış bir varlık için konuşmak kadar anlamsız başka bir şey bulamazsınız.asla sonuç alamassınız asla mutlu olamassınız gerçekten.asla tek bir nıktada birleşemessiniz en önemlisi asla gerçeği bulamassınız.tanrıyı bu kadar merak ediyorsanız insanınm dna sını araştırın orda bir anahtar bulabilirsiniz..tanrıyı bu kadra merak ediyorsanız hisleri sevgiyi saygıyı araştırın dinlerden nefret edin dinleri unutmaya çalışın tanrıyı bu kadar merak ediyorsanız..gerçekte kadınmı olmak istersin yoksa erkekmi onu araştırın biraz ..tanrıyı gerçekten bulmak istiyorsanız..evreni araştırmay gerek yok bir insanı araştırın duygulardan ve hislerden yoksun bir insanı araştırın ..tanrıyı merak ediyosanız..BENİM DUYGULARIMI VE HİSLERİMİ KONTROL ETMEYE ÇALIŞIN LÜTFEN..EĞER BENİM DUYGULARIMI VE HİSLERİMİ KONTROL EDEBİLİYORSANIZ VE BİR KABA KOYUP SAKLAYABİLİYORSANIZ..SİZ GERÇEKETEN TANRI OLMAYI HAKEDİYORSUNUZ DEMEKTİR..VE BENDE ATEİST OLMAYI HAKEDİYORUM DEMEKTİR HAdi buna cevap verin bekliyorum.aranızda varmı tanrı olduğunu iddia eden çok merak ediyorum.ben kimim bu soruyu sormaktan bıktım artık ben bir hiçim belkide belkide ben bir amaç için yaratıldım.sırf tanrı yarattı diye bu gezegeni insanların yok etmesi ne kadar mantıklı cevap verin bana cennet ve cehennem yoksa ben nereye gidicem daha güzel bir yermi varki neden tanrının olup olmadığını düşünüyorumki hiçmi mantıklı bir şey yok bu dünyada hayat ve yaşam neden ibaret sadece çalışmammı gerekiyor.ban sex yaparken zexk almamı sağlayan her kimse ben ona tapmak istiyorum..ben aşık olduğum zaman ve gerçekten sevdiğim zaman herkimse bana bu duyguyu veriyorsa ben ona tapıyorum..benim yaşam felsefemi ve benim mantığımı her kim anlıyorsa ben ona tapıyorum..ben seni sonsuza dek bu anlamsız ve saçma gezegende tutmuyacam insanların arasında yaşıyacan zamanda sen beni daha iyi anlıyacaksın hayatın anlamını ölmeden önce bulacaksın sana söz veriyorum diyen seni ben yarattım tabiki kurallarım olacak çünkü kuralları koyan benim ..fakat bu kurallar ban ait insanların koyduğu kurallar yok olmaya makkumdur diyen bir varlığa tapıyorum.fakat ben bilmiyorum bende sizin gibi insanım derdim ozaman tanrıya onun varlığını ne anlamada bilmek istediğimi söylerdim..sonuç olarak bilmediğimiz bir tanrı olabilir. fakat en büyük gerçek başka bir alternetifimizin olmamasıdır.yani bir insan yaşadığı sürece bu belirsizlikten dolayı sürekl, düşünce deyiştirmektedir.örnek ateis..deist..agnostik..müslüman..gibi örneklerdir..tamamıdır ..şimdi soruyorum bu çelişkiler tanrının belirsizliğindenmi kaynaklanıyor.yoksa insanoğlunun mantıklı düşünemeyip belirsizce bir amaç edinip yaşamasındanmı kaynaklanıyor.siz karar ve

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

.tanrı olmak zorunda beni yaratmak zorunda başka bir mantıklı açıklaması yok

Neden ve kime neye gore bu "zorunluluk?"

Ayrica bu mantigin dayandigi temel nedir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

anlatmak istediğim aslında çok basit sadece işimize gelipte yaşamayı bıraktığımız zaman taşlar yerine oturucaktır..seninde dediğin gibi kimine göre tanrı kimine göre allah kimine  göre ra tanrısı kimine göre olmayan tanrı bana göre yaratıcı sana göre imkansız demek istediğimi anladınmı nasıl bulucaksın gerçeği hiç düşündünmü araştırmayı bırakıpta imkansız olduğunu anlayıncaya kadar haykırdınmı hiç..duygularım ve hislerim olmasaydı beni hayvanlardan nasıl ayırırdın.bende bimiyorum..kaderini yönlendirmenin duygulardan ve hislerden geçtiğini algılayan bir insan..hayvan olmaktan çıkıp evrim geçirmiş bir insandır. anlıyormusun.ben aşka ve sevgiye inanıyorum ama şunada inanıyorum..hislerden ve duygulardan yoksun insanların aşkı ve sevgiyi yok ettiğinine inanıyorum.kime göre neye göre dogrudur bulamadığımız sürece asla kaosunda bitmeyeceğini algılamamız gerekir..kötülerle yaşamayı kabul ettiğimiz sürece doğruyu bulmanın imkansız olduğunu algılamamız gerekir.iyilik ve kötülük gerçeğini algılamadığımız sürece ortak noktayı asla bulamayacağımızı algılamamız gerekir..önce neden var oluşumumuzu ispatlayamadığımız sürece ortak noktada buluşmamız imkansızdır.bir tanrıyı tartışmak bir bir insanı tartışmaya benzemediğini algılayamadığımız sürece ortak nokta bulmamız imkansızdır..herkesin aynı dili konuşmak zorunda olduğunu algılayamadığımız zaman ortak nokta bulmamız imkansızdır..savaşmayı bırakıpta sevişmeye başlamadığımız zaman ortak nokta bulmamaız imkansızdır..dogal yollardan  yaşamayı bırakıpta teknolojiyle yaşamaya başladığımız zaman ortak nokta bulmamaız imkansızdır..hayvanlardaki düzen ve intizamın insanların yaşamına örnek olması gerektiğinin farkına varmadığımızda ortak nokta bulmamız imkansızdır..insanoğlunun  en akıllı ve zeki bir varlık olduğunu  anladıktan sonra bunu kullanmanın  ağır sorumluluklar  gerektirdiğini algılamadığımız sürece ortak nokta bulmamız imakansızdır..gezegenimizi yok etmenin deyilde korumanın daha mantıklı olduğunu algılamadığımız sürece ortak nokta bulmamız imkansızdır..özgürce yaşamayı bırakıpta sistemler ve kurallar koyarsak ortak nokta bulmamız imkansızdır..sexin amacını anlamadığımız sürece ortak nokta bulmamız imkansızdır..ve bir gün ölüm gerçeğini algılamadığımız sürece ortak nokta bulmamız imkansızdır..hakettiğimiz kadar yaşamayı öğrenmediğimiz sürece yaşamı anlamak ve ortak nokta bulmamız imkansızdır..yaşamın kaynağı özgürce yaşamaktır kurallar koyan düzen oluşturan kaos yaratan teknolojiyi yaratan adetleri yaratan savaşları yaratan tanrı deyil insanoğludur..bunu algıladığımız zamansa ortak noktayı zaten bulmuşuz demektir..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.