Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

GERCEKTE TANRI YOKTUR

Romantik_Sovaylye

Önerilen İletiler

inanmak düşünmekten kolay bu yüzden düşünenden çok inanan var ...

bruce calvert

bence ikiside yanlış bir düşünce asıl doğru olan ister inançlı ol ister inançsız en kötüsü bu ********* dünyada yaşamak tabiki ********* olan insanlar eğer bir seçim hakkım olsaydı.mutlu olmak için bir insan varlığı olarak herşeyi ben seçerdim, kendi kaderimi kendim kontrol ederdim,göz göre göre bu anlamsız acıyı çekmenin anlamı nedir?!!!eğer bu yaşamdan zevk alıyorsanız ya delisinizdir, yada çok zekisinizdir..gerisi çok anlamsız!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

her dakika övülmek isteyen bir tanrıya inanamam

malesef başka bir alternatifin yok dostum,şimdi veya sonrası diye birşeyde olmadığına göre,üzgünüm yaratıldın,tanrı veya herneyse sonuçta sen yaratıldın, bir malzemesin yaratıcı için,iyi yada kötü bunu bilmek imkansız!her dakika övülmek isteyen bir tanrıya bende inanmak istemem,tabiki,ama bu konuda çok iyi düşünüp analiz yapmanı tavsiye ederim,her dakika övülmek isteyen,bana insanlarmış gibi geliyor,tersi olsaydı tanrı herşeyi mükemmel yaratırdı ve bizde bol bol överdik gibime geliyor,

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tanrı herşeyin formülünü kitapta yazıp insanlara iletecek olsaydı bizim bu dünyada ne işimiz var? Hazıra konmak için mi yaşıyoruz? Karadelikler ne işe yarar bunu da Tanrı yazsın öyle mi? O zaman bizim yaşamamıza ne gerek var?

Dinler toplum yaşamını düzenlemek, insanları iyiye yöneltmek için vardır yoksa zannettiğiniz gibi formül kitabı değildir.

Bilimin konularını kutsal kitapta formül olarak arıyorsan ve bulamadığın için yaratıcıyı inkar ediyorsan çok geç olmadan bu yanılgına çözüm bulmalısın.

Tanrı kitap yazmadı, Tanrı kitap yazdırdı. Tanrı, Cebrail ve Cebrail planı ile Hz. Muhammed'e iletti, Hz. Muhammed de güvendiği kişilere yazdırdı.

İnanmamak için bahnalere üretmek yerine var olanı kabul etmelisiniz bence başka seçenek yok çünkü, üzgünüm.

koskoca tanrı neden kitap yazdırdı?bize burada bunun detaylarını açıklayıcı bir şekilde açıklarsan çok seviniriz dostum,se nkoskoca evreni yarat sonrada 4 adet melekten yardım iste işte bu tanrı senin beynindeki tanrı anlayışı sevgili dostum,bütün mesele bu çaktınmı köfteyi?rolleyes.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

..

izninizle..

konunun başına dönüyorum..

"gerçekte tanrı yoktur.."

kişi böyle diyorsa..

ben de inanıyorum ki..

o kişinin tanrısı yoktur..

ancak,

"tanrı yoktur.."

yargısında bulunan söylemci,

bana "Yok" kelimesini..

nasıl bir yöntem ve yol ile..

kavramlaştırdığını açıklayabilir mi?

yani yok'u tanımlar mı?

çok reca etsem efendim..

merhaba..

Not:

Bu noktada, şu tesbiti yapmam gerekiyor:

Bu sorduğum soru..

şu ana kadar bu konu üzerine..

beyanda bulunmuş olanlar tarafından..

"görmemezlikten gelinecektir!?.."

izleyin de bakın..

..

..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"tanrı yoktur.."

yargısında bulunan söylemci,

bana "Yok" kelimesini..

nasıl bir yöntem ve yol ile..

kavramlaştırdığını açıklayabilir mi?

yani yok'u tanımlar mı?

çok reca etsem efendim..

Not:

Bu noktada, şu tesbiti yapmam gerekiyor:

Bu sorduğum soru..

şu ana kadar bu konu üzerine..

beyanda bulunmuş olanlar tarafından..

"görmemezlikten gelinecektir!?.."

izleyin de bakın..

Ricaya falan gerek yok.

Buradaki insanlar hakkında ön yargılı değerlendirmeler yapmayın efendim. Ne demek "sorum görmemezlikten gelinecek"?

Sorunuzun cevabı içinden çıkılmaz  bir konu değil ki. Cevabı, bilimsel/bilişsel görüşe sahip bir insan için inanç değil bir bilgidir

İnançlar hakkında somut bilgi bulamazsın.

"Var/var olmayan(yok)"a ait sorulara verilecek bilim dışı cevaplar insanı yanıltır. Bilimsel bilgi ilkelidir/yöntemlidir.

Bilimsel cevabı ise; gözlem ve algı veren var(fenomen), algı ve gözlem vermeyen ise var olmayandır.

Ben, "cevabım görmezlikten gelinecek" demeyeceğim; tatmin olmadığın tarafı söyle. smile.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kanatlı atların, alev soluyan ejderhaların, dağları kaldıran titanların olmadığını da kanıtlayacak mıyız? 

Bana tanrı nedir tanımlayın, ben öyle bir şeyin olmadığını kanıtlayayım. Burada ne olduğu bilinmeyen bir şey üzerinde havanda su dövmeyelim. Nedir tanrı? 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

..

izninizle..

.

.

.

izleyin de bakın..

..

..

hocam mükemmel bir cevap gerçekten harika tam düşündüğüm gibi kesinlikle bir tanrı bu kaçınılmaz bir gerçektir.ama şuda bir gerçekki sevgili dostum gerçek olduğu kadarda çok sabırlı bir tanrı baksana sevgili dostum hergün yüzlerce insan binlerce insan ölüyor  yada  haksızlığa uğruyor.sende şunu açıkla dostum tanrı bunlardan neden zevk alıyor?ben bir insan olarak yeterince acı çektiğimi düşünüyorum ya sen?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tanrı bunlardan neden zevk alıyor?

Şu an itibariyle bir tanrı tanımı alabildik. Bu tanıma göre kötülükten zevk alan bir varlıkmış.

Böyle bir tanrı varsa zaten, kendisine inananlara daha bile zalim davranacaktır. Çünkü teslimiyet, zalimleri daha da kışkırtır. Bu tanımın doğru olması halinde hepimiz, inananlar dahil zaten hapı yutmuşuz demek olacağına göre, tanrıya inansak da bir şey değişmeyeceği için bu tanım üzerinden tanrı tartışması gereksiz oluyor.

Başka tanrı tanımı var mı?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

insanoğlu doğumdan önce hiç bir şey hatırlamadığı gibi ölümden sonrada aynısının olmayacağını kim bilebilir  

harika bir söz vardır 

tanrının büyük hatası insanı yaratmak insanın büyük hatası tanrıyı yaratmak 

izninle bi küçük ilâve yapayım..

bi kişi kendi tanrılığını kullanarak..

kendisine bi tanrı yaratıyorsa..

bu tanrının..

iyicil ya da kötücül olmasından..

bizatihi kendisi sorumludur..

gelip gelip

tanrınızı bana/bizlere niçin şikâyet ediyorsunuz?68.gif

76.gif

..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

izninle bi küçük ilâve yapayım..

bi kişi kendi tanrılığını kullanarak..

kendisine bi tanrı yaratıyorsa..

bu tanrının..

iyicil ya da kötücül olmasından..

bizatihi kendisi sorumludur..

gelip gelip

tanrınızı bana/bizlere niçin şikâyet ediyorsunuz?68.gif

76.gif

..

Yani şu söz gibi: Herkesin tanrısı kendisine benzer.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tanrıyı tek bir insan yaratmaz. Tanrıyı insanlık kültürü yaratmıştır. Yani bir insanlık kültür ürünüdür. O yüzden de bir baskı unsuru olarak kullanılmaktadır. Yoksa tanrı kavramı ile biz ateistlerin en küçük işi olmaz. Olmayan bir şeyden niye yakınalım? Biz tanrıdan filan yakınmıyoruz. Tanrı dayatmasını reddediyoruz. Tanrı diye bir şey yoktur diyoruz. Bunu siz yarattınız ve başımıza musallat ettiniz diyoruz. İnsanlığın en büyük hatası tanrıyı yaratmış olması diyoruz. Bu beladan bir an önce kurtulmak gerekiyor diyoruz. 

Unutmayın, ateizm teizm olduğu için var. Teizm olmadığı anda ateizm de olmayacaktır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

aranıza yeni katıldım fakat foruma genel bir bakış attığımda ataistlerin buluşma noktası gibi geldi bana 

esasen sevgili @@Serkan Uysal..

burada herkes bi oranda ateist..

isteseler de.. istemeseler de..

çünki kavramlaştırılan bi kelime var ortada..

öyleyse şöyle diyebileceğiz;

"hoş geldin aramıza ateist @@Serkan Uysal..forgiveme.gif

merhaba..

..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

esasen sevgili @@Serkan Uysal..

burada herkes bi oranda ateist..

isteseler de.. istemeseler de..

çünki kavramlaştırılan bi kelime var ortada..

öyleyse şöyle diyebileceğiz;

"hoş geldin aramıza ateist @@Serkan Uysal..forgiveme.gif

merhaba..

..

Harika bir cevap :)clover.gifgul.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.