Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

DİN NEDEN GEREKLİDİR..?

GULYABANİ

Önerilen İletiler

Dinlere inananlar açısından düşünürsek.Kutsal kitaplarda yazılanlar Allah kelamı olduğuna göre bizim de buna uymamız lazım diyerek uyarlar.İnsanoğlu başıboş bırakılamaz diye düşünürler dolayısıyla da din gereklidir derler.

İnanmayanlar açısından düşünürsek,dinler gereksizdir çünkü onlar uydurmadır derler.

İnançlar o kadar çeşitlidir ki din felsefesinde sonu"ist"le biten bir sürü isim vardır.

Siz bu "ist"lerden hangisi iseniz din sizin hayatınızda ona göre gerekli veya gereksiz, önemli veya önemsiz olur.Yani bu,tamamen insanların seçimine bağlı bir şeydir.Şimdi bu konuya katılacak arkadaşlar kendi inançlarına göre cevaplayacaklardır.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

her insan kendinden sorumludur.yalnızdır ve özgür olmak ister.doğasında bencil insan ben için herşeyi yapabilir.insan kendi kendinin annesi babası olabilmelidir enbaşta bence ancak otokontrolünü duygularını yönlendirecek olgulara da ihtiyaç vardır deneyimleri değerlendirmek pekiştirmek paylaşmak için.....işte dinler de bu amacın aracı..insan sorumluluk ve din...aklıma gelenler böyle :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Din kavramından önce inancın nasıl ortaya cıktıgını acıklamak gerekir.Cünkü din kavramı,inancın siyasallaşmış boyutudur.İnsanlar yasadıkları hayatın bir anlamı olması gerktiğine inanırlar.''Doğup tüm bunları yaşadıktan sonra öleceksem bunların anlamı ne?Daha farklı yasayamaz mıydım neden bunlar benim basıma geliyor?''Bu soruların tümüne cevap verecek yetkinliğe sahip olmadığımız için yüce bir anlam ararız.Bu da bizi inanmaya götürür.Koskoca evrende bir nokta ve o nokta da bir küçük nokta...Hayat biz noktaların etrafında dönmüyorsa merkez neresi?İnanç sorgulanamaz.Tanrının varlığını ya da yokluğunu kanıtlayamassınız.Ya inanırsınız ya da inanmassınız.Önemli olan vicdanını dinleyerek erdemli hareket etmektir.Çünkü her birimizin bu evrendeki yeri bir diğerimizden daha fazla değildir.Hayata anlam katmak için inanç gereklidir.Ancak inanç ve din aynı şey değildir.Din,insanları bir arada tutmak ve kontrolü sağlayabilmek için biçimleştirmek,sistem kurmaktır.İnancı sistemleştirmektir.İnsanları bir araya getirebilen en temel etken korkudur.Bir düşünü birbirini hiç tanımayan insanlar Marmara Depreminde beraber hareket ettiler.Çünkü korkuyorlardı.İşte bu nedenle dinler büyük oranda korkuya dayanır,ölüm korkusuna.

:)

Arkadaşlar fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim bu konuda.. din neden gereklidir ve insan hayatındaki önemi nedir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • 3 hafta sonra...

Din neden gereklidir gibi gereksiz bir soruya vakit ayırmamın ve ayıranlarında düşüncesi budur inşallah bir nebzede olsa acaba inanırlarmı düşüncesidir. fakat sorular sadece bu konuyu kasdetmiyorum o kadar basit, saldırı dolu ve insana yakışmayacak cümlelerle doluki okudukça ister istemez insanlığından şüphe duyuyorsun. Eğer ben insansam o başka bir varlık olmalı yada tam tersi. bakın arkdaşlar din ne olursa olsun sana göre bana göre olmaz. diğer dinleri burda konuşmayacağım ama müslüman olmak bir ayrıcalıkdır, şerefdir, nasipdir. dünya nüfüsü bilmem kaç milyarsa ve bu nüfusun içinde birçok ırk varsa ve bu ırkların içinde dini islam olan bir toplumda ve bu toplumun içindede inanan ve inanmayan var sen inanan bi aileden dünyaya geliyosan bu bir ihsan nasip ve şerefdir. bu soruları sormadan önce hadi biz bu toplumun içinde doğduğumuz için rahatlık batıyoda bu soruları soruyoruz diyoruz. be kardeşim dönüp bi etrafına bak neden yabancı insalar müslüman oluyor ne buluyorda bu DİN meselesinde müslümanlığı seçiyor bir bakmak sormak lazım gelir. bunları açıklamak zorunda olduğum için yazdım asıl soruya yanıt DİN bir inanç bütünüdür. herkes her neye olursa olsun bir inancı vardır ateistin bile inanmamaya inancı vardır. dolayısı ile insan inanmadan olmuyormuş işte. burda amaç neye inanmaya geliyor. onuda sen araştırıp bulacaksın. ALLAH sanda göz kulak ağız vermiş diğer insanlarada hazıra konmak iyi bir alışkanlık değildir. nedeni hazıra dağ dayanmaz derler ya gerçekden öyle. baba parası yerken kolaydı hep derlerdi sen kazanınca böyle olacakmı diye. öyle olmuyor çünkü artık baba eline değil kendi eline bakıyorsun ne kadar kazanıyorsan o kadar yiyorsun bunuda yazmamın nedeni elindekinin kıymetini daha iyi biliyor baba parası gibi har vurup harman savurmuyorsun. sonradan müslüman olanlara bir bakmalı onlar müslimanlığı bizim gibi hazıra konmadan sonradan kendi çabaları araştırmaları ve inanmaları ile kazandıkları için öyle bizim gibi bu dini har vurup harman savuramıyorlar dört elle sarılıp her hükmüne uymaya çalışıyorlar. bize sadece bakmak değil bakarken görmek de düşüyor.

umarım konu çok dağılmadan bir şeyler anlatabilmişimdir.

saygılar....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Din neden gereklidir gibi gereksiz bir soruya vakit ayırmamın ve ayıranlarında düşüncesi budur inşallah bir nebzede olsa acaba inanırlarmı düşüncesidir. fakat sorular sadece bu konuyu kasdetmiyorum o kadar basit, saldırı dolu ve insana yakışmayacak cümlelerle doluki okudukça ister istemez insanlığından şüphe duyuyorsun. Eğer ben insansam o başka bir varlık olmalı yada tam tersi. bakın arkdaşlar din ne olursa olsun sana göre bana göre olmaz. diğer dinleri burda konuşmayacağım ama müslüman olmak bir ayrıcalıkdır, şerefdir, nasipdir. dünya nüfüsü bilmem kaç milyarsa ve bu nüfusun içinde birçok ırk varsa ve bu ırkların içinde dini islam olan bir toplumda ve bu toplumun içindede inanan ve inanmayan var sen inanan bi aileden dünyaya geliyosan bu bir ihsan nasip ve şerefdir. bu soruları sormadan önce hadi biz bu toplumun içinde doğduğumuz için rahatlık batıyoda bu soruları soruyoruz diyoruz. be kardeşim dönüp bi etrafına bak neden yabancı insalar müslüman oluyor ne buluyorda bu DİN meselesinde müslümanlığı seçiyor bir bakmak sormak lazım gelir. bunları açıklamak zorunda olduğum için yazdım asıl soruya yanıt DİN bir inanç bütünüdür. herkes her neye olursa olsun bir inancı vardır ateistin bile inanmamaya inancı vardır. dolayısı ile insan inanmadan olmuyormuş işte. burda amaç neye inanmaya geliyor. onuda sen araştırıp bulacaksın. ALLAH sanda göz kulak ağız vermiş diğer insanlarada hazıra konmak iyi bir alışkanlık değildir. nedeni hazıra dağ dayanmaz derler ya gerçekden öyle. baba parası yerken kolaydı hep derlerdi sen kazanınca böyle olacakmı diye. öyle olmuyor çünkü artık baba eline değil kendi eline bakıyorsun ne kadar kazanıyorsan o kadar yiyorsun bunuda yazmamın nedeni elindekinin kıymetini daha iyi biliyor baba parası gibi har vurup harman savurmuyorsun. sonradan müslüman olanlara bir bakmalı onlar müslimanlığı bizim gibi hazıra konmadan sonradan kendi çabaları araştırmaları ve inanmaları ile kazandıkları için öyle bizim gibi bu dini har vurup harman savuramıyorlar dört elle sarılıp her hükmüne uymaya çalışıyorlar. bize sadece bakmak değil bakarken görmek de düşüyor.

saygılar....

pek birşey anlatamadın

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dinlerden başka, tek bir gerçeklik vardır... Hekes o gerçeğe giden bir yol çizer, ya ulaşır yada ulaşamaz... Ama ben sanıyorum ki, Dinler o gerçeğe giden yollardan sadace bir kaçı... İster o yolları kullanırsınız, ister diğerlerini...

Bu senin tevhimin sadece... Nedir insan bir bardak suyu içtikten sonra dışarı atamadığında mahvolan bir varlık... Nasıl kibirleniyor anlamam. İdrar yolundan gelenler nasıl kibirlenme hakkına sahip olabiliyor bunu tartışalım bence... Herkes bir konuyu savunuyor ve lakin ben Quran diyorum! Zalimlerin hoşuna gitmese de... B)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Dünya üzerindeki Müslüman toplumların çektikleri bütün sıkıntılar, yüzyıllar içinde yanlış yorumlar veya örf-âdetlerle harmanlanmış “DİN” anlayışının, toplumlarca gerçek “DİN” diye kabullenilip; orijin “İSLÂM”dan ayrı düşülmekten kaynaklanmaktadır!.

Bugünkü yanlışların altında, hep, yanlış yorumların, gerçek “DİN” olarak insanlara kabul ettirilmesi yatmaktadır!. Bu yanlış düzeltilmedikçe, “DİN” konusunun gerçekleri aydınlar tarafından medya aracılığıyla topluma yansıtılmadıkça, “Müslüman”ların çilesi son bulmaz!.

Sorunun çözümü, kendi doğru bildiğini zorla başkalarına kabul ettirmekte değil; elbirliği ile eldeki bilgileri temelden sorgulamaya alıp, temel gerçeklerden başlayarak, “DİN” anlayışımızı yeniden bina etmekte yatmaktadır!."

saygilar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

insan aklı bu denli kısır düşüncelere oluşumunda yer vermemektedir.

*

**

umarım ufka bakan bir pencere olmuştur cevabımız.

Din neden gereklidir gibi gereksiz bir soruya vakit ayırmamın ve ayıranlarında düşüncesi budur inşallah bir nebzede olsa acaba inanırlarmı düşüncesidir.

*

**

umarım diyerek, umutlanmayın isterseniz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

din,kuralları belli ve güçlü varlıklara dayattığı için korkutarak veya birşeyler vaadederek o insanların bu kuralların dışına çıkmasını engeller.Tabiki haşa kutsal dinler hariçtir onlar bu batıl olan dinlere ibret olsun ve ders verici olsun diye gönderilmiştir.Amacıda batılı aşarak gerçeğe ulaştırmak ve doğru yola iletmek için oluşturulmuştur.Tabiki gerekliliği tartışılamaz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allahu taalanın peygamberler vasitasıyla insanlara bahşettiği ilahi bir kanundur (DİN)

Kitap vermiş,peygamber göndermiş,akıl mantık vermiş.Demiş ki ey kulum oku ama iyi oku mutlaka mantıklı bir sebep bulacaksın her yasakta,yada her emirde......

Dememiş ki sen okuma ama git başkalarından dinle onların kendi mantıklarına göre sende dini yaşa.Bu bence en önemli sebep yozlaşmadaki.

Din neden vardır ?en sevdiğim zevk aldığım şeydir vurdulu kırdılı acılı belalı bir film izlerken ,birden sabah olur ve o ses duyulur ezan sesi bu ses insana huzur verir ister inan ister inanma ama bu ses mutlaka güzel bir okuyucudan dinlendiğinde içlere huşu akıtır.Zor anımızda ağzımızdan çıkan ilk söz allahım yardım et ise acılar içersinde kıvranan birini gördüğümüzde halimize şükrederken allahım sana hamd olsun diyorsak, birşeylerin eksikliğini sezdiğimizde başvuracağımız bütün kapıların yüzümüze kapandığında dualara başvurduğumuzda en ulvi duygudur (DİN)ve iyiki vardır

Abartmadan mantık çerçevesinde yaşanıyorsa.İyiki vardır .......

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 8 ay sonra...
Arkadaşlar fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim bu konuda.. din neden gereklidir ve insan hayatındaki önemi nedir?

insanlar bazı şeyleri açıklayamayınca kafalarında bir varlık uydurup ona inanmışlardır. yani kendini tatmin etme diyebiliriz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 6 yıl sonra...
  • 6 ay sonra...
  • 1 yıl sonra...
  • 7 ay sonra...

saygılar....

Öncelikle çok saçma düşünen kardeşim birincisi hiristyan veya gavur olan bir kısi herneyse müslüman oluyorsa bu kaldıği ortamda ve birlikte vakit geçirdiği dinci inanlr yüzünden musluman oluyr haa nie oluyor dersen arkadaşın dediği gibi isalm dininde korku var korku bir insann en zayıf niktasıdır Şunu belirtiyin muslumanlar da başka dinlere geçip başka insanćlra tapyolar tek onalr değil yani muslumnlardan da gidenlr çıknlar oluyor herneyse yazmıycam uşeniyom gerek yok

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.