Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Bir YouTube Yoga Öğretmeninin Pandemi Başarısı: Adriene'la Yoga

Admin

Önerilen İletiler

• Admin

Bir Youtube Yoga Öğretmeninin Pandemi Başarısı: Adriene'la Yoga - Yoga with Adriene

Spor salonları ve stüdyoların dünya çapında yasaklanmasıyla, çevrimiçi egzersiz sınıfları hızla artıyor ve bir Teksaslı öğretmen "karantina koruyucusu azizi" haline geldi.

5eb1b49e50d25.jpg

"Rahat bir şeye atlayın ve başlayalım!" YouTube’un en büyük yoga gurusu Adriene Mishler, videolarının çoğuna böyle başlıyor. Karantina günlerimizi King Lear'ın bir güncellemesini yazarak geçirmeyen veya Instagram'da Barry's Bootcamp'ı takip etmeye çalışan bizler için, Mishler’in yogaya yeni ortaya çıkan yaklaşımı bir rahatlık ve hoş bir dikkat dağıtıcıdır. Son aylarda, "karantinanın koruyucu azizi" (Paper dergisi), "gezegendeki en etkili yoga öğretmeni" (Refinery29) ve "Kurtarıcımız" (Twitter'da bir hayran) olarak tanımlandı.

Mishler, salgından önce zaten çok büyüktü - YouTube'da "yoga" araması yaptığınızda ilk açılan kanal, 7 milyondan fazla abonesi olan kanalı - ancak kilitlenme onu yeni bir ün düzeyine ulaştırdı. Sosyal medyadaki hayranlar, en sevdikleri videoları tavsiye ediyor, onun karakalem çizimlerini paylaşıyor ve onları aklı başında tuttuğu için sonsuz bağlılıklarını ifade ediyor. Bir adanmış, Animal Crossing video oyununda ev stüdyosunun dijital bir kopyasını bile yaptı. Onun hakkında sayısız mem var, köpeği, mavi bir heeler veya Benji adında, sık sık paspasın yanında uzanırken veya çekime girerken minyatür görünümler yapan Avustralya sığır köpeği hakkında olanlar var.

Koronavirüs zamanında evde egzersiz yapmak zordur. Çoğumuz spor salonunu (ya da buhar odası ya da yanınızdaki bir koşu bandında koşarken telefonuyla tartışan bir kadın) taklit edecek ağırlıklar ya da aksesuarlar bir yana, ayıracak çok yerimiz yok. Ancak, bu süre zarfında son derece hırssız olmaya kararlı olan bizler için bile, egzersiz, sadece tüm makarna yemeklerini ve bir avuç sütlü çikolatayı telafi etmek için değil, aynı zamanda can sıkıntısını veya ağrıyı azaltmak için de sonunda iyi bir fikir gibi görünmektedir. bütün gün kanepede bağdaş kurarak oturmak veya yatak odasından birkaç metre ötede derme çatma ayakta duran bir masaya (bir dolabın üzerine yerleştirilmiş bir dizüstü bilgisayar) terliklerle doldurmanın ötesinde bir hareket getirmek veya bir tür rutin yanılsaması vermek için .

Pilatesten coşkulu dansa kadar her tür egzersiz çevrimiçi egzersiz programlarında sunulsa da ve çoğu durumda ücretsiz olarak, yoga zirveye yükselmiş gibi görünüyor. Herhangi bir süslü aksesuar gerektirmez - bir mindere bile ihtiyacınız yoktur - ve son derece garantili tüm endişelerimize yardımcı olan meditatif bir yönü vardır.

Mishler, yoga acemileri için mükemmel bir ilk adım olarak kendini gösterdi. Sizi ne rahatsız ediyorsa, Mishler'ın buna uygun bir sınıfı var gibi görünüyor. Sırt ağrısı, kırılganlık (çok fazla fetal pozisyonda yatarak tamamen oturmuş bir uygulama), öfke (birçok nefes egzersizi ve çocuğun sakinleşmek için pozu) ve öz bakım (kelimenin tam anlamıyla kendine sarılmak) için videoları var. Koşucular için yoga (bir koşudan önce veya sonra yedi dakikalık tam vücut germe) ve hizmet endüstrisindekiler için (tüm gün ayakta durmaktan kurtulma) ve hatta yazarlar için yoga ("beyin ve vücuda odaklanın içsel, böylece performans gösterebilir, yaratabilir ve en iyiniz olabilirsiniz ”). Bazı dersler yatakta yapılabilir.

Belki de bu kadar çok insanı Mishler'e çeken şey onun olmadığı şeydir: tehdit etmiyor, titiz bir ruhani eğitimden yeni dönen biri kadar senin kadar kutsal niteliklere sahip değil ve taş yüzlü ya da mizahsız değil. Ekranda 35 yaşındaki Mishler, okulda gerçekten nazik olan popüler bir kız gibi tatlı ve sağlıklı görünüyor. Dersleri, yeni başlayanlar için net talimatlar ve daha deneyimli öğrenciler için içgörü ile yavaş yerleştirilme eğilimindedir. Yaralanmalardan nasıl kaçınılacağını söylemekte iyidir; bu, odada sizi bir pozu daha derinlemesine düzeltecek veya yönlendirecek öğretmen olmadığında önemlidir. Zaman zaman Teksaslı "nabzı" ile biraz sersemmiş gibi görünebilir veya biraz ruhani olup web sitesinde "Yoga gerçekten uyanma sanatıdır" yazabilir.

Şu anda, sıkışık apartmanlarımızda, kalabalık oturma odalarımızda, güneşsiz bodrum katlarımızda, ıssız teraslarımızda sıkışmış haldeyken yoga bize bir çözüm, bir kaçış, gevşeme yolu sunuyor. İnsanları maraton için antrenman yapmaya veya kilo vermek için haftada birkaç kez spor salonuna gitmeye iten bir hırsla desteklenmiyor. Yoga yalnızca şimdiki zamanla ilgilenir, geleceğin çok belirsiz olduğu bir anda uygun bir felsefedir. Bir öğretmen olarak, Mishler devrim niteliğinde bir şey yapmıyor, ancak bu endişeli zamanlarda bir ilgi topladı. Çok fazla yapmayarak ve bizden çok fazla yapmamızı istemeyerek, o günün kadını oldu.

* * *

Mishler bu günlerde o kadar çok talep alıyor ki, basın ofisi yanıt vermesi biraz zaman alırsa önceden özür dileyen otomatik e-postalar gönderiyor. Ancak, Chili’nin "bebek sırt kaburga kemiği" melodisine bir mesaj bırakmasıyla ilgili bir şarkı söylemesini içeren sesli mesajına ulaştıktan sonra, Mishler bir dakika sonra beni aradı ve aramayı kaçırdığım için özür diledi.

Mishler, Austin, Texas'taki evinden telefonda tıpkı videolarında olduğu gibi konuştu: son derece arkadaş canlısı, samimi ve kibar. Karantinasının nasıl gittiğini sorduğum için bana teşekkür etti. "Bu en iyi senaryo," dedi. Erkek arkadaşım sekiz dakika uzakta yaşıyor. O gördüğüm tek kişi ve evinde çalışabilir ve ben burada çalışabilirim. Pek çok insan benim altın olmam gerektiğini düşünüyor ... Oh hadi dostum! " - arka planda havlayan köpek Benji'ye bağırmak için ayrıldı. Çocukları olan arkadaşları gibi diğerleri bundan çok daha zor zamanlar geçiriyor, dedi, ancak ara sıra sallanmalar yaşadığını itiraf etti. "Her gün Groundhog Day filmindeymiş gibi hissettiğin kendi karmakarışık anın var."

Mishler, Austin'de gösterişli bir ailede büyüdü. Gençken yoga gibi zihin-beden uygulamalarını öğrendiği oyunculuk dersleri aldı. Daha sonra, onu profesyonel bir aktör olarak yapmaya çalışırken - erken rolleri arasında Friday Night Lights TV şovunun bir bölümünde "sevimli kız öğrenci" olarak bir kamera hücresi vardı - yoga öğretmeni olarak kalifiye oldu ve bazı dersler verdi. Evde egzersiz yapmak için kullandığı ana referans çerçevesi, Jane Fonda’nın 1980'lerden kalma klasik aerobik videoları ve Rodney Yee’nin çok sayıda talimat içeren ancak çok da eğlenceli olmayan yoga DVD’leriydi.

Yoga With Adriene'nin kökenleri, eşi şef Hilah Johnson'ın oynadığı popüler bir YouTube kanalının yaratılmasına yardımcı olan Christopher Sharpe adlı bağımsız bir film yapımcısı ile tanıştığı korku filminin setine geri dönüyor. Daha sonra Sharpe ve Mishler iletişimde kaldı ve 2012'de Sharpe yeni YouTube projeleri ararken Mishler'a bir yoga kanalı başlatmak isteyip istemediğini sordu. O yılın Eylül ayında video yüklemeye başladılar.

Mishler bana, "Hepimizin evde yoga uygulaması olsaydı, her şeyi değiştirirdi - bu normal bir hijyen uygulaması gibi olabilir ya da ruhani bir kişiyseniz dua edebilirdi," dedi. "Tıbbi olabilecek günlük bir uygulama - stres altındaysanız matı açabilirsiniz. Bu 2012'de çok büyük bir esnekti ama o kadar meteliksizdim ki denemeye değer olduğunu düşündüm. "

Yoga stüdyoları ve genel olarak spor salonları korkutucu yerler olabilir. Ne yaptığını bilmiyormuşsun gibi bakma korkusu var. Odadaki en büyük kişi ya da yoga sınıfındaki tek erkek ya da serbest ağırlık kaldıran tek kadın ya da tek renkli insan, tam durak olarak öne çıkmak kolaydır. Artı, pahalıdırlar ve bağlılık gerektirirler.

Mishler’in kanalı bu stresleri ortadan kaldırmayı amaçlıyordu. Videolarını çekici kılan şeylerden biri, profesyonel bir stüdyoda veya şık bir evde, eski egzersiz videolarında popüler olan ortamlarda filme alınmamış olmasıydı. Özel bir alanda çekim yaparak - Mishler egzersizini oturma odasında yaptı - videolar daha samimi ve kişisel hissettirerek, bir yatak odasında bir şarkının cover'larını söylemekten yemek pişirmeye kadar diğer YouTube türlerinde popüler hale gelen aynı özelliklerden yararlanarak normal ev mutfakları.

Ortam temiz ve parlak olsa da, muhteşem manzaralara sahip kumsallarda veya karla kaplı dağların eteklerinde çekilen Rodney Yee videolarından farklı olarak arzu uyandırıcı değildi. Mishler, yeterince güzel bir odada bir kolsuz bluz ve eşleşmeyen tozluklar giyen hoş görünümlü bir kadındı. Bu ona yakıştı, ama aynı zamanda kasıtlı bir karardı - bu kelimeden nefret etse de, onu komşu yoga kızı yapmak için bir strateji.

Bu konuda Benji faydalı bir müttefiktir. Sadece sevilen bir evcil hayvan olarak değil, aynı zamanda kenarda uyurken bir ilham perisi ve bir sakinlik göstergesi olarak hizmet ediyor. Hikaye anlatımı için harika bir araç. Varlığı, süper üretilmiş bir video gibi hissetmemesine o kadar iyi geliyor ki, ”dedi ve sanki kendisinden bahsedildiğini biliyormuş gibi, Benji arka planda birkaç kez havladı. Benji, iddialı olmadan dördüncü duvarı yıkmanın bir yoludur. Belki bu çok ağır bir kelime. Burada birlikteyiz ve o tonu belirlemenize yardımcı oluyor. "

Mishler kanalın üslubunu oluştururken Sharpe, YouTube kullanıcılarının yoga ve diğer antrenmanları nasıl aradıklarını dikkatle inceliyor, temel terimlerin listelerini derliyor ve videoların başlıklarını optimize ediyordu. Yalnızca potansiyel ihtiyaçlara uygun sınıflar oluşturmak yerine, Sharpe'ın çalışmalarına baktılar ve sınıfları insanların aradıklarına göre uyarladılar. Bu nedenle, Mishler'in dersleri Sırt Ağrısı için Yoga, Alt Sırt Ağrısı için Yoga, Üst Sırt Ağrısı için Yoga, Üst Sırt Sevgisi ve tabii ki Alt Sırt Sevgisini içerir.

YouTube kanalı bir gecede hit olmadı. 200.000 aboneye ulaşmak her hafta yeni bir video yayınlamak yaklaşık iki yıl sürdü ve ticari olarak başarılı olmaya başladığı nokta buydu. Mishler’in videoları yoğun markalı değil, ancak YouTube’daki büyümeyi izleyen Social Blade web sitesi, kanalın yalnızca reklam gelirinden ayda 188.500 ABD doları kazanabileceğini tahmin ediyor.

Mishler evreninde daha fazla girişimde bulunmak isteyen sıkı hayranlar için ayrıca Find What Feel Good adlı bir abonelik hizmeti (ayda 9,99 $) vardır; burada en iyi arkadaş havası özel dersler, vlog'lar, meditasyonlar ve blog gönderileri. Ayrıca inzivalara liderlik ediyor ve her Haziran Uluslararası Yoga Günü için büyük etkinlikler düzenliyor. Ancak bu yıl, Mexico City'de İspanyolca dersleri ile yogayı birleştiren - Mishler'in annesi Meksikalı - Mayıs için planlanan bir inziva, tıpkı Birleşmiş Milletler'de yaklaşan bir etkinlik gibi iptal edilmek zorunda kaldı.

Mishler, 12 Nisan'da e-posta haber bültenine şu şekilde başladı: “Mütevazı evimden size sevgi dolu bir enerji gönderiyorum. Bugün Pazar. Bir hatırlatmaya ihtiyacın olursa diye. " Ve sonra, bakış açınıza bağlı olarak ya acı verici ya da nazikçe rahatlatıcı olacak bir şiir ekledi:

Bugün, yükselme fırsatı ile kutsanmış olduğumuz başka bir gün,

Devam etmek ve uyanmak için.

Yavaşça Bağışlamak için,

Gözlerinizi kapatın

Birazcık,

Ve fısılda

Bunu anladım.

Beden eğitimi programının bir parçası olarak yoga sunan bir Kaliforniya lisesine gittim. 16 yaşında buna kaydoldum - lakros veya çim hokeyi gibi tipik özel okul sporlarına kaydolmamış diğer tüm uyumsuzlarla birlikte - ve nazik bir tavırla uzun saçlı, yaşlı bir hippiden karga pozu ve nefes alma tekniklerini öğrendim. . Yeterince beğendim ama üniversiteden sonra kendimi bir yoga stüdyosunun sokaklarında yaşarken bulana kadar yoga dersleri almadım.

2015'te Manhattan'da bir stüdyoya katıldıktan sonra birkaç günde bir yoga dersine giderdim. Bu yıl, haftada birkaç kez sınıfa katılan bir yoga öğrencisi olmaktan, Sky Ting adlı şehir merkezindeki bir stüdyoda haftada bir restoratif yoga dersi vermeye geçerek dalmaya başladım. Kendimi hiçbir zaman doğal bir öğretmen olarak düşünmedim, ama onu sevdim. Açıkçası, öğretmenlik bir tür güç gezisiydi. Sorumluluk sahibi olmayı, bir çalma listesi oluşturmayı, öğrencilerin rahat bir gün batımı sonrası parıltısında sınıfın dışına çıkmalarını izlemeyi seviyorum. Derslerim Perşembe günleri öğleden sonraydı. Arkadaşlar geldi, ama tanımadığım insanlar da geldi ve her hafta gelmeye başladılar, bu heyecan vericiydi: Ne yaptığımı yeterince biliyordum ki insanların daha fazlasını istediği. Ocak ayının ikinci haftasında başladım, ancak iş askıya alınmadan önce yalnızca iki ay ders verebildim.

Geçen Pazar akşamı, oturma odamdan Instagram aracılığıyla bir ders verdim. Yoga stüdyom öğretmenlerine, telefonlarımızı en iyi şekilde nasıl konumlandıracağımızdan, New York'taki küçük bir apartman dairesinde olabildiğince davetkar bir alan yaratmaya yönelik ipuçlarına kadar (bitkiler ve doğal ışık iyidir, kirli zeminler ve dağınıklıktan kaçınılması en iyi yöntemdir. ). Derslerim sırasında çok konuşmuyorum. Bu, yıllarca dışlanabilmeyi ve bir öğretmenin gevezeliklerini duymak zorunda kalmamamı dilemeye dayanan bilinçli bir seçim. Ancak bir ekranın önünde tek başına pozları gösterirken çok fazla sessizlik sadece ölü havaya dönüşüyor, bu garip geliyor, bu yüzden kendimi sessizliği doldurmak için yorum yaparken buldum. Mishler'inki gibi sınıfım, ne yaptığımı araştırmak için oraya gittiğinde buldogum Joan tarafından kendiliğinden bir görünüme maruz kaldı. Öğrencilerime dokunmayı, daha derin gevşemeyi teşvik etmek için omurgalarından aşağı doğru koşmayı veya gerginliği gidermek için alınlarına masaj yapmayı özledim. Ama aynı zamanda herkesin katılabilmesini ve öğrencilerin uygulama aracılığıyla merhaba diyebilmelerini veya yorum gönderebilmelerini de sevdim. (Bununla birlikte, müziğimi değiştirmem gerektiğini söyleyen kişi bana mesaj atmasaydı yapabilirdim.)

Pek çok stüdyo derslerini çevrimiçi olarak aldığından, Portekiz'den Los Angeles'a, en sevdiğim, çok uzaktaki öğretmenlerim ve arkadaşlarımdan bazılarını da ayarlamam gerekiyor. Bu öğretmenlerden biri olan Kyle Miller ile Zoom üzerine öğretme deneyimi hakkında konuştuğumda neredeyse coşkuluydu. "Dersten önceki ve sonraki anlarda herkesi görmek, konuşmak ve takılmak, öğrencileri pratik yaparken ve onlara doğru öğretirken izlemek inanılmaz ve beklenmedik bir şeydi" dedi. "Dürüst olmak gerekirse, sanki sosyalleştiğimi hissediyorum. Akarsularımdan sonra yükseklere biniyorum! " Görünüşe göre yoga öğretmenleri, konuya olumlu bir bakış açısı getirmek söz konusu olduğunda belki de dünyanın en yetenekli insanlarıdır.

* * *

Mishler, Wanderlust'u yöneten türler gibi süperstar bir öğretmen değil - ruhsal olarak eğilimli olanlar için Coachella'ya benzeyen küresel seyahat yoga festivali, hayranların ihtiyaç hakkında coşkulu bir şekilde konuşan öğretmenler tarafından yönetilen devasa yoga dersleri almak için yaklaşık 200 dolar harcadığı alçakgönüllü olmak. Mishler, şu anki anlamıyla etkileyici bir kişi değil, mükemmel saçlara sahip yüksek markalı ve sponsorlu fotoğraflar için poz veriyor. Kendi Instagram'ı basit ve nispeten gösterişsiz, gökyüzü fotoğrafları, bakkal çiçekleri ve tabii ki Benji. Dışarıda ya da yeni çağda ses çıkarmamaya dikkat ediyor ve söylediği bir şeyi abartılı derecede sakin, kendini beğenmiş bir yoga hanımefendisi sesi kullanarak sık sık alay ediyor. Çevrimiçi kişiliği, normal insanların internette kendileri olarak iyi oldukları için ünlü olabilecekleri bir zamanı hatırlıyor - Justin Bieber, Justin Bieber olmadan önce.

Mishler, erişim alanını genişletmek için tavizler verdiğini kabul ediyor. Kitlesini videolarını nasıl hedefleyeceğine dair harika bir anlayışa dayanarak büyüttüğünü anlıyor, ancak öğretmek istediği yoga türü ile YouTube'da en çok aranan şey arasında tuhaf bir kopukluk var. En popüler videolarının "başlığında" endişe "olan her şey ile kilo vermek için yoga arasında sıkı bir yarış olduğunu söyledi. Bu konuda garip hissediyor, diyor. "Kilo vermek için yoga öğretmiyorum, bu benim nihai hedefim değil, ancak biliyorsunuz, SEO başlığında bu, aksi takdirde olacağından çok daha fazla insanı çekiyor," dedi biraz ses çıkardı. savunma. "İçerikte bütünlük olduğunu biliyorum" dedi.

Koronavirüs salgını yeni hayranlar getirmiş olsa da, bu aynı zamanda ilk defa Yoga With Adriene'nin gerçek bir rekabet içerebileceği anlamına da gelebilir. Her yoga markası bu izolasyon dalgasından kurtulmaya çalışıyor ve diğer uçta daha fazla takipçiyle çıkıyor. Dünyanın her yerinden yerel stüdyolar, öğrencilerin yalnızca YouTube'da ücretsiz olarak değil, en sevdikleri öğretmenleriyle ders alabilmeleri için evden canlı yayın yapıyor. Büyük markalar ayrıca Nike, Alo, Gaia, Sweaty Betty, CorePower, Lululemon ve Yoga Journal gibi çevrimiçi sınıflarını zorluyor. Bu arada, YouTube'da artık büyük ölçüde Yoga With Adriene’nin formülünden ödünç almış gibi görünen çok sayıda video var: ev gibi ortamlarda gerçekleştirilen erişilebilir dersler. Yeni rakipler arasında Yoga By Candace ve Yoga With Tim yer alıyor. İkisinin de köpekleri var.

Ne zaman evimizden çıksak, tahminimce yoga stüdyolarının bekleme listeleri olacak. Muhtemelen öncekilerden farklı olacaklar ve normal kapasitelerinin dörtte birinden fazlasını kullanmayacaklar ve öğrencilerin (kendi paspaslarını getirecek olan) iki metre mesafeyi korumalarına izin verecekler. Ancak bu tavizlerle bile, bir ekran önünde bir gün daha pratik yapmaktan daha iyi hissettirecektir.

Karantinada güven verici görünen şey, dışarı çıktığımızda klostrofobik gelebilir ve Mishler'a göre, tuhaf ve sefil bir zamanla bu kadar yakından ilişkilendirilmenin bir dezavantajı olabilir. Birliklerimiz minnetle sınıfa dönerken, Mishler hala evde kendini kaydediyor, oturma odasındaki Benji kamerasına yoga yapıyor olacak. Ancak gelecek hakkında çok fazla endişelenmek, Yoga With Adriene'nin ruhunda değil, bu tamamen burada ve şimdi ile ilgili. Web sitesinde yazdığı gibi: "Süreç şekerdir. Zevk almak!"

Kaynak: Pocket - The Guardian

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin başlığı şöyle değiştirdi Bir YouTube Yoga Öğretmeninin Pandemi Başarısı: Adriene'la Yoga

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.