Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Amerika Birleşik Devletlerinin Yeni Başkanı Joe Biden - Demokrat Partisi

Admin

Önerilen İletiler

• Admin

Eski GOP Yetkilileri, Kongre Baskınında Trump'ın Sorumlu Tutulmaması Durumunda Cumhuriyetçiler Üzerindeki 'Kalıcı Bir Leke' Kalacağı İçin Uyardı

İki eski Cumhuriyetçi vali ve eski Başkan Donald Trump yönetiminden iki eski yetkili, diğer eski GOP yetkilileriyle birlikte, Cumhuriyetçi senatörlerin Trump'ı 6 Ocak ayaklanmasını kışkırtmaktan sorumlu tutmalarını talep eden bir açıklama yaptı.

BB1dkl5P.img?h=746&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

Sadece 10 Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçileri, o zamanlar başkanın destekçilerinden oluşan şiddetli bir kalabalık ABD Kongre Binası'na baskın düzenledikten ve beş kişiyi öldürdükten bir hafta sonra Trump'ı görevden alma oylamasında Demokrat meslektaşlarıyla aynı çizgiye geldi. İsyan öncesinde Trump, destekçilerini Washington DC'de yakındaki bir mitingde yasama binasına yürümeye ve onu iktidarda tutmak için "cehennem gibi savaşmaya" çağırmıştı.

Muhafazakar Kontrol ve Dengeler grubu Salı günü Cumhuriyetçi senatörleri eski GOP başkanını sorumlu tutmaya çağıran bir bildiri yayınladı. Eski Cumhuriyetçi Valiler Massachusetts'ten Bill Weld ve New Jersey'den Christine Todd Whitman, İç Güvenlik Bakanlığı'nın baş hukuk müşaviri olarak görev yapan John Mitnick ve Trump yönetimindeki Barış Gücü genel danışmanı olarak görev yapan Bob Shanks gibi açıklamayı imzaladılar.

Açıklamada, "Başkan olarak Donald Trump, Anayasayı korumak ve savunmak ve yasalarımızı sadakatle uygulamak konusundaki yeminini açıkça ihlal etti" denildi. "Demokrasimize yönelik bu saldırıya yanıt verirken, seçilmiş liderlerimizden, üniformalı erkek ve kadınlarımızdan rutin olarak talep ettiğimiz cesaret düzeyini beklemeliyiz; seçilmiş liderlerimizin de bizi evde güvende tutmak için aynı cesarete sahip olmalarını bekliyoruz."

Eski GOP yetkilileri, "Bu eşi benzeri görülmemiş kargaşanın hesabını verecek bir parti başkanını tutmanın bir yolunu bulamazlarsa, Cumhuriyetçi Parti'nin tarihine ve ABD Senatosundaki üyelerinin mirasına kalıcı bir leke bırakacaktır. Milletimizin başkentinde ve Anayasal düzenimize saldırı. Ulusal birlik, iktidarın kullanılmasında siyasi hesap verebilirlik gerektirir. "

Grup, eğer GOP bir başkana "görev yeminini ve hukukun üstünlüğünü ciddi bir sonuç olmaksızın ihlal etmesine" izin verirse, Amerikan halkından onu yeniden sorumlu bir şekilde yönetmeye emanet etmesini istemenin "çok az temeli olacağını" savundu.

Toplamda 36 eski Cumhuriyetçi yetkili açıklamayı imzaladı. Diğer önemli imzacılar arasında, eski başkanın danışmanı Kellyanne Conway ile evli olan tanınmış bir Trump eleştirmeni olan avukat George Conway de vardı.

Newsweek, Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell ve Senato Azınlık Whip John Thune için basın temsilcilerine yorum için ulaştı, ancak yayınlanmadan önce yanıt alamadı.

Geçen ay Senato'da yaptığı konuşmada McConnell, ayaklanmadan Trump'ı sorumlu tuttu. Kentucky Cumhuriyetçi "Kalabalık yalanlarla beslendi" dedi. "Başkan ve diğer güçlü insanlar tarafından kışkırtıldılar." Ancak McConnell, Cumhuriyetçi senatörlerin büyük çoğunluğuyla birlikte, Trump artık görevde olmadığı için görevden alma davasının anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle reddedilmesi yönünde oy kullandı.

Eski Cumhuriyetçi yetkililerden oluşan bir grup, Pazartesi günkü açıklamasında sürecin anayasal olacağını iddia ederek bu iddiayı reddetti. Senato davası önümüzdeki hafta devam edecek.

"Bir suçlama davasının anayasal olduğuna ve Milleti, Bay Trump'ın yaptığı şeyin ciddiyetine odaklamak için gerekli olduğuna inanıyoruz. Açıkça kaybettiği bir seçimin ardından, başkanlık platformunu acımasızca kullandığı 'Büyük Yalan'ı yaymak için kullandı. aslında kazanmıştı, ancak Demokratlar seçim sahtekarlığı yoluyla seçimi ondan çalmıştı. "dedi.

Yalnızca Utahlı GOP Senatörleri Mitt Romney, Alaska'dan Lisa Murkowski, Nebraska'dan Ben Sasse, Maine'den Susan Collins ve Pennsylvania'dan Pat Toomey, görevden alma davasının reddine karşı oy vermek için Demokratların yanında yer aldı. Ancak, McConnell gibi birkaç kişi Trump'ı alenen eleştirdi ve Capitol isyanından onu sorumlu tuttu.

Kaynak: Newsweek

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Pete Buttigieg, Amerika da Senato tarafından onaylanan İlk açıkça eşcinsel olduğunu belirten Kabine üyesi olarak tarihe geçti.

Eski 2020 başkan adayı ve Indiana, South Bend, Belediye Başkanı Pete Buttigieg, ABD tarihinde Senato tarafından onaylanan ilk açık eşcinsel Kabine üyesi olarak tarihe geçti.

BB1dknxn.img?h=630&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

Buttigieg, 39 yaşında Y kuşağı olarak başka bir "ilk" ve Biden Kabinesine aday gösterilen en genç kişiyi temsil ediyor.

Ülkenin ilk biseksüel senatörü Arizona Senatörü Kyrsten Sinema, Salı günü Senato'ya başkanlık etti ve 86-13 final oylaması açıkladı.

Buttigieg, ulaştırma sekreteri olarak, altyapının Amerika'daki ırksal ve ekonomik eşitsizlikleri köprüleme gücüne sahip olduğunu tanımanın yanı sıra Biden'in iklim değişikliği ile mücadele gündemine ve koronavirüs salgını sırasında hızla düşen binicilikten sersemleten sistemlere ayak uyduracağına söz verdi.

55.000 çalışanı ve on milyarlarca dolarlık bir bütçesi olan bir departmana sahip olacak.

Buttigieg, onay oylamasından kısa bir süre sonra "onurlandırıldığını ve alçaltıldığını" ve "işe koyulmaya hazır olduğunu" tweetledi.

Wilmington, Delaware'den bir konuşmada Buttigieg, geçen yılın sonlarında Biden adaylığını açıkladığında tüm LGBTQ Amerikalılar için anın ne anlama geldiğini anlattı.

"Haberleri izlediğimi hatırlıyorum - Indiana'da 17 yaşındaki, Başkan Clinton'ın büyükelçi olarak atanan bir kişinin gey olduğu için saldırıya uğraması ve Senato'da oy vermeyi reddetmesiyle ilgili bir hikaye gördüğünü hatırlıyorum - sonuçta sadece hizmet edebiliyordu bir ara randevu ile "dedi. "Ve kimin ait olabileceği söz konusu olduğunda bu ülkede var olan bazı sınırlar hakkında bir şeyler öğrendim. Ama aynı derecede önemli olan, bu sınırların nasıl aşılabileceğini gördüm."

Buttigieg, James Hormel'in 1998'de Başkan Bill Clinton yönetiminde Lüksemburg büyükelçisi olarak aday gösterilmesine atıfta bulunuyordu. Senato cumhuriyetçiler, Senato tatilde iken Clinton'ın atamayı bizzat kendisi yapana kadar protesto için adaylığı iki yıl boyunca kaldırdı. . Hafızayı, geçen ay ABC'nin "The View" ile yaptığı röportajda kendi onay duruşmasına bağladı.

Buttigieg, "Ben o duruşmada senatörlerden bu soruları alırken, kocam Chasten'ı omzumun üzerinden görebiliyordunuz ve bu, Kabine adayı için daha önce hiç olmamış bir şey," dedi. "Umudum, sırayla bir sonraki kişinin ortaya çıkmasını kolaylaştırması, böylece bu gelecek nesil tarafından asla bir engel olarak görülmemesi."

BB1dkipu.img?h=746&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

Duruşması sırasında bazı Cumhuriyetçi senatörler Buttigieg'e, geçen ay 21-3 oyla Senato Ticaret Komitesini temize çıkarmadan önce parayı yeşil girişimler için yönlendiren Biden'in altyapı planının maliyeti konusunda baskı yaptı.

2020 birincil sırasındaki hızlı yükselişinin ardından, Demokrat Parti'nin yükselen yıldızı, Ağustos ayında Başkan Yardımcısı Kamala Harris'i aday arkadaşı olarak ilan ettikten sonra, Biden'ın yönetimine katılmak için seçtiği tek resmi rakibi oldu.

Buttigieg, kendi başkanlık kampanyasını bitirdikten bir gün sonra Mart ayında Biden'ı onayladı ve hem kendisi hem de eşi Chasten Buttigieg, genel seçimlerde Biden adına kampanya yürüten aktif bir rol aldı.

Biden, eski belediye başkanının onayını takiben Buttigieg'den övgüyle bahsetti ve Biden'a merhum oğlu Beau'yu hatırlattığını söyledi.

"Bunu daha önce yaptığımı sanmıyorum, ama bana oğlum Beau'yu hatırlatıyor. Ve bunu biliyorum - bu çoğu insan için pek bir şey ifade etmeyebilir, ama benim için bu herhangi birine verebileceğim en büyük iltifattır. erkek ya da kadın, "Biden geçen Mart Buttigieg için söyledi.

BB1dkipx.img?h=699&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

Buttigieg, iddialı bir altyapı planı da dahil olmak üzere Biden'in ulaşım girişimlerini ileriye taşıyacak olsa da, eski belediye başkanı geçen yıl ülkenin çeşitli ulaşım altyapısında iyileştirmeler içeren 1 trilyon dolarlık kendi altyapı planını yayınladı. Yerel topluluklara daha fazla güç vermeye yönelik ayrıntılı planları, yollarda ve toplu taşıma araçlarında iyileştirmeler yapılması çağrısında bulundu ve aynı zamanda ulusal Hedef Sıfır hedefi ile yol güvenliğini vurguladı.

DAHA: Buttigieg, Biden'in ulaşım sekreteri olarak onaylanırsa tarih yazacaktı
LGBTQ hakları örgütleri, Buttigieg'in adaylığını, gelen yönetimin ülkenin çeşitliliğini yansıtmasını sağlamada önemli bir adım olarak övdü.

Eski belediye başkanı, yeniden seçilmek isterken South Bend Tribune'de 2015 yılında bir makale yayınlayarak kamuoyuna açıklandı. Bir önceki seçimlerinde aldığı oydan daha fazla,% 80 oyla seçildi. 2012'den 2018'e kadar rolde görev yaptı.

BB1dknxo.img?h=746&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

Diğer başkanlık idarelerinde üst düzey LGBTQ yetkilileri yer aldı. Eric Fanning, bir silahlı servisin en üst düzey sivil pozisyonunu elinde tutan ilk eşcinsel kişi olan Obama Yönetimi sırasında Ordu Sekreteri olarak görev yaptı. Trump yönetiminde Richard Grenell, oyunculuk sıfatıyla Kabine düzeyinde bir pozisyonda görev yapan ilk açık eşcinsel kişi olan Ulusal İstihbarat Direktörü olarak görev yaptı.

Biden'in Kabinesinde ayrıca ilk kadın hazine sekreteri, Ulusal İstihbarat'ın ilk kadın direktörü, ilk Siyah savunma sekreteri ve ilk Kızılderili Kabine üyesi bulunuyor.

Buttigieg, Senato tarafından onaylanacak olan Biden'ın beşinci Kabine yetkilisidir.

Kaynak: abcNEWS

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Cumhuriyetçi Anthony Gonzalez, Trump'ı suçlamak için oy kullandı. GOP'u aşırılıktan kurtarmak istiyor.

WOOSTER, Ohio - Temsilci Anthony Gonzalez, geçen ay ABD Kongre Binası isyanındaki rolü nedeniyle Donald Trump'ı suçlamak için kendisi ve diğer dokuz Cumhuriyetçinin oy kullanmasının ardından siyasi kariyerinin tehlikede olmasına şaşırmadı.

BB1dnUr8.img?h=560&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

Oylama sadece Gonzalez'e Ohio'daki evine mal olmakla kalmadı; aynı zamanda gelecek yıl Senato sandalyesi için aday olma şansını da neredeyse tamamen sildi. Ama hâlâ kendisi ve partisinin geleceği için savaşıyor.

Gonzalez, suçlama oylamasında diğer dokuz Cumhuriyetçi Meclis üyesine katıldığından beri ilk ulusal röportajında "Hiçbir zaman havluya atmadım," dedi. "O yüzden neden başlayacağımı bilmiyorum."

Trump'ın Senato'daki görevden alma davasının Pazartesi günü başlamasından birkaç gün önce konuşan Gonzalez, tartışmanın her yönden evine döndüğünü ve Perşembe günü seçmenlere hitap etmek için bir tele-belediye binası düzenleyeceğini söyledi.

Yerel veya eyalet partileri, potansiyel veya halihazırda ilan edilmiş birincil meydan okuyucular ve Trump'a yakın ulusal Cumhuriyetçilerden gelen itirazlar gibi suçlama için oy kullanan diğer Cumhuriyetçiler gibi bir tepkiyle karşı karşıya. Daha aşırı tarafta, Gonzalez, ailesinin güvenliği konusunda yerel kolluk kuvvetleri ve FBI ile temas halinde olduğunu söyledi.

NBC News, geçen sonbaharda Trump için sağlam bir şekilde giden kuzeydoğu Ohio bölgesindeki seçmenlerle yaptığı görüşmelerde Gonzalez'in oyuna ilişkin karışık bir görüş buldu.

BB1dnUrm.img?h=746&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

"Ben aptal değilim," dedi Gonzalez. "Bu oylamanın ne anlama geldiğini ve siyasi kariyerim için potansiyel olarak ne anlama gelebileceğini anlıyorum.

"Kendime sormam gerekiyordu, şu anda ne olduğuna inanıyorum?" ekledi. "Ve ben sadece şu anda değil, tüm Amerikan tarihi için doğru oylamanın ne olduğuna inanıyorum? Bundan yirmi yıl sonra, 30 yıl sonra, bundan 50 yıl sonra, insanlar 6 Ocak hakkında ne diyecek?"

Onun için cevap "çok açık".

"Tarihin uzun çizgisi boyunca" dedi, "Bunun doğru oy olduğuna inanıyorum ve geleceğin tüm başkanlarına ve Oval Ofis'i almayı düşünen herkese doğru mesajı göndereceğine inanıyorum."

Neden yaptı
36 yaşındaki Gonzalez, Mecliste ikinci dönemini sürdürüyor. Halka açık hikayesi, 15 yıldan daha uzun bir süre önce Ohio Eyalet Üniversitesi'nde geniş bir alıcı olarak rol aldığı zaman başladı. Indianapolis Colts'un ilk tur draft seçimiydi ve yaralanmalar devralınmadan önce birkaç verimli sezon geçirdi. 2012'de bir ESPN raporu, Gonzalez'in "sakatlık geçmişi son yıllardaki diğer herhangi bir NFL oyuncusuna rakip veya aşıyor" dedi.

Yakında profesyonel hayatının ikinci aşamasına başlayacak ve bir teknoloji ve eğitim şirketi yönetmeden önce Stanford Üniversitesi'nden yüksek lisans derecesi alacaktı. İlk olarak 2018 döngüsünde başkanlık için koştu ve bir ön seçimde Trump destekli bir rakibi yenen nadir GOP adayı oldu.

Kongre'deki ilk yıllarında nadiren Trump'ı geçti. Ancak son zamanlarda bazı önemli kırılmalar oldu. Trump'ın karşı çıktığı Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası'na oy verdi ve ardından Trump'ın vetosunu geçersiz kılmak için oy kullandı. Ayrıca Trump'ı veto ederek oynadığı iki partili Covid-19 yardım tasarısı hakkında halkı yalan söylemek veya yanıltmakla suçladı.

Ardından Gonzalez, Kongre Binası isyanından sonra Pennsylvania ve Arizona seçmenlerini kabul etti ve günler sonra Trump'ın "Amerika Birleşik Devletleri Kongresi'ne saldıran bir çeteyi örgütlemeye ve kışkırtmaya yardım ettiğini" ve ayaklanma sırasında "görevinden ayrıldığını" söyleyerek Trump'ı suçlamak için oy kullandı. .

Gonzalez, Aralık ayındaki Seçici Kurul sertifikası ve "Çalmayı Durdur" mitinginden sonra Trump'ın seçimi bozma çabalarının yanı sıra, Kongre Binası saldırıya uğradığında yaptığı yorumlar ve eylemleri - ya da eylemsizliği - tarttığını söyledi.

Gonzalez, "Oturan bir başkanın bir seçimi devirme ve kendisini cumhurbaşkanı olarak yeniden yerleştirme yönündeki anayasaya aykırı bir girişim olduğunu düşünüyorum. "Bu, Üçüncü Dünya ülkelerinde olan türden bir şey. Bu, tüm Amerikalıların tutkuyla itiraz etmesi gereken bir şey."

Herhangi bir şey onu suçlama yanlısı kampa sıkıca ittiyse, saldırı başladığında Trump'ın tavrı buydu. Trump'ın şiddeti "olabildiğince çabuk" sona erdirme sorumluluğu olduğunu söyledi. Bunun yerine, "durumu yatıştırmak için başkandan herhangi bir yanıt almamız saatler aldı."

Ohio, Cumhuriyetçi Senatör Rob Portman'ın emekli olmasıyla birlikte 2022'de açık bir Senato koltuğuna sahip olan giderek artan bir GOP devletidir. Gonzalez bir rakip olarak kabul edilirdi, ancak olasılıkları görevden alma oylamasından sonra iptal edildi.

Wayne County GOP başkanı Doug Deekan, "Evet, karışıma dahil edilirdi" dedi. "Ama bu oylamanın ona üs ile zarar verdiğini söyleyebilirim.

"Cumhuriyetçi bir ön seçimde, o oyu aldığınızda, üzerindeki mürekkep hâlâ taze, bir sayfadaki mürekkep hala nemli, bu size zarar verecek," diye ekledi Deekan. "Ve işte böyle."

Üst düzey bir kongre yardımcısı Gonzalez'in umutlarını daha katı bir şekilde ifade etti. Yardımcı, "Gonzalez Senato'ya aday olmaya karar verirse, vardığında ölür" dedi.

Gonzalez onun "o yarışa girme ihtimalinin çok çok düşük olduğunu" söyledi.

'Kararlı bir sürpriz'
Ohio'nun 16. Kongre Bölgesi, Cleveland'ın batısındaki banliyöleri güneyde Wooster ve Wayne County ve doğuda Portage County'ye kadar uzanır. En doğu ucu, Kanton'daki Pro Football Hall of Fame'den sadece birkaç blok ötede başlıyor.

Trump, bölgeyi Kasım ayında 15 puanla kazandı ve batı yarısında yapılan bir gezinti, karla kaplı çimenlerde hala sergilenen düzinelerce Trump işareti ve bayrağı buldu. Gonzalez ilçeyi 26 puandan fazla taşıdı.

Yine de, hala Trump'a sadık olan yerel Cumhuriyetçilerin baskılarıyla karşı karşıya kaldı.

Son dakika haberleri ve siyaset için NBC News uygulamasını indirin

Portage County GOP başkanı Amanda Suffecool bir mektupta yerel partinin "oyunuzun günümüz toplumunda çok yaygın olan medya dönüşünden etkilenmiş olabileceğine" ve "Portage County seçim bölgesini temsil etmediğine" inandığını yazdı. . Sakinlerimizin birçoğu sizin için hain veya turncoat gibi daha güçlü kelimeler kullandı. "

Suffecool bir röportajda Gonzalez'in Trump aleyhindeki oyunun "kesin bir sürpriz" olduğunu söyledi.

"'Ne düşünüyor' gibiydi" dedi. "Ohio, Donald Trump'a çok katı davrandığında, bana göre bu onun sorumluluğu. Seçmenlerini temsil etmesi gerekiyor."

BB1dnOOE.img?h=720&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

Önümüzdeki yıl potansiyel bir birincil rakip, 2018'de Trump'ın desteğiyle kendisine karşı çıkan eski devlet temsilcisi Christina Hagan. Herhangi bir karar vermeden önce yeni bir Ohio kongre haritasının yayınlanmasını beklediğini söylüyor.

Hagan, "Ohio'daki Cumhuriyetçi kongre delegasyonumuzun tek bir üyesi tarafından alınan tek bir oy için daha büyük miktarda tepki görmedim," dedi.

Wooster'dan Cumhuriyetçi seçmen 70 yaşındaki Jay Ratzel, görevden alınmanın yanlış olduğunu ve artık görevde olmadığı için Trump'ın yalnız bırakılması gerektiğini hissettiğini söyledi. Gonzalez, "Demokratların iktidarda oldukları için taraf olduğunu" söyledi.

Ancak Medine'nin sol eğilimli bir sakini olan Dillard Lester için Gonzalez'in suçlama kararı "oldukça cesurdu". Önümüzdeki yıl Gonzalez'e oy verebilir, "ön seçimden geçebileceğini varsayarsak."

"Daha önce ona oy vermedim," dedi Lester. "Ama onu ödüllendirmek için ona oy vermeyi düşündüm."

Şu anda GOP'un gittiği yöne gelince, Gonzalez "bu hikayede çok şey kaldı" diye düşündüğünü söyledi.

"Bugün Cumhuriyetçi Parti’nin ilerleyişi için tasvir edilen şeyin, bundan iki ve dört yıl sonra göreceğimiz şey olduğunu sanmıyorum," dedi. Cumhuriyetçilerin Trump'ın politikalarını kucaklayabileceklerine inandığını ve "aşırılığı kınamada net" olduğunu söyledi.

"Umarım oraya gideriz, çünkü bunun ülke çapında yankı uyandıracak bir şey olduğunu düşünüyorum." Dedi. "Bu aşırılık yanlısı hareketlerin bazılarıyla ayak oyunları oynarsak, bu bizim zararımıza olur. Ama daha da önemlisi, bu ülkenin aleyhine olur."

Kaynak: ABC NEWS

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Hoyer, Greene'in Demokrat milletvekillerinin yanında silah tutmasını kınadı

673eb88a8e8731d59ee34d80da156721

Temsilci Steny Hoyer, Temsilci Marjorie Taylor Green tarafından yapılan bir Facebook gönderisinde, Temsilci Alexandria Ocasio-Cortez, Temsilci Ilhan Oman ve Temsilci Rashida Tlaib'in fotoğraflarının yanında silah tuttuğunu göstererek retoriği kınadı ve "Onlar insanlar. Onlar bizim meslektaşlarımızdır. "

Kaynak: NBC NEWS

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Anket, Cumhuriyetçilerin% 65'inin Biden’ın seçiminin meşru olduğuna inanmadığını söyledi

BB1dqUzq.img?h=746&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

WASHINGTON (AP) - Göreve başladıktan yaklaşık iki hafta sonra yapılan yeni bir ankete göre, Cumhuriyetçilerin yaklaşık üçte ikisi Joe Biden'in yasal olarak cumhurbaşkanı seçilmediğini söylüyor.

Associated Press-NORC Halkla İlişkiler Araştırma Merkezi tarafından yapılan anket, Cumhuriyetçilerin% 33'ünün Biden'in meşru bir şekilde Amerika Birleşik Devletleri'nin 46. başkanı olarak seçildiğini söylerken,% 65'i seçilmediğini söylüyor. Genel olarak, Amerikalıların kabaca üçte ikisi Biden'in meşru bir şekilde seçildiğini söylüyor, neredeyse tüm Demokratlar böyle diyor.

Eski Başkan Donald Trump ve müttefikleri, 2020 seçiminin sonucuna aylarca itiraz ettiler, onun çalındığını ve önemli eyaletlerde hileli oylama yapıldığını iddia ettiler. Mahkemeler davalarda bu iddiaları reddetti. Eyalet ve yerel seçim yetkilileri, oylamanın adil ve güvenli olduğunu doğruladı ve bazı durumlarda yeniden doğruladı. Trump’ın kendi başsavcısı, yaygın sahtekarlığa dair bir kanıt olmadığını söyledi.

28 Ocak-Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen ankette yer alan bulgular arasında. 1:

• Yanlış bilgilendirme kampanyası, seçim sonuçlarının belgelenmesini bozmak isteyen bir grup Trump yanlısı isyancının 6 Ocak'ta ABD Kongre Binası'nı kuşatmasıyla sonuçlandı. Şimdi, iki kez görevden alınan tek başkan olan Trump, ayaklanmayı kışkırtma suçundan Senato'da yargılanacak. Yeni AP-NORC anketi, Amerikalıların yaklaşık yarısının Senato'nun Trump'ı mahkum etmesi gerektiğini söylerken, 10 kişiden 4'ü Senato'nun yapmaması gerektiğini söylüyor ve yaklaşık 10'da 1'i emin değil. Ancak Amerikalıların neredeyse üçte ikisi, Trump'ın Kongre Binası'nın ihlalinde en azından bir miktar sorumluluk taşıdığına inanıyor.

• 10 Cumhuriyetçiden yaklaşık 1'i, Senato'nun Trump'ı mahkum etmesi gerektiğini düşünüyor, ancak biraz daha fazla, yaklaşık 10 kişiden 3'ü, Kongre Binası'nın ihlalinden en azından kısmen Trump'ı sorumlu tutuyor. Cumhuriyetçilerin çoğu, yaklaşık dörtte üçü, Trump'ın iyi ya da büyük bir başkan olduğunu söylüyor.

• Cumhuriyetçilerin Biden’ın başkanlığıyla ilgili şüphelerinin yanı sıra, diğer anketler Trump’ın seçimlerle ilgili yanlış mesajlarının partisinde yankı uyandırdığını gösteriyor. Çoğu Trump seçmeni, kendi topluluklarında seçimlerin iyi yönetildiğini ve iyi yönetildiğini söylese de, Pew Araştırma Merkezi anketinin çoğunun, seçimlerin ülke çapındaki olmadığını söyledi. Aralık ayında yapılan bir AP-NORC anketi, Cumhuriyetçilerin% 14'ünün oylama yasalarının hükümetin bir önceki yıla göre% 1 iken 2021'de ele alması gereken en önemli öncelik olduğunu açık uçlu bir soruda gönüllü olduğunu gösterdi.

• Biden, kriz zamanında birlik çağrısında bulundu, ancak Demokrat başkan Cumhuriyetçiler arasında derin bir karamsarlıkla karşı karşıya. Cumhuriyetçilerin yaklaşık dörtte biri, Biden'ın işini yürütme şeklini onayladıklarını söylüyor; bu, çoğu modern başkan için standart olan balayı dönemini yaşıyor olabileceğinin bir işareti. Ancak yaklaşık dörtte üçü onaylamıyor. Cumhuriyetçilerin kabaca üçte ikisi, Biden’ın Beyaz Saray’ı etkin bir şekilde yönetme becerisine güven duymuyor ve bu konuda pek çok kişi, ekonomiyi idare etmek için ona güvenmediğini söylüyor. Yaklaşık yarısı, koronavirüs salgınıyla başa çıkma yeteneğine şüpheyle bakıyor.

• Anket ayrıca Cumhuriyetçi liderlerin Trump sonrası bir dönemde zorluklarla karşılaşabileceklerini gösteriyor. Amerikalıların yaklaşık üçte ikisi Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell hakkında olumsuz bir görüşe sahip; yaklaşık 10 kişiden 2'si onu olumlu görüyor ve pek çoğu bunu söyleyecek kadar bilmiyor. Amerikalıların McConnell hakkında olumsuz bir görüşe sahip olduklarını söyleyenlerin yüzdesi, Şubat 2020'den bu yana önemli ölçüde arttı, yaklaşık 10 kişiden 4'ü olumsuz bir görüşe sahip olduğunu söyledi. Cumhuriyetçilerin yaklaşık yarısının olumsuz bir görüşü var, bu da yaklaşık çeyrek yıl öncesine göre. McConnell, cumhurbaşkanının görevden alınmasının anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle görevden alma davasının reddine Cumhuriyetçilerin çoğunluğuyla oy verdi, ancak daha önce eski cumhurbaşkanının isyan için bir miktar sorumluluk taşıdığını söylemedi.

Meclis Azınlık Lideri Kevin McCarthy, liderlik meslektaşlarından çok daha az tanınmaktadır ve Amerikalıların yaklaşık yarısına yakını, onun hakkında fikir verecek kadar yeterince şey bilmediklerini söylemektedir. Cumhuriyetçiler arasında her 10 kişiden 3'ü olumlu görüşleri olduğunu ve bu konuda pek çoğunun olumsuz görüşleri olduğunu söylüyor. Anket, Meclis Perşembe günü parti çizgisine yakın bir oylamada Temsilci Marjorie Taylor Greene'i Demokratlara karşı şiddeti destekleyen ve nefret dolu komplo teorilerini destekleyen geçmiş açıklamaları üzerine komite gönderilerinden çıkarmaya karar vermeden önce yapıldı. McCarthy, Greene'nin görüşlerinin "partimin görüşlerini temsil etmediğini" söyledi, ancak onun Meclis komitelerinden çıkarılmasına şiddetle itiraz etti.

Bu arada, Cumhuriyetçilerin yaklaşık dörtte üçü Trump hakkında olumlu bir görüşe sahip olduklarını söylüyor.

1.055 yetişkinin katıldığı AP-NORC anketi 28 Ocak - Şubat arasında yapıldı. 1 NORC’un ABD nüfusunu temsil etmek üzere tasarlanmış olasılığa dayalı AmeriSpeak Panelinden alınan bir örnek kullanılarak. Tüm katılımcılar için örnekleme hatası marjı artı veya eksi yüzde 3,8 puandır.

Kaynak: MarketWatch

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Yeni video, uzun süredir Trump danışmanı Roger Stone'un, Capitol isyanından sadece saatler önce aşırı sağcı Yemin Muhafızları ile çevrili olduğunu gösteriyor

BB1drstN.img?h=560&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

Yeni bir video, Roger Stone'un 6 Ocak'ta Yemin Muhafızları milis grubu üyelerinin yanında olduğunu gösteriyor.

ABC News tarafından elde edilen video, Stone'un askeri tarzda giysiler giyen adamlarla konuştuğunu gösteriyor.

Stone, Trump mitingine katıldığını reddetti ve kimin güvenliğinin bir parçası olduğunun farkında olmadığını söyledi.

ABC News tarafından Cuma günü yayınlanan yeni bir video, uzun süredir Trump danışmanı Roger Stone'un 6 Ocak'taki ölümcül Capitol isyanlarından sadece saatler önce Yemin Muhafızları milis grubunun üyeleriyle çevrili bir DC otelin önünde durduğunu gösteriyor.

Görüntüler, Stone'un Beyaz Saray'dan sadece birkaç blok ötede bulunan Willard InterContinental otelin dışında Trump destekçileriyle fotoğraf çekip tokalaştığını gösteriyor.

Stone etrafta dolaşıp insanları selamlarken, onu yakından takip eden bir grup Yeminli görülebilir. Erkekler askeri tarzda giysiler ve üzerlerinde Yemin Muhafızları logosu bulunan diğer aksesuarlar giyiyorlar.

Videonun bir noktasında Stone, onlarla birkaç kelime alışverişinde bulunurken görülebilir.

Videoda kayda değer bir diğer an da kamera dışındaki bir destekçinin Stone'a şunu sormasıdır: "Öyleyse, umarım bugün bunu elde ederiz, değil mi?" cevabını verir: "Göreceğiz." İkisinin neyi kastettiği belli değil.

Aşağıdaki anı izleyin:

Stone, videoya yanıt olarak ABC News'e "Kongre Binası'ndaki isyan hakkında önceden bilgim yoktu," dedi. "Bana ve aileme yönelik birçok tehdit nedeniyle gerekli olan güvenliği sağlamak için gönüllü olanların isimlerini bile söyleyemedim."

ABC'nin bildirdiğine göre eski danışman, "Çalmayı Durdur" mitingine katılmadığı konusunda ısrar etti ve tekrar tekrar "Dulles Havaalanına gidene kadar otelimden asla ayrılmadığını" söyledi.

Daha önce, Trump'ın eski danışmanı 2020 seçimlerinin sonuçlarına itiraz etmek için düzenlenen mitingin kurulmasına yardım ederken, Yemin Muhafızlarının Capitol isyanlarından önceki gün Stone ile seyahat ettiği bildirilmişti.

ABC News videosu, milis grubunun da ayaklanma gününde onunla birlikte olduğuna dair ilk görsel kanıt.

Videodaki Yemin Muhafızlarının beş kişinin ölümüyle sonuçlanan Capitol isyanlarına katılıp katılmadığı belirsiz.

On binlerce üye sayısına sahip aşırı sağ milis grubu, FBI tarafından ABD Kongre Binası kuşatması sırasında milletvekillerinin izini sürmek için bir çabayı koordine etmekle suçlanıyor.

Adalet Bakanlığı'na göre, geçtiğimiz hafta üç üyesi komplo, resmi bir takibi engellemek ve devlet malına zarar vermekle suçlandı.

Güney Yoksulluk Hukuk Merkezi'ne göre grup üyeleri, tüm askeri ve polis memurlarının Anayasa'yı yerli ve yabancı tüm düşmanlara karşı savunması gerektiği yeminini yerine getirdiklerini iddia ediyor.

Kaynak: Business Insider

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

"Kendi Yerel Ordusu": G.O.P. Militanlarla Müttefik Olmuş

LANSING, Mich. - Düzinelerce ağır silahlı milis, Demokrat valinin pandemiyi yavaşlatmak için verdiği evde kalma emrini protesto etmek için geçen Nisan ayında Michigan Eyalet Binası'na toplandı. Ayağa kalkarak, yasama işini durdurdular, zemine doğru ilerlemeye çalıştılar ve aşağıdaki milletvekilleri üzerinden galeriden fırlatılan tüfekler.

BB1dvLs4.img?h=630&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

Başlangıçta, Cumhuriyetçi liderlerin yeni müttefikleri hakkında bazı endişeleri vardı. Optikler iyi değildi. Eyalet Senatosu çoğunluk lideri Mike Shirkey, protesto düzenleyicilerinden birine göre bir dahaki sefere onlara silah getirmemelerini söyle ”dedi. Ancak Michigan’ın en yüksek rütbeli Cumhuriyetçisi, planlamacıların silahlarla geri dönmekle tehdit etmelerinden ve "milislerin Capitol çimenliğindeki çocuklara imza atan ve patlayan AR-15'leri dağıtmasından sonra geldi."

Organizatör Jason Howland, bir sosyal medya gönderisinde şunları yazdı, Bay Shirkey amaca yardım etmeyi kabul etti ve "bir sonraki etkinliğimizde konuştu."

Başkan Donald J. Trump'ın - "LIBERATE MICHIGAN!" Geçen yıl Lansing - Michigan’daki Cumhuriyetçi Parti’deki daha önceki bir güç gösterisinden sonra, yeni cesaretlendirilmiş paramiliter grupların ve diğer kanunsuzların desteğini memnuniyetle karşıladı. Önde gelen parti üyeleri milislerle bağlar kurdular veya devlet etrafında bir dizi miting ve çatışmada gözdağı kullanarak silahlı aktivistlere zımnen onay verdi. Eyalet Binası'na yapılan bu saldırı, şimdi, aylar sonra Amerika Birleşik Devletleri Kongre Binası'nda ülkenin yarısında gerçekleşen saldırının bir habercisi gibi görünüyor.

Salı günü Senato, 6 Ocak Capitol isyanını kışkırtma suçlamasıyla Bay Trump'ın görevden alma davasına başlarken, Michigan'da olanlar, parti liderlerinin siyasi hedeflere ulaşmak için militanlık kültürüne nasıl uyum sağladığını açıklamaya yardımcı oluyor.

Michigan, eyalette alışılmadık şekilde yaygın olan, kendini tanımlayan özel milisleri hoş görme geleneğine sahiptir. Ama aynı zamanda üst düzey parti liderlerinin dikkatini çeken kritik bir seçim savaş alanıdır ve paramiliter gruplarla Cumhuriyetçi ittifak, ulusal partinin kendisini eski cumhurbaşkanının gölgesinden kurtarmasının ne kadar zor olabileceğini ve bu saldırganlığa başvurduğunu göstermektedir. tabanının parçası.

Michigan Demokratlarından Temsilci Elissa Slotkin 6 Ocak saldırısı hakkında “Şiddet olacağını biliyorduk” dedi. Saldırı tüfekleriyle milisler gibi taktikleri onaylamak eyalet milletvekillerini korkutuyor "şiddeti normalleştiriyor", geçen hafta gazetecilere verdiği demeçte, "ve Michigan maalesef bunu epeyce gördü."

Kongre Binası fırtınasıyla bağlantılı olarak Michigan'dan altı Trump destekçisi tutuklandı. Eski bir denizci olan bir Capitol Polisi memurunu hokey sopasıyla dövmekle suçlanan biri, daha önce Michigan Cumhuriyetçilerinin Detroit'te oy pusulası sayımını bozmaya çalışmak için düzenlediği bir protestoda silahlı milislere katılmıştı.

Bu protestonun baş organizatörü Meshawn Maddock, cumartesi günü Cumhuriyetçi Parti'nin eşbaşkanlığına seçildi - en iyi mevkileri kazanan dört ölümcül Trump sadık üyesinden biri.

Bayan Maddock, 6 Ocak mitingi için Washington'a giden 19 otobüsün doldurulmasına yardım etti ve Michigan Capitol'e Nisan silahlı müdahalesini savundu. Michigan Demokratlarından Temsilci Rashida Tlaib, o sırada Siyah göstericilerin yasa koyucuları bu şekilde tehdit etmesine asla izin verilmeyeceğini öne sürdüğünde, Bayan Maddock Twitter'da "Lütfen bize 'tehdidi' gösterin?"

"Ah doğru, silahlı birinin tehdit ettiğini düşünüyorsun," diye devam etti. "Bu bir sebepten dolayı bir hak ve sebebi de SİZ."

30 Nisan silahlı protestosunun baş organizatörü, yerel bir Cumhuriyetçi yetkili olan Ryan Kelley, geçtiğimiz hafta vali adaylığını duyurdu. "Milislerle çok yakın ilişki kurmak - bu kötü bir şey mi?" bir röportajda dedi. Kendisine yakın bir Trump yanlısı aktivist olan Londa Gatt, geçtiğimiz ay eyalet çapında Cumhuriyetçi bir kadın grubunda liderlik pozisyonuna getirildi. Milisleri ve Proud Boys'u protestolarda karşıladı ve sosyal medya sitesi Parler'da şöyle yazdı: "BLM insanları yok ederken / öldürürken, Gurur Çocuklar gerçek vatanseverlerdir." Savcılar, Proud Boys üyelerini 6 Ocak saldırısında başrol oynamakla suçladılar.

BB1dvGEo.img?h=630&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

Eyalet Binası protestosundan iki hafta sonra, Cumhuriyetçi lider Bay Shirkey, daha sonra Gov. Gretchen Whitmer'ı kaçırmak için komplo kurmakla suçlanacak olan bir milis üyesiyle sahnede aynı organizatörlerin yaptığı bir mitingde göründü.

Bay Shirkey, milislere “Ayağa kalkın ve hükümetin otorite iddiasını test edin” dedi. Sana şimdi her zamankinden daha çok ihtiyacımız var.

Washington'daki ayaklanmanın ardından, bazıları bu tür onayların partinin geleceğini tehlikeye attığını savunuyor. Michigan partisinin eski yönetici direktörü ve vokal Trump eleştirmeni Jeff Timmer, "Cumhuriyetçi Parti'nin kendi iç ordusu var gibi" dedi.

BB1dvZXY.img?h=629&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

Uzun Hikaye

Mafya ABD Kongre Binası'nı kasıp kavurmadan çeyrek asır önce, Michigan'dan bir paramiliter lider aynı binada oturdu ve erken uyarı atışı yaptı.

Michigan Milislerinin kurucusu Norman Olson, Haziran 1995'te Oklahoma Şehri bombalamasının ardından hükümet karşıtı hareketin büyümesini araştıran bir Senato komitesinin karşısına çıktı. Gömleğinde "Komutan Olson" yaması olan askeri kıyafetler giymiş, küçümseyerek konuştu.

Olson, "Hükümetteki baskıya ve zorbalığa karşıyız," dedi, "ve çoğumuz, bu yolsuzluk ve zulmü en iyi temsil ettiğiniz sonucuna varıyoruz."

Birçok Amerikalı için, Anayasa'nın kendi kendini tayin eden savunucularının, paranoyak bir hükümetin aşırılığı vizyonunda silahlanmayı haklı çıkardığını dinlemek sarsıcıydı. Ama Michigan'da buna alışmışlardı.

Yaklaşık bir düzine ila 18 silahlı grup, Michigan geneline, çoğunlukla kırsal ilçelere dağılmış durumda, üyelikleri siyasi ve ekonomik akımlarla dalgalanıyor. Eyalet çapında aktif üyelerin tahminleri genellikle yüzlerdedir.

Devletin hafif silah yasaları - kamuya açık bir şekilde ateşli silah taşımaya izin veriliyor - aynı zamanda onu diğer silahlı aşırılık yanlıları için bir karşılama yeri haline getiriyor. Proud Boys veya Boogaloo hareketinin üyeleri geçen yıl Michigan'daki protestolara rutin olarak katıldı ve bazen Black Lives Matter aktivistleriyle kavga ettiler.

Bununla birlikte, daha geleneksel milislerin çoğu için sosyalleşme genellikle sondaj kadar önceliklidir. Ateşli silahlar eğitimi kamp ve aile gezileriyle karıştırılıyor - geçen sonbaharda, Güneydoğu Michigan Gönüllü Milisleri üyeleri, çocukların fasulye torbaları fırlattığı, annelerin ızgara çizburger yaptığı ve AR-15 tüfeklerinin çim sandalyelere yaslandığı bir parkta piknik yapmak için toplandı. Bazılarının tişört sattıkları ve silah dükkanlarının reklamlarını taşıdıkları web siteleri vardır.

BB1dvZY1.img?h=630&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

Ancak Michigan’ın milis zaman çizelgesine göre örülmüş, kalıcı bir tehdit zinciri. 20. yüzyılın başlarında, Detroit ve diğer yerlerdeki kamu görevlilerini içeren paramiliter bir grup olan Kara Lejyon, Ku Klux Klan'ın bir kolu olarak başladı ve çok sayıda cinayet ve terörizmle bağlantılıydı.

BB1dvYly.img?h=630&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

Oklahoma Şehri bombalamasında 168 kişiyi öldüren Timothy McVeigh ve Terry Nichols'un Michigan'daki milis üyeleriyle bağlantılı olduğu bildirildi, ancak Bay Olson şiddetli söylemleri nedeniyle geri çevrildiklerini söyledi. Sonrasında milisler, Yeni Dünya Düzeni'nden hayali tehditlere hazırlanmak için büyük ölçüde komplo siyasetinin sınırlarına sürüldü.

BB1dvR3V.img?h=630&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

Ancak Doğu Michigan Üniversitesi'nde siyasi aşırılık eğitimi almış emeritus tarih profesörü JoEllen Vinyard, Cumhuriyetçi Parti son yıllarda sağa doğru kayarken, bu grupların yavaş yavaş orada bir yuva bulduklarını söyledi. İşbirliğinin çoğunun silah sahipliğini savunmaya odaklandığını söyledi.

Dr. Vinyard, "Cumhuriyetçi Parti'de bu insanlara karşı geçmişte olmayan makul miktarda sempati olduğunu düşünüyorum" dedi. "Artık çok daha yakın bir ilişki."

BB1dvZY3.img?h=630&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

Covid-19 İsyanı

Michigan Cumhuriyetçileri ve militan gruplar kendilerini aynı ideolojik alanı paylaşırken bulmuşlarsa, artan bir dizi olay onları protestolar ve mitingler için bir araya getirdiği için ortak zeminleri gerçek oldu. Valinin tecrit emirlerine itiraz ederek başladılar.

BB1dvYlJ.img?h=630&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

Cumhuriyetçiler on yıl boyunca Michigan Yasama Meclisinin her iki evini de kontrol ettiler ve Bayan Whitmer'ın 2019'da göreve gelmesinden önceki sekiz yıl boyunca valinin malikanesini ellerinde tuttular. Bay Trump'ın küstah milliyetçiliği, partiyi sağa iterken ılımlı Cumhuriyetçileri ve bağımsızları yabancılaştırmıştı.

Geçen 1 Nisan'a kadar, Covid-19 Michigan'da, özellikle Detroit'te 300'den fazla kişiyi öldürdü ve Bayan Whitmer, gerekli olmayan tüm işyerlerinin kapatılmasını emretti. Bayan Maddock, 15 Nisan'da protesto çağrısında bulunarak muhalefeti toplayarak zaman kaybetmedi.

Başkanın yeniden seçim kampanyasının Women for Trump kanadının ulusal bir danışma kurulu üyesi olarak, Michigan'a yaptıkları birçok ziyarette sık sık Bay Trump ve vekilleriyle birlikte göründü. Kefalet tahvili işinin sahibi olan kocası Matt Maddock, kefaletle atlama tellerini tutuklamakla övünen, Detroit banliyölerinden bir eyalet milletvekili.

BB1dvGEv.img?h=630&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

Ülkede evde kalma emirlerine karşı yapılan ilk büyük protestoda, binlerce araba, kamyon ve hatta birkaç çimento karıştırıcısı, Bayan Maddock'un Gridlock Operasyonu adını verdiği Lansing'deki Eyalet Binası çevresindeki sokakları sıkıştırdı. Yaklaşık 150 gösterici, Kongre Binası bahçesinden “onu kilitle” sloganları atmak için araçlarını terk etti - 2016'da Hillary Clinton hakkındaki savaş çığlığını Bayan Whitmer'a yönlendirerek. Birkaç Konfederasyon bayrağı salladı. Michigan Liberty Militia'nın yaklaşık bir düzine ağır silahlı üyesi de ortaya çıktı.

Bayan Maddock, o gece Fox News Channel'da Michigan'ı bir "tiranlık" ilan etti, ancak daha sonra silahlı adamlardan uzaklaştı. Kar amacı gütmeyen bir haber kuruluşu olan Bridge Michigan'a, "Elbette milisler beni hayal kırıklığına uğratıyor, Konfederasyon bayrağı - bakın, onlar sadece aptallar," dedi.

Bay Trump, iki gün sonra "ÖZGÜRLÜK MICHIGAN" adlı tweet attı ve Bayan Maddock’un protestosu, ülke çapında bir diğer dalgaya ilham verdi.

Michigan'daki yerel silahlı gruplar daha fazla gösteriyi tartışmaya başladığında, çoğu Cumhuriyetçi ilk başta onlardan uzak durdu. Özgürlük Milislerinin bir üyesi olan Phil Robinson, “'Milis' kelimesinden korkuyorlardı” diye hatırlıyordu.

Ancak grubu, Grand Rapids'in bir banliyösünde bir emlak komisyoncusu ve Cumhuriyetçi planlama komiseri olan Bay Kelley ve salgını en aza indiren çevrimiçi videolar yayınlayan yerel bir satış danışmanı olan Bay Howland'da istekli destekçiler buldu. Kelley bir röportajda, evde kalma kısıtlamalarını “anayasaya aykırı” olarak nitelendirdiler ve Amerikan Yurtseverler Konseyi'ni “anayasal bir hükümeti yeniden kurmak ve sürdürmek için” kurdular.

Yasama Meclisi, valinin kısıtlamalarının uzatılması için 30 Nisan'da toplanırken, Bay Kelley ve milis müttefikleri, bazıları saldırı silahlı çok sayıda silahlı adam da dahil olmak üzere yüzlerce protestocuyu topladı. Bir gösterici, kamyonetinin arkasına ilmik astı. Bir başkası "zorbaların ipi aldığını" uyaran bir tabela tutuyordu. Düzinelerce Kongre Binası'na girdi, bazıları öfkeyle alt odaya girişi talep etti.

Demokratik azınlığın lideri Temsilci Donna Lasinski, "İşimizi yapmamamız için taciz edildik ve sindirildik" dedi. Milletvekillerinin dehşete kapıldığını da sözlerine ekledi.

Cumhuriyetçi yasa koyucu ve Bayan Maddock’un kocası Bay Maddock, davetsiz misafirlerin bazılarını tanıdı ve onlarla görüşmek için Meclis katını terk etti. Daha sonra Detroit News'e “Silahlı insanların etrafında olmayı seviyorum” dedi.

Bay Trump da onların yanında yer aldı. "Michigan Valisi biraz verip ateşi söndürmeli" diye tweet attı. "Bunlar çok iyi insanlar."

Diğer Cumhuriyetçiler de silahlı aktivistlerin varlığını kabul ettiler. Bay Kelley ve Bayan Maddock'un düzenlediği protestolara katılan Bayan Gatt, “dahil olmaya başladığımda milisler tarafından korkutulduğunu” söyledi, ancak kısa süre sonra fikrini değiştirdi.

“Onların da bizim gibi ülkelerini seven vatanseverler olduklarını görebildim” dedi ve “hepsi Cumhuriyetçi” olduklarını ekledi.

Senato lideri Bay Shirkey başlangıçta daha temkinliydi. Kürsüden ilahiler söylemesi ile tanınan bir imalat şirketinin kurucusu Bay Shirkey, 30 Nisan'da “sindirme ve fiziksel zarar tehdidini” eleştiren ve silahlı protestocuları “bir avuç serseri” olarak nitelendiren bir açıklama yaptı.

Yine de galeride onlarla karışmıştı. Yaklaşık iki hafta sonra Grand Rapids'de milislerle çevrili olan senatör, Bay Howland ve Bay Kelley tarafından da düzenlenen bir etkinlikte, bir konuşmasında, "ahmaklar" yorumu için onu göreve aldıklarını ve bunu etkili bir şekilde geri çektiğini söyledi.

Bir röportajda, o ay ofisinde bir avuç milis lideriyle bir "davranış kuralları" oluşturmak için özel olarak bir araya geldi. "İnsanlarına bir odada canlı bir mermi olmadığından emin olmalarını mı söylüyorsun?" dedi konuşmayı anlatarak. Bu iyi bir başlangıç olur.

Mayıs ayında silahlı adamlar Owosso'daki bir berber dükkanının önünde günlerce nöbet tuttular ve mal sahibini polisten korudular, böylece kilitlenmeye meydan okuyarak saçlarını kestiler.

Bayan Maddock, davayı takip ederek, kuaförlerin Capitol çimlerinde hizmetlerini yine silahlı adamlar tarafından gözetim altında tutmaları için düzenleme yaptı.

Devlet G.O.P. hızla kavgaya atladı. Haziran ayında, Cumhuriyetçi Parti'ye bağlı kar amacı gütmeyen bir grup, kısmen Bayan Maddock tarafından koronavirüs kısıtlamalarıyla mücadeleye adanmış yeni bir savunuculuk grubuna 600.000 dolardan fazla para sağlamaya başladı. Bay Shirkey'e bağlı bir hayır kurumu 500.000 dolar kazandı.

Irksal Gerilimler Patlıyor

Eleştirmenler, ırkın evde kalma düzeni konusundaki savaşta belirtilmeyen bir faktör olduğunu savundu. Kurallara aykırı hareket eden Cumhuriyetçilerin çoğu kırsal kesimde ve dış banliyölerde yaşayan beyaz sakinlerdi. Ancak erken dönemlerde Michigan'daki ölümlerin yüzde 40'ından fazlası, eyalet nüfusunun yüzde 15'inden azını oluşturan Detroit'te yoğunlaşan Afrikalı-Amerikalılar arasındaydı.

Bu gerilimler, geçtiğimiz yaz polisin Afrikalı-Amerikalıları öldürmesi ülke çapında protestolar başlattığında açığa çıktı.

Michigan'daki Black Lives Matter protestoları nadiren şiddetli veya yıkıcıydı ve en büyüğü Detroit'te gerçekleşti. Ancak eyaletin geri kalanındaki Cumhuriyetçiler, ülkenin başka yerlerindeki şiddet olaylarına alarmla tepki gösterdi ve Başkan Trump, "antifa" konusundaki uyarılarıyla korkularını pekiştirdi.

Korkulan isyancılara karşı direnme çağrıları, partiyi ve militan müttefiklerini daha da yakınlaştırdı.

Cumhuriyetçi bir eyalet yasa koyucusu ve gizli bir silah eğitimi işinin sahibi olan Gary Eisen, Facebook sayfasında “Liberaller bela ve sivil kargaşa arıyor ve muhafazakarlar buna HAZIRLIKLI” diye yazdı. "Belki birkaç dergi daha yüklerim diye düşündüm," diye ekledi, daha sonra şaka yaptığını söyledi.

Haziran ayında, Bay Kelley tarafından yaklaşık 50 milis bir araya gelerek, kasabası Allendale'deki bir Konfederasyon askerinin heykeli nedeniyle birkaç düzine Black Lives Matter protestocusuna karşı mücadele etti. Black Lives Matter hareketinden bir aktivist olan 20 yaşındaki Ali Bates, "Orada çocuklar vardı ve milis üyeleri insanlara silah doğrultuyordu" dedi.

Bay Kelley, Allendale'e gelenden korktuğunu söyledi. Kelley, bir röportajda Bay Trump'ı yineleyerek, "Ülkenin her yerindeki heykeller yıkılıyor, insanlar ateşe veriyor, her yerde isyan çıktı" dedi. "Buraya gelip kamu malını yok etmeyeceksin."

Demokratları şiddeti teşvik etmekle suçladı. “Demokratların antifaları var; BLM var ”dedi. "Demokratlar, tüm bunları liderlik seviyesinden savundu."

Daha önde gelen Michigan Cumhuriyetçileri, Black Lives Matter hareketini de yaklaşan bir tehdit olarak tasvir ettiler. Bayan Maddock, MLive.com haber sitesine, protestoların neden olduğu "yıkımın" "kesinlikle yıkıcı" ve "affedilemez" olduğunu söyledi.

Silahlı milisler, bazı protestolara kanun koyucu muhafızlar olarak görünerek karşılık verdi. Ağustos ayında, birkaç Black Lives Matter gösterisinin yapıldığı Kalamazoo, Michigan'da düzinelerce Proud Boys polise destek olmak istediklerini söyleyerek yürüdü. Biber gazı aldılar ve aktivistlerle yumruk kavgalarında kullandılar.

Yine de, polis şiddetine karşı protestoların zirvesinde, Bay Kelley’nin Amerikan Vatansever Konseyi, en keskin saldırılarını Vali Whitmer'a ve onun evde kalma düzenine hedefliyordu. Federal yetkilileri, bir evde kalma emri çıkararak Anayasayı ihlal ettiği için tutuklamaya çağıran resmi mektuplar yayınladı. Kelley, Ekim ayı başlarında Facebook'ta yayınladığı ve daha sonra kaldırılan bir videoda “Whitmer'ın hapse girmesi gerekiyor” dedi. "O bizim Cumhuriyetimiz için bir tehdit."

Birkaç gün sonra, federal ajanlar bir düzineden fazla Michigan milisini tutukladı ve onları valiyi kaçırmak, yargılamak ve muhtemelen idam etmek için bir komplo kurmakla suçladı.

Şüphelilerden en az ikisi, Kongre Binası'ndaki 30 Nisan protestosuna ve ayrıca Grand Rapids'de Bay Shirkey ile yapılan toplantıya katılmıştı. Savcılar, söz konusu kişilerin bir Amerikan Vatanseverlik Konseyi mitinginde başka komplocular almaya çalıştıklarını söylediler. (Bay Kelley ve Bay Shirkey olay örgüsüyle ilgili herhangi bir bilgisi olduğunu reddetti.)

Silahlı grupların aylarca süren seferberliğinin, giderek artan bir şekilde tehditkar dilin eşlik ettiği bir sonucuydu ve Bay Trump, komplocuları kınamayı reddetti. Michigan'daki bir mitingde, "İnsanlar, 'Belki bir sorundu, belki de değildi' deme hakkına sahiptir.

"Çalmayı Durdur"

3 Kasım seçimlerinden saatler sonra Bayan Maddock Facebook'ta şunları yazdı: “35.000 oy pusulası sabah 3'te birdenbire ortaya çıktı. Yardıma ihtiyacım var. " Trump destekçilerini Detroit'teki bir sandık sayma merkezinde "oylamayı izlemeye" çağırdı. "260 STAT numaralı odaya rapor verin."

Sayım, Bay Trump'ın önemli devleti kaybettiğini gösterdiği gibi, Michigan Cumhuriyetçiler, önceki yılın Black Lives Matter ve Covid-19 savaşlarının ivmesini kanalize ederek sonucu tersine çevirmek ve onu iktidarda tutmak için iki aylık bir kampanya başlattı.

Bay Kelley, Bay Howland ve silahlı milis müttefikleriyle birlikte, sandık sayımının dışında bir protesto için geldi. O ayın ilerleyen saatlerinde Kelley, Statehouse'un önünde bir mitingde koronavirüsün halkı “Joe Biden'ın seçimi kazandığına inanmaya” ikna etmek için bir hile olduğunu söyledi. Bir kadın "OY SAYAÇLARINI TUTUKLAYIN" yazılı bir tabela tuttu.

Sayımı durdurma girişimleri başarısız olunca, Bayan Maddock Aralık ayında 16 Cumhuriyetçi seçmeni, Seçim Kurulunda Demokratik oyların atılmasını engellemek için Michigan Kongre Binası'na itmeye çalıştı. Ertesi gün Washington'da "Çalmayı Durdur" haber konferansında "savaşmaya devam edeceğine" yemin etti.

6 Ocak'ta Kongre Binası'na doğru yürürken, kalabalıkların "birlikte yürüdüğüm en inanılmaz kalabalık ve insan denizi" olduğunu tweetledi.

Ayrıca, Cumhuriyetçi lider Senatör Mitch McConnell'i partisinin kontrolünü ele geçirmeye çağıran bir gözlemciye karşı Twitter'da geri adım attı. "İşte burada çok yanılıyorsun," dedi. "Artık Trump'ın partisi."

Bayan Maddock, şiddeti kınadı ve katılmadığını söyledi. Bir e-postada "Milisler veya Proud Boys söz konusu olduğunda, onlarla hiçbir bağlantım yok" diye yazdı.

Bay Kelley ve Bay Howland, isyan sırasında ABD Kongre Binası önünde çekildi. Her iki adam da herhangi bir yasayı çiğnemediklerini söylediler ve katılımcılar vatansever olduğu için olayın “ayaklanma” olmadığını savundu. Kelley, "Başkanın karşısına çıkmak için oradaydım" dedi.

Cumhuriyetçi aktivist Bayan Gatt, Aralık ayında Washington'da bir miting için Facebook'ta Proud Boys'un üyeleriyle konuştuğu bir video yayınladı ve “Michigan Proud Boys ile takılıyorum” dedi.

Kongre Binası'na yapılan 6 Ocak saldırısı sırasında, açılış töreni için kurulan iskeleye tırmandı: Facebook'ta "Meclis binasının tepesine çıktım" diye övündü.

Milislerle çalışmaya gelen Michigan Senatosu lideri Bay Shirkey, Bay Trump'ın arkasındaki hareketi sonuna kadar takip etmeyi reddetti. Kasım ayında Beyaz Saray'a çağrılan Bay Shirkey, başkanın Michigan'daki yenilgisini iptal etme girişimini reddetti.

Ancak geçen hafta bir röportajda milletvekili, yine de Kongre'ye saldıran güruhla empati kurduğunu söyledi.

"Hükümetin sadece hayatlarını onlardan çaldığını düşündükleri şeye tepki veren, kendilerini baskı altında ve bunalımda hisseden insanlardı" dedi. "Ve eylemlerini onaylamıyorum ve desteklemiyorum, ancak nereden geldiklerini anlıyorum."

Kaynak: The New York Times

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

6 Cumhuriyetçi senatörler görevden alma davasına devam etmek için oy kullandı

CNBC'den Eamon Javers, eski Başkan Trump'ın ikinci görevden alma davasının ilk gününde bugünkü duruşmayı tamamladı.

6 Cumhuriyetçi, Trump'ın mahkumiyetini savunuyor

Senato GOP’un önde gelen iki moderatörü. 2012 Cumhuriyetçi başkan adayı. Emekli, eski usul bir mali muhafazakar. Bir Nebraska Cumhuriyetçisi, devleti GOP tarafından kınama ile karşı karşıya.

BB1dxTWC.img?h=746&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

Ve Senatör Bill Cassidy'den (R-La.) Sonra Salı günü herkesi şaşırttı, hepsi bu.

Görünüşe göre sadece altı Cumhuriyetçi senatör, eski Başkan Donald Trump'ı, kendisini Trump'tan ayırması gereken parti içindeki gürültüyü artırmasına rağmen, 6 Ocak'ta bir ayaklanmayı kışkırtmaktan mahkum etmeyi düşünüyor gibi görünüyor. Salı günü, iki hafta içinde ikinci kez, diğer 44 GOP senatörü, bu hafta başlayan davanın anayasaya aykırı olduğu yönünde oy kullandı - bu oylama, beraat için 44 oy olduğuna işaret ediyor.

Senatör Mike Braun (R-Ind.) “Bu, bizim tarafımızdaki hissin ne olacağını oldukça iyi hesaplıyor” dedi. Artık kaybettiğimizi sanmıyorum.

Duruşma devam ederken açık fikirli görünen senatörlerin her biri, farklı siyasi geleceklerle karşı karşıya. Senatör Susan Collins (R-Maine) ve Cassidy yeni seçildiler ve onları yeniden seçim kaygılarından bağımsız bir karar vermeleri için güçlendirdiler; Senatör Lisa Murkowski (R-Alaska) önümüzdeki yıl seçmenlerle yüzleşmek zorunda. Senatör Mitt Romney (R-Utah) bir yıl önce Trump'ı mahkum etmek için oy veren tek GOP senatörü iken, Senatör Ben Sasse (R-Neb.), Hiç desteklemediği bir başkan hakkında son zamanlarda her zamankinden daha fazla eleştirel davrandı. Ve Senatör Pat Toomey (R-Pa.) Gelecek yıl emekli oluyor.

Sadece bir avuç Senato Cumhuriyetçisinin eski cumhurbaşkanını mahkum edip etmeme konusunda ciddi olarak tartışıp kalması, Trump'ın parti üzerindeki etkisini gösteriyor. En ateşli GOP destekçileri bile 6 Ocak'ta dilini kınarken, çoğu Senato Cumhuriyetçisi eski bir cumhurbaşkanını mahkum etmenin anayasaya aykırı olduğu savı etrafında birleşiyor, çünkü muhafazakar hukuk bilimcileri bile konunun her iki tarafını da tartışıyor.

Önceki görevden alma davasının aksine, Cumhuriyetçi Senato liderliği oylamayı kamçılamıyor. Davayı anayasal olarak gören altı Cumhuriyetçi, kartlarını birbirine yakın tutuyor ve bir karara varmadan önce her iki tarafı da dinleyeceklerini söylüyor.

"Sunulan brifinglere ve kanıtlara eşlik edeceğim ve bu noktada bir karar vereceğim," dedi Romney, "genellikle gözden kaçan unsurlardan biri de Gürcistan'daki dışişleri bakanına yapılan çağrıdır. özellikle rahatsız edici olduğunu düşünüyorum. "

Benzer şekilde, Toomey Salı günkü bir röportajda hükümlü için nihai olarak oy kullanıp kullanmayacağına dair nihai bir karar vermediğini söyledi. Ama emekli olmasaydı duruşmaya aynı şekilde yaklaşacağını umduğunu söyledi.

Bu çok ciddi bir şey, dedi Toomey. “Bunu kabul etmenin anayasal olarak caiz olduğunu düşünüyorum. Bunu yapmak için sorumluluğumuz olduğunu düşünüyorum. Ve bu nedenle, jüri üyesi olarak işimi yapma sorumluluğum var. "

Trump görevde olmadığından mahkumiyet riski, ilk görevden alma davasından daha düşük. Ve 6 Ocak ayaklanmasına giden yolda Trump'ın eylemlerinin çoğunun halka açık olduğu ve saldırı gerçekleştiğinde senatörlerin Kongre Binası'nda olduğu göz önüne alındığında, durumlar oldukça farklı.

Senato Cumhuriyetçilerinin çoğu Trump'ı aklamak için oy kullanmayı planlarken, çok azı onu şahsen savunuyor. Bunun yerine, mahkemeye karşı argümanları, eski başkanın davranışına değil, tamamen sürecin anayasaya uygunluğuna odaklanıyor.

McConnell'in yakın danışmanlarından Sen. John Cornyn (R-Texas), "Hâlâ üzgün olabilirsiniz ve 6 Ocak'ta olanlar doğru değilmiş gibi hissedebilirsiniz" dedi. Ancak, House yöneticilerinin sürecinin "emsal olarak belirlememiz gereken türden bir şeye benzemediğini" ekledi.

Meclis yöneticilerinin Trump'ı mahkum etmek için gereken 17 oydan eksik kalacağının en açık göstergesi Salı günkü oylama olsa da, senatörler bunun nihai oy pusulasını yansıtmayacağı konusunda uyardı.

4 Nolu GOP lideri Senatör Roy Blunt (R-Mo.), "Burada anayasal bir bağ olduğuna oy veren tüm [senatörlerin] mutlaka mahkumiyet için oy kullanacağından emin değilim," dedi. "Benimle aynı oyu alan birkaç kişinin günün sonunda mahkumiyet için oy verebileceklerine karar verme şansı var."

Cassidy'nin Salı günkü sürpriz oyu, bazı Cumhuriyetçi senatörlerin gerçekten karar vermediklerini ve Temsilciler Meclisi görevden alma yöneticilerinin argümanları tarafından ikna edilebileceklerini vurguluyor. Louisiana Cumhuriyetçi Salı günü "buna tarafsız bir jüri üyesi olarak yaklaştığını" yineledi ve Trump hukuk ekibinin sunumunu "korkunç" olarak eleştirdi.

"Sorun şu ki, görevi bırakan bir başkanı görevden almak anayasal mı?" dedi. "Ve House yöneticileri ikna edici, ikna edici bir dava açtı. Ve başkanın ekibi bunu yapmadı. "

Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell (R-Ky.), 2020 seçimlerini onaylamak için 6 Ocak oylamasına benzer şekilde, konferansında hükümlü için son bir oylamanın bir vicdan oylaması olacağını söylüyor. Ancak bunun siyasi sonuçları da olabilir. Trump'ı suçlamak için oy kullanan Temsilci Liz Cheney (R-Wyo.), Kendi parti üyelerinin House GOP konferans başkanı olarak görevinden istifa etmeleri için çağrılarla karşılaştı. Ve Trump’ın söylemini şiddetle kınayan Sasse, Nebraska GOP’dan bir sansür kararı ile karşı karşıya.

Potansiyel GOP mahkumiyet oyları, açılış konuşmalarında özellikle Toomey ve Sasse'den bahseden Trump avukatı Bruce Castor Jr.'a göre kayıp görünmedi. Pennsylvania'dan olan Castor, Toomey'e başını salladı ve senatörleri "önce vatanseverler" olarak tanımlarken ona "Pat" dedi.

Trump'ın avukatı ayrıca, Sasse'nin memleketinde karşı karşıya olduğu tepkiden de kısaca bahsetti, ancak Nebraska GOP'un kınama hareketine neyin yol açtığı konusunda kafası karışık görünüyordu.

Castor, "Birkaç hafta önce yaptığı bir oylamadan dolayı, bir siyasi partinin ABD senatörü olarak verdiği karardan şikayetçi olduğu için eve geri teptiğini gördüm" dedi. "Diğer avukatların gök gürültüsünü çalmak istemiyorum ama duyacaksınız, Nebraska, oldukça adli bir düşünce yeri ve belki Sen. Sasse bir şeylerin peşinde."

Nebraska GOP, 6 Ocak ayaklanmasının ardından Trump'a yönelik eleştirisi ve 2020 seçim sonuçlarına yönelik bir meydan okumayı desteklemeyi reddetmesi nedeniyle Sasse'yi kınamak istiyor.

Sasse, bir jüri üyesi olarak sorumluluğunu öne sürerek yorum yapmayı reddetti. Ancak Collins gazetecilere Toomey ve Sasse'nin "uygunsuz" olduğunu söylediğini söyledi.

Trump’ın ilk görevden alınması sırasında önemli bir oylama olan Murkowski Salı günü yaptığı açıklamada, davayı anayasal olarak gören senatörlerin kendi bireysel kararlarını vereceğini söyledi. Ancak, sadece bir yıl sonra Senato'nun başka bir görevden alınmasından duyduğu endişeyi dile getirdi.

"Umudum, bunun normalleşmemesi" dedi. "Demek istediğim, geçen yıl görevden alma işlemleri ile nerede olduğumuzu biliyorduk. İkinci bir suçlama turu geçireceğimizi düşünen ve başkanın sözleri ve eylemleri nedeniyle zamanı geldiğinde ortaya çıkan kimse olduğunu sanmıyorum. "

Kaynak: POLITICO

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

"Hiçbir Şey Kalmadı": Neden Binlerce Cumhuriyetçi Partiden Ayrılıyor?

Kongre Binası'na yapılan 6 Ocak saldırısından sonraki günlerde, ülke çapındaki yerel seçim yetkililerinin telefon hatları ve web siteleri atlıyordu: On binlerce Cumhuriyetçi, parti üyeliklerini değiştirmek için arıyor veya oturum açıyordu.

BB1dyKjI.img?h=630&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

Kaliforniya'da, Washington isyanından sonraki üç hafta boyunca 33.000'den fazla kayıtlı Cumhuriyetçi partiden ayrıldı. Pennsylvania'da 12.000'den fazla seçmen G.O.P. geçen ay ve 10.000'den fazla Cumhuriyetçi Arizona'da kayıtlarını değiştirdi.

BB1dyMtb.img?h=630&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

The New York Times tarafından Ocak ayında yapılan oylama kayıtlarının analizi, verileri hazır bulunan 25 eyalette yaklaşık 140.000 Cumhuriyetçinin partiden ayrıldığını ortaya çıkardı (19 eyalette parti kayıtları yoktur). Oy verme uzmanları, verilerin cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra bir siyasi partiden normalden daha güçlü bir kaçış ve G.O.P. seçmen olarak kayıtlar, Kongre Binası şiddetinden ve bunun serpintisinden geri tepiyor.

BB1dyKjT.img?h=630&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

Kısa süre önce partiden ayrılanlar arasında, Pa, Mechanicsburg'da bir Ordu gazisi olan 56 yaşındaki Juan Nunez de var. Amerika Birleşik Devletleri ile diğer birçok ülke arasındaki farkın, kampanya sezonu savaşının Seçim Günü'nde sona erdiğini uzun süredir hissettiğini söyledi tüm taraflar sonucu barışçıl kabul edecekti. 6 Ocak isyanı bunu değiştirdi, dedi.

Bağımsız olarak kaydolmaya hazırlanan ömür boyu Cumhuriyetçi Bay Nunez, “O gün D.C.'de olanlar kalbimi kırdı” dedi. Beni özüne kadar sarstı.

Cumhuriyetçilerin partiyi terk etmelerindeki en büyük artış, 6 Ocak'tan sonraki günlerde, özellikle 5 Ocak'ta 1.020 Cumhuriyetçi değişikliğin olduğu ve ardından 7 Ocak'ta 3.243'te gerçekleşti. Arizona'da, Ocak ayının ilk beş günü ve önümüzdeki hafta 3.317. Bu eyaletlerdeki ve diğerlerindeki Cumhuriyetçilerin çoğu bağımsız statüye geçti.

Seçmen listeleri genellikle başkanlık seçimlerinden sonra değişir, kayıtlar bazen kazanan tarafa doğru kayar veya insanlar eski üyeliklerini genellikle bir motorlu taşıtlar bölümünde mevcut parti tercihlerine karşılık gelecek şekilde günceller. Diğer eyaletler hareketsiz seçmenleri, ölen seçmenleri veya eyalet dışına çıkanları tüm partilerden uzaklaştırır ve bu kişileri kendi kayıtlarını değiştiren seçmenlerle bir araya getirir. The Times, Nevada, Kansas, Utah ve Oklahoma tarafından incelenen 25 eyaletten, bu tür seçmen listesi bakımını kayıt değişiklikleriyle birleştirdi, bu nedenle genel toplamları seçmenlerin kendi yaptıkları değişikliklerle sınırlı kalmayacaktı. Diğer eyaletler de bunu yapmış olabilir, ancak kamuya açık verilerinde belirtmemişlerdir.

BB1dyRyT.img?h=630&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

Demokratlar arasında 79 bin kişi Ocak başından bu yana partiden ayrıldı.

Ancak Kongre Binası'ndaki kargaşa ve eski Başkan Donald J. Trump'ın popüler olmayan tarihi, Amerikan siyasetinde son derece akışkan bir döneme neden oldu. Birçok Cumhuriyetçi, 6 Ocak'ta isyan eden Trump yanlısı güçleri kınadı ve 10 Cumhuriyetçi Meclis üyesi, Bay Trump'ı suçlamak için oy kullandı. Çok sayıda Cumhuriyetçi şimdi Başkan Biden’ın teşvik paketinin temel unsurlarını desteklediklerini söylüyor; tipik olarak, muhalif parti, yeni bir başkanın başlıca politika önceliklerine düşman olmasa da ihtiyatlıdır.

"Bu çok alışılmadık bir faaliyet olduğu için, muhtemelen daha büyük bir alt akıntının bir göstergesidir, aynı şekilde artık Cumhuriyetçi Parti'nin bir parçası gibi hissetmediklerini düşünen başka insanlar da vardır, ancak onlar sadece cennettir. ' Florida Üniversitesi'nde siyaset bilimi profesörü olan Michael P. McDonald, seçim yetkilileriyle temasa geçip onlara parti kayıtlarını değiştirebileceklerini söyledi ”dedi. "Yani bu muhtemelen bir buzdağının görünen kısmı."

BB1dyHUr.img?h=630&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

Ancak, cumhuriyetçiler 2016'dan beri cumhurbaşkanını ve partisini desteklememiş olsalar da nihayet kayıtlarını değiştirme adımını atarken, sözlü “asla Trump” gerçeğinin ortaya çıkması da söz konusu olabilir.

Mitt Romney’in 2012 başkanlık kampanyasında çalışan eski bir Cumhuriyetçi ajan olan Kevin Madden, son göçün önünde olmasına rağmen bu trend çizgisine uyuyor. Bir yıl önce, Bay Trump'ın ilk suçlama davasında kariyer dış servis görevlilerinin taciz edilmesini izledikten sonra kaydını bağımsız olarak değiştirdiğini söyledi.

Bay Madden parti üyeliğiyle ilgili olarak "Doğuştan gelen bir hak ve din değil," dedi. "Siyasi partiler daha çok yerel apartman birliğiniz gibi olmalı. Apartman birliği inançlarınızla tutarsız bir şekilde hareket etmeye başlarsa, hareket edersiniz. "

Cumhuriyetçilerin partilerini terk etme eğilimine gelince, bunun uzun vadede sorun çıkardığını söylemek için çok erken olduğunu, ancak sayıların göz ardı edilemeyeceğini söyledi. "Siyasette çalıştığım her zaman" dedi, "beni her zaman endişelendiren pozisyon değil, trend çizgisiydi."

Bazı G.O.P. Yetkililer, Cumhuriyetçilerin 2020 seçimleri öncesi de dahil olmak üzere son zamanlarda gördükleri kayıtlarda önemli kazanımlara ve partinin geçmişte hızla toparlandığını kaydetti.

Azınlık lideri Senatör Mitch McConnell'in üst düzey siyasi danışmanlarından Josh Holmes, "Hiçbir noktada kayıtlarınızı kaybetmek istemezsiniz ve Capitol'deki Ocak sahnesi, Cumhuriyetçilerin seçmenlerin merkezinde yaşadığı önemli sorunları daha da kötüleştirdi" dedi. . "Bugünün gerileyen desteği, Cumhuriyetçilerin mutlak ilgisizlikten 18 ay içinde Meclis çoğunluğuna geçmesiyle on yıl önceki zorluklarla karşılaştırıldığında gerçekten zayıf kalıyor."

"Cumhuriyetçiler temel muhafazakar ilkelerin arkasında yeniden birleşebilir ve Biden yönetiminin liberal aşırılığına karşı koyabilirse, işler insanların düşündüğünden çok daha hızlı değişecek."

Kuzey Carolina'da bu değişim hemen fark edildi. Devlet, Cumhuriyetçilerin parti üyeliğini değiştirmelerinde kayda değer bir artış yaşadı: ayaklanmadan sonraki ilk hafta 3.007, sonraki hafta 2.850 ve bundan sonraki hafta 2.120. Tutarlı 650 kadar Demokrat her hafta parti üyeliğini değiştirdi.

Ama G.O.P. yetkililer, değişikliklerdeki herhangi bir önemi küçümsediler ve son zamanlarda Cumhuriyetçilere eğilmiş bir savaş bölgesi olan North Carolina'nın kendi sütunlarında kalacağına olan güvenini ifade ettiler.

Eyalet partisi iletişim direktörü Tim Wigginton yaptığı açıklamada, "Kuzey Carolina'nın yedi milyondan fazla kayıtlı seçmenden oluşan havuzunda kısa bir süre içinde seçmen kaydında nispeten küçük dalgalanmalar özellikle endişe verici değil" dedi. eyalet çapında Cumhuriyetçilere oy vermeye devam edecekti.

Arizona'da, 10.174 Cumhuriyetçi, üç Cumhuriyetçiyi - eski Senatör Jeff Flake ve Cindy McCain - çeşitli isimler için kınama kararında da görüldüğü gibi, devlet partisi giderek sağa kayarken, saldırıdan bu yana parti kayıtlarını değiştirdi. Bay Trump'a sadakatsiz sayılan eylemler. Parti, 2020 seçimleriyle ilgili soru sormaya devam ediyor ve geçen hafta Eyalet Yasama Meclisi'ndeki Cumhuriyetçiler, seçim ekipmanı ve malzemeleri için geniş kapsamlı mahkeme celplerine uymayı reddettikleri için Maricopa İlçesinden seçim yetkililerinin tutuklanmasına destek verdiler.

Arizona'daki bazı Cumhuriyetçi stratejistlerin iddia ettiği gibi, G.O.P'deki düşüşe neden olan bu eylemlerdir. eyaletteki seçmen kayıtları.

"İçgüdülerime ve beni buraya çağıran tüm insanlara dayanarak şu anda meydana gelen göç, meydana gelen isyan eylemleri ve Arizona oylamasının devam eden sorgulamalarının bir sonucu olarak ayrılıyor olmalarıdır." Arizona'da Cumhuriyetçi bir stratejist olan Chuck Coughlin dedi.

41 yaşındaki Heidi Ushinski için Arizona Cumhuriyetçi Parti'den ayrılma kararı kolaydı. Seçimden sonra Demokrat olarak kayıt yaptırdı çünkü “Arizona G.O.P. aklını yeni yitirdi ”ve" bu hileli seçim şeylerini bırakmadı. "

"G.O.P. ahlaki, sadece karakter ve bütünlük olduğunu düşündüğümüz şeyi temsil ederdik ”diye ekledi. Bence açık sözlü G.O.P. Arizona'dan çıkmak bunu kaybetti. "

Bu, Bayan Ushinski'nin parti kaydını üçüncü kez değiştirmesidir. Genellikle adaylara karşı oy kullanabilmek için yeniden kaydolur. Bu sefer “yeni” Cumhuriyetçi Parti'de kendisi gibi insanlara yer olmadığını hissettiği için yaptı.

Jeffry Flakes ve Cindy McCains'e bakıyorum, dedi. G.O.P. özellikle benim rezonansa giren şekillerde konuştuklarında, bana G.O.P'de hiçbir şey kalmadığını gösterdiğinde peşlerinden gidin. benim için ayakta durmam için Ve bu gerçekten üzücü. "

Pennsylvania'daki ordu gazisi Bay Nunez, Kongre'deki Cumhuriyetçilerin teşvik çeki göndermeye devam etmeleri ve asgari ücreti saatte 15 dolara çıkarmaya kararlı bir şekilde karşı çıkmasıyla Capitol isyanına duyduğu tiksintinin arttığını söyledi.

Bu hafta parti değiştirmeyi planlayan Bay Nunez, "Şirketleri kurtarmada çok hızlı davrandılar, büyük şirketlere para verdiler, ancak muhtaç insanlara para vermek için savaşmaya devam ettiler" dedi. Ayrıca, ben bir işletme sahibiyim ve saatte 7 dolarla yaşamayı hayal edemiyorum. Adil olmalıyız. "

G.O.P.'den ayrılan seçmen hacmi. eyaletten eyalete değişmekle birlikte, incelenen hemen hemen her eyalette gözle görülür bir artış görüldü. Colorado'da, kabaca 4.700 Cumhuriyetçi seçmen, isyanın ardından dokuz gün içinde kayıt statülerini değiştirdi. New Hampshire'da geçen ay yaklaşık 10.000 partinin seçmen listesinden ayrıldı ve Louisiana'da da 5.500 civarında kaldı.

Parti bazında seçmen kaydı olmayan eyaletlerde bile bazı Cumhuriyetçiler ayrılma konusunda seslerini duyurdular.

Michigan'da eyaletteki en büyük dördüncü şehir olan Sterling Heights Belediye Başkanı Michael Taylor, 2020 seçimlerinden önce Cumhuriyetçi Parti kapısından bir ayağını çıkardı. Hayat boyu bir Cumhuriyetçi olarak bile, 2016'da onu destekledikten sonra kendisini Başkanlık için Bay Trump'a oy vermeye ikna edemedi. Bunun yerine Bay Biden için bir oylama yaptı.

Seçimden sonra, komplo teorilerinin G.O.P. liderler ve Kongre Binası'na yapılan saldırı, onu tamamen partinin dışına itti.

Taylor, "Seçimden önce G.O.P.'ye yemin etmeye yetecek kadar vardı, ancak o zamandan beri yaşanan inanılmaz olaylar bana bu partiye uymadığımı açıkça gösterdi," dedi Bay Taylor. "Artık sadece seçim sahtekarlığından şikayet etmek değildi. Amerika Birleşik Devletleri başkanının emriyle Kongre Binası'nın kontrolünü ele geçirdiler. Ve aklımdaki partide açık bir kopuş olsaydı, o kadar. "

Bay Taylor, bu yıl yeniden seçilmek için aday olmayı planlıyor ve bu partizan olmayan bir yarış olmasına rağmen, topluluk üyeleri 2017'deki şehir çapındaki son seçimlerden bu yana düşüncelerindeki değişimin farkında.

Bay Taylor'ı eski başkana destek vermediği için eleştirmeye başlayan sadık bir Trump destekçisi de dahil olmak üzere iki meydan okuyucusu var.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Trump’ın Suçlama Davasının 2. Gününden Çıkarımlar

Meclisin görevden alınması yöneticileri Çarşamba günü eski Başkan Donald J. Trump ve destekçileri konuşmayı yapıyor, Bay Trump'ın konuşmalarının videolarını, Twitter paylaşımlarını ve saldırıdan aylar önce başlayan toplanma çığlıklarını yanıtlayan destekçilerinin görüntülerini gösteriyor.

BB1dA3SC.img?h=630&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

BB1dAdnm.img?h=630&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

İşte denemenin ikinci gününden bazı çıkarımlar.

Çarşamba günü bir süreliğine @realDonaldTrump geri döndü.

Bay Trump'ın saldırının arkasında inkar edilemez bir şekilde arkasında olduğunu kanıtlama çabalarında, House görevden alma yöneticileri, eski başkanın hikayeyi kendi sözleriyle anlatmasına izin vererek, eski tweeter'a layık bir Trump Twitter saldırısı yayınladı. Ancak bu sefer gönderileri bir "PROSECUTORS’ DELENCE "damgasıyla işaretlendi.

BB1dA94z.img?h=630&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

“6 Ocak'ta D.C.'de büyük protesto. Orada ol, vahşi olacak! " 19 Aralık'ta, yöneticilerin gün boyunca defalarca "tarihi kaydedin" olarak bahsettiği bir gönderi yazdı.

Ve sonra, 26 Aralık'ta şöyle yazdı: "Adalet Bakanlığı ve FBI, ezici kanıtlara rağmen, ülkemizin tarihindeki en büyük ALDATMACA olan 2020 Başkanlık Seçimi Seçmen Dolandırıcılığı hakkında hiçbir şey yapmadı. Utanmalılar. Tarih hatırlayacak. Asla pes Etme. 6 Ocak'ta D.C.'deki herkesi görün. "

BB1dAoZA.img?h=630&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

Yaklaşık dört yıl boyunca Trump'ın destekçi tabanını oluşturmak ve filtrelenmemiş mesajlarını patlatmak için sosyal medya platformunu kullanmasının ardından dünyanın yeni bir Trump tweetini görmesinin üzerinden 33 gün geçti.

Twitter, gerekçesi olarak “şiddeti daha fazla kışkırtma riskini” öne sürerek 8 Ocak'ta Bay Trump'ı kalıcı olarak yasakladı.

Çarşamba günü Bay Trump'ın gönderilerinin koleksiyonunu görmek, eski başkanın en güçlü megafonunu kaybettikten sonra ne kadar susturulduğunu hatırlattı. Karşılaştırmak gerekirse, Bay Trump'ın bir yıl önceki görevden alma davasının ikinci gününde, 142 tweet attı veya yeniden yayınladı.

Bu hafta, eski cumhurbaşkanı, Fla, Palm Beach'teki özel kulübünde büyük ölçüde gizlendi. Onun tepkisine aşina olanların, Salı günü avukatlarının savunmasını gördükten sonra dumanı tüttüğünü söyledi.

Bir subay telsizle "Bu artık fiilen bir isyan" dedi.

Meclis yöneticileri, Senatörlere Kongre Binası'ndaki güvenlik kameralarında yakalanan saldırının daha önce görülmemiş görüntülerini gösterdi. Ayrıca, polis memurlarının, etraflarındaki kaos ortaya çıktıkça destek için tüyler ürpertici yalvarışlarının kayıtlarını oynadılar ve bazen metal direkleri kendilerine doğru savurdular.

İsyancılar binaya baskın yapmadan birkaç dakika önce, polis bariyerlerini aşarak ve camları kırmadan önce bir polis memuru "Bu artık bir isyan" dedi. Saldırganlardan bazıları isyan kalkanları taşıdı.

Her klipte, görevden alma yöneticileri, 6 Ocak'ta gizlenmek için koşarken, senatörlerin etraflarında olup bitenlere bakış açısını genişletti.

House yöneticilerinden biri olan Kaliforniya Temsilcisi Eric Swalwell, "Kalabalığa ne kadar yaklaştığınızı biliyorsunuz," dedi. "Ama halkın çoğu bu isyancıların size ne kadar yaklaştığını bilmiyor."

Senatörler kolluk kuvvetleri arasındaki telsiz haberleşmelerini dinledikçe ve milletvekilleri ile personellerinin güvenliğe koştukları sahneleri izledikçe, çoğu daha iyi bir görüş elde etmek için zorlandı. Meclisin Cumhuriyetçi tarafında, senatörler duygusuzca, bazen not almak için yüzlerini çevirerek izlediler.

Demokratlar, Trump ve destekçilerinin iddialarını mahkum etmelerine izin verdi.

Çarşamba günü davalarını oluşturmaya başladıklarında, Temsilciler Meclisi görevden alma yöneticileri, eski başkanın savunma ekibinin bir gün önce yaptığı bir iddiayı çürüterek, Bay Trump'ın 6 Ocak olaylarına hiçbir şekilde masum bir seyirci olmadığına dair multimedya argümanları sundular.

Yöneticiler argümanlarının ana hatlarını video ekranlarında parlattılar ve Bay Trump'ın ülkenin seçim sistemlerine güvensizlik ekmeye yönelik aylarca süren kampanyasından örneklerle ve taraftarlarını defalarca ve yanlış bir şekilde hileli, çalıntı seçim olarak adlandırdığı şey konusunda yorma çabalarıyla her noktayı detaylandırdı .

Gün boyunca, yöneticiler, Bay Trump ve destekçilerinin konuşmanın çoğunu yapmasına izin vererek, kampanya mitinglerinin görüntülerini, başkanın yorumlarının ekran görüntülerini ve 6 Ocak'ta Washington'a yanıt olarak Washington'a gittiklerini söyleyen destekçilerle yapılan haber röportajlarının kliplerini gösteriyor. onun çağrısı.

Bay Trump'ın yorumlarından biri Çarşamba günü defalarca ortaya çıktı ve House yöneticilerinin bu özel sözlerin davalarını kanıtlamak için ne kadar önemli olduğunun altını çizdi.

Bay Trump, destekçilerinden oluşan kalabalığa onları doğuya, Kongre Binası'na göndermeden hemen önce, "Cehennem gibi savaşıyoruz ve cehennem gibi savaşmazsanız, artık bir ülkeniz olmayacak" dedi.

Savcılık, ırkçılığın ayaklanmada ve ondan önceki aylarda oynadığı rolü vurguladı.

Gün içinde görevden alma yöneticileri, önceki aylarda olduğu kadar isyanlarda da ırkçılığın oynadığı rolü gündeme getirdi. Tarihçilerin İç Savaş sırasında bile olmadığını söylediği Kongre Binası'nda taşınan Konfederasyon bayraklarının sahnelerini gösterdiler.

Yöneticiler ayrıca, şiddeti onayladıkları bilinen Proud Boys adlı aşırı sağcı bir grup da dahil olmak üzere beyaz üstünlükçü gruplarla bağlantıları olan isyancıları da belirlediler. Eski başkan Joseph R. Biden Jr. ile bir tartışma sırasında grubu kınamayı reddettikten sonra üyeleri, Bay Trump'ın yüksek sesle destekçileri haline geldi.

Baş suçlama müdürü, Maryland Demokrat Temsilcisi Jamie Raskin, o gün çeteyle savaşan Siyah subaylardan birinin, tanıkların ifadelerine ve videoya göre ezici bir şekilde saldırganlar kalabalığının ırkçı alaylarına maruz kalmanın umutsuzluğunu anlattığını aktardı. beyaz.

Bay Trump'ın Gururlu Çocuklar gibi gruplara olan ilgisi ve başkanlığı boyunca birçok noktada onları alenen ve zorla kınamayı reddetmesi, uzun süredir birçok Cumhuriyetçiyi kızdırdı; bu, suçlama yöneticilerinin Çarşamba günü Senato salonunda ortaya çıkarmayı ummuş olabileceği bir tepki.

Dört perdede ayaklanmanın kışkırtılması.

Görevden alma yöneticileri, her biri Bay Trump'ın Oval Ofis'teki kontrolünü sürdürme çaresizliği arttıkça, seçimi alt üst etmek için dört çaba gösterdi. Yöneticiler, her adımda, 6 Ocak'taki şiddetli mafya saldırısının temelini attığını söyledi.

Görevden alma yöneticileri, ilk eylemin kampanyayla ilgili olduğunu söyledi.

“Başkan gerçekten geçen baharda kaybedebileceğini anladı - seçimi kaybedebilir. Peki ne yaptı? " suçlama yöneticilerinden biri, Colorado Temsilcisi Joe Neguse dedi. "Sadece çalındığında seçimi kaybedebileceğini söyleyerek bazı taraftarlarını hazırlamak için tohumları ekmeye başladı."

Bay Trump Kasım ayında kaybettikten sonra, bir sonraki planına döndü: yerel ve eyalet düzeyinde oy sayımlarına yasal itirazlar sunarken, tabanını toparlayarak.

Ve bu işe yaramayınca, cumhurbaşkanı olağanüstü bir adım atarak Gürcistan seçim yetkililerine kendisi için “11.780 oy” bulmaları için baskı yaptı. Daha sonra Senatörler, Bay Trump ile Gürcistan'daki üst düzey seçim yetkilisi arasındaki şok edici konuşmanın kaydını dinlediler. (Şu anda eyaletin seçim sonuçlarını bozma girişimlerine yönelik cezai bir soruşturma var.)

Georgia planı suya düştüğünde, Bay Trump, “çalmayı durdurmak” için son bir fırsat gördü: 6 Ocak'taki Seçici Kurul oylarının bürokratik sayımı.

Bay Raskin, "Bu saldırıyı kışkırttı ve geldiğini gördü" dedi. Bize göre, kaos ve çılgınlık gibi hissettirmiş olabilir. Ama o gün çılgınlıkta bir yöntem vardı. "

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Trump’ın Suçlama Davasının 3. Gününden Çıkarımlar

Temsilciler Meclisi görevden alma yöneticileri, eski Başkan Donald J Trump aleyhindeki davalarını Perşembe günü tamamladı ve senatörleri mahkum etmek için oy kullanmazlarsa gelecekte ülke için tehlikeli bir standart oluşturacağı konusunda uyardı. Duruşma, Bay Trump'ın savunma ekibinin, Başkanın Kongre Binası'na saldırıyı kışkırtmadığı iddiasını sunmaya başladığı Cuma günü devam edecek.

BB1dBWHs.img?h=630&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

İşte denemenin üçüncü gününden bazı çıkarımlar.

İddia makamı, kızgın, şiddetli kalabalık, Trump'ın daveti üzerine Washington'a geldi.

Görevden alma yöneticileri, senatörleri Bay Trump'ın isyancıları 6 Ocak'ta Washington'a davet ettiğine ikna etmeye çalışmak için son tartışma günlerini kullandılar. söylediler ve büyük olasılıkla davalarını sunduklarında iddia edecekler.

BB1dBY4l.img?h=630&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

Yöneticiler bir kez daha Bay Trump ve destekçilerinin video görüntülerini kullanarak, senatörlere Kongre Binası saldırı altındayken hissettiklerini hatırlatmak için kaosun klipleri arasına serpiştirildi. Bay Trump olmadan böyle bir şiddetin olmayacağını iddia ettiler.

Bir suçlama müdürü, Colorado Temsilcisi Diana DeGette, saldırı sırasındaki deneyiminden ve kendisinin ve diğerlerinin güvenliğe koşarken, yerdeki isyancılara silahları doğrultulmuş bir SWAT ekibini nasıl gördüğünden bahsetti. Bayan DeGette, "Onları oraya kim gönderdi?" Diye merak ettiğini söyledi.

Jennifer L. Ryan adlı Teksaslı bir emlakçı da dahil olmak üzere isyancıların yorumlarını paylaştı. Bayan Ryan, "Başkanımı takip ettiğimi sanıyordum" dedi. “Yapmamız gereken şeyi takip ettiğimi sanıyordum. Oraya uçmamızı istedi, orada olmamızı istedi, ben de bizden yapmamızı istediği şeyi yapıyordum. "

BB1dC6Bb.img?h=630&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

Başka bir klipte, Bayan Ryan, "Başkan Trump, 6'sında D.C.'de olmamızı istedi, bu yüzden bizim gidip çalmayı durdurma yolumuz buydu."

Joseph R. Biden Jr., televizyona yapılan saldırıyı kınadıktan ve Bay Trump'a ulusal televizyonda konuşması ve "bu kuşatmanın sona ermesini talep etmesi" için bir talepte bulunduktan sonra, bir isyancı, "Başkan Trump'ın bizi kuşatmaya çağırdığını fark etmiyor mu? yer?"

Yöneticiler saldırıdan sonra bile, Bay Trump'ın "pişmanlık eksikliği" gösterdiğini söylüyor.

Görevden alma yöneticileri, yalnızca kolluk kuvvetleri arasında çatlak kaburgalar ve parçalanmış omurga diskleri de dahil olmak üzere beş ölüm ve düzinelerce yaralanmaya rağmen, Bay Trump'ın 6 Ocak'ta olanlardan dolayı asla özür dilemediğini vurguladı.

Yöneticilerden biri olan Kaliforniya Temsilcisi Ted Lieu, "Başkan Trump’ın saldırı sırasında pişmanlık duymaması ve hesap vermeyi reddetmesi, ruh halini gösteriyor" dedi. “6 Ocak olaylarının olmasını istediğini gösteriyor. Ve geldiğinde, bundan çok memnun oldu. "

Bay Trump'ın davranışlarının - sahte komplo teorileri ve dolandırıcılık iddiaları satma, şiddeti övme, gündemine uyacak şekilde gerçekleri çarpıtma - sadece başkanlık kampanyası ve seçimle sınırlı olmadığını vurgulayan yöneticiler, başkanlığı. Bunların arasında, Va. Charlottesville'deki ölümcül beyaz milliyetçi protesto vardı ve ardından Bay Trump, nesillerdir hiçbir başkanın yapmadığı gibi beyaz üstünlüğü hareketini teşvik etti.

Baş suçlama müdürü Jamie Raskin senatörlere sordu: "Bu odada Senato tarafından Oval Ofis'e geri dönmesine izin verilirse Donald Trump'ın yoluna girmek için şiddeti kışkırtmayı bırakacağına inanan herhangi bir siyasi lider var mı?"

BB1dC3Qg.img?h=630&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

Başkan Yardımcısı Mike Pence’in varlığı bir hain, kurban ve kahraman olarak büyük bir önem taşıyor.

Görevden alma davası boyunca, Meclis yöneticileri, eski Başkan Yardımcısı Mike Pence'i, Bay Trump'a karşı durduğu ve Seçici Kurul oylarını reddetme teklifini yerine getirmeyi reddettiği için övdü.

"Başkan Yardımcısı Pence bize Amerikalı olmanın ne demek olduğunu gösterdi" dedi Lieu. Cesaret göstermek ne demek. Ülkesini, yeminini, değerlerini ve ahlakını tek bir adamın iradesinin üstüne koydu. "

Eleştirmenlerin yalnızca Bay Trump'a izin verdiğini söylediği Bay Pence'in dört yıl boyunca yanan patronuyla birlikte gitmesinin ardından Demokratlardan duymak alışılmadık bir övgüdü.

Yöneticiler, isyancıların, Cumhuriyetçi senatörlerin kutsal emir komuta zincirine olan saygısına bir çağrı gibi görünen, ülkenin ikinci komutanı olan Bay Pence'e suikast yapmak istediklerini vurguladılar.

Virgin Adaları’nın oy kullanmayan Temsilcisi Stacey E. Plaskett, "Saldırı sırasında, başkan yardımcısı Kongre Binası’ndan hiç ayrılmadı, ailesiyle - ailesiyle birlikte - binanın içinde kilitli kaldı," dedi. “Saldırının bu görüntüleri ve sesleri hakkında düşünürken bunu unutmayın. İkinci komutanımız olan başkan yardımcısı her zaman onun merkezindeydi. Başkan Yardımcısı Pence, başkanın destekçileri tarafından ölümle tehdit edildi, çünkü Başkan Trump'ın seçimi bozma talebini reddetti. "

BB1dBY4t.img?h=630&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

Eski bir kongre üyesi ve Indiana valisi olan Bay Pence, görevden ayrıldığından beri büyük ölçüde gözden kayboldu. Ocak ayı sonlarında karısıyla Virgin Adaları'nda tatil yaparken görüldü.

Bu ayın başlarında, Bay Pence muhafazakar bir düşünce kuruluşu olan Heritage Foundation'a katıldığını duyurdu.

Trump hala beraat için yeterli oya sahip görünüyor.

Meclis görevden alma yöneticileri saldırının üç günlük duygusal görüntülerini kapattı. Senatörlere, o gün kaçarken ve güvenliğe koşarken Trump taraftarlarının şiddetli kalabalığına ne kadar yakın olduklarını gösterdiler. Zaman zaman, videolar ve kayıtlar salondaki Cumhuriyetçilerle büyük ilgi görüyordu. Hatta bazıları Meclis yöneticilerinin çalışmalarına övgüde bulundu. Ancak fikirlerini değiştirmeye yetmedi.

Perşembe günü, yöneticiler davalarını tamamlamadan önce, Arkansas Cumhuriyetçisi Senatör John Boozman, gazetecilere Bay Trump'ı aklamak için oy kullanmayı planladığını söyledi. Eski bir cumhurbaşkanını yargılamanın anayasaya aykırı olduğunu bulmak için kendisiyle oy kullanan diğer 43 Cumhuriyetçinin de beraat için oy kullanacağını tahmin etti.

Bir mahkumiyeti garantilemek için, Senato Demokratlarının 17 Cumhuriyetçi meslektaşlarının yanlarında olması gerekir ve bu hiçbir zaman beklenen bir sonuç olmamıştır.

Kentucky Cumhuriyetçi Senatör Rand Paul, geçen ay "Suçlama davası varışta öldü" diye tahmin etti.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Suçlama videosu, Pence'in Capitol isyanından uzaklaşırken 'nükleer kodları' beraberinde taşıdığı görünüyor

BB1cyOJx.img?h=630&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

CNN'in Perşembe gecesi bildirdiğine göre, Demokratik görevden alma yöneticileri tarafından başlatılan Capitol ayaklanmasının videosu, o zamanki Başkan Yardımcısı Pence'in Capitol çetesinden kaçarken ona "nükleer futbol" eşlik ettiğini ortaya çıkardı.

Bir grev başlatmak için gereken ekipman ve nükleer kodların yedek "futbolu", başkanın yakınında yetkililer tarafından taşınan "futbol" ile aynıdır. Başkanın aciz kalması durumunda her zaman ikinci komutayı takip eder.

Bir Pentagon yetkilisi CNN'e, ABD Stratejik Komutanlığının, Çarşamba günü Senato'daki görevden alma davasında Pence, Gizli Servis ajanları ve Senato'dan kaçan gizli nükleer fırlatma bilgileriyle evrak çantasını taşıyan bir askeri memuru gösteren şaşırtıcı bir videonun ardından futbola yönelik tehditten haberdar olduğunu söyledi. .

Gizli Servis, Pence ile eşi, kızı ve erkek kardeşi Temsilci Greg Pence'i (R-Ind.), Protestocuların ilk ihlalinden 37 dakika sonra, saat 14.26'da Senato salonuna bağlı bir odadan tahliye etti. savcılar tarafından gösterilen güvenlik görüntüleri.

House Democrats tarafından açıklanan zaman çizelgesi, bunun Pence için ne kadar yakın olduğunu ve dolayısıyla nükleer kodları içeren evrak çantasını ortaya çıkardı.

CNN'e göre, Ulusal Güvenlik Konseyi veya Pentagon'daki yetkililerin, görevden alma videosundan önce Pence'e ve ekibinin üyelerine yönelik tehdidin farkında olup olmadıkları belli değil.

"İsyancıların Pence'in futbolunu ele geçirmeleriyle ilgili risk, izinsiz bir fırlatma başlatabilecek olmaları değildi. Ancak futbolu çalıp, önceden planlanmış nükleer saldırı seçeneklerini içeren içeriğini ele geçirmiş olsalardı, Partizan olmayan Silah Kontrol Derneği'nde nükleer silah politikası konusunda uzman olan Kingston Reif, CNN'e verdiği demeçte.

Reif, "Böyle bir sonuç, neredeyse anlaşılmaz boyutlarda bir güvenlik ihlali olurdu," diye devam etti. "Ve anakronizmin yani futbolun mantığı hakkında daha fazla soru gündeme getirmeli."

MIT'de nükleer silahlanmayı araştıran doçent Vipin Narang, Twitter'da evrak çantasının bir iletişim cihazı olduğunu yazdı. Ancak, eski Başkan Trump'ın Pence'in üzücü tahliyesi sırasında tek nükleer otoriteye sahip olduğunu bilmenin "sarsıcı" olduğunu yazdı.

"Futbolun 'Pence'in tahliye edilirken onu takip etmesini görmekten daha sarsıcı - bu sadece bir iletişim cihazı, hiçbir noktada uzlaşmanın bir fırlatmaya yol açması mümkün değil - tek yetkiye sahip olan adamın, Narang, zamanın bu kalabalığı kışkırttığını söyledi.

Savunma yetkilisi CNN'e, askeri subayın yedek futbolun kontrolünü her zaman sürdürdüğünü söyledi. Trump Beyaz Saray'da güvenli bir şekilde bulunduğu için, Pence'in sisteminin hiçbir zaman etkinleştirilmediği bildirildi.

Pentagon basın sekreteri John Kirby bu hafta gazetecilere verdiği demeçte, "nükleer stratejik kuvvetler üzerindeki özel komuta ve kontrol" hakkında yorum yapmayacağını söyledi.

Pentagon ve Ulusal Güvenlik Konseyi, Pence videosunda CNN'e yorum yapmayı reddetti.

Kongre Binası'na giren isyancılardan bazıları, Biden'ın zaferinin belgelendirilmesini engellemeyi reddettiği için Pence'e suikast düzenlemeyi planladıklarını belirttiler.

Bununla birlikte, Demokratik suçlama yöneticileri, içinde bulunduğu tehlikeye rağmen 6 Ocak'taki seçim sonuçlarını onaylamadaki "vatanseverliği" için Pence'i övdü. İsyancıların Capitol Hill'de "Hang Mike Pence" seçim sonuçlarını tek taraflı olarak alt üst edin.

Temsilciler Meclisi görevden alma yöneticilerinden biri olan Temsilci David Cicilline (D-R.I.), Trump'ın Pence'e yönelik saldırılarını ve "saldırganları bir kez bile kınamamasını" kaydetti.

"Aslında 6 Ocak'ta kınadığı tek kişi, hayatı korkusuyla bu binada ailesiyle birlikte saklanan kendi Başkan Yardımcısı Mike Pence idi. Bu şiddetli saldırının ilk önemli saatlerinde hiçbir şey yapmadı. Bunu durdurmak için, bize yardım edecek hiçbir şey yok, "dedi Cicilline.

Kaynak: THE HILL

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Üç Cumhuriyetçi senatör, savunmanın ilk günü öncesinde Trump'ın görevden alınması hukuk ekibiyle görüştü

Eski Başkan Trump, hukuk ekibinin davasını Senato'ya sunduğu için Cuma günü mahkemeye çıkacak. Ancak birkaç Cumhuriyetçiyle görüştükten sonra, bazı senatörlerin tarafsız jüri olarak hareket edip etmediklerine dair yeni sorular var.

Kaynak: CBS NEWS

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin

Graham: Lara Trump görevden alma davasının en büyük kazananı

Senatör Lindsey Graham (R-S.C.), Eski Başkan Trump'ın gelini Lara Trump'ın bu hafta sonu bir görevden alma davasında ikinci beraatinden yararlanacağını tahmin etti.

BB1bBKFw.img?h=630&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

Graham "Fox News Sunday" de "Tüm bu görevden alma davasının en büyük kazananı Lara Trump" dedi. "Sevdiğim ve uzun zamandır arkadaş olduğum sevgili arkadaşım Richard Burr, Lara Trump'ı Kuzey Carolina'daki Senato koltuğuna koşarsa onun yerini alacak neredeyse kesin aday yaptı ve kesinlikle onun arkasında olacağım çünkü o Cumhuriyetçi Parti'nin geleceğini temsil ediyor. "

Emekli olan bir Cumhuriyetçi olan Burr, bu yılın başlarında ABD Kongre Binası'nda bir ayaklanmayı kışkırtmakla ilgili yegane makale üzerine Cumartesi günü eski Başkan Trump'ı mahkum etmek için oy kullandı.

Burr Cumartesi günü yaptığı açıklamada, "Kanıtlar, Başkan Trump'ın eşitsiz bir hükümet koluna karşı ayaklanmayı kışkırtmaktan suçlu olduğunu ve suçlamanın yüksek Suçlar ve Kabahatler seviyesine yükseldiğini gösteriyor." Dedi. "Bu yüzden mahkumiyet kararı verdim."

Kuzey Carolina GOP saatleri daha sonra Burr'u kınadı ve eski başkanla aynı çizgiye geldi.

Parti başkanı, "Kuzey Carolina Cumhuriyetçiler, Senatör Burr'u Anayasayı onaylaması ve bugün anayasaya aykırı olduğunu ilan ettiği bir davada hüküm giymesi için Amerika Birleşik Devletleri Senatosuna gönderdi, şok edici ve hayal kırıklığı yarattı," dedi.

Eyaletin diğer Cumhuriyetçi senatörü Thom Tillis, 2020'de az farkla yeniden seçildi ve eski cumhurbaşkanını aklamak için oy kullandı.

Geçen yılın sonlarında yapılan bir anket, Lara Trump'ın Burr'un boş koltuğunu doldurmak için olası Cumhuriyetçi adaylar arasında favori olduğunu gösterdi. Eski başkanın oğlu Eric ile evli ve hem 2016 hem de 2020 kampanyaları için en iyi vekillerden biriydi.

Cumhuriyetçi grupların önde gelen Trump sadıklarından Graham, Pazar günü Kongre'nin "gelecekteki başkanlara Pandora'nın kutusunu açtığını" ve yasama organının yürütme organı üzerindeki denetimi modelini "kötüye kullandığını" söyledi.

Graham, "[Başkan Yardımcısı] Harris, Cumhuriyetçiler Meclisi ele geçirirse nasıl suçlanmaz bilmiyorum çünkü isyancıları gerçekten kurtardı ve isyancılardan biri sokaklara geri dönüp birinin kafasını kırdı," dedi Graham dedi yaz boyunca gerçekleşen sosyal adalet protestolarına açıkça atıfta bulunarak.

Kaynak: THE HILL

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.