Jump to content

Recommended Posts

  • Admin

AP Haber Özeti 5:30 Ö.Ö.

AP’nin en son yayın planları, en çok okunan hikayeleri ve tanıtılabilir içeriği burada. Her zaman EDT. AP'nin kapsamı hakkında en güncel bilgiler için

BB1anblP.img?h=746&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

BB1anbm1.img?h=746&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

EN YENİ HABERLER

SEÇİM 2020 - Başkan Donald Trump, hafta sonu mitinglerinde destekçilerine koronavirüse karşı "dönüşü yuvarlıyoruz" güvencesini verdi ve ülke çapında artan vakalara ve daha olumlu enfeksiyonlara rağmen salgın hakkında alarmlar verdiği için meydan okuyan Joe Biden ile alay etti Beyaz Saray'da. Jill Colvin, Will Weissert, Zeke Miller ve Aamer Madhani tarafından. AP Fotoğrafları ile. GÖNDERİLEN: 1200 kelime. Beyaz Saray, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, VIRUS OUTBREAK-PENCE - Başkan Yardımcısı Mike Pence'in koronavirüs testi pozitif çıkan bir üst düzey yardımcıya maruz kalmasına rağmen bu hafta agresif bir kampanya programını sürdürmeyi planladığını söyledi. Jill Colvin ve Zeke Miller tarafından. GÖNDERİLEN: 700 kelime.

YÜCE MAHKEME-BARRETT - Yüksek Mahkeme adayı Amy Coney Barrett, bir seçim sezonunda koltuğun doldurulmasına karşı çıkan son Cumhuriyetçilerden biri, Pazartesi günü beklenen onay oylamasından önce Başkan Donald Trump'ın seçimine desteğini açıkladığında çok önemli bir destek kazandı. Lisa Mascaro ve Mary Clare Jalonick tarafından. AP Fotoğrafları ile. GÖNDERİLEN: 760 kelime.

VİRÜS ÇIKIŞI - Koronavirüs salgını yenilenen güçle Avrupa çapında dalgalanıyor ve kışla birlikte restoran endüstrisi mücadele ediyor. Yay kilitlemeleri birçokları için zaten yıkıcıydı ve şimdi yeni bir dizi kısıtlama ikinci bir darbe indiriyor. Bazı hükümetler restoranların kapatılmasını emretti. Diğerleri, sokağa çıkma yasakları ve işleyişlerini kısıtlayan sosyal mesafe gibi kısıtlamalar getirdi. İş ve gelirden daha fazlası söz konusu - restoranlar Avrupa yaşamının merkezinde yer alıyor. GÖNDERİLEN: 1.000 kelime, fotoğraf. Raf Casert tarafından. İLE: VİRÜS OUTBREAK AŞISI - AstraZeneca ve Johnson & Johnson, ABD'deki düzenleyicilerin kendilerine COVID-19 aşı adaylarının ABD'de testine devam etmeleri için izin verdiğini duyurdu.

BB1an5gJ.img?h=818&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

AFGANİSTAN - Afganistan, ülkenin doğusunda bir operasyon sırasında FBI'ın en çok arananlar listesinde yer alan üst düzey bir El Kaide propagandacısını öldürdüğünü iddia ediyor. Husam Abd al-Rauf'un rapor edilen öldürülmesi, Taliban ile Afgan hükümeti arasındaki barış görüşmelerini tehdit etme riski taşıyor. Ayrıca, ABD güçlerini geri çekmeye çalışırken, onlarca yıllık savaşın kuşattığı bu ulusu daha fazla kaosa sürüklemekle tehdit ediyor. Yazan Rahim Faiez, Tameem Akhgar, Jon Gambrell. GÖNDERİLEN: 750 kelime, fotoğraf.

-------------------------------------------—

NE KONUŞUYORUZ

----------------—-----------------——-

OBIT-WILLIAM BLINN - Ünlü TV projeleri “Brian’s Song” ve “Roots” için ödüllü senarist öldü. William Blinn 83 yaşındaydı. GÖNDERİLEN: 340 kelime, fotoğraf.

KAYIP ANNE-BAĞLANTISI - Savcıların geçen yıl görüşmediği kocası tarafından öldürüldüğünü söylediği Connecticut annesi Jennifer Dulos'un eski evi 1.75 milyon dolara satışa çıkıyor. GÖNDERİLEN: 250 kelime, fotoğraf.

BB1an7Th.img?h=746&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

SINIR DEVRİYESİ-ÖLÜM ÇEKİMİ - ABD Sınır Devriyesi yetkilileri, bir ajanın şüpheli bir insan kaçakçılığı operasyonunun bir parçası olarak bir aracı kullanan bir kişiyi ölümcül bir şekilde vurduğunu söyledi. GÖNDERİLEN: 170 kelime.

VİRÜS ÇIKIŞI-KİLİSE KAPANIŞ - Bir Kuzey Carolina sağlık yetkilisi, sosyal mesafe önlemlerini göz ardı ederek koronavirüsün yayılmasına yardımcı olduğu endişeleri nedeniyle büyük bir kiliseye kapılarını geçici olarak kapatmasını emretti. GÖNDERİLEN: 210 kelime.

TÜRKİYE-GAZ ARAŞTIRMASI - Türkiye, Doğu Akdeniz'de son aylarda Yunanistan ile gerginliğe neden olan bir gaz arama misyonunu genişlettiğini söylüyor. GÖNDERİLEN: 170 kelime.

FACEBOOK-HEDEFLİ-AD-ARACI - Akademisyenler, gazeteciler ve First Amendment avukatları, dünyadaki siyasi reklamlarla kimin mikro hedeflendiğini gösteren verilerin toplanmasını durdurma talebiyle Facebook ile bir hesaplaşmada New York Üniversitesi araştırmacılarının arkasında toplanıyorlar. hakim sosyal medya platformu. GÖNDERİLEN: 590 kelime, fotoğraf.

CİNAYET HORNETLERİ-NEST - Washington eyaletinde sıkı bir şekilde korunan mürettebat, Cumartesi günü Amerika Birleşik Devletleri'nde keşfedilen sözde cinayet eşek arısı denilen ilk yuvayı yok etmek için çalıştı. Eyalet Tarım Bakanlığı izleme cihazlarını Asya dev eşekarısı boynuzlarına bağlamak için diş ipini arayarak, yakalayarak ve kullanarak haftalar geçirdi. GÖNDERİLEN: 200 kelime, fotoğraf.

------------------------------------------------

VİRÜS ÇIKIŞI HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ

----------------—-----------------——-

VİRÜS OUTBREAK-HİNDİSTAN FESTİVALLERİ - Hindistan'ın sert bir kilitlenmeden tamamen açılmasından ve yeni enfeksiyonları neredeyse yarıya indirerek mütevazı bir şekilde köşeyi dönmeye başlamasından haftalar sonra, bir Hindu festival sezonu, yeni bir dalgalanmanın zor kazanılan kazanımları bozabileceğine dair korkuları artırıyor. Sağlık uzmanları, festivallerin yepyeni bir enfeksiyonlar dizisi başlatabileceğinden, Hindistan'ın hırpalanmış sağlık sistemini daha fazla test edip zorlayabileceğinden endişeleniyor. GÖNDERİLEN: 740 kelime, fotoğraf.

VİRÜS ÇIKIŞI-ASYA - Melbourne'un kuzeyindeki bir COVID-19 salgını, Avustralya'nın Victoria eyaletindeki sağlık yetkililerinin, kuşatılmış şehirdeki kısıtlamaların daha da hafifletilmesi konusunda ertelemelerine yol açtı. Victoria Başbakanı Daniel Andrews, eyalet son 24 saat içinde şehrin kuzeyinde teste tabi tutulan 3.000 kişiyle ilgili sonuçları beklediği için Pazar günü bir gevşeme ile ilgili herhangi bir duyuru yapmadı. GÖNDERİLEN: 600 kelime, fotoğraf.

VİRÜS ÇIKIŞI-KİLİSE KAPANIŞI - Cumartesi günü bir Kuzey Carolina sağlık yetkilisi, sosyal mesafe önlemlerini göz ardı ederek koronavirüsün yayılmasına yardımcı olduğu endişeleri nedeniyle büyük bir kiliseye kapılarını geçici olarak kapatmasını emretti. GÖNDERİLEN: 210 kelime.

AP Haber Odasındaki öne çıkan konu sayfasında Virüs Salgını hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

----------------——-

WASHINGTON

----------------——-

SEÇİM 2020-TEKSAS-ERKEN OY - Teksaslılar, Seçim Gününden on gün önce, 2016'da olduğu kadar erken oy kullandılar ve toplamda ulaşma yolunun neredeyse% 80'i - hem erken hem de Seçim Günü - dört sayıldı Yıllar önce. Bol oylama, bazı Demokratların, onlarca yıllık düşük katılımın ve tartışmasız Cumhuriyetçi hakimiyetin yakında geçmişte kaldığı konusunda iyimser olduğunu düşünüyor. Paul Weber tarafından. AP Fotoğrafları ile. GÖNDERİLEN: 980 kelime.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ-ASYA - Başkan Donald Trump’ın en iyi ulusal güvenlik yardımcılarından ikisi, büyük ölçüde Çin’in artan küresel etkisine karşı koymaya odaklanan toplantılar için Hindistan’ı ziyaret edecek. Trump ve eski Başkan Yardımcısı Joe Biden arasındaki sert yarış sona ererken, bu hafta Yeni Delhi'de yapılan görüşmeler, başkanın Çin karşıtı kampanya mesajını güçlendirmeyi amaçlıyor. Matthew Lee ve Ashok Sharma tarafından. AP Fotoğrafları ile. GÖNDERİLEN: 760 kelime.

GERÇEK KONTROL HAFTASI - ABD siyasetinde geçen hafta başkanlık kampanyasının son tartışmasına yer verildi ve AP Fact Check, retoriği inceledi ve çeşitli yalanlar ve flubeler buldu. Başkan Donald Trump, koronavirüsten artan enfeksiyonlar, hastaneye yatışlar ve ölümlerin tam tersine pandeminin yavaşladığını açıkladı. Demokrat Joe Biden, asla kırılmanın yasaklanması çağrısında bulunmadığını iddia etti. Aslında, asıl pozisyonunu yanlış ifade ettiği bir birincil tartışma sırasında geri döndü. Hope Yen ve Calvin Woodward tarafından. GÖNDERİLEN: 1.910 kelime, fotoğraf.

-----------------------—

ULUSLARARASI

----------------——-

TANZANYA SEÇİM-ÖNİZLEME - Tanzanya'nın muhalefeti, Çarşamba günkü seçimlerde Başkan John Magufuli'yi görevden alma arayışında yeni bir engelle karşı karşıya: Hükümetin, oyların adil olmasını sağlamak isteyen binlerce muhalefet seçim gözlemcisini akredite etmeyi zorlaştırdığını söylüyor. GÖNDERİLEN: 990 kelime, fotoğraf.

SKOREA-OBIT-SAMSUNG CHIEF - Küçük televizyon üreticisini küresel bir tüketici elektroniği devine dönüştüren hasta Samsung Electronics başkanı Lee Kun-Hee öldü. 78 yaşındaydı. Samsung'dan yapılan bir açıklama, Lee'nin Pazar günü tek oğlu ve fiili şirket şefi Lee Jae-yong da dahil olmak üzere aile üyeleriyle birlikte öldüğünü söylüyor.SENT: 1.060 kelime, fotoğraf.

UKRAYNA SEÇİMİ - Ukraynalılar, Başkan Volodymyr Zelenskiy için bir sınav olarak kabul edilen yerel seçimlerde oy kullanıyor. Geçen yıl göreve gelen eski komedyen, barış getirme, yerel yolsuzluğu ortadan kaldırma ve kötüleşen bir ekonomiyi destekleme sözü verdi. GÖNDERİLEN: 740 kelime, fotoğraf.

İSRAİL-BAE - İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Ortadoğu ülkeleri arasında diplomatik ilişkiler kuran yakın tarihli bir anlaşmanın ardından İsrail'in Birleşik Arap Emirlikleri'ne F35 savaş uçağı satmasına rıza gösterdiğini doğruladı. GÖNDERİLEN: 350 kelime, fotoğraf.

VENEZUELA - Tanınmış muhalefet aktivisti Leopoldo López'in partisi, İspanyol büyükelçisinin Caracas'taki konutunu terk etti ve ülkenin sosyalist başkanını devirmek için yıllarca süren hüsrana uğrayan çabaların ardından Venezuela'dan ayrıldı. GÖNDERİLEN: 930 kelime, fotoğraf.

----------------——-

ULUSAL

----------------——-

OYLAMA MAKİNELERİ-GÜRCİSTAN - Bir federal temyiz mahkemesi, bir alt mahkemenin Gürcistan'daki her sandık yerinde seçmenleri kontrol etmek için kullanılan elektronik sandık defterlerinin en az bir güncellenmiş kağıt yedeğine sahip olması gerektiğini söyleyen kararını geçici olarak durdurdu. GÖNDERİLEN: 640 kelime.

İKİ SLAIN-ABDUCTION-KANSAS - Yetkililer, Cumartesi günü iki erkek çocuğun ölü bulunduğu ve bir şüpheli gözaltında olduğu Kansas'taki bir evde kaçırılan iki kız buldu. Kansas Amber Uyarı Sistemi, kızların Oklahoma, Erick yakınlarında bulunduğunu ve bir şüphelinin gözaltında olduğunu bildirdi. GÖNDERİLEN: 320 kelime.

CALIFORNIA-WILDFIRES - Tarihteki en kötü orman yangını sezonuna göğüs geren Kaliforniya, yılın en tehlikeli rüzgarlarına hazırlanıyor ve bu tahmin, en büyük kamu kuruluşunun Pazar günü elektriği yaklaşık 1 milyon kişiye düşürme planlarını açıkladı. ekipman yeni alevler ateşliyor. GÖNDERİLEN: 950 kelime, fotoğraf.

POLİS ATIŞI-ILLINOIS - 19 yaşındaki erkek arkadaşını da ölümcül bir şekilde vuran bir polis memuru tarafından bir aracın içinde vurularak yaralanan siyah bir kadın, Chicago banliyösündeki duygusal bir mitingde toplanan yaklaşık 200 kişiye orada olmak için savaştığını söyledi. oğlu için. GÖNDERİLEN: 840 kelime, fotoğraf.

TROPİK HAVA DURUMU - Ulusal Kasırga Merkezi, Tropik Fırtına Zeta'nın Küba kıyılarında Yucatan Yarımadası yakınlarında oluştuğunu bildirdi. Colorado Eyalet Üniversitesi'nden bir kasırga araştırmacısına göre, kaydedilen en eski 27. Atlantik fırtınası. GÖNDERİLEN: 270 kelime.

----------------——-

SPOR DALLARI

----------------——-

BBO - DÜNYA SERİSİ - Tampa Bay Rays, Los Angeles Dodgers karşısında 4. maçta 8-7 galibiyet için çılgın bir oyun bitirme oyunundan sonra Dünya Serisinde bile kazandı. Brett Phillips, Kenley Janasen'den dokuzuncu sırada iki çıkışla bir RBI single'ı vurdu ve Randy Arozarena, Dodgers'ın yanlış oynamaları nedeniyle oyunda ikinci turu attı. Beyzbol Yazarı Stephen Hawkins. GÖNDERİLEN: 1280 kelime, fotoğraf.

FBC - T25-IOWA DEVLET-OKLAHOMA DEVLETİ - Spencer Sanders 235 yarda geçti ve 71 için koştu ve 6 Numaralı Oklahoma Eyaleti, 17. Iowa Eyaletini 24-21 yendi. Sanders, Tulsa'ya karşı sezon açılışında sağ bileğini sakatladığından beri oyun dışı. Chuba Hubbard 139 yarda koştu ve Oklahoma Eyaleti için gol oldu. Cliff Brunt tarafından. GÖNDERİLEN: 910 kelime, fotoğraf.

-------------------------——-

Kaynak: Associated Press

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.
Примечание: Ваше сообщение будет проверено модератором перед отправкой.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.