Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Eğer Bir Yavru Kuş Bulduysanız, Hemen Atmanız Gereken Bir Adım Var

Admin

Önerilen İletiler

• Admin

Eğer Bir Yavru Kuş Bulduysanız, Hemen Atmanız Gereken Bir Adım Var

Her bahar, hava ısınmaya başladığında, bebek hayvanlar her yerde ortaya çıkar. Tavşanlar atlamaya başlar, geyik ilk titrek adımlarını atar ve yavru kuşlar cıvıl cıvılmaya başlar.

BB17i70Z.img?h=581&w=1106&m=6&q=60&o=f&l

Taze çiçek kokusu ve yavru kuşların ötme sesi, yaz mevsiminin hemen köşede olduğuna dair en iyi göstergelerden bazıları.

BB17i716.img?h=735&w=1106&m=6&q=60&o=f&l

Ne yazık ki, her yıl birçok yavru kuş yuvalarından düşer ve yerde kaybolur. İnsanlar bu çaresiz küçük hayvanlarla karşılaştıklarında yardım etmek istiyorlar - ancak çoğu insan ne yapacağını bilmiyor.

BB17hZng.img?h=830&w=1106&m=6&q=60&o=f&l

Yerde bir yavru kuş bulursanız tam olarak yapmanız gerekenler:

İlk olarak, kuşun yavru mı yoksa yavru kuş mu olduğunu belirleyin. Yavrular yuvadan çıkamayacak kadar gençken, yavru kuşlar uçmayı öğrenen yavru kuşlardır.

BB17i9oC.img?h=830&w=1106&m=6&q=60&o=f&l

Yavrular birkaç gün önce yumurtadan çıkmış gibi görünüyorlar - çok az tüyleri var ve kendilerine bakamıyorlar. Diğer taraftan, yavru kuşların yetişkin tüyleri ve bulanık tüyleri vardır. Yavrular kendilerine bakmayı öğreniyorlar, bu yüzden genellikle yuva dışındalar, etrafta dolaşıyorlar ve dünyayı keşfediyorlar.

Kuşun bir yavru veya yavru kuş olup olmadığını anlarken, kuşa dokunmamalı veya rahatsız etmemelisiniz. Aslında, yapmanız gereken ilk şey yavru kuşu yarım saat kadar izlemek.

BB17i9oH.img?h=622&w=1106&m=6&q=60&o=f&l

RSPCA Wildlife Facebook'ta şunları açıklıyor:

"Yerde bulunan tüm yavru kuşların, bir kez kuşatıldıktan sonra birçok türün kurtarılmasının gerekmediğini unutmayın, kaçtıktan sonra birkaç hafta boyunca hala ebeveynler tarafından beslenen yerde zıplayacaklar. tek başına ve en az 30 dakika boyunca (ebeveynlerin gözünden uzak) izleyin. O zaman bir ebeveynin onu beslemeye geldiğini görmelisiniz. ”

Bir yavru kuşa yardım etmeye çalışmanız gereken tek zaman yaralı olup olmadığıdır. PETA'ya göre, "Sağlıklı yavrular dik durabilir ve kanatlarını bedenlerine sıkıca sokar."

Bir yavru kuş yaralı veya sağlıksız görünüyorsa (kuş kanlı, dokunmak için soğuk, dik duramaz veya düzgün durmuyorsa) yardım etmeye çalışabilirsiniz.

BB17iel0.img?h=1102&w=1106&m=6&q=60&o=f&

İkincisi, bulduğunuz yavru kuş bir yavru ya da yaralı / sağlıksız yavru kuş ise, aşağıda listelenen adımları izleyerek kuşa bakmaya başlayabilirsiniz:

Bir yavru bulduysanız, yuvasına geri döndürmeyi deneyebilirsiniz. Bir yavru yuvanın yuvasını bulamıyorsanız veya yaralı / sağlıksız bir yavru kuş bulduysanız kuşu taşıyabilirsiniz. Temiz veya eldivenli bir el kullanarak kuşu alın ve kağıt havlu kaplı küçük bir karton kutuya koyun (ayakkabı kutusu gibi).

Kutunun altına sıcak (sıcak değil) bir ısıtma yastığı veya sıcak su şişesi koyarak yavru kuşu sıcak tutun. Kutuyu diğer hayvanlardan ve insanlardan uzak, güvenli ve sessiz bir yere koyun.

Yardım için yerel bir veteriner hekimi veya yaban hayatı rehabilitasyon görevlisini arayın. Bu süre zarfında yavru kuşa yiyecek veya su vermeye çalışmayın.

BB17hZnt.img?h=830&w=1106&m=6&q=60&o=f&l

Kuşun yaşından veya sağlığından emin değilseniz veya nasıl yardım edeceğinizden emin değilseniz, hemen yardım isteyin. Bir yaban hayatı uzmanı size tam olarak ne yapacağınızı söyleyebilir!

Kaynak: P

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.