Jump to content

Recommended Posts

Aaaa nasıl olur da bu filmi kaç kez izlemiş ama buraya onunla ilgili hiçbir şey yazmamışım? Çok enteresan... Enteresan demişken aslında bu filmi en güzel anlatan kelimelerden birisi bu "enteresan". 

SEN AYDINLATIRSIN GECEYİ

Ütopik bir kasaba düşünün, içinde yaşayan herkesin özel güçleri var; mesela biri duvarlardan geçebiliyor, diğeri zamanı durdurabiliyor,  bir başkası görünmez, biri hiç ölmüyor, diğeri eliyle tüfek gibi ateş edebiliyor vs. vs. dışarıdan baksan bu kadar özel güçleri olan bir kasabada her şey yolundaymış gibi görünür ama değil... Filme tam olarak afişinde yer alan "İNSAN ENDİŞEDEN YARATILMIŞTIR" sözü hakim... Herkes karanlık, depresif, dertli, tasalı, muhtemelen bu yüzden film de siyah beyaz çekilmiş. Bütün bu fantastikliği, tuhaflığı bir kenara koyarsın film bir o kadar da doğal ve samimi, sanki kalkıp şimdi gitsen orayı ziyaret edebilir, o insanları görebilirmişsin gibi... Üstelik onların insanüstü özellikleri sana garip bile gelmez. 

Konusundan daha fazla bahsetmeye gerek yok ama bence son yılların en güzel filmlerinden biri bu film, oyuncuları bir o kadar güzel, performansları ise son derece doğal, Ali Atay, Ahmet Mümtaz Taylan, Cengiz Bozkurt, Ercan Kesal, Serkan Keskin, Ezgi Mola, Demet Evgar, Damla Sönmez, Nadir Sarıbacak, Tansu Biçer... 

Ve tabii bahsetmeden geçemeyeceğim, tam benim kafama göre filmler çeken yönetmen Onur Ünlü, kim ne derse desin, isteyen istediği kadar itiraz etsin, bence Onur Ünlü değeri bilinmeyen ama Türkiye'nin en iyi ilk 5 yönetmeninden biri (bence birinci). Çok seviyorum onu. 

 

Bir de izlememiş olanlar için filmden bir sahne paylaşmak istiyorum: 

 

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.
Примечание: Ваше сообщение будет проверено модератором перед отправкой.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.