Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Neden Okuduğumuz Kitapların çoğunu Unutuyoruz

Önerilen İletiler

• Admin

Neden Okuduğumuz Kitapların çoğunu Unutuyoruz

ve ... izlediğimiz filmler ve TV şovları.

lead_720_405.jpg?mod=1533691921

Pamela Paul’ün okuma anıları kelimelerle ve deneyimle ilgili. “Nerede olduğumu neredeyse her zaman hatırlıyorum ve kitabın kendisini hatırlıyorum. Fiziksel nesneyi hatırlıyorum ”diyor The New York Times Kitap İncelemesi'nin editörü Paul, bir sürü kitap okumanın adil olduğunu söylüyor. “Sürümü hatırlıyorum; Kapağı hatırlıyorum; Genellikle nereden aldığımı ya da bana kimin verdiğini hatırlıyorum. Hatırlamadığım ve korkunç olan şey her şey. ”

Örneğin Paul kısa süre önce Walter Isaacson’un Benjamin Franklin biyografisini okumayı bitirdiğini söyledi. “O kitabı okurken Ben Franklin hakkında bilmek gereken her şeyi değil, çoğunu biliyordum ve Amerikan devriminin genel zaman çizelgesini biliyordum” diyor. "Şu anda, iki gün sonra, muhtemelen size Amerikan devriminin zaman çizelgesini veremedim."

Elbette bazı insanlar bir kitap okuyabilir veya bir film izleyebilir ve arsa mükemmel bir şekilde tutabilir. Ancak birçoğu için, kültür tüketme deneyimi bir küveti doldurmak, içine batırmak ve daha sonra suyun drenajdan aşağı akmasını izlemek gibidir. Küvette bir film bırakabilir, ama gerisi gitti.

Kanada'daki Athabasca Üniversitesi'nde psikoloji yardımcı doçenti olan Faria Sana, “Bellek genellikle çok içsel bir sınırlamaya sahiptir” diyor. “Aslında bir darboğaz.”

“Unutma eğrisi”, bir şey öğrendikten sonraki ilk 24 saat içinde en dik olanıdır. Tam olarak ne kadar unuttuğunuz, yüzde olarak değişir, ancak malzemeyi gözden geçirmedikçe, ilk günden sonra drenajdan aşağı kayar, sonraki günlerde takip edilecek daha fazla şey, sizi aldıklarınızın bir kısmını bırakır .

Muhtemelen, bellek her zaman böyle olmuştur. Ancak, Melbourne Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olan Jared Horvath, insanların şu anda bilgi ve eğlenceyi tüketme şeklinin, ne tür bir belleğe değer verdiğimizi söylüyor ve bu, altı gördüğünüz bir filmin planını tutmanıza yardımcı olan tür değil aylar önce.

İnternet çağında, hatırlama belleği - zihninizde kendiliğinden bilgi arama yeteneği - daha az gerekli hale gelmiştir. Bar trivia için hala iyi ya da yapılacaklar listenizi hatırlamak, ancak Horvath, tanıma belleği olarak adlandırılan şeyin daha önemli olduğunu söylüyor. “Bu bilgilerin nerede olduğunu ve nasıl erişileceğini bildiğiniz sürece, bunu hatırlamanız gerekmez” diyor.

Araştırmalar, internetin bir tür harici bellek olarak işlev gördüğünü göstermiştir. Bir araştırmanın ortaya koyduğu gibi, “insanlar geleceğe bilgiye erişmeyi beklediğinde, bilginin kendisini hatırlama oranları daha düşüktür. Ancak internet var olmadan bile, eğlence ürünleri kendileri için dışsal anılar olarak hizmet etti. Sadece bakabiliyorsanız, bir kitaptan alıntı hatırlamanız gerekmez. Video kasetler geldiğinde, bir filmi veya TV şovunu kolayca inceleyebilirsiniz. Beyninize bir parça kültür yakmazsanız, sonsuza dek kaybolacağına dair bir his yoktur.

Akış hizmetleri ve Wikipedia makaleleriyle internet, daha fazla tükettiğimiz kültürü hatırlamadaki riskleri azalttı. Ama sanki daha önce hatırlamış gibiydik.

Platon, hafızayı dışsallaştırmanın tehlikeleri söz konusu olduğunda ünlü bir erken kıvrımdı. Plato, Sokrates ve aristokrat Phaedrus arasında yazdığı diyalogda Sokrates, Tanrı'nın Theuth hakkında “harflerin kullanımını” keşfeden bir hikaye anlatıyor. Mısır kralı Thamus, Theuth'a şöyle diyor:

Bu keşif, öğrencilerin ruhlarında unutkanlık yaratacak, çünkü anılarını kullanmayacaklar; dış yazılı karakterlere güvenecekler ve kendilerini hatırlamayacaklar.

(Tabii ki, Platon'un fikirlerine sadece bugün erişebiliyoruz çünkü onları yazdı.)

“[Diyalogda] Sokrates yazmaktan nefret ediyor çünkü hafızayı öldüreceğini düşünüyor,” diyor Horvath. “Ve o haklı. Yazmak kesinlikle öldürülmüş hafıza. Ama yazı yüzünden aldığımız tüm inanılmaz şeyleri düşünün. Daha iyi bir hatırlama belleği için yazı ticareti yapmazdım. ” Belki de internet benzer bir ödünleşim sunar: İstediğiniz kadar bilgi ve eğlenceye erişebilir ve tüketebilirsiniz, ancak çoğunu korumazsınız.

İnsanların beynlerine genellikle tutabileceklerinden daha fazla ittiği doğrudur. Geçen yıl, Horvath ve Melbourne Üniversitesi'ndeki meslektaşları, TV şovlarını izleyenlerin, haftada bir bölüm izleyen insanlardan çok daha hızlı bir şekilde içeriklerini unuttuklarını buldular. Gösteri bittikten hemen sonra, aşırı izleyiciler bu konuda bir sınavda en yüksek puanı aldılar, ancak 140 gün sonra haftalık izleyicilerden daha düşük puan aldılar. Ayrıca, şovun tadını günde bir kez veya haftalık olarak izleyen insanlardan daha az bildirdiler.

İnsanlar yazılı kelimeye de katılıyor. 2009'da ortalama bir Amerikalı, hepsini okumasalar bile günde 100.000 kelimeyle karşılaştı. O zamandan bu yana dokuz yıl içinde azaldığını hayal etmek zor. “Binge-Okuma Bozukluğu” nda The Morning News için bir makale olan Nikkitha Bakshani bu istatistiğin anlamını analiz ediyor. “Okuma nüanslı bir kelimedir,” diye yazıyor “ancak en yaygın okuma türü muhtemelen tüketim olarak okuyor: özellikle internette, sadece bilgi edinmek için okuduğumuz yer. "Yapışmadan" bilgi edinme şansı olmayan bilgiler. ”

Veya Horvath'in söylediği gibi: “Bu anlık bir kıkırdama ve sonra başka bir kıkırdama istiyorsun. Aslında bir şey öğrenmekle ilgili değil. Bu, bir şey öğrendiğinizi hissetmek için anlık bir deneyim elde etmekle ilgilidir. ”

Aşırı izleme çalışmasının dersi, izlediğiniz ve okuduğunuz şeyleri hatırlamak istiyorsanız, onları boşluk bırakmasıdır. İngilizce sınıfı bir müfredatın haftada sadece üç bölüm okumamız gerektiğinde okulda rahatsız oluyordum, ancak bunun için iyi bir neden vardı. Horvath, anılar onları hatırladığınız kadar güçlendiriliyor diyor. Bir kitabı bir uçakta okuyorsanız, diyelim ki, hikayeyi tüm zaman boyunca çalışma belleğinizde tutuyorsunuz. “Asla ona asla ulaşmıyorsunuz” diyor.

Sana sık sık okuduğumuzda yanlış bir “akıcılık hissi” olduğunu söylüyor. Bilgi akıyor, anlıyoruz, sanki beynimizin raflarına yerleştirilecek bir bağlayıcıya sorunsuz bir şekilde katılıyor gibi görünüyor. “Ama çaba sarf etmeden ve hatırlamanıza yardımcı olacak belirli stratejilere konsantre olmadıkça ve yapmazsanız aslında yapışmaz.”

İnsanlar bunu okurken veya iş için bir şeyler okurken yapabilirler, ancak boş zamanlarında daha sonra kendilerini test etmek için Gilmore Girls hakkında notlar alacaklar gibi görünmüyor. Sana, “Görüyor ve işitiyor olabilirsiniz, ama farketmeyip dinlemiyor olabilirsiniz” diyor. “Sanırım çoğu zaman yaptığımız şey budur.”

Yine de, dolaşan tüm anılar kaybolmaz. Bazıları, doğru işaret onları geri getirene kadar gizlenebilir, erişilemez olabilir - belki de “Daha önce Gilmore Girls'de” ön bölümü ya da bir arkadaşınızla okuduğunuz bir kitap hakkında bir konuşma. Bellek “esasen tüm çağrışımlar” diyor Sana.

Bu, Paul ve diğerlerinin, kitabını içeriğini hatırlamadan neden okudukları bağlamı hatırladıklarını açıklayabilir. Paul, lisede okuduğu her kitabı yazdığı dışsal bir bellek benzeri bir analog form olduğu için bir “kitap kitabı” ya da “Bob” tuttu. “Bob hayatımın herhangi bir anında, psikolojik ve coğrafi olarak bulunduğum yere anında erişim sağlıyor,” diye yazıyor kitabıyla ilgili yazdığı Bob ile Hayatım. “Her giriş, zamanla kaybolan veya bulanıklaşmış olabilecek bir anı çağrıştırıyor.”

The New Yorker için “Okuma ve Unutma Laneti” adlı bir yazıda Ian Crouch, “okumanın, biri tarif edilemez ve doğal olarak geçici olan, düşünce ve duygu ve duyusal manipülasyonların karışımı olabilecek birçok yönü var. o anda ve sonra kaybolur. Öyleyse ne kadar okuma sadece bir narsisizmdir - bir metinle karşılaştığınızda kim olduğunuzu ve ne düşündüğünüzü gösteren bir işaret mi? ”

Bana göre, hayatın mevsimlerini onları dolduran sanatla hatırlamak narsisizm gibi görünmüyor - romantizm romanlarının baharı, gerçek suçun kışı. Ancak, herhangi bir zamanda atıfta bulunulabilecek bir zihinsel kütüphane oluşturma umuduyla kültür tüketirseniz, hayal kırıklığına uğrayacağınız doğrudur.

Kitaplar, şovlar, filmler ve şarkılar beynimize yüklediğimiz dosyalar değil, her şeyle dokunan hayatın duvar halısının bir parçası. Uzaktan bakıldığında, tek bir iş parçacığını net bir şekilde görmek zorlaşabilir, ancak hala orada.

Horvath, “Anıların temiz olması gerçekten harika olurdu - bilgi geliyor ve şimdi bu gerçeğin bir hafızası var” diyor Horvath. “Ama gerçekte, tüm anılar her şeydir.”

Kaynak: The Atlantic

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.