Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

İnsanlar Çocuk Yapmaya Nasıl Karar Verir

Admin

Önerilen İletiler

• Admin

İnsanlar Çocuk Yapmaya Nasıl Karar Verir

lead_720_405.jpg?mod=1533691885

Isabel Caliva ve kocası Frank, “kutuyu yola koymuşlar” zaten. Kutu, onların durumunda, çocuk konuşmasıydı; yol Caliva’nın bereketli yıllarıydı. Frank her zaman birçok çocuk istediğini söylemişti. 30'lu yaşlarının başında olan Caliva, belki bir ya da ikisinin iyi olacağını düşündü, ama çoğunlukla kararsızdı. Portekiz, Paris ve Hawaii'ye geziler için bol bol serbest zamanla güzel bir hayatları vardı.

Yakın zamanda bana “Çekmenin arkadaşlarımın anlattığı gibi hissetmiyordum” dedi. “Belki de bu benim için bir şey olmayacağını düşündüm. Belki de sadece ikimiz olacağız. ”

Bazen, bebek ateşinin eksikliğinin endişe kaynağı olup olmayacağını merak etti. Endişelerini internete taşıdı ve Rumpus'un “Bizi Taşımayan Hayalet Gemi” başlıklı “Sevgili Şeker” tavsiye sütununda bir gönderiyle karşılaştı. Mektup, aynı zamanda çocuklar hakkında da çitte olan 41 yaşındaki bir erkeğe aitti: “Sessiz, boş zaman, kendiliğinden seyahat, zorunluluk olmayan cepler gibi şeyler” yazdı. “Onlara gerçekten değer veriyorum.”

Sütunun yazarı Cheryl Strayed, her insanın asla tanımayacakları bir hayat ve “kız kardeş hayatı” - başlığın “hayalet gemisi” olduğunu yazdı. “Bir bebek için açık arzu sizin için doğru bir ölçü değildir” diye yazdı. Bunun yerine, “gelecekteki benliğinizin duruşundan seçimlerinizi ve eylemlerinizi derinlemesine düşünmeyi” tavsiye etti. Başka bir deyişle, daha sonra pişman olacağınızı düşünün.

Calump, “Rumpus yazısı ne seçersem seçersem bir kayıp olacağını anlamama yardımcı oldu,” dedi. Hayalet gemisi ya kaygısız bir yaşam ya da ebeveynlik deneyimi olurdu. “Serbest kaldı. Bakış açımı doğru seçimi yapmaktan sadece karar vermeye değiştirdi. ”

Caliva sütunu o kadar çok sevdi ki, birkaç arkadaşına gönderdi.

* * *

Çocuk sahibi olup olmama sorusu bana tüm yetişkin yaşamımı şaşırttı, çünkü düşünceye dönüşlü tepkime “tekrar değil”.

Ben ve erkek kardeşim arasında büyük bir yaş boşluğu var ve birçok okul tatili ve tatilinde ona dikkat etmekten sorumlu tutuldum.

Kardeşim kolay giden bir okul öncesi idi. “L” leri “W” olarak telaffuz etti ve Batman pelerini gibi tam bir battaniye giydi - tam “sevimli çocuk” deneyimi. Yine de, onu eğlendirmenin ne kadar zor olduğuna şaşırdım. Beş yaşın altındaki kalabalığı büyüleyen aptal mizah anlayışına sahip değilim. Renklendirme veya pişirme gibi sıkıcı etkinliklere nasıl heyecan katacağımı anlamadım. Biz ayrı ayrı, bir çok tv izlerken sona erdi. O kadar perişan oldum ki, bir yaz, bir ofiste kağıt dosyalama işine girme şansını yakaladım.

Gençlerimin deneyimi, ebeveynlik gibi hissetmemi sağladı, en kötü ihtimalle saf bir yargılama ve en iyi ihtimalle, zihin teorisinden yoksun biri için heyecan verici. Sorun şu ki, bunun 14 yaşındakilerin tam zamanlı dadı olmaları veya sadece bir çocuk insan olmadığım için olup olmadığını söyleyemem. Ve bir tanesine sahip olmak, öğrenmenin yüksek riskli bir yolu gibi görünüyor.

2016 sonbaharında, okuyucu blogumuzda ve yanıtlar geldiğinde “Neden çocuk sahibi olmayı seçtiniz?” Sorusunu sordum. Tüm meslektaşım Rosa Inocencio Smith ve ben e-postaları topladık ve analiz ettik. çocuk sahibi olmaya karar vermek arasında eşit olarak bölünmüştü. (Caliva onlardan biriydi; bize adını ve hikayesini kullanma izni verdi.) Büyük paket servisi bozmak için, sadece tüm hamileliklerin yarısı planlanmadığı için bir “anne içgüdüsü” görülmüyor. Bazıları için ebeveynlik çok haşlanmış bir inançtır; diğerleri için, krizden sonra dönen bir anahtar. Diğer zamanlarda, bu sadece bir his.

“Hiç çocuğu olmayan insanlar, çocuklu insanların yeni kattığı şeyler konusunda gerçekten gergin görünüyorlar. Biraz dağınıklık, çamurlu bir köpek ya da mobilya üzerinde kırıntılar gibi, ”diye yazdı Mary adında bir anne. “Kişilerin ilişkilerinde biraz yumuşaklık hoş bir arzudur. Çocuklar bunu sana yapıyor. ”

Shanna, “hayır” kampındaki birçok insanın, akranlarının bebek sahibi olma dürtüsünün şaşkınlık hissini tanımladığını görmek beni rahatlattı: “Sanki göremediğim bir rengi tarif eden insanları dinlemek gibi” dedi.

Gönüllü olarak çocuksuz örneklemimizde aşırı temsil edilmiş gibi görünüyor. Ohio State Üniversitesi sosyolog Sarah Hayford tarafından yapılan 2009 araştırmasına göre Amerikalı kadınların çoğu, yaklaşık yüzde 67, genç olarak iki çocuk sahibi olmaya karar veriyor ve kabaca bu plana bağlı kalıyorlar. Başka bir küçük grup üç veya daha fazla çocuk istemeye başlar ve ortalama iki çocuktan daha fazlasına sahip olur; yine başka bir segment iki tane istemeye başlar, ancak daha azıyla sarılırlar. Benim gibi olanlar nüfusun sadece yüzde 4'ünü oluşturan istatistiksel düşkünler: Çocukları istemeye başlıyoruz ... sanırım? Belki bir tane? Beklentilerimiz yaşla birlikte azalıyor ve Hayford şöyle yazıyor: “30'lu yaşların başında bu kadınların hiç çocuğu olmayacak.” (Çalışması 1980'lerde 18 yaşında olan kadınlarla yapıldı; bugünün kadınlarının görüşlerinin farklı şekilde gelişip gelişmeyeceği net değil.)

Çocuksuzluk 1970'lerden 2005'e kadar dik bir şekilde yükseldi - o zamandan beri tekrar düştü - ve Hayford evlilik oranlarındaki düşüşün bu artışa en çok katkıda bulunduğunu buldu. Evlenmek, insanların çocuk sahibi olma konusundaki düşüncelerini değiştirebileceğini söylüyor. Bazılarına göre “evlilik çocuk sahibi olmak demektir, bu yüzden bu evli dünyaya giriyorum ve onunla birlikte başka şeyler de yapıyorum” dedi Hayford. (Bir okuyucunun bize söylediği gibi: “Her zaman onunla çocuk istediğimi bilinceye kadar çocuk istediğimi asla bilmediğimi söylemiştim.”)

Bugün, kadınların yaklaşık yüzde 15'inin hiç çocuğu yok, ancak çoğumuz agnostik başlıyoruz. Maine Üniversitesi'nden bir sosyolog olan Amy Blackstone, “Erken,“ Kesinlikle çocuk istemiyorum ”diyen çok insan yok” dedi. Çocuksuzların bile emin olamayacakları ya da çocuk sahibi olacaklarını varsaymaları daha olasıdır. Sadece zamanla buna karşı karar verirler.

Onları çocuk yetiştirmeye karşı dönüştüren nedir? Araştırmaya göre özgürlük. 1995 tarihli bir kitaba göre, çocuk özgürlüğü çoğunlukla 1987'den bir meta-analizin bulduğu gibi çocuk bakım sorumluluklarından özgürlüğü veya seyahat özgürlüğünü belirtmektedir. Çocuksuz kadınlarla yapılan 20 derinlemesine görüşmeye dayanan bir 2014 araştırması, “ezici bir çoğunlukla özgürlük ve özerkliklerinin faydalarına odaklandıklarını” bulmuştur:

Kadınlar seyahat edebilmek, aileniz ve arkadaşlarınızla “asabilmek” ve yeni şeyler öğrenmek için bir “kalk ve git” yaşam tarzı istediler. Daha yüksek bir eğitim almayı, kariyerlere odaklanmayı ve diğer yetişkin özgürlüklerini korumayı gösterdiler. Kadınlar çocuksuz bir yaşamın faydalarını sosyal olarak öngörülen faydalarla karşılaştırdıklarında, anneyi seçmemeyi tercih ettiler.

Özgürlük hem erkekler hem de kadınlar için bir faktördür, ancak araştırmalar kadınların erkek çocuklarının kariyerlerini engelleyeceğinden erkeklerden daha endişeli olduğunu göstermektedir. 2005 yılında yapılan bir araştırmada, kadınların ebeveynlik işiyle çatıştığını görme olasılığı daha yüksekken, erkeklerin kişisel fedakârlık yapmak istemediklerini söyleme olasılıkları daha yüksekti. Bir çalışmaya göre, çocuksuz kadınların erkek egemen mesleklere girme ve “başarıya” odaklanma olasılığı daha yüksektir ve daha fazla kazanma olasılıkları daha yüksektir.

Çocukları olmayan kadınlar, İtalyan araştırmacılar Christian Agrillo ve Cristian Nelini, “anneliği her şeyi kapsayan ve ezici bir sorumluluk olarak anlama eğilimindedir” - bir sonraki tanıtımlarına müdahale edebilecek. Çocuksuz erkekler ve kadınlar özgürlük arıyor olabilirler, ancak Agrillo ve Nelini 2008 inceleme raporlarında yer aldıklarından, “çocuksuz olma seçeneği kadınlara çalışma özgürlüğü ve erkeklere çalışma özgürlüğü verdi”.

Çocuksuz kadınlar sonuçta hayatlarından memnunlar. (En çok mücadele eden genç annelerdir.) Bununla birlikte, bir çalışma - daha eski olsa da - “çocuksuz olmak isteyenler ... hayatı daha az iyimser ve daha az sevgi dolu ve aynı zamanda biraz daha az tatmin edici olarak derecelendirdi”. Tıpkı şüphelendiğim gibi, ahır hayvanları isteyen insanlarla çok zaman geçirdiğinizde neşeli bir eğilime sahip olmak onların en iyi arkadaşları olabilir.

Literatür konuyu fazla ele almasa da, okuyucularımızın çoğu ebeveynlik için zihinsel veya duygusal olarak donanımlı olmamaktan korkuyordu. Bazıları endişelerinin veya depresif olaylarının çocuksu mutlulukla bağdaşmadığını hissetti; diğerleri ise bipolar bozukluk gibi ciddi zihinsel sağlık sorunlarını aktarmak istemediler. Bir çocuk, başka birine verebileceğiniz saksılı bir bitki gibi değil, çünkü onu sadece öldürecekmişsiniz gibi görünüyor, ”diye yazdı bir kadın. (Bir diğeri, tam olarak tıbbi koşullarından geçmekten korktuğu için evlat edinmeyi düşündüğünü yazdı.)

Kötü bir çocukluk, bir kişiyi, vicdani olarak bile, yeniden yaşamak için daha az istekli hale getirebilir. 1999 yılında çocuksuz erkeklerle ilgili akademik bir kitap, uzak veya küfürlü babaları olanların baba olmakla daha az ilgilendiklerini buldu. Farah adlı bir kadın bize, “Aklımızda çalışmak için bir vizyonu olmayan bir başkası için çocuksu bir ütopya yaratmak zor olabilir:“ Çocukken çok mutlu değildim ve çocukluğu düşünmek nadiren sevinç getiriyor ”dedi. .

Ancak bunun tersi de doğrudur: Kendi kendinizden daha iyi bir ebeveyn olmaktan daha tatlı bir geri ödeme nedir? “Seni şimdiki zamanda daha iyi hale getirmek için geçmiş yaşamında bir şeylerin belli bir şekilde gitmesini hiç istedin mi?” iki çocuk babası olan Brandon'ı yazdı. “Bu, sahip olduğunuz tüm iyiliği koyma ve kötüyü almaya çalışma şansınız.”

Toplum hâlâ çocuksuz kalmayı seçen insanları, özellikle kadınları yargılıyor. Son zamanlarda yapılan araştırmalar bile çocuksuz insanların çocuk sahibi olanlardan ya da en azından çocuk sahibi olmayı planlayanlardan daha olumsuz görüldüğünü göstermektedir.

Ancak Maine sosyoloğu Blackstone, ebeveynlerin ve çocuk özgürlüğünün benzer arzularla yönlendirildiğini söyledi. Örneğin, ikisi de daha güçlü ilişkiler ararlar: Çocuklu insanlar için ebeveyn-çocuk bağıdır, ancak olmayan insanlar için, “alıntı yapmanın en yaygın nedenlerinden biri, eşleriyle olan ilişkilerine değer vermeleri ve çocuk sahibi olmak bu ilişki. ”

Gerçekten de, bazı okuyucularımızı çocuklara karşı karar vermeleri için iten mutlu bir ilişki kurma arzusuydu. “Kocam ve ben neredeyse 10 yıldır mutlu bir şekilde evliyiz” diye yazdı bir kadın. “Mutluluğun ve devasa sevginin, birbirimizi ilk sıraya koymak için zaman, enerji ve arzumuzun olmasından kaynaklandığını biliyorum. Bunu bir çocuk için atmak delilik olur. ”

Diğerleri ise, ebeveynliği geçmiş veya gelecekteki ilişkileri onurlandırmanın bir yolu olarak gördü. Evlat edinilmiş bir kız çocuğu olan bir anne “İyi bir hayatımız vardı” diye yazdı. “Sonra kocamın erkek kardeşi öldü. Hayatın gerçekte ne hakkında olduğunu sorgulamaya başladık ve bizim için bunun bir çocuk yetiştirmeyi de içerebileceğini fark ettik. ” Küçük bir çocuktan çok fazla olmadığını itiraf eden bir kadın, çocuklarını yetişkin olarak tanımak için sabırsızlanıyordu. Bir diğeri, ebeveynlerinin ölümlerini ve daha sonra koşulsuz sevgi olmadan yaşam beklentisini korkuttu.

* * *

Blackstone'a göre, hem çocuksuz hem de çocuksuz anlam yaratmayı vurguladı.

Rumpus sütununu ortaya çıkaran kadın Isabel Caliva için, bu anlam arzusu beklenmedik bir şekilde geldi.

İlk olarak kocası Frank, üniversitelerinin birinci sınıf yönlendirmesinde, bir gece yurt odasından kilitlendiğinde tanıştı. Onlar bütün gece konuşurken kaldı, sonra dört yıl boyunca tarihli. Üniversite sonrası yaşam onları farklı şehirlere götürdü ve ayrıldılar. Yıllar sonra, 2010'da, Caliva onu “tekrar denemek isterim” diyerek maviden çıkardı.

“Bu çağrıyı bekliyordum,” diye yanıtladı. Ertesi yıl nişanlandılar.

Frank'le çocuk kararsızlığı konusunda her zaman açıktı ve mullederken sabırla bekledi. 2014'te mükemmel bir bahar günü olan Caliva, yaşadığı Washington DC yakınındaki işten eve gidiyordu. Pencerelerini aşağı yuvarladı, radyoyu açtı ve berrak gökyüzüne baktı. Üzerinden bir memnuniyet ve neşe dalgası yıkandı.

Ancak sıkıntı can sıkıntısı ile kesildi. “Bu çok harika, ama aynı zamanda geçiyor,” diye düşündüğünü hatırlıyor. “Yarın iş yerinde zor bir gün geçirebilirim. Her zaman mutluluğu kovalayacağım, her zaman geçici. ”

Bazı okuyucular benzer bir tecavüz ennui hissini hatırladı: “Çocuğum olmasaydı, tüm hayatım boyunca kendimi emebileceğim konusunda küçük bir sezgim vardı” diye yazdı Virginia adlı bir kadın. “Yıllar geçtikten sonra çok fazla kendi kendini yansıtma sıkıcı, şüphelendim.”

Caliva, insanlara maraton koşturmaya ilham veren aynı duyguya benziyor: “gerçekten büyük ve gerçekten harika bir şey yaptığınızı bilme arzusu”.

“Benden ve kendimden daha büyük bir şey yapmam gerekiyor,” dedi. “Başkasıyla ilgilenmem ve tamamen bencil olmam gerek.”

Eve gittim ve Frank'a hayalini anlattı. Oğulları Jack, bu yıl iki yaşında olacak.

Yine de çocuksuz kadınlar için anlam başka şekillerde ortaya çıkar. Çocukları istemeyen kadınların şimdiye kadar gen havuzundan yetiştirilebileceğini düşünürdünüz, çünkü doğal seçilim seksten hoşlanan insanları tercih eder ve çoğu zaman bu zevkin sonucu olarak döl yaratır. Ancak Ontario'daki Kraliçe Üniversitesi'nde iki araştırmacı olan Lonnie Aarssen ve Stephanie Altman'ın yazdığı gibi, modern yaşam kadınların zorunlu olarak çocuk sahibi olmadan izlerini bırakmaları için başka yollar sunuyor.

İnsanlar kendi ölümleri konusunda endişeli. Bu endişeyi yönetmek için, genellikle çocuk şeklinde bir miras bırakmaya çalışıyorlar, Aarssen son zamanlarda bana açıkladı,

Aarssen, “Uzak atalarımız,“ Burada küçük insanlar var ve onların düşünce tarzlarını etkileyebilirim ”derdi. “Mini-me kopyamı kendim oluşturabilirim ve onları aynı kişilik ve güce sahip olmaya ikna edebilirim.”

Ancak, sanat, bilim veya din gibi başka miras türleri vardır ve tarihsel olarak, onları yaratmak için gerekli para ve etki sadece erkeklere aittir. Erkekler de iyi doğum kontrolünün olmaması nedeniyle kadınların üremesini kontrol etti. Bu nedenle, bin yıl boyunca, kadınların kalıcı bir etki yaratmak için genellikle tek bir seçeneği vardı: üreme. Dahası, istemeseler bile çoğunun çoğalması gerekiyordu.

Altman ve Aarssen, bu kadınların modern çağa kadar uykuda olan “zayıf ebeveynlik dürtüsünü” geçmiş olabileceğini savunuyor. Artık kadınların daha fazla hakları ve fırsatları var, bu isteksiz annelerin torunları sanat yapmak, kitap yazmak, kar amacı gütmeyen kuruluşlara ve işyerlerine başlamak ve çocuk olmayan diğer başarıları sürdürmek için bebek yapmayı öneriyorlar. Gerçekten de, 2012 yılında yapılan bir çalışmada, daha az çocuk isteyen kadınların ödüllendirici bir kariyer, şöhret ve yeni fikirler ve keşifler üretmeye daha fazla ilgi duyduklarını buldular.

Altman ve Aarssen'in yazdığı gibi, bugünün bazı kadınları “anneleri içeren bir yaşam hedefine ilgi duymayan, ancak yine de buna katlanmak zorunda kalan kadın ataların genlerini miras aldı. O zaman onların torunları - bugün yaşayan birçok kadın - artık anne atalarının istediği ancak ataerkil boyun eğdirilmesi nedeniyle reddedilen yaşam tarzı ve yaşam kursu hedeflerini özgürce gerçekleştirebiliyorlar. ”

Bu nedenle bugün kolej eğitiminin lise veya daha az dereceye sahip çocuklardan daha çocuksuz olma olasılığı daha yüksek olabilir. 1992'de Pennsylvania Üniversitesi'nden araştırmacılar, üniversitenin mezun öğrencilerine çocuk sahibi olmayı veya evlat edinmeyi planlayıp planlamadıklarını sordu ve yüzde 79'u kesin bir “evet” verdi. 2012'de sadece yüzde 41 bunu yaptı. “Muhtemelen hayır” diyenlerin sayısı yüzde bir ila 20 arasında arttı.

“Bugün genç kadınlar, çocuklarına sahip olmalarını ya da evlat edinmeyi planladıklarından daha az olası olmalarının bir nedeni, arkadaşlık ağlarına ve profesyonel ağlara katılımlarının, kendi başına bir aile yaratma ihtiyacının bir çeşit ikame olmasıdır” dedi. Stewart Friedman, bu çalışmanın yazarı ve Pennsylvania Üniversitesi'ndeki İş / Yaşam Entegrasyon Projesi'nin direktörü. “Sosyal ve politik ağlara katılım ve toplum üzerinde olumlu etkisi olan çalışmalar - bu faktörlerin her ikisi de kendi başına bir aile kurmanın yerini alıyor.”

Aarssen, eğer çocuksuzluk gerçekten genetik ise, önümüzdeki yıllarda çocuksuz hareketin patlayabileceğini söyledi. Çocuksuz kadınlar sadece genlerini iletmezler.

Elbette, yol boyunca yarattıkları bazı çalışmalar - çocuksuz varlıkları hakkındaki kitaplar da dahil olmak üzere - hayatta kalacak. Bu şekilde, tuhaf miraslarını sonuçta geçirebilirler, gelecekteki çiftlere kendi kutularını yoldan aşağı indirirken yardımcı olabilirler.

Kaynak: Atlantic

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.