Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ateistlerekarşı dev delil

kursatotcu

Önerilen İletiler

• Cevaplar 193
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

kürşatotcu

dedi:evet alemin varlığı sonradan vucud buldu

cevap: neyden sonra. allahtan sonramı

tartışılan konu buydu.ve ben ne soracaksan sor dedikten sonra sorulan soruya bakarmısınız :D

kursatotcu

isteyerek mi yoksa istemeyerek mi yaratır .

isteyerek dersen allah zulmü istemiş olmadı mı oldu dersen allah zalim olmadı mı

Şimdi bu sorunun konuyla ne alakası var.uzaktan bile değmiyor.kardeşim sen sakın başkasıyla konuşup aklında kalanları bana soruyor olmayasın.işte biz felsefe yapıp meçhul şeyleri pervasızca eleştirenleri bunun için kınıyoruz.zira insanda derman bırakmıyor....değilmi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

şerri allahmı yaratır evetse söle isteyerek mi yoksa istemeyerek mi yaratır .

isteyerek dersen allah zulmü istemiş olmadı mı oldu dersen allah zalim olmadı mı

Şer'i Allah isteyerek yaratır, ancak zalim olmaz. Karşılığında Hayrıda yaratan O'dur. Allah yarattığı her şeyi iradesi ile yaratır.

Sonra bu sonlu dünyada, insana tanıdığı tüm yetkileri eline bırakır "şer de artık insanın elindedir hayır da" bundan ötesi tercihe kalmıştır.

Zaman zaman sinirlerimize hakim olamadığımız kalp kırdığımız, kırıldığımız oluyor o zamanlarda yaratılmış şere uysak daha büyük bir kötülük yapmış oluruz, ama biz hayra uymaya çalışıyoruz ve sabrediyoruz. Beni şer'e zorlayanda yok, hayr'a zorlayanda ben hayr'ı tercih ediyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dini bir temelle yetiştim ve ona göre yaşadım...ama daha sonra araştırıp okuyup incelediğimde çok farklı soru işaterleri belirdi kafamda..şu an ne Alah ı reddediyorum ne hissettiklerim eskisi gibi .. doğrusu bunu yazarken bile içmde kendimle çelişiyorum ..çünkü öyle büyük bir tabu ki bu benim annem babam onların babası sonra onların....hepsi aynı şeye inanarak, inandırılarak yetişmiş.böyle bir şeye karşı çıkmamak pek çok müslüman aileye ters. bu öğretiye aykırı fikir sahibi olmak da büyük bir günah..daha önceleri benimde yaptığım gibi ayıplanan insanlar...bu durumda siz ne kadar objektif düşünebiliyorsunuz?

şuan hristyan bir ailede doğsaydınız ya da bir yam yam kabilesinde müslüman mı olurdunuz? insan eti yiyen diğer arkadaşlarınız size tuhaf gelirmiydi gelmezdi. şuan farkedemediğimiz tuhaflıklarla yaşıyoruz.

biraz geçmişe gidersek çok tanrılı dinler putlar.. ne kadar saçma gekiyor değil mi* aynı o durumdayız.. ben bu fikre nerden vardım..

televizyonda, çevremde sokakta dinin arkasından oynan oyunları gördükçe cin çıkarmak için avaz avz bağıran kadınlar, secde eden ağaçlara inan insanlar, savaşlarda ruhlar aleminden bize yardım eden insanları alıp götüren bulutlar...ve bunları anlatan gerçekten inan insanları görünce durup bir düşünüyorsun..acaba bizde mi böyle kandırılıyoruz? onlardan daha fazla bir kanıt yok elimizde. rivayetler masallar, miş ler....

o kadar çok din var ki ve de hepsine inan insan...bütün hepsi birbirinin yanlış olduğunu söylüyor, değiştirilmiş...

aslına bakılırsa dinin sömürülmediği taktirde gerçekten öngördüğü kurallar olmalı bence.ama insanlar tarafından yazılmış olma olasılığı yüksek. araştırdığım kadarıyla pek çok konu da bizlere farklı aksettiriliyo ateistleri böyle zibidy, ********* insanlarmış gibi içine şeytan girmiş, herkese kötülük yapan vs....

yani sonuç olarak insanların kafaları tamamen kapatılıyo bağnaz fikirlerle dolduruluyo ve düşünemiyorlar bile bu konuları.. bu dev delil de de ne bulduğunuzu anlayanadım ..ama kendini tatmin edebiliyorsan gerçekten dewam et çünkü bişeye inanmak eğer huzur veriyorsa bu yolda olmalısın.

ama inançların ve bi yaratıcı düşüncesinin çıkmması yalnızca ölümü kabullenememk , zor durumdayken yada muhtaçken sırtını dayıcak bir ilhi ulaşılmaz bir dayanak arayışından ortaya çıkmış bir tabu.. iki tarafında elinde bir kanıt yok o yüzden pek açıklanıcak bir şeyde eğer bilim sayesinde olmazsa tabi..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dini bir temelle yetiştim ve ona göre yaşadım...ama daha sonra araştırıp okuyup incelediğimde çok farklı soru işaterleri belirdi kafamda..şu an ne Alah ı reddediyorum ne hissettiklerim eskisi gibi .. doğrusu bunu yazarken bile içmde kendimle çelişiyorum ..çünkü öyle büyük bir tabu ki bu benim annem babam onların babası sonra onların....hepsi aynı şeye inanarak, inandırılarak yetişmiş.böyle bir şeye karşı çıkmamak pek çok müslüman aileye ters. bu öğretiye aykırı fikir sahibi olmak da büyük bir günah..daha önceleri benimde yaptığım gibi ayıplanan insanlar...bu durumda siz ne kadar objektif düşünebiliyorsunuz?

televizyonda, çevremde sokakta dinin arkasından oynan oyunları gördükçe cin çıkarmak için avaz avz bağıran kadınlar, secde eden ağaçlara inan insanlar, savaşlarda ruhlar aleminden bize yardım eden insanları alıp götüren bulutlar...ve bunları anlatan gerçekten inan insanları görünce durup bir düşünüyorsun..acaba bizde mi böyle kandırılıyoruz? onlardan daha fazla bir kanıt yok elimizde. rivayetler masallar, miş ler....

o kadar çok din var ki ve de hepsine inan insan...bütün hepsi birbirinin yanlış olduğunu söylüyor, değiştirilmiş...

arkadaşım;

çevreni ve yetiştiğin ortamdan edindiğin tüm bilgileri koy bir yana...sonra hiç acele etmeden sakin bir kafayla önce yaratıcı var mıdır yok muduru bir düşün.ama iyice düşün , çevrene bak varlığı eşyayı herşeyi derinlemesine bir sorgula.bunca düzen intizam ve bu varlık acaba bir tesadüfün eseri olabilir mi? bunları düşün . ve bunu yaparken kimseyi takma kafana hayvanata bak aralarında gerçekten bir mücadelemi var yoksa yeri geldiğinde bir birlerinin imdadına koşmak mı var.unsurlara bak.çevir kafanı yıldızları seyret onca büyük sistem acaba bir tesadüfün eseri olabilir mi? sorguladıkça sorgula ama kendini hasta etme dikkat et.sakince yap bunları .

kesin bir sonuca ulaştıktan sonra bu düşünceni genişlet dinleri ve tarihlerini incele .acaba bütün bu dini inanışlar bir uydurmanın ürünü mü yoksa ateş olmayan yerden duman çıkmaz misali bir hakikati mi haber veriyor insanlığa.Acaba olmayan bir varlık mı yarattı insan kafasında!yoksa olmayan bir şeyi bulmak düşünmek cidden imkansız mı.derin derin sorgula zamana yay bu düşünceni.

ve elini çabuk tut!

zira belkide çok geç kalmış olabilirsin...

Allah sana hidayet versin.

saygılarımla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dedi:zira belkide çok geç kalmış olabilirsin...

Allah sana hidayet versin.

cevap: bu zamana dek vermemiş miydi? vermemişti dersen. ona hidayet vermediği halde, hidayette olmasını mı emretmişti? bu nasıl olacak peki, kaldıramayacağı yükü yüklemiş olmadı mı? bu zulüm değil mi

bu sorunun cevabını başka sayfalarda defalarca verdim kusura bakma kürşatcım senin iki satırlık sorun yüzünden bir yarım saatimi daha heba edemem.hem sen yukarda sorduğum sorulara ve ondan evvel incelersen göreceksin nice sorulara cevap vermeden bıraktın, ama cidden bu soruların cevabına ulaşmak isteyen arkadaşlar varsa özelden mesaj bırakarak ulaşabilirler.başla gözle ,yardımcı oluruz inşaallah .

bilmem açıklayıcı oldu mu?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Yani sevgili Kürşatotçu bunu sana açıkladık ve ikna oldun ya. Yine ne oldu da eskiye dönüverdin :)

Allah sonsuz zaman noktalarında. Bu yüzden geleceğe yolculuk falan yapmaz. Zaten hem geçmişin sonsuz noktalarında,hem şu an noktasında,hem de geleceğin sonsuz zaman noktalarındadır aynı anda.

Biz ise sadece "şu an" noktasında bulunup,gelecek zaman noktalarına doğru adım adım yolculuk yapan kısıtlı varlıklarız.

Ama Allah zamanda yolculuk yapmıyor bizim gibi. Çünkü zaten her zamanda yani zamansız.Geçmiş,şuan ,gelecek diye birşey yok O'nun için.

sonsuz geçmiş.......şimdiki an..........sonsuz gelecek

İşte O tüm bu noktalarda aynı anda bulunuyor.Aynı şekilde mekansız da olduğu için bizim gibi bir yerden diğer bir yere doğru yolculuk yapıp varması diye birşey söz konusu değildir.Zamanda da aynısı geçerli....

Selam ve sevgiler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ama delil getirmiyon. bu budur diyon o kadar. mekansız bişeyin varolduna dair delilin var mı? ne ayette ne de hadiste böle bişe yok. zamandan ve mekandan münezzeh olma durumu yani. aksine allahın mekanlı ve zamanın allah içinde geçtine dair açıklamalar mevcuttur. bu ifadeler sonradan uyduruldu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hayır sevgili Kürşat. Oradaki Allah'ın katı ifadesi cennet içindir.Yine Allah'ın arşı ifadesi Allah'ın yarattığı bir yere verilen addır.

Kuran'ın tamamına bakarsan Allah'ın zamansız ve mekansız olduğunu, yarattıklarından tamamen ayrı olduğunu görebileceksin. Yoksa zaten bir yerden bir yere seyahat etme zorunluluğu ve de bir zamandan diğer zamana yolculuk etme durumu söz konusu olsaydı sınırlı bir varlık olurdu.Aynı anda yönetici olarak hem her yerde-zerrededir, hem de zamandadır.

Eğer bir zaman makinasına binip zamanda yolculuk yapabilirsen, o aracın içindeki zaman da dahil olmak üzere, Allah'ın senin her gittiğin zamanda bağımsız olarak yöneticiliğini sürdürdüğünü görebilecektin.Tıpkı her yerde olması gibi her zamandadır aynı zamanda.

Selam ve sevgiler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ya inan ki bu laflarla bi yere varamazsın hep millet bunları diyo ne dedinide bilmiyo

* ya esed lütfen samimi soruyom:allahı kabuk ederek de bunun cevabını kim verebilir. çünkü allaha ezeli dedik yani hep vardı e ama ezelden bugüne nası gelindi? bana allahı kabul ederek de bunun cevabını kim verebilir. inan ki çıldırcam ya aklım da fikrimde bu durum ya.

kursatotcu is online now Edit/Delete Message

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Geçmişimizde sonlumu yoksa sonsuz mu zaman geçti? sonlu dersen zamanın başlangıcını savunmuş olmadın mı? sonsuz dersen sonsuz zaman geçer mi?

*dedi:Sonsuz da olabilir sonlu da. Bugün bilim BigBang teorisini kabul etmeye eğilimli. Ben pek kabul edemiyorum ama, bugün için en geçerli teori bu.

Bu durumda, başlangıçtan bu güne kadar sonlu bir süre geçti.

Ama sonsuz bir süre de olabilir. (BigBang teorisi doğru değilse).

Şimdiden geleceğe doğru nasıl sonsuz zaman olduğunu kabul edebiliyorsak, geçmişe doğru da sonsuz zaman olduğunu kabul edebiliriz.

Nasıl tamsayılarda -sonsuz ve +sonsuz var, ve 0,1,2,3... gibi sayılarda varsa bizim de zaman içinda durumumuz aynı.

Kimse -sonsuz'dan 0 a kadar sonsuz sayı var, o zaman 0 yok demiyor.

cevap: ya bak önce sonlu dedine bakarak ilerleyelim okeymi?

sonlu dersen zamanın başlangıcını savunmuş olmadın mı onu söle

valla kaza oldu gözümün bi kaç milim altına demir vurdu dikiş atıldı ama ben dedim ki bu kaderdi bu olay olacaktı. ne keşke dedim ne de niye böle oldu. bu kadere inanan insanın diğerlerinden farkıdır

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...
ateistler olaylar zincirinin yani sebep sonuç zincirinin geçmişe doğru sonsuza dek gittiğini ve bu zincirin başlangıcının olmadığını dolayısıyla başlangıcı olmadığı için de başlatıcısının gerekmediği yani bir ilaha gerek olmadığını savunurlar. aslında ateizmin en fazla dayandığı delil budur. yani madde öncesizdir, başlangıçsızdır demek düşüncesi onların dayandıkları tek delildir, darvin meselesi aslında onlar için çüzüm değildir. çünkü bu meselenin en başını hallemiyorlar, hani dünyada ilk canlı suda bir uzun zaman sonunda oluştu diyorlar, ama biz onlara şunu evvelden sormuştuk: dünta nasıl oldu? kainat nasıl oldu? buna cevap vermemek için diyorlar şunu: yukarda anlattım. yani madde başlangıçsızdır dolayısıyla onu başlatan da yoktur. yani allah yoktur derler.

-- şimdi sizlere şöyle bir yardımda bulunacağım: geçmişe doğru giden bu olaylar zincirinin aslında sonsuza kadar gitmediğini esasen sonlu bir olaylar zinciri olduğunu çok kolay şekilde göstereceğim. bu dediğimi kitaplarda bulamazsınız zira onlar bunu kanıtlamak için çok karmaşık deliller ortaya koyuyorlar ve tatmin edici değildir. ancak benim yaptığım bu izah çocukların bile anlayabileceği tarzdadır:

mesela A noktası 2005 de bugün şu bulunduğumuz an olsun. B yönü ise geçmişe doğru sonsuza giden bir zincir varsayalım bu sola doğru giden yani geçmişe doğru giden olaylar zinciri olsun ve sonsuza dek geri gittiğini varsayalım okey mi?

ateistlere soruyorum:

devam ediyorum: soruyorum: A noktasından B yönüne doğru sonsuz sayıda olaylar zinciri kabul ettiniz, o halde size göre B yönünden A noktasına doğru sonsuz sayıda olaylar zinciri var kabul mü? bu soruya evet demek zorundalar.

devam ediyorum. yani bu B yönünden A noktasına doğru bu sonsuz sayıda olaylar zinciri sona eripte bu A noktasına varıldı öyle mi?

halbuki sonsuz olaylar zinciri düşünüldüğünde bunun sonuna varılamaz. adı üzerinde "sonsuz". sonu yok ki sonuna varılabilsin .

yani bu zincir sonsuz kabul edildilğinde sonuna varılamaz kabul mu? kabul demek zorundalar: halbuki bu A noktasına varılmıştır. yani 2005 deyiz. demek ki sonsuz silsile kabul edilemeyeceğinden, mecburen geçmişe doğru giden bu silsileye ( olaylar zinciri, sebep sonuç) sonlu demek zorundalar. bunu anladıysanız, bu geçmişe doğru giden bu silsileye sonlu dediyseniz, mecburen bu sonlu silsilenin başlangıcını kabul edeceksiniz. yani sonlu bir silsilenin hem başı hem de sonu belli olmalıdır. sonuna A noktası dediniz, 2005 dediniz. başına da mesela X diyelim. bu baş noktasını kabul etmek zorundasınız,

ve ne zaman ki siz, bir başlangıçtan bahsederseniz muhakkak bu başlangıç, bir başlatana muhtaç demektir ve biz buna Allah deriz :

çok zor mu bu delili anlamak, lütfen anlayan var sa anladım desin

ve ne anladığını kendince izah etsin. bakalım anlatabildim mi?

al sana izah......

b noktasından a noktasına varıldığı anda a noktasının sabit kaldığını mı düşünüyorsun sen?

sen günümüzde yani a noktasında sonu varmış bak derken bile zaman akıp geçen bir olaydır....

lütfen heyecan yaratmak için asılsız iddialar atmayalım ortaya ****....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 9 ay sonra...
Allahın yaratma sıfatı kendindendir, yani ezelidir..

Her yaratması ise zamansızdır, çünkü Allah zamanlı değildir..

Zaman da yaratılmıştır..

Einstein'in izafiyet teorisi buna açıklık getirir..

Zaman da medde gibi, uzar, kısalır, eğilir, bükülür vs..vs..

Şu halde, Alah'ın zamansız olarak yarattığı olaylar ve nesneler bizlere zamanlı olarak görünür..

Bu ince ve derin bir konudur..

Zor anlaşılır..

Saygılar...

selamlar saygılar..

bi düzeltmede bulunmak istiyorum..

izafiyet teoremi ispatlanamadı..denenemedi..

selamlar saygılar..

düşünün ki bir ısık var yanlız..ne dünya ne uzay nede baska herhangi birşey..ama O var..(!)

sonra puufff!!!

hersey oluverir..NEDEN?O'nun takdirine akıl ermez....

savaslar olur binlerce cocuk din ugruna kullanılır ölür..NEDEN MUDAHALE EDİLMEZ? O'nun takdirine akıl ermez....

kız cocukları diri diri gömülür,insanlar kendilerini patlatır..NEDEN DOGRUYA SEVK EDILMEZ?O'nun takdirine akıl ermez....

daha bircok ornek verilebilir,neden bahsettiğimi anlamıssınızdır sanırım..

kısacası nasıl ve neden bu sekılde oldugunun mantıki bır acıklamasının olmadıgından,ayrıca bilimin daha dunya ve otesını tam anlamıyla acıklayamadıgından..bu O'dur.. ve O'nun takdirine akıl ermez....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

s.a arkadaşalr bağzı arkadaşlar mantıklarının arkasına sığınarak mantıksız sorular soruyorlar evren yaratıldıysa Allah ezelden varsa ikisinin arasında ne kadar zaman geçti falan gibi ********** bu soruyu soran arkadaşa soruyorum bunun cevabını gerçekten bekliyormusun çok merak ediyorum sonrada yok gazaliyi okudum yok bilmem ne yaptım çelişki buldum diyip ortaya düşüyonuz bilinmeyecek konularda evaplar arıyosunuz sen bırakta onu 1 ay önce akşam yemeğinde ne yedin eğer yemek yediysen ozamandan buzaman 1 aymı geçti eğer cevabın evetse ne yediğini söyle böyle saçma sorumu olur ya tamam sorgula araştır ama kapasitenin yettiği şeyleri araştır... ne dersinizn deyin insan beyni sınırlıdır yok insan her şeyin üstündeymiş yok bilmem neymiş bırakın bu işleri kimse Allaha sırf korktuğu için inanmıyor açın gözünüzü biraz asıl siz Allahın varlığını kabul etmeyerek özgür olduğunuzu düşünüyorsunuz ama ona rağmen doğrumuyum yanlışmı diye çelişkiler içindesiniz defalarca anlatılmasına rağmen sayfa sayfa anlatılmasına rağmen anlamıyor pat başak i soru bulup onu yöneltiyorsunuz emin olamadığınız için değil emin olmak istemediğiniz için bunu yapıyorsunuz hani diyorsunuz ya inanmak zor mutlu olamıyorsun diye sana basit bu soru madem her şey kendiliğinden var oldu ve mükkemmel bi denge meydana geldi en mükemel ürünüde insan peki bu sistem içinde insan neden inanmadığı halde mutlu olabilen bi mekanizma geliştiremedi neden korkularını yenemedi doğayı dize getiren insan mutlu olmayımı beceremiyor yok böyle bişey ya ,neden inandığı halde mutlu olamayn bir sürü insan var peki inançlarımı zayıf ben sana cevabını vereyim bunun temel nedenini inanıp inanmamakta arama çünki mutluluk ve mutsuzluk yaratılmış şeylerdir insan için yaratılmıştır inanmak ve inanmamak mutluluğada neden olur mutsuzluğuda hayat zordur çünki bazende çok kolay göreceli yani ben senin yerinde olsam ne yapardım biliyormusun madem mutsuzssun ve iananların mulu olduğuna inanıyorsun ozaman kaybedecek bir şeyin yok bence bu işin içine iyice gir inanmaya çalış bizim gibi inanarak dua etki gerçekten ne hissettiğimizi anlayabilesin neler bilidğimiz için inandığımızı anlayabilsin her şeyin madde olmadığını anlayabilsesin bu konuda sana bol şans dilemekten başka yapabilceğim şey dua etmek olur oda Allah rıza için...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...
ateistler olaylar zincirinin yani sebep sonuç zincirinin geçmişe doğru sonsuza dek gittiğini ve bu zincirin başlangıcının olmadığını dolayısıyla başlangıcı olmadığı için de başlatıcısının gerekmediği yani bir ilaha gerek olmadığını savunurlar. aslında ateizmin en fazla dayandığı delil budur. yani madde öncesizdir, başlangıçsızdır demek düşüncesi onların dayandıkları tek delildir, darvin meselesi aslında onlar için çüzüm değildir. çünkü bu meselenin en başını hallemiyorlar, hani dünyada ilk canlı suda bir uzun zaman sonunda oluştu diyorlar, ama biz onlara şunu evvelden sormuştuk: dünta nasıl oldu? kainat nasıl oldu? buna cevap vermemek için diyorlar şunu: yukarda anlattım. yani madde başlangıçsızdır dolayısıyla onu başlatan da yoktur. yani allah yoktur derler.

.

.

.

çok zor mu bu delili anlamak, lütfen anlayan var sa anladım desin

ve ne anladığını kendince izah etsin. bakalım anlatabildim mi?

bahsettiğin a noktası sabit değil yani zaman sürekli akıp gidiyor. sen burada evrenin sonsuz olamayacağından bahsettin bu mantıktan hareket ederek allahın da bir yaratıcıya ihtiyacı olduğu sonucuna varabiliriz. sen farkında olmadan kendinle çelişiyorsun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.