Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

*N O S T A L J İ K Ö Ş E S İ *

diloş

Önerilen İletiler

• Cevaplar 604
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

o pembe çiçekli bitki begonyamıydı kıss ondan bende yerdim yoksa yonca yapraklı pembe çiçekmi biz ona uyku çiçeği derdik akşamları kapanırlardı ondanda yerdim... birde hanımelinin ballını yerdim... bak damak zevkimizde uyumlu diloşum... annem yemek yaparken soğan ve salçayı kavururdu biz ekmeğin arasına koyar bitirirdik kadıncağız yeniden kavururdu, margarinli ekmeğin üzerine toz şeker serper yerdik... kışın damlardan sarkan buzları dondurma yapardık... okul önlerinde muhallebi satarlardı içinden para çıkardı o tadı hiç unutmadım ve her öğrencinin vazgeçilmezi simitle gazoz, uludağ ya da çamlıca... annem beslenmemize halka patates kızartırdı harika olurdu... :stuart:

sizde mahalleler arası savaş yaparmıydınız, biz elimize boş bidonları alır çalardık... :D erkek çocuklar kuşları sapanla vururdu bizde sapanla onları vururduk... :P sonra kuşları alır törenle defnederdik... :(

evet..evet..o çiçek begonyaydı :lol:..kızım olmaz böyle şey ..damak zevkimiz bile birbirinin aynı..bakalım bu işin sonu nereye varacak ? :w00t: biz Aysun'la ekmeğimizin arasına pul biber koyup yerdik..gözlerimizden yaş gelirdi ama yinede bundan mazoşistçe zevk alırdık..sonra annelerimiz kızartma yapar ekmeğimizin arasına koyardı...bahçede koştura koştura yerdik..

o zamanlarda benim en büyük zevkim tüpte şokellalar vardı..emilirdi hani...dibinde kalanı yemek için ağzım kıpkırmızı olurdu bazen :P bide renk renk macuncular vardı...alıç satanlar...yalnız keçiboynuzunu sevememişimdir bi türlü :( mabel sakızı vardı bide...geçenlerde marketin birinde gördüm..zıplayıp aldım hemen..oracıkta hasretle çiğnedim :lol:

Sardunyam..margarinli ekmeğin üzerine tuz serpip yerdim ben...bak..bi noktada ayrıldık senlen...ben zıt tatların karışımını sevmiyorum besbelli..onuda babam sobanın üzerinde yapardı...ekmekleri tel ızgaranın üzerinde kızartır..üzerlerine margarin sürerdi..eriyincede tuz..kız bak...bi canım çekti ki sorma.. :wub:

mahalle savaşları olmaz mı hiç?..bide borudan külah üfleyip canımızı yakan oğlanlar olurdu :lol: acısı hala durur :glare: nasıl can yakardı onlar..hatırlayanınız var mı?

ahh Sardunyam ahh..eski zamanlar... :wub::clover:

Bi daha çiçek verirken dikkat edicem..<_<:D:w00t:

:lol::lol::lol: bende olsam dikkat ederdim.. :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bisküvıyle peyniri denedim,geç de kalmıs olsam bana bu tadı kazandırdıgınız için teşekkürü bir borç bilirim :P diğer peynir çeşitlerıyle de güzel oluyor ;)

Gelelim çiçeğe..Demek benım yediğim çıçek hanımeliymis,hala bulsam yerdim :rolleyes: begonyada da gözüm kalmıyor değıldi ama,saksıda bır kac tane olunca,annemin kıymetlısıydı onlar,tatmak cesaret ıstıyordu :blush::P

Ben bır de annemin kıymetlı bir mevlıd başörtüsü vardı,ılgınc sekıllı kırmızı kırmızı da oyası...nasıl keşfettiğimi hatırlamıyorum ama,o oyalar tatlıydı ve ben onları emerdım,şeker gibi.. :rolleyes: neden öyle olduğunu da bir türlü anlayamıyordum,yani oya neden tatlı olsun,mantıksızdı..tabı bu bana engel olmuyordu,annem kızmasa da gizlice onu saklar,yerini değıstirirdi,ben arar bulurdum yine..onun sırrı kocaman oldugumda çözüldü..meger annem onu şekerle kolalıyormus,dogal kola.. :P

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

diloş ve leyla öpüyorum sizi ya ne kadar tatlı ve sıcaksınız siz :hug:

aklıma ne geldi biliyormusunuz, nereden bileceksiniz demi :grin: eskiden nikah şekerlerinin içinde beyaz bademli şekerler vardı bayırlıdım onlara birde o şekerlerin konduğu mermerimsi taştan yapılmış şekilli bibloları vardı ben o biblolarıda şeker gibi yemeye çalışırdım :blushing::w00t: hafif tuzlu bi tadı vardı (çokmu iğrencim ya) :whistling:

horoz şekeri, elma şekeri, iğde, keçiboynuzu, alman pastası ve supangle vazgeçilmezlerimdi... gerçi elma şekerlerinden genelde kurt çıkardı ama kurda gelene kadar epey yemiş olurdum :wassat::sick::w00t:

80 lerin kıyafetleri nasıldı ama streç pantolonlar, tunikler, permalı saşlar, kelebek tokalar, iskarpinler, kocaman küpeler... Allah'ım bir daha o kadar rüküşlük görmedim... ibrahim tatlıses ve hülya avşar filmleri onlarda beter bişeydi... ama izlemişliğimiz var yapacak bişey yok... modern tolking şeri şeri lady....

benim saçlarım o denemde çok kısaydı ve önlerini perma yapmıştım şimdi onlara bakınca kendimi tanımazdan geliyorum... o fotoğraflar aleyhime delil olabilecek kadar berbatlar... ama michael jackson modeliydi canım çok popülerdi... :whistling::w00t:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bisküvıyle peyniri denedim,geç de kalmıs olsam bana bu tadı kazandırdıgınız için teşekkürü bir borç bilirim :P diğer peynir çeşitlerıyle de güzel oluyor ;)

Gelelim çiçeğe..Demek benım yediğim çıçek hanımeliymis,hala bulsam yerdim :rolleyes: begonyada da gözüm kalmıyor değıldi ama,saksıda bır kac tane olunca,annemin kıymetlısıydı onlar,tatmak cesaret ıstıyordu :blush::P

Ben bır de annemin kıymetlı bir mevlıd başörtüsü vardı,ılgınc sekıllı kırmızı kırmızı da oyası...nasıl keşfettiğimi hatırlamıyorum ama,o oyalar tatlıydı ve ben onları emerdım,şeker gibi.. :rolleyes: neden öyle olduğunu da bir türlü anlayamıyordum,yani oya neden tatlı olsun,mantıksızdı..tabı bu bana engel olmuyordu,annem kızmasa da gizlice onu saklar,yerini değıstirirdi,ben arar bulurdum yine..onun sırrı kocaman oldugumda çözüldü..meger annem onu şekerle kolalıyormus,dogal kola.. :P

Aşmışsın Leyla'cım sen..:w00t::D :D Oya he..Hele dur bakalım daha neler çıkacak..;)

Tamam itiraf ediyorum bende çiçek yedim..Ve hala da yiyiyorum..:w00t::D Kırlarda gördüğünüz o kırmızı gelincikler varya işte onları.Hem tomurcukları hem de çiçekleri yenilebilir..;) Ayrıca hanımelinin balını da yerdim ama herşeyi bilmenin sakıncasından olacak,daha sonraları o bala başka gözle bakar oldum..

Hani hanımelinin dibini kopartıp ortadaki telciği çeker dipten çıkan özü emerdik ya,işte o çektiğimiz telin,hanımelinin üreme organı olduğunu biliyor muydunuz..:w00t::D :D :blushing:

Sevgiler..:clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sardunyam ablacımm.o senın sıcaklığın,bır de Dılosun.. :wub:

Bıblolara ne güldüm.Hele 80 lerın kıyafet ve sac modelı,90 larda da devam etmıstı bıraz. <_<:P

Taurusmutıs abıcım,hanımelı zaten gordugum yok da,gorursem gelıncıgın tadına bakacagım,merak ettım :rolleyes:

Ben cıcek topıcınde gecenlerde gelıncık vermıstım.. :huh:

Bır de memlekette bahce kenarlarında adını unuttum,yapraklı dikenli bır bıtkı olurdu.Yapraklarını asagıya dogru sıyırıp elımıze gelen yaprakları yerdık.Mayhoş guzel bır tadı vardı. :rolleyes: Ne gunlermıs,yemek dısında herseyı yıyormusuz :P:D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bıblolara ne güldüm.Hele 80 lerın kıyafet ve sac modelı,90 larda da devam etmıstı bıraz. <_<:P

Taurusmutıs abıcım,hanımelı zaten gordugum yok da,gorursem gelıncıgın tadına bakacagım,merak ettım :rolleyes:

Ben cıcek topıcınde gecenlerde gelıncık vermıstım.. :huh:

Bır de memlekette bahce kenarlarında adını unuttum,yapraklı dikenli bır bıtkı olurdu.Yapraklarını asagıya dogru sıyırıp elımıze gelen yaprakları yerdık.Mayhoş guzel bır tadı vardı. :rolleyes: Ne gunlermıs,yemek dısında herseyı yıyormusuz :P:D

bundan 20 sene sonra bugünkü halimize güleceğimiz kesin değil mi leylacım... şimdi düşük belli pantolonlar, sivri burun çizmeler, dar badyler, kapriler, boncuklu abiyemsi spor tşirtler giyiyoruz anlatırken bile komik geliyor ileride bakar bakar tanımazdan geliriz yine... :sweatingbullets:

küçükken sokakta düşerdik birde hepimiz bilirsiniz... dizkapaklarımız yara kabuğu olurdu sonra onları soyardık :P

kızkardeşim hafif parantez bacaklıydı :lol: pijamayla sokağa fırlardı ve koşarken bir ayağı pijamanın içine girerdi aynen 2.80 uzanırdı... babannemde düştüğü yere tuz dökerdi :unsure: tam sebebini bilmiyorum ama batıl bir inançtı işte... hiç aklına gelmezdi ama kızın çarpıklıktan düştüğü bacaklar içeri dönük ve pijamalar geniş olunca düşmemek marifet oluyordu... :P

erik çalardık bahçelerden yaşlı amcalar peşimize düşerdi çalınmamış eriğin öyle tadı olmuyor şimdi... :stuart:

Vay be otlayarak büyümüşüz..:w00t::D :D

gerçekten otlamışız ya, ama gülmekten öldürdü bu lafın beni :lol::P

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bizim erik bahçelerinden de çalmışınızdır mı acep,

ben de komşu ören ninenin muşmullasından çalardım,

arı bilem sokmuştu bir keresinde,toprak bastıydım.

hey gidi hey.

hoca nasreddin bir gün eşeğinden düşmüş,demiş ki,

eey demiş,siz beni gençken görecektiniz,

sonra bir sağa bakmış bir de sola,anlamış ki kimsecikler yok,

bu sefer kendi kendine,

hadi oradan nasreddin biz senin gençliğini de bilirdik...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

leylacım.. :) senden daha ilginç şeyler çıkacağa benziyor..du bakalım :D dimek oya kemiriyodun ha :w00t: ...bak ben bunu denememiştim.. :huh: acep bizim evdeki oyalarda kolalımıdır? bi tatsam mı ne? :ermm::grin::hug:

diloş ve leyla öpüyorum sizi ya ne kadar tatlı ve sıcaksınız siz :hug:

aklıma ne geldi biliyormusunuz, nereden bileceksiniz demi :grin: eskiden nikah şekerlerinin içinde beyaz bademli şekerler vardı bayırlıdım onlara birde o şekerlerin konduğu mermerimsi taştan yapılmış şekilli bibloları vardı ben o biblolarıda şeker gibi yemeye çalışırdım :blushing::w00t: hafif tuzlu bi tadı vardı (çokmu iğrencim ya) :whistling:

horoz şekeri, elma şekeri, iğde, keçiboynuzu, alman pastası ve supangle vazgeçilmezlerimdi... gerçi elma şekerlerinden genelde kurt çıkardı ama kurda gelene kadar epey yemiş olurdum :wassat::sick::w00t:

80 lerin kıyafetleri nasıldı ama streç pantolonlar, tunikler, permalı saşlar, kelebek tokalar, iskarpinler, kocaman küpeler... Allah'ım bir daha o kadar rüküşlük görmedim... ibrahim tatlıses ve hülya avşar filmleri onlarda beter bişeydi... ama izlemişliğimiz var yapacak bişey yok... modern tolking şeri şeri lady....

benim saçlarım o denemde çok kısaydı ve önlerini perma yapmıştım şimdi onlara bakınca kendimi tanımazdan geliyorum... o fotoğraflar aleyhime delil olabilecek kadar berbatlar... ama michael jackson modeliydi canım çok popülerdi... :whistling::w00t:

tatlı ve sıcak öyle mi? :rolleyes::wub: ya sen...kurtsuz elma şekerim benim :hug:

biblo mu? :blink: ne dicemi bilemiyorum... :wacko: hadi yedin de miden nasıl hazmetti şikerim :P:lol: şaştım kaldım valla..

a ben o streç pantolanları hala severim...kışın uzun çizme ve üzerine tunik olmak kaydıyla..zati bu sene modaydılar..çok takip edermişim gibi.. :P benim saçlar kendilerinden kıvırcık olduğundan ..e bide iri bi küpe taktım mı al sana rüküşlük abidesi :lol: 2000'li yıllarda 80'leri yaşatma çabasındayım ondan zahir :grin:

modern talking deme bana şuracıkta can veririm :wub:

quote name='taurusmutis' date='Jan 27 2007, 02:43 PM' post='463763']

Aşmışsın Leyla'cım sen..:w00t::D :D Oya he..Hele dur bakalım daha neler çıkacak..;)

Tamam itiraf ediyorum bende çiçek yedim..Ve hala da yiyiyorum..:w00t::D Kırlarda gördüğünüz o kırmızı gelincikler varya işte onları.Hem tomurcukları hem de çiçekleri yenilebilir..;) Ayrıca hanımelinin balını da yerdim ama herşeyi bilmenin sakıncasından olacak,daha sonraları o bala başka gözle bakar oldum..

Hani hanımelinin dibini kopartıp ortadaki telciği çeker dipten çıkan özü emerdik ya,işte o çektiğimiz telin,hanımelinin üreme organı olduğunu biliyor muydunuz..:w00t::D :D :blushing:

Sevgiler..:clover:

valla ona buna aşmış diyosun ya sende hiç fena sayılmazsın hani :lol: hemi de bu faaliyetlerin halen devam etmekteyken... :P

ya bu hanımeli nasıl bi şeydi? :unsure: yediğim çiçekler arasında oda varmıydı..bi eşkalini verebilirmisiniz lütfen...

ayrıca Leylam gibi senden de durdukça güzel itiraflar çıkıyor... :clover:

amaaan çekinecek ne var?...baksana, büyük bir olasılıkla itiraf edilmesi çekinilen diğer nesneleri de muhtemelen hepimiz yemişizdir... :grin:

ne mide varmış bizde yahu? :blushing::blink::laughing:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

gülbeşekerim benim..tatlıların en güzeli :wub:

ne doğru demişsin yemek dışındaherşeyi yerdik.. doğru :) annem kaşıkla arkamdan koşardı da o güzelim yemeklere dönüp bakmazdım -_- haşlanmış yumurtaları olanca gücümle, mutfak balkonundan karşı evin bahçesine fırlatırdım...annemin görüş alanına girmesinler diye..bu dalda bir rekor varsa eminim kırmışımdır ama kimsenin haberi olmadı :lol:

Vay be otlayarak büyümüşüz..:w00t::D :D

:w00t::grin::w00t:

bundan 20 sene sonra bugünkü halimize güleceğimiz kesin değil mi leylacım... şimdi düşük belli pantolonlar, sivri burun çizmeler, dar badyler, kapriler, boncuklu abiyemsi spor tşirtler giyiyoruz anlatırken bile komik geliyor ileride bakar bakar tanımazdan geliriz yine... :sweatingbullets:

küçükken sokakta düşerdik birde hepimiz bilirsiniz... dizkapaklarımız yara kabuğu olurdu sonra onları soyardık :P

valla ben gülmüyorum zira o zamandan bu zamana bende pek bi değişiklik olmadı :lol: aynı rüküşlük devam ediyor :P

o bacaktaki yaralar hiç eksik olmazdı...tam biri iyileşirken öbür dizi parçalardık...harita metod defteri gibi gezerdik öyle... :stuart:

bizim erik bahçelerinden de çalmışınızdır mı acep,

ben de komşu ören ninenin muşmullasından çalardım,

arı bilem sokmuştu bir keresinde,toprak bastıydım.

hey gidi hey.

hoca nasreddin bir gün eşeğinden düşmüş,demiş ki,

eey demiş,siz beni gençken görecektiniz,

sonra bir sağa bakmış bir de sola,anlamış ki kimsecikler yok,

bu sefer kendi kendine,

hadi oradan nasreddin biz senin gençliğini de bilirdik...

kalemcifeyzo :)

öncelikle hoşgeldin :clover: ..bilmem.. elimizin sizin erik bahçelerine kadar uzanmış olması ihtimal dahilinde ;) heleki bahçenizde bagonya ve hanımeli varsa..kesin ulaşmışız dimektir.. :lol: di mi arkadaşlar?

bu arada hoca Nasrettin fıkrası çok şekerdi..sanki bana birini anımsatıyor :P ..teşekkürler :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

leylacım.. :) senden daha ilginç şeyler çıkacağa benziyor..du bakalım :D dimek oya kemiriyodun ha :w00t: ...bak ben bunu denememiştim.. :huh: acep bizim evdeki oyalarda kolalımıdır? bi tatsam mı ne? :ermm::grin::hug:

tatlı ve sıcak öyle mi? :rolleyes::wub: ya sen...kurtsuz elma şekerim benim :hug:

biblo mu? :blink: ne dicemi bilemiyorum... :wacko: hadi yedin de miden nasıl hazmetti şikerim :P:lol: şaştım kaldım valla..

a ben o streç pantolanları hala severim...kışın uzun çizme ve üzerine tunik olmak kaydıyla..zati bu sene modaydılar..çok takip edermişim gibi.. :P benim saçlar kendilerinden kıvırcık olduğundan ..e bide iri bi küpe taktım mı al sana rüküşlük abidesi :lol: 2000'li yıllarda 80'leri yaşatma çabasındayım ondan zahir :grin:

modern talking deme bana şuracıkta can veririm :wub:

valla ona buna aşmış diyosun ya sende hiç fena sayılmazsın hani :lol: hemi de bu faaliyetlerin halen devam etmekteyken... :P

ya bu hanımeli nasıl bi şeydi? :unsure: yediğim çiçekler arasında oda varmıydı..bi eşkalini verebilirmisiniz lütfen...

ayrıca Leylam gibi senden de durdukça güzel itiraflar çıkıyor... :clover:

amaaan çekinecek ne var?...baksana, büyük bir olasılıkla itiraf edilmesi çekinilen diğer nesneleri de muhtemelen hepimiz yemişizdir... :grin:

ne mide varmış bizde yahu? :blushing::blink::laughing:

cancağızım hanımeli sarmaşık türü sarı beyaz açan minik ama mis kokulu çiçekleri var ortasında bal gibi bir sıvı var dibini kopardıp o balı emerdik, hani bir sokakta hanımeli varsa o sokak mis gibi kokar, bir de iğde ve birde akasya... :wub: sende benim mis kokulu iğde dalımsın... :wub:

demek 80 leri yaşatma çabasındasın ee tebrik ediyorum seni, 80'lere bu kadar bağlılık göstermen takdire şayan bir davranış... 80 kuşağı seni... streçler yine moda farkındayım, ama ben giymeyi düşünmüyorum canım zira 80 lerden kalmış gibi hissediyorum... kısım 2000 lere geldik hatırlatırım milenyuma yakışır giysiler giymeliyiz mesela gümüşi astronot kıyafetleri... :stuart:

çokmu uçtuk, normaldır mustafa topaloğlu ile tanışıklığımız var... :P

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

cancağızım hanımeli sarmaşık türü sarı beyaz açan minik ama mis kokulu çiçekleri var ortasında bal gibi bir sıvı var dibini kopardıp o balı emerdik, hani bir sokakta hanımeli varsa o sokak mis gibi kokar, bir de iğde ve birde akasya... :wub: sende benim mis kokulu iğde dalımsın... :wub:

demek 80 leri yaşatma çabasındasın ee tebrik ediyorum seni, 80'lere bu kadar bağlılık göstermen takdire şayan bir davranış... 80 kuşağı seni... streçler yine moda farkındayım, ama ben giymeyi düşünmüyorum canım zira 80 lerden kalmış gibi hissediyorum... kısım 2000 lere geldik hatırlatırım milenyuma yakışır giysiler giymeliyiz mesela gümüşi astronot kıyafetleri... :stuart:

çokmu uçtuk, normaldır mustafa topaloğlu ile tanışıklığımız var... :P

yüreğime uzanan sarmaşık dalım... :wub: maharet belkide 2000'lerde 80'li gibi yaşamak...keşke bunu başarabilsek...ama maalesef kıyafetle olacak iş değil bunlar -_- nerde o insanlar..nerde o komşuluk bağları...yaz akşamları boyunca ayışığına karşı yapılan muhabbetler..o yapmacıksız ilişkiler..nerde? :rolleyes:

aklımda..yüreğimde..o zamanlarda kaldı.. :wub::clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim çocukluğumda soframıza kuşlar konar

rüyalarımıza melekler uğrardı.

Kapımızdan yoğurtçu

bahçemizden ishakkuşu

kalbimizden yeni çıkan şarkılar geçerdi.

Kışın bir sobamız olurdu

sobanın yanında kedimiz

kedinin önünde yün yumağı

bir Hayat Bilgisi fotoğrafı gibiydik.

Yerli malı kullanan

yurdun üç tarafı denizlerle çevrili

kuruüzüm incir fındık

tütün çay narenciye kavun-karpuz yetiştiren

kuru üzüm ve inciri satan

karşılığında

çamaşır makinesi radyo ve otomobil alan

bir toprağın fertleri...

Biraz yoksul biraz mütevekkil

biraz mahcup biraz kırılgan

biraz naif ama hep umutlu...

Özlerdik.

Memleketteki halamızı

ince doğranmış bir dilim pastırmayı

yurttan sesler korosunu

akşam komşuluklarını

radyo tiyatrolarını

sabah ezanını

kalaycıyı bozacıyı

münir nureddin şarkılarını

orhan boran yarışmalarını

kandil gecelerini duvar sarmaşıklarını

bakkalımızın utana sıkıla veresiye hatırlatmalarını

okul önü koz helvalarını

akşam oturmalarını

ve hayatı...

Top oynardık

ip atlar kedi kovalar

taşlarla birbirimizin başını yarar

mahalle savaşları çıkarır

gece olunca da tutar babalarımızın elinden

yazlık sinemalara gider

Sadri Alışık Vahi Öz

Belgin Doruk Cüneyt Arkın seyreder

Olimpos gazozları içer

güler eğlenir bağırır çağırır

dönerken yıldızları sayardık.

Biz sıkı çocuklardık.

Hepimizin birer yıldızı vardı

onlara isim takardık

onlar da bize isim takardı

pus ve dumandan önce bu şehrin

geceleri gökırpan ve isimleri takılan yıldızları

vardı.

Benim yıldızıma Mehlika adını vermiştik

biz kimseden yana değildik.

Kimsenin de kendinden yana olmasını istediği birileri

olmazdı

Bir değirmendeydik

öğütülen

öğütülürken türküler söyleyen

buğday başaklarına benziyorduk.

Ben

çorbalardan tarhanayı

yemeklerden kurufasulyayı

sigaralardan Harmanı

belki bunun için çok sevdim.

Yollar bozuk musluklar bozuk

ziller bozuk paralar bozuk

ama adamlar sağlam idi.

Bu şehrin yıldızları vardı.

Saçlarına kurdelalar takan

çivitle yıkanmaktan aşınmış beyaz çoraplarına

leke bulaşmasın diye su birikintilerinden sakınan

gözleri önünde

yürekleri ve beslenme çantaları ellerinde

küçük çocukları vardı bu şehrin

bu şehrin yıldızları vardı.

Ben Fenerbahçeyi amcam Vefayı tutardı.

Konya tahıl ambarı Mersin muz cennetiydi.

Taksimden Fatihe troleybüs kalkar

Şişhanede mutlak raydan çıkardı.

Vallahi hayat zor ve fakat çok matraktı.

Muammer Karacan’nın adına bir tiyatro binası yoktu

bizzat kendisi vardı.

Başımız ağrırdı komşumuz vardı

gönlümüz daralırdı komşumuz vardı

Çorbamızı umutlarımızı

memleket kadar kalbimiz paylaştığımız komşularımız

vardı.

Geceleri bekçimiz

gündüzleri sütçümüz

bizim kadar zayıf da olsa

nohuta ve makarnaya alışmış da olsa

Sarman adında bir kedimiz

ceplerimizde kırık misketlerimiz

çamur bulaşığı ellerimiz

ve gülümseyen bir yüzümüz

kimseye göstermekten utanmayacağımız bir içimiz

biraraya gelerek çektirebileceğimiz

bir aile fotoğrafımız vardı.

Bir sabah bütün iyi şeylerin

Ayvansaray iskelesinden

hayal ülkesine doğru demir alan

bir şirket-i hayriyye vapuru gibi

aramızdan ayrıldığını gördük

Sonra Ayvansaray’ın sularının çekildiğini yazdı

gazeteler.

Süheyla hanımın Raci beyin

Melahat mehveş ablanın

Niko’nun Ercüment efendinin çekildiğini ise

yazmadılar nedense.

Ama yok ama yoklar.

Ne Harman sigarası kaldı geriye

ne Olimpus gazozu

ne Sadri Alışık.

Kalan bir tortuydu belki.

Belki kırık bir rüya denizi

belki suya düşürdüğümüz suretimizin

cep aynamıza nüktedan bir yansımaydı herşey.

Herşey Maltepe sigarasının

hep arandığında

her bakkalda bulunabilmesi ile

büyüsünü kaybetmişdi belki de .

belki de biz bir rüya mı görmüştük?

Hadi hepsi yalandı.

Hadi hepsi hayaldi.

Hadi hepsini ben uydurmuştum.

Ama rüyalarımızın melekleri

ve soframızın daim konukları kuşlar?

Ya onlar?

Onları siz de görmediniz mi?

Sizin de sofranıza konup

rüyalarınıza uğramadılar mı?

Onlar da mı yalandı?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yüreğime uzanan sarmaşık dalım... :wub: maharet belkide 2000'lerde 80'li gibi yaşamak...keşke bunu başarabilsek...ama maalesef kıyafetle olacak iş değil bunlar -_- nerde o insanlar..nerde o komşuluk bağları...yaz akşamları boyunca ayışığına karşı yapılan muhabbetler..o yapmacıksız ilişkiler..nerde? :rolleyes:

aklımda..yüreğimde..o zamanlarda kaldı.. :wub::clover:

biz büyüdükçe, büyüdü gözümüzde dünya, aklımız çocukluğumuzda da kalmış olsa anıdan öteye gidemiyor artık düne ait olanlar... insanlar değişiyor, biz değişiyoruz, her yeni gün bizi büyütürken, kalplerimizi güven duygusuna kapatıyor...

eskiden kış gelirken tarhanalar yoğurulur, turşular kurulur, reçeller yapılırdı... şimdi hepsi hazır, eskiden komşu annelerimiz vardı, onlar memleketlerine gidince oradan getirdikleri erzakları paylaşırdı komşularıyla, bir evde pişen komşuya kokar diye bir tabak getirirdi herkes birbirine... ben kabak tatlısını çok severim, mahallemizde kim pişirirse benim payımı mutlaka ayırırlardı...

şimdilerde yüksek katlı binalarda birbirini tanımayan insanlar var... şehirler kalabalıklaşıyor ama yalnızlaşıyor artık insanlar...

iğde dalım, :wub: ben hep düşlerim yaşlandığımda bir kasabada yaşamayı, bahçemde çiçeklerim, meyve ağaçlarım olsun, küçük çocuklar çekinmeden gelip istesinler... hani çinli düşünürlerin dediği gibi, çiçek dolu bir bahçe, kitap dolu bir evim olsun... bu kozmopolit şehirlerde daha çabuk yaşlanıyor insan... -_-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

biz büyüdükçe, büyüdü gözümüzde dünya, aklımız çocukluğumuzda da kalmış olsa anıdan öteye gidemiyor artık düne ait olanlar... insanlar değişiyor, biz değişiyoruz, her yeni gün bizi büyütürken, kalplerimizi güven duygusuna kapatıyor...

eskiden kış gelirken tarhanalar yoğurulur, turşular kurulur, reçeller yapılırdı... şimdi hepsi hazır, eskiden komşu annelerimiz vardı, onlar memleketlerine gidince oradan getirdikleri erzakları paylaşırdı komşularıyla, bir evde pişen komşuya kokar diye bir tabak getirirdi herkes birbirine... ben kabak tatlısını çok severim, mahallemizde kim pişirirse benim payımı mutlaka ayırırlardı...

şimdilerde yüksek katlı binalarda birbirini tanımayan insanlar var... şehirler kalabalıklaşıyor ama yalnızlaşıyor artık insanlar...

iğde dalım, :wub: ben hep düşlerim yaşlandığımda bir kasabada yaşamayı, bahçemde çiçeklerim, meyve ağaçlarım olsun, küçük çocuklar çekinmeden gelip istesinler... hani çinli düşünürlerin dediği gibi, çiçek dolu bir bahçe, kitap dolu bir evim olsun... bu kozmopolit şehirlerde daha çabuk yaşlanıyor insan... -_-

o kadar incinmişiz ki Sardunyam...birbirimizden korkar olmuşuz... uzanan her eli kuşkuyla seyredişimiz bundan...acaba tutsak mı tutmasak mı diye?...aslında nasılda ihtiyacımız var o ele...o elin sıcaklığına...onarıcılığına...yüzümüzde yaratacağı aydınlığa...ama ya o el üzerse bizi?...biraz daha kırarsa...kaldıracak gücümüz yok artık...insanın insana ettiğine...unutmaya çalışmaya...kendini kandırmaya...ve hiçbirşey olmamış gibi kalkıp yerden.. yaşamaya çalışmaya...

işte bunları yeni baştan yaşama korkusundan..hiçbirşey yaşamamayı göze alıyoruz çoğu zaman...nötr bir hayat...acısız belki ama sevinçsiz de...aynı düzlem üstünde...inişsiz ve çıkışsız... -_-

amaaan bak kederlendim yine...

sahi sana bişey soracaktım inci tanem :wub: ...hani portakal renginde olurdu da böyle herbirini parmaklarımıza takıp eğlenirdik..o çiçeğin adı neydi..borazan mı?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

o kadar incinmişiz ki Sardunyam...birbirimizden korkar olmuşuz... uzanan her eli kuşkuyla seyredişimiz bundan...acaba tutsak mı tutmasak mı diye?...aslında nasılda ihtiyacımız var o ele...o elin sıcaklığına...onarıcılığına...yüzümüzde yaratacağı aydınlığa...ama ya o el üzerse bizi?...biraz daha kırarsa...kaldıracak gücümüz yok artık...insanın insana ettiğine...unutmaya çalışmaya...kendini kandırmaya...ve hiçbirşey olmamış gibi kalkıp yerden.. yaşamaya çalışmaya...

işte bunları yeni baştan yaşama korkusundan..hiçbirşey yaşamamayı göze alıyoruz çoğu zaman...nötr bir hayat...acısız belki ama sevinçsiz de...aynı düzlem üstünde...inişsiz ve çıkışsız... -_-

amaaan bak kederlendim yine...

sahi sana bişey soracaktım inci tanem :wub: ...hani portakal renginde olurdu da böyle herbirini parmaklarımıza takıp eğlenirdik..o çiçeğin adı neydi..borazan mı?

-_- haklısın canım...

valla hatırlamadım çiçeği, :( bizim en sık yaptığımız kır papatyalarından tac yapmaktı mayısta... gelincik toplardık birde ama hemen dökülürdü onun yaprakları...

akşamsefalarını severmisin, rüzgara karışan çok hafif kokuları olur ya ben bayılıyorum onlara... :wub:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dilos ve Sardunyam,ne guzel seyler yazmissiniz,cok dogru..

Benim babaannemin arka bahcesinde ebruli yavruagzi,pembe tonlarinda gulleri vardi.Kocaman mis kokulu,etli yapraklari..(ehem..tabirden anlasilacagi uzere tadlarina bakmistim :P )Onlari goren yoktu arka bahcede,ama o toplayip gul receli yapardi.Ve rahmetli babaannem o bahcede kimse gormese de sebze meyveyle beraber cicek yetistirirdi,bir tanesi turuncu,kadife yaprakli cok guzel kokan bir cicekti,ben cok sever,toplar suya koyardim.Yillar sonra,bana gelen birisiyle o cicekten minik bir demet yapip,bir iple baglamis,gondermisti,kisa bir sure sonra da vefat etti.Ozenle kuruttum,ani kutumda sakliyorum.. :(

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ufakken ne güzel telli arabalarımız vardı onu raptiyelerle,renkli kağıtlarla süsler sokakta peşi sıra dizilir motor sesleri çıkarta çıkarta koştururduk.:D

Birde evden çaktırmadan yürüttüğümüz patatesleri bir ateş yakıp pişirip büyük bir iştahla yerdik :)

Ama en güzeli ilkokulda elimizdeki toplu iğneyi çaktırmadan kızlara batırmaktı onlar çığlık attıkça aldığımız zevki tahmin bile edemezsiniz :D sapıkmıymışız nedir :w00t::P

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim babaannemin arka bahcesinde ebruli yavruagzi,pembe tonlarinda gulleri vardi.Kocaman mis kokulu,etli yapraklari..(ehem..tabirden anlasilacagi uzere tadlarina bakmistim :P )Onlari goren yoktu arka bahcede,ama o toplayip gul receli yapardi.Ve rahmetli babaannem o bahcede kimse gormese de sebze meyveyle beraber cicek yetistirirdi,bir tanesi turuncu,kadife yaprakli cok guzel kokan bir cicekti,ben cok sever,toplar suya koyardim.Yillar sonra,bana gelen birisiyle o cicekten minik bir demet yapip,bir iple baglamis,gondermisti,kisa bir sure sonra da vefat etti.Ozenle kuruttum,ani kutumda sakliyorum.. :(

Cnmm çok güldürdün walla beni :D

Gerçekten herkes çok güzel şeyler anlatıyo :)

Ben de çok özlüyorum eski günleri..en çokta erkek olmalarına rağmen kuzenlerimle oynadığım oyunları..o zamanlar (çokta eski diil ama 10 yıl önce fln..)gazeteler hergün birer oyuncak veriyordu,kuzenlerimle anlaşmıştık,aldığımız 2 gazete vardı dönüşümlü olarak bi gün birini ertesi gün diğerini alıyorduk,böylece baya bi oyuncak biriktirmiştik :) biraz da bizde vardı bişiler..hayvanat bahçesi,bi takım da kızılderili :D .Bi araya geldik mi odalardan birini zapteder hemen yayardık oyuncaklarımızı.4 kişiydik en büyük kuzenim hep büyük bi askeriyenin sahibi olurdu,ben de nedense hep bi restoran sahibi :D askeriyenin yemekleri bendendi :P diğer kuzenim ve kardeşim pek çok işi bi arada yaparlardı;hem restorantın ihtiyaçlarını karşılayacak bi marketleri vardı,bi oto galerileri.. bi de tüp satarlardı(tüpler de kinder süprizin sarı plastik yumurtaları olurdu :P ) bu şekilde akşama kadar oynardık,hiç bıkmazdık,sesimiz soluğumuz çıkmazdı,annelerimiz de bu işten gayet memnun olurlardı :)

Ahh ahh.. özledim o günleri.. toplanın hadi oynuyoruz yine deseler hazırım hemen :D büyümedim ben hala.. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

akşamsefalarını severmisin, rüzgara karışan çok hafif kokuları olur ya ben bayılıyorum onlara... :wub:

sevmez olur muyum?..bayılırım onlara... :wub:

canım benim :wub: babaannen umarım şimdi cennet bahçelerinde yine çiçekleriyle beraberdir :clover:

Ufakken ne güzel telli arabalarımız vardı onu raptiyelerle,renkli kağıtlarla süsler sokakta peşi sıra dizilir motor sesleri çıkarta çıkarta koştururduk.:D

Birde evden çaktırmadan yürüttüğümüz patatesleri bir ateş yakıp pişirip büyük bir iştahla yerdik :)

Ama en güzeli ilkokulda elimizdeki toplu iğneyi çaktırmadan kızlara batırmaktı onlar çığlık attıkça aldığımız zevki tahmin bile edemezsiniz :D sapıkmıymışız nedir :w00t::P

siyah x...seni buralarda görmek...hoşgeldiniz efendim.. :):clover: bak..gelir gelmez..konuya farklı bir yaklaşım kattın yine...demek toplu iğne batırdıkça zevk alırdınız ha... :w00t: anlaşılan karşı cinse olan bu şiddet eğilimin taa çocukluk yıllarına kadar uzanıyor... :lol: artık seni daha iyi anlıyoruz... :P

Cnmm çok güldürdün walla beni :D

Gerçekten herkes çok güzel şeyler anlatıyo :)

Ben de çok özlüyorum eski günleri..en çokta erkek olmalarına rağmen kuzenlerimle oynadığım oyunları..o zamanlar (çokta eski diil ama 10 yıl önce fln..)gazeteler hergün birer oyuncak veriyordu,kuzenlerimle anlaşmıştık,aldığımız 2 gazete vardı dönüşümlü olarak bi gün birini ertesi gün diğerini alıyorduk,böylece baya bi oyuncak biriktirmiştik :) biraz da bizde vardı bişiler..hayvanat bahçesi,bi takım da kızılderili :D .Bi araya geldik mi odalardan birini zapteder hemen yayardık oyuncaklarımızı.4 kişiydik en büyük kuzenim hep büyük bi askeriyenin sahibi olurdu,ben de nedense hep bi restoran sahibi :D askeriyenin yemekleri bendendi :P diğer kuzenim ve kardeşim pek çok işi bi arada yaparlardı;hem restorantın ihtiyaçlarını karşılayacak bi marketleri vardı,bi oto galerileri.. bi de tüp satarlardı(tüpler de kinder süprizin sarı plastik yumurtaları olurdu :P ) bu şekilde akşama kadar oynardık,hiç bıkmazdık,sesimiz soluğumuz çıkmazdı,annelerimiz de bu işten gayet memnun olurlardı :)

Ahh ahh.. özledim o günleri.. toplanın hadi oynuyoruz yine deseler hazırım hemen :D büyümedim ben hala.. :)

hangimiz büyüdük ki Lilac :blushing:...boşver.. hem böylesi daha iyi belkide... :clover::)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

siyah x...seni buralarda görmek...hoşgeldiniz efendim.. :):clover: bak..gelir gelmez..konuya farklı bir yaklaşım kattın yine...demek toplu iğne batırdıkça zevk alırdınız ha... :w00t: anlaşılan karşı cinse olan bu şiddet eğilimin taa çocukluk yıllarına kadar uzanıyor... :lol: artık seni daha iyi anlıyoruz... :P

Yok be ne alaka varya konuyu saptırmada üstünüze yok yani :D:P

Bir de çocukken cüneyt abimin filmlerini izledikten sonra o gazla sokağa çıkıp bütün çocuklar ordan kaptıklarımızı birbirimizin üstünde denerdik :w00t:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bak ne güzel ifade etmişsin kendini :shifty::w00t:

arkadaşlar ben sizin kadar zevk sahibi değildim ama o çiçeğin tadına benimde bakmışlığım vardır hani şu dibi tatlı olana :blushing:

bizim güzel bahçeli bir evimiz vardı karacabeyde ve çok güzel komşularımız...bahçede annemin kiler yaptığı bir yer vardı oraya karpuzları istiflerlerdi arkadaşımız nagihanda yüklenip bissürü küçük karpuz getirirdi...biz orda kendimize karpuz ziyafeti verirdik...tabi sonrasındaki karın ağrılarını anlatmaya gerek bile duymuyorum :sick: bahçede koşuştururken ilk kurbağanın üstüne basışım,güzel kedim yumoşum,bodrumda tanıştığımız kirpi melehat,akşam üstleri sokaktan geçen ve benim manyak korktuğum mandalar,taze ayçekirdekleri,erkek çoçukların kafalarına geçirdiğim çuvallar,arkadaşımızın annesinin incik boncuğunu ve makyaj malzemelerini katledişimiz,annesi gelince arkadaşı bırakıp kaçışımız :laughing: vs....vs....vs.....

en çok kardeşimle bahçede karıncaları çıt çıt öldürüşüm vicdanımı hala rahatsız ediyor :crying: bide kedim yumoşun bıyıklarını fazla uzun diye kesişim :blushing:

güzel günlermiş....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bak ne güzel ifade etmişsin kendini :shifty::w00t:

arkadaşlar ben sizin kadar zevk sahibi değildim ama o çiçeğin tadına benimde bakmışlığım vardır hani şu dibi tatlı olana :blushing:

bizim güzel bahçeli bir evimiz vardı karacabeyde ve çok güzel komşularımız...bahçede annemin kiler yaptığı bir yer vardı oraya karpuzları istiflerlerdi arkadaşımız nagihanda yüklenip bissürü küçük karpuz getirirdi...biz orda kendimize karpuz ziyafeti verirdik...tabi sonrasındaki karın ağrılarını anlatmaya gerek bile duymuyorum :sick: bahçede koşuştururken ilk kurbağanın üstüne basışım,güzel kedim yumoşum,bodrumda tanıştığımız kirpi melehat,akşam üstleri sokaktan geçen ve benim manyak korktuğum mandalar,taze ayçekirdekleri,erkek çoçukların kafalarına geçirdiğim çuvallar,arkadaşımızın annesinin incik boncuğunu ve makyaj malzemelerini katledişimiz,annesi gelince arkadaşı bırakıp kaçışımız :laughing: vs....vs....vs.....

en çok kardeşimle bahçede karıncaları çıt çıt öldürüşüm vicdanımı hala rahatsız ediyor :crying: bide kedim yumoşun bıyıklarını fazla uzun diye kesişim :blushing:

güzel günlermiş....

Vay be senle bayağı ortak yönümüz varmış kız frozen :rolleyes: bide biz sinekleri yakalayıp kanatlarını kopartıp yakardık onları :( sende yapmışsındır eminimki çünkü o cevheri görüyorum sende :w00t::D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.