Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Önerilen İletiler

değerli arkadaşım dünyanın en zor sorusunu bir o kadar merak ve iştiyak ile okudum lakin;

verdiğim ilk tepkim tebessüm ve hayal kırıklığı, ikincisi ise, bu en zor diye isimlendirdiğin sorunun cevabının aslında ne kadar basit olduğunu herkesin anlayabileceği biçimde izah edecek oluşumdur.

öncelikle Yaratıcı nedir Yaratılan nedir;

1.) Yaratıcı İslam inancına göre yaratma fiilini; belli bir zamanda, belli bir ritüel izleyerek, belli şartlar ve imkanlar oluşması durumunda gerçekleştirmez.

aksine her an her yerde her şekilde gerçekleştirir ki; inanan bir insan O na bu yüzden tanrı değil Allah der.

2.)Yaratıcı İslam inancına göre kelimenin tam anlamıyla (bu sözcüklere yüklenebilecek anlamları en mantıksal biçimde ele alınız), TEK tir YEGANE dir.

bu ise şu anlama gelir; YARATICI bir insanoğlunun ne kadar dışında var ise (O nun varlığı insanoğlu nun varlığını gerektirmez ise)

bir solucan ın yada bir kambur balina nın,

tek hücreli bir amip in yada yeryüzündeki en gelişmiş metabolizmik canlı sistemlerinin,

samanyolu galaksi si nin veya bir kök hücre nin,

insan tenindeki bir kıl kökünün veya gezegenleri uydu sistemleri ile birlikte yutabilen Karadelik lerin de o kadar dışında dır YARATICI

tüm bu saydıklarımızı (einstein in izafiyet teorisi ispatlanana kadar) 3 boyut kavramı ile sınırlandıran sonsuz genişlikteki uzayın da,

ve sonsuz denilen uzayıda içine alıp kuşatan (Einstein den sonra 4.boyut zaman olarak kabul edilmiştir) ZAMAN KAVRAMI, (ki bunu da artık istisnasız tüm bilim adamları UZAY-ZAMAN olarak kabul ediyor; daha kolay anlaşılması için uzay diyorum) ZAMAN KAVRAMI nında o kadar dışındadır YARATICI.

yani sizin anlayacağınız; UZAY-ZAMAN KAVRAMI YARATICI yıda içine alan, zaman ve mekan olarak O nu sınırlandıran kavramlar değildir,

zaten başta söylemiştim sınırlı olan bir tanrı yoktur (tanrı değildir, İlah olamaz) bir inananın nazarında.

uzattım biraz ama kusura bakmayın toparlıyorum;

YARATICI TEK tir O nun dışında kalan tüm mevcudat yine O nun varlığıdır; tıpkı Zaman ı YARATAN ında O olması gibi;

sınırı ya da sonu olan hiçbir şey (kişi), sınırı ya da sonu olmayan hiçbir şey (kişi) tarafından ölçülemez, hatta zati özellikleri hakkında fikir dahi yürütülemez.

şimdi sorunu tekrar sor arkadaşım; ALLAH kendi yarattığı ve O nun mevcudatı olan Zaman birimini kullanarak ve yine O nun Mevcudatı olan bir insan tarafından nasıl ölçülebilir. (Tam olarak böyle bir soru sormuş oluyorsun)

Eğer bir Müslüman sizin sorunuzun kendi içinde barındırdığı çelişkinin, mantık dışı olduğu gerçeğinin farkında olmaksızın sana cevap vermeye yeltenirse tabiki her zaman siz haklı çıkacaksındır,

ve bu basit kavramlar karmaşası ile zafer kazanan bir kumandan edası ile gururlanacaksınızdır.

Size bu zevki tattıramamış olmak umarım tarafınızdan hoşgörü ile karşılanır.

Saygılarımla.Doğan Gülbudak

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ister bir ateist ister bir inanan olun; şimdi size (ve de sizin şahsınızda tüm heyecanlı arkadaşlara) bir inanan olarak bu gibi soruların (dünyanın en zor sorusu) :) :) aslında, temelde hep birbirinin aynı ve akılcılıktan uzak, öğrenmek amacı ile değilde ALLAH İNANC ını çürütmek maksatlı olduğunu kanıtlamak adına, bir soru da ben soracağım;

ALLAH KENDİNDEN DAHA BÜYÜK BİR İLAH YARATABİLİR Mİ ?

haydi buyrun bakalım, sizleri beyin jimnastiğine davet ediyorum sayın teist ve ateist arkadaşlar.

ben iddaa ediyorum ki bunun cevabını samimi olarak öğrenmek isteyen herkese, sorunun hakikatını bir kaç cümle ile mantık ve akıl yoluyla (ALLAH IN izniyle) izah edebilirim.

cevaplarınızı bekliyorum.

Saygılarımla.DoğanGülbudak

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili kürşat yazılarımda düşüncelerin yerine şahsını hedef alan bir üslup kullanmıiş isem beni affet,

şimdi tüm içtenliğimle söylüyorum ki;

eğer sorunun yanıtı illaki evet yada hayır olmak zorunda yoksa kabul etmem diyeceksen (saygı duyarım)

demek ki ben sorunu cevaplamaktan acizim,

yok en azından üzerinde düşünmeye değer niteliktedir, belkide tam manasıyla bu bir cevap tır diyeceksen;

(bu sorunun cevabı için hayatımı veririm dediğinden yola çıkarak)

ben de diyorum ki; ben hayatını vermeni istemiyorum, ama bir ricam ve temennim olacak

hayatını öyle yüksek hakikatler, öyle yüce idealler, ve öyle büyük davalar için, feda et ki (ister inanç, ister inançsızlık olsun)

uğrunda değil ölmek, herşeye rağmen yaşamak bile göze alınabilsin...

Saygılarımla Doğan Gülbudak

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaş dikkat ediyorumda sen hep Allah var mıdır yok mudur ne zamandan beri vardır madde midir deil midir ...... gibi saçma sapan sorularla uğraşıp duruyorsun. Senin amacın ve niyetin ne sen kendinde bunu sordun mu? .

.

.

.

Eğer biz bazı şeyleri açıklayamiyorsak bu bizim acizliğimizden eksikliğimizden kaynaklanmaktadır. Yüce

Allah bizede sana hidayet nasip etsin ve bizleri affetsin inşallah

Evet. Bir Ressamı düşünelim o eserini yaratır ve o eser o na benzemez.O Reessamıda allah'ı yarattığını söylüyoruz.O ressamda allah'a benzeyemez o da allah'ın eseridir dünya da kainatta olan her şey pekala allahta bır eserse onu da bırısı yaratmıştır :unsure::sweatingbullets: bu dünya da ki her şey bir Teoridir.Dini olsun Felsefi olsun

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ister bir ateist ister bir inanan olun; şimdi size (ve de sizin şahsınızda tüm heyecanlı arkadaşlara) bir inanan olarak bu gibi soruların (dünyanın en zor sorusu) :) :) aslında, temelde hep birbirinin aynı ve akılcılıktan uzak, öğrenmek amacı ile değilde ALLAH İNANC ını çürütmek maksatlı olduğunu kanıtlamak adına, bir soru da ben soracağım;

haydi buyrun bakalım, sizleri beyin jimnastiğine davet ediyorum sayın teist ve ateist arkadaşlar.

ben iddaa ediyorum ki bunun cevabını samimi olarak öğrenmek isteyen herkese, sorunun hakikatını bir kaç cümle ile mantık ve akıl yoluyla (ALLAH IN izniyle) izah edebilirim.

cevaplarınızı bekliyorum.

Saygılarımla.DoğanGülbudak

Eğer ki gerçekten Allah diye bir şey varsa bunu yapar Eğer ki allah diye bir şey yoksa böyle bır sey düşünülemez.Ancak böyle boşboş konuşuruz :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eğer ki gerçekten Allah diye bir şey varsa bunu yapar Eğer ki allah diye bir şey yoksa böyle bır sey düşünülemez.Ancak böyle boşboş konuşuruz :)

Sayın ve Meraklı arkadaşım;

Öncelikle;

Ben i ve fikirlerimi, akıl ve mantık ile, deliller ve ispatlar getirerek, geçersiz kılabilmekten aciz bir şekilde ;

Ancak ''boş boş konuşuyorsun işte'' demek, kadar basit ve bir o kadar çaresiz biçimde,

ve kendinize yakışan bir tarzda, nezaketsizliğinizi gözler önüne koymuş olmanız;

benim için ehemmiyetsiz, lakin sizin için bir o kadar acı bir gerçektir.

Şimdi sizin nazar ınızı dikkate almaksızın, bu soru nasıl ALLAH ın varlığını inkar etmez? sorusuna,

ve dolayısı ile sorunun sahibi olan bana muhatap olmuş herkes için açıklıyorum.

Şöyleki;

Her sorunun mutlaka evet ve/veya hayır kelimesi ile cevap verilebilmesinin,

insan ın ve bilim in kendi doğasına ters düştüğünü hepiniz takdir edersiniz. Bilmeyen ler özel mesaj göndersin ve öğrensinler.

Bu soruyla karşılaşan bir müslüman öncelikle kendini bu soruya, soruluş biçimi itibarı ile,

muhatap edip etmemesi gerektiğini bir düşünsün. Yani bu soru bu soruluş biçimi ile akıl ve mantık içeriyormu,

yoksa, kendi içinde bulundurduğu akıl ve mantık dışı yaklaşımın içine sizi çekip, sizide dahil etmeye mi, çalışıyor..?

Şimdi akıl fikir ve mantıktan uzak ve yalnızca tuzak olarak hazırlanmış bu soruyu analiz edelim ;

ALLAH IN ALLAH olması için, yani gerçek bir ALLAH ile karşı karşıya isek;

Gerektir ki;

ALLAH IN herşeyden önce BİR ve ORTAK sız olması gerekir ki, bu soru en başta tüm müslümanların inandığı bu gerçeği unutturur.

Bir Müslüman ortağı yada benzeri olan bir ALLAH a zaten inanmaz, Bizim böyle bir ALLAH ımız yoktur.

(Bizim ALLAH ımız; eşi ve benzeri olmamış ve olmayan, ortak ve yardımcıya ihtiyaçtan münezzeh olan bir ALLAH tır)

Yani bu soru aslında, size der ki;

KENDİSİNİN EŞİ VE ORTAĞI OLABİLMESİ MÜMKÜN OLAN BİR TANRI, KENDİNE BİR EŞ, BİR ORTAK DAHA BULABİLİRMİ..?

cevap veriyorum : kesinlikle, E V E T.

O tanrı; Zeus gibi, Artemis gibi, Ra gibi bir tanrıdır, ve de Dünya işlerini idare etmek için, bir koalisyon hükümeti kurmak isteyebilir

(Yalnızlıktan canı sıkılmış da olabilir, o nun da kendine göre ihtiyaçları vardır oda haklıdır.) haksızmıyım?

Ama bu soru bize şu şekilde sorulamaz, ve de sorulamamaktadır;

Müslüman ların iman ettiği, ve önünde secde ettiği, tüm benliği ile, şartsız kayıtsız varlığına, birliğine, eşi ve benzeri olmadığına baştan iman ettiği,

CENAB I RAHİM in Zat ı için bir eş söz konusu olabilirmi.

asla ve kat a;

işte sorunun mantık ve akıldan uzak, ve aynı zamanda bir müslümana sorulması durumunda bile, soru bizzat kendisini red ediyor,

yani soru kendi içinde kendini geçersiz kılıyor.

bir Müslüman a, hem senin ALLAH ın, vardır, birdir, eşi benzeri, ortağı yoktur deyip, bunu baştan kabul edip,

hemde, peki bu ALLAH ın kendine ortak edinebilir mi? diye sormak ancak akılsızların, ***** ******** işidir.

Tabi ki böyle bir sorunun aslında bizzat, kendi içinde, kendi kendini yalanladığını ispatlamak da bizim işimiz.

( ''banane kardeşim sen bu soruya ya evet yada hayır demek zorundasın'' diyecek, hatta bunu düşünecek ********

Saygılarımla.Doğan Gülbudak

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

bir varmış kaderi konuşalımmı senle özgür irademiz yok diyom ben . şu sorulara yanıt versene

1- Rızık Allah’tan mı? İçki içmek rızık mı? İçki içmek Allah’tan mı?

2- Herşey Allah’ın dilemesiyle mi olur? Zina yapanlar var, Allah’a sövenler var. Bunlarda mı Allah’ın dilemesiyle oldu?

3- Allah günahların işlenmesini diler mi? Günahlar işleniyor mu? O halde dünyada Allah’ın dilemesinin, iradesinin dışında bir şey mi oluyor?

4- Kadere hayrın ve şerrin Allah’tan geldiğine inanıyor musunuz? Zina yapmak şer midir? Zina yapmak Allah’tan mıdır? Hani, hayır ve şer Allah’tandı ya...

5- "Allah’ım bizi kötü yola düşürme, yolumuzu saptırma" diye dua ediyor musunuz? Demek ki bizi kötü yola düşüren ve yolumuzu saptıran kimmiş?

6- Allah şerri irade eder mi? İster mi, diler mi? “Hayır” dersen, Allah’ın dilemesi dışında mı oluyor bu şerler?

7- İnsan kadere mi bağlıdır, yoksa hür müdür?

8- Şimdi, senin bu yazıları okuman kader mi?

9- Allah dilemeseydi sen bu yazıları okuyabilecek miydin?

10- Önünde iki meyve var, elma ve çilek; seç birini. Senin bu seçimin Allah’ın iradesiyle mi oldu yoksa iradesi dışında mı oldu?

11- İnsan Allah’ın murad ettiği (istediği, dilediği) şeye muhalif bir şey yapabilir mi?

12- Bir insan çalıntı yiyeceklerle yaşarsa, bunlar ona Allah’ın verdiği rızık mıdır?

13- Allah mahlukatının (yaratıklarının) kendisine itaat etmeden önce, itaat edecek olmalarını ve O'na isyan etmeden önce isyan edecek olmalarını irade etmiş miydi? Bu soruya “hayır” derseniz, Allah’ın iradesinin ezeli olduğunu reddetttiniz demektir. Eğer "bildiği için diledi" derseniz, bunun da cevabı sitededir.

14- Siz bu yazıları okumadan önce Allah bu yazıyı okuyacağınızı biliyor muydu, bilmiyor muydu? “Biliyordu” derseniz, soruyorum: Bildiği gibi olmasını mı diledi yoksa bildiğinin aksine olmasını mı diledi? "Bildiği gibi olmasını diledi" derseniz, sizin bu yazıyı okumanızı Allah’ın irade etmiş olduğunu kabul ettiniz demektir ve siz Allah’ın irade ettiği bir fiili, hareketi engelleyebilir misiniz? "Hayır engelleyemem" derseniz, demek ki siz bu yazıları Allah’ın zorlamasıyla, mecburen, tıpış tıpış okudunuz. Ne dersiniz bu işe?

Bu soruları ne kadar bilgili olursa olsun “insanın hür iradesi” olduğunu savunan kişilere sorarsanız, yüzü kıpkırmızı kesileceğini tahmin etmekteyim. Gece uyuyamaz tahminime göre; sorun görün. Defalarca söylediğim gibi peygamberin kader hadislerinde, insanın özgür iradesi olmadığı anlatılır. Bu hadisleri de onlara sorarsanız yine kıpkırmızı olurlar. Hadi sorun artık! Cüzi irade vardır, bizim tercihlerimiz vardır, ama bunlar sonuçta düşüncedir ve düşüncelerimiz de Allah’ın yaratmasıyla oluşur; dolayısıyla aslında biz de Allah hangi düşünceyi yaratırsa, biz o düşünceyi düşünebiliriz.

“Allahım beni saptırma” diye dua ediyon mu, demek ki kim saptırıyo seni? “şeytan” dersen, neden öyle dua ettin? “Allah şeytandan korusun” diye dersen, allahın şeytandan korumadıkları da mı var o halde? Bu da ayrımcılık olmuyo mu acaba

hırsızlık allahtanmı hani şer (kötülük) allahtandı

Zamanın her zaman var olduğundan kuşku duyulabilir mi? Kuşku duyulursa zamanın olmadığı bir zamana inanmak gerekirdi,

İnsan kadere mi bağlıdır, yoksa hür müdür?

çocukları depremde öldüren kim? Demek ki kötülükte ondan geliyo öyle mi?

"Allaha sövme" düşüncesini Allah bende yarattığı için mi ben bunu düşündüm? ya da bu düşünceyi ben mi yoksa şeytan mı yarattı? yoksa kendi kendine mi meydana geldi bu düşünce?

sen diyormusun: “insanların yaptığı kötülüklerde Allahın dilemesiyle olur.”

*** yüzde kaç etkili Allahın iradesi senin yaptıklarında?

*** Allah ne yapacağını sen yapmadan önce mi dilemişti? Son peygamber hür irademiz yok dedi inanmazsan kader hadislerine bak

*** zulmü yaratan allah mı? evet dersen o halde allah zalim olmuyor mu? Son peygamber hür irademiz yok dedi inanmazsan kader hadislerine bak

Kafirlik kader mi? A Son peygamber hür irademiz yok dedi inanmazsan kader hadislerine bak

allah bizim hareketlerimizi ezeldemi takdir etti?

*** Allah neyi tercih edeceğimizi de ezelde mi (ezeli olarak) irade etmişti

Allah (yaratıklarının) kendisine itaat etmeden önce, itaat edecek olmalarını ve O'na isyan etmeden önce isyan edecek olmalarını irade etmiş miydi? Bu soruya “hayır” derseniz, Allah’ın iradesinin ezeli olduğunu reddetttiniz demektir.

Kadere hayrın ve şerrin (kötülük) Allah’tan geldiğine inanıyor musunuz? Zina yapmak şer midir? Zina yapmak Allah’tan mıdır? Hani, hayır ve şer Allah’tandı ya. .

- Allah günahların işlenmesini diler mi? Günahlar işleniyor mu? O halde dünyada Allah’ın dilemesinin, iradesinin dışında bir şey mi oluyor?

81/29 Alemlerin Rabbi olan Allah dilemedikçe sizler bir şey dileyemezsiniz.( Kuranda tekvir suresi 29 uncu ayet bu)

16 / 93 allah dilediğini saptırır, dilediğini doğru yola iletir, yaptığınız işlerden sorumlu tutulacaksınız. ( kuranda nahl suresi 93 üncü ayet bu, bak hem saptırıyo hem de sorumlu tutuyo

7/179 And olsun ki, cehennem için de birçok cin ve insan yarattık…. ( kuranda araf suresi 179 uncu ayet bu,

2/7 Allah onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir, gözlerinde de perde vardır ve büyük azap onlar içindir. ( kuranda bakara suresi 7 inci ayet bu, bak onları hem mühürlüyo hem de onlara iman etmeyi emrediyo,

17/46 (Kuran'ı anlarlar diye kalplerine örtüler ve kulaklarına da ağırlık koyduk. (kuranda isra suresi 46 ıncı ayet bu, kuranı anlamasınlar diye kalplerinin mühürlendiği söyleniyo ya, hem de onlara kurana inanmaları emrediliyo değil mi,

Resulullah dedi ki: “Hayrı (iyilik) ve şerri (kötülük) ile kadere iman etmeyen kimseyi Allah ateşte yakar. (Ahmed bin hanbel)

Peygamberimiz dedi ki: Biriniz kaderin hayrına da, şerrine de iman etmedikçe iman etmiş olmaz. Başına gelecek olanın mutlaka geleceğini, başına gelmemesi mukadder olanın da mutlaka gelmeyeceğini bilmedikçe (iman etmiş sayılmaz). (Tirmizi)

Peygamberimiz dedi ki: “Allah gökleri ve yeri yaratmadan ellibin yıl önce, Arşı su üzerindeyken yaratıkların kaderlerini yazmıştır. (Tirmizi, Müslim)

Peygamberimiz dedi ki: ”Kul yetmiş sene cennetliğin ameli gibi amel eder. Hatta herkes onun cennetlik olduğunu söyler. Öyle ki aralarında manen bir karış mesafe kalmaz. Sonra mukadderatı galebe çalar da cehennem ehlinin işini yapar ve cehenneme girer. (Buhari, Müslim)

Peygamberimiz dedi ki: “Said ( cennetlik) annesinin karnında said olandır, bedbaht (cehennemlik)da annesinin karnında bedbaht ve şaki olandır” (Müslim)

Ömer “Ya Resulullah buna göre şimdi biz olmuş bitmiş, hükmü verilmiş bir şeye göre mi amel ediyoruz (çabalıyoruz), yoksa henüz hükmü verilmemiş bir şeye göre mi amel ediyoruz? Bunun üzerine Hz. Peygamber de “(Yazılıp) bitirilmiş bir şeye göre ey Ömer. Kalemler (onu yazıp) kurumuş, kaderler onunla cereyan etmiş (ona göre meydana gelmiş). Fakat her insana yaratıldığı şey kolaylaştırılır. (Müslim)

Peygamberimiz dedi ki: : “(Kader) kalemi, kıyamete kadar olacak şeyleri yazıp kurumuştur (bitirmiştir)“ (Buhari)

Peygamberimiz dedi ki: : “Allah var iken hiçbir şey yoktu. Daha sonra O, Levhi yarattı ve kıyamete kadar gelecek olan bütün mahlukatın hallerini ona kaydetti” (Buhari)

“Müzeyne veya Cüheyne kabilesinden bir adam sordu: “Ey Allah’ın Resulü, hangi işi yapıyoruz, olup bitmiş (levh-i mahfuza kaydı geçmiş bir işi mi yoksa (henüz levh-i mahfuza geçmemiş şu anda yeni başlanacak olan bir işi mi? Resulullah: “Olup biten işi” dedi. Adam - veya cemaatten biri - yine sordu: “Öyleyse niye çalışılsın ki?” Hz. Peygamber şu açıklamada bulundu: ”Cennet ehli olanlara cennetliklerin ameli müyesser (kolaylaştırmak) kılınır, ateş ehli olanlara da cehennemliklerin ameli müyesser kılınır” (Ebu Davud)

İman, küfür, saptırma, mühürleme: Bakara 6,7, 21 , Araf 100, 158, 178,179, 186, En’am 107,109,110,111,148, Tevbe 55, 85, Yunus 100, Yusuf 101, İbrahim 35, Kehf 29, Taha 79, 85, Mülk 2, Zariyat 56, Nahl 93, Kasas 56, 64,68, Zümer 36,37, 41, Hacc 16, Tin 7, Muhammed 24 ; Son peygamber hür irademiz yok dedi

*** Resulullah dedi ki: “Allah’ın dilediği oldu, dilemediği olmadı.” (Ebu Davud)

Peygamberimiz dedi ki: "Kul, hayrıyla (iyilik), şerriyle(kötülük) kadere inanmadıkça, kendine (hayır ve şerden) isabet edecek şeyi atlatamayacağını, (hayır ve şerden) kaçacak olan şeyi de yakalayamayacağını bilmedikçe iman etmiş olmaz."

(Tirmizi)

Aişe anlatıyor: "Bir çocuk ölmüştü. Ben: "Ne mutlu ona! Cennet kuşlarından bir kuş oldu!" dedim. Peygamber "Sen Allah'ın cenneti de cehennemi de yarattığını, beriki için de öteki için de ahali yarattığını bilmiyor musun?" dedi. (Müslim)

Allah bizim ne yapacağımızı önceden biliyosa hiç böyle imtihan olur mu? zorla günah işlettiriyo işte.

Allah olacak olaylar için önceden bildiği gibi mi diledi yoksa bildiğinin dışında olmasını mı diledi? Bildiği gibi dilediyse senin burda benimle yazışmanı dilemiş olmadı mı? Sen allahın dilediği olayın olmasını engelleyebilir misin acaba? Hayır dersen şu an engelleyemeyeceğin bir işi miyapıyorsun acaba? Özgür iraden yok yani.

bilgi için ara kursatotcu

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

allahın varlığıyla, varlığından şu yaşadığımız an'a kadar zaman geçti mi?

o her an yaratıp duruyor yaratılanın ise an'ı yok An'a bağımlı :)

bu kainatta an diye birşey var mı yaratılan ama zamanlaştırıyoruz anı işde ne zaman yazdık yazıyı kürşat nickli arkadaşdan sonra ama an'ı ne zaman anı yok ama an'dan :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bir varmış kaderi konuşalımmı senle özgür irademiz yok diyom ben . şu sorulara yanıt versene

.

.

.

Allah olacak olaylar için önceden bildiği gibi mi diledi yoksa bildiğinin dışında olmasını mı diledi? Bildiği gibi dilediyse senin burda benimle yazışmanı dilemiş olmadı mı? Sen allahın dilediği olayın olmasını engelleyebilir misin acaba? Hayır dersen şu an engelleyemeyeceğin bir işi miyapıyorsun acaba? Özgür iraden yok yani.

bilgi için ara kursatotcu

Konunu özü şudur:

Allahın dilemesi yukarıda olduğu gibi insanlar tarafından hep yanlış anlaşılmakta ya da çarpıtılmaktadır. Onun dilemesi seçimimize engel değildir. O kütülüğü de iyiliği de dilemektedir. Ancak kötülüğe rızası yoktur. Rızası iyiliklerde dir. Şimdi Allah bizden rızasını kazandıracak işleri yapmamızı emretmektedir.Dikkat edin Mecbur tutmuyor emrediyor. Allah irade ettiği her şeyin yapılmasına razı değildir…sonuç da ise Şerlerde rızası yoktur.

Bu söyle anlaşılmalıdır:İnsan zina yapmak istese Allah da C.C. o kişinin isteği doğrulrusunda sebepleri ve zina yı yaratmaktadır. Dileyip yaratması rızasının olduğu anlamına gelmiyor ki…

Burası çokça suistimal edilmektedir. Zina yapan yaptığı bu kötü fiilden kendisi sorumludur. Allah C.C. değil.Çünkü zinaya rızası yoktur....

Allah bizi melek yapsaydı şer işlemeseydik. Cehenneme de yakıt olmasaydık. Bunu istiyorsanız ve diyorsanız. Allah bunu dileseydi tabiî ki kimse şer işleyemezdi. Ancak o bize akıl verip seçimimizde hür bırakarak insan olmamızı dilemiştir.. İşlediğimiz suçlar kendi ellimizle yaptıklarımızdır. Bu yüzden cezayı hak etmekteyiz..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

vesa dedi:"İnsan zina yapmak istese Allah da C.C. o kişinin isteği doğrulrusunda sebepleri ve zina yı yaratmaktadır"

cevap: insanın isteklerini yaratan kim peki allahmı insanmı şeytanmı.

--------

Her şeyi yaratan Allah tır. şeytan ve nefis Allah ın C.C. yarattığı ancak uzak durun dediği şerleri işlememiz için çabalar..

Allah zenginliği ömrü boyu posu siyah yada mavi gözü dilediğine verir. Bunlara bakıpta şunda yanılmayın. Şükrü ve nankörlüğü isteyene verir. Sonuçta hepsini Allah vermekte ancak kimini bizim dilememiz şartına bağlamıştır.

"Şüphesiz biz ona doğru yolu gösterdik, ister şükredici olsun, ister nankör" (el-İnsan 76/3).

İş sizin dediğiniz gibi olsa bu ayette geçen mana geçersiz olur. O zaman ayette şöyle denmeliydi: İnsanları istersem şükredici istersem nankör yaratırım. Denmesi gerekirdi ki iş öyle değil…

Allah nimetlerinin ve belalarının (doğuştan gelen sıkıntılar) bir kısmını insanların çalışma ve dilemesine gerek kalmadan verir, bir kısım nimetlerini ve belalarını ise çalışıp istemek şartına bağlı verir.Ancak şükrü ve nankörlüğü ve de küfrü yaratan Allah tır. Ve bunlar bize zorla verilecek şeylerden değildir. Kesinlikle çalışmamız ve istememiz gerekir ki bizler şükreden şakir ya da nankör olalım .

Bir de mumin ya da çok şükreden biri bu yaptıklarının tamamen kendi fiili olduğunu düşünemez bunlarla grurlanamaz. Çünkü dilemek çalışmak her zaman yeterli olmadığı ortadadır. Yani bizim bir şeyi dilememiz o şeyin kesin olacağı anlamına gelmez. Biz dilerken ve diledikten sonra Allah ın da o şeyi dilemiş olması gereklidir ki o olsun.

Sonuç: Bununla beraber siz dilemiyorsunuz, doğru yolda olmak istemiyorsunuz. Ancak ilerde Allah'ın dilemesi yani doğru yolda olmanızı dileyip de sizi bunu dilemeye mecbur etmesi hali hariç. Bunda "şimdi dilemiyorsunuz", da "Allah'ın ilerde dilemesi" demek olur. Ancak bunu iman için istemek yerinde olmaz diye düşünüyorum. Böyle bir zorunluluğa erişmek istemek ibadet için belki olabilir.

Önce iradenizi kullanarak iman edin ibadet için sizi zorlamasını bekleyinnn. Fakat şunu da unutmayın ölümden sonra hesap verirken şunlara yanıt arayın:

1- Niçin seni doyurma mı beklemeden kalkıp yedin.

2- Niçin iyileştirme mi beklemeden ilaç kullandın.

3- Niçin bana güvenmeyip sabah kalkmak için saati kurdun.

4- Niçin temizlememi beklemeden yıkandın.

5- Niçin çoçuk verme mi beklemedin de evlendin.

İman için beklemeyi düşünüyorsan bu 5 şey için de hiçbir şey dileme ve sebeplerden uzak dur yapma o zaman…

Bekle bakalım Allah C.C. sende ne yaratacak….

Bir hatırlatma: senin bu işlere kafa yorman akletmeye çalışman güzel de eksik bunun arkasından iradeni ortaya çıkarıp Allah’tan C.C. hidayet istemen gerek.. haa verip vermemesi ona kalmış verirse kurtulursun vermezse yapacak bir şey yok.. bir şey daha Allah C.C. kendisinden samimiyetle istenileni her zaman verir. Özellikle de bu iman olunca bu böyledir…

Vaktin varken iradene sahip ol ve onu kullannn iste irade et çalış kastet… Mecbur tutulmayı beklemen büyük bir hata..

Bunun başka yolu olsa inan sana derdimmm.. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bak kürşatotçu senin amacın ****** insanların kafasını karıştırmak ve Allah inancını yok etmektir gibi geliyor, yoksa yanlıyormuyum? Sizin sorularınız bitmez cevap aldıkça başka sorular sorarsınız hep Allah inancını sorgular durusunuz ki ben size soruyorum, eğer Allah'ın olmadığıyla ilgili bir sonuca varmak için sorular soruyorsan bunun sonu yok ve bilki Allah vardır ne kadar kafaları karıştıracak cevaplarını bilmediğin sorularınız varsada Allah yinede var bunu ispat etmek gibi bir derdimiz yok bizim, çünkü zaten var olan bir şeyin ispatını yapmanın anlamı yok anlayan anlıyo,r bilen biliyor, asıl benim sana/size sormam gerekiyor ki iddia sahibi olan sizlersiniz (öyle sanıyorum eğer yanlışsam düzelt lütfen) hadi bakalım Allah'ın olmadığını ispat edin bize !

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
vesa dedi:"İnsan zina yapmak istese Allah da C.C. o kişinin isteği doğrulrusunda sebepleri ve zina yı yaratmaktadır"

cevap: insanın isteklerini yaratan kim peki allahmı insanmı şeytanmı.

--------

Bir kitabı ortasından okumaya başlayıp ordan sorular çıkarıp başını okuyan birine sorduğunuzda sorduğunuz sorular alacağınız cevaplar ne kadar sizi tatmin ederse ki bu alanda da bu yöntemle niyetinize bağlı sorular ve cevaplar sizi o kadar tatmin eder.Bütünü algılamadan bütüne yönelik algılama çabaları eksik ve faydasız kalacaktır.

Kuran'da dolaylı söylüyorum yukardaki sorunuzla ilgili iyiliği de kötülüğü de Allah yaratır.Şeytanın yeri,insanın yeri yaptıklarımızın bunlarla bağlantısı inanmak istiyorsan tek tek anlatılmıştır.Ameller niyetlere göredir.Şeytan denen varlık hep bir şeyler ister.Bunun da nefs(ilkel benlik)le ilgisi vardır.Bu noktada Allah yapmak istediklerinin iyi olup olmadığına bakmaksızın yaratır.Zina mı yapacaksın,hırsızlık mı yapacaksın yaparsın.Ama şunu söyler Allah.Bunları yap bunları yapma irade verdim,akıl verdim sana.Bu dünyada kısa bir süreliğine yolcusun yolun sonunda sorgulanacak,hesaba çekileceksin.Sana verilmiş bir müddet var.

Yok dersen ki ben bunlara inanmıyorum.Bu durumları başka düşünce temelleriyle açıklayabilirsin din dışında.Sonuçta bunlar olgusal vakalar.Başka düşünce temelleri senin idrakini ne kadar tatmin ediyorsa ne kadar sana fayda sağlıyorsa,seni mutlu ediyorsa onu da artık sen bilirsin.Anlayarak inandığın zaman açıkta hiçbir şey kalmadığını göreceksin.İnanç akıl ve gönül birliğinde güzeldir.

MUHABBETLE...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tanrı, buna müdahale ederse dininin ne anlamı kalır? o zaman ne dünyaya gelirdik, ne de sınav olurduk.

Ya da gezegenimizn ismi dünya değil, cennet olurdu. Müdahaleyi Tanrı'nın bize verdiği, tarihin akışını değiştirme gücüyle biz yapabiliriz ancak. Bu gücü bize ''akıl'' veriyor ve vahiy de rehberlik ediyor. daha ne olsun?

Tanrı bizLeri neden sınama gereği duymuş :sweatingbullets:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tanrı bizLeri neden sınama gereği duymuş :sweatingbullets:

bu sorunun tek başına sorulması hata demektir. zira bu sorudan önce sorulması gereken asıl soruyu sormadan bu soru cevaplanamaz. cevaplansa da belki hatali olur. çünkü merdiveni atlayarak değil her basamağa uğrayarak çıkmak daha doğrudur. Yoksa tökezleriz.

ilk soru kainat niçin vardır.: vardır çünkü herkes kendindeki güzelliği ve olgunluğu göstermek ister,

ilmi olan anlatmayı ister,kudreti olan yapıp etmeyi ister, buna göre de Hak kendinde gizli olan bu noksansız güzelliklerini göstermeyi dilemiştir. bunun için de alemi yaratmıştır. ardından da bu güzellikleri görüp de akleden ayrıca vicdan sahibi insanı yaratmıştır.

sınamaya gelince:

Kendisini bilsin, tanısın diye yarattığı insana bilme eylemini zorlama yoluyla değil de insanın seçimine birakması ve Allah ı C.C. bulabilecek donanımda yaratması insanın sınanmassını getirmiştir.....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...
allahın varlığıyla, varlığından şu yaşadığımız an'a kadar zaman geçti mi? "evet" denirse, sonlu bir zaman mı yoksa sonsuz bir zaman mı geçti? "sonlu bir zaman geçti" denirse, "yani daha önce allah yoktu öyle mi?" derim. eğer "sonsuz bir süre geçti" derse, "sonsuz süre geçilebir mi?" derim.

yani : "allahın varlığının başlangıcına delil" isimli konuya.

not: bana yardım edin fikrinizi belirtin

İyi günler

Çoktandır bu forma katılmıyorum zira iman öyle bir şeydir ki sadece delille kanaat bulur örnek olarak biz ALLAH ı göremeyiz ama varlığının delillerini görürüz.

örnek 1: canlıların kusursuz bir şekilde icra eden vücut mekanizmaları (Evrimciler zamanla bu kadar mükemmel hale geldi bu olay diyorlar ama bilimsel araştırmalar hic bir canlının evrime uğramadığını gösteriyor).

örnek 2 : Dünyanın hüc bir dayanak olmadan gökyüzünde yüzyıllardır durması vs.

bu forumda ise her türlü kelime kullanılıyor ALLAH muhafaza imanlı kişi brn bu konuyu savunayım derken ya bilmeden sarfettiği kelimelerle kfre düşüyor yada bilmediği bir konu karşısına geldiğinde düşünüp şüpheye kapılıyor . İman ise asla şüpheyi kaldırmaz. Örnekolarak Rivayet olunurki;

Adem (a.s.) mübarek gözlerini açınca arşa baktı. Orada ; Orada (LE İLAHE İLALLAH MUHAMMEDÜN RESÜLULLAH. ÜMMETÜN MÜZNİBETÜN VE RABBUN ĞAFUR) Yazılmiş gördü. İki şey düşündü. Habibullahın şanını, yüksekliğini ve ümmetinin günahkarlığını. Hayret etti. Hak Teala’den sual etti.:

“-Ya Rabbi, bu kimdir ki ismini kendi ismin ilen yan yana yazdın?”

Hak Teala buyurdu ki ;

“-Evladınden bir peygamberdir. Senden yahud evladınden bir zelle sadır olsa, onun şefaatiyle afv ederim.

Adem (a.s.) hatırına şöyle geldi ki; (Babanın oğula şefaat etmesi daha uygun olurdu. Acebe niçin aksı oldu ?)

Hâk Teâla Cebrail aleyhısselam’a buyurdu ki;

“-Ya Cebrail, çabuk koş, yetiş. Adem’i o düşünceden kurtar. Yoksa helak olur.

ALLAH U tealanın her işi bir hikmet üzere cereyan etmektedir kul buna vakıf olmadığından o işin üzerinde düşünür kenince bir yorum cıkarır ve sonunda büyük bir ihtimal küfre girer.

Gelelim konumuza

Evet sonlu bir zaman gecmiştir ama zamanın yaratılışından bu güne kadar sonlu bir zaman gecmiştir. Önce zamanı düşünelim zaman nedir İnsan oğlu için zaman dünyanın kendi etrafında dönmesi ve güneşin etrafında dönmesiyle oluşan günlerden ve yıılardan ibarettir. ENBİYA 30(İnkar edenler, göklerle yer bitişikken, bizim onları ayırdığımızı ve diri olan her şeyi sudan meydana getirdiğimizi görmediler mi? Hâlâ inanmayacaklar mı?) ayetinde belirtildiği gibi göler ve yer bitişikken birbirlerinden ayrılarak yaratılmışlardır yani güneşte ayda dünyada bu hadiseden sonra yaratılmışlardır ve dolayısıla zamanda bu olayla başlamıştır. Eğer gercekten doğruya ermek istiyorsan bu hadise senin icindeki düşünceye yeterlidir yok eğer sadce soru sorayım diye birilerini şüpheye düşüreyim diye sorduysan sana o yaratılış anını göstersek bile fayda etmez. Zira İman arayana nasip olur.

SAYGILAR

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Ben bu sorudan iki detay fark ettim. 1-Allah'ın başlangıcına delil 2-Allah'ı kim yarattı?

Önce ikinci sorudan başlayalım.

Kâfir — Allah’ı kim yaratmıştır?

Mümin — İmam-ı Âzam’ın bir sorusu aklıma geldi. Eğer onun sorusuna cevap verirseniz cevabınızı almış olursunuz.

Kâfir — Evet, sorun.

Mümin — Beş rakamını hangi rakam yarattı?

Kâfir — Dört.

Mümin — Dört rakamını?

Kâfir — Üç.

Mümin — Üç rakamını?

Kâfir — İki.

Mümin — İki rakamını?

Kâfir — Bir.

Mümin — Bir rakamını?

Kâfir — ……..

Mümin — Niçin sustunuz? Söylesenize, bir rakamını hangi rakam yarattı?

Kâfir — Bir rakamı evvelidir, ondan önce rakam yoktur.

Mümin — Peki bir nasıl oluştu?

Kâfir — Ne bileyim? Bir, birdir işte. Kendi kendince bir.

Mümin — Basit bir rakamın kendi kendine birliğini kabul ediyorsun da, Allah’tan Önce bir varlık

olmadığını ve varlıkların evvelinin Allah olduğunu niçin kabullenmiyorsun?

(Diyaloglar Alıntıdır.)

Gelelim birinci Soruya :

Bakın Allah belli bir zaman veya belli bir mekanda kısıtlı değildir. O sonsuzdur. Evveli ve sonu yoktur.

Yani zaman ve mekan kavramı onu kısıtlayamaz ve hükmü altına alamaz. Kısıtlama ve hüküm altına alma olgusu sadece yaratılanlar için geçerlidir. (Not : Allah'ı kabul etmeyenler neden Allah hakkında saçma ithamlarda bulunurlar aklım almıyor :D )

Şimdi olaya bu çerçeveden bakılırsa ortaya şu soru çıkıyor : Evren'in yaratılışından (Big Bang)'dan bu yana ne kadar zaman geçti?

Cevap : Bazı bilim adamları 10, bazıları 13, bazıları 15 milyon yıl önce sıfır hacimli bir noktanın patlaması sonucunda kainat meydana geldi diyor. Ve bu büyük patlama sonucunda kainat genişlemekte diyorlar. Bu bir bakıma sonradan yaratıldı demektir. Bunu kabul etmeyen sözde bilim adamları hep materyalisttir. Ve pozitif dogmatizmden başka birşey yapmamaktadırlar.

Gelelim Kur'an ne diyor bu konuda :

O (Allah) Evren'i (Gökleri) ve yeryüzünü yoktan yaratandır. O, bir işin olmasına karar verirse yalnızca "Ol" der, o da hemen oluverir. (Bakara Suresi, 117)

Ve Evren'i (Göğü) kuvvetimizle kurduk, muhakkak ki onu genişletmekteyiz. (51 Zariyat Suresi, 47)

Evet üstteki ayetler Big Bang olayını destekliyor. Yani bu durumda kimse bu ayetlerin bilimsel verilerle paralel olduğunu inkâr edemez. Şimdi ortaya çıkan soru şudur: ''1400 sene önce Hz.Muhammed bu olayı nerden biliyordu? Yoksa Hz.Muhammed'in bir füzesi veya uzay aracı mı vardı, Yoksa deney ve gözlem mi yaptı? '' bunların hiçbiri olmadığına göre. Ve o yıllarda bu veriler hiç bilinmediğine göre bu Allah'ın sözüdür.

Şimdi ateist'in kafasında tipik bir soru çıkacak : Kur'an belki bu bilimsel gerçekler ortaya çıkınca değiştirilmiştir.

Cevap : Kur'an değiştirilmemiş ve sapasağlam günümüze olaşmıştır. İstanbul'da kutsal emanetler bölümüne giden herkes Hz.Osman'ın şahsına ait Kur'an'ını inceleyebilir. Bilimsel bir araştırmayla 1400 sene öncesine ait olduğu öğrenilebilir. Ayrıca Mısırda ve değişik İslam ülkelerinde Sahabilere ait Kur'anlar da vardır. Hıristiyan ve Musevi din adamları bu Kur'anların çelişkili olduğunu kanıtlamak için bu Kur'anlar üzerinde araştırma yapmışlarıdır. Fakar 1 nokta daha fark bulamamışlardır.

Olayı yorumlarla saptırmamak için burada kesiyorum. Selametle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben bu sorudan iki detay fark ettim. 1-Allah'ın başlangıcına delil 2-Allah'ı kim yarattı?

Önce ikinci sorudan başlayalım.

Kâfir — Allah’ı kim yaratmıştır?

Mümin — İmam-ı Âzam’ın bir sorusu aklıma geldi. Eğer onun sorusuna cevap verirseniz cevabınızı almış olursunuz.

Kâfir — Evet, sorun.

Kâfir — Dört.

Mümin — Dört rakamını?

Kâfir — Üç.

Mümin — Üç rakamını?

Kâfir — İki.

Mümin — İki rakamını?

Kâfir — Bir.

Mümin — Bir rakamını?

Kâfir — ……..

İnsanlar binlerce yıl önce "0"ı keşfettiler haberiniz yok galiba...

Sonsuz'a 1 ekle Sonsuz+1 olur...

Sonsuz'dan 1 çıkar, o da öyle devam eder...

Kâfir — Dört.

Mümin — Dört rakamını?

Kâfir — Üç.

Mümin — Üç rakamını?

Kâfir — İki.

Mümin — İki rakamını?

Kâfir — Bir.

Mümin — Bir rakamını?

Kâfir — Sıfır.

Mümin - Sıfır rakamını?

Kafir - Eksi Bir

Mümin - Eksi Bir rakamını?

Kafir - Eksi iki.

Mümin - ..........

Kafir - Niye sustunuz?

Mümin - Nutkum tutuldu!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Selamlar ;

Allah hiç bir şekilde yaratılmamıştır. Allah sonsuzdur ve baki kalacaktır.

Bu noktada kafanızı tam olarak ne karşıtırıyor? Bir zaman kavramımı? Zaman insanların çok basit ve düz mantıkla dünya güneş ay hareketlerinden ortaya çıkardıkları matematiksel bir terimdir. Amma Allah bu Evren ve zamanın yaratıcısıdır ve bunların ötesindedin Dünya / Zaman mantığı ile bunu kavramak pek mümkün olmayacaktır. Zaten imtihanında amacı budur. İnsanlar kavramadan iman edebilmelerinden imtahan olunuyor. Siz kendi içinizde gerçeği ne kadar çözebilirseniz Cennet te o kadar üst katmanlara çıkacaksınız. Eğer herşe açık ve net bir şekilde ortada olsaydı insanlığın %95 i iman etmezmiydi? O zaman bu sınavın bir anlamı kalırmıydı acaba?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsanlar binlerce yıl önce "0"ı keşfettiler haberiniz yok galiba...

Sonsuz'a 1 ekle Sonsuz+1 olur...

Sonsuz'dan 1 çıkar, o da öyle devam eder...

......................

Mümin - Sıfır rakamını?

Kafir - Eksi Bir

Mümin - Eksi Bir rakamını?

Kafir - Eksi iki.

Mümin - ..........

Kafir - Niye sustunuz?

Mümin - Nutkum tutuldu!

Çok Komik Olmuş :) Laf Oyunu Olarak Algılıyorum.

................

Zaten imtihanında amacı budur. İnsanlar kavramadan iman edebilmelerinden imtahan olunuyor. Siz kendi içinizde gerçeği ne kadar çözebilirseniz.

................

Yukardaki örneklerde görüldüğü gibi mantık kurulmaya çalışıldığında inançlılarımız ya komik buluyor yada engellemeye çalışıyor.

"Mantıkla olmaz, iman edeceksin, Gerçekleri çözemezsin."

Eh o halde bizlerde her bilenin(!) söylediğine inanalım. Madem ki insan gerçekleri çözemiyor, mantık kuramıyor....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yukardaki örneklerde görüldüğü gibi mantık kurulmaya çalışıldığında inançlılarımız ya komik buluyor yada engellemeye çalışıyor.

"Mantıkla olmaz, iman edeceksin, Gerçekleri çözemezsin."

Eh o halde bizlerde her bilenin(!) söylediğine inanalım. Madem ki insan gerçekleri çözemiyor, mantık kuramıyor....

Mantık tabiyki olacak ancak sen bundan 15.000 yıl önce insanlara gelecekte 1000 km yolu 1 saatte gidebileceksiniz deseydiniz

size ne kadar inanırdı? Kim inanırdı? Kimse ama buna mantıklı ve olabilir bir yol gösterirseniz bazıları belki inanırdı ama ona

inanç denmez iman denirdi. İşte bizim durumumuzda bu iman etme noktasındayız ilerde gerçekleri öğreneceğiz ancak şu anda

seviyemiz müsait değil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mantık tabiyki olacak ancak sen bundan 15.000 yıl önce insanlara gelecekte 1000 km yolu 1 saatte gidebileceksiniz deseydiniz

size ne kadar inanırdı? Kim inanırdı? Kimse ama buna mantıklı ve olabilir bir yol gösterirseniz bazıları belki inanırdı ama ona

inanç denmez iman denirdi. İşte bizim durumumuzda bu iman etme noktasındayız ilerde gerçekleri öğreneceğiz ancak şu anda

seviyemiz müsait değil.

Evet arkadaşım, bende zaten seviyemin, mantığımın kabul ettiği ispatlanmış şeylere inanıyorum. Diğerlerine de masal diyip geçiyorum. Çünkü her bilen(!) bir başka şekilde masal anlatıyor. Hiç birinde ispat yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet arkadaşım, bende zaten seviyemin, mantığımın kabul ettiği ispatlanmış şeylere inanıyorum. Diğerlerine de masal diyip geçiyorum. Çünkü her bilen(!) bir başka şekilde masal anlatıyor. Hiç birinde ispat yok.

O zaman dünyanın oluşumuna insanın oluşumuna ve evrenin oluşumuna inanmıyorsun sen. Bunların hangisi ispatlanmış? Belki bir anda fotoğraf gibi aynı şekliyle var oldu? Hadi kanıt? Peki siz o zaman sevgiye aşk ada inanmıyorsunuz. Ruhada inanmıyorsunuz. Biraz düşününüce inanmanız gerektiğini anlayacaksınız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O zaman dünyanın oluşumuna insanın oluşumuna ve evrenin oluşumuna inanmıyorsun sen. Bunların hangisi ispatlanmış? Belki bir anda fotoğraf gibi aynı şekliyle var oldu? Hadi kanıt? Peki siz o zaman sevgiye aşk ada inanmıyorsunuz. Ruhada inanmıyorsunuz. Biraz düşününüce inanmanız gerektiğini anlayacaksınız.

Var olan her şeye, deneyle, duyularımla algıladığım her şeye inanıyorum. Ama yukarda dediğin "belki" ye inanmıyorum. "Zan" lara inanmıyorum.

Kanıtı sunacak sensin çünkü sen iddialısın. Benim "fotoğraf gibi var oldu" diye bir iddiam yok.

Ruh'a da inanmıyorum çünkü ispatlı değil.

Ayrıca düşünüyorum ve düşündükçe de anlıyorum teşekkür ederim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.