Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Önerilen İletiler

dedi:isa 78:

Nerede olursanız olun, sağlam ve tahkim edilmiş kaleler içinde bulunsanız bile ölüm size ulaşacaktır. Onlara bir iyilik gelirse, “Bu, Allah’tandır” derler. Onlara bir kötülük gelirse, “Bu, senin yüzündendir” derler. (Ey Muhammed!) De ki: “Hepsi Allah’tandır.” Bu topluma ne oluyor ki, neredeyse hiçbir sözü anlamıyorlar!

Nisa 79

Sana ne iyilik gelirse Allah’tandır. Sana ne kötülük gelirse kendindendir. (Ey Muhammed!) Seni insanlara bir peygamber olarak gönderdik. Şahit olarak Allah yeter.

Arkadaşlar kafam karıştı. Hemde aynı sure içinde peşpeşe gelen iki ayetten birincisinde hepsi Allah'tandır derken ikincisinde kötülük kendindendir diyor.

cevap:burada kulların yaptığı haretlerin allah tarafından yaratılması yönüyle bu olay allahtandır ancak allahın kul da yaratmış olduğu bu hareket için "bunu kul da yaptı" denebilir. mesela güneşi hareket ettiren aslında allahtır. ancak bizi şunuda deriz "güneş doğdu" bu yanlış değildir. bu da bunun benzeridir aslında allahın zorlamasıyla ve yaratmasıyla insan hareket yapar ancak "ali geldi" demek yanlış değildir. bu hareketi ali ye isnat etmektir.

bi örnek vereyim bu örneği gazali verdi:bir padişah birinin ölmesini emretse ve cellat onu öldürse bu kişiyi padişah öldürdü demek yanlış olurmu olmaz değil mi ve aynı kişiyi cellat öldürdü demek yanlış olurmu olmaz değil mi? emir verme yönüyle padişah öldürdü denirken kafasını kesme yönüyle yani hakiki anlamda cellat öldürdü de denebilir.

bu konuda benim bir araştırmam oldu kuranda bu konudaki ayetleri inceledim ve çıkardım inceleyin:

*** İsnad prensibi ile alakalı daha evvel detaylı bilgi verdik. Aşağıda vereceğim ayetleri, sırayla okuyun ve işlerin bazen Allah’a, bazen kullara isnad edildiğini göreceksiniz. Bu konu çok ince olup, en az bilinen hususlardandır. Çoğu kişi bu mevzuyu bilmediği için kaderi inkar eder.

_ Namaz: Bakara 3, Tevbe 5, İbrahim 40, Nur 56

_ Kur’an: Nisa 82, En’am 25, 157, Yusuf 2, İsra 45, 46,106,107, Kehf 57, Furkan 73, Lokman 7, Sad 8, Zümer 27, 28, Fussilet 44, Zuhruf 3, Muhammed 24, Kamer 22, Kalem 51,52, Abese 11, 12, Mutaffifin 13,14

_ İlim: Ankebut 43, Rum 59, Fatır 28, Mücadele 11

_ Sabır: Nahl 127, Lokman 17, Saffat 102, Zümer 10, Fussilet 35, İnsan 12

_ Şeytan’ın azdırması: Araf 16, Kehf 50, Hacc 4, Ankebut 38, Neml 4, Sebe 20, 21, Yasin 62, Zuhruf 36, 37, 62, Mücadele 10, Hicr 39, Bakara 36, Kasas 63, Nahl 99,100,

_ Musibet, şer ve iyilik dokunması: Nisa 78, 79, Yunus 106, Kasas 47, Rum 36, Fussilet 51, Teğabün 11, Tevbe 51

_ İman, küfür, saptırma, mühürleme: Bakara 6,7, 21 , Araf 100, 158, 178,179, 186, En’am 107,109,110,111,148, Tevbe 55, 85, Yunus 100, Yusuf 101, İbrahim 35, Kehf 29, Taha 79, 85, Mülk 2, Zariyat 56, Nahl 93, Kasas 56, 64,68, Zümer 36,37, 41, Hacc 16, Tin 7, Muhammed 24

_ Cihad: Bakara 190,191, Al-i İmran 140, 165, Tevbe 5, 46,52, Ankebut 69

_ Tevbe etmek: Tevbe 117,118, Hud 3, Furkan 70, 71

_ Öğüt alma: Fatır 37, Saffat 12,13, Abese 11,12, Müddesir 54,55,56,

_ Dileme: Hacc 14, Nur 45, Tur 35, Zümer 62, Buruc 16, Tekvir 27,28,29, İnsan 29,30

_ Gezmek: Tevbe 2, Neml 69, Yunus 22

_ Gülmek: Necm 43, 60, Tevbe 82

_ Çıkarmak: Tevbe 40, Enfal 5

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

allahın varlığıyla, varlığından şu yaşadığımız an'a kadar zaman geçti mi? "evet" denirse, sonlu bir zaman mı yoksa sonsuz bir zaman mı geçti? "sonlu bir zaman geçti" denirse, "yani daha önce allah yoktu öyle mi?" derim. eğer "sonsuz bir süre geçti" derse, "sonsuz süre geçilebir mi?" derim.

yani : "allahın varlığının başlangıcına delil" isimli konuya.

not: bana yardım edin fikrinizi belirtin

herkesin düşünmesi gereken bişey ama şunuda düşünmek gerek insan beyi bi yere kadar fazlasını akıl tahmin bile edemez bilinmesi geren herşey kur'an-ıkerimde yazılı fazla derin düşünme bu yolda boşluga düşersin..kendini araştır...ve Allahın varlıgına inanmak istiyorsan gökyüzüne bak...yeni dogan bi bebege...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...
allahın varlığıyla, varlığından şu yaşadığımız an'a kadar zaman geçti mi? "evet" denirse, sonlu bir zaman mı yoksa sonsuz bir zaman mı geçti? "sonlu bir zaman geçti" denirse, "yani daha önce allah yoktu öyle mi?" derim. eğer "sonsuz bir süre geçti" derse, "sonsuz süre geçilebir mi?" derim.

Bu soru hatalıdır. Çünkü Allah Zamandan ve Mekandan Münezzehtir.

Allah için zaman kavramı olmadığına göre sen insan aklıyla bunu çözemezsin. Zaman kavramının senin için olmadığını düşünerek olaya yaklaş bakalım. Çözecek misin yoksa fıttıracak mısın ?

Zaman kainatın yaratılmasıyla beraber yaratıldı. Ondan önce zaman yoktu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben bu konuda zaman kavramının sadece biz insanların dünyede ki yasamları için geçerli olduğuna inanıyorum.Ruh ve bedeni birlikte taşıdığımız hal için geçerlidir bence zaman. Bu yüzden Allah'ın ne kadar zaman önce var olduğu,ahirette var olduğuna inanılan sonsuz yaşamın ne kadar olduğu gibi konulara bu zaman kavramımızla cevap verilemeyeceğini düşünüyorum. Kuran da Allah'ın hep var olduğu başlangıcının ve sonunun bulunmadığından bahsedilir. Oysa ki insan olarak bu düşünebilme kabiliyetimizle başlangıcı ve sonu olmayan bir şeyi tasvir edemeyiz. Bu da açıkça önce bunları şu anki kavramlarımızla açıklayamayacağımızı gösterir bence

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

demk istedigimi tam anlıyamamışsın sanırım.allahı öle bilioruz bence diyorum.yani enerjinin adına allah koymuşuz.yani enerji kendi kendisini mi yaratcak.kutsal kitaplarda o enerjiden gelmedi bence.tek degişmiyen kitap kuran deniyo diilmi.. ne malum degişmedigi veya öteki kitapların degiştigi? yunan mitolojisindeki herşeye inanılınıyomu?çoguna efsane deniyo. onun dogrulugu hakkında bukdr kafada patlatmıyoruz.çünkü allaha işimiz düşünce el açıp dua edip iç rahatlıgı saglıyoruz.namaz kılınca psikolojik ii hissediliyo.insanoglu bişeye el açma medet umma durumunda.niye taşa ,inege vs. tapılıodu.kendi kendine terapi.bir şeye baglanma insanlık içgüdüsü...şu zmnda birini taşa taparken görsen naprasın.saçmalıyo die düşünürsün dimi.çünkü buzmnki bilim taşın cansız işlevsiz oldugunu kanıtlamış.1000 yıl snrda belki allahı yalanlıcak?allah hakkında bukdr tartışılması bile tamamen var olmadıgının kanıtıdır.allah vardır ama bilindigi gibi degildir kanımcaa...

Kuranın türkçesini okumalısın bence. Okuyunca insan neye nasıl bakması nerden düşünmesi gerektiğini daha iyi görüyor. Benim inancıma göre da bizim ruh boyutumuz aslında bir çeşit enerji. Tasavvuf ta göre Allahın ruhlarımızı kendisinden bize verdiğinden bahsedilir. Bu açıdan bakılırsa senin mantığına varılabilir. Ama eğer kuranı okursan bence bu mantığı ilerletebilirsin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

****** ******** ******* sen ya bu nasıl bi soru ben hiç bişe anlamadım sorduğun sorular zaten birbiriyle bağlantılı verilen cevaplarda sorularla aynı biraz mantıklı düşün derim ben sana sen fazla kurcalamışsın bu işi kafan akrışmış fazla uğraşma kafayı yersin bırak sne ibadetini yap yaşamana bak ne kurcalıyosun ilerisini berisini zamanımızın sonu var ama bizim için var ALLAH için yok sen yaşadığın şeyleri ALLAHI karıştırma son bizim için var ALLAH başındada avrdı sonundada var zaten ALLAH için son yok son bizim için var o sonda sadece bu hayat için geçerli sonra başka bi hayat işte ozaman bizim içinde bir son yok anladınmı şimdi gerçi sen bunuda anlamazsın neyse sen düşünme bunları

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

peki allahın zamanın içinde oldugunu nerden cıkardın kursat..neden boyle basit meselelere takılıyorsun anlamadım...ilim ilim sana tek lazım olan şey..sen bilmeden ogrenmeye calışıyosun..ben sana yardımcı olayımmı? bunlar biliniyor.sen bilmediklerinle degil bildiğin şeylerle duşun

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar!! bi kere biz sadece basit birer kuluz. bizim sorunumuz inandığımız Allah (c.c.)'ı analayamayışımızdan ileri geliyor.. inancımıza göre Allah (c.c.) sonsuz güç sahibi. ve en ufak bi eksik kusur vb hiç bi şey şey O'nun için geçerli deil. biz her şeyi kıyaslama metoduyla anlarızz. mesela sıcaklıkla soğuğu, ışıkla karanlığı anlarız. biz şu anda ölümsüzlüğü mesela bilemeyiz. tüm canlılarda doğum ve ölüm var. farklı bi durum olmuyo. aynı insanlardaki gibi. o yuzden sonsuzluğu da anlayamayız. sonuçta Allah(c.c.) içinde zaman bile basit bişey sadece. eskiden bi büyük zat şöyle demiş.

Allah(c.c.) nın zatı varlığı hakkında o kadar düşünmek gerekmez..

Zira bu terazi o sıkleti çekmezzz.

yani benzer bi durum. umarım biraz anlamanıza katkım olmuşturr...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dünyanın en zor sorusu deyince ben de birşey var zannettim. Lakin başlık dünyanın en komik sorusu olarak değiştirilirse daha isabetli olur...

Ben yine de size sorunun yanıtını vereyim, ama biraz üzerinde düşünmek gerekiyor yanıtın...

Yanıt; ''Filler uçmaz''.....

Bu ilk ders olduğu için ücret almıyorum. Size kolay gelsin...

bozan

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • 2 hafta sonra...
size tavsiyem;iyi bir insan olmaya çalışın.mümkün olduğunca iyilik yapın.etrafınızdaki güzellikleri görmeye çalışın.inanın ki karşılıksız iyilik yapmanın vereceği mutluluktan fazla insanı hiçbir şey mutlu edemez.hem de eğer öteki dünya varsa bu şekilde artı puan kazanmış olursunuz.

Karşılıksız iyilik yapmanın,iyi insan olmanın hiç bir değeri yok. Eğer din kitabına inanmıyorsan. "En ama en önemli şey inanmak, bir kelimesini bile inkar etmeden" Yani sen istediğin kadar iyi bi insan ol,önemi yok bunun.Af maf da yok,yanacaksın.Sırf inanmıyorsun diye.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

geçmişten bugune kadar sonsuz zaman mı geçti diyorsunuz tekrar belirtmekte fayda var zaman yaratılmış bir varlıktır ve yaratılmış her şey için geçerlidir dolayısıyla başlangıcı vardır sonuzluğu ise şöyle açıklayayım 1+2+3 diye devam eder her seferinde 1 eklenebilir bu sonzuluğa gider bizim yaradılışımızdan bu gune kadar belki buraya sığdıamayacağımız kadar çok zaman geçmiştir ancak bu sonsuz bir zaman değildir.. birde şu açıdan düşünün sonsuzlukta yaratılmıştır... bilim adamlarına göre zamanın göreceli olduğu durumu söz konusudur zaman=hareket yani şöyle bir örnek vereyim ışık hızıyla gidilen bir araca binilse zaman yakalanır ve o an zaman durur ışık hızı geçilse geleceğe gidilmiş olur diyolar bu henüz ispatlanmadı ama zamanın hareket olduğu konusunda hem fikirler zaman nedir tartışmaları halen devam etmektedir. zaman=hareket ve yaratıcı güç... Birde diyorsunuz ki Allah neden insanları yarattı yarratıysa ne den varlığını bilemiyoruz hayır biz varlığını biliyoruz bunu nasıl yaptığımızı anlatmak zor doğru kelimeler bulunamayabilir ama Allahın varlığı biliniyor dediniz ya Allahın varlığını bilim ispat edemiyor diye, yokluğunuda ispat edemiyor ama zaten bilimin varlığı Allahın var olduğunun kanıtıdır biimde her şey gibi yaratılmıştır. Allah insanı yaratmıştır çünki bilinmek istemiştir Allah şüphesiz ki hepimizi onun varlığını maddi duyularımızla algılıyor olarak yaratabilirdi ozaman ona sürekli ibadet eden hiç bir şeyi sorgulamayan varlıklar olurduk onlar zaten varlar onlar melekler onlar sorgulamazlar çünki şüphe edecekleri bir durum yoktur zaten bizim kahvarayamayacağımız bir şekilde Allahın varlığını biliyorlar biz insan olduğumuz için sorgulama yetisine sahibiz Allah bize aklı bunun için vermiştir sorgulayalım diye nitekim islamın ilk yıllarında da bu tür sorular vardı insan var oldukçada olacaktır çünki bu sorgulama yaradılışımızda var ama ön yargılı bi yaklaşımla sorgulama yaptığımız için bazen şüphelere düşüyoruz evet islamda koşulsuz olaraka kabullenme sorgula bir şeyin dorumu yanlış mı olduğuna yöneliktir ortak nokta ise sorgulanan şeyin varlığının olması gerektiğidir islam doğrumudur yanlışmı(inanış açısından) bunu yapan bir çok hristiyanın islamiyeti seçtiğini görmüşüzdür hepimiz üstelik çevreleri ve aileleri hristiyan olmasına rağmen peki müslümanlar diğer dinleri neden araştırmıyor biliyormusunuz çünki islamda şu vardır islamı bilenler başkalarına anlatmakla mükelleftir yani zaten bize anlatılmıştır islam ve diğer dinler yani biz bize anlatılırken sorgulamamızı yaptık yani islamda kabullemeyle brilikte sorgulama yapmakta vardır ve hepimizde akıl olduğuna göre sağlıklı sorgulama yapmak mümkündür zaten islamı yaşayabilmek için sorgulama yapmak şarttır. bunun yanında Allah bize kulluk vazifesi vermiştir bu özgür irademizi kullanmamızı sağlar eğer bizim namaz oruç gibi ibadetlerimiz olmasaydı inanın ki bütün dünya şuan müslüman olmuş olabilirdi işte sorgu bizim için burada başlar neden namaz kılıyoruz Allahın bizim namazımıza ihtiyacımı var orucumuza ihtiyacımı var bizim aç kalmamız ona nasıl bir fayda sağlayabilir... bunu sorgulayan müslümanlar bilirlerki hepsinin hem bilimsel hem dini hem maddi hemde manevi açıklamaları vardır üstelik bunlar gerçekten mükemmel sonuçlara varan davranışlardır... islamın bize yapmamızı söylediği her şeyde mutlaka bütün insanlık için olumlu bir sonuç vardır kaçınmamızı söylediği her şeyde de insanlık için bir fayda vardır bütün sorularınıza cevap bulabilirsiniz...sonra kader inanışından bahsediyorsunuz kader bize göre yaşadığımız her şeydir Allah hani bize akıl fikir vermiş ya kader o aklı nasıl kullandığımıza bağlı olarak belirlenir yani ateşin elimizi yakacağını bile bile elimizi ateşe sokmamız sonucunda yanmamız bizim kaderimiz olur evet Allah bize seçme şansı vermiştir bizde seçeriz iyiyi yada kötüyü islam her zaman bize iyiyi seçmemizi söyler 1 tek kişi bile diyemezki islam kötüyü yaptırır ,bu ayrı bi tartışma konusudur olayları incelerken her zaman nedenleriyle birlikte incelemek gerekir islam bunu öğretir sadece tek bir şeyin nedenini sorgulamamızı ister Allahın varlığını kabul etmeyi... bundaki ilahi hikmetide değil ben sanıyorum kimse açıklayamaz...açıklanamayan diğer şeyler gibi...bazı paradokslar vardır mesela bir insan ben yalancıyım diyorsa yalancımıdır doğrucumu... bu sorunu cevabı yoktur ama ama soru vardır öyle değilmi eğer cevabı yoksa bu bi soru değilmidir bu bir soru olduğuna göre birde cevabı vardır bir yanlış cevabı vardır birde doğru cevabı vardır biz bilmesekte vardır madem biz cevabın olduğunu biliyoruz o halde neden doğru cevabı veremiyoruz çünki mantığımız bizi şüpheye düşürüyor cevap ya yalancıdır olacaktır yada doğrucu ama hangi cevap doğru işte Allaha inanmakta biraz buna benzer varlığını b ildiğimiz ama nasıl bir varlık olduğunu bilmediğimiz bir şeyi bilmek çünki onun var nasıl bu sorunun bir cevabı olduğunu kanıtlan bir soru varsa varlığında bir yaratıcı olduğunu kanıtlayan varlığın kendisi var...bilinen bir gerçek vardır ki insan beyni sınırlıdır algıda da böyledir düşüncede de o halde cevabını bulamayacağımız sorular için illede sorgucu olucaz diye uğraşmamak gerekir bunu çıkardığımız sonucada zaten sorgulayarak ulaşmışızdır oda şöyle akılla kavrayamayacağımız şeyleri anlamak imkansızsa ne yapmalıyız aklımızı kullanmalıyız burada akıl kullanma kişide kişiye değişir kimileri uğraşmaktan vaz geçer kimileri sorunu çözmeye çalışır sonuc ne olur belli değil... Diyorsunuz ki Allah madem bizlerin yapacaklarını biliyor neden bizi bu dünyaya gönderdi direk cennetlikleri cennete cehennemlikleri cehenneme koysa ya... bu soru her zaman akıllarda olmuştur şöyle bi cevap vereyim sizlere Allah bizleri cennete yada cehenneme koymak için yaratmamıştır o biz ona kulluk edelim diye yaratmıştır ama bunu bize irade ve akıl vererek bunu bilinçli olarak yapmamızı istemiştir cennet bizler için ödüldür cehennemde tam tersi bizi direk cehenneme atmış olsaydı ve biz bugunki irademizle düşünüyor olsaydık sanırım şüphesiz hepimiz bize neden şans vermedin derdik...Allah'ın merhameti okadar büyüktür ki yaratmış olduğu bi aciz kullanırını bile değerli görüyor ve bize seçme şansı veriyor merhamet sahibi olan bir yaratıcı neden kendine asi olan cehennemlik kullar yaratsın ki ozaman şu var yaratıcılığının hikmetini bilemediğimiz yüce Allah bizi öyle bir düzen içinde yaratmıştır ki buna bu sınırlı aklımızla ulaşmamız mümkü değildir sadece bi parça anlayabiliriz zaten bunu sorgulamak gibi bi işe kalkışmak saçmalıktır anlayamayacağımız şeyleri yapmaya çalışıyoruz nitekim bir sonuca ulaşamıyruz yaratıcı bunun böyle olmasını istemiştir dedim ya zaten tam anlasaydık meleklerden farkımız kalmazdı...koşulsuz kabullenmişlik o olurdu işte ama biz sorgulayarak Allahın varlığını kabul ettiğimiz için meleklerden daha üstün bir konuma çıkabiliriz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

zaman yoktur zaman görecelidir bence yani zaman bir espiridir bir ayeti kerimede söyle deniyor biz evreni yokluktan yarattık ve zamanla genişleticisiyiz; yani yakın tarihte ödül alan nobel alan big bend teorisinin ortaya koyduğu evrenin bir patlamayla ve zamanla genişlediğini ortaya koydu işte bu zaman denen şey bigbend en sonra ki evrenin genişleme oranına( bolon örneği gibi ) zaman diye bi ad takıldı bunuda yelkovanla ifade edildi yani zaman evrenin yaratılmasından bu güne kadar olan atamlar arasındaki döngünün yani secdenin tekrarlanma olayına zaman denir. bu aslında zaman kavramı kelimelere dökülerek anlatılamaz allahın varlığı gibi bunu yaşamak gerekirr

merhaba arkadaşlar yazdıklarınızı az bişey okudumda sizin görüşlerinize karşı içimden gelen leri aktarmak istiyorum....

bir dinim yok ateist deyilim ama sayılırım.....allah kesinlikle yok demiyorum varda demiyorum ama varsada kurmuş olduğu bu düzeni kabul etmiyorum....ve bu düzenle gerçekten varsa cehenneme seve seve gitmeye razıyım.

sizin görüşlerinize saygım var hepimiz insanız ama şunuda söylemek istiyorum insanlara çok acıyorum....keşke bilgelikle felsefeyle bilimle uğraşmasaydımda cahil olsaydım işte o zaman mutlu olurdum. cehalet mutluluktur....keşke herkes beni anlasa Karl Marx ta bunu istemişti

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mehdi diyor ki:

"Bu tür sorular ancak şeytanın vesvesesi olur? benimde bir zamanlar kafama takılan cevapsız sorular vardı...En çarpıcı olanı söyleyim...Senin kine beş çeker...Soru şu idi;"Allah şu an yarattığı yerde mi duruyor? yoksa yaratmadığı bir yerde mi duruyor..." ben hiçbir zaman bunun doğru cevabını bulamamıştım...Ama sonunda anlayıp bunun bir vesvese olduğunu kavrayıp şu dua'yı yaptım..."Ey sonsuz ilmine ve rahmetine akıl erdiremediğim...Ve sonsuz kudretine ve azametine güç yetiremediğim büyük Allah,aklımın ermediği ve gücümün yetmediği şeyden sana sığınırım..."

Ve şimdi siz düşüneceksiniz...Diyeceksiniz ki;eğer Allah yarattığı yerde duruyor dersek? haşa Allah'ın kendisi için yarattığı yeremi ihtiyacı olur...Veya diyeceksiniz ki;Allah yaratmadığı yerde duruyorsa nasıl olurda onun yaratmadığı yer olur...Çünki hadis-i kutside "Allah var idi,hiçbir şey yok idi..." ve İbn Rüşd bu hadis-i kutsiden yola çıkarak şu açıklamayı yapacaktı:"Evrenin başlangıcı Tanrı'dır...Tanrı önce aklı yarattı...Ve onun aracılığıyla evreni yarattı..." vesselam...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kimden : Pir Gerçek Veli (Bay, 34)

Kime : Grup: Alevi Kıyamı Hak-Mehdî Zuhuru Hak...

Tarih : 14.9.2007 11:58 (GMT +2:00)

Konu : Dünya'nın en zor sorusuna Mehdi cevap verdi...

http://www.turkish-media.com/forum/index.php? showtopic=104399&st=0&p=599645entry599645

Ehli Sual:Rumuz 'kursatotçu'

Allahın varlığıyla, varlığından şu yaşadığımız an'a kadar zaman geçti mi? 'evet' denirse, sonlu bir zaman mı yoksa sonsuz bir zaman mı geçti? 'sonlu bir zaman geçti' denirse, 'yani daha önce allah yoktu öyle mi? ' derim. eğer 'sonsuz bir süre geçti' derse, 'sonsuz süre geçilebir mi? ' derim.

yani: 'allahın varlığının başlangıcına delil' isimli konuya.

Dünya'nın en zor sorusuna Mehdi cevap verdi...

Mehdi diyor ki:

'Bu tür sorular ancak şeytanın vesvesesi olur? benimde bir zamanlar kafama takılan cevapsız sorular vardı...En çarpıcı olanı söyleyim...Senin kine beş çeker...Soru şu idi; 'Allah şu an yarattığı yerde mi duruyor? yoksa yaratmadığı bir yerde mi duruyor...' ben hiçbir zaman bunun doğru cevabını bulamamıştım...Ama sonunda anlayıp bunun bir vesvese olduğunu kavrayıp şu dua'yı yaptım...'Ey sonsuz ilmine ve rahmetine akıl erdiremediğim...Ve sonsuz kudretine ve azametine güç yetiremediğim büyük Allah,aklımın ermediği ve gücümün yetmediği şeyden sana sığınırım...'

Ve şimdi siz düşüneceksiniz...Diyeceksiniz ki; eğer Allah yarattığı yerde duruyor dersek? haşa Allah'ın kendisi için yarattığı yeremi ihtiyacı olur...Veya diyeceksiniz ki; Allah yaratmadığı yerde duruyorsa nasıl olurda onun yaratmadığı yer olur...Çünki hadis-i kutside 'Allah var idi,hiçbir şey yok idi...' ve İbn Rüşd bu hadis-i kutsiden yola çıkarak şu açıklamayı yapacaktı:'Evrenin başlangıcı Tanrı'dır...Tanrı önce aklı yarattı...Ve onun aracılığıyla evreni yarattı...' vesselam...

Zikr-i Hakikatimizdir...

Baki Gerçekler Demine Hu Dost Allah Eyvallah...

Gerçeğe Hu Mü'mine Ya Ali Ya Mehdi Sahib-i zaman...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Yüce Allah ebedidir. Ne evveli ne de sonu yoktur... Kur'an ayetlerinden inceleyebilirsiniz....Bence bu çok zor bir soru diğill....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

aklı da ilmi de allah yaratmış ve vermiş bize. zaman bizimle sınırlı daha doğrusu şu anki dünyamızla. hem onun varlığını anlamak yeter bize ki herşey onu gösteriyor. allah bedeni yaratıp ruhu veriyor ve dünyaya gönderiyor. yiyin için ölün diye göndermiyor tabi. peygamberler vasıtasıyla bize emirlerini gönderiyor. güzel ahlak, ibadet ve hayırlı/iyi işler istiyor. tabii ki bunların temelinde onun rızasını kazanmak var. çünki biz buraya kendi isteğimizle gelmedik kendi isteğimizle de gitmiyoruz. her an ölebiliriz ve buna karşı yapacak hiçbir şeyimiz yok. düşünün bir bebek dünyaya geliyor büyüyünce yakıyor yıkıyor öldürüyor ömrü bitip eceli gelince de ölüyor toprak oluyor. peki ya öldürdüklerinin yetimleri, garipler. bunlara ne olacak. bu sadece şansla açıkanabilir mi? bu kadar güzel nimetlerin olduğu bir yerde öylesine doğup, şansına göre iyi kötü yaşayıp sonra ölüp toprak olarak yok olmak mümkün mü? nasıl yanına kar kalır kötünün kötülüğü yada daha kundakta agu derken melunlar tarafından öldürülen bebek. onun hakkı üç ay yaşayıp sonra ölüp yok olmak mı? bu sadece şansızlık deyip geçilebilir mi? kim soracak onun hakkını, hakimler mi? dünyada evet ama ruhun uçup gittiği ÖTELERDE bekleyen başka bir hesap var. ceza hapis yatıp çıkmakla bitmiyor, bitemez ve bitmemeli. ALLAHIM sen zalimleri ******, anne diyemeden kurşunlanan bebeğin ..... al ne olur?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

ılk basta bole bos bır soruya dunyanın en zor sorusu dememek lazım.....ayrıca ALLAHın varlıgını tartısmk kımseye dusmez ateıst olmaya karar verdıysen solemelısın ona gore muamele goresın ve o bole tartısma konusu olamıyacak teskılata sahıp bı sekılde varolmus bıle denemez cunku bızler gıbı deıl o,o yuzden varmıdır yok mudur demek bız kullara dusmez madem kanıtlanmıs seyler var dıorsunuz o da kendı varlıgını Kuranı ındırerek kanıtlamıstır ve ıcınde yazanlr gunumuzde daha yenı yenı olmaya baslayan seyler ve bunların tarıhının sızın gıbı dusunenlerın bu safsafaları ortaya atnlrın tezlerınden daha once vrolmustur o yuzden de tartısmaya gerek oldugunu sanmıorum....o tektır ve yaradandır kanıtlarıyla beraber....... :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Düşünme! soru sorma! sorgulama! Senin haddinemi bre kafir :) git iman et :)

:):clover:

Gelen cevaplar seni eleştirenlerin bu şekilde düşündüğünü gösteriyor sanırım...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1. akıl herşeyi çözmeye muktedir değildir

2. Allahın bize öğrettiğinden başka hiçbirşey bilemeyiz

3. elbette aklımızı kullanmalıyız, sorgulayarak özümsemeli ve ilmimizi arttırması için Rabbimize dua etmeliyiz

4. faydalı ilimlerle uğraşmayı dilemeliyiz

5. "onlar çalışmışlardır, fakat boşuna yorulmuşlardır" ayetine muhatap olmamak için aklımızı kullanırken öncelikler belirlemeli, ve bu kısacık ömrümüzde artısı daha fazla olan şeylerle meşgul olmalıyız

6. Allahı ve onun işlerini tam anlamıyla asla bilemeyiz, sorduğumuz sorular cevapsız kalacaksa, bunun nedeni cevabını almaya yetkimizin olmamasıdır. islamda her soruya verilecek bi cevap vardır.

7. islam çelişki barındırmaz, mantıksızlık içermez. kusursuzdur, ışık hüzmesi gibi berraktır.

8. beyin, Allahın sunduğu verilerden sentezler yapar. beynin gücü çok sınırlıdır (evrim teorisini kabul edebilen beyinler olduğuna göre baya sınırlıdır) ancak kalp, sonsuza açılan kapıdır. ilham yoluyla, içinden çıkılamaz gibi görülen sorular cevap buluverir, öğrenmeden biliverilir. bu da kalp güzelliği ve mertebe ile ilgilidir.

9. şeytan mantığımızı bize karşı silah olarak kullanır, bizim silahımız ise dualarımızdır. eğer şeytanın vesveseleri virüs ise, kendisini Rabbine teslim edenlerin mantığı anti-virüslerle desteklenir.

10. zihine takılan her soru cevaplandırılmak zorunda değildir, elbette cevabı vardır, ama ya cevabı ölümden sonra alacaksak?

11. şeytan, "zamanını olumsuz şeylerle geçirmeyenler"in, "zamanını boş şeylerle geçirenler" olmasını hedefler.

12. inanç, kaynağından öğrenilir. insanlar, toplumlar kusurludur, müslüman olan bir toplumun içinde meydana gelen olumsuzluk, müslümanlığı bağlamaz. insan varsa, hata da vardır.

13. bütün bu sayılanların anlaşılması, kalbin olumsuz duygulardan (ben merkezcilik, kibir, nefret, haset, intikam hissi, egoyu ön plana çıkarma vs..) olabildiğince arınmış olmasıyla ve belli oranda bilgi birikimiyle mümkündür. saygılar, ben burdayım, ayrıca "hasan sabbah" nickli kullanıcı için dua edelim, oldukça gelişigüzel de olsa dua duadır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz inananlar neden hep insan zekasını aşağlıyorsunuz, aklımız bunayetmez,terazi ağır gelir,kavrayamayız, bizi aşar vs vs yani bu soruya cevap bulamadığınız için kendinizi ve tüm insanları aşağlıyorsunuz ve zekanızda bir problem olduğunu kabulleniyorsunuz.

İnsan zekasını hiçbir şey aşmaz zor olan sizin rahatınızı kaçıran şey zekanızı aşmak değildir. Sizin tek probleminiz beyninizin içine yerleşmiş olan korkudur cehennem tehtididir sorun burda zekada değil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar!! bi kere biz sadece basit birer kuluz. bizim sorunumuz inandığımız Allah (c.c.)'ı analayamayışımızdan ileri geliyor.. inancımıza göre Allah (c.c.) sonsuz güç sahibi. ve en ufak bi eksik kusur vb hiç bi şey şey O'nun için geçerli deil. biz her şeyi kıyaslama metoduyla anlarızz. mesela sıcaklıkla soğuğu, ışıkla karanlığı anlarız. biz şu anda ölümsüzlüğü mesela bilemeyiz. tüm canlılarda doğum ve ölüm var. farklı bi durum olmuyo. aynı insanlardaki gibi. o yuzden sonsuzluğu da anlayamayız. sonuçta Allah(c.c.) içinde zaman bile basit bişey sadece. eskiden bi büyük zat şöyle demiş.

Allah(c.c.) nın zatı varlığı hakkında o kadar düşünmek gerekmez..

Zira bu terazi o sıkleti çekmezzz.

yani benzer bi durum. umarım biraz anlamanıza katkım olmuşturr...

Anlayamadığın bir şeyin varlığına nasıl inanıyorsun ki bende bunu anlamıyorum. Kimiside diyor ki işte insanların idrakı o Allahı anlamaya yetmezmiş, desenize bende bilmiyorum! Eğer benim aklım onu anlamaya yetmiyorsa anlamamış olmaktan nasıl sorumlu tutuluyorum bu da ayrı bir çelişki tabi. O terazi bu sıkleti çekmiyosa niye bu yüzden beni yakıyo ki cehennemde? Uydurulmuş ama eksik bırakılmış açıkçası anladınız mı?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1. akıl herşeyi çözmeye muktedir değildir

Aksine akıl sonsuz bilgi edinebilme kapasitesi ile herşeye muktedirdir. Normal zekadaki bi insan gerekli bilgiler açıkça önüne konduğunda doğru yargıya varabilecek kadar akıllıdır.

2. Allahın bize öğrettiğinden başka hiçbirşey bilemeyiz

Allahın size bişey öğrettiği yok. Sizi sınıflarda toplayıp mı öğretti yoksa birisimi size onun böyle düşündüğünü söyledi. Anladınız siz onu.

3. elbette aklımızı kullanmalıyız, sorgulayarak özümsemeli ve ilmimizi arttırması için Rabbimize dua etmeliyiz

Hangi aklınızı elbette kullanmalısınız? Var olduğunu düşündüğünüz şeyi anlamada yetersiz kalacağını düşündüğünüz aklınızı mı? Çelişkiye gel vatandaş.

4. faydalı ilimlerle uğraşmayı dilemeliyiz

Dilemene gerek yok. Hiç bi beyin cerrahı o faydalı bilim ile dileyerek uğraşmaya başlamadı. Einstein E=MC2yi dua ederek bulmadı. Bayypas ameliyatlarıda dua ile muska ile ortaya çıkmadı. Dolly'i dua ederek kopyalamadılar. O sizin yetersiz bulduğunuz insan aklını çalıştırdı ve yaptı. Sizde çalıştırın sizde yapın.

5. "onlar çalışmışlardır, fakat boşuna yorulmuşlardır" ayetine muhatap olmamak için aklımızı kullanırken öncelikler belirlemeli, ve bu kısacık ömrümüzde artısı daha fazla olan şeylerle meşgul olmalıyız

Babam kalp hastası ve müslüman. Onu tedavi eden kalp cerrahı belkide ateist bi cerrahın yöntemini kullanarak babamı iyileştirdi. Bizimkiler ona dua etti bu faydasız ve boş işle uğraştığı için. Boşa yorulmuş gariban.

6. Allahı ve onun işlerini tam anlamıyla asla bilemeyiz, sorduğumuz sorular cevapsız kalacaksa, bunun nedeni cevabını almaya yetkimizin olmamasıdır. islamda her soruya verilecek bi cevap vardır.

Sorduğun soruların cevapsız kalması, o soruların sorulacağının akıl edilememesinden olmuş olmasın sakın?

7. islam çelişki barındırmaz, mantıksızlık içermez. kusursuzdur, ışık hüzmesi gibi berraktır.

Kendi içinde çelişki barındırmayabilir ona bişey diyemem ama beni ilgilendiren şey gerçek ve maddi hayatla çelişki barındırması. Ben bu açıdan ele alırım. Çünkü kendi içindeki tutarlılığı yada tutarsızlığı sırf inançtır. Gerçek hayatla çelişki taşıyor mu taşıyor, tamamdır.

8. beyin, Allahın sunduğu verilerden sentezler yapar. beynin gücü çok sınırlıdır (evrim teorisini kabul edebilen beyinler olduğuna göre baya sınırlıdır) ancak kalp, sonsuza açılan kapıdır. ilham yoluyla, içinden çıkılamaz gibi görülen sorular cevap buluverir, öğrenmeden biliverilir. bu da kalp güzelliği ve mertebe ile ilgilidir.

Beyin maddi verilerden senteszler yapar. Gücü sınırlı değildir. Hayatı kopyalayabilen bi organ nasıl sınırlı olabilir ki? Ha ama bunu göremeyen bilemeyen bi beyin elbette sınırlıdır, örnek 1.

9. şeytan mantığımızı bize karşı silah olarak kullanır, bizim silahımız ise dualarımızdır. eğer şeytanın vesveseleri virüs ise, kendisini Rabbine teslim edenlerin mantığı anti-virüslerle desteklenir.

İşte örnek 2. Metafizik felsefe mantık olmadan ayakta duramaz. Ve siz bu açıdan kendinizle çelişiyosunuz. Tüm İslam alimleri hep mantıksal çıkarımlarla Allahı ispat ederler. Aristo mantığı ile hareket ederler. Bi tek gazali yapmazdı sanırım bi isim daha vardı hatırlayamadım. Sizde o ikisini referans almışınız belli. O yüzden örnek 3 olmaya bile adaysınız.

10. zihine takılan her soru cevaplandırılmak zorunda değildir, elbette cevabı vardır, ama ya cevabı ölümden sonra alacaksak?

Cevaplanmak zorundadır dostum. Sen hem bu hayatı imtahanla açıklayacaksın, hem beni sınav kağıdının başına zorla oturtulmuş ve soruları zorla cevaplatılmaya çalışılan bi öğrenci olarak tanımlıcaksın, hemde ben hocam şu soruyu anlamadım deyince, zihne takılan her soru cevaplanmak zorunda değildir evladım diyeceksin, bu yetmezmiş gibi o soruyu cevaplayamadığımda da beni cehenemme atacaksın. Ne bu yaa?

11. şeytan, "zamanını olumsuz şeylerle geçirmeyenler"in, "zamanını boş şeylerle geçirenler" olmasını hedefler.

Bu ne yaa? Siz bu söylediğinizi anladınız mı?

12. inanç, kaynağından öğrenilir. insanlar, toplumlar kusurludur, müslüman olan bir toplumun içinde meydana gelen olumsuzluk, müslümanlığı bağlamaz. insan varsa, hata da vardır.

Dini yaratan ve abartan toplumdur.

13. bütün bu sayılanların anlaşılması, kalbin olumsuz duygulardan (ben merkezcilik, kibir, nefret, haset, intikam hissi, egoyu ön plana çıkarma vs..) olabildiğince arınmış olmasıyla ve belli oranda bilgi birikimiyle mümkündür. saygılar, ben burdayım, ayrıca "hasan sabbah" nickli kullanıcı için dua edelim, oldukça gelişigüzel de olsa dua duadır.

Bütün bunların anlaşılması bilgisizlikle mümkündür. Ancak o zaman anlamlı gelir, çünkü kavrayamadığınızda topu vardır bi hikmeti diye Allaha sallarsınız olur biter. ******** mutluluktur. Bende burdayım hadi bakalım. umarım bir daha böyle maddeleyerek yazmazsınız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.