Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Önerilen İletiler

allahın varlığıyla, varlığından şu yaşadığımız an'a kadar zaman geçti mi? "evet" denirse, sonlu bir zaman mı yoksa sonsuz bir zaman mı geçti? "sonlu bir zaman geçti" denirse, "yani daha önce allah yoktu öyle mi?" derim. eğer "sonsuz bir süre geçti" derse, "sonsuz süre geçilebir mi?" derim.

yani : "allahın varlığının başlangıcına delil" isimli konuya.

not: bana yardım edin fikrinizi belirtin

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

allahın varlığıyla, varlığından şu yaşadığımız an'a kadar zaman geçti mi? "evet" denirse, sonlu bir zaman mı yoksa sonsuz bir zaman mı geçti? "sonlu bir zaman geçti" denirse, "yani daha önce allah yoktu öyle mi?" derim. eğer "sonsuz bir süre geçti" derse, "sonsuz süre geçilebir mi?" derim.

işte 1 yıldır aklımda olan soru bu ve net yanıt bulamadım ve hiç kimse buna cevap veremedi. bu konunun detayları için şu başlığa

Arkadaş dikkat ediyorumda sen hep Allah var mıdır yok mudur ne zamandan beri vardır madde midir deil midir ...... gibi saçma sapan sorularla uğraşıp duruyorsun. Senin amacın ve niyetin ne sen kendinde bunu sordun mu? Yani ben bu soruları niçin soruyorum sorarken nereye varmak istiyorum bu soruların bana faydası ne daha önemlisi bunun cevabını kavraya bilecekte düzeyde miyim. Ayrıca insanlardan öle cevaplar bekliyorsun ki Sanki birileri haşa Allah'ı görmüş onunla arkadaşlık yapmış ne yaptığını nerde oturduğunu ne gibi şeylerle meşgul olduğunu şekil olarak neye benzedği gibi ve daha nice saçma sapan sorular.

Ben sana şunu sölemek istiyorum ki mutlaka sana bu söleyeceğim şeyler sana defalarca sölenmiştir benimkisi bir hatırlatma olsun diyorum.

1- Allah her şeyi yaratmıştır ve yarattıklarının hiç birine benzemez.

2- Kendi beyninle onu kavrayamazsın çünkü onun bir benzeri yokki sana tarif edilebilsin. Senin beynin ancak duyu organlarının sana verdiği iletileri yorumlayarak bir bilgiye sahip olur. Dolayısıyla yaratılan herşey ancak ona ayna olabilir yarattığı herşeyde onu görebilirsin tabi düşünebilen beyinler içindir bu sölediğim.

3- Allah c.c için zaman ve mekan kavramı yoktur zaman ve mekan biz yaratıklar içindir. onun için dolayısıyla ne zamandan beri vardı sonsuz sonlu bir zaman önce mi vardır gibi sorular da havada kalıyor ona zaman yoktur.

4- Sen önce kendini tanı. Sendeki organlar nasıl çalışıyor sen sadece istiyorsun organların senin emirlerini yerine getiryor bunun hikmetini bulmaya çalış tabi bu sadece bir örnek kendini bil rabbine ulaşırsın "Kendini bilen rabbini bilir" hadis-i şerif

5- Kendine şu soruları sormanı tavsiye ederim

ben neyim, nerden geldim nereye gidiyorum, şu dünyaya ne yapmak için geldim?

KİMSEYE ALLAH'IN VARLIĞINI KANITLAMAMIZA GEREK YOK... Düşüne bilen herkes zaten onun varlığını eşi

ve benzerinin olmadığını herşeye gücünün yettiğini ve her türlü eksiklikten münezzeh olduğunu anlar.

Eğer biz bazı şeyleri açıklayamiyorsak bu bizim acizliğimizden eksikliğimizden kaynaklanmaktadır. Yüce

Allah bizede sana hidayet nasip etsin ve bizleri affetsin inşallah

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bence bu sorunun cevabı bu:alaah enerjidir.öle insan yaratıyımda onlara kitap indiriyimde öle birşey diil bence.alaah dedimiz enerji yayılarak evreni meydana getirdi.kutsal kitaplarda o enerji tarafından gelmedi bence.hani beklicek birşey yok son başlangıçta yok o enerji nası meydana gelldi şöle geldi o nası geldi bu böle uzar gider...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bence bu sorunun cevabı bu:alaah enerjidir.öle insan yaratıyımda onlara kitap indiriyimde öle birşey diil bence.alaah dedimiz enerji yayılarak evreni meydana getirdi.kutsal kitaplarda o enerji tarafından gelmedi bence.hani beklicek birşey yok son başlangıçta yok o enerji nası meydana gelldi şöle geldi o nası geldi bu böle uzar gider...

Arkadaş enerjiyi yaratnda Allah'tır dolayısıyla Allah yarattıklarının hiç birine benzemez o yüzden Allah enerjidir diyemeyiz. Eğer senin tezin doğru olsaydı o zaman Kuran-ı Kerim kim tarafından gönderildi veya gönderilmdiyse onu kim yazdı eğer yazan bir insan olsaydı 1400 yıl önce inen bu kitapta şuanda bilimin hala yeni yeni bulduğu bazı şeyleri nasıl bipte yazdı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaş enerjiyi yaratnda Allah'tır dolayısıyla Allah yarattıklarının hiç birine benzemez o yüzden Allah enerjidir diyemeyiz. Eğer senin tezin doğru olsaydı o zaman Kuran-ı Kerim kim tarafından gönderildi veya gönderilmdiyse onu kim yazdı eğer yazan bir insan olsaydı 1400 yıl önce inen bu kitapta şuanda bilimin hala yeni yeni bulduğu bazı şeyleri nasıl bipte yazdı.

demk istedigimi tam anlıyamamışsın sanırım.allahı öle bilioruz bence diyorum.yani enerjinin adına allah koymuşuz.yani enerji kendi kendisini mi yaratcak.kutsal kitaplarda o enerjiden gelmedi bence.tek degişmiyen kitap kuran deniyo diilmi.. ne malum degişmedigi veya öteki kitapların degiştigi? yunan mitolojisindeki herşeye inanılınıyomu?çoguna efsane deniyo. onun dogrulugu hakkında bukdr kafada patlatmıyoruz.çünkü allaha işimiz düşünce el açıp dua edip iç rahatlıgı saglıyoruz.namaz kılınca psikolojik ii hissediliyo.insanoglu bişeye el açma medet umma durumunda.niye taşa ,inege vs. tapılıodu.kendi kendine terapi.bir şeye baglanma insanlık içgüdüsü...şu zmnda birini taşa taparken görsen naprasın.saçmalıyo die düşünürsün dimi.çünkü buzmnki bilim taşın cansız işlevsiz oldugunu kanıtlamış.1000 yıl snrda belki allahı yalanlıcak?allah hakkında bukdr tartışılması bile tamamen var olmadıgının kanıtıdır.allah vardır ama bilindigi gibi degildir kanımcaa...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dedime yanıt verilmicek mi

ya soru çok açık ben allahın başlangıçsız oldunu savunuyom uzun süredir. başlangıcını 3 ay savundum (2005 aralık, 2006 mart arası). ama bu soruya yanıt veremedğim için böle oldu. millet bana güldü ama onlar sorunun ağırlığını göremedi.

ben allah başlangıçlı olamaz ön kabulünden hareketle teselsülü yani sonsuz olay zincirini kabul ettim. başka yol bulamadım. ama şunu unutmayınız ki kim ki allah başlangıçsızdır derse aleme (allahtan başka herşey) ezeli, (hep vardı) demiş olur. geçmişimizde sonsuz sayıda olay oldu demek zorunda kalır ve ona şu dehşet soru sorulur: yani sonsuz zaman geçilip bize mi gelindi? evet demek durumunda kalacak. bu sefer felç eden şu soru sorulur: sonsuz zaman geçilebilir mi? zaten geçilseydi ona sonsuz denmezdi.....

Kitap: İslam Düşüncesi Hakkında Araştırmalar Yazar: İbrahim Agah Çubukçu

_Sh 135: Suhreverdi zaman hakkında da fikir yürütmüştür: Zaman hareketin miktarıdır. Zamanın başlangıcı ve sonu yoktur. Çünkü zaman için başlangıç düşündüğümüz takdirde, bu başlangıçtan önce, içinde zaman olmayan bir zamanın varlığını kabul etmek gerekir. Bu düşünce ise çelişiktir. O halde zaman hem ezelidir, hem de ebedidir.

*** Allah hiçbir şeyi bir şey için yapmaz

*** “İnsanlar nankör, yalancı, iki yüzlü; tehlike karşısında korkak, kazanç karşısında çıkarcıdırlar.” (Macchiavelli)

*** arkadaşlar mühim bir soru sormak istiyorum: ben cebiriciyim ya, sizce ben kadere inanmıyor muyum?

cevabınızı bekliyorum? "herşey kaderledir" diyene mi kadere inanmıyorsun diyeceksiniz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

_Sh 135: Suhreverdi zaman hakkında da fikir yürütmüştür: Zaman hareketin miktarıdır. Zamanın başlangıcı ve sonu yoktur. Çünkü zaman için başlangıç düşündüğümüz takdirde, bu başlangıçtan önce, içinde zaman olmayan bir zamanın varlığını kabul etmek gerekir. Bu düşünce ise çelişiktir. O halde zaman hem ezelidir, hem de ebedidir.

*** “İnsanlar nankör, yalancı, iki yüzlü; tehlike karşısında korkak, kazanç karşısında çıkarcıdırlar.” (Macchiavelli)

*** arkadaşlar mühim bir soru sormak istiyorum: ben cebiriciyim ya, sizce ben kadere inanmıyor muyum?

cevabınızı bekliyorum? "herşey kaderledir" diyene mi kadere inanmıyorsun diyeceksiniz

KÜRŞAT KERDEŞİM BU SORULARIN HEPSİ ALLAH İLE KAİNATI AYIRDIĞIN İÇİN ÇIKIYOR.SEN ŞÖYLE DÜŞÜNÜYORSUN "ALLAH VE DİĞERLERİ"BENDE SANA DİYORUM Kİ"hakiki varlık odur biz sadece şekilden ibaretiz ondan ayrı değiliz ki "allahı inkar kendini inkar etmekten varlığı inkar etmekten daha saçmadır.gerçekten teistçe ve ateistçe değilde müslüman bir ehli tevhid olarak düşünürseniz bilirsiniz bulursunuz vesselam

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

alsana cevap___________

Allah zamanla kayıtlı değildir.zaman maddeyle kayıtlıdır.Allahta madde olmadığı için zamana tabi değildir_________dolayısıyla Allah hep vardı ve hep var olacak ama zamana tabi olmadan.aklın almıyorsa senin sorunun...benim aklıma gayet iyi oturuyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Görüyoruz ki kürşat hala bir ilerleme kaydememiş... :)

''dünyanın en zor sorusu'' dediğin soruya bir şekilde hep cevap veriliyor ama sen hep kendi başına gitmek istiyorsun her neyse..ben o konuya direkt girmeyeyim..

şimdi istersen senin yukardaki tanımınla yola çıkalım (tabi bu tanımı sen yazdığına göre -alıntı da olsa- doğruluğuna en azından ihtimal veriyorsun.) demişsin ki: zaman hareketin miktarıdır. o halde bir hareketin olması gerekir. hareket nedir: bir kuvvetin etkisiyle bir ''şey'' in durumu veya işte durumundaki değişiklik diyelim. o halde aynı zamanda bir kuvvet sahibi ve bir ''şey'' olmalıdır. kuvvet sahibi Allah ((c.c) ise bir ''şey'' de Allah ın yarattığı bir varlık olmalı ki bu varlık fiziki veya metafiziki bir varlıktır.

demekki bir varlık yaratılmalı. nitekim: ''Allah var idi ve onunla beraber hiç bir şey yok idi.'' kaidesince Allah dışında ki herşey yani alem sonradan yaratıldı. bu ''sonradan'' kelimesinin altını çizelim. zira bunda yine bir zaman belirteci var. bu zaman meselesi, arkadasların da dediği gibi madde ile veya fizikötesi birşey ile kaimdir. tabi tüm bunları söylerken Allah ın başlangıcının olmadığını kabul ediyoruz.

şimdi senin tanımına döncek olursak, bir şey var edildi ve ona kuvvet etkidi ve o şey hareket etti. ve o hareketinin miktarına da zaman dedik. yani gördüğün gibi bir şey var edildi, o şeye kuvvet etkidi ve o şey hareket etti. ve bu hareket süresince bir zaman gecti.

şimdi bundan sonra şuna gelelim: bu zaman o ''şey'' için geçerken Allah için geçemezmi?

cevap: geçemez. neden? çünkü Allah, asla ve kat'a yarattıığı şeylere nispet edilemez. eğer Allahı yarattığı şeylere nispet edebiliyor olsaydık dediğin gibi alem ile Allah arasında bir zaman farkının olması gerekirdi. bu durumda da senin bir türlü içinden çıkamadığın soru hasıl olurdu. ve yine içinden çıkamazdın. işte senin problemin: ALLAHI YARATTIĞI ŞEYLERE NİSPET ETMEYE ÇALIŞMANDAN İLERİ GELİYOR.

Burda şöyle sorabilirsin: Allah neden yarattığı şeylere nispet edilemez. Yukarda bu soruna cevaplar verildi ama ben farklı bir noktaya daha dikkatini çekeyim. bir şeyi bir şeye nispet edebilmen için o şeyler arasında denklik, benzerlik veya aynılığın olması gerekir. oysa Allah yarattığı hiç bir şeye benzemez ve hiç bir şey Allaha denk olamaz. neden olamaz? çünkü akıl şunu kabul eder ki: Bir şeyi yoktan var eden ile var edilen birbirlerine kıyaslanamaz. Kıyaslanamz çünkü elbette şeylerei var eden, o var ettiği şeylerden kesinkes ÜSTÜN ve YETKİNDİR.

Şüphesiz Allah yegane kudret sahibidir. O EHADDİR. ve her şeyi en doğru ve hakkıyla bilen Allah'tır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

uzun zaman sonra neler değişmiş forumda bir bakayım diye girdim cevap verilesi bu soru çıktı karşıma

bu soruda din teorisinden başka kimsenin cevap veremediği bir sorudur eğer dine sorarsanız allah zamandanda maddedende sonsuzluktanda bağımsızdır çünki herhangi birşeye bağımlı olması onun insan karşısında aciz duruma düşmesine sebep olur ama bu bağımsızlık teorisi o kadar ters tepkiler doğururki,mesela onun sonucu olarak kader inancı ortaya çıkar yine onun sonucu olarak her resmin bir ressamı varsa evreninde ressamı allahtır düşüncesaini belirten din alaahın bir yaratıcısı olduğunu kabul etmemektedir çünki herşeyin bir yaratıcısı vardır ama allahın yoktur herşeyin bir sonu vardır ama allahın yoktur herşeyin bilmediği birşey vardır ama allahın yoktur yani o kalıba sığmaz ve eğer var olacaksa böylede olması gerekir ama bu sonuçlar bize onun var olup olmadığını tartışma isteği verir tanrı eğer varsa kendi varlığını mualllakta bırakacak şekilde yaratmıştır dünyayı ama yoksa zaten onu yaratan insandır ki düşündüğünde insanın yaratıcılığı onunkinden daha güçlüdür en azından yoktan var ettiğini iddia etmez umarım biraz yaklaşmışımdır cevaba

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

geçmişimizde sonsuz zamanmı yaşandı

sonsuz zaman geçilebilirmi

Sonsuz zaman diye birşey yoktur... Özelikle Din açısında ele alalım: Zaman Allah tarafından yaratılmıştır... yaratılmış olan her şeyin bir sonu vardır (ancak Allah yarattıklarından ayrıdır)... Mesela sayıya +1 eklediğiniz sürece devamlı artacaktır ve sonsuza kadar gidecektir... Yada A noktasından, B noktasına gideceğiniz zaman her bir sonraki adımınız, devamlı olarak bir önceki adımınızın yarısı kadar olursa, hedefe sonsuz zamanda varırsınız (yada varamazsınız) gibi bir sonuç çıkar... ancak bu Hedefin var olmadığını göstermez... Sonuçta A noktasından çıkan maddenin hedefi, ne olursa olsun B noktasına ulaşmaktır ve ulaşabilmesi için bir sıçrama yapması gerekir. İşte "Yaratılma" noktasından çıkan zamanda "Kıyamet" noktasına bu şekilde ulaşmaya çalışır ve o Sıçramayı yaptıracak olan şeyde "İsrafil"in Sur'a üflemesidir... Sur bizim maddeleştirdiğimiz gibi Borazan yada Boru falan değildir tam olarak... Kur'an da öyle geçiyor tabii ki ama, ben onun manevi bir imge olduğunu düşünüyorum ve Zaman kavramını ortadan kaldıracak olayın "Sur Üflemesi" dene şey olduğunu düşünüyorum. Çünkü Kıyamet ve Mahşer günü artık zaman kalkacak ve herşey Aslına Geri Dönecektir... İnna Lillahi, İnna İleyhi Raciun = Şüphesiz Gelişimiz O'ndandır ve Yine Dönüşümüzde O'na Olacaktır. İlla ki gördüğümüz anlamı ile yargılamamalıyız bence... Anlatmak istediğim şey, Zaman sonsuz değildir ve Allah zamandan ayrıdır... zaten Kıyamet gününde de "Zaman" ortadan kaldırılacağı için İnsanlar, Zaman'dan ayrı olan Allah'ın huzuruna çıkabileceklerdir. Sonsuz zaman diye bir şey olmadığı için, Sonsuz Zamanın geçilmesi diye bir şeyde olamaz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

d:Allahın varlığına dair bir delilin var mı? Varsa nedir?

c: determinizm'den hareket ediyorum. daha önce söledim sen kabul etmedin. ateizmde determinizm vardır yani hür irade savunulamaz çünkü olaylar daha önceki olaylarla nedenlenmiştir. dolayısıyla belirlenmiştir. sonuç olarak buna inanabilir misiniz? bin yıl önce birinin soldan değilde sağdan gitmesi senin davranışlarını etkiledi bu düşünceye göre. ben buna inanamam. o halde determinizme inanmayan biri tek çare olarak allahı kabul etmek zorunda kalır. başka seçenek yok. olayları tanrının önceden bilmesinin zorunlu kıldığına inanmak durumunda kalır bu kez. bana dersen ki "determinizme inanmayan bir ateistim ben" sen şunu savunmuş olmaktasın: "alemde nedensiz şeyler de olur" bunu mu savunacan

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

yoktur arkadaşım allah diye birşey...

zaman sonsuzdur...

bitmeyecek...

allah denen şey sonsuzmudur?

hiç sanmıyorum...

dünya yok olduğunda zaman duracak mı sanıyor inananlar...

durmayacak...

tıpkı durmayacağı gibi önceden de hiç durmadı...

madem allah var , o zaman neden bu zamanda bu mekandayız?

neden bizi yaratmak için bekledi...

sizi yaratacak bir gücün hala allah denen bir varlık olduğunu mu sanıyorsunuz.....?

çok yazık...

insanlar dışında bütün canlılar cehennemlik zaten deil mi?

her canlının bir düşünme kapasitesi vardır....

sizi buraya getiren şey bir güç....

ama inanmanızı isteyen bir güç deil....

isteyemez çünkü

bir güç nasıl olur da ona inanmanızı isteyebilir ( rüzgar gibi...)

bir böcek türü öldüğünde onun ölüsünün olduğu yerde bir mantarın bittiğini kendi gözümle gördüm..

sizce o mantarın da inanması gereken bir allah mı var yani?

o da bir canlı sonuçta...

ve insana gelince....

dünya üzerinde gelmiş geçmiş ne yapması gerektiğini bilmeyen tek yaratık...

çünkü beynindeki hücre sayısı hepsinden fazla...

hücreleriniz ne kadar fazlaysa o kadar enerji yakarsınız...

dier canlıların düşünün enerji yakmaya ihtiyacı yok..

çünkü kendilerini savunacak şekilde şekillenmiş vücutları var...

insan kendini nasıl savunabilir?

beynini kullanıp alet yaparak mı?

yoksa bir aslan ona saldırdığında allahım kurtar beni diyerek mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

sevgili kursatotcu kardeşim;anlaşılan kafanız oldukça karışık.ancak aradığınız cevabı size kimsenin verebileceğini sanmıyorum.hepimiz sizinle aynı durumdayız.kendimizi birdenbire bu dünyada bulduk.belirli bir kapasiteye sahip beynimizle bir şeyleri çözmeye çalışıyoruz.ölüp geri gelen de olmadığına göre bize merak ettiklerimizi açıklayacak hiç kimse yok ne yazık ki...ama asla değişmeyecek tek gerçek;bu dünyayı günün birinde terkedip bilinmeyen,sorularımızın çözüme ulaşacağı o bilinmeyen dünyaya gideceğiz.

ayrıca soruların sonu gelmeyecek.bunu çözseniz başka bir şeyi daha merak edeceksiniz.örneğin benim inanç konusunda sorunum yok.ancak ben de insanlardaki kötülük potansiyelinin neden bu kadar fazla olduğunu merak ediyorum...çocukların neden acı çektiklerini vs...

size tavsiyem;iyi bir insan olmaya çalışın.mümkün olduğunca iyilik yapın.etrafınızdaki güzellikleri görmeye çalışın.inanın ki karşılıksız iyilik yapmanın vereceği mutluluktan fazla insanı hiçbir şey mutlu edemez.hem de eğer öteki dünya varsa bu şekilde artı puan kazanmış olursunuz.eğer yoksa o zaman da yine bu dünyada mutlu olmuş olursunuz.kısaca hiçbir kaybnız olmaz.kendinize iyi bakın...Dr.S.K.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Simdi sana selam versem olmaz onun icin sana söyle vereyim selami

HALLO

he gelelim konuya simdi sen ALLAH ile dedenin dedelerini kiyaslama eger dersen sonlumu sonsuzmu diye sana söle cevap vereyim

Tipki bir agacin tomurcuklari veya meyveleri gibi sonlu ama o agacin gövdesi gibide sonsuz dur o süre,

bide ben sonlu zamani hic görmedim.

Nasilki okula gidiyorsun belli bir saat sonra okul bitiyor,ama yarin olunca gene gidiyorsun.Aslinda sonlu zaman dedigin sonsuza dönüyor bu durumda!yani okul son derken bir sonraki zaman diliminde yeniden basliyor.NE sonu var nede sonsuzlugu.

Ayriyetten sana sorum su madem sen bize sordun bizde sana soralim.

Soru ' Sonsuzluk kelimesi nerden türedi ve ilk sonsuzluk kelimesini kesfeden ki? '

eger ayrintili bilgi istersen

e-mail olarak [email protected] (msn degil)

Not : yeni üye

yoktur arkadaşım allah diye birşey...

zaman sonsuzdur...

bitmeyecek...

allah denen şey sonsuzmudur?

hiç sanmıyorum...

dünya yok olduğunda zaman duracak mı sanıyor inananlar...

durmayacak...

tıpkı durmayacağı gibi önceden de hiç durmadı...

madem allah var , o zaman neden bu zamanda bu mekandayız?

neden bizi yaratmak için bekledi...

sizi yaratacak bir gücün hala allah denen bir varlık olduğunu mu sanıyorsunuz.....?

çok yazık...

insanlar dışında bütün canlılar cehennemlik zaten deil mi?

her canlının bir düşünme kapasitesi vardır....

sizi buraya getiren şey bir güç....

ama inanmanızı isteyen bir güç deil....

isteyemez çünkü

bir güç nasıl olur da ona inanmanızı isteyebilir ( rüzgar gibi...)

bir böcek türü öldüğünde onun ölüsünün olduğu yerde bir mantarın bittiğini kendi gözümle gördüm..

sizce o mantarın da inanması gereken bir allah mı var yani?

o da bir canlı sonuçta...

ve insana gelince....

dünya üzerinde gelmiş geçmiş ne yapması gerektiğini bilmeyen tek yaratık...

çünkü beynindeki hücre sayısı hepsinden fazla...

hücreleriniz ne kadar fazlaysa o kadar enerji yakarsınız...

dier canlıların düşünün enerji yakmaya ihtiyacı yok..

çünkü kendilerini savunacak şekilde şekillenmiş vücutları var...

insan kendini nasıl savunabilir?

beynini kullanıp alet yaparak mı?

yoksa bir aslan ona saldırdığında allahım kurtar beni diyerek mi?

Madem bu sekilde düsünüyorsun yani irade ve hersey senin elinde

ozaman DELIKANLIYSAN hasta olma

hadi yapsana bunu

Bekliyorum ...

d:Allahın varlığına dair bir delilin var mı? Varsa nedir?

c: determinizm'den hareket ediyorum. daha önce söledim sen kabul etmedin. ateizmde determinizm vardır yani hür irade savunulamaz çünkü olaylar daha önceki olaylarla nedenlenmiştir. dolayısıyla belirlenmiştir. sonuç olarak buna inanabilir misiniz? bin yıl önce birinin soldan değilde sağdan gitmesi senin davranışlarını etkiledi bu düşünceye göre. ben buna inanamam. o halde determinizme inanmayan biri tek çare olarak allahı kabul etmek zorunda kalır. başka seçenek yok. olayları tanrının önceden bilmesinin zorunlu kıldığına inanmak durumunda kalır bu kez. bana dersen ki "determinizme inanmayan bir ateistim ben" sen şunu savunmuş olmaktasın: "alemde nedensiz şeyler de olur" bunu mu savunacan

Hallo

D : ALLAHIN varligina delilim ufacik bir seydir bir ates böcegidir o canlidir hayvanlar türüdür ve eger bu acizliginle hic görmüs isen ates sacar yanip yanip söner.Biz bilirizki evimizdeki lambayi elektirik üreten baraj saglar ve elektirik isletmesi evimize getirir lambayi actigimizdada elektirik vasitasiyla isik verir.ya bu ates böcegi? Madem elinde bunu yapabilecek gücün var bir ates böcegi yap,Madem ALLAH yapmadi bunu Kanitla.

C: gelelim ateizm e belliki türk degilsin eger türk olsa idin avrupanin ürettigi bu kendi belirsiz birseyi ortaya atmazdin,Ben her türlü iradeyi savunurum dostum eger iraden senin elinde olsa suanda burda degilde devletin basina baskan olurdun.eger irade insana verilmis olsa o insan ölüme iradesini koyar ve ölmezdi.Simdi sen bin yil önce olana inanmiyosan ozaman öleceginede inanmiyon cünkü bin yil once soldan degilde sagdan gidipte ölenler vardi ama sen onlara uymayacagin icin ölmüyeceksin ölemi?

Sunu kafana sok geldigin toprak birgün seni alacak

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Simdi sana selam versem olmaz onun icin sana söyle vereyim selami

HALLO

he gelelim konuya simdi sen ALLAH ile dedenin dedelerini kiyaslama eger dersen sonlumu sonsuzmu diye sana söle cevap vereyim

Tipki bir agacin tomurcuklari veya meyveleri gibi sonlu ama o agacin gövdesi gibide sonsuz dur o süre,

bide ben sonlu zamani hic görmedim.

Nasilki okula gidiyorsun belli bir saat sonra okul bitiyor,ama yarin olunca gene gidiyorsun.Aslinda sonlu zaman dedigin sonsuza dönüyor bu durumda!yani okul son derken bir sonraki zaman diliminde yeniden basliyor.NE sonu var nede sonsuzlugu.

Ayriyetten sana sorum su madem sen bize sordun bizde sana soralim.

Soru ' Sonsuzluk kelimesi nerden türedi ve ilk sonsuzluk kelimesini kesfeden ki? '

eger ayrintili bilgi istersen

e-mail olarak [email protected] (msn degil)

Not : yeni üye

Madem bu sekilde düsünüyorsun yani irade ve hersey senin elinde

ozaman DELIKANLIYSAN hasta olma

hadi yapsana bunu

Bekliyorum ...

Hallo

D : ALLAHIN varligina delilim ufacik bir seydir bir ates böcegidir o canlidir hayvanlar türüdür ve eger bu acizliginle hic görmüs isen ates sacar yanip yanip söner.Biz bilirizki evimizdeki lambayi elektirik üreten baraj saglar ve elektirik isletmesi evimize getirir lambayi actigimizdada elektirik vasitasiyla isik verir.ya bu ates böcegi? Madem elinde bunu yapabilecek gücün var bir ates böcegi yap,Madem ALLAH yapmadi bunu Kanitla.

C: gelelim ateizm e belliki türk degilsin eger türk olsa idin avrupanin ürettigi bu kendi belirsiz birseyi ortaya atmazdin,Ben her türlü iradeyi savunurum dostum eger iraden senin elinde olsa suanda burda degilde devletin basina baskan olurdun.eger irade insana verilmis olsa o insan ölüme iradesini koyar ve ölmezdi.Simdi sen bin yil önce olana inanmiyosan ozaman öleceginede inanmiyon cünkü bin yil once soldan degilde sagdan gidipte ölenler vardi ama sen onlara uymayacagin icin ölmüyeceksin ölemi?

Sunu kafana sok geldigin toprak birgün seni alacak

bunun delikanlılıkla falan alakası yok!!!

ayrıca delikanlılık ne demek açıkla bana da sana gerçekte ne demek olduunu söleyip *******!!!!

ve evet uzun süredir hasta olmuyorum...

seni hasta eden allah deil bakterilerdir...

ve iradenle hasta olmamak için pek çok şey yapabilirsin......

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bunun delikanlılıkla falan alakası yok!!!

ayrıca delikanlılık ne demek açıkla bana da sana gerçekte ne demek olduunu söleyip *******!!!!

ve evet uzun süredir hasta olmuyorum...

seni hasta eden allah deil bakterilerdir...

ve iradenle hasta olmamak için pek çok şey yapabilirsin......

Simdi sunu belirteyim ilk bas DELIKANLI isen deki kastim eger okadar gücün ve iraden varsa idi.

Ve uzun suredir hasta olmuyorsun ama önceleri oldun yani :D ya gördünmü bu hayatin boyuncada devam edecek bunu yapan bir güc var.Bakteri diyosun Bakteri ne demek nerden turer kim yapmis bunu senmi yaptin?Madem irade ozaman o iradene söle o ufacik seyleri vucuduna almasin niye aliyoki o güclü degilmi? Sen güclü degilmisin?

Ha su iradeyle nasil hasta olmazmisiz anlat herkes bilsin bizde bi bakalim.

Ayriyetten Delikanlilik ********!!!! bunun gibi isaretlerle olmaz.

Hadi ****** sen benden iyi biliyosunki ALLAH var ve tektir o herseyin sahibidr!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Simdi sunu belirteyim ilk bas DELIKANLI isen deki kastim eger okadar gücün ve iraden varsa idi.

Ve uzun suredir hasta olmuyorsun ama önceleri oldun yani :D ya gördünmü bu hayatin boyuncada devam edecek bunu yapan bir güc var.Bakteri diyosun Bakteri ne demek nerden turer kim yapmis bunu senmi yaptin?Madem irade ozaman o iradene söle o ufacik seyleri vucuduna almasin niye aliyoki o güclü degilmi? Sen güclü degilmisin?

Ha su iradeyle nasil hasta olmazmisiz anlat herkes bilsin bizde bi bakalim.

Ayriyetten Delikanlilik ********!!!! bunun gibi isaretlerle olmaz.

Hadi ****** sen benden iyi biliyosunki ALLAH var ve tektir o herseyin sahibidr!!!

benim orda yazdıım şey kötü bir kelime deildi öncelikle onu söyleyeyim.....

bakteriler de ezegenimizde oluşan koşullar nedeniyle ortaya çıkar ki günümüzde bilim adamları bakteri üretebiliyorlar.........

tıpkı bakterilere karşı ilaçlar ürettikleri gibi..........

o zaman bu ilaçları kullanmak allah a karşı gelmek mi oluyor?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bence önce "Tanrı Nedir?" sorusuna cevap aramalısın derim. Bu soruya ancak o zaman cevap bulursun. çünkü o zaman o tanımını yaptığın tanrı'ya bir takım özellikler yüklemiş olursun. Tabi bu açıdan bu soruyu direk olarak cevaplamış olursun. kısaca yanlış soruyu soruyorsun yada doğru soruyu hiç sormamışsın kendine...

"Tanrı nedir, ne değildir?" "Özelliği nedir, ne olmalıdır?"

İslam zatendemiş, zamandan falan ayrı.

Ama bence Tanrı "İrade"nin kendisi.

İrade ne peki; İdare...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bakteriler de ezegenimizde oluşan koşullar nedeniyle ortaya çıkar ki günümüzde bilim adamları bakteri üretebiliyorlar.........

arkadaşım madem iraden o kadar güçlü iradeyle herşeyin olacağına inanıyorsun ve ALLAH'ı inkar ediyorsun dünyaya gelişinde ki sebep ne neden geldin dünyaya ve neden çevrendekiler ölüyor sevdiklerini iradenle ölümsüzleştir ve MADEM İRADEN ÇOK GÜÇLÜ GELDE ÖLMEEE!!!! :wub:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Adamin biri her zaman yaptigi gibi saç ve sakal trasi için berbere gitti. Onunla ilgilenen berberle güzel bir sohbete basladilar. Degisik konular üzerinde konustular. Birden Allah'la ilgili konu açildi...

Berber: " Bak adamim, ben senin söyledigin gibi Allah'in varligina inanmiyorum."

-Adam:" Peki neden böyle düsünüyorsun?"

-Berber: " Bunu açiklamak çok kolay. Bunu görmek için disariya çikmalisin. Lütfen bana söyler misin, eger Allah olsaydi, bu kadar çok hasta insan olur muydu, terkedilmis çocuklar olur muydu? Allah olsaydi, kimse aci çekmezdi. Allah olsaydi, bunlarin olmasina izin verecegini sanmiyorum..."

-Adam bir an durdu ve düsündü, ama gereksiz bir konuya girmek istemedigi için cevap vermedi. Berber isini bitirdikten sonra disari çikti. Tam o anda caddede uzun saçli bir adam gördü. Adam, bu kadar daginik göründügüne göre tras olmayali uzun süre geçmisti. Adam berber dükkanina geri geldi.

- Adam: " Biliyor musun ne var, bence berber diye bir sey yok.

-Berber: " Bu nasil olabilir ki? Ben buradayim, berberim."

-Adam:" Hayir, yok. Çünkü olsaydi, caddede yürüyen saçli ve sakalli adamlar olmazdi."

-Berber: "Himmm... Berber diye birsey var ama; onlar bana gelmiyorlarsa, ben ne yapabilirim ki?"

-Adam:"Kesinlikle dogru! Püf noktasi bu! Allah, insanlar ona gitmiyorsa, o ne yapabilir ki? iste dünyada bu aci ve keder olmasinin nedeni!"

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ya arkadaş kendiliğinden var olmuyor o bakterilerde derinliği anlamak gerekir ürettiler diyelim neyle ürettiler.Üretirken ne kullandılar.Ham maddesini sadece uygulamasız düşünceylemi yaptılar.O zaman misal verelim canlılar üreyebilir.Demek ki canlının doğurduğu canlıyı,doğuran canlı yaratmış olur düşüncene göre çok yanlış yaratan ona bir enerji verir hani tasavvuftaki Allahı gösteren bir enerji aynası yani Allah ona mevcut enerjisinden biraz vermemiş olsa sırf bedenle o canlı yaşayamaz.Hani tıp tükenir bir mucize oluverir açıklanamaz işte buda öyle birşey yaratılış mucizesi.

Ayrıca şöyle bir söz vardır ki çok doğrudur şüphenin olduğu yerde iman imanın olduğu yerdede şüphe gider.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

zaman yoktur zaman görecelidir bence yani zaman bir espiridir bir ayeti kerimede söyle deniyor biz evreni yokluktan yarattık ve zamanla genişleticisiyiz; yani yakın tarihte ödül alan nobel alan big bend teorisinin ortaya koyduğu evrenin bir patlamayla ve zamanla genişlediğini ortaya koydu işte bu zaman denen şey bigbend en sonra ki evrenin genişleme oranına( bolon örneği gibi ) zaman diye bi ad takıldı bunuda yelkovanla ifade edildi yani zaman evrenin yaratılmasından bu güne kadar olan atamlar arasındaki döngünün yani secdenin tekrarlanma olayına zaman denir. bu aslında zaman kavramı kelimelere dökülerek anlatılamaz allahın varlığı gibi bunu yaşamak gerekirr

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.