Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Önerilen İletiler

Öncelikle sadece bu konuyu okuyup cevap göndermek için kaydolduğumu söylemek istiyorum...

_________________________________________________________________________________________

Her aytıntısına kadar okudum hatta Becel reklamına bile baktım. Ve bir inanan olarak şunu soruyorum:

Allah nasıl ortaya çıktı?

Ayrıca bence arkadaşın sorduğu soru dünyanın en zor sorusu değil, Cevapsız sorudur.

el cevap.yaradan yarattığıyla övülmekle beraber yaradanın yarattığıyla ölçüleceği anlamına gelmez.

entegre entegreye sormuş ben 6 voltla çalışıyorum sen, bende 12 voltla .ama bizi yapan mühendis kaç voltla çalışıyor?

şimdi bu soruyu gerçekten mühendise sorsalar derki sizi yapan benim sizden önce volt u yapan benim ondan önve elektriği yapan gene benim. vee ekler sahi siz kimsiniz?

nasılı yaradan allahtır

ortaya yı yaradan allahtır

çıktıyı yaradan gene allahtır.

o nu mütaala ederken aklınızın ötesinde mütaala edin.

saygı ve muhabbetle.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

el cevap.yaradan yarattığıyla övülmekle beraber yaradanın yarattığıyla ölçüleceği anlamına gelmez.

entegre entegreye sormuş ben 6 voltla çalışıyorum sen, bende 12 voltla .ama bizi yapan mühendis kaç voltla çalışıyor?

şimdi bu soruyu gerçekten mühendise sorsalar derki sizi yapan benim sizden önce volt u yapan benim ondan önve elektriği yapan gene benim. vee ekler sahi siz kimsiniz?

nasılı yaradan allahtır

ortaya yı yaradan allahtır

çıktıyı yaradan gene allahtır.

o nu mütaala ederken aklınızın ötesinde mütaala edin.

saygı ve muhabbetle.

bu yinede sorumun cevabını vermiyor değil mi?

Not: Bay "sert felsefe" biz ne size ne de sizin inanmama durumunuza herhangi bir hakarette bulunmuyoruz lütfen sizde Kuran-ı Kerim'e saçma demeyin. Bu bizi çok üzer, hepimiz insanız ve bazı şeyleri merak ediyoruz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben hayatımda bu kadar kolay bir soru görmedim doğrusu. :)

Şimdi ilk başta siz Allah'ın varlığını kabul ettiyseniz zaten onun gücünün sınırlarının olmadığını da kabul etmişsiniz demektir. Gücünün sınırları olmayan bir Allah için zaman ve mekandan bahsedilmesi zaten saçma olur. Çünkü insan, zamanın olumsuz etkilerini, kendi bedeninin ölümlü olması ve sürekli bedeninin yaşlanması sebebiyle anladığı için, zaman kavramını farklı anlar. Madem zamanı yaratan Allahtır, mantıken de Allah zamana yenik düşemez çünkü onu zaten O yaratmıştır. Ve zaman Allah'ı yenecek iradeye sahip değildir. Zaman bir kanundur. Tıpkı yerçekimi gibi. Ha siz şimdi diyeceksiniz ki haşa Allah kendini yok edecek kadar güçlü bir varlık yaratamaz mı? Bu soruyu soranın zaten Allah inancı yoktur. Çünkü sorduğu soru zaten Allah'ı inkar etmek üzere sorulmuş bir sorudur. Hani bir laf vardır ; ''iki yanlış bir doğru etmez diye'' ben burdaki iki yanlışın birinin ateiszm, diğerinin nihilizm olduğunu düşünüyorum. :) Ama ''Allah kendini yok edecek kadar güçlü bir varlık yaratamaz mı?'' sorusunu soran kişi zaten Allah'ın herşeye gücü yeten bir varlık olmadığını düşündüğü için O'nu böyle basit düşüncelerle çürütebileceğini düşünmüştür. Yahu sen Allah'ın herşeye gücünün yettiğini kabul ettiysen zaten bunu sorgulamazsın, yok eğer sorguladıysan zaten bunu kabul etmemişsin demektir.Kabul etmediysen Allaha inanmıyorsun demektir. ''Allah kendini yok edecek kadar güçlü bir varlık yaratamaz mı?'' sorusu ''iki doğru bir yanlış eder mi?'' demek kadar saçma olur ve bu kişi kendine söylediği yalanların içinden çıkamaz. Şöyle izah edeyim; evet yaratabilir desem, bunu söylemek zaten Allah'ın sonsuz kudretini inkar etmek olur. Ve bu kişi buna inanmaz. Hayır yaratamaz desem gene Allah'ın sonsuz kudretini inkar etmiş olurum. Yani böyle bir soru zaten başından saçma olur. Hem ben bunu soracak kadar beyni çalışmayan insana şu soruyu sorarak onu mahvedebilirim; '' Sen bir tane Allah'ı kabul etmezken, iki tanesini nasıl kabul edeceksin?'' :lol:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben hayatımda bu kadar kolay bir soru görmedim doğrusu. smile.gif

.

.

.

mahvedebilirim; '' Sen bir tane Allah'ı kabul etmezken, iki tanesini nasıl kabul edeceksin?'' laugh.gif

Sanırım soruyu soran beyfendi Allah'ın olmadığını kanıtlamak istiyor. Ve "zor soru" kavramı da bizim asla cevağlayamayacağımız ve bu yüzden bize aşırı zor gelmesi gibi bir şey yapmaya çalıyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu yinede sorumun cevabını vermiyor değil mi?

Not: Bay "sert felsefe" biz ne size ne de sizin inanmama durumunuza herhangi bir hakarette bulunmuyoruz lütfen sizde Kuran-ı Kerim'e saçma demeyin. Bu bizi çok üzer, hepimiz insanız ve bazı şeyleri merak ediyoruz

bu sizin sorunuzun cevabını veriyorda ortaya çıkmak size neyi anımsatıyor o önemli bence .

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

arkadaş benimde üzerinde çok kafa yorduğum bir soruya değinmiş ama b u soru şu şekilde sorulmalıdır allahın varlığının nedeni nedir?

bilindiği gib i bilim hep nedenleri araştırır ve bunlara cevap bulmaya çalışır bilimsel düşünen bir insanda allahın varflığının bir nedeninin olması gerektiğini düşünür biz allah evvelsiz yaratılmamıştır diye inansakta bu ancak inançta kalmaktadır ve bunu ıspatlayamıyoruz yani allah niçin kendi kendine vardır işte bu soruya cevap bulmamız gerekiyor yani allah niçin vardır.bence bu sorunun cevabı fizik biliminde yatmaktadır öncelikle varolan herşey enerjiden oluşmuştur yani herşeyin hammaddesi enerjidir dolayısıyla bizi yaratan allahta enerjidir ve tasavvufta vahdeti vucuttada olduğu gibi allah enerji olan varlığından tüm evreni meydana getirmiştir bu bağlamda allah bir enerjidir tüm varlığın olduğu gibi işte burda şu soruyu cevaplarsak yani eenerji niçin vardır sorusunu cevaplayabilirsek bu sorunu çözmüş olacağız çünkü allah enerjiden mütevellit bir varlıktır bence bu soruyu şu şekilde değiştirirsek daha doğru olur enerji niçin vardır belki böyle daha iyi yorumlar yapılabilir çünkü fizik bilenler bu konu hakkında teoriler geliştirebilirler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 9 ay sonra...

benim orda yazdıım şey kötü bir kelime deildi öncelikle onu söyleyeyim.....

bakteriler de ezegenimizde oluşan koşullar nedeniyle ortaya çıkar ki günümüzde bilim adamları bakteri üretebiliyorlar.........

tıpkı bakterilere karşı ilaçlar ürettikleri gibi..........

o zaman bu ilaçları kullanmak allah a karşı gelmek mi oluyor?

Bilim adamlari bakteri üretiyor.Ama lütfen farkı anla üretmekle yaratmak arasında fark var.DÜnyada hiçbir bilim adamı Hop die bir canlı üretemez.Basit bir kıyafeti bile doğadan aldıgın maddelerden üretiyorsun.Her şey iradene bağlı ise eğer ölümsüzlüğüde bul yoktan bir insan yarat.Hani sen insansın ya müthiş zekan var.O her şeyi yapan bilim adamlari bunuda yapsın.ayrıca Hastalıga karşi ilaç kullan illa bir gün öleceksin...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...
  • 1 ay sonra...
  • 2 ay sonra...

.'' Bir dinden bahsederken o din öyle bir din olsun ki insanlara fikir satmayın o dine mensup inananlar, bildiklerinizi verin.. '' diyorum.. smile.png

Sevgili Profit..Fikir satmayın demişsiniz ama sizde bir hediye ettiniz :) Herkesin anlayışı,algılaması aynı değildir..Bir cümle yazarız 10 tane adam 10 farklı anlam çıkarırlar..Tavsiye vermek her bireyin yapabileceği bir iştir ama asıl sorun karşındaki bireye anlatımın etkili olmasını sağlamak..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Profit..Fikir satmayın demişsiniz ama sizde bir hediye ettiniz smile.png Herkesin anlayışı,algılaması aynı değildir..Bir cümle yazarız 10 tane adam 10 farklı anlam çıkarırlar..Tavsiye vermek her bireyin yapabileceği bir iştir ama asıl sorun karşındaki bireye anlatımın etkili olmasını sağlamak..

Saygılar..

Yok yok bu öyle bir şey değil benim ne dediğim gayet açık. Hatta burada daha da açık ve 10 tane adamın 1 şey anlayabileceği biçimde yazdım.

(Bu arada anlatımın etkili olmasını sağlamak yine aşağıdaki linkte değindiğim inanç satma sanatı zaten.)

Buyrunuz:

http://www.turkish-m.../page__st__2425

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili profit..10 tane adamın anlyabileceği şekilde yazdınız ama 10 tane adam senin gibi anlamıyorki..

"Bir dinden bahsederken o din öyle bir din olsun ki" bak sadece bu sözden bize yeni bir inanç mı satıyorsun diyenler bile olur..İnanki

Bir dersi anlatmadan öğretmek mümkün müdür?Tabiki değil..Anlatmak önemlidir ve şarttır..Tanrı yanılgısını kitabını okuruz o bize neden Tanrı olmadığını anlatır,Yanılmışım Tanrı varmış kitabını okuruz o kitapta bize Tanrı'nın var olduğunu anlatır..Boş fikirler diye tabir edilen bizim yorumlarımız bize aittir zaten bu yüzden "İşte Ruh kesinlikle budur" gibi tavırlarda sergilemiyoruz..Dinleri ezberlemekten önce herkesin ilk olarak akıllı tasarım nedir?Tanrı ne demektir? Sorularının bulunduğu doğru cevaplar en büyük doğruyu vericektir..Belki o zaman fikir sattığımızı değilde,Neyi bildiğimizi tam kavratmamış olsakda göstermiş oluruz..

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili profit..10 tane adamın anlyabileceği şekilde yazdınız ama 10 tane adam senin gibi anlamıyorki..

"Bir dinden bahsederken o din öyle bir din olsun ki" bak sadece bu sözden bize yeni bir inanç mı satıyorsun diyenler bile olur..

Anlanan bellidir, anlamak istenen elbette farklı olur.. ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 5 ay sonra...
  • 2 ay sonra...

dunyanin en zor sorusu o degil ki biggrin.pngbiggrin.png:D

su :

Tanri kendinden daha guclu ve kendi altinda kalacagi bir yuku yaratabilicek kadar guclu mu ?

al sana soru dusunme bile istersen ...

Basta bu soruyu yanitlayabilmek icin;

Birincisi soruyu soranin tanridan ne algiladiginin ve tanrisina ne anlam ve icerik verdiginin bilinmesi.

Ikincisi bu soruya verilecek yanit ne olursa olsun; ancak tanri kavramini olumlu degerlendirdikten sonra sonra olacaktir.

Ucuncusu bu sorudaki tanrinin mustakil var olan varlik olarak sinirlarinin belirlenmis olmasi gerekir ki, "kendinden guclu/kendi altinda kalacagi" nin ne oldugu ve kavramlastirilmasi olanakli olsun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 7 ay sonra...

Konu içerisindeki her mesajı okuma fırsatım olmadı fakat genel itibari ile Allah'ın varlığı ve yokluğu üzerine gidiyor.

Bende bir şey eklemek istiyorum. Allah bize aklı, fikri, beyni, düşünme özelliğini ve algı yeteneğini vermişse bizden daha akıllı ve daha geniş bir algıya sahip olduğu aşikar. Bu hususta Allah'ı her ne olursa olsun, hangi şekilde sorgularsak sorgulayalım anlayabilecek algıda olduğunu düşünüyorum ve eğer var olan bir ahiret varsa ki var olduğu üzerine örnek verelim. Kur'an'da da belirtildiği üzere ahiret yurdunda vücudumuzun her bir parçası bizden hesap soracak olursa düşünmeyen ve sorgulamayan, mantık aramayan bir beyin de bizden hesap soracaktır. Kaldı ki allah beynini çalıştıran, düşünen ve her şey de bir mantık arayan kuluna zarar verebileceği ihtimalini vermiyorum. çünkü, saydığım şeyleri yaratan ilah ve bu algının sahibi de o ilah. Bu durumda sorgulayan ve mantık arayanlara ceza vereceği mantığı da çürümüş oluyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 10 ay sonra...
  • 2 ay sonra...

allahın varlığıyla, varlığından şu yaşadığımız an'a kadar zaman geçti mi? "evet" denirse, sonlu bir zaman mı yoksa sonsuz bir zaman mı geçti? "sonlu bir zaman geçti" denirse, "yani daha önce allah yoktu öyle mi?" derim. eğer "sonsuz bir süre geçti" derse, "sonsuz süre geçilebir mi?" derim.

yani : "allahın varlığının başlangıcına delil" isimli konuya.

not: bana yardım edin fikrinizi belirtin

zamanı Allah yarattı , şu anda bildiğimiz kavramlarla onu düşünmemek en doğru yol olmalı 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 5 ay sonra...

Arkadaş dikkat ediyorumda sen hep Allah var mıdır yok mudur ne zamandan beri vardır madde midir deil midir ...... gibi saçma sapan sorularla uğraşıp duruyorsun. Senin amacın ve niyetin ne sen .

.

.

.

Allah bizede sana hidayet nasip etsin ve bizleri affetsin inşallah

sen allahın bizi yarattığına inanıyorsan allahı kim yarattı o zaman allahı kimse doğurmamış ve doğurtmamıştır dersen nasıl oldu o zaman hiç kimse yok ne dünya ne güneş ne insan ne de melek o zaman nasıl allah tek oluyorda kimse bişey yapmadan oluyor cevap versene

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

biraz mantık yürütün koskoca evren bir yaratıcı olmadan nasıl var oldu

Evren var olmadi. Var.

Cunku insanoglu tartismasiz ve kesintisiz olarak  evreni gozlemliyor ve algiliyor.

Yani evren zamandan bagimsizdir ve mekan olarak daimidir.

Zaman ise insanoglu turetimidir ve mekan ve de mekanda yer alan parcalar olmazsa da olmaz.

Iste mekanda yer alan parcalardan insanoglu zaten zaman kavramini yaratmis ve somutlastirmistir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.