Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Türkiyenin Sosyalizm İle Yönetilmesini İstermiydiniz?

sosyalist

Önerilen İletiler

sosyalizmin ne getireceğini biliyor musun ali, sen sosyalizmin getirecekelrinden bahsetmiyorsun ki. ben bu topicte senin sosyalizme dönük bir eleştirini görmedim. daha doğrusu nedne sosyalizmden şikayet ettiğine dair bir paragraf görmedim.

Sosyalizm, üretim araçlarında özel mülkiyeti kaldıran. ve tüm üretim araçlarını toplumun ortak mülkiyetine sokan bir sistemdir.

Yok a sosyalsit ülkesinde şöyle olmuş yok b sosyalsit ülkesinde böyle olmuş bunlar o ülkelerin sorunudur. Her kapitalist ülke kapitalizmi aynı şekilde uygulamıyacağı gibi, her sosyalsit ülkenin sosyalizm anlayışıda aynı olmamıştır.

Sosyalizm tarihte onun uygulandığı ülkelerdne bağımsız olarak, bilimsel bir doktrindir, ha yok ülkelere göre kıyaslarsan. Allah aşkına kapitalist bir dünyanın halien bakıp onunla sosyalizmi kıyaslamaya bile kalkma :)

Sana şöyle bir dip not vereyim, mesela Rusların afgansitan işgalinde on yıllık işgalde toplam 20,000 kişi ölmüşken. rusya da sistemin çözülüşüyle afgan işgali sona erdikten sonra. Çeşitli kapitalist ülkelerce desteklenen, afgan gruplarının iç savaşında bir yıl içinde 3 milyon kişi öldü.

sanırım daha iyi anlarsın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 113
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Özel mülkiyet İslam a da uygun;akıl ve mantığa da...

Ne demekmiş ortak kullanım...

Herkes çalıştığı kadarını almalı...

Siz şimdi haksızlıklardan bahsedeceksiniz...

İyi de ben hakettiğinden fazlası demiyorum ki...

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

alio Osmanlı devletinde çağın tek üretim aracı olan Toprak üzerinde özel mülkiyet yasaktı. Toprak ancak devletin malı olabilir, toprak şahıslar tarafından ancak kiralanabilirdi. Ve bu ayniyet babadan oğula dahi geçmezdi :)

Böyle torpakta özel mülkiyetin olmadığı sistemle osmanlı kaç yüzyıl yaşadı. yani osmanlı bilmiyormuydu toprakta özel mülkiyetin islama ve mantığa uygun olduğunu.

Kapitalizmde herkes hakettiğini falan kazanmaz. Ne yani Türkler dünyada batılılara göre daha kötü yaşamayı hakettikleri için mi böyle yaşıyorlar.

şöyle düşün En büyük sermayadarlarının aile malvarlığı Kurtuluş Savaşında savaştan kaçıp karabosacılık yaparak kazanılmış olan Koç ve Sabancı Aileleri haketmişlerdir böyle zengin olmayı. On kuşaktır zonguldakta 1000 metreden kömür çıkaran adam haketmemiştir öylemi.

Belediyenin çöp işi ihalesini alıp. belediyeden işçi başına 1500 ytl alıp. kendisi her işçiye 500 ytl verip. işçi başına 1000 ytl komisyon alan ve varlığının hiç bir gereği olamyan taşeron firmanın patronu her ay, yüzbinelrce ytl yi haketmiş. neticede işi yapan çöpçü adam haketmemişmidir.

İslamın yasakladığı ve ondan doğan paranın mutlaka haram sayılacağını buyurduğu "Faiz" sistemine dayanan Kapitalizm, islama uygundur öylemi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

alio Osmanlı devletinde çağın tek üretim aracı olan Toprak üzerinde özel mülkiyet yasaktı. Toprak ancak devletin malı olabilir, toprak şahıslar tarafından ancak kiralanabilirdi. Ve bu ayniyet babadan oğula dahi geçmezdi :)

Böyle torpakta özel mülkiyetin olmadığı sistemle osmanlı kaç yüzyıl yaşadı. yani osmanlı bilmiyormuydu toprakta özel mülkiyetin islama ve mantığa uygun olduğunu.

Kapitalizmde herkes hakettiğini falan kazanmaz. Ne yani Türkler dünyada batılılara göre daha kötü yaşamayı hakettikleri için mi böyle yaşıyorlar.

şöyle düşün En büyük sermayadarlarının aile malvarlığı Kurtuluş Savaşında savaştan kaçıp karabosacılık yaparak kazanılmış olan Koç ve Sabancı Aileleri haketmişlerdir böyle zengin olmayı. On kuşaktır zonguldakta 1000 metreden kömür çıkaran adam haketmemiştir öylemi.

Belediyenin çöp işi ihalesini alıp. belediyeden işçi başına 1500 ytl alıp. kendisi her işçiye 500 ytl verip. işçi başına 1000 ytl komisyon alan ve varlığının hiç bir gereği olamyan taşeron firmanın patronu her ay, yüzbinelrce ytl yi haketmiş. neticede işi yapan çöpçü adam haketmemişmidir.

İslamın yasakladığı ve ondan doğan paranın mutlaka haram sayılacağını buyurduğu "Faiz" sistemine dayanan Kapitalizm, islama uygundur öylemi.

Cyrano senden beklemediğim şekilde lafı saptırma...

Ben kapitalizm demedim ki...

Zaten İslam'da faiz yok ticaret serbest...

Tam bir denge hakim...

Osmanlı'da son dönemlerinde vakıf arazileri arttı...

Yani devletin kendi tımar toprakları alavere dalavereyle vakıf arazisi yapılıyordu...

Yani o da laçkalaştı...

Beni kapitalist yapıp durma lütfen...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

lafı saptırmak mı. yoo siyahla beyaz kadar net. Bu gün feodalizme geri dönemiyeceğimize göre. Kapitalizmin tek alternatifi vardır sosyalizm.

İslamda faiz yok diyorsun. bu günkü egemen finans kapital sistemi, faize dayanır bankacılığa dayanır.

bazıları çıkıp faize başka adlar takmaya çalışıp müslüman bankacılık yaptığını idda etsede :)

Recai Kutan'ın dediği gibi "faizsiz bankacılık mı olur" :)

bırak son dönemini. Osmanlı kurulduğu günden sonra yüzlerce yıl. toprakta özel mülkiyeti yasaklayarak yaşamadı mı ?.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

lafı saptırmak mı. yoo siyahla beyaz kadar net. Bu gün feodalizme geri dönemiyeceğimize göre. Kapitalizmin tek alternatifi vardır sosyalizm.

İslamda faiz yok diyorsun. bu günkü egemen finans kapital sistemi, faize dayanır bankacılığa dayanır.

bazıları çıkıp faize başka adlar takmaya çalışıp müslüman bankacılık yaptığını idda etsede :)

Recai Kutan'ın dediği gibi "faizsiz bankacılık mı olur" :)

bırak son dönemini. Osmanlı kurulduğu günden sonra yüzlerce yıl. toprakta özel mülkiyeti yasaklayarak yaşamadı mı ?.

Ben kapitalist değilim...

Tekrarlatma...

Özel mülkiyet yoktu ama işine gelen;güç sahibi olanlar vakıfı iyi kullandılar diyorum...

Asla sizin gibi çözümü belirli kalıplara almıyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

buralara hiç bulaşmayayım diyordum ama söylemeden geçemeyeceğim................

bursa cezaevinde siyasi olarak yatan bir arkadaşımı ziyaret ederken tanışmıştım onunla... cezasının bitmesine

az bir süre kala çıkınca davadan vazgeçeceği öne sürülerek ölüm orucuna yatırılmak istenmiş kabul etmeyince

derhal içeride bir mahkeme kurulup(bilenler bilir) infazına karar verilmişti....vede ölüm orucunda can verdi.

DÜZENLERİN ADI DEĞİŞİR;AMA DÜZÜLENLER HEP AYNIDIR.........HER SİSTEM KENDİ KURBANLARINI BULUR...

cerenimoya aften söylemiyorum üstüne alınmasını istemem ; che nin bir arkadaşını polisler içeriye

alırlar vede arkadaşları che ye derki gel yürüyüş yapıp protesto yapıp arkadaşımızı içerden kurtaralım...

che nin verdiği cevap inanılmazdır bence........

"protestomu dediniz.....öyleyse bana kaleşinkoflardan oluşan bir tepe gösteriniz"

bu lafı devrin devrimine hitaben söylemiş olmasın sakın...sistemler ve kurbanları yani..bu acıdan bakmayı dene bir de.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sosyalizm ama Nasıl bir Sosyalizm..

Sosyalizm, “sosyalistlere rağmen” geleceğin, aydınlanmanın son hedefi, insanlığın ve insanlık tarihinin taşlarını taşıdığı, bilgi birikimini yaptığı, “insan olmanın” gereğidir.

Dünya tarihinde sosyalist ideoloji, hep olagelmiştir. Yalnız bilimsel sosyalizmin şekillenmesi

19.YY sonlarına rastlar. İnsanlar, sömürüden, savaşlardan, dinsel zorbalıklardan, tabu ve yasaklardan, ezilmekten, bunalmış, temiz bir hava gibi sarılmıştır sosyalizme.

Halkların kardeşliği ve ortak türküleridir sosyalizm. Özgürlüğün ve özgürleşmenin penceresidir. Yeşilin ve doğanın korunması, hayvan neslinin yok olmaması, ekonomik uçurumun olmaması, sömürünün olmaması, bu bağlamda insan egolarının törpülenmesi,

buna karşın, kişisel özgürlük ve yaratıcılıktır. İnsan haklarıdır.

Bugün sosyalizm dediğinizde, çok sayıda fraksiyon ve çeşitleri çıkar. Despot, faşist, devletçi ideolojilerde kendini “sosyalist” olarak tanımlar. Totaliter, “etnik dinci” ülkelerde.

Bu bir çeşit “halka karşı” kendi iktidarını, haklı ve yasal gösterme çabasıdır.

Sosyalist deneyim yaşamış Rusya, sonuçta “salt devletçi” yapısı ve “merkeziyetçi” zihniyeti yüzünden, zamanla kendi halkına karşı bir iktidara dönüşmüş, istihbarata dayalı, militer bir devlet olarak “sosyalist ideolojiye” yabancılaşmış, sonuçta da “egemen politbüro” yıkılmıştır.

Faşizmin zaten olduğu bir dünyada, sosyalizmin bu çeşidine gerek yoktur.

Faşizmin olduğu bir dünyada, daha liberal, daha özgürlükçü, daha eşit, daha barışçı, daha adil bir sosyalist düzene ihtiyaç vardır. Halka ve insanlara güvenmekle başlamalı bu da. İstihbarat birimleriyle değil.

Geleceğin sosyalist teorisyenleri, mutlaka böyle bir dünya yörüngesinde şekillendirecekler “yeni dünya sosyalizmini”. İnsan ve insanlık olduğu sürece de, sosyalizm hep varolacaktır.

SaNTo...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Buyur işte. hayatında sosyalizm hakkıdna hiç bir şey okumayanlar, sosyalizmi devletler üzerinden tanımlar ancak :)

biraz bilgi verelim.

a- Sosyalizm bir siyasal model değildir.

b- Sosyalizm bir yönetim biçimi değildir

c- Sosyalizm ekonomik bir modeldir.

d- Sosyalizm tıpkı kapitalizm gibi, Diktatörlük, cumhuriyet, demokrasi vs ile yönetilebilir.

Sosyalizm bilimsel bir doktrindir, a sosyalizm b sosyalizm olmaz. onun kriteri, üretim araçları üzerinde özel mülkiyetin olmaması ve üretim araçlarının toplumun ortak mülkiyetinde olmasıdır.

bunun haricinde ülkenin diktatörlüklemi cumhuriyetle demorkasiyle mi, teknokrasiyle mi yönetildiği sosyalizmden bağımsız bir şeydir.

şimdi Türkiye de kapitalist bir ülke, İran da. ikisi aynı şekilde yönetilmiyor ama. ne diyeceğiz biz şimdi farklı kapitalizmler mi ? iran kapitalizmi , Türkiye kapitalizm i mi diyeceğiz :)

Kapitalist Fransa cumhuriyetle, kapitalist İngiltere kraliyetle yönetiliyor, bunların uyguladığı ekonomik sistemler fark lı mı yani ?

bence önce ekonomik sistem nedir, siyasal sistem nedir bunları bir okuyun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sosyalizm bir siyasal model değildir ! Herhalde biri bunu, herhangi bir “sosyalist enternasyonal” de söylese salon kahkahalara boğulur. Bir komedi programı gibi.

Siyasal Model olmayan bir sosyalizm !

Salt ekonomik. Devletleştirdin mi en iyi sosyalistsin.

Artı değeri kaldırdın mı iş bitti.

Yaw ne kadar basit bir reçeteymiş bu iş.

Ekonomisinde, devletci politika izleyen her ülke batmıştır. Lenin bile, döneminde “yarı Pazar” ekonomisine izin vermiştir..Stalin’in, kolhozlara girmeleri için asla köylüleri zorlamayın mesajı açıktır. Sosyalizmin “en koyu devletçi ve merkeziyetci” iki efsane liderinin bizzat uygulamaları böyle. Buna rağmen açlık ve kıtlığı engelleyememişlerdir.

Ki onların döneminde ilk defa denenmektedir “artı değeri kaldırmak”. Toplumsal

getirilerinin sonuçlarını tahlil etmek için bir insan ömrü kısadır. 1917’den beri çok kuşak geçti.

Kuzey Kore’de 6-7 milyon vatandaşını bu “devletleştirmelerle” açlıktan öldürmüştür.

Bunun yanında, nükleer bir güce sahiptir. Artı değeri başarıyla yok etmiş, askeri bir cunta

ve açlıktan kırılan milyonlarca Kuzey Koreli.

Çin ve Küba bugün bunlardan ders almış, kendi eliyle liberalleşme ve özgürleşme ortamına girmiştir.

Sosyalizmi, sırf bir ekonomik “artı değer” modeli olarak algılıyorsanız ; Günaydın beyler o zaman size söyleyeyim bu iş çoktan bitti. Hiçbir ülke halkına, demokrasi ve özgürlük ortamında bunu kabul ettiremezsiniz. Tek yolunuz diktatörlüktür bu “ekonomik” modelinizde.

Biz zaten onu yapacağız. Tek yol “proleterya diktatörlüğü” diyorsanız, yolunuz açık olsun.

Ben bambaşka bir dünya ve bambaşka bir “Sosyalizm” den bahsediyorum. Özgürlüğün, insan haklarının, planlı üretim ve tüketimin, doğanın korunduğu, sosyal devlet anlayışlı, liberal bir sosyalizm diyorum. Ekonomik özgürlüğü olmayan bireylerin, sosyal özgürlükleri de olamaz. Haksız kazancı engelleyebilirsiniz ama insanların özel mülkiyet hakkını engelleyemezsiniz.

Fakirliğin değil zenginliğin paylaşıldığı bir “sosyalizm” diyorum.

Size belki birşey ifade etmeyecektir ama “özgürlük, kardeşlik, eşitlik” sizin artı değerili "proleter diktatörlük" lerinizden çok daha eski bir felsefesidir sosyalizmin..

İnsanoğlu bunun peşinde olmuştur, cuntacı iktidarların değil.

SaNTo...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sen şu ajitasyonlarınla bilimsel doktirnleri tartışmaya nasıl hevesleniyorsun şaşırıyorum

o senin sıfır bilginle yerden yere vurmaya çalıştığın devletçi ekonomi. rusya ve çin gibi kıtlıkla boğuşan iki tarım ülkesini dünya sanayi devleri yaptı.

bırak, en gelişkini amerikada bile milyonlarca insanın sokaklarda kutularda yaşadığını göz ardı edip bize ucuz kapitalizm şakşakçılığı yapma.

ve unutma. sosyalizmden o "özgürlükçü, liberal" ekonomiye geçince, insanlar bedenlerini satmak zorunda kaldı açlıktan.

yeni bir sosyalizmden bahsediyormuş :)

sosyalizmin ne olduğu ve nasıl olduğu bellidir.

sosyalizm bilimsel ekonomik bir doktrindir. magazinleştirmeye, zevzek liberal süslemeler yapılabilecek bir şey değildir.

dünyada sosyalizmin getirileri ve insanlığa sağladığı katkıalrda kapitalizmin yarattığı açlık ve vahşette ortadadır. şakşakçılık yapılacak bir tablo yok

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allahaşkına CYRANO,

Senin kadar "ajitasyon" kelimesini kullanıpta ortamı gerçekten ajite eden başka birini tanımadım.

Sosyalizm bir siyasal modeldir. Sen devletçiliği savuna dur, o Rusya liberalleşti. Çin liberalleşti. Sen kendi dünyanda yaşamaya devam et.

Hayallere "paranga" vurulmazmış.

Sana göre ekonomik bir model. Bana göre değil. Siyasal, sosyal bir sistemdir.

Ben o sıfır bilgimle, salt ekomomik modeldir ifaden hakkında uyarıyorum gene de seni. Kendinle çelişmezsin en azından.

İnsan, hatalarını kabul edebildiği ölçüde gelişmeye açıktır.

SaNTo...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bunun sana göresi bana göresi yok. açarsın bir kitap okursun ekonomik sistem nedir sosyal sistem nedir diye.

doktrinler herkesin kafasına göre yorumlayacağı şeyler değildir.

rusya liberalleşti ne demek. rusya sosyalist ekonomiden kapitalist ekonomiye geçti.

geçemsiyle birliktede en cahil kişinin bile görebileceği şekilde gücünün yarısından fazlasını kaybetti. dünya bankasına borçlu hale geldi.

Amerikanın kendi coğrafyasında giriştiği faaliyetleri engelleyemez hale geldi. İşsizlik oranı uçurum halien geldi. En iyi eğitimi almış insanları açlıktan başka ülkelerde hayat kadınlığı yaptı.

sen bize neyin savunusunu yapıyorsun.

ne çelişmesi bilmiyorsan öğreneceksin bir bilenden. sosyalizm bir siyasal sistem değil ekonomik modeldir. Diktatörlüklede yöentilir ( pol-pot) kamboçyası, cumhuriyetle de (sovyet sosyalist cumhuriyetler birliği)

Kübada sosyalist bir ülekydi kamboçyada ama ikisi aynı şekilde yönetilmiyordu dimi.

Nasılki her kapitalist ülkenin aynı siyasal sistemle yönetilmediği gibi.

sosyalizm ve kapitalizm birer ekonomik sistemdir. siyasal sistem değillerdir.

cumhruiyet, demokrasi, faşizm, diktatörlük, teokrasi, teknokrasi, kraliyet bunlarda siyasal sistemlerdir, ekonomik sistem değil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Sosyalizimin farklı tipleri mevcut.Ama ben şahsen Marksizm-Leninizmle Türkiyenin yönetilmesini istemezdim.

Lakin şöyle bir şey gayet otantik olurdu:

"Saat 12:00 merkezi planlamaya sekiz saatlik dinlenme süreci.Elektrik üretim için harcanmalıdır yoldaşlar.

Herkes yatsın."

"X yoldaş ile Y yoldaş evlendi.Hükümetimiz onlara aile tip yeni bir oda tahsil etti.Anavatan için üreterek yaşayın yoldaşlar."

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.