Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Nefes Darlığına İyi Gelen Bitkiler

diyetuzmani

Önerilen İletiler

Nefes Darlığına Bitkisel Çözüm!

Nefes darlığı, kişilerin nefes alıp vermekte zorlanmasıdır. Nefes darlığı toz, duman ve koku gibi çeşitli uyaranlarla karşı karşıya kalınması sonucunda ortaya çıkıyor. Aynı zamanda kirli hava, sanayileşme ve havadaki nem oranı da nefes darlığının oluşmasında etkin rol oynamaktadır.

Nefes darlığı birtakım hastalıklara da sebebiyet verebiliyor. Bu hastalıklar astım, bronşit  ve zatürre gibi hastalıklar olabiliyor. Peki, nefes darlığına ne iyi gelir? Nefes daralmasına iyi gelen şifalı bitkiler nelerdir? Nefes darlığına iyi gelen bitkiler nasıl kullanılır? Şimdi hep beraber nefes darlığına ne iyi gelir sorumuzun yanıtına bakalım.

Nefes darlığına iyi gelen 3 bitki

1.Lavanta

Nefes darlığına iyi gelen bitkiler arasında lavanta oldukça önemlidir. Lavantayı birkaç farklı şekilde tüketebilirsiniz.  Lavantayı tatlılara ekleyerek veya demleyerek çay olarak         tüketmeniz mümkün. Nefes darlığına iyi gelen şifalı bitkiler içerisinde yer alan lavanta temiz ve taze kokusu eşliğinde buhar banyosu yapmak oldukça etkili olacaktır.

Evinizde kaynar suyun içine damlatacağınız 10 damla lavanta yağı güzel bir koku ve rahat bir nefes sağlayacaktır. Nefes darlığına ne iyi gelir diyorsanız mutlaka lavantayı                     deneyin.

2.Zencefil

Nefes darlığına iyi gelen bitkiler arasında yer alan zencefil doğal bir ilaç olarak nitelendirilebilir. Atımın yanı sıra pek çok hastalık için ev ilacıdır.

Nefes darlığına iyi bitkiler arasında oldukça belirgin bir yere sahip olan zencefil, solunum yolu iltihabıyla savaşır ve solunum kaslarını rahatlatır. Alternatif olarak zencefil çayı da                nefes darlığına iyi gelen şeyler arasında yer alır. Nefes darlığına iyi gelen bitiler arasında yer alan zencefilin günde bir kez alınması nefes darlığının giderilmesinde oldukça etkili                olacaktır.

3.Biberiye

Nefes darlığına iyi gelen bitkilerden bir diğeri de biberiyedir. Biberiyenin içerisinde bulunan maddeler ve bu maddelerin özelikleri nefes almayı kolaylaştıran ve rahat nefes alıp vermeyi sağlayan bir etkiye sahiptir. Biberiye solunum yollarının açılmasında oldukça etkili bir besindir.

Nefes darlığınızın geçmesi için biberiye tüketimini de ihmal etmemeniz gerekir. İçerisinde bulunan önemli maddeler nefes darlığına iyi gelen bitkiler içerisinde yer almasını sağlamaktadır.

Nefes darlığına ne iyi gelir sorumuzu cevapladık. Sizlere nefes darlığına iyi gelen bitkiler nelerdir anlattık.  Bu besinlerin tüketimine özen gösterilmesinde yarar var aksi takdirde nefes darlığı rahatsızlığı sizi oldukça rahatsız edecektir. Nefes darlığına iyi gelen bitkiler sağladıkları faydalar ile yaşantımıza etkili bir dokunuşta bulunuyorlar. Nefes darlığına iyi gelen bu bitkilerin tüketimi elbette ki önemli fakat bir doktor tavsiyesinde kullanılmasını tavsiye ederiz.

ALINTIDIR.

KAYNAK: Diyet Uzmani

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 8 ay sonra...

İki tane de ben ekleyeyim..

Okaliptus 

Keçi boynuzu

Özellikle şu günlerde bol bol keçi boynuzu öneririm..:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Co-Admin
17 saat önce, Admin dedi:

O kadar bilgi kirliliği var ki; zerdeçal ve zencefil bu dönemde kullanmayın dendi mesela..iddiaya göre zerdeçal ve zencefil virüsün akciğerlere yerleşmesini hızlandırıyormuş. Prof. Dr. Osman Müftüoğlu bunun çıkarımsal bir bilgi  olduğunu, kanıtlanmış hiç bir araştırma olmadığını söylüyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Özellikle bu kritik dönemde,her söylenene ilgi gösterip inanmayalim.Yanlis veya dogru eger bilimsel bir veriye dayanmiyorsa bunlari kullanmayalim.Firsatcilara izin vererek,belki de topluma zarar verebilecegimizi düsünerek yasamaya calisalim.

COVID-19 Ölümcül bir vaka,ancak bu virüse yakalanmak idam fermani degildir.Doktorlarimiza güvenelim.Muhakkak ki bir kisinin bile ölmesi aci birsey ancak ölenlere nazaran iyilesen yüzlerce hasta var bu bizlere birer teselli olmali ve tüm gücümüzle,talimatlara uyarak virüsün galip gelmesine izin vermeyelim.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben grip olduğumuzda eczanelerde satılan pastillerden  almam. Aktardan aldığım meyan balı her zaman evimde vardır. Çok acı bir tadı vardır. Ama kısa sürede boğazı rahatlatır öksürüğünüzü hafifletir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hepimizin bildigi ve yillardan hatta asirlardan beri kullanilan bazi bitkiler var ki bunlarin faydalarida zaten tibben kanitlanmistir.Örnegin:Papatya,Nane,Kekik,MeyanKökü,Zencefil,Zerdecal vb.Ancak bunlar eger dikkatsiz kullanilirsa zarar verebilmektedirler.Cünkü bir soruna care olsun diye kullandigimiz bir bitki baska bir soruna yol acabilmektedir.

Yine de doktorlarimiza danismadan her bitkiyi faydali diye kullanmayalim.Özellikle bu günlerde cok dikkatli olmak hayati bir öneme sahip.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

23 saat önce, politika dedi:

Hepimizin bildigi ve yillardan hatta asirlardan beri kullanilan bazi bitkiler var ki bunlarin faydalarida zaten tibben kanitlanmistir.Örnegin:Papatya,Nane,Kekik,MeyanKökü,Zencefil,Zerdecal vb.Ancak bunlar eger dikkatsiz kullanilirsa zarar verebilmektedirler.Cünkü bir soruna care olsun diye kullandigimiz bir bitki baska bir soruna yol acabilmektedir.

Yine de doktorlarimiza danismadan her bitkiyi faydali diye kullanmayalim.Özellikle bu günlerde cok dikkatli olmak hayati bir öneme sahip.

saygilarla

Neden ikinci bir kez uyarıda bulunduğunuzu anlamıyorum..Zaten başlıkların altında faydaları olduğu gibi zararlarını da yazıyorum. Merak etmeyin Sayın politika bunları bana peygamber efendimiz söylemedi rüyamda..😃Haberi bilmeyenler için aşağı iliştiriyorum:

"Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaşayan bir kadın Recep ayında iki defa peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’i rüyasında gördüğünü iddia ettiği, rüyasını bizzat imama anlatan kadının rüyasında Peygamberimiz ister gayri müslim olsun isterse de Müslüman olsun herkesin koronavirüse karşı sumak içmesi gerektiğini söylediği iddia ettiği görüntüler sosyal medyada yayılmıştı"

Ha bir gerçek var sumak hakikaten çok güçlü bir antioksidan kaynağıdır. :) 

Zararlarına gelince, kimyasal ilaçlar kadar değildir herhalde zararları. Doktora gidersin midem ağrıyor dersin, hemen reflü teşhisini koyar dayar mide koruyucuyu. Bir bakın isterseniz mide koruyucuların zararlarına. Kolestrol ilaçları, ağrı kesicileri, antidepresanlar. İçtiğiniz tek bir ilacın hasarını vücut kaç yılda onarıyor. 

Sağlıkla kalın..:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

11 saat önce, Radya dedi:

Neden ikinci bir kez uyarıda bulunduğunuzu anlamıyorum..Zaten başlıkların altında faydaları olduğu gibi zararlarını da yazıyorum. Merak etmeyin Sayın politika bunları bana peygamber efendimiz söylemedi rüyamda..😃Haberi bilmeyenler için aşağı iliştiriyorum:

"Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaşayan bir kadın Recep ayında iki defa peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’i rüyasında gördüğünü iddia ettiği, rüyasını bizzat imama anlatan kadının rüyasında Peygamberimiz ister gayri müslim olsun isterse de Müslüman olsun herkesin koronavirüse karşı sumak içmesi gerektiğini söylediği iddia ettiği görüntüler sosyal medyada yayılmıştı"

Ha bir gerçek var sumak hakikaten çok güçlü bir antioksidan kaynağıdır. :) 

Zararlarına gelince, kimyasal ilaçlar kadar değildir herhalde zararları. Doktora gidersin midem ağrıyor dersin, hemen reflü teşhisini koyar dayar mide koruyucuyu. Bir bakın isterseniz mide koruyucuların zararlarına. Kolestrol ilaçları, ağrı kesicileri, antidepresanlar. İçtiğiniz tek bir ilacın hasarını vücut kaç yılda onarıyor. 

Sağlıkla kalın..:)

Sayin Radya,anlattiginiz olayi duydum ancak nasil oldugunu siz yazmissiniz.Evet insanlarimiz maalesef bazi takintilar ve kulaktan dolma bilgilerle ve hatta hurafe diyebilecegimiz söylentilere cok cabuk inandiklari icin  böyle yanlis uygulamalari deniyorlar.Sumak faydali bir bitkidir burada bir itiraz yok.Ancak Sumak'in sunulma sekli yanlis.Ayni seyler diger faydali bildigimiz bitkiler icinde gecerlidir.

Ister Papatya ister Nane ister Zencefil.Zerdecal vb bitkilerin kullanilmasinda faydalari oldugu kadar zararlarida vardir.Zararin olusmasinin birinci nedeni kullanilacak dozun bilinmemesi yani asiri kullanmak digeride bunlari kullananlarin saglik durumlaridir.Yani atiyorum;Hamilelik,Seker,Mide,Tansiyon vb rahatsizliklari olanlarin bu bitkileri cok kontrollü kullanmalari gerekiyor.Peki acaba kacimiz bunlari biliyoruz.

Ben sizin yazdiklarinizi devamli takip ederim.Size saygim coktur.Aslinda bitkiler konusunda yazdiklarim sizi uyarmak amacli degildir.Sadece sizin ve diger yorumlarda yazilmis olanlara katkida bulunmak amaclidir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

11 saat önce, politika dedi:

Sayin Radya,anlattiginiz olayi duydum ancak nasil oldugunu siz yazmissiniz.Evet insanlarimiz maalesef bazi takintilar ve kulaktan dolma bilgilerle ve hatta hurafe diyebilecegimiz söylentilere cok cabuk inandiklari icin  böyle yanlis uygulamalari deniyorlar.Sumak faydali bir bitkidir burada bir itiraz yok.Ancak Sumak'in sunulma sekli yanlis.Ayni seyler diger faydali bildigimiz bitkiler icinde gecerlidir.

Ister Papatya ister Nane ister Zencefil.Zerdecal vb bitkilerin kullanilmasinda faydalari oldugu kadar zararlarida vardir.Zararin olusmasinin birinci nedeni kullanilacak dozun bilinmemesi yani asiri kullanmak digeride bunlari kullananlarin saglik durumlaridir.Yani atiyorum;Hamilelik,Seker,Mide,Tansiyon vb rahatsizliklari olanlarin bu bitkileri cok kontrollü kullanmalari gerekiyor.Peki acaba kacimiz bunlari biliyoruz.

Ben sizin yazdiklarinizi devamli takip ederim.Size saygim coktur.Aslinda bitkiler konusunda yazdiklarim sizi uyarmak amacli degildir.Sadece sizin ve diger yorumlarda yazilmis olanlara katkida bulunmak amaclidir.

saygilarla

Teşekkür ederim..:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.