Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

hu lütfen nietszche severler buraya

harivarman

Önerilen İletiler

niethszce yi pek sevmem çünkü böyle buyurdu zerdüştü okurken hissettiğim insanın içindeki şizofrenleri ortaya çıkarıyo.Yaptığı benzetmeleri ve örnekleri sevmedim.

ahlakı,kanunları,devleti kısacası herşeyi reddeder ve yerine birşey koymaz

Birde nihilistlerde fark ettiğim bir şey var önce herşeyin hiç olduğunu anlarlar sonra varlıklarının farkına varırlar sonra da ben varım derler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnanç bakımından boşta kalmış insanların kendilerine din kitabı diye okuduklarını düşünüyorum öncelikle.

Birde kadınları kitabında sürekli bahsettiği ''ÜSTÜNİNSAN''ı doğurması için bir araç olarak görmesi beni sinirlendirdi doğrusu.''Kadına mı gidiyorsun kırbacını unutma''(Nieszche)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir hakanbaranyildirim

İnanç bakımından boşta kalmış insanların kendilerine din kitabı diye okuduklarını düşünüyorum öncelikle.

Birde kadınları kitabında sürekli bahsettiği ''ÜSTÜNİNSAN''ı doğurması için bir araç olarak görmesi beni sinirlendirdi doğrusu.''Kadına mı gidiyorsun kırbacını unutma''(Nieszche)

Bir lafını da ben hatırlıyorum bu konu üzerine: "Akedemisyenliğe eğilimi olan kadının hormonlarında bir bozukluk vardır.Bu bozukluk kendini erkeksi bir beğeniyle açığa çıkarır.Erkek,denilebilirse,doğurgan olmayan bir hayvandır."

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

öncelikle nietzsche nin kadın düşmanlığı konusunu not alıp ;

bunu ilerde ayrı bir konu olarak yazacağım....

ama şimdi nietzschenin avrupada var olan tüm kurumlara savaş açması konusuna döneceğim ...

nietzsche avrupanın iki büyük uyuşturucusu vardır biri alkol diğeri hristiyanlık diyerek avrupanın durumunu özetler adeta ..evet nietzsche var olan tüm kurumlara savaş açmıştır...

bu doğru ..

tolstoyda kroyçer sonatında rus toplumunun ahlak yapısıyla öyle bir dalga geçmiştir ki adeta oyuncağını kıran çocuğun mutluluğu vardır eserinde....peki bunu yapmakla tolstoy rusyaya zarar mı vermiştir hayır...

aynı şey nietszche içinde geçerli... kokuşmuş ve içi boş olan tüm kurumlara açtığı savaşla avrupayı ayağa kaldırmıştır....

bunun çok mu iddeali olduğunu düşünüyorsunuz ...

o zaman avrupada post modernizm in kimle başladığına bakarak size ilk ev ödevinizi veriyorum...

not bir avrupalı filozof derki ;

yıkıyorum öyleyse varım !

hadi iyi eğlenceler

........neyse sizi yormayayım canım post modernizm in kurucudu nietzschdir...:)

yani bilgi toplumunun kurucusudur.....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Lalala bence sen okuduklarından hiçbir şey anlamamışsın,yerinde olsam yeniden okurum zira nietzsche yaşamı boyunca anlaşılamamaktan yakınır durur ve yanlış bir zamanda dünya'ya geldiğini dile getirir.

''yalnış zamanda dünyaya gelmiş olması''

bu lafı birçok nietzsche severden duydum

peki ne zaman dünyaya gelseydi anlaşılır olurdu veya biz onu anlardık

din ve felsefe özentilikten ibaret olduğu için ortada bir sürü nihilist diye geçinen şahıs dolaşıyo.

hep derler ya

'' yaptığım şeylerin anlamsız olduğunu biliyorum''

o zaman niye yapıyosun

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

lala nın yazdıkları garibime gitti hatta yalnış anlamazsa komiğime gitti.

felsefi bir kitabı günlüük hayata uydurup tahlil etmek komik dünyaya yalnış gelme sözünü kendisi söylemiştir nihilistlerden duymanda gayet normaldir.

felse kitapları bir okumada hikaye gibi anlaşılacak bişey değildir zaten öyle olsa herşeyin felsefesi çözülür ve akıllarda hiç mi hiç bir soru kalmazdı.Bence zerdüştten önce felsefeye dair kitaplar okuyunfelsefe özentilikten ibaret olduğu için ortada bir sürü nihilist

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

felsefe ye zerdüşt le başlamak yanlıştır tabi. yola başlamadan yarısını bitirdim demeya gelir bu...

niçe yi anlamak için psikolojisini anlamak lazım önce. niçe ağladığında ile başlanabilir buna..

ben su an "iyinin ve kötünün ötesinde" yi okuyorum. 110. sayfadayım ama suana kadar geldiğim yerleri en az 7 kez okumusumdur. anlamak cok zor bu kitabı. geldiğim yerden sunu cıkarabilirim: "objektifliğin zararı yoktur, faydası olmadığı gibi. yani savunun bildiklerinizi gerekirse kuramları değiştirin."

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

iyide, felsefeye insan düsünmeye basladigi zamandan sonra dalmiyormu sizce?

konuya gelinirse, bence nietzsche severler genelde yanliz yasinlar insanlar bence ;-) ama yinede bir kac söylemek istiyorum burda:

1) übermensch kavrami neden nietzsche'De inadina yanlis anlasilmak istiyor. insanin (mensch) maymundan übermensch'e gecit oldugunu demek istemisti bence nietzsche.

2) "gercek bir kadindir" diyen bir filozofa nasilda sövanist denilir? ;-)

nietzsche denildiginde nedense akillara devamli zerdüst geliyor. oysa daha güzel yazilari vardir ;-)

bu arada

hayal ediyorum, öyleyse varim :-P

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

nietzsche "insan,maymunla üstüninsan arasına gerilmiş bir iptir"der.İnsanın sırat köprüsüne benzeyen bu ipte yürümesinin zorluğundan bahseder.

Kadınlar konusuna gelince bu gerçekten de ayrı olarak ele alınacak bir konu ve bence orada nietzsche nin özel bir durumu var.Zira hayatındaki kadınlar da (ki bunlar bildiğim kadarıyla Lou Salome,annesi ve kızkardeşi Lizbeth)pek merhametli değil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

nietzsche "insan,maymunla üstüninsan arasına gerilmiş bir iptir"der.İnsanın sırat köprüsüne benzeyen bu ipte yürümesinin zorluğundan bahseder.

Kadınlar konusuna gelince bu gerçekten de ayrı olarak ele alınacak bir konu ve bence orada nietzsche nin özel bir durumu var.Zira hayatındaki kadınlar da (ki bunlar bildiğim kadarıyla Lou Salome,annesi ve kızkardeşi Lizbeth)pek merhametli değil.

nietzsche'nin hayatindaki kadinlardan bahs etmen iyi oldu...yukarida nietzsche'yi nazizmin ücüncü ayagi olarak niteliyen bir arkadas vardi. nietzsche'nin kiz kardesinin kocasi nsdap (national sozialistische deutsche arbeiter partei) üyesiydi. ve yakin zamanlarda yapilan arastirmalarda, ablasi ve ablasinin kocasi nietzsche'nin yazilarinda gereken kisimlari nazilere vermislerdir ve bu yüzden onu nazi ideolojisine alet etmislerdir. bu konuda arastirma yaptiktan sonra bence böyle seyler denilmeli.

illahide bir nazi olan yada nazi düsüncesinde kullanilan birisini ariyorsaniz, vereyim size bir isim: heidegger :-S sok olmustum, arastirmalari okuyunca.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...
  • 2 ay sonra...

Zerdüştü ilk okuduğumda 14 yaşındaydım. Babamın çalışma odasında rastgele bir kitap seçmiştim. Ve işin gerçeği korkmuştum.

Kendini soyutlayan üstün insanı arayan ve herşeyi hayata dair herşeyi atarak ( o anda böyle düşünüyordum ) üstün insana ulaşılabileceğini savunan nietzche...

Sonra bir ayrılığın ardından hayata dair bomboş hissettiğim bi an yine başladım bu kitaba... O zaman bir devrim gibiydi Nietzche her kelimesinde başka bir kimliğim açığa çıkıyordu sanki.

Kendi benliğimi sıfıra indirerek ... dini , devleti , aileyi herşeyi bi kenara atarak dünyaya salt kendim ve karşımdaki hiçlik... olarak bakmaya başladım.

Nietzche felsefede bi devrim bence klasikçilerden sonra uyanış yaratmış bir filozoftur. Nietzcheden sonra pragmatizm , sofizm gibi diğer türler ve anlatılanları araştırmaya başladım.

Nietzche en azından benim hayata bakışımı sorgulamaya hakkım olduğu fikrini apaçık görmeme yardımcı olmuştur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 10 ay sonra...

nıetzsche'yi anlamak gerçekten mesele... tan kızıllığı, zerdüşt böyle buyurdu, ecco homo, iyinin ve kötünün ötesinde gibi eserlerini okudum. hatta defalarca okudum diyebilirim. nıetzsche'yle çok erken tanıştık çocuk yaşta hatta. üstelik o küçücük yaşımda zerdüştünü okudum. hayatıma tamamen yön veren bir eserdi. düşündürücülüğü beni etkilemişti. kendini insnalardan bu denli soyutlayabilmesi. sonra bir alışkanlığım oldu. daha 12 13 yaşlarda ona mektuplar yazmaya başlamıştım. okuduğum her kitabı nietzsche ci bir yaklaşımla ona yazıyordum... çocukluk işte . ama nedense o geleneğim hala sürüyor. hayata o kapıdan bakmak beni daha mutlu kılıyor. gerçi ailem beni asosyalleştirdiği kanısında ama yine de seviyorum:P

ecco homo'sunda da söylediği gibi' belki zerdüştü anlayabilek için kürsüler kurulacak....' eğer felsefe bölümünü iyi bir dereceyle tamamlayabilirsem bu kürsüleri ben kurmak istiyorum... tartışma ortamı olacak ve düşünceler yarışacak belki de... belki de isteği buydu...

SAYGILAR SUNARIMM..:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

[şahsi nihilizm manifestosu madde beş:

hayatta başarmak için yeteneğin yada sebebin yoksa uğraşma boşuna birşey olakla yetin,sahip olma,sadece ol!!

hayatta başarmak için yeteneğin yada sebebin yoksa uğraşma boşuna birşey olakla yetin,sahip olma,sadece ol!!

şahsi nihilizm manifestosu madde altı:birşey olmak için yeteneğin yada geçerli bir sebebin yoksasadece varolmakla yetin.birşey olama sadece varol

şahsi nihilizm manifestosu madde yedi:varolmak için yeteneğin yada geçerli bir sebebin yoksa sadece tahammül et yaşadığın hayata

şahsi nihilizm manifestosu madde altı:birşey olmak için yeteneğin yada geçerli bir sebebin yoksasadece varolmakla yetin.birşey olama sadece varol

şahsi nihilizm manifestosu madde yedi:varolmak için yeteneğin yada geçerli bir sebebin yoksa sadece tahammül et yaşadığın hayata

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

'Yalnız yaşamak için bır hayvan veya tanrı olmak gerekır.Yıne de üçüncü bir durum var kı ıkı durumda bırden olabılen:Filozof.'

'Kişisel acı bir nimettir, varolmanın acısını karşılayabilmek için girilen bir eğitim sahasıdır.'

NIETCZSCHE.İçinde bütün meselelerını halletmış,maddesının otesıne gecmış,orada gozumuzun onunde bır yıldız uzaklığıyla parlayan bır ruhun saltanatını yaşayan buyuk dahı....

bu buyuk ruhun etkılendıgım en onemlı yonu can sıkıntısı ve ruh bunalımlarını bu kadar asıl ve bu kadar üstün şeklyle hayatı boyunca yaşamış olmasıdır.

'Acılarım derınleştıkçe, içimde bu acılardan garıp bır haz alma duygusu gelışıyor.'

Fakat yıne de belkı yaşamda kendısıne duşenı yaptığını sandıgı için yalnızlığının bulanık labırentınde kaybolan bu dahı, huzuru derınlerde buluyordu.Ya da her şeyden ve herkesten sıyrıldığı, kendi köşesine çekıldığı içindi duydugu huzur.Onun da sırları vardı.Hatta kendi yokluğunda olsa bile buna eriştiği için mutlu ve rahat ayrıldı hayattan.kim bilir?ve insanlardan ayrılırken onu anlayacaklarnı hissediyordu.Fakat onu anlaya bilmek hiçte kolay değil...

Yaşamının ayrı dönemlerinde büyük ölcüde etkilendiği Voltaire,Schopenhaver,Richard Wagner,Schumann,Dostoyevski gibi önemli şahsiyetleri bilmeden onun düşüncelerine ulaşmak inkansız gibi...

'CAN SIKINTISI VE ACIDIR VARLIĞIMIZ'

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.