Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Bakabilecekmisiniz ?

haksöz

Önerilen İletiler

Ben 4 ay yazlıktaydım bir ay evvelde ist. daki eve hırsız girmiş bilgisayarıda götürmüş,durumum iyi hasta deyilim.

Sizleri anlamakda zorluk çekmiyorum fakat insanın yaratılışındaki burçların etkisi hayli çok fazla, aksi insan ve yumuşak mülayim insan farklılıkları var bu durumun vebali niçin insana yükleniyor hesap gününde, mantıklı deyilmidir sizcede.

Geçmiş olsun diyelim. Ama hasta olmadığınızı söylemişsiniz ben hasta olduğunuzu ima etmedim. :)

Bizleri anlamakta zorluk çektiğinizi de söylemedim, nereden bu sonuca vardınız bu önyargı değil midir?

Burçlar konusu karakteristik davranışlardır bana göre katagorize edilmiştir insanlar ancak sadece 12 tip insan vardır diyemeyiz, kişilerin burç özellikleri yanında ailevi eğitimleri, toplumda öğrendikleri, kendi içsel görüşleri de etkilidir karakterlerinde... Ve burca göre günlük fallarla hiç ilgilenmem ve hiç itibar etmem.

Ancak bu özelliklerden dolayı neden, vebal durumuna düşsünler ki, Allah'ın katında kişiler ayrı ayrı yargılanır, bildikleri kadarından sorumlu tutulurlar. Bunun burçlarla ne alakası var ki? Öğrendiğin, yaptığın, yaşadığın kadarından sorumlusun, daha fazlasından değil. Ama ne kadar yaşarsan o kadar öğrenmen gerekir. Çünkü bence dünya eğitim ve tecrübe yeridir. "yaşıyorsam yaşlanacağım, yaşlandığım kadar öğreneceğim"

Hiç mantıklı değil burcuna göre yargılanmak.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 84
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

öncelikle, biz arkadaş değiliz, bana arkadaşım diye hitab etme..

o dergiyi okudum, tamamı varsayım ve teori dolu. HY cı değilim, ama galiba adnan oktar sizin camiayı bayağı sarsmış anlaşılan:)

hemde tamamı, tüm din ve bilimadamları tarafından tescilli belgelerle, sahi adnan hoca nın "materyalist felsefe" kitabınıda okudum.. o da gayet akılcı ve akıcı.

neyse, olay "hede- hödö" leşmeye başladı.. öyle teori, varsayım, yada arizona nın bilmem neresinde bulunan imütasyon "kurukelle" ile gelme karşıma, bilimsel ol, bilimsel olarak inkar et..!!

birde anlamadığım şey şu.? evrim teorisine inanan tiplere "maymun soyu" dersek kızarlarmı acep? şahsen, biri bana "insan soyu" dese kızmam:)

Peki arkadaş, sana artık "arkadaş" demeyelim. Pek te meraklı değiliz.

Yalnız, yakında sen de "maymun insanların" sana sunduğu buluşları,ilaçları, teknolojiyi ve hatta kabul edersen eğer uygarlığı kullanarak maymunlaşırsın merak etme. Vefasızlığın da sana kalsın.

Biz halimizden memnunuz. Çamurdan yaratılmış "çamur insan" olmaktan iyidir heralde.

Selamlar... :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Geçmiş olsun diyelim. Ama hasta olmadığınızı söylemişsiniz ben hasta olduğunuzu ima etmedim. :)

Bizleri anlamakta zorluk çektiğinizi de söylemedim, nereden bu sonuca vardınız bu önyargı değil midir?

Burçlar konusu karakteristik davranışlardır bana göre katagorize edilmiştir insanlar ancak sadece 12 tip insan vardır diyemeyiz, kişilerin burç özellikleri yanında ailevi eğitimleri, toplumda öğrendikleri, kendi içsel görüşleri de etkilidir karakterlerinde... Ve burca göre günlük fallarla hiç ilgilenmem ve hiç itibar etmem.

Ancak bu özelliklerden dolayı neden, vebal durumuna düşsünler ki, Allah'ın katında kişiler ayrı ayrı yargılanır, bildikleri kadarından sorumlu tutulurlar. Bunun burçlarla ne alakası var ki? Öğrendiğin, yaptığın, yaşadığın kadarından sorumlusun, daha fazlasından değil. Ama ne kadar yaşarsan o kadar öğrenmen gerekir. Çünkü bence dünya eğitim ve tecrübe yeridir. "yaşıyorsam yaşlanacağım, yaşlandığım kadar öğreneceğim"

Hiç mantıklı değil burcuna göre yargılanmak.

Sardunya arkadaşım, :clover:

Bak ben şimdi bir şey yakaladım yazında.

Çok şeylerle de ilgili aslında.

"Öğrendiğin, yaptığın, yaşadığın kadarından sorumlusun, daha fazlasından değil."

Diyelimki kırmızı ışıkta geçmesini öğrenmedim yada benzeri.

Öğrenmediğimizden de sorumlu olmayacakmıyız ?

Sevgiyle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sardunya arkadaşım, :clover:

Bak ben şimdi bir şey yakaladım yazında.

Çok şeylerle de ilgili aslında.

"Öğrendiğin, yaptığın, yaşadığın kadarından sorumlusun, daha fazlasından değil."

Diyelimki kırmızı ışıkta geçmesini öğrenmedim yada benzeri.

Öğrenmediğimizden de sorumlu olmayacakmıyız ?

Sevgiyle...

Sevgili Arkadaşım Bilimselci (sen benim arkadaşımsın) :)

Okula gidiyorsun düşün ki, henüz birinci sınıftasın sana 3. sınıf bilgileri sorulur mu, sorulursa ne olur? :excl:

Kırmızı ışıkta geçmeyi öğrenemediysen, geçersin kırmızıda ve kalırsın bir arabanın altında mantık icabı. :)

Eee bundan kimi sorumlu tutacaksın öğrenmen gerekenleri bilmen senin hayatın için önemli değil mi? Öğrenemiyorsan o zaman bir öğrenme sorunun vardır o zaman işler değişir. (sen diye hitap ettim çünkü sen kendinden örnek vermişsin lütfen yanlış anlama)

Sen aklını işleten birisin ve mantık der ki, yaşamımız için gerekli bilgileri almak ve onları uygulamak kendi hayatımız için çok önemlidir. Öğrenememek başka bir mesele...

Selamlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ALLAH, kitabında insan için "eşref-i mahlukat" der, yani "yaratılmışların en şereflisi" şahsen, bu ayet bir insan olarak beni onore etti elhamdulillah.. kalkıp kuru ve teorik bir imanla "hayır, ben maymunum kardeşim.. hatta dedem büyük primat şöyle derdi" diye tarihmi uydurayım kendime..

Hangi ayet bu ? Sure ve ayet nosunu rica etsem. Genelde müslümanlar böyle yaparlar. Kulaktan dolma bilgileri kurandan zannederlerde.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili arkadaşlar evrimi reddederek ne reye kadar gideceğiz bilmiyorum

resmen islamın öz malını ateistlere kaptırdınız ve hiçbir ilmi değeri olmadığı hatta kesinleştiği halde hala ewrimi reddediyor komik duruma düşüyorsunuz,bir dindar ve ehli hakikat olarak ateistler karşısında bu durma düşmeniz üzüyor ve yaralıyor beni.muhyiddini ibni arabi den tutun son döneme kafar tüm ehli hakikat b.s.nursi hz.dahi ewrimi red etmemiş bunun allahın yaradış modeli olduğunu kur-andan ayetlerle açıklamıştır.16.sözü dikkatli okuyun!bununla birlikte herbiri hayatın bir mucize olduğunu belirtmek için hayat hakikati üzerinde durmuşlardır.selametle

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hangi ayet bu ? Sure ve ayet nosunu rica etsem. Genelde müslümanlar böyle yaparlar. Kulaktan dolma bilgileri kurandan zannederlerde.

Andolsun, Biz Ademoğlunu yücelttik; onları karada ve denizde (çeşitli araçlarla) taşıdık, temiz, güzel şeylerden rızıklandırdık ve yarattıklarımızın bir çoğundan üstün kıldık.isra/70

arkadaş diyor ki kulaktan dolma bilgileri kuran sanarmışız...ne bu ayet o zaman...ayetin metninde ve la gad kerremne beni adem... ve anlamına bakıyoruz:

kerem ;soyluluk ,büyüklük,ululuk...şimdi soruyorum...yaratılmışların içinde Allahın halifesi olma sıfatıyla birlikte burdaki ayete birlikte bakarsak şu sonuca varmak yanlışmı ''Allah insanı eşrefi mahlukat(mahlukatın şereflisi) kıldı...ve taltifinden dolayıda Rabbimize ne kadar şükretsek azdır diyorum.

vesselam.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Olmadı sayın Himyata.

İtiraz ettiğim kısmı alıntılamadan cevap vermişsiniz. Şimdi itiraz ettiğim kısmı aynen aktarıyorum

ALLAH, kitabında insan için "eşref-i mahlukat" der, yani "yaratılmışların en şereflisi" şahsen, bu ayet bir insan olarak beni onore etti elhamdulillah.. kalkıp kuru ve teorik bir imanla "hayır, ben maymunum kardeşim.. hatta dedem büyük primat şöyle derdi" diye tarihmi uydurayım kendime..

Kırmızı olarak puntoladığım kısma iyi dikkat edin

yaratılmışları en şereflisi diyor

Sizin verdiğiniz ayete bakalım

Andolsun, Biz Ademoğlunu yücelttik; onları karada ve denizde (çeşitli araçlarla) taşıdık, temiz, güzel şeylerden rızıklandırdık ve yarattıklarımızın bir çoğundan üstün kıldık.isra/70

Bir çoğu demek mahlukatın en şereflisi anlamına gelmez. Demekki azda olsa insanlardan üstün mahluklar vardır

Kurana göre insan en şerefli mahluk değildir.Bence fazla havalara girmeyin derim. Zira kendi kitabınıza ters düşüyorsunuz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Olmadı sayın Himyata.

İtiraz ettiğim kısmı alıntılamadan cevap vermişsiniz. Şimdi itiraz ettiğim kısmı aynen aktarıyorum

Kırmızı olarak puntoladığım kısma iyi dikkat edin

yaratılmışları en şereflisi diyor

Sizin verdiğiniz ayete bakalım

Bir çoğu demek mahlukatın en şereflisi anlamına gelmez. Demekki azda olsa insanlardan üstün mahluklar vardır

Kurana göre insan en şerefli mahluk değildir.Bence fazla havalara girmeyin derim. Zira kendi kitabınıza ters düşüyorsunuz.

mahlukatın içinde meleklerde var sayın haksöz.ayrıca halife sıfatına haiz olan insandır.kimse tutupta kendisine halife tayin edeceği kişiyi şeref olarak noksan olandan seçmez zaten.ve sizin tenkitinizi gereksiz kurcalama olarak görüyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

mahlukatın içinde meleklerde var sayın haksöz.ayrıca halife sıfatına haiz olan insandır.kimse tutupta kendisine halife tayin edeceği kişiyi şeref olarak noksan olandan seçmez zaten.ve sizin tenkitinizi gereksiz kurcalama olarak görüyorum.

Evet maalesef kulaktan dolma bilgiler devam ediyor.Benim tenkiidimi gereksiz olarak belirtirken bir kulaktan dolam bilgiyi daha ortaya koydunuz

Hangi ayette,Allah kendisine halife tayin edeceğini yazar.

Hemen acele etmeyin.Kırmızı puntolu kısma dikkat edin

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bunu söyleyen muhammed, öldüğünde kaç ton altın miras bıakmıştır

........................................

Sayın haksöz yukarıdaki yazıyı sizden alıntıladım ve yeni gördüm acaba

bu söylediğiniz tonlarca altın medine deki mescidi nebevi cami inde mi idi yoksa oralarda bir yerde saklı mı idi kaynak verseniz de anlasak. Çar

pıtayım derken insanlar çarpılmasın.

MUTA.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet maalesef kulaktan dolma bilgiler devam ediyor.Benim tenkiidimi gereksiz olarak belirtirken bir kulaktan dolam bilgiyi daha ortaya koydunuz

Hangi ayette,Allah kendisine halife tayin edeceğini yazar.

Hemen acele etmeyin.Kırmızı puntolu kısma dikkat edin

Hani Rabbin meleklere: "Muhakkak Ben, yeryüzünde bir halife var edeceğim" demişti. Onlar da: "Biz Seni şükrünle yüceltir ve (sürekli) takdis ederken, orada bozgunculuk çıkaracak ve kanlar akıtacak birini mi var edeceksin?" dediler. (Allah:) "Şüphesiz sizin bilmediğinizi Ben bilirim" dedi.

Evvela ilâhî takdir ve Allah'ın yardımı hatırlatılarak buyuruluyor ki, "Vav" harfi yine geçmiş söze atfedilmiştir. Ey Muhammed, ey Âdem oğlu, anılan nimetleri unutma ve o zamanı da unutma ki, insanlar yeryüzünde ortaya çıkmadan önce Rabb'ın ezelî iradesini açıklayarak ve sonsuz kudretini göstererek meleklere: ben muhakkak yeryüzünde bir halife yapacağım, bir halife tayin edeceğim, demişti ki, meâli: Kendi irademden, kudret ve sıfatımdan ona bazı selahiyetler vereceğim, o ba n a bağlanarak, bana vekil olarak yarattıklarım üzerinde birtakım kullanma yetkilerine sahip olacak, benim adıma hükümlerimi icra edecek ve yürütecek. O bu hususta asil olmayacak, kendi zatı ve şahsı adına asil olarak hükümleri icra edecek değil. Ancak beni m bir vekilim, bir kalfam olacak. İradesiyle benim iradelerimi, benim emirlerimi, benim kanunlarımı tatbik etmekle emredilmiş olacak, sonra onun arkasından gelenler ve ona halef olarak aynı görevi icra edecek olanlar bulunacak. "Sizi yeryüzünde halifeler yapan O'dur." (Fâtır, 35/39) sırrı belli olacak. Bu mânâ, Ashab-ı kiramdan ve Tâbiinden uzun uzadıya nakledilegelen tefsirlerin özeti ve sonucudur.

kendime demekle neyi anlatmaya çalıştığımı anladınmı sayın haksöz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evvela ilâhî takdir ve Allah'ın yardımı hatırlatılarak buyuruluyor ki, "Vav" harfi yine geçmiş söze atfedilmiştir. Ey Muhammed, ey Âdem oğlu, anılan nimetleri unutma ve o zamanı da unutma ki, insanlar yeryüzünde ortaya çıkmadan önce Rabb'ın ezelî iradesini açıklayarak ve sonsuz kudretini göstererek meleklere: ben muhakkak yeryüzünde bir halife yapacağım, bir halife tayin edeceğim, demişti ki, meâli: Kendi irademden, kudret ve sıfatımdan ona bazı selahiyetler vereceğim, o ba n a bağlanarak, bana vekil olarak yarattıklarım üzerinde birtakım kullanma yetkilerine sahip olacak, benim adıma hükümlerimi icra edecek ve yürütecek. O bu hususta asil olmayacak, kendi zatı ve şahsı adına asil olarak hükümleri icra edecek değil. Ancak beni m bir vekilim, bir kalfam olacak. İradesiyle benim iradelerimi, benim emirlerimi, benim kanunlarımı tatbik etmekle emredilmiş olacak, sonra onun arkasından gelenler ve ona halef olarak aynı görevi icra edecek olanlar bulunacak. "Sizi yeryüzünde halifeler yapan O'dur." (Fâtır, 35/39) sırrı belli olacak. Bu mânâ, Ashab-ı kiramdan ve Tâbiinden uzun uzadıya nakledilegelen tefsirlerin özeti ve sonucudur.

Selef;önce/geçmiş

Nisa 23 Analarınız, kızlarınız, kızkardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, kardeş kızları, kızkardeş kızları, sizi emziren analarınız, süt bacılarınız, eşlerinizin anaları, kendileriyle birleştiğiniz eşlerinizden olup evlerinizde bulunan üvey kızlarınız size haram kılındı. Eğer onlarla (nikahlanıp da) henüz birleşmemişseniz kızlarını almanızda size bir mahzur yoktur. Kendi sulbünüzden olan oğullarınızın eşleri ve iki kız kardeşi birden almak da size haram kılındı; ancak geçen geçmiştir. (İlla ma gad selef) Allah çok bağışlayıcı ve esirgeyicidir.

Selefilik;peygamber ve dört halife devrindeki islam anlayışını esas alıp sonradan ortaya çıkan düşünceleri geçersiz sayan islami bir ekol

halef;sonra/sonradan gelen

Meryem 59 Onlardan sonra gelenler (fe halafe min ba,dihim)namazı yitirdiler ve heveslerine uydular. Nitekim, felakete uğrayacaklar.

Hani Rabbin meleklere: "Muhakkak Ben, yeryüzünde bir halife var edeceğim" demişti. Onlar da: "Biz Seni şükrünle yüceltir ve (sürekli) takdis ederken, orada bozgunculuk çıkaracak ve kanlar akıtacak birini mi var edeceksin?" dediler. (Allah:) "Şüphesiz sizin bilmediğinizi Ben bilirim" dedi.

Verdiğin mealin anlamı çarpıtılmış.

Ayetin metninde ki Ceale kavramı var etmek olarak verilmiş.Var etme,yoktan yaratma arapçada Halake olarak ifade edilir

Ceale,atamak,tayin etmek,görevlendirmek anlamındadır,var etme değil

Casiye 18- Sonra seni şeriat (dini yasalar) üzerine görevli kıldık(Cealnake). Sen ona uy, bilmeyenlerin hevâ ve heveslerine uyma.

Şimdi bu doğru anlama göre ayeti yeniden yazalım

Bakara 30 Hatırla ki Rabbin meleklere: Ben yeryüzünde bir halife atayacağım dedi. Onlar: Bizler hamdinle seni tesbih ve seni takdis edip dururken, yeryüzünde fesat çıkaracak, orada kan dökecek insanı mı görevlendiriyorsun. Allah da onlara: Sizin bilemiyeceğinizi herhalde ben bilirim, dedi.

Kuran mantalitesine göre allahtan başka kimse gaybi bilemez.Buda meleklerin şahit oldukları ,gözlemledikleri şeyi söyledikleri anlamına gelir.Oda insan halife olarak atanmadan önce yeryüzünde kan döken,fesat çıkaran mahlukların var olduğuanlamına gelir. İşte insanlar bu canavarlara halife atanmıştır, Allaha değil.

Kendi kendinize gelin güvey olmayın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kendi kendinize gelin güvey olmayın.

[/color*****ve ***** konuşup durma lütfen beni düşünmüyorsan kendini düşün...***** bu kadar ya...

yukarıdaki son yazdığımın aynen okunmasını zatı şahanenizden

:D rica ediyorum...çünkü mesele fazlaca ( maximum seviyeyle hemdeeee ) ortada...

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...
Nisa 56 Şüphesiz ayetlerimizi inkar edenleri gün gelecek bir ateşe sokacağız; onların derileri pişip acı duymaz hale geldikçe, derilerini başka derilerle değiştiririz ki acıyı duysunlar! Allah daima üstün ve hakimdir

saffat 64- O bir ağaçtır ki cehennemin dibinde çıkar.

Saffat 65- Tomurcukları şeytanların başları gibidir.

Saffat 66- Mutlaka onlar, ondan yiyecekler de karınlarını bundan dolduracaklardır.

Saffat 67- Sonra üzerine onlar için kaynar bir içecek vardır.

Araf 44 Cennet ehli cehennem ehline: Biz Rabbimizin bize vadettiğini gerçek bulduk, siz de Rabbinizin size vadettiğini gerçek buldunuz mu? diye seslenir. "Evet!" derler. Ve aralarından bir çağrıcı, Allah'ın laneti zalimlerin üzerine olsun! diye bağırır.

Araf 47 Gözleri cehennem ehli tarafına döndürülünce de: Ey Rabbimiz! Bizi zalimler topluluğu ile beraber bulundurma! derler.

Araf 50 Cehennem ehli, cennet ehline: Suyunuzdan veya Allah'ın size verdiği rızıktan biraz da bize verin! diye seslenirler. Onlar da: Allah bunları kafirlere haram kılmıştır, derler.

Cennet ehli, cehennemde ki bu insanların böyle korkunç işkencelerine bakıp dururken hangi vicdanla sayısız nimetlerle cennete eğlenecekler?Bu kadar korkunç azablara şahid olup dururken bir insanın rahat bir şeklide cennette keyfialem sürmesi mümkünmü ? O cennet sizin için bir nevi cehenneme dönüşmez mi ?

İnsanlar dünya hayatında bile katliamlara,işkencelere sürekli bakamazken, vicdanları sızlarken sonsuza değin cehenmedeki insanların acılarına nasıl tahammül edecekler?Hangi sağduyulu bir insanın vicdanı bunu kaldırabilir.Tanrı madem insanları cehennemde yakacaksa en azından bunu cennettekilere göstermemesi gerekmez mi ?

Sayın müslüman kardeşler;ne dersiniz? Varsayalımki siz cennetliksiniz. İnkarcıların cehennemde cayır cayır canması bizi hiçmi hiç ırgalamaz, biz cennette keyfimize bakarız diyebiliyormusunuz?.Eğer bunu deme cesaretiniz varsa dünya hayatındaki katliamlara olan tepkininiz samimiyeti nerde kalır.Kim size inanır ?

Haksöz.ün sorusuna kimse cevap vermemiş.

Cennet ehli, cehennemde ki bu insanların böyle korkunç işkencelerine bakıp dururken hangi vicdanla sayısız nimetlerle cennete eğlenecekler?Bu kadar korkunç azablara şahid olup dururken bir insanın rahat bir şeklide cennette keyfialem sürmesi mümkünmü ? O cennet sizin için bir nevi cehenneme dönüşmez mi ?

Müslümanlardan cevap veren arkadaşlar konuyu saptırıp cehennemin adil olup olmasına getirmişler.Oysaki soru bu değil.

Varsayın ki sizler cennetesiniz ve orda türlü türlü nimetlerle eğlenirken, cehennmede işkence çeken insanların çektiği acılar sizi hiç etkilemezmi ? Oh olsun cezasını çekmiş dermisiniz ? Birde üstelik bu insanlar sizden su istediklerinde onları geri çevirip hayır demeniz gerekiyor ayete göre.

Araf 50 Cehennem ehli, cennet ehline: Suyunuzdan veya Allah'ın size verdiği rızıktan biraz da bize verin! diye seslenirler. Onlar da: Allah bunları kafirlere haram kılmıştır, derler.

Şöyle gözlerinizi kapatıp bir müddet bu manzarayı tahayyül etmeye çalışın.

Siz itiraz etmeden hemen ben söyleyeyim. Bakın açıkça duygu sömürüsü yapıyorum.Tabi sizler cennette, acıma duyguları yok olmuş taş kalpli olmayıda tercih edebilrisiniz. Onada itirazımız yok. Ama lütfen konuyu saptırıp Allahın adaletini sorgulamak bize düşmez gibisinden sözlerle konuyu yine bulandırmayın.Tamam ok cehennem adaletli bir ceza bir şey dediğim yok. Ben sizlerin düşüncesini merak ediyorum. Yani özetle, cehennemde yananlara bakıp duruken cennette rahat edebilecekmisiniz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 8 ay sonra...

SEVGİLİ YAM YAM ARKADAŞ

Yazacaklarım muhtemelen seni ilgilendirmeyecektir ancak bir berat kandili gecesinde surf yaparken internette yazılarına ulaştım ve büyük kısmını okudum. özellikle dinler ile alakalı olanları. çok okumussun çok kafa patlatmışsın ve bazı arkadaşlarda karınca kararınca sana cevap vermişler vs. bence hepiniz boş yere vakit kaybetmişsiniz. günümüzde özellikle iletişimin ve bilgi erişiminin kolaylığı sayesinde okuyoruz araştırıyoruz ve tartışıyoruz. ancak sanırım olayın temelini kaçırıyoruz. en nihayetinde bir gün hayata veda ediyoruz ve bunun çaresi yok. bulunmayacakta. milyonlarca yıldır milyonlarca insan gelip geçmiş... bir gün bende öleceğim sende öleceksin. bir yazında demişsin ki insan kendine iyi bakarsa uzun yaşar. öyle olmuyor arkadaşım. yarın ölmeyeceğini garanti edebilirmisin? ölünce ne olacağını net olarak bana söyleyebilirmisin?şuan ölüm sonrası fikirlerine ne kadar inanıyorsun? eminmisin? en azından ben ve benim gibi düşünenler her ne kadar tam olarak uygulayamasakta,yanlış ta yapsak,eksikte yapsak bir şeye inanıyoruz. belkide bu bizi hayata bağlıyor. ama sen toprağa karışacağına inanıyorsun ve burada bitiyor hayat hikayen. umarım bitmez,umarım bir gün hepimizden iyi bir konumda olursun sonsuz yaşam da

senden ricalarım

1- inanmasan da ,Allah Kuran,Muhammed gibi değerlerimiz her ne kadar senin için olmasada benim için değerli ve ilk harflerini büyük yaz

2- neye inanırsan inan ama peygamberime 9 yaşında biri ile yatmış ***** ve kadın avcısı muamelesi yapma. senden rica ediyorum saygılı ol

3-aşağıdaki sözüne binayen; tanrı böyle cezalar verir. 7 yaşında bir çocuğa ***** edip sonra öldüren bir adamı düşün. veya haksız yere öldüren katili. yada modern toplumun savaşlarında para için güz için petrol için ölen milyonlarca insanı,veya sadece 1 bomba ile 100 000 kişinin ölümünü,kendi çocuğuna yapıldığını düşün. sana eşine yapıldığını düşün. hiç günahları(hataları) yokken olduğunu düşün. her ne kadar ben bir sineği incitemesemde dünyada ölmeyi hakkeden insanlar vardır. ve inancıma göre ömrü boyunca düzgün yaşamış bir insan ile ömrü boyunca zulm etmiş biri arasında fark olmalıdır ve olacaktır.

eğer tüm bunlar bir insan tarafından uydurulmuşsa binlerce yıldır bir sürü sahtekar benim de dahil olduğum milyonlarca kişiyi kandırmıştır. ve sen en akıllımız çıktın.tebrik ederim

"mekkede okuma yazma bilmediği iddia edilen (ve sana göre yalancı olan )bir kişinin, kendisinden yaklaışık 1000 sene önce yaşamış ,ayrı bir dil konuşan (ve aynı zamanda sana göre bu şahıs ta yalancı)başka birinin sözlerini alıp 1500 sene sonra 1,5 milyar kişinin bağlı olduğu bir dine dönüştürdüğünü iddia ediyorsun"

ve bu kişi mal mülk zevk sefa içinde yaşamamış. bilindiği kadarı ile çok düzgür bir insan . hatta peygamber olmadan kendisine "el emin" denildiği söyleniyor. ama sana göre bu yalanı sadece bir sürü kadınla beraber olmak için yapmış.hemde ilk eşi ölene kadar hayatında başka biri olmamasına rağmen. haksızlık ediyorsun

yalan ne kadar büyükse inana o kadar çok olurmuş. sanırım senin inandıkların yalan

ve söylemeden de geçemeyeceğim .çok sevdiğim bir söz vardır

"bu kadar ******* ancak tahsille olur"

seninkide o hesap....

birazdan dua edeceğim kendim için. sakıncası yoksa senin için de bir kaç tane sıkıştırmaya çalışacağım. belki yanılıyorsundur belki göl gerçekten maya tutabiliyordur

iyi geceler

Bu tür cezalar bir tanrının vereceği türden cezalar değil... Tamamen insanları korkutmak amacıyla başka bir insan tarafından uydurulmuş ceza yöntemleridir. Sizin kavrayamadığınız şey de işte bu...
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar bişi merak ediyorum İslam Dininde zorlama yoktur denir ama yapmazsan yanacaksında denir bu bir çelişki değilmi??

Ne demek göçmen kızı, bu İslam'ın ne yüce ve özgürlükçü bir din olduğunun kanıtıdır. Lütfen böyle inançlara saldıran sorular sormayınız. Yüce İslam dini özgürce kebap olma ve mazoşistçe işkence görme hakkını insanlara sonuna kadar tanımış son derece modern bir dindir.

Ne yani, bir takım mazoşistler kendilerini deri çizmeli demirden takı aksesuarlı kadınlara kırbaçlattırırken itiraz edip bunların şaşırmış, sapmış olduğunu söylemiyorsunuz da, dine mi saldırıyorsunuz?

Gerçi rabbimiz cehennemde bunca işkence çekilirken cennetteki yufka yürekli kullarının da bu kadar işkenceyi göre göre ızdırap çekeceklerini unutmuş ama, olsun. Allah dilediğini unutturur, dilediği ayetlerini tahkim eder, siz karışamazsınız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar bişi merak ediyorum İslam Dİninde zorlama yoktur denir ama yapmazsan yanacaksında denir bu bir çelişki değilmi??

islam'da Zorlama Yoktur,

Yaptirim Mekanizmasi Vardir

ikrah'in insanlari kötü bir ise zorlamak anlamina geldigini söylemistik. Ayrica yeryüzünü bir sinav alani olarak düzenleyen Rabbimiz iman konusunda da insanlarin zorlanamayacagini, dogru olanin bireysel ve kollektif iradeyi harekete geçirmek oldugunu birçok ayette bize ögütlemektedir.

Dinde ikrah yoktur. Ancak iyiligi emretmek, kötülügü engellemek mü'minlerin hem ferdi hem de toplumsal-siyasal görevleridir. Çünkü mü'minler Allah'in hükümlerini kendi nefslerinde yasamakla, adaleti ikâme etmekle, zulmü engellemekle yükümlüdürler.

Emretmekte de ikrah olmamalidir. Dinde zorlama yok demek, hiçbir denetim ve yaptirim yok demek degildir. Birçok ayet ve Rasulullah'in örnek uygulamalari islam'da denetim mekanizmasi oldugunu göstermektedir. "Emr-i bi'l-ma'ruf nehy-i ani'l-münker" görevimizden söz eden asagidaki ayetler dikkatle incelenmelidir:

"Sizden, iyiye çagiran, uygun olani emreden ve kötülügü yasaklayan bir topluluk olsun. iste onlar basariya ulasanlardir" (3/Al-i imran, 104, Ayrica bkz. 3/Al-i imran, 110).

Ortada eger bir emir ve yasak var ise yaptirimdan söz etmemek mümkün degildir. ilahi olsun, beseri olsun her otorite özünde siyasi olsun veya olmasin bir yaptirim barindirir. Ancak yaptirim, kontrol ve denetleme araçlari karsi tarafa haksizlik doguracak sekilde kullanilmamalidir.

Günlük hayatta bile verdigi sözü yerine getirmeyen birini taahhüdünde durmasi için çesitli denetim mekanizmalari gelistirilmistir. Söz verdigi günde borç vb. taahhüdlerini yerine getirmeyene, haksizlik yapmadan akitlerine bagli kalma konusunda yaptirim uygulamak nasil dogalsa, ayni sekilde Allah Teala ile iman akdi imzalayan birini, akitlerine bagli kalma konusunda belli yaptirimlara tâbi tutmak da bir denetlemedir. Çünkü iman tezahürleri ile anlamlidir. Dinin gerektirdigi ritüelleri yerine getirmeyen kisiye mü'minlerin olusturdugu otoritenin yaptirim uygulamamasi onu kendi haline birakmasi mümkün degildir:

"Biz onlari yeryüzüne yerlestirsek namaz kilarlar, zekati verirler, uygun olani emrederler, fenaligi yasak ederler. islerin sonucu Allah'a aittir" (22/Hacc, 41).

Kur'an'daki farziyet ifade eden bütün emirler bir tür ilahi iradenin insan hayatina müdahale istegidir. Nitekim dinin temel ibadetleri, Allah Teala'nin tesekkül ettirilmesini istedigi toplumsal, siyasal yapiyi ilgilendiren konular Kur'an'da çogu zaman emir kipi ile ifade edilen ilahi buyruklar seklinde geçmektedir:

"Namazi bitirdiginizde Allah'i anin, ayakta iken, otururken ve uzanmis halde ve yeniden güvenliginizi sagladinizda namazlarinizi (eksiksiz) eda edin. Namaz bütün mü'minler için (günün) belli zamanlari ile kayitli kutsal bir yükümlülüktür" (4/Nisa, 103).

En zor sartlarda, savas aninda bile namazin tümden terkine izin vermeyen Rabbimiz kisaltmaya ruhsat tanimaktadir. Mü'min oldugu iddiasinda olan bir kimsenin temel bir ibadeti yapip yapmamasi onun vicdani sorumluluguna terkedilemeyecek kadar ciddi bir konudur.

Anlasilacagi gibi emir ve yasak, bir seyin nasil yapilmasi gerektigini belirleyen bir normdur. Normlara uymayanlara yaptirim uygulamak da yerine göre siyasal otoritenin, yerine göre toplumsal otoritenin kontrolündedir.

Özetle ikrah, bir iste kisiyi tercihte bulunmaya icbar etmek, kötü bir fiil islemeye zorlamaktir. Ancak bir kimsenin üstlendigi bir taahhüdü yerine getirmesini istemek, ikrah degildir. Mesela, borç akdini yerine getirmeyene uygulanan yaptirim mesrudur. Bu, bazen sosyal kontrol mekanizmalari araciligi ile olurken, bazen de hukuki denetimlerle olur. Fakat birisini borçlanmaya ya da borçlu olmadigi halde borçluymus gibi ödeme yapmaya zorlamak ikrahtir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nisa 56 Şüphesiz ayetlerimizi inkar edenleri gün gelecek bir ateşe sokacağız; onların derileri pişip acı duymaz hale geldikçe, derilerini başka derilerle değiştiririz ki acıyı duysunlar! Allah daima üstün ve hakimdir

saffat 64- O bir ağaçtır ki cehennemin dibinde çıkar.

Saffat 65- Tomurcukları şeytanların başları gibidir.

Saffat 66- Mutlaka onlar, ondan yiyecekler de karınlarını bundan dolduracaklardır.

Saffat 67- Sonra üzerine onlar için kaynar bir içecek vardır.

Araf 44 Cennet ehli cehennem ehline: Biz Rabbimizin bize vadettiğini gerçek bulduk, siz de Rabbinizin size vadettiğini gerçek buldunuz mu? diye seslenir. "Evet!" derler. Ve aralarından bir çağrıcı, Allah'ın laneti zalimlerin üzerine olsun! diye bağırır.

Araf 47 Gözleri cehennem ehli tarafına döndürülünce de: Ey Rabbimiz! Bizi zalimler topluluğu ile beraber bulundurma! derler.

Cennet ehli, cehennemde ki bu insanların böyle korkunç işkencelerine bakıp dururken nasıl hangi vicdanla sayısız nimetlerle cennete eğlenecekler?Bu kadar korkunç azablara şahid olup dururken bir insanın rahat bir şeklide cennette keyfialem sürmesi mümkünmü ? O cennet sizin için bir nevi cehenneme dönüşmez mi ?

İnsanlar dünya hayatında bile katliamlara,işkencelere sürekli bakamazken, vicdanları sızlarken sonsuza değin cehenmedeki insanların acılarına nasıl tahammül edecekler?Hangi sağduyulu bir insanın vicdanı bunu kaldırabilir.Tanrı madem insanları cehennemde yakacaksa en azından bunu cennettekilere göstermemesi gerekmez mi ?

Sayın müslüman kardeşler;ne dersiniz? Varsayalımki siz cennetliksiniz. İnkarcıların cehennemde cayır cayır canması bizi hiçmi hiç ırgalamaz, biz cennette keyfimize bakarız diyebiliyormusunuz?.Eğer bunu deme cesaretiniz varsa dünya hayatındaki katliamlara olan tepkininiz samimiyeti nerde kalır.Kim size inanır ?

karıncanın agustos bocegıne baktıgı gıbı tabıkıde :):)

dur bunu sana soyle bır ornekle anlatayım dıyelımkı senın aılenden bırını bırı haksız bır sekılde olduruyor ve elektrıklı sandalyaya mahkum edılıyor olduren ve bunu ızlemeye hakkın var senın sen annenı olduren adamın olumunu nasıl ızlersen bende oyle ızlerım soruna cevap bu

bır dıgerı ıse sen nasıl ırak savasını ızlıyorsan bugun bende oyle ızlerım ve bır dıgerı

madem kurtulus ıstıyorsun vıcdan yapıyorsun ozaman sende doldur yuregını ınancla ozaman samımıyetı kendınde ararsın belkı sordugun gıbı ''hıcmı sızlamayacak'' senın boyle bır ınancın yok ozaman boyle bırsey sana problemde olmamalı

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.