Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

SEN HİÇ ÇOCUK GÖZÜ ÖPTÜN MÜ?

deli gül

Önerilen İletiler

Dokundun mu hiç tenine bir çocuğun? Ellerini tuttun mu üşüdüğünde?

Üstünü örttün mü kara ayazlarda? Avuttun mu acılısını? Su verdin mi susamışına? Ağladın mı her ağladığında?

Peki, öptün mü bir çocuğun gözünü? Siyah, mavi, yeşil… gözünün taa içini?

Gözünün taa içinden aktın mı ırmaklara? Soluklandın mı gözünün yaşında?

Sevmekle başlar hayat... Hayat(lar) sevgilerle çoğalır… Sevgiyle büyür insan ömrü yaşamın her periyodunda… Bazen tıkanıp kalır umutların acımasız devinimin içinde, soluğun kesilir…

Dersin ki o zaman: Ne var yaşamaya değer? Anımsa o zaman bir çocuğun gözlerindeki pırıltıyı... Direncin dağ çiçeklerini...

Çocukken büyütürsün içindeki ilk umutları, büyüdükçe güçlenir, bileylenir, büyüdükçe kinlenir, derinleşirsin...

Belki bilmezsin kızılın güzelliğini o zamanlar, anlayamazsın paylaşmanın değerini… Belki öğretmemişlerdir sana direnmeyi…

Onlar da çocuktu: Sarışın, kara, ak, mavi gözlü, onların da tenleri vardı dokunulacak, onların da elleri vardı tutulacak, onlar da üşürdü kara ayazlarda, onlar da susardı şüphesiz... Onlar da çocuktu: Adları çocuktu yürekleri büyük... Çok büyük...

Erken büyüdüler onlar…

Erken aldılar ellerine taşları…

Toprağı erken kokladılar...

Mavzere erken sarıldılar…

Türküleri erken tanıdılar...

Ölümü erken tattılar...

Kimi beşikte tanıdı ölümü, kimi onüçünde, kimi onyedisinde... Ama çocuktu onlar, sarışın, kara, ak, mavi gözlü... Çatıları yoktu yağan yağmurdan kaçsınlar, suları yoktu susayınca içsinler... Bazen Diyarbekir oldu ölümün adı, bazen Filistin, bazen İrlanda, bazen Bolivya, bazen Irak...

Amcalar büyük uçaklarda getirdi ölümü, bıraktı avuçlarına… “Özgürlük” dediler, “demokrasi” dediler, ölümün adını değiştirdiler... Şimdi binlerce küçük beden ölüme yürür korkmadan, yürekleri “Filistin” der, “Lübnan” der, “Bağdat” der, yürekleri “Bağımsızlık” der...

Şimdi binlerce küçük beden “Özgür vatan” der, haykırır korkusuzca umutlarını... Gece yutamaz onları, kan boğamaz, işkence susturamaz... Çocuk olmak ne zordur aslında… Eğer ki bir gün büyüyeceksen ve taşlara ve silahlara sarılacaksan, çocuk olmak ne zordur o zaman...

Ama sen görmüyorsun, duymuyorsun. Hala çocuklar ölüyor bir yerlerde, hala sıcak demir parçaları körpe bedenlere saplanıyor pervasızca... Hala analar ağlıyor dünyanın bir ucunda... Nasıldır bilir misin küçücük bedenini vatanına, toprağına siper etmek?

Bilir misin nasıl yakar teni kimyasal bombalar? Kim bilir nice analar çocuksuz, nice çocuklar anasız kalacak?

Kim bilir daha kaç çocuk ellerinde kızıl bayraklarla taşlarla tankların önüne yatacak? Ama sen duymayacaksın görmeyeceksin... Senin umurunda olmayacak sokaklarda üstüne bastığın kemikler, hiç anlayamayacaksın ölümün erkenini... Oysa ki sen de çocuktun bir zamanlar; umutların vardı, düşlerin vardı...

Eğer insansan nasıl susturabilirsin içindeki kini, göz göre göre; nasıl susarsın haksızlığa ölümlere? Hayat direnmektir oysa biraz da, çocukların gözlerinde... Gözlerinin taa içinde... Gözlerinin en derininden akabilmektir kavgaya...

Ben Diyarbekir’im, Filistin’im, Lübnan’ım, Irak’ım; ben Vietnam’ım, Bolivya’yım… Bağdat’ım ben... ben bir çocuğum... Yakıyorum şimdi bedenimi bir meşale gibi...

Ve çekiyorum yüreğimin pimini... Koşuyorum kavgaya, kavgama, kavgamıza...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

deli gül diyarbekir(doğrusu diyarbakırdır)kastınız nedir..orada savaşmı var.._?

Evet yaa şu Diyarbekir'i biri açıklarsa memnun olurum..

....................................

Çocukken büyütürsün içindeki ilk umutları, büyüdükçe güçlenir, bileylenir, büyüdükçe kinlenir, derinleşirsin...

Belki bilmezsin kızılın güzelliğini o zamanlar, anlayamazsın paylaşmanın değerini… Belki öğretmemişlerdir sana direnmeyi…

Onlar da çocuktu: Sarışın, kara, ak, mavi gözlü, onların da tenleri vardı dokunulacak, onların da elleri vardı tutulacak, onlar da üşürdü kara ayazlarda, onlar da susardı şüphesiz... Onlar da çocuktu: Adları çocuktu yürekleri büyük... Çok büyük...

...............................

öncelikle deli gülüm yüreğine sağlık paylaşımın için çok güzel bir yazıydı.ve sonra siz arkaşlar anlatılmak istenen konuya değilde neden basit bi kelimeye takılıp kalmışsınız.niye dar bi çerçeveden bakmayı tercih ediyorsunuzki ha diyarbakır ha diyarbekir burda anlatılmak istenen konu çekilen acılar değil mi o çocukların gözüyle umutlu bakmak değilmidir yarınlara...hadi ufkunuzu biraz daha genişletinde konuyu bir kezde öyle okuyun belki güzel bi ders çıkartırsınız ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

öncelikle deli gülüm yüreğine sağlık paylaşımın için çok güzel bir yazıydı.ve sonra siz arkaşlar anlatılmak istenen konuya değilde neden basit bi kelimeye takılıp kalmışsınız.niye dar bi çerçeveden bakmayı tercih ediyorsunuzki ha diyarbakır ha diyarbekir burda anlatılmak istenen konu çekilen acılar değil mi o çocukların gözüyle umutlu bakmak değilmidir yarınlara...hadi ufkunuzu biraz daha genişletinde konuyu bir kezde öyle okuyun belki güzel bi ders çıkartırsınız ;)

Sevgili arkadaşım,

Yazı tabiki genel anlamda güzel ve dokunaklı bir yazı fakat yazının herhangi bir yerinde kasıt varsa merak edilip sorulur bende sordum neden Diyarbekir bir anlamımı var ha bilmiyorsan bilmiyorum dersin biliyorsan açıklarsın olur biter akıl vermeye kalkmanın manası ne?Sizin basit olarak gördüğünüz kelimeler bazen çok ciddi nedenleri içerisinde saklar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

.

.

.

Yuregine saglik,

'deli gül'

TAŞ ATMAK YETMİYOR.

Taş atmak yetmiyor,kul daralınca.

Füze, roketatar,fayda etmiyor,

Allahın yardımı olmayınca.

Allahın melekleri yardıma gelmiyor.

Bizden öncekilerin başına gelenler,

Bizimde başımıza gelmeyince.

Bediri, Uhudu, Hendeği,ve Hüneyni, yaşamak.

Taa iliklerimize kadar,direnci kusanmak.

Ecrimiz Yalnız Allahın rızaaşı olmalı.

Başımıza gelen musibetler,

Kuran,ı yaşamsallaştırmadığımız yüzündendir.

Kurtuluş Kuran,a yeniden dönüştedir.

Evren.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yuregine saglik,

'deli gül'

TAŞ ATMAK YETMİYOR.

Taş atmak yetmiyor,kul daralınca.

Füze, roketatar,fayda etmiyor,

Allahın yardımı olmayınca.

Allahın melekleri yardıma gelmiyor.

Bizden öncekilerin başına gelenler,

Bizimde başımıza gelmeyince.

Bediri, Uhudu, Hendeği,ve Hüneyni, yaşamak.

Taa iliklerimize kadar,direnci kusanmak.

Ecrimiz Yalnız Allahın rızaaşı olmalı.

Başımıza gelen musibetler,

Kuran,ı yaşamsallaştırmadığımız yüzündendir.

Kurtuluş Kuran,a yeniden dönüştedir.

Evren.

Ha evet evet, yaşamsallaştırın da ganimetleri toplayıp birinden alıp birine verin. Kuran'a dönüşün karanlığa dönüş olduğunu ne zaman anlayacak bu millet acaba! Kuran, sanki sadece sevgi, merhamet, hoşgörü kitabıymış gibi algılanıyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

.

.

.

Ya arkadaşlar size göre basit olacak ama benim anlamadığım olayda ...diyerbekiri(Diyarbakır'ı)Filistin ile,lübnan ile ırak ile, vietnam ile bağdat ile karşılaştırmasını anlamadım!

Acaba başka niyetlemi benzetme yapıldı yoksa öylesine içinden geldiği gibi bilinç atınımı yazdı bu arkadaş...

Bu benzetmeden Diyarbakıra zulüm yapılıyor anlatılmak istenilmektedir Varmı başka bir açıklaması?

Yakıyorum şimdi bedenimi bir meşale gibi... Bu cümlede ise canlı bombaların haklılığını masumiyetini anlatıyor sanki....yoksa çokmu aartıyorum?:=) ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

.

.

.

Ben Diyarbekir?im, Filistin?im, Lübnan?ım, Irak?ım; ben Vietnam?ım, Bolivya?yım? Bağdat?ım ben... ben bir çocuğum... Yakıyorum şimdi bedenimi bir meşale gibi...

Şimdi söylenecek en güzel sözü söyledin DELİ GÜL;son günlerde okuduğum en güzel yazılardan biriydi!

Bir çocuğa önce konuşmayı öğretirsiniz, sonra da susmayı; (Prochnow)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

.

.

.

Sahane bir siir ama kin kokuyor,düsmanlik saciyor.

Ve bu siirin hangi anlamda yazildigi ise siirin bütün güzelligini yok ediyor.

Böyle siirlerlemi cocukalrimizi cocuklarinizi büyüytüyor ve gözlerinin icini öpüyorsunuz,siz o cocuklarin gözlerini öpmüyor onlara kin tohumlari ekiyorsunuz kulaklarina.FilistimIrak,Bolivya,Lübnan evet buralarda sizinle beraberim ama Diyarbakirda sizinkle olamam.Cünkü Diyarbakirda cocuklara ölümü sizler veriyorsunuz.Patlattiginiz bombalarla.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yazı çocukların mağduriyetini anlatıyor öylemi?

araya serpiştirilen ideolojik sözler..bol acılı kelimeler yanında iyi gidiyor..

ee bide çocuk masumiyetini kattık mı..oldu bu iş!

Sevgili frozen sizin olaylara yaklaşım tarzınız çok güzel..anlayana sivri sinek saz misali..

teşekkürler.. :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ha evet evet, yaşamsallaştırın da ganimetleri toplayıp birinden alıp birine verin. Kuran'a dönüşün karanlığa dönüş olduğunu ne zaman anlayacak bu millet acaba! Kuran, sanki sadece sevgi, merhamet, hoşgörü kitabıymış gibi algılanıyor.

[059.007] [DI] Allah'ın, fethedilen memleketler halkının mallarından Peygamberine verdikleri; Allah, Peygamber, yakınlar, yetimler, yoksullar ve yolda kalmışlar içindir; ta ki içinizdeki zenginler arasında elden ele dolaşan bir devlet olmasın. Peygamber size ne verirse onu alın, sizi neden menederse ondan geri durun; Allah'tan sakının, doğrusu Allah'ın cezalandırması çetindir.

1.yetimler.

2.yoksullar.

3.yolda kalmışlar ,

asker ailelerine dahi bankada toplanan paranın durumu ortada iken,

Kuranın yaptığı bu taksimatı beğenmeyenleri,

tekrar kurandaki gerçeklere çağırıyorum,

Kurana ister muhammedin uydurması deyin, isterseniz eskilerin masalları deyin,

Beni hicmi hıç ilgilendirmiyor,

kuran yaşam kitabımdır, yaşamaya devam edeceğim,

bazıları kuranı uydurma hikayeler olarak görsede,

kuran müminlerin yaşam kitabidir.

selam, kuranı özümseyenlere,

selam, ezilen yetim çocuklara,

selam, yoksullara,

selam yolda kalmışlara,

selam yetimlere, ve dullara.

selam,

Allah için can verenlere.

Evren.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aslında bu yazıya bir anlamda katıldığımı söyleyebilirim.Çünkü kin ,savaş ,şiddet ve nefret tohumlarının ekildiği ortamlarda çocuk olmak ve bunlarla büyümek ve yaşamak zorunda olmak oldukça kötü.Ama buraya aktarılan yazının tamamen bu durumu yansıttığını söylemek mümkün değil gibi görünüyor.Aslında ajitasyonun süslenip püslenmiş şekli de denebilir.İstanbul da ,yakın çevremde yaşayan doğulu ailelerin küçüçük çocuklarının ağzında "oley bugün şu kadar Türk askeri geberttik "şeklindeki söylemlerini duyunca ,bu ortamı yaşamayan çocukların bile kin ve nefret tohumları ekilerek büyütüldüğü ortaya çıkıyor.

Bu biraz ermeni diasporasının yaptığı şeylerle de uyuşuyor.Çünkü her doğan çocuk ,doğumundan itibaren Türk düşmanlığı ile doldurularak büyütülüyor.Aksi takdirde ermeni diasporasının hışmına uğramamak mümkün değil.Bu da onun gibi bir şey.Küçücük çocukları kin ve nefret tohumları ile yetiştirmek.

Elimi vicdanıma koyarak şunu söyleyebilirim ki; arada çıkan şovenist yaklaşımları saymazsak o "********* Türk askeri" nin aileleri ,kürt komşuları ile halen hiç bir şey olmamış gibi yaşamlarını yanyana sürdürebiliyor.Asıl kınadıkları da sadece TERÖR

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aslında bu yazıya bir anlamda katıldığımı söyleyebilirim.Çünkü kin ,savaş ,şiddet ve nefret tohumlarının ekildiği ortamlarda çocuk olmak ve bunlarla büyümek ve yaşamak zorunda olmak oldukça kötü.Ama buraya aktarılan yazının tamamen bu durumu yansıttığını söylemek mümkün değil gibi görünüyor.Aslında ajitasyonun süslenip püslenmiş şekli de denebilir.İstanbul da ,yakın çevremde yaşayan doğulu ailelerin küçüçük çocuklarının ağzında "oley bugün şu kadar Türk askeri geberttik "şeklindeki söylemlerini duyunca ,bu ortamı yaşamayan çocukların bile kin ve nefret tohumları ekilerek büyütüldüğü ortaya çıkıyor.

Bu biraz ermeni diasporasının yaptığı şeylerle de uyuşuyor.Çünkü her doğan çocuk ,doğumundan itibaren Türk düşmanlığı ile doldurularak büyütülüyor.Aksi takdirde ermeni diasporasının hışmına uğramamak mümkün değil.Bu da onun gibi bir şey.Küçücük çocukları kin ve nefret tohumları ile yetiştirmek.

Elimi vicdanıma koyarak şunu söyleyebilirim ki; arada çıkan şovenist yaklaşımları saymazsak o "********* Türk askeri" nin aileleri ,kürt komşuları ile halen hiç bir şey olmamış gibi yaşamlarını yanyana sürdürebiliyor.Asıl kınadıkları da sadece TERÖR

Sayın Gelincik niye aramızda sorun olsun ki;Türk askeri öldü diye sevinen zihniyet ile şovenizmin ne farkı var ki...Bu ülkede öylesine oyunlar oynanıyor ki...Ölen Türk,kürt halkı;ölen bizleriz!Yağını sürenler ise...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

>Türkiyenin kaybolan

>nesli....

>SOKAK ÇOCUĞU

>Sayfa no YOK

>Cilt no YOK

>Hane no YOK

>Ana adı?

>Ben sokak çocuğuyum abi

>hani şu uçurtması asılı kalan çocuk varya,

>bilyelerini rüyalarında unutan çocuk,

>ve oyuncaklarını masal kahramanlarına kaptıran çocuk

>o benim işte , o benim abi

>sahi, bir annem olmalıydı değilmi?

>ben dudaklarımda sokakları besteliyorum oysa

>sahi abi, tadı nasıldı anne sütünün?

>anneler nasıl okşar çocuklarını

>anne kokusu nasıldır kimbilir?

>ana ha?

>bir anne çizebilirmisin benim için

>karanlığın kar soğuğu parmak uçlarına bir anne

>unutulmuş çocukların ürkek avuçlarına bir anne

>ve yanına beni eklermisini abi?

>tıpkı sulu boya resimlerdeki gibi

>sımsıcak...

>Sahi abi, senin gözlerni kesmiyor değilmi

>bir köprünün soğuk giergin ve karanlık bedeni

>sahi sen hiç seyrettinmi ay dedeyi bir köprünün altından?

>üşüdünmü abi kayan bir yıldıza bakarken?

>abi sen, abi sen? boşver...

>gel boyat istersen ayakkabılarını

>ben, aha şu ayakkabıların bağcıklarından asılıyırom yaşama

>gel boyat ayakkabılarını

>boyat da resmi çıksın

>dostun, düşmanın tüm kaldırımlara

>sayfa no yok

>cilt no yok

>hane no yok

>yokların varlığında tam göbek bağından yakalandınmı hiç yalnızlığa?

>sahi bir de birde babam olmalıydı değilmi?

>baba?

>beni döveecek bir babam bile yok biliyormusun?

>nasırlı ellerinde şefkat arayacağım bir insan

>kim bilir bayramda neler alır babalar çocuklarına

>unutmuşum !!

>Bayramlarınızda vardı sizin öyle değilmi

>arefeleriniz...

>bayramlarda temize çekilen dostluklar vardı sonra

>oysa ben kırık dökük ıslıklar ısmarlıyorum

>güneşe ve mehtaba...

>yankısız, benstelenmemiş ve bestelenmeyecek

>serseri ıslıklar...

>bir babam olsaydı belki yeterdi

>çocuk olurdum eskisi gibi

>şımarırdım öylesine

>boşver abi, kimin neyine bayram

>kimin neyine hediye, baba kimin neyine abi

>sahi senin düşlerin vardır

>söylesene, göremedğini rüyanın düşünü kurarmısın

>ahmet, bir düş görmüş geçenlerde

>yorgun ve geç gelen bir geccede

>utanırken anlattı, anlatırken utandı

>bir ip bağlamış gök kuşağına

>"bak ana uçurtmamı gördünmü

>ya uçurtmamın gölgesinde bilye oynayan çocukları?"

>ahmetin düşü işte...

>bana düşlerini kiralarmısın abi

>bedava boyarım ayakkabılarını

>bana düşlerini, düşlerini abi

>boşver..

>bak iyi parlayacak bu ayakkıbılar

>en parlak ayakkabılarınla yürüyeceksin yaşama

>sen düşünme, sokaklar düşünsün beni

>gazete manşetleri, 3. sayfa haberleri düşünsün

>isimsiz bir damla gözyaşı düşünsün

>sen beni düşünme, düşünme be abi

>nasıl olsa ben olmayan ayakkabılarımın sıcaklığıyla

>basıyorum tüm kaldırımlara...

>olmasa da annesi babaası sokakların

>sokak çocuğuyum işte

>ben sokak çocuğuyum

>kazanılmadan kaybedilmiş bir geleceğin herhangi bir yerinde

>ben sokak çocuğuyum abi

>hani şu uçurtması gökyüzünde asılı kalan

>oyuncaklarını masal kahramanlarına çaldıran çocuk var ya

>işte o benim

>o benim abi

>o benim....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siyasi yaklasmissiniz demis birisi,ya acik acik siyasi bir siir yazilmis,nasil yaklasacaktik yoksa ha evet Diyarbakirda cocuklar katlediliyor haklisiniz diyerek PKK nin yolundanmi gidecektik.Mademki böyle duygusal siirleri seviyorsunuz o zaman PKK nin katlettigi bebeler icinde birer siir yazinda sizin gercekten cocuksever oldugunuza inanalim.Ama yazamazsiniz cünkü PKK Kürdistan icin katlediyor degilmi??

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siyasi yaklasmissiniz demis birisi,ya acik acik siyasi bir siir yazilmis,nasil yaklasacaktik yoksa ha evet Diyarbakirda cocuklar katlediliyor haklisiniz diyerek PKK nin yolundanmi gidecektik.Mademki böyle duygusal siirleri seviyorsunuz o zaman PKK nin katlettigi bebeler icinde birer siir yazinda sizin gercekten cocuksever oldugunuza inanalim.Ama yazamazsiniz cünkü PKK Kürdistan icin katlediyor degilmi??

saygilarla

Ha evet ben öyle demiştim. :D Arkasındayım sözümün!Yok bence PKK da ne için katlettiğini bilmiyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.