Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Tesettürlü Barbie’ler okul yolunda

marti_name

Önerilen İletiler

barbiemermaidiaelinamw9.jpg görüyor aynisini 2222222rf1.jpg yapmak istiyor

görüyor barbiekopfep7.jpg kendisinde uyguluyor j418201hl0.jpg

bunlar sadece birkac örnek benim suan bulabildigim..."tesettürlü Barbie`ler" Ne var bu Barbieler`de.... Sorun ne oluyor ... diyen arkadasimiz, umarimki anlamisdir sorun ne oldugunu...

Kacinci yüz yillda yasiyoruz...? Amac ilerlemekmi, yoksa gerilemekmi...?

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 79
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Oyuncak bebeklerin bile giyimine karışan ve bikinili bebekleri tehdit unsuru gören zihniyetten daha başka bir davranış beklenemez ki!

Küçük çocuklara örtüyü sevdirmek amaçlı mı yoksa tüm din tüccarlarının da ilkesi olan "inancı sömür, parayı götür" doğrultusunda hazırlanmış bir şey mi? Düşündürücü ama bir o kadar da komik. Bikinili bebeklere aynı tepki neden gösterilmiyor diyenler de olmuş, adı üstünde oyuncak bebek, yoksa onunda mı bikini giymesi günah?

İnsanların inançlarını samimiyetle yaşadığı ve hoşgörünün kuşattığı bir dünya ne kadar da uzak. Para ve iktidar hırsı bütün kutsalları kuşattı mı?

Bu amaçla yapılan yaygaraların hepsinin inananların sırtından para kazanmak olduğunu biliyoruz ama ya bilmeyenler???

Selamlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

irticacı amcalarında,liberal amcalarında derdi aynı para...

asıl korkutan kapitalist düzendir.İşte görüldüğü bu amcalarda onların çarkında şaşırmış para kazanmak için başörtüsü örtüyolar barbilere

------------------------------------

Arkadaşım sana yürekten katılıyorum.Kimin çıkarı nerdeyse onunatına biniyorlarDün başka söyleyenler bugün çıkarı gerektirdiği için tam karşı görüşü savunabiliyorlar.Bunlar bir çeyrek için bunlara çanak tutan adamlar yarın karşı taraf yarım altın verse kimbilir neler yapacaklar.

Bu söylediklerimle tam uyuşur mu bilemem ama Hz.Muhammedin bir hadisi var.Derki bir insanın namazı ve orucu seni yanıtmasın.İnsanlar hakkında karar vermek istiyorsan eğer büyük ve küçük menfaatler karşısında aldığı tavra bak.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu olayı dini fanatizm olarak görmemek lazım. Sadece, din duyguları mantığına baskın gelen insanlara satış yapmak için yola çıkan fakat ucu çok tehlikeli yerlere gidebilecek bir pazarlama metodu. Dini paraya alet etmeye çalışıyorlar. Bence toplumda her kesimden insanın düşünceli, ölçülü ve duyarlı davranması gerekiyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çocukların üzerinden çekin elinizi

Şeker bir kız çocuğu krem reklamında. Bir başkasının çantasında 'Tesettürlü Barbie...' Küçükler, ebeveynlerinin hayat tarzının minik modelleri ve ideoloji savaşının çocuk generalleri olarak sahneye sürülüyorlar

Çocuklar arası bir film yarışması...

Okula başlama çağında bir kızın filmi...

Şeker mi şeker kız, çok bilmiş tavırlarla, 4 yaşındaki "dünyalar güzeli" kardeşiyle röportaj yapıyor:

"- Yüzünün nemlenmesi için hangi kremi tercih ediyorsun?

"- Cildinin bakımlı ve güzel kalmasını neye borçlusun?"

Ufaklık, tombul parmağını elindeki krem kutusuna saplayarak cilt bakımının ve krem korumasının önemini anlatıyor.

Sonra da 26 kilo kalmasının sırlarını veriyor.

Yarının karşıtlıklarıAynı şehirde bir başka evde, bir başka kız okul çantasını hazırlıyor. Çantanın kapağında başı siyah örtüyle kapanmış bir bebek resmi var:

"Tesettürlü Barbie" bu...

Güzellik endüstrisinin küçük ikonası, renkli gözleri, makyajlı yüzüyle bu topraklarda örtünüp çantalara kapak oldu da okula başlıyor bugün...

Çin malı, İran temalı bu bebeği neyle açıklamalı:

Küreselleşmenin kendine İslam dünyasında yeni pazarlar aramasıyla mı?

Yoksa İslam dünyasının popüler kültürün tüketim tezgâhlarına yanaşmasıyla mı?

Bunu başka bir yazıya bırakıp bugün okul yoluna koyulan bu iki kız çocuğuna bakmak istiyorum ben:

Birinin elinde güzellik kremi var, diğerinin çantasında çarşaflı bir bebek resmi...

Birbirlerinden giderek uzaklaşan bu çocuklar, yarının potansiyel karşıtlıklarını tohumluyorlar.

Kadın ve erkek, bebek yaştan uzaklaştırılıyor birbirinden...

Anneler, kızlarını erkeksiz plajlardan denize sokuyor.

Babalar oğullarını kızsız okullara yolluyor.

Tavsiye ders kitaplarında Pinokyo hidayete eriyor, Heidi secdeye geliyor.

Medeniyetler daha kundakta çatışmaya başlıyor.

Mütedeyyin kitlelerin kaygısı anlaşılmaz değil:

Çocuk ***** sitelerinde 2 yaşında bebeklerin teşhir edildiğini,

bu sitelere en itibarlı isimlerin bilgisayarından girildiğini,

liseli kızların "kusarak zayıflama"yı talim ettiğini,

ekranda manken yarışması adı altında 15'lik lolita modellere "Göğüslerin düşük, manken olmak istiyorsan, onları hallettirmen lazım" denildiğini gördükçe "Kızım büyüyüp böyle mi olacak?" deyip daha bebek yaştan başını bağlıyorlar.

Ağustos sonu Anadolu'yu bir dolaşın da camilerdeki mezuniyet törenlerini görün.

Takkeli oğlanlar, örtülü kızlar, yaz boyu 5 gün süren Kuran kurslarından sertifika almalarını ilahiler okuyarak kutluyorlar. "Camiler arası dini bilgiler yarışması"nda derece alan öğrencilere İslam eserleri hediye ediliyor.

Bir başka mekânda, 4 yaşında bir kız çocuğu ezbere okuduğu İstiklal Marşı'nın "Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var" mısraına gelince ağlamaya başlıyor. Salondaki ihtiyarlarla bir olup gözyaşına gark oluyorlar.

İnsanlık ayıbı

Oysa oyun çağında çocuklar bunlar... Göğüsleri düşük mü, imanla mı dolu; bunu idrakten çok uzaklar...

Bu yaşta, ebeveynlerinin hayat tarzının minik modelleri ve bir ideoloji savaşının çocuk generalleri olarak sahneye sürülmeleri insanlık ayıbı...

Daha ergen olmamış bir çocuğu çarşafa sokmak da yüzünü makyajlamak da çocuk haklarına aykırı...

Gelin vazgeçelim bu sevdadan; elimizi çekelim çocuklardan...

(can dündar)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

I

İran ve Mısır’da çok satan ve üzerinde tesettürlü bebek resmi olan okul çantaları Türkiye’de de satılmaya başlandı. Fulla adıyla piyasaya sürülen çantalar, 7 YTL’ye satılıyor ve binlercesinin tükendiği belirtiliyor.

.

.

.

MISIR’DA EN ÇOK SATAN BEBEK FULLA

Fulla bebekler Mısır’da en çok satan oyuncaklar arasında. Üreticileri, piyasaya sürdükleri bu bebeklerin ‘Müslüman değerleri’ taşıdığı için çok sattığını söylüyor. Tesettür içindeki Fulla adlı bebeğin kutusunda bir de pembe seccade bulunuyor. Ülkede Batı’yı temsil eden Barbie bebekleri almak istemeyen aileler, bunun yerine Fulla’yı tercih ediyor.

Iste güzel Türkiyemizin getirildigi getirilmeye calisildigi nokta budur.Bir ülkenin Milli Egitim Bakani birilerinden icazet alirsa bunlarin hepsi cok olagan sayilmalidir.Böyle insanlarin sakalina tesbihine bakarak sakin kanmayin bunlar münafiktan dahada tehlikelidirler.

Bırakın herkes istediği kıyafeti giysin, istediği markayı kullansın, İSTEDİĞİ ÇANTAYI ALSIN :excl: Sizene. Beğenmediyseniz siz kendi çocuklarınıza almazsınız, olur biter. İNSANLARIN İSTEDİĞİ ÇANTAYI ALABİLECEK KADAR ÖZGÜRLÜĞÜ YOK MU BU ÜLKEDE :angry:

Ya kardesim tutturmussunuz bir özgürlük özgürlük diye,nedir özgürlük anlatrimisin bana belki biz yanlis biliyoruz özgürlügün nasil oldugunu.Birseyleri savunacaksaniz acikca savunun özürlük falan gibi dolayli ve tartismali yollarla degil.dik durun ki herkes sizi alkislayabilsin,kacak güresmeyin.

hay allahım sen aklımı koru.Ne diyebilirim bilemiyorum.Bunlar kafayı iyice sıyırdılar artık.

Sevgili Gelincik,bunlar insanlari provake etmeye calisiyor ve bakin yine müslümanliga dil uzatiyorlar diye yaygara koparma firsati ariyorlar.bunlarin metodlari böyle,sakin ve sogukkanli olmamiz gerekiyor,bunlar zaten siyirmamis olsalardi Ismailaga camiinde o kanli olaylar yasanmazdi,sadece sunu diyeiliriz,bu sahte müslümanlarin serrinden Allah gercek müslümanlari korusun.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ya Allah'ım öyle şey olurmu ya? Yani barbie dediğin nedir zaten :P

Oyuncak değil mi bu?

Çocuklar arasında şöyle bir konuşma mı geçecek yani ?

Aaa senin barbien açık, yok senin barbien kapalı...

Onların umrunda mı ki bunlar...

Sadece tepki alıyorlar bunu yaparak. Ben başka birşey demiyorum...

Zaten herkes barbili çanta alacak diye bir zorunluluk yok..

İstemiyorlarsa almazlar. Kapalı barbie :huh: Sırf ........

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ya Allah'ım öyle şey olurmu ya? Yani barbie dediğin nedir zaten :P

Oyuncak değil mi bu?

Çocuklar arasında şöyle bir konuşma mı geçecek yani ?

Aaa senin barbien açık, yok senin barbien kapalı...

Onların umrunda mı ki bunlar...

Sadece tepki alıyorlar bunu yaparak. Ben başka birşey demiyorum...

Zaten herkes barbili çanta alacak diye bir zorunluluk yok..

İstemiyorlarsa almazlar. Kapalı barbie :huh: Sırf ........

aynen katılıyorum...

kapalı barbilere kızanlara sesleniyorum: eğer bu kadar çocuk gelişimi ile ilgileniyordunuzda neden oyuncak silahlardan bahsetmediniz eğer barbilere bakıp kapanan varsa kücüklüğünde silahlara bakan birçok insanın şimdi katil olması gerekmezmiydi...

bende kücükken oyuncak tabancayla oynadım ama şimdi silahımmı var? hayır yok ilgide duymuyorum kaçınız kücükken oynadığı oyuncakların şimdi gerceğine sahipsinizki?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yoo ben de kızıyorum çünkü eğer açık saçlı barbie yi namus meselesi yapıyorlarsa almasınlar canım .....

Barbie yi kapatmak da ne oluyo :lol:

o oyuncak sadece

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

aynen katılıyorum...

kapalı barbilere kızanlara sesleniyorum: eğer bu kadar çocuk gelişimi ile ilgileniyordunuzda neden oyuncak silahlardan bahsetmediniz eğer barbilere bakıp kapanan varsa kücüklüğünde silahlara bakan birçok insanın şimdi katil olması gerekmezmiydi...

bende kücükken oyuncak tabancayla oynadım ama şimdi silahımmı var? hayır yok ilgide duymuyorum kaçınız kücükken oynadığı oyuncakların şimdi gerceğine sahipsinizki?

Oyuncak silahla oynayan çocukların hemen hepsinin katil olması beklenemez tabiki ama en azından psikolojik ve ailevi sorunları olanların bundan etkilenebileceği gerçeğide var. Psikologlar oyuncak seçiminin çok önemli olduğunu vurguluyorlar. Çocuk hayal gücü ile oynar, oynadığı eşyasını gerçek olarak algılar ve hayal gücü ile onu gelecekte kullanmayı düşünür.

Başörtülü barbielerin yapılış amacı belli bir açıdan para kazanıyorlar ve bir açıdan çocukların zihnini hayal gücünü kullanıyorlar onlar yarın büyüyecek ve tesettür sektörünün birer müşterisi olacaklar. Yani geleceğin pazarlamasını yapıyor bu oyuncakları yapanlar.

Başörtülü bebekleri satın alacak aileler bellidir. Bu konuyu destekleyenler satın alır.

Selamlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Oyuncak silahla oynayan çocukların hemen hepsinin katil olması beklenemez tabiki ama en azından psikolojik ve ailevi sorunları olanların bundan etkilenebileceği gerçeğide var. Psikologlar oyuncak seçiminin çok önemli olduğunu vurguluyorlar. Çocuk hayal gücü ile oynar, oynadığı eşyasını gerçek olarak algılar ve hayal gücü ile onu gelecekte kullanmayı düşünür.

Başörtülü barbielerin yapılış amacı belli bir açıdan para kazanıyorlar ve bir açıdan çocukların zihnini hayal gücünü kullanıyorlar onlar yarın büyüyecek ve tesettür sektörünün birer müşterisi olacaklar. Yani geleceğin pazarlamasını yapıyor bu oyuncakları yapanlar.

Başörtülü bebekleri satın alacak aileler bellidir. Bu konuyu destekleyenler satın alır.

Selamlar

Sayın sardunyam. O ailelerin çocuklarına o oyuncakları almasalar bile, onların çocukları türban'la yetişecektir. Yalnız bu oyuncakları almalarındaki sebep,çevredeki çocuklarıda o yöne çekmektir. Kendileri zaten öylede,amaç çevreyi etkilemek.Bundan daha iyi reklam olabilirmi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın sardunyam. O ailelerin çocuklarına o oyuncakları almasalar bile, onların çocukları türban'la yetişecektir. Yalnız bu oyuncakları almalarındaki sebep,çevredeki çocuklarıda o yöne çekmektir. Kendileri zaten öylede,amaç çevreyi etkilemek.Bundan daha iyi reklam olabilirmi?

Haklısınız sayın Seyrekler.

Ben bu konuya şu açıdan bakmak istedim bu oyuncakları alanlar o sektöre para kazandırmak isteyenlerdir yani geleceğe kendi düşünceleri doğrultusunda yatırım yapanlar yani. Ancak sizin söylediğinizde doğru, yakın çevrelerini etkilemekte var bunun içinde.

Selamlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Haklısınız sayın Seyrekler.

Ben bu konuya şu açıdan bakmak istedim bu oyuncakları alanlar o sektöre para kazandırmak isteyenlerdir yani geleceğe kendi düşünceleri doğrultusunda yatırım yapanlar yani. Ancak sizin söylediğinizde doğru, yakın çevrelerini etkilemekte var bunun içinde.

Selamlar

şimdi mayolu barbileri alanları ve satanları zeki triko gibi şirketlermi desteklemektedir. herkes istedigi gibi oyuncagını alırda oynarda. yok arkadaşlarını bu yöne çekmekmiş amaç, gülerim ancak bunlara..

buna öküzün altında buzağı aramak derler..

çocuk sonucta barbilide büyür barbisizde ailesine bakarak %80-90 yolunu çizer..

benim kücükken oyuncak silahla oynayıp şuan silahsız oldugum gibi...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

son yıllarda oyuncak dünyasını alt üst eden barbi bebeklerin burda da reklamımı yapılıyor nedir anlamadım hani derler ya reklamın iyisi kötüsü olmaz :D ülkemde ki bütün sorunlar bitti şimdi oyuncakların dizaynını tartışır olduk ne mutlu bize....

Burda oyuncak dizaynı mı tartışılıyor yoksa insanların inançlarının, dinin paraya alet ediliyor olması mı?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"...Kimi yerlede kadınlar görüyorum ki, başına bir bez, ya da bir peştemal ya da benzer bir şeyler atarak yüzünü, gözünü gizler ve yanından geçen erkeklere karşı ya arkasını çevirir, ya da yere oturarak yumulur. Bu durumun anlamı, gösterdiği nedir?

Efendiler uygar bir ulus anası, ulus kızı bu şaşırtıcı biçime, bu vahşi duruma girer mi? Bu durum ulusu çok gülünç gösteren bir görünüştür. Hemen düzeltilmesi gerekir."

M.Kemal Atatürk

Cünkü o kadin ta cocukklugundan, önce ana baba dayagi ile sonra kocasinin dayagi ile kendini hickimseye göstermesin diye sartlandirilmis ve hatta tehdit edilmistir.Müslümanlikta degil ama bize ögretilen müslümanlikta,müslümanlik erkek dinidir yani,erkek herkese bakabilir,erkek zina yapabilir,erkek es degistirebilir birkac es alabilir,bu erkegi erkek yapan özelliklerdendir,müslüman erkek vurdumu kadini dört döndürür,müslüman erkek eve gelince ayak suyu ve havlusu hazir olmali ve esi onun ayaklarini yikayabilmek icin can atmalidir.Bizim müslüman erkeklerimizin müslümanligi önce kadinlarini ambalajlamak sonra baskalarinin kadinlarini dikizlemekten gecer.ciplaklik günah der ama deniz kiyisina ambalajlanmis esi ile gittiginde gözleri fildir fildir mayolu kadinlarda gezinir,nede olsa erkektir,arada bide esine gözatarak onun baska erkeklere bakmamasini ima etmeyide ihmal etmezler.Siz Barbiden bahsediyorsunuz,bizim müslümanlar icin Barbi bile puttur,putlugunu zararsiz hale getirmek icin ona carsaf giydirmek farzdir.anlasin Barbi bebek müslümanligin nasil oldugunu.

Uygarlik, bizim müslümanlar icin yabanci bir kelimedir,anlamsiz bir sözcüktür.manasi anlasilmayan sözcüklerin bizim müslümanlarin lügatinde yeri olamaz!!Bizim müslümanlar Islamiyeti,hocalardan ögrenmislerdir öle din alimi,prof. gibi kafirlerin üniversitelerinden yetismis kisiler dini hocalar kadar bilebilirlermi,hele birde cumhuriyete Laiklige karsi iseler o hocalarin ayaklarina kadar heryerleri öpülmeye layiktir,bunu bizim müslümanlarin malum bir bölümü aynen uygulamaktadirlar.Bakiniz bazi tarikat gazete ve televizyon kanallarina bana hak vereceksiniz.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ya kardesim tutturmussunuz bir özgürlük özgürlük diye,nedir özgürlük anlatrimisin bana belki biz yanlis biliyoruz özgürlügün nasil oldugunu.Birseyleri savunacaksaniz acikca savunun özürlük falan gibi dolayli ve tartismali yollarla degil.dik durun ki herkes sizi alkislayabilsin,kacak güresmeyin.

Gayet açık konuşuyorum. Yok eğer siz anlayamadıysanız daha basit bir şekilde dile getireyim anlatmak istediklerimi.

"Yok açık barbi şöyle yok kapalısı böyle","açık barbi mi alınsın kapalı barbi mı?" şu tartışmanın saçmalığına bakın.

İsteyen açığını alır isteyen kapalısını isteyende her ikisini birden. KİMENE YAHU :excl:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

anarshist

Ziyaretçi

--------------------------------------------------------------------------------

geçen gün otobüse bindim koridor tarafına oturdum koltukta yan tarafa iki türbanlı bayan oturdu abileriydi herhalde birisi onları bıraktı oraya... akabinde otobüs hareket etti bir süre sonra bayanlardan birsi üstündekileri çıkarmaya başladı ortaya öyle bir bayan çıktı ki sanki o gitti başkası oraya geldi mini etek ipaskılı falan makyaj zaten bi ton! benim ablam açık ama o öyle şeyler giymez...

bu ne perhiz bu ne lahana turşusu???

ALINTIDIR

Bu yazıyı başka bir forumdan,ilgimi çektiği için alıntı yaptım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İran ve Mısır’da çok satan ve üzerinde tesettürlü bebek resmi olan okul çantaları Türkiye’de de satılmaya başlandı. Fulla adıyla piyasaya sürülen çantalar, 7 YTL’ye satılıyor ve binlercesinin tükendiği belirtiliyor.

.

.

.

MISIR’DA EN ÇOK SATAN BEBEK FULLA

Fulla bebekler Mısır’da en çok satan oyuncaklar arasında. Üreticileri, piyasaya sürdükleri bu bebeklerin ‘Müslüman değerleri’ taşıdığı için çok sattığını söylüyor. Tesettür içindeki Fulla adlı bebeğin kutusunda bir de pembe seccade bulunuyor. Ülkede Batı’yı temsil eden Barbie bebekleri almak istemeyen aileler, bunun yerine Fulla’yı tercih ediyor.

sadece gülüyorum. :D ağlanacak halimize sadece gülüyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

forumdakileri gelinciğe şikayet etmişsin bunu pm den rapor halinde sunsaydın daha bi hoş olurdu.

Ayrıca barbiler bikini ile satıldığında bu kadar kargaşa cıkmazken, aksi durumda bu kadar olay oluyor anlamıyorum. özgür ülke denilen türkiye burası. eğer çantalarda haç, 6 ok, devrimci, orak cekiç türü figürler olsaydı yine medya ve bu forumda aynı konu tartışmaya açılırmıydı merak ediyorum.

özgürlük isteğe bağlı değildir hesaplara uyarsa özgür türkiye uymazsa burası müslüman ülke bu nasıl iş demek ne derece doğru merak konusu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.