Meksika’nın hava kirliliğine karşı “Darısı Başımıza!” dedirtecek muhteşem adımı! - Çevre Bilimi - Ekoloji - Tartışma ve Paylaşımların Merkezi - Türkçe Forum - Turkish Forum / Board / Blog
Zıplanacak içerik
  • Üye Ol
diselusuji

Meksika’nın hava kirliliğine karşı “Darısı Başımıza!” dedirtecek muhteşem adımı!

Önerilen İletiler

otoyolun_sutunlarinda_bitkiler.jpg

Meksika, kirli havasına çözüm için güzel bir yol buldu. Meksika şehrinin en yoğun otoyolunun sütunları, 55 741 metrekareden fazla dikey bahçeye dönüştürülüyor. Via Verde, kentin hava kalitesini ve estetiğini geliştirmek için, Mexico City’nin yüksek otoyolunun 1000’den fazla beton sütununu dönüştüren bir projedir.

Yeni proje her yıl 25.000’den fazla insan için oksijen üretecek. Bunun yanında 27.000 tondan fazla zararlı gazı da emecek ve 5.5 tondan fazla toz yakalayacak.  Ayrıca, tüm bu 500.000 bitkiyi canlı tutmak için yağmur suyundan yararlanılacak.

Geri dönüştürülmüş plastik de kullanılan projede, bitkiler özel geliştirilen bir keçe teknolojisi ile toprakta büyümeye gereksinim duymuyor. Bu keçe, plastik şişelerden yapılmakta ve toprakla aynı yoğunluğa sahip.  Sadece çevre için iyi değil, aynı zamanda doğa ile insan teması, yolculuk yaparken stresi de azalmakta.

Dünyanın dört bir yanındaki hava kirliliği sorunlarını azaltmak için yapılan ilk projelerden biri olacak. Çünkü Mexico City, 22 milyon insanın hareket ettiği stresli bir şehir.

Bu iletiyi paylaş


İletiye ulaşan sekme (kopyala)
Diğer sitelerde paylaş

İletiniz moderatör kontrolünden geçtikten sonra sitede gösterilmeye başlanacaktır. Eğer buna maruz kalmak istemiyorsanız lütfen hemen bir ÜYE OLUNUZ.

Misafir
İletinizi misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer üye iseniz lütfen GİRİP YAPARAK gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.