Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Açıktan Üniversite Nasıl Okunur

cenksever71

Önerilen İletiler

Açıköğretim okumak isteyenler için güzel bir yazı buldum işinize yarayabilir.

Açıktan üniversite nasıl okunur yani açıköğretim nasıl okunur sorusunu soran milyonlarca kişi vardır umarım. YÖK 2012 yılında aldığı bir kararla Anadolu Üniversitesi, İstanbul ve Atatürk Üniversitelerinde öğrenim imkanı veren bölümlerde bir sınırlama olmaksızın öğrenciler lisans ya da önlisans programlarına kayıt yaptırabilirler.

aciktan-universite-nasil-okunur-1.jpg

1. TYT – YKS sınavına başvurun ve sınava girin.

Aciktan üniversite okumak için ilk aşama olan sınavlara başvurun ve sınavlara girin.

• Eğer ki 2 yıllık yani önlisans bir bölüm okuyacaksınız yanlızca TYT sınavına başvurarak girin. (En az 150 baraj puanı)
  • 4 yıllık yani lisans bölümlerine girmek istiyorsanız TYT + YKS sınavlarına başvurarak sınava girin. (En az 180 baraj puanı)

aciktan-universite-nasil-okunur-2.jpg

1. Sınav sonuçlarınızı kontrol ederek tercih yapın.

ÖSYM tarafından https://sonuc.osym.gov.tr adresinde yer alan sınav sonuçlarınıza göre tercihinizi yapın.

aciktan-universite-nasil-okunur-3.jpg

1. Herhangi bir açıköğretim bölümüne yerleştikten sonra kayıt yaptırın.

Açıköğretim kayıt tarihleri arasında bulunduğunuz ildeki açıköğretim bürosuna giderek ya da internet üzerinden açıköğretim kaydınızı yapın.

•  İlgili bankalara harç ücretinizi yatırın.

aciktan-universite-nasil-okunur-4.jpg

1. Üniversiteden cep telefonunuza mesaj gelmesini bekleyin.

Kayıt işlemini tamamladıktan sonra okulların açılmasına kısa bir süre kala cep telefonunuza gelen mesaj ile açıköğretim büronuzdan kitap ve öğrenci kimliğinizi alabilirsiniz.

• Tebrikler artık tamamen açıktan üniversite okuyan yani bir açıköğretim öğrencisi oldunuz.

Kaynak: nasıList

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...
  • 5 ay sonra...
Tarih 08.08.2018 at 11:35 , Misafir Cnn dedi:

Ben acıktan okumak istiyorum bunun icin sınavlara tercih ettigim ünv giricem yada yaşadıgim ilde sınavlara girebilir miyim

HANGİ BÖLÜM VE HANGİ ÜNİVERSİTEDE AÇIKÖĞRETİM OKUMAK İSTİYORSUNUZ İSTANBUL ANADOLU ATATÜRK KARARINIZI VERİN.

https://www.ataaof.edu.tr/

http://auzef.istanbul.edu.tr/?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
  • 11 ay sonra...
  • 3 ay sonra...
  • 1 ay sonra...
  • 2 hafta sonra...
  • Admin

Öncelikle bir açık üniversiteye başvuracaksanız aşağıdaki testleri almanız gerekmektedir. 

En Az Lise veya Dengi Okul Mezunu Olanlar İçin Yeni Kayıt

Anadolu Üniversitesinin Merkezi Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin programlarına Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile öğrenci kabul edilmektedir.

Buna göre;

• Önlisans programlarını tercih edebilmek için ilgili Temel Yeterlilik Testi (TYT) puan türünde en az 150 puan almak
  • Lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili Alan Yeterlilik Testi (AYT) puan türünde en az 170 puan almak

gerekmektedir.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sisteminin (ÖSYS) tercih işlemlerinde kontenjan dâhilinde bir önlisans veya lisans programına yerleştirilenler kayıt hakkı kazanmaktadırlar.

ÖSYM’nin www.osym.gov.tr internet adresinden 2020 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) başvuru işlemleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

14 saat önce, Admin dedi:

Öncelikle bir açık üniversiteye başvuracaksanız aşağıdaki testleri almanız gerekmektedir. 

En Az Lise veya Dengi Okul Mezunu Olanlar İçin Yeni Kayıt

Anadolu Üniversitesinin Merkezi Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin programlarına Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile öğrenci kabul edilmektedir.

Buna göre;

• Önlisans programlarını tercih edebilmek için ilgili Temel Yeterlilik Testi (TYT) puan türünde en az 150 puan almak
  • Lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili Alan Yeterlilik Testi (AYT) puan türünde en az 170 puan almak

gerekmektedir.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sisteminin (ÖSYS) tercih işlemlerinde kontenjan dâhilinde bir önlisans veya lisans programına yerleştirilenler kayıt hakkı kazanmaktadırlar.

ÖSYM’nin www.osym.gov.tr internet adresinden 2020 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) başvuru işlemleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Merhaba ben tyt ve ayt sınavlarına girdim ve barajı geçtim. 

Atatürk üniversitesi açıköğretim bilgisayar programcılığı okumak istiyorum. Ancak anladığım kadarıyla ata aöf zaten bir üniversitede okuyanlara bu hakkı sunuyor çünkü orada 2.üniversite yazıyor. Eğer ben doğru anladıysam şöyle bir şey yapabilr miyim?

+ Önce anadolu üniv aöf herhangi bir bölüme kayıt yaptırsam hemen sonra ata üniv bilgisayar programcılığına kayıt yaptırabilir miyim?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
  • 4 hafta sonra...
  • 2 ay sonra...
  • 1 ay sonra...
  • 2 ay sonra...
Misafir Mert Kesimoğlu

Şuanda özel bir üniversite de 2. Sınıf öğrencisiyim. Ama yaptığım iş gereği gelecekte okuduğum üniversite gereksiz olacak. Yani o bölümü okuyup şuan kazandığım parayı kazanmanın imkanı yok. O yüzden okulu bırakmak yerine açıktan devam etmek istiyorum. Var mı böyle bir imkan.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...
  • 5 hafta sonra...
  • 5 ay sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.