Jump to content
Sign in to follow this  
Admin

Bilim insanları Çikolatanın 2050 yılı sonunda soyunun tükeneceğini düşünüyorlar

Recommended Posts

Bilim insanları Çikolatanın 2050 yılı sonunda soyunun tükeneceğini düşünüyorlar

Çikolataya bayılıyor olabilirsiniz, ancak kendinizi ona veda etmek için hazırlanmaya başlasanız iyi olur: Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi'ndeki bilim insanları, kakao bitkilerinin, iklim değişikliği nedeniyle 2050 yılının erken döneminde soyu tükenmeye başlayacağını öngörmüşlerdir. Ancak ufukta bir küçük umut var: Mars - bu çikolatayı Snickers ve Twix çubuğu gibi davranan şekerleme şirketi - gelecekteki kakao ekinlerini kurtaracak yeni bir yöntemle California Üniversitesi ile birlikte çalışıyor.

8ba219ba51e440fcc454327d2294df2d.jpg

Dünyada çikolatasının büyük kısmı Batı Afrika'dan geliyor -yeraltının yağmur ormanlarında yetişen bitkiler- ancak önümüzdeki 40 yıl boyunca, yükselen sıcaklıklar kakao çiftliklerini dağlara, yetiştirme için uygun olmayan bölgelere veya zaten vahşi hayat koruma alanları olarak saklayacak bölgelere doğru itecektir .

Bununla birlikte, California Üniversitesi Berkeley, Independent'a göre kakao bitkilerinin DNA'sını değiştirmek için CRISPR teknolojisini kullanıyor. Umarım, genetiği değiştirilmiş bitkiler yükselen sıcaklıklardan kurtulabilir ve çiftlikler daha yüksek rakımlara taşınamaz.

NOAA'nın raporunda, iklim değişikliğinin şu anki nesil kakao bitkilerini değil gelecek nesilleri de etkileyeceği belirtiliyor; bu da "adaptasyon zamanı geldi" anlamına geliyor. Fakat görünüm hâlâ berrak görünüyor: NOAA, şu anda yetiştirilen arazinin% 89.5'inin kakao artık 2050 yılına kadar uygun olmayacak. Ajans, kuraklığa karşı dayanıklı ve yağmur ormanlarına ek ağaç dikilen cabruca adı verilen geleneksel bir Brezilyalı yöntemi kullanarak kakao çekirdeği yetiştirmek için daha fazla çaba sarf ederek kakao tohumlarının yetiştiriciliğe özgü ırklarına odaklanmasını öneriyor. Kakaolu ağaçlara gölge sağlamak için tohumların hayatta kalması gereken kritik bir unsur.

176559-004-23C3983A.jpg

İklim değişikliği, insanların yemek yeme şekliyle çok net sonuçlara sahip olacak ve neyse ki bilim insanları önümüzdeki krize uyum sağlamanın yollarını buluyorlar. Bu arada bir dahaki sefere çikolata yiyin, tadını çıkarmak için zaman ayırın.

 

  • Sad 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.