Zıplanacak içerik
  • Üye Ol
Admin

2017'nin En Çok Beğenilen Konsept Arabaları

Önerilen İletiler

2017'nin En Çok Beğenilen Konsept Arabaları

Slide 1 of 99: Auto shows are great venues for consumers to experience the latest new vehicles from multiple manufacturers all under one roof, and perhaps even decide on the spot which wheels are right for them. Although new cars are the business side of the show, concept cars usually grab most of the attention. These one-of-a-kind automobiles emerge from the minds of designers and engineers who have the freedom to create vehicles unfettered by emissions or even safety standards, often without any specific price point in mind. Typically created as showcases for future technology or next-generation styling, concept cars add another level of excitement to an auto show. Take a few moments to feast your eyes on these amazing machines — concept cars from major auto shows around the globe in 2017.

Geleceğe Bakış
Oto şovları, tüketicilerin tek bir çatı altında birden fazla imalatçının en yeni yeni araçlarını deneyimlemeleri ve belki de onlar için doğru tekerlekleri konusunda karar vermeleri için harika yerlerdir. Yeni arabalar şovun iş tarafı olmasına rağmen, konsept otomobiller genellikle dikkatin çoğunu kaparlar. Bu benzersiz otomobiller emisyon ve hatta emniyet standartları ile özgürce araç yaratma özgürlüğüne sahip tasarımcıların ve mühendislerin zihinlerinde, genellikle belirli bir fiyat noktası göz önüne alınmadan ortaya çıkar. Tipik olarak gelecek teknoloji ya da yeni nesil stil için vitrinler olarak yaratılan konsept otomobiller, bir otomatik gösteriye bir başka heyecan katıyorlar. 2017'de dünyadaki büyük otomobil şovlarından konsept otomobilleri - bu inanılmaz makinelerde gözlerinizi şölen için birkaç dakikanızı ayırın.

Bu iletiyi paylaş


İletiye ulaşan sekme (kopyala)
Diğer sitelerde paylaş

Slide 2 of 99: Audi debuted two concept cars at this year’s Frankfurt Motor Show as examples of how the German automaker plans to continue developing autonomous driving. Called the Aicon and Elaine, the names of both concepts include ‘AI’ — artificial intelligence. International Automotive Engineering has adopted a five-level scale to define automated driving: Driver Assistance, Partial Automation, Conditional Automation, High Automation and Full Automation. The Audi Aicon is an example of Level 5 Full Automation, with no steering wheel or pedals — all driver controls are eliminated. Aicon is powered by four electric motors that each drive a wheel with a total output of almost 350 horsepower and 406 lb-ft of torque.

 

Audi Aicon - Frankfurt Motor Show
Audi, Alman otomobil üreticisinin otonom sürüşü nasıl geliştirmeyi planladığına dair örnek olarak, bu yılki Frankfurt Motor Show'da iki konsept otomobil piyasaya sürdü. Aicon ve Elaine olarak adlandırılan bu iki kavramın isimleri "AI" - yapay zeka içermektedir. Uluslararası Otomotiv Mühendisliği, otomobil sürüşünü tanımlamak için beş seviyeli bir ölçek benimsemiştir: Sürücü Yardımı, Kısmi Otomasyon, Koşullu Otomasyon, Yüksek Otomasyon ve Tam Otomasyon. Audi Aicon, direksiyon simidi veya pedalları olmayan Seviye 5 Tam Otomasyona bir örnektir - tüm sürücü kontrolleri elimine edilir. Aicon, her biri yaklaşık 350 beygir gücü ve 406 lb-ft'lik bir tork toplam çıkışa sahip bir tekerleği çalıştıran dört elektrikli motordan güç almaktadır.

 

Slide 3 of 99: The Aicon features a unique design, since with Level 5 Full Automation there is no need to design around driver controls. The 4-door 2+2 features opposed doors that open to either end with no B-pillar; two individual seats that swivel up to 15 degrees for ease of entry or to turn toward conversations; and storage space at both the front and the rear due to the packaging of the electric-drive system. The seats can slide nearly twenty inches on a raised platform, and two additional passengers can sit on a fixed bench seat. When a passenger enters the vehicle, LED accents illuminate, a Personal Intelligent Assistant recognizes the passenger and activates all personal settings and a full range of communications and entertainment electronics.
 
Audi Elaine - Frankfurt Motor Show
Düzey 4 Yüksek Otomasyona bir örnek olan Audi Elaine, dış tasarımı, elektrikli tahrik ve ayırt edici dış aydınlatmayı, bu yılın başlarında Çin'in Auto Şanghay'da açılan Audi e-tron Sportback tasarım çalışması ile paylaşıyor. Elaine, bir iletişim aracı olarak ışığı kullanan ön ve arka dijital kontrollü Matrix LED ışık üniteleri kullanan 23 inç 6 kollu jantlar ve aydınlatma teknolojisine sahip bir SUV coupe. Birisi ön aks ve arkada iki adet quattro-sürüş sistemi için üç elektrikli motorla çalışan Audi Elaine, sıfırdan 62 saniyeye kadar 4.5 saniyede bir hızlanacak ve 300 milin üzerinde bir menzile sahip olacak.
 
 
Slide 4 of 99: An example of Level 4 High Automation, the Audi Elaine shares its exterior design, electric drive and distinctive exterior lighting with the Audi e-tron Sportback design study that debuted at Auto Shanghai in China earlier this year. Elaine is an SUV coupe that features 23-inch 6-spoke wheels and lighting technology that uses digitally-controlled Matrix LED light units at the front and rear that use light as a communication tool. Powered by three electric motors, one at the front axle and two at the rear for a quattro-drive system, Audi Elaine will accelerate from zero to 62 mph in 4.5 seconds and has a range of more than 300 miles.
Slide 5 of 99: Vehicles with Level 4 High Automation systems can take over driving completely without any driver assistance but are limited to specific circumstances, such as highway driving or a parking garage. Equipped with Highway Pilot, the Audi Elaine can take over at highway driving speeds from 37 to 80 mph. When Highway Pilot is in use, Elaine will change lanes automatically or pass and return to the lane without any input from the driver, but at any time the driver can resume control.
 
 
Audi e-tron Sportback Konsepti - Şangay Motor Fuarı
Bu yılki Şanghay gösterisinde Audi, elektrikli bir otomobilin en son sunumunu tamamladı. "Four-door Gran Turismo" olarak adlandırılan bu sportif coupe / SUV, ön tekerleklere güç sağlayan bir elektrik motoruna ve arka akstaki iki motora sahiptir ve Audi'nin imzasını taşıyan quattro dört tekerden çekiş sistemi oluşturur. Muslukta yaklaşık 430 beygir gücü bulunan Alman otomobil, e-tron'un sadece 4.5 saniyede 62 mph (100 km / s) hızla yaklaşabileceğini tahmin ediyor. Beklenen menzil 300 milden fazla olacaktı.
 
Slide 6 of 99: At this year’s Shanghai show, Audi took the wraps off its latest rendition of an electric car. Referred to as a “four-door Gran Turismo,” this sporty coupe / SUV features one electric motor powering the front wheels and two motors on the rear axle, creating Audi’s signature quattro all-wheel-drive system. With around 430 horsepower on tap, the German automaker estimates the e-tron can reach 62 mph (100 km/h) in a mere 4.5 seconds. Expected range would be more than 300 miles.
Slide 7 of 99: The Audi e-tron features clean exterior styling with bold fender flares, a sculpted hood and large 23-inch wheels. Rearview mirrors have been replaced by cameras. Although it looks small in photos, the Sportback is about the size of an A7. “Our Audi e-tron will be starting out in 2018 — the first electric car in its competitive field that is fit for everyday use,” said Rupert Stadler, chairman of the management board at Audi AG. “With a range of over 500 kilometers (310.7 miles) and the special electric driving experience, we will make this sporty SUV the must-have product of the next decade, Stadler noted.
 

Bu iletiyi paylaş


İletiye ulaşan sekme (kopyala)
Diğer sitelerde paylaş
Audi Q8 Konsepti - Detroit Otomobil Fuarı
Audi, bu yıl Detroit Auto Show'da fütüristik Q8 konseptini tanıttı. Coupelike bir tavan çizgisine sahip bu tam boyutlu SUV, 2018'de Alman otomobil üreticisinden yeni bir üretim modelinde nelerin bekleneceğine dair bir fikir vermektedir. 1980'li yıllardan orijinal Ur-quattro'nun tasarım öğeleri ile - geniş, düz C sütunlar ve Flare çamurluklar - Q8 SUV'ın alanını ve bir coupe'nin tavan çizgisini birleştirirken, yine de dört kişi ve kargo için bol yer sağlıyor. Audi'nin sekizgenli Singleframe ızgarasının en yeni versiyonu, Q8'in ön tarafında hakim olan en büyük kameralardan biridir ve farın etrafını saran kontrast renkli boyayla ve daha aşağı hava girişleri ile çevrilidir. Farların X şeklinde mavi lazer ışık imzaları ve dijital Matrix lazer teknolojisi bulunmaktadır.
 
Slide 8 of 99: Audi introduced the futuristic Q8 concept at this year’s Detroit Auto Show. This full-size SUV with a coupelike roofline provides an idea of what to expect in a new production model from the German automaker in 2018. With design elements from the original Ur-quattro from the 1980s — such as wide, flat C-pillars and flared fenders — the Q8 combines the space of an SUV and the roofline of a coupe while still providing plenty of room for four people and cargo. The newest version of Audi’s octagonal Singleframe grille is one of the largest ever, dominating the front of the Q8 and surrounded by contrasting paint which extends through the headlight surrounds and large lower air intakes. Headlights feature X-shaped blue laser light signatures and digital Matrix laser technology.
 
 
Slide 9 of 99: Audi describes the Q8 concept interior as a luxury lounge for four, with seats covered in a combination of Nappa and nubuck leather with aluminum trim separating the top portion of the seatback. Interior trim includes aluminum and three-dimensional engineering grain. The instrument panel incorporates large touchscreens with a black panel that integrates into the design when turned off. The Audi virtual cockpit adds new features and improved high-resolution displays. A plug-in electric hybrid system combines a 3.0-liter TFSI V6 gas engine with an electric motor for total power output of 303 kW and 516 lb-ft of torque, delivered through quattro permanent all-wheel drive. The Q8 concept rides on air suspension and has ceramic brake discs.
 
Audi Q8 Sport Concept - Cenevre Otomobil Fuarı
Detroit'teki Q8 konseptinin bu yılın başlarında piyasaya sürülmesinin ardından, Cudi Cenevre'de Audi bir sonraki tekrarlamayı tamamladı: Q8 spor konsepti. Alman otomobil üreticisinin SUV serisinin amiral gemisi olarak tasarlanan Q8 sporu, daha güçlü bir hibrid güç aktarma organı sunuyor. 3.0 litrelik V6 motor ve hafif bir hibrid sistemle, toplam çıktı 476 beygir gücünde. Sadece bu büyük SUV 62 mph'e yalnızca 4.7 saniyede ulaşabilir, aynı zamanda yaklaşık 750 mil yelpazesine sahiptir.
 
Slide 10 of 99: Following the introduction of the Q8 concept in Detroit earlier this year, in Geneva Audi took the wraps off the next iteration: the Q8 sport concept. Designed as the flagship of the German automaker’s SUV lineup, the Q8 sport introduces a stronger hybrid powertrain. With a 3.0-liter V6 engine and a mild hybrid system, total output is rated at 476 horsepower. Not only can this big SUV reach 62 mph in a mere 4.7 seconds, it also has a range of almost 750 miles.
 
 
Slide 11 of 99: “The drive system of the Audi Q8 sport concept is a major step towards optimizing efficiency and sustainability in large-volume series production,” said Rupert Stadler, chairman of the board at Audi AG. “In the future, this combination will be used in many Audi models,” Stadler noted. Inside is a luxurious cabin for four passengers with a fully digital instrument panel and multiple screen displays.
 
 

Bu iletiyi paylaş


İletiye ulaşan sekme (kopyala)
Diğer sitelerde paylaş

Bentley EXP 12 Hız 6e Konsepti - Cenevre Motor Fuarı
İngiliz marque, yeni bir konsept otomobil, EXP 12 Speed 6e'nin bir görüntüsüyle Cenevre'deki medyaya katılmaktan şaşırdı. Bu konsept, muhtemel küçük, sportif bir roadster'a bakmakla kalmıyor, Bentley'in gelecekte bir noktada bir elektrikli araç sunma taahhüdünü de gösteriyor. Continental GT'den daha küçük olan 2 koltuklu roadster, dikiz aynaları yerine yıkanmış kapı kolları ve kameralar ile temiz bir dış tasarıma sahiptir.

 

Slide 12 of 99: The British marque surprised attending media in Geneva with a glimpse of a new concept car, the EXP 12 Speed 6e. Not only does this concept provide a look at a possible small, sporty roadster, it showcases Bentley’s commitment to offering an electric vehicle at some point in the future. Smaller than the Continental GT, the 2-seat roadster has a clean exterior design with flush door handles and cameras instead of rearview mirrors.

Bu iletiyi paylaş


İletiye ulaşan sekme (kopyala)
Diğer sitelerde paylaş

BMW i Vision Dynamics - Frankfurt Otomobil Fuarı
Yeni bir elektrikli modelin tasarım yönünün bir göstergesi olan BMW i Vision Dynamics, i3 elektrikli şehir otomobiliyle i8 elektrikli spor otomobil arasındaki mevcut seriye uyuyordu. BMW Group Design Kıdemli Başkan Yardımcısı Adrian van Hooydonk i Vision Dynamics'i "olarak açıklıyor. . . elektrikli hareketliliği BMW'nin temel değerleri ile birleştiren: dinamizm ve zerafet. Bu nedenle, BMW i'nin ürün yelpazesinin ve tasarım dilinin diğer kavramlara nasıl daha da geliştirilebileceğini gösteriyoruz. "

 

Slide 14 of 99: An indication of the design direction for a new electric model, the BMW i Vision Dynamics would fit into the current lineup between the i3 electric city car and the i8 electrified sports car. Adrian van Hooydonk, senior vice president of BMW Group Design describes the i Vision Dynamics as “. . . combining electric mobility with the core values of BMW: dynamism and elegance. We are therefore demonstrating how the product range and the design language of BMW i can be evolved further into other concepts.”

Bu iletiyi paylaş


İletiye ulaşan sekme (kopyala)
Diğer sitelerde paylaş

BMW Concept X7 iPerformance - Frankfurt Otomobil Fuarı
İtibarı ile şöhretini güçlendiren otomobil üreticisinden Sporty Sedans Concept X7 iPerformance'a geliyor - X5 ve X6 modellerinin üstünde X Sport Activity Vehicles'ın üst kısmına katılmak için tam boyutlu bir lüks SUV. BMW tarafından sunulan en büyük SUV, 6 koltuklu Concept X7 iPerformance, önümüzdeki yıl satışa sunulması planlanan X7 üretim versiyonunda bir bakış sunuyor. Concept X7 iPerformance'ın plug-in hibrid güç aktarma organı, bir BMW TwinPower Turbo benzinli motoru elektrikli eDrive teknolojisi ile birleştiriyor.

Slide 16 of 99: From the automaker that forged its reputation with nimble, sporty sedans comes the Concept X7 iPerformance — a full-size luxury SUV to join the top of the X line of Sport Activity Vehicles above the current X5 and X6 models. The largest SUV ever to be offered by BMW, the 6-seat Concept X7 iPerformance provides a glimpse at the production version of the X7 that is scheduled to go on sale in next year. The plug-in hybrid powertrain of the Concept X7 iPerformance combines a BMW TwinPower Turbo gasoline engine with electric eDrive technology.

Bu iletiyi paylaş


İletiye ulaşan sekme (kopyala)
Diğer sitelerde paylaş

BMW Konsept Z4 - Pebble Plajı Concours
BMW Concept Z4 resmi olarak bir konsept, ancak yeni nesil Z4 roadster'ın bu tasarımı yakından takip etmesi bekleniyor. Concept Z4, uzun bir dingil mesafesine, kısa çıkıntılara ve kompakt bir arka uca sahip klasik yolcu hatlarına sahiptir. Aracın alçak ve geniş olması, roadster'a agresif bir duruş ve büyük kullanım potansiyeli kazandırıyor. Konsept Z4, Ağustos ayında Pebble Beach Concours'da ilk kez yerini aldı ve BMW Group Design Başkan Yardımcısı Adrian van Hooydonk'a göre "Konsept, yeni BMW tasarım dilini tüm perspektiflerden ve tüm detaylardan açıklıyor. Dinamik görünüşlü cepheden çarpıcı yanaklardan temiz kesimli kuyruk ucuna. "

Slide 18 of 99: The BMW Concept Z4 is officially a concept, but the next-generation Z4 roadster is expected to closely follow this design. The Concept Z4 features classic roadster lines with a long wheelbase, short overhangs and a compact rear end. The car sits low and wide, which gives the roadster an aggressive stance and the potential for great handling. The Concept Z4 made its world debut at the Pebble Beach Concours in August and according to Senior Vice President of BMW Group Design Adrian van Hooydonk, “The concept expresses the new BMW design language from all perspectives and in all details. From the dynamic-looking front to the striking flanks to the clean-cut tail end.”

Bu iletiyi paylaş


İletiye ulaşan sekme (kopyala)
Diğer sitelerde paylaş

Chevrolet FNR-X - Şangay Motor Fuarı
Yıllar önce, otomatik tasarımcılar vagonları ve SUV'ları popüler crossover'u oluşturmak için birleştirdiler; en yeni eğilim bir SUV'ın off-road özelliklerini bir spor kupasının şekillendirmesiyle birleştirir. Chevrolet FNR-X konsepti en iyi örnektir. Birkaç yıl önce Şanghay'da gösterilen FNR konseptinin bir takibi olan FNR-X, gerçeğe biraz daha yakınlaşıyor. GM Kuzey Amerika ve Global Chevrolet'in GM Başkan Yardımcısı ve Başkanlığı Alan Batey, "Chevrolet-FNR, Chevrolet'in en ileri görüşlü konsept otomobillerinden biridir, bu da markanın yenilik ve yaratıcılık tutkusunu gerçekten örneklemektedir" dedi. "FNR-X, orijinal FNR konseptinde sergilenen tasarım ve teknoloji üzerine inşa edilmiş ve Chevrolet'in çekirdeğinde her şeyin mümkün olduğuna inanıyor" diye belirtti Batey.

 

Slide 22 of 99: Years ago, auto designers merged wagons and SUVs to create the popular crossover; the latest trend combines the off-road qualities of an SUV with the styling of a sports coupe. The Chevrolet FNR-X concept is a prime example. A follow-up to the FNR concept shown in Shanghai a few years ago, the FNR-X gets a little closer to reality. “The Chevrolet-FNR is one of Chevrolet’s most forward-thinking concept cars, truly exemplifying the brand’s passion for innovation and ingenuity,” said Alan Batey, GM executive vice president and president of GM North America and Global Chevrolet. “The FNR-X builds on the design and technology showcased on the original FNR concept and embodies the belief at Chevrolet’s core that anything is possible,” Batey said.

Bu iletiyi paylaş


İletiye ulaşan sekme (kopyala)
Diğer sitelerde paylaş

Chrysler Portal Konsepti - Detroit Otomobil Fuarı
Chrysler Portal Konsepti, 2017 Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı için Detroit'e gelmeden önce, Ocak ayının ilk haftasında Las Vegas'ta Tüketici Elektroniği Fuarı'nda tanıtılan aile taşımacılığına yeni bir bakış. 250 kilometreden daha fazla menzilli bir elektrikli araç, Portal Konsept DC Hızlı Şarj kullanarak 20 dakika içinde 150 mil aralığını şarj edebilir. FCA ABD'de tasarım ve mühendislik alanında çalışan binyıllar, istasyon vagonları, minivanlar, spor araçları ve geçitlerle beşinci nesil aile aracı fikirleri üzerine işbirliği yaptı.

 

Slide 24 of 99: A new look at family transportation, the Chrysler Portal Concept debuted at the Consumer Electronics Show in Las Vegas in the first week of January, before arriving in Detroit for the 2017 North American International Auto Show. An electric vehicle with more than 250 miles of range, the Portal Concept can recharge up to 150 miles of range in 20 minutes using DC Fast Charge. Millennials working in design and engineering at FCA US collaborated on ideas for the fifth generation of family vehicle following station wagons, minivans, sport-utility vehicles and crossovers.

Bu iletiyi paylaş


İletiye ulaşan sekme (kopyala)
Diğer sitelerde paylaş

Genesis GV80 Konsepti - New York Otomobil Fuarı
Hyundai'nin lüks marque henüz sadece iki modeli sunan emekleme aşamasındadır: G80 ve G90 sedanlar. Ancak, bu yılki New York Otomobil Fuarı'nda, Genesis, GV80 konseptinin tanıtımı ile birlikte gelecek olanlara bir göz attı. Genesis markasının başında Manfred Fitzgerald, "Genesis için uygun olan New York'a özgü bir enerji ve çeşitli küresel kültür var, ve burada GV80 Konseptini sunmaktan heyecan duyuyoruz" dedi. Fitzgerald, "Bu kavram, markanın gelecek vizyonumuzu paylaşması ve ürün portföyümüzün daha da genişletilmesi için önemli bir kilometre taşı" dedi.

 

Slide 26 of 99: Hyundai’s luxury marque is still in its infancy, currently offering just two models: the G80 and G90 sedans. But at this year’s New York Auto Show, Genesis provided a look at what’s coming next with the introduction of the GV80 concept. “There is a unique energy and diverse global culture to New York that is fitting for Genesis, and we are excited to unveil the GV80 Concept here,” said Manfred Fitzgerald, head of the Genesis brand. “This concept is an important milestone for the brand to share our vision of the future, introducing a further expansion of our product portfolio,” Fitzgerald noted.

 

 

Slide 27 of 99: The GV80 concept provides a glimpse into a potential Genesis SUV with clean lines and signature Genesis grille. The simple interior features elegant materials, including semi-aniline leather trim with quilted diamond stitching on the interior door panels, seat inserts and center console. A digital instrument panel stretches across the entire dashboard. And since it was created as a vision of a future vehicle, the GV80 employs an advanced plug-in hydrogen fuel cell powertrain. Genesis reps in New York told attending journalists that a new production vehicle based on the GV80 should join the Genesis lineup within the next two years.
 
Honda Kentsel EV Konsepti - Frankfurt Motor Show
Bu şirin, küçük Honda konsepti, basitliği nedeniyle Frankfurt Motor Show'da en popüler markalardan biriydi. Honda Fit'ten daha küçük olan The Urban EV Concept, temiz, biraz retro tasarımlı tamamen yeni bir platform üzerine inşa edilmiştir. Honda amblemi, gelecekteki elektrikli araçlar için yeni bir tasarım öğesi olacak mavi aydınlatmalı. Farlar arasında mesajlar tebrik mesajları, diğer sürücüler için mesajlar veya şarj durumu gibi görüntülenebilir. Honda Motor Co Başkanı ve CEO'su Takahiro Hachigo, "Bu uzak bir geleceğin bazı vizyonu değil; Bu otomobilin üretim versiyonu Avrupa'da 2019'da olacak. "
 
 
Slide 28 of 99: This cute, little Honda concept was one of the most popular at the Frankfurt Motor Show, largely due to its simplicity. Smaller than the Honda Fit, The Urban EV Concept is built on an all-new platform with a clean, somewhat retro design. The Honda emblem is backlit in blue, which will be a new styling element for future electric vehicles. Between the headlights, messages can be displayed such as greetings, messages for other drivers or charging status. Honda Motor Co. President and CEO Takahiro Hachigo stated, “This is not some vision of the distant future; a production version of this car will be here in Europe in 2019.”
 
 
Slide 29 of 99: Inside, the Urban EV Concept seats four in two bench seats, the front seat finished in grey fabric with a wood trim seatback and armrests. The large floating dashboard console is also trimmed in wood with simple controls and a panoramic screen on top. A wraparound panoramic screen behind the console extends into the doors and replaces the side mirrors with camera displays. Slim A-pillars and a wraparound windshield improve visibility for the driver. The doors are rear-hinged for easy access.

Bu iletiyi paylaş


İletiye ulaşan sekme (kopyala)
Diğer sitelerde paylaş

Honda Sports EV Concept - Tokyo Motor Show
Honda, Tokyo'daki Honda Sports EV Concept ile kompakt bir elektrikli spor otomobiline yeni bir görünüm sundu. Eğlenceli bir sürüş deneyimi yaratmak için Yapay Zekanın avantajı ile elektrikli araç performansını birleştiren Sports EV Concept, Almanya'daki 2017 Frankfurt Motor Show'da tanıtılan Kentsel EV Konsepti ile aynı yeni EV-yalnızca platformu üzerine kuruludur. Urban EV'in basit retro deseninin aksine, Sports EV'de sportif bir fastback silueti bulunuyor.

 

Slide 30 of 99: Honda presented a new look at a compact electric sports car with the Honda Sports EV Concept in Tokyo. Combining electric vehicle performance with the advantaged of Artificial Intelligence to create a fun driving experience, the Sports EV Concept is based on the same new EV-only platform as the Urban EV Concept that debuted at the 2017 Frankfurt Motor Show in Germany. Unlike the Urban EV’s simple retro design, the Sports EV boasts a sporty fastback silhouette.

 

 

Slide 31 of 99: While the Sports EV Concept design offers some of the retro feel of the Urban EV, the front fascia, flowing body lines and its name signal the Sports EV as Honda’s next-generation sports car. With a long hood and short rear overhang, the Sports EV Concept echoes a classic sports car profile. The front fenders arch over the front wheels and a blacked-out depression in the hood flows back to the greenhouse, creating a unique design element. Like the Urban EV Concept before it, messages can be displayed between the Sports EV’s headlights to communicate with those outside the vehicle.
 
Infiniti Prototype 9 Concept - Çakıl Plajı Concours
Yaklaşık 30 yıl önce, Nissan'ın Infiniti markası Amerika'da piyasaya çıktı. Ancak, Japon otomobil markasının lüks markasının 1940'larda, savaş zamanının ve savaş sonrası Amerika'nın geri kalanında var olup olmadığını düşünün. Varsa, 2017 Pebble Beach Concours d'Elegance'de ilk kez yer alan bu şık Prototype 9 konsepti gibi bir Infiniti yarış otomobili olabilirdi. Prototip 9, geleneksel yöntemler düşünülerek inşa edildi - bir çelik çerçeve etrafında sarılan çelik gövde panelleri elle biçimlendirildi. Hatta 19 inç jantlar, dönemlere uygun çarpraz rekabet lastikleriyle donatılmıştır. Infiniti imza tasarım elemanları Prototype 9'da bulunabilir; bunlara ön tekerleklerin ardındaki çift atımlı ızgaralar ve "köpekbalığı solungaçları" da dahildir.
 
Slide 32 of 99: Almost 30 years ago, Nissan’s Infiniti brand debuted in America. But imagine if the Japanese automaker’s luxury brand had existed back in the 1940s, in the heyday of wartime and postwar America. If it had, there might have been an Infiniti race car such as this sleek Prototype 9 concept that made its debut at the 2017 Pebble Beach Concours d’Elegance. The Prototype 9 was built with traditional methods in mind — steel body panels that wrap around a steel frame were hammered into shape by hand. Even the 19-inch wheels are fitted with period-appropriate cross-ply competition tires. Infiniti signature design elements can still be found on the Prototype 9, including the double-arch grille and “shark gills” behind the front wheels.
 
 
Slide 33 of 99: Inside the cockpit, Infiniti designers kept things simple, as would have been the case in a 1940s race car. In a modern twist, the gauges are in a fixed central hub made of turned aluminum. This hub is in the center of the steering wheel, which puts everything directly in front of the driver. The cockpit itself is replete in black leather with contrasting red stitching. Japanese flags are stitched into the integrated headrest of the single bucket seat. The Prototype 9’s overall proportions are clearly of a race car, with a long hood, short overhangs, open wheels and an exposed cockpit. Although the Prototype 9 has the look of a vintage race car, under that long hood is a thoroughly advanced electric powertrain.
 

Infiniti QX80 Monografi - New York Otomobil Fuarı
QX80 Monografi tasarımcıları, "komuta sahibi bir varlığı olan" bir araç yaratmak için yola çıktılar. Bu SUV'ye bir göz atmaları başarılı olduklarını doğruladı. Yeni nesil büyük bir Infiniti SUV ne gibi görünebileceğine dair bir öneri sunan Monograph, insan gözü görünümüne sahip şık farlarla çevrili geniş, cesur bir ızgaraya sahip. Ayna yerine gömme kapı kolları ve dikiz aynaları ile QX80, saten dış cephe boyasında neredeyse heykel gibi görünen son derece temiz bir stile sahiptir.

 
 
Slide 34 of 99: Designers of the QX80 Monograph set out to create a vehicle with a “commanding presence.” One look at this SUV confirms they were successful. Providing a suggestion of what a next-generation large Infiniti SUV might look like, the Monograph features a large, bold grille flanked by stylish headlights that have the look of human eyes. With flush door handles and rearview cameras instead of mirrors, the QX80 has an extremely clean style, looking almost sculpted in its satin exterior paint.
 
 
 
Slide 35 of 99: The taillights of the QX80 mimic the look of the headlights, and large exhaust outlets project an image of power. The high beltline and massive 24-inch wheels add to the bold presence of this SUV concept. “We have listened to our customers to discover their expectations for a large SUV from Infiniti in 2017 and beyond. The QX80 Monograph illustrates how Infiniti’s ‘powerful elegance’ design language could be used to develop our luxury SUVs in future,” said Alfonso Albaisa, senior vice president of Infiniti Global Design. Although this vehicle won’t go into production, many of the design elements can be seen in the next-generation QX80 that is arriving in showrooms early next year.
 

Bu iletiyi paylaş


İletiye ulaşan sekme (kopyala)
Diğer sitelerde paylaş

Kia Proceed Concept - Frankfurt Otomobil Fuarı
Kia Proceed Concept, bu yılın Frankfurt şovundaki en seksi otomobillerden biri oldu. Kia'nın Avrupa tasarım merkezinde tasarlanan Proceed Concept, "genişletilmiş sıcak kapak" olarak geçiyor. Beş kapılı konsept şık bir silüet taşıyor ve düşük performanslar ile performans ve hız izlenimi veriyor. Bu kavram, sadece Avrupa'da satılan kompakt bir model olan yeni nesil Kia cee'd'ye bakmak için oluşturuldu. Maalesef, bu sadece üretime girilemeyecek bir kavram. Ve bu Amerika'da satılmayan bir araca dayanıyor, bu nedenle Amerikan yollarında böyle bir şey görme ihtimali oldukça uzak. Ancak yine de ona bakmanın tadını çıkarabiliriz.

 

Slide 40 of 99: The Kia Proceed Concept was easily one of the sexiest cars at this year’s Frankfurt show. Designed at Kia’s European design center, the Proceed Concept is referred to as an “extended hot hatch”. The five-door concept has a sleek silhouette and rides low, giving the impression of performance and speed. The concept was created to provide a look at the next-generation Kia cee’d, a compact model that is sold exclusively in Europe. Unfortunately, it is just a concept so unlikely to go into production. And it’s based on a vehicle that is not sold in America, so the odds of seeing anything like this on American roads is rather remote. But we can still enjoy looking at it.

 

Slide 41 of 99: Many cars, including Kias, can be identified easily by their running lights, however the Proceed Concept takes these lights to a new level. The outline of the side window graphic is illuminated to emphasize the fastback slope of the roofline. The Proceed Concept is coated in a unique Lava Red paint that seems to glow. It was created through a lengthy process that included 19 hand-applied layers of black, chrome-effect silver and red tinted lacquer that resulted in this glossy and lustrous paint finish. Inside seats are unlike anything we’ve seen before. The material is created from 100 meters of black elastane fabric which is cut and trimmed by hand to create rippled and ruched upholstery. While this concept clearly looks to the future, Kia designers wanted to give a nod to the past. A drawer in the dash can be opened, revealing containers with three different aromas, each with a nod to the past like the smell of aged leather or an oily garage.

Bu iletiyi paylaş


İletiye ulaşan sekme (kopyala)
Diğer sitelerde paylaş

Mercedes-Maybach Vision 6 Cabrio - Çakıl Plajı Concours
2016'daki Pebble Beach Concours'ta Mercedes-Benz çarpıcı Vision Mercedes-Maybach 6 konsept aracını tanıttı. Çarpıcı arabanın üste binmek zor olacağı gibi görünüyordu, ancak Mercedes bunu sadece üstü kaldırarak başarmıştı. Vision Mercedes-Maybach 6 Cabriolet, bu yılki Pebble Beach Concours'ta, ilk başta gelen katılımcıları selamladı. Yaklaşık 20 fit uzunluğunu ölçen Vision konsepti, klasik ultra lüks open-top otomobillerin ruhunda inşa edilmiş cesur bir ifade yapar. Üstten aşağıya doğru olan ile, Maybach'ın uzunluğu temiz, şık çizgilerle vurgulanır. Dikey komisyonlu ön cam, her bir köşede 24 inçlik hafif alaşım jantlar ile daha da güçlenirken, ivme hissi verirken muazzam boyut artar. Mercedes-Maybach ızgarasının modern bir yorumu önüne dar yatay dikmeler var ve krom kaplaması Deniz Mavisi metalik boya ile iyi oynuyor. Mercedes temsilcileri, ızgaraya bir pinstripe takımından esinlendiğini söylüyor.

 

Slide 48 of 99: At the Pebble Beach Concours in 2016, Mercedes-Benz introduced the stunning Vision Mercedes-Maybach 6 concept vehicle. At the time it seemed like the stunning car would be tough to top, but Mercedes achieved just that by removing said top. The Vision Mercedes-Maybach 6 Cabriolet wowed the invited crowd at its world debut during at this year’s Pebble Beach Concours. Measuring almost 20 feet in length, the Vision concept makes a bold statement, built in the spirit of classic ultra-luxurious open-top cars. With the top down, the Maybach’s length gets accentuated by clean, sleek lines. The steeply-raked windshield gives a feeling of momentum, while the immense size is further enhanced by 24-inch light alloy wheels at each corner. Up front a modern interpretation of the Mercedes-Maybach grille has narrow horizontal struts, and its chrome finish plays well of Nautical Blue metallic paint. Mercedes reps say the grille was inspired by a pinstripe suite.

 

Slide 49 of 99: The interior of the Vision Mercedes-Maybach 6 Cabriolet is just as elegant as it is futuristic, evoking the feel of a luxury lounge. The electronic display screen wraps around the dashboard and continues into the doors for a fully immersive experience. This high-tech environment gets offset by classic round analog gauges behind the steering wheel. The two seats are wrapped in white Nappa leather trim, folded and buttoned in a diamond pattern similar to Chesterfield furniture. Each button is backlit in blue with a small Mercedes logo. Power comes from four compact electric motors — one at each wheel to provide full-time all-wheel drive. Total output from the four motors is 750 horsepower, providing impressive acceleration. Mercedes says the range would exceed 200 miles.

Bu iletiyi paylaş


İletiye ulaşan sekme (kopyala)
Diğer sitelerde paylaş

Mercedes-AMG Projesi ONE - Frankfurt Otomobil Fuarı
Mercedes-Benz, basın açıklaması öncesi, 2017 Frankfurt Otomobil Fuarı'nda, Mercedes-AMG Petronas Formula Bir yarış programı ile geliştirilmiş teknolojinin yoğun kullanımıyla 2 koltuklu bir supercar olan Project ONE'nin başlangıcında kalabalığın tadını çıkardı. Güç aktarma organı aslında ekibin Formula 1 yarış otomobili ile aynı - 1.6-litrelik direkt enjeksiyon V6 motoru, 8 vitesli bir otomatik mekanik transmisyon vasıtasıyla güç gönderen, 100000 dev / dak'a kadar dönebilen elektrikle desteklenen turboşarjör. V6, 11000 dev / dak'ya kadar hızlandırabilir ve ikinci bir elektrik motoru ilave güç için doğrudan tahrik miline bağlanır. Ön aks üzerindeki iki ek elektrik motoru, stabilite ve dört tekerlekten çekiş kontrolü için her bir tekerlekte ivme ve frenleme sağlar

 

Slide 52 of 99: Mercedes-Benz wowed the crowd during press preview days at the 2017 Frankfurt Motor Show with the debut of Project ONE, a 2-seat supercar with extensive use of technology developed through the Mercedes-AMG Petronas Formula One race program. The powertrain is essentially the same as the team’s Formula One race car — a 1.6-liter direct-injection V6 engine with an electrically-assisted turbocharger that can spin up to 100000 rpm, sending power through an 8-speed automated mechanical transmission. The V6 can rev up to 11000 rpm, and a second electric motor links directly to the driveshaft for extra power. Two additional electric motors on the front axle provide acceleration and braking at each wheel for stability and all-wheel-drive control.

 

Slide 53 of 99: Total power output for the complex system of turbocharged V6 and electric motors is more than 1000 horsepower. Mercedes-AMG did not release zero to 60 mph figures but did say that Project ONE will accelerate from zero to 124 mph in less than 6 seconds with a top speed of 217 mph. The 10-spoke forged aluminum wheels have a center lock with a carbon-fiber semi-cover that improves airflow around the wheels, wrapped in Michelin Pilot Sport Cup 2 tires developed exclusively for this Mercedes-AMG supercar and paired with lightweight ceramic high-performance compound brakes. Inside, the carbon fiber monocoque has integrated bucket seats and a Formula One-style rectangular wheel with integrated controls at the center as well as LED shift lights. Still a concept car, the production version of Project ONE should not change much from this example. When it does go on sale only 275 will be built, and each will sell for €2.275 million ($2.72 million).

Bu iletiyi paylaş


İletiye ulaşan sekme (kopyala)
Diğer sitelerde paylaş

Mitsubishi e-Evrim Konsepti - Tokyo Motor Show
Mitsubishi'nin geleceği - en azından Amerika'da - birkaç kez düşen araç teklifleri nedeniyle sorgulandı. Bununla birlikte, Japon otomobil markasını yenilemek istiyor ve Tokyo Motor Show'da bu benzersiz SUV konseptinin ilerlemesini göstermenin bir yolu olarak görüyor. E-Evolution Concept, yüksek performanslı 4WD sistemi ile markanın kanıtlanmış off-road performans araçlarına saygı duyuyor. Motivasyon, içten yanmalı bir motorla mümkün olmayan anlık performans sağlayan yüksek kapasiteli piller içeren yüksek torklu, yüksek performanslı elektrik motorlarından gelir.

 

Slide 62 of 99: The future of Mitsubishi — at least in America — has been called into question on several occasions due to dwindling vehicle offerings. However, the Japanese automaker is looking to renew its brand and sees the introduction of this unique SUV concept at the Tokyo Motor Show as a way of illustrating its path forward. The e-Evolution Concept pays homage to the brand’s proven off-road performance vehicles with a high-performance 4WD system. Motivation comes from high-torque, high-performance electric motors with high-capacity batteries that deliver the type of instantaneous performance not possible with an internal combustion engine.

 

Slide 63 of 99: The e-Evolution Concept’s 4-wheel-drive system uses a single motor to drive the front wheels and two motors in the rear. A Dual Motor Active Yaw Control uses the two rear motors independently to improve handling and performance. The e-Evolution Concept also employs an artificial intelligence system that can read changes in the road and traffic conditions, as well as the driver’s intent. A coaching function can increase the driver’s skills and ultimately change the level of assistance based on the driver’s abilities. This unique-looking crossover remains a concept for now; perhaps some of these technologies will eventually make their way into a production model.

Bu iletiyi paylaş


İletiye ulaşan sekme (kopyala)
Diğer sitelerde paylaş

Nissan Vmotion 2.0 Konsept - Detroit Otomobil Fuarı
Bu yılın Detroit gösterisinde sergilenen birkaç konseptten biri, tamamen yeni olan Nissan Vmotion 2.0 oldu. Gelişmiş teknoloji serisi, Nissan tasarımının geleceğine de bir göz attı. "Teknoloji gelişiyor. Tasarım da öyle. Nissan'da tasarım, müşterilerin kendilerini nasıl gördüklerinin nihai ifadesi olarak görülüyor, aynı zamanda markanın vizyonunun ve değerlerinin bir ifadesidir "dedi Nissan Motor Co., Ltd. Şirketinin kıdemli başkan yardımcısı ve baş yaratıcı görevli Nissan'ın ticari markası Shiro Nakamura Vmotion ön uç tasarımı hâlâ tanınabilir ancak daha fazla 3D görünüme sahip

 

Slide 68 of 99: One of the few concepts on display at this year’s Detroit show was the all-new Nissan Vmotion 2.0. This showcase of advanced technology also provided a look into the future of Nissan design. “Technology is evolving. So is design. At Nissan we see design as the ultimate expression of how customers see themselves, but also an expression of the vision and values of our brand,” said Shiro Nakamura, senior vice president and chief creative officer at Nissan Motor Co., Ltd. Nissan’s trademark Vmotion front-end design is still recognizable but has more of a 3D look.

Slide 69 of 99: The Vmotion’s warm silver paint with copper undertones seems to glow under the auto show spotlights, while the sweeping headlights and sculpted doors give the impression of movement even while parked on a display. The front- and rear-hinged doors open wide to reveal an elegant but simple interior with the instrument panel and infotainment system integrated together in the dash. Natural Zebra Wood is featured on the floor and inner door panels for a feeling of luxury and sophistication.

Bu iletiyi paylaş


İletiye ulaşan sekme (kopyala)
Diğer sitelerde paylaş
Ram Rebel TRX - Detroit Otomobil Fuarı
Bu bir defalık Ram konsepti, aşırı performanslı bir yarım tonluk kamyonet imkânı üzerinde yapılan bir araştırmadır ve şirketin şimdiye kadar inşa ettiği en güçlü yarı ton kamyonudur. Texas State Fair için hazırlanan Rebel TRX, 37 inçlik büyük off-road lastikleri, benzersiz ön ızgara, büyük çamurluk kuyuları ve parlak kırmızı boya ile dikkat çekiyor. Fakat bunun altında TRX'i özel kılan şey de budur. Yüksek mukavemetli çelik çerçeve dayanıklılık ve kararlılığı arttırırken, özel off-road süspansiyonu San Diego, California'daki Dirt King Fabrication ile yapılan bir çalışmanın sonucudur. Rebel TRX'in gücü, 57odge beygir gücü üreten Dodge Hellcat'den alınan 6.2 litrelik V8 motoruyla sağlanmaktadır.
 
 
 

 

Slide 74 of 99: This one-off Ram concept is a study in the possibility of an extreme performance half-ton pickup truck, and is the most powerful half-ton truck the company has ever built. Created for the Texas State Fair, the Rebel TRX stands out with its big 37-inch off-road tires, unique front grille, big fender wells and bright red paint. But it’s what’s underneath that really makes the TRX something special. The high-strength steel frame increases durability and stability, while the custom off-road suspension is the result of a collaboration with Dirt King Fabrication in San Diego, California. Power in the Rebel TRX comes from a supercharged 6.2-liter V8 engine borrowed from the Dodge Hellcat, which produces 575 horsepower.

Slide 75 of 99: With more than 13 inches of wheel travel, performance shocks and custom suspension, the TRX is built to fly off-road at triple-digit speeds. “The Rebel TRX can move through miles of rough terrain at incredible speeds, effortlessly absorbing impacts in a way that would very much surprise most people,” said Rob Wichman, head of Ram Engineering for FCA North America. “Engineering a truck with such a high tolerance for punishment keeps the focus on chassis development and durability,” noted Wichman. Although the TRX is fully functional, FCA currently has no plan to put a truck like this into production.

Bu iletiyi paylaş


İletiye ulaşan sekme (kopyala)
Diğer sitelerde paylaş

Toyota FINE-Comfort Ride - Tokyo Motor Show
Bu eşsiz konsept aracı minibüsün geleceğini gösterebilir. FINE-Comfort Ride, benzersiz bir tasarım egzersinden çok daha gelişmiş bir yakıt hücresi sisteminden güç almaktadır. Yakıt hücresi hızlı bir şekilde doldurulabilir ve Toyota, FINE-Comfort'un 621 mil (1000 km) 'yi aşabileceğini önermektedir. Bu, zararlı emisyonlar olmadan mükemmel verimlilik sağlamakla kalmaz aynı zamanda daha geniş, daha esnek bir iç mekan yaratır. İn-tekerlek motorları sayesinde, FINE-Comfort Ride merkezi bir motor veya her tür aktarma organı için yer ihtiyacı duymaz

Slide 82 of 99: This unique concept vehicle might indicate the future of the minivan. The FINE-Comfort Ride is more than merely a unique design exercise — it draws power from an advanced fuel-cell system. The fuel cell can be filled quickly, and Toyota suggests the FINE-Comfort could have a range of more than 621 miles (1000 km). Not only does this offer excellent efficiency with no harmful emissions, it also creates a larger, more flexible interior. Thanks to in-wheel motors, the FINE-Comfort Ride doesn’t need space for a central motor or drivetrain of any kind.

Slide 83 of 99: With in-wheel motors, the wheels can be located at the corners, providing better ride and handling as well as creating a more flexible interior space. The FINE-Comfort Ride has seating for up to six occupants. Touch displays project around the driver and passenger seats for the ultimate interactivity. As Toyota points out in its press release, “the vehicle embodies future mobility that provides additional value other than movement to the passengers and is not simply just a ‘ride.’”

Toyota FT-4X Concept - New York Otomobil Fuarı
Toyota, ikonik FJ Cruiser ürününü devre dışı bırakmasından bu yana birkaç yıl geçti ve bu yeni FT-4X konsepti mükemmel bir halef gibi görünüyor. Mini FJ gibi tasarlanmış olan FT-4X (Future Toyota 4WD Crossover), Toyota'nın Calty Design Research tarafından Newport Beach, California'da tasarlandı. Benzersiz, yüksek işlevsel özelliklere sahip uzun listeleri göz önüne alındığında, tasarımcılar FT-4X'i dört tekerlekten çekişli bir alet çantası olarak belirtmektedir. Calty Studio Genel Müdürü Ian Cartabiano, "Kullanması eğlenceli ve eğlenceli görünmesi için FT-4X'i tasarlayan bir patlamaya sahip olduğumuzdan gerçekten emin olabilirsiniz" dedi. "Mekanik memnuniyet fikrini çok seviyorum çünkü bugünün sayısal dünyasında yaşıyoruz, fiziksel hareketlere dayanan ve bu aracın büyük bir bölümünü yapıyorduk. Herkesin bu arabayla etkileşime girmesini ve bir zevk ve heyecan hissi yakalamasını istiyoruz, "dedi Cartabiano.

Slide 84 of 99: It’s been a few years since Toyota discontinued its iconic FJ Cruiser, and this new FT-4X concept looks like the perfect successor. Styled like a mini FJ, the FT-4X (Future Toyota 4WD Crossover) was designed by Toyota’s Calty Design Research in Newport Beach, California. Given its long list of unique, highly functional features, designers refer to the FT-4X as a four-wheel drive toolbox. “You can really tell that we had a blast designing the FT-4X because it looks fun to use and fun to drive,” said Calty Studio Chief Designer Ian Cartabiano. “I love this idea of mechanical satisfaction because while we’re living in today’s digital world, we took something that’s based on physical movements and made that a large part of what this vehicle is. We want everyone to interact with this car and feel a sense of delight and excitement,” Cartabiano exclaimed.

Slide 85 of 99: There are many standout features on this fun little concept. At the rear is the Multi-Hatch with a large rotating handle that opens either as dual side-hinged doors for easy cargo access, or as one large hatch that provides shelter from the rain. On the inside of the hatch are warm and cold storage — keeping gloves warm and beverages cold. Interior lighting can be removed and used as a flashlight, the audio system can be removed to act as a boom box, and rear door handles double as water bottles. A GoPro camera built into the driver’s side rearview mirror captures video of whatever action might materialize in front of the FT-4X. Toyota has not announced any plans to build a vehicle such as this, but we hope some of the unique functionality eventually makes it to production.

Toyota FT-AC Konsepti - Los Angeles Otomobil Fuarı
Gelecek Toyota Adventure Concept - ya da kısaca FT-AC, Los Angeles şovunda Toyota'nın tepeler, çöl ya da kumsal için kafa yapmaktan hoşlanan açık hava meraklıları için gelecekteki bir araç örneği olarak tanıtıldı. Uzun dingil mesafesine ve geniş duruşa sahip cesur bir arazi aracı olan FT-AC, geniş bir ızgara, parlak LED farlar, sis farları, kurtarma kancaları ve kızaklar içerir.
 

Slide 86 of 99: The Future Toyota Adventure Concept — or FT-AC, for short — debuted at the Los Angeles show as an example of a future vehicle Toyota might create for outdoor enthusiast who love to head for the hills, desert or beach. A bold off-road vehicle with a long wheelbase and wide stance, the FT-AC features a wide grille, bright LED headlights, fog lights, recovery hooks and skidplates.

Slide 87 of 99: Aggressive fender flares on the FT-AC surround 20-inch wheels with all-terrain tires. The safari-style roof rack system could haul different types of adventure gear. A design study at this time, The FT-AC is Toyota’s vision of a next-generation gasoline-electric hybrid powertrain with a torque-vectoring all-wheel-drive system, variable terrain-response settings and 4-wheel lock functionality.

 

Bu iletiyi paylaş


İletiye ulaşan sekme (kopyala)
Diğer sitelerde paylaş

Vanda Dendrobium - Cenevre Otomobil Fuarı
Cenevre'de bir başka olağandışı başlangıç, Vanda Electrics adlı Singapur dışındaki bir şirkete ait. Dendrobium, Vanda'nın kapıları ve tavan açıkken taklit ettiği orkide adlandırılan ilk otomobilidir. Uzun süredir Formula 1 ekibi olan Williams F1, projeye belirli bir güvenilirlik katan bu girişimin teknik bir ortağı, ne yazık ki bu elektrikli taşıtın mekaniği hakkında çok fazla ayrıntı bulunmamasına rağmen, hepsi elektrikli.

 

Slide 92 of 99: Another unusual debut in Geneva belongs to a company out of Singapore called Vanda Electrics. The Dendrobium is Vanda’s first car — named for the orchid it mimics when the doors and roof are open. Longtime Formula One team Williams F1 is a technical partner in this venture, which lends a certain level of credibility to the project, although unfortunately there isn’t a lot of detail about the mechanics of this supercar beyond the fact that it is all electric.

Slide 93 of 99: Vanda also claims a goal of reaching 62 mph in 2.7 seconds and topping 200 mph (it’s unclear if the car has achieved these milestones). Depending on feedback from consumers at the Geneva Motor Show, production could start for the 2020 model year.

Bu iletiyi paylaş


İletiye ulaşan sekme (kopyala)
Diğer sitelerde paylaş

Volkswagen I.D. BUZZ - Detroit Otomobil Fuarı
İkinci numara. Volkswagen'den gelen kavram, I.D. BUZZ Detroit'te, yıllarca sevilen Microbus'a saygı duyan tamamen elektrikli bir Microbus olarak piyasaya çıktı. Elektrikli tahrik sistemi, sekiz yolcuya ve iki bagaj bölmesine kadar esneklik sağlar. Her biri bir aksı tahrik eden iki elektrikli motor, dört tekerlekten çekiş kabiliyeti ve toplam 369 beygir gücü üretiyor. Özgün Microbus'la ilgili yeni bir fikir, I.D.'nin tasarım öğeleri. BUZZ, VW'nin zıt renkte yeni bir yorumunu, Microbus'un kolay "yüz "ünü ve kısa ön ve arka çıkıntıları içeriyor.

 

Slide 98 of 99: The second I.D. concept from Volkswagen, the I.D. BUZZ debuted in Detroit as an all-electric Microbus that pays homage to the beloved Microbus of years past. The electric drivetrain allows flexibility for up to eight passengers and two luggage compartments. Two electric motors — one driving each axle — provide all-wheel-drive capability and a total output of 369 horsepower. A new take on the original Microbus, design elements of I.D. BUZZ include a new interpretation of the VW in contrasting color, the friendly “face” of the Microbus and the short front and rear overhangs.

Slide 99 of 99: A fully autonomous vehicle in I.D. Pilot mode, the BUZZ’s driver and front passenger seats can be rotated 180 degrees to face the rear. With a slight push on the steering wheel it retracts into the instrument panel and switches to I.D. Pilot mode. The floor is made of Silver Birch wood, and in the rear seating area aluminum inlays in the wood match the honeycomb pattern of the dash and steering wheel. The top sections of the doors are covered in a metallic leatherette, and seats get covered with a knit fabric in a graduated honeycomb pattern. The head-up display projects information via augmented reality, and the center console includes a tablet display and Beats Bluetooth speakers. At this year’s Pebble Beach Concours, Volkswagen announced plans to put the I.D. BUZZ into production by 2022.

 

Bu iletiyi paylaş


İletiye ulaşan sekme (kopyala)
Diğer sitelerde paylaş
Tarih ‎12‎/‎19‎/‎2017 at 13:19 , Admin dedi:
Audi Q8 Konsepti - Detroit Otomobil Fuarı
Slide 9 of 99: Audi describes the Q8 concept interior as a luxury lounge for four, with seats covered in a combination of Nappa and nubuck leather with aluminum trim separating the top portion of the seatback. Interior trim includes aluminum and three-dimensional engineering grain. The instrument panel incorporates large touchscreens with a black panel that integrates into the design when turned off. The Audi virtual cockpit adds new features and improved high-resolution displays. A plug-in electric hybrid system combines a 3.0-liter TFSI V6 gas engine with an electric motor for total power output of 303 kW and 516 lb-ft of torque, delivered through quattro permanent all-wheel drive. The Q8 concept rides on air suspension and has ceramic brake discs.

Hep bi Audi istemişimdir. Ben şu maviyi alır giderim..:wub:

Bu iletiyi paylaş


İletiye ulaşan sekme (kopyala)
Diğer sitelerde paylaş

İletiniz moderatör kontrolünden geçtikten sonra sitede gösterilmeye başlanacaktır. Eğer buna maruz kalmak istemiyorsanız lütfen hemen bir ÜYE OLUNUZ.

Misafir
İletinizi misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer üye iseniz lütfen GİRİP YAPARAK gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.