Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

İNANÇLILAR İÇİN DÜŞÜNDÜRÜCÜ SORULAR

netman

Önerilen İletiler

Allah el-an (heran) hazır ve nazır olandır. Varlığı ezelidir ve ebedidir. Her yeri kuşatmıştır. Onu kavramaya çalışmanın ilk kuralı Yaratıcıyı mahlukatla kıyaslamamaktır. Bu çok anlamsız ve bir o kadar da yanlıştır. Her şey dengi ile ya da zıddı ile kıyasanır.

Allah'a denk bişey gösteremezsiniz. Gösteremediğiniz gibi kıyaslayamazsınız. Kıyasa kalkışırsanız sadece yanılgıya sürüklenirsiniz.

Selametle

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 298
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Sayin Pantea,önce sunu saptayalim,Ingilizcedeki THE GOD kelimesi Allah kelimesi ile es anlamli degildir,THE GOD kelimesinin tam karsiligi Tanridir dolayisi ile Allah ve The God anlayisida farklidir.ilah kelimesinin Türkce karsiligi Tanridir.Böyle oldugu icin ben art niyetli olmadan bu sözcügün kullanilmis oldugunu ve kullanilmakta oldugunu ve aslinda yanlis oldugunu yazmistim.Ben burada Türklerle ve Tanri kelimesini kullananlarla ilgili yorum yapmadim,Bir saptama yaptim ama illede benimki dogrudur diyede bir vurgulamada bulunmadim.

La ILAHE ILLALLAH kelimesinin ingilizce tercümeside THERE IS NO GOD ONLY ALLAH tir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Pantea,önce sunu saptayalim,Ingilizcedeki THE GOD kelimesi Allah kelimesi ile es anlamli degildir,THE GOD kelimesinin tam karsiligi Tanridir dolayisi ile Allah ve The God anlayisida farklidir.ilah kelimesinin Türkce karsiligi Tanridir.Böyle oldugu icin ben art niyetli olmadan bu sözcügün kullanilmis oldugunu ve kullanilmakta oldugunu ve aslinda yanlis oldugunu yazmistim.Ben burada Türklerle ve Tanri kelimesini kullananlarla ilgili yorum yapmadim,Bir saptama yaptim ama illede benimki dogrudur diyede bir vurgulamada bulunmadim.

La ILAHE ILLALLAH kelimesinin ingilizce tercümeside THERE IS NO GOD ONLY ALLAH tir.

saygilarla

Bakın arkadaşım; "God" falan gibi yabancı isimlerin "Allah" manasına gelmediğini biliyorum... Ben sadece bir görüş sundum ve "Allah" adının manasını araştırırsanız, böyle bir görüş olduğunu çok rahat görürsünüz... Ayrıca ben o görüşü benimsemiş değilim... "Allah" adı "İlah"tan türememiştir ve "the God" mansına da gelmez... Ancak şu da var ki "Tanrı" adı da "İlah ve "God" manasına da gelmez... Şunu çok büyük bir teslimiyetle kabul ediyorum ki "Tanrı" adı, "Allah" adının yerine geçmez, ancak nasıl ki "Allah"a "Rab" veya "Hakk" gibi tanımlamalar kullanıyorsak, bu manada, Tek Yaratıcı olarak Allah'a "Tanrı" diyebiliriz... Çünkü ben araştırdığım be bildiğim kadarıyla, "Tanrı" adı "İlah" ve avrupa kökenli "God veya "Lord" adlarının betimlediği gibi Put, Totem veya yaratıcıları karşılamamaktadır... Ve ben buna gönül rahatlığıyla inanmış bulunuyorum. Ha, siz "Tanrı" adını, "Allah"ı nitelemek için kullanmazsınız... olabilir, size itiraz etmeye hakkımız yoktur... Ancak şu vardır ki, Kur'an, Allah'tan başka tapınılanlar için zaten özel olarak "İlah" adını seçmiş ve onu önümüze koymuştur... Peki öyleyse, niçin Bazı (Arapçı) bilimadamları, inatla "İlah" adının yerine "Tanrı" adını kullanıyorlar? oysa ki Kur'an zaten açık açık "İlah" adını vermiş onlara??? öyle değil mi? niye yani bu inat... Bunların inadı, Eski Türkleri ve inançlarını benimseyememektendir... Zira Kur'an-a sıkı sıkıya bağlı olduğunu iddia eden kimi İslam Teologlarının, bu "Tanrı" adının kullanımı konusunda, nedense Kur'an-a bağlı kalmamaları kendi büyük çelişkileridir... Zira zaten, belki konu ile alakası hiç yok ama "Gadir-i Hum"u dahi söz konusu etmeyen o İslam Teologları diil mi? demek istediğim bırakın insanlar Allah'a "Tanrı" demekte samimi iseler; putlaştırmıyorsa bu tanım O'nu ve totemleştirmiyorsa; ve O'nu, Batıl olmuş Gök-Tanrı'nın ve o inancın yerine de koymuyorsa; "Tanrı" desinler... Emin olun ki Allah'ın gücüne gitmez... ve yanlış bir tanımda değildir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Pantea,aciklamalarinizi okudum,cok yararli oluyor belirli bir konu üzerinde fikir üretmek.

Tabiiki Allah büyüktür ve insanlarin kendisine yaklasimlarinin samimi olup olmayacaginida en iyi bilendir,bu nedenle art niyet tasimadan Tanri denmesine kizmaz...

saygilarla :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Küçük bir ekleme yapmak istiyorum..

Tanrı keilmesi sonuna ek alır ve çoğul olarak kullanılabilir..

Yani Tanrılar demyide gerektirir..

Özel bir isim değildir..

Oysa Allah tektir ve ismide özel ve tek olmalıdır..

Allah lafzının sonuna çoğul edatı getirilemez..

Yani Allahlar olmaz..

Yaratıcımızın özel isimleri varken neden gök tanrısı, su tanrısı, güneş tanrısı yada tanrılar gibi değişik şekillerde kullanıla bilen genel bir isim kullanıyoruz..

Allah lafzını kullanmak daha hoş bence..

Tanrı kelimesinin söylenmesine karşın, Allah'ın nasıl hükmedeceğini sen ben bilemeyiz, o nu ancak kendi bilir..

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Küçük bir ekleme yapmak istiyorum..

Tanrı keilmesi sonuna ek alır ve çoğul olarak kullanılabilir..

Yani Tanrılar demyide gerektirir..

Özel bir isim değildir..

Oysa Allah tektir ve ismide özel ve tek olmalıdır..

Allah lafzının sonuna çoğul edatı getirilemez..

Yani Allahlar olmaz..

Yaratıcımızın özel isimleri varken neden gök tanrısı, su tanrısı, güneş tanrısı yada tanrılar gibi değişik şekillerde kullanıla bilen genel bir isim kullanıyoruz..

Allah lafzını kullanmak daha hoş bence..

Tanrı kelimesinin söylenmesine karşın, Allah'ın nasıl hükmedeceğini sen ben bilemeyiz, o nu ancak kendi bilir..

Saygılar...

Bakınız, "Tanrı" adı "Allah" anlamına tabii ki gelemez... kimsede o anlama geleceğini iddia edemez... ancak yaptığınız kullanımlarda yanlıştır... "Su Tanrısı" değil "Su İlahı" olabilir... "Tanrı-lar" değil "İlah-lar" olabilir... Çünkü Gök-Tanrı'da Tektir... Gök-Tanrı'ları yoktur... Tamam, Tabii ki "Allah" adı en güzel ve en önemli kullanımdır ama Tanrı, İlah manasına gelmez...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah'in neyi nasil takdir edecegini tabiatiyla sadece Allah'in kendisi bilir,buna zaten inancimiz var.Benim söylemeye calistigim su idi sanirim sizde farkindasiniz neyi söylemek istedigimin.Ben eger bir art niyet yok ise Allah'in affediciligini vurgulamaya calistim.Zaten kelime-i Tevhid Tanri olmadigini sadece Allah'in oldugunu söyüyor.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah'in neyi nasil takdir edecegini tabiatiyla sadece Allah'in kendisi bilir,buna zaten inancimiz var.Benim söylemeye calistigim su idi sanirim sizde farkindasiniz neyi söylemek istedigimin.Ben eger bir art niyet yok ise Allah'in affediciligini vurgulamaya calistim.Zaten kelime-i Tevhid Tanri olmadigini sadece Allah'in oldugunu söyüyor.

saygilarla

Haklısınız..

Bizde kelimelerde sıfatlarda takılı kalmalıyız demiyoruz..

Tabiki önce niyet önemlidir..

Bizler Allah'a karşı samimiysek, onu gerçekten seviyor ve ona itaat ediyorsak, kelimlerin ne kadar hükmü kalırki..

Fakat dininde bir litaretürü, şekli, şeması, düzeni, üslubu vardır..

Allah lafzıyla tanrı kelimesinin mukayesesini, yine inananlara bırakıyorum..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu saydiginiz tanrilar dünyadami olusuyor yoksa bu verdiyim linkteki yerlerdenmi geliyor.

http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/archivepix.html

Sayın lena,

Yaratıcılarınız oradalardanmı geliyor bilmem ama.

Verdiğin link çok süper. Adeta büyülüyor insanı.

Bakmakla doyulmuyor.

Forumda, astronomi hobisi olan bir arkadaşım daha var.

Bu linki ona da söyleyeceğim. Yararlansın.

Çok teşekkürler. :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Zaten astoromi bilgisi olan dinleri daha iyi anlar. teseküre hacet yoktu.

Çok haklı..

Uçsuz bucaksız bir feza..

Boşlukta duran milyarlarca mega tonluk yıldızlar, gezegenler vs..

Arlarında süper bir etkileşim..

Olağan üstü bir denge..

Dünyanın güneşe yakınlığı yada uzaklığının, dünyada canlıların yaşayabilmesi için gereken azami ve askari ölçü..!

Sizce bütün bunlar düzensiz ve rastgelemidir..?

Yoksa ince bir hesap işimidir..?

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakin sevgili kardesim duzen tabiki var ama mükemmel deyil hesap olsaydi sizin dediginiz gibi mükemmel olurdu her sey. patliyan günesleride gördünüz. Yaratanin belki bizim galeksimizden bile haberi yoktur nerde kaldiki dunyamizla urasicak. Biz ucsuz bucaksiz fezada kayibiz zaten yerimiz belli deyil.

Sevgili lena..

O güneşin patlamasıda bir düzenliliğin gereğidir..

Ayrıca uzayda nice patlamalar oluyor, sana bir zararı dokunuyormu..?

Size göre mükemmel bir evren yada insan nasıl olmalıdır..?

Yanmaz, yapışmaz, çizilmez teflon gibi bir insanmı hayal ediyorsunuz..??? :D

Yada uçan, bir çırpıda on metre zıplayan, süpermen gibi bir adam mı..?

Yada düz duvara tırmanan bedmen gibi bir adammı..?

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Madem hepimizin inandığı Allah yapısıysa..

Allah'ın sözlerine kulak ver..

Bu beden size geçici verildi diyor..

Sonlu bir dünyada, ebedi yaşam zaten yokturki, ölmeyesin...

Elbet herkez ölecektir ve zamanı gelince kıyamet kopacaktır..

Ölümsüzlük, ebediyet, noksansızlık ahiret hayatındadır..

Ve mükemmelliğin sonu yoktur..

Sana uçan kanat verilse, yüzen organda istersin..

O da verilse belki bin metre boy istersin..

O da verilse bin kilometreyi gören göz istersin..

İsteklerin sonu var mı..?

Sana en ideal olanı verilmiştir..

Beğenmiyorsan o başka..

Allah'ın bütün sanatını beğeniyorum..

İnsanları beğeniyorum..

Her organları ile gayet güzel yaratılmışlardır..

Mesela ağzımın yerine bir gaga hiç düşünemiyorum..

Yada kurt kulağı gibi bir kulak..

Yada iki boynuz..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yazdiklariniz benim anlatmak istediyim gayeden uzak, bu alemin sahibi nasil basladi bilemem ama onunda sonunun olucagi kesin, tabi benim fikrimce.

Siz hangi İlahtan sözediyorsunuz?

Biz sonsuz ve ölümsüz olan İlaha yani Allah'a inanıyoruz. Onun yokolması sözkonusu olamaz. Öyle olsaydı ihtiyaç sahibi olurdu ve o zaman ona yaratıcı denmezdi. kavrayamadığınız da bu insani ölçülerle kıyaslıyorsunuz ve evreni Allah sanıyorsunuz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tanri

Madem size gore tanri varsa niye adaletsiz

tada niye olcusuz hersey....

Tanri bazi kullarina torpili ozaman....

arkadasin dedigi ve benim de hep dedigim gibi tanri bizi ozgur birakiyo

sonrada tehdit ediyo bu bir celiskidir...Oda ne yapcagini bilmiyo....

O ordadir burdadir her yerdedir kimseye benzemez bencede olmayan bir sey benzemez...

Ben tanriya inanmiyorum....

cennet yada cehennem korkumda yok cunku cennet veya cehennem burasi adaletsiz olan bir tanriya

kulluk yapamam..Tanri varsa nerde niye kendini gostermeyip

tehditde bulunuyo...Insanlarin ona kulluk etmesini istiyoo...Devletlerde bile democrasi var biz

cumhurbaskanina kulluk ediyozmu ,yoo...O niye bole istiyoo....

La boheme..

Bu tür soruların cevaplarını defalarca verdik..

Kısa kesicem..

Allah seni gerçekten özgür bıraktı..

Bak özgür olduğun için bunları yazabiliyorsun..

Ancak..!!

Bizlere birer görev yükledi..

Bunları bunları yapacaksınız, bunları bunları yapmıcaksınız, tabi yapmakta yada yapmamakta özgürsünüz, ama sonucuna katlanmanız şartıyla yapın yada yapmayın dedi..

Nitekim dünya kanunlarıda böyledir..

İnsanlar herşeyde özgürdür, hatta adam bile öldürmene kimse karışmaz, fakat yakalanırsan cezasını hemen görürsün..

Sanırım ince nüansı kavradın la boheme..

Yani senin özgürlüğüne yine birşey diyen yok..

Çok fazla sıkıntıya dert etmeyede gerek yok...

Topu topu en fazla 100 sene yaşayacağımızı farzedelim..

Ölünce yalanmı doğrumu göreceğiz..

Lena..

Saffat suresin de Allah Resulune şöyle buyurur: Sen bu muhteşem yaradılışa şaşırdın kaldın, onlar ise bununla alay ediyorlar..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sizde bunlari defalarca solediniz ama bir yararini goremedik

sorular yine soruluyo cunku....

Yarar, "yarar verici" şeyi alanadır..

Size doktor bir ilaç vermiştir ama siz o ilacı kullanmıyorsunuzdur, yararını elbete göremezsiniz..

Şimdi yukardaki yazıyı okudun..

Yazımdan bir çelişki örneği verebilir misin..?

Yada o yazıdan bir soru sorabilir misin..?

AMA OKUDUYSAN..!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cevabını bir üsteki iletide verdim ama yine vereyim..

Buradaki özgürlük bir fiili yapıp yapmamktaki tercihine karışılmamasıdır..

Zira hiç bir özgürlük bir suçu mubah kılmaz..

Allah sana özgürlük verdi ama git adam öldür sen özgürsün demedi..

Nasılki demokratik bir ülkede yaşamana rağmen bazı kısıtlamalar var..

Dindede aynıdır..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ozaman sole diyim

ben gercekten iyiyim kimseyi kirmadim,calmadim hak yemedim oldurmedim sadece inanmadim

size gore yanacagim ole bundaki mantik ne...

ozaman inanipta yapmadigi sey kalmayanlar var onlarda beim yanima gelicekler...

yani sen inanclisin ama sende gunah isliyon ama ben senden daha iyi insanim

insanlar yaptikalriyla sorumluysa ben yirttim

Tamm sen yırtın diyelim..

İnşalah yırtmışsındırda..

Fakat şu soruyu lütfen cevapla..

Bir ülke var ve bu ülkede bir kral var..

Sana özel bir teveccühü var, seni seviyor..

Ve sana dediki, gel sana bir saray yaptırayım, sana son model otomobil tahsis edeyim, sana hizmetçiler tutayım, sana her türlü yiyecekler ve giyecekler temin edeyim dedi..

Sen kabul ettin ve kral bütün buları sana temin etti..

Aradan belli bir zaman geçti, kral seni ziyarete geldi..

Ama sen ayağa bile kalkmadın ve onu hiç tınlamadın..

Ve üstüne üstlük seni tanımıyorum, sen kral olsn nee olmasan ne dedin yüzüne karşı..

Sizce bu durum karşısında bu kral ne yapmalıdır..?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili guzel arkadasim;

adi ustunde geldi verdi diyon.

yasadigimiz evreni bize vereni gormedik biz

sadece aktarilanlar...

dedigin ornekte o sonucu yapsak kral hakli ama

ben bana gelip kendini gosteren bir guc gormedim yani

benim o kadinla alakam olmadiigini soyliycem...

Ole olsaydi nankorluk yapmazdim....

Ama temsilde o kadın yerine kendini koy..

Nankörlük yapmazdın evet, kim olsa yapmazdı..

Fakat Allah yapısı ve imtihanı gereği bizlere görünmüyor işte, ne yapalım..

Aracılar elçiler göndermiş..

Ve her yaratığı zerreye tecelli etmiş..

Sen bir zamanlar Allaha inanırım ama dinlere inanmam demiştin..

Ne değişti o günden bugüne gerçekten merak ediyorum yazarmısın..

Buraya yazmazsan özelime yaz..

Sevgilerime..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.