Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Kafir Olunur mu/Yoksa Allah' ınız mı Kafir Yapar?

evrensel-insan

Önerilen İletiler

Son bir cümle ; lütfen cevaplara benim dinim en doğrusu, benim dinim en sonuncu din vs vs şeklinde beyninizde yarattığınız kalıplar ile cevap vermeyin. 

anlastik

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 54
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Yunus 100. Allah’ın izni olmadıkça, hiçbir kimse iman edemez. Allah, azabı akıllarını (güzelce) kullanmayanlara verir.

Bu cok guzel bir ayettir hatta ayetin devamindaki ''akillarini guzelce kullanmayanlar'' ifadesi adeta ayetin anahtarinin paspasin altinda oldugunu soyler

aklimizi guzelce kullanirsak ayeti soyle yorabilir miyiz ? 

Allah’ın izni olmadıkça, hiçbir kimse iman edemez.

Yani kimse ''ben iman ettim ben erdim ben evliyayim benim imanim guclu diye kendi kendini bir odak ilan edemez ! Ancak Allah bunu bi sekilde aciga cikarabilir 

toplumda Allahin izni ve rizasi olmadan cok fazla iman etmis hoca seyh vs turemedi mi ? bunlar kitleleri yaniltmiyorlar mi ? 

Ayet buna tedbir hukmundedir ve

bu hersey icin gecerlidir - uzun yolculuga cikan Allahin izniyle yola cikicam der - zor ise giden EvelAllah ustesinden gelirim der 

Allah Ego ve kibre basvurmak yerine Allahin Kadrine basvurmamizi ogutluyor .. Ayetin asil anlami bu sekildedir .. icimizde kotu niyet olsaydi baska sekilde de yorardik ama

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir Cehennem yok

Peki ya Müdessir Suresi 31.Ayet için ne diyeceksin... 

'' Cehennemin bekçilerini yalnız meleklerden kılmışızdır. Sayılarını bildirmekle de, ancak inkar edenlerin denenmesini ve kendilerine kitap verilenlerin kesin bilgi edinmesini ve inananların da imanlarının artmasını sağladık. Kendilerine kitap verilenler ve inananlar şüpheye düşmesinler. Kalblerinde hastalık bulunanlar ve inkarcılar: 'Allah bu misalle neyi muradetti?' desinler. İşte Allah, böylece, dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola eriştirir. Rabbinin ordularını kendisinden başkası bilmez. Bu, insanoğluna bir öğütten ibarettir.

Bu nasıl bir tezatlıktır... Hem istediğini kafir ediyor, sonrada onları diri diri ateşin içine atarak, defalarca derileri soyulup soyulup tekrar yanıyorlar... Bu nasıl bir vahşettir.... Yüce yaratıcı ALLAH yarattığı kullarına bu kadar zalim olabilir mi? Bu ALLAH'a küfretmektir... ALLAH bu kadar kötü olmaz..Kimseye.. İster dinsiz ister ALLAH'sız olsun... Beni sen yarattın ben senim, bana bu adil olmayan dünyada bir can verdiysen, yaptığım hatalar nedeniyle bu kadar zalim olamazsın...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İşte Allah, böylece, dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola eriştirir.

buradaki anlam kaymasini duzeltelim ayet su sekilde bir edebi sanati barindirir ; 

Allah diledigini-dileyeni saptirir; diledigini-dileyeni dogru yola eristirir

buradaki hukum cok sadedir - bir kisi gercekten ogrenmek icin biseyleri sorguluyorsa onun ruhu bir dua halindedir 

ama bir kisi gercekten elestirmek icin ya da gizliden gizliye yermek amacli bir tutum sergiliyorsa o da onun dilegi olur ve Allah geregini yapar

kisi cogu zaman Allahi hasa kafalayabilecegini zanneder ve tezatlari ortaya atar - Halbuki Allah gercekten de makul ve sade bir hukum vermistir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hem istediğini kafir ediyor, sonrada onları diri diri ateşin içine atarak, defalarca derileri soyulup soyulup tekrar yanıyorlar... 

isin asli o kisiler kendileri kendilerini kafir ilan ediyorlar - 

iyi bak - kendinin kafir oldugunu soyleyen hicbir kisi aslinda ateste yanacagina da ihtimal vermez ; ) ama ateste yanacak diye Allahi gaddar ilan eden usluba burunebilir ; )

ewt defalarca derileri soyuluyor ve tekrar yaniyorlar

yani pisman olmak ve rahmani bir riza gostermek gibi bir tavra da yanasmiyorlar .. o halde seytan azapta gerek, orasi onlari muhafaza etmenin ve kontrol altinda tutmanin yegane mekanidir

baska bir ayette ''onlar azaba dayaniklidirlar'' der cehennem ehli icin hatta o kadar dayaniklilar ki Allah yeni deri giydiriyor yani bastan aliyor ..   cunku aliskanlik hali gozlemleniyor ve azabin gucu ilk dustukleri gunku gibi her daim tazeleniyor ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu nasıl bir vahşettir.... Yüce yaratıcı ALLAH yarattığı kullarına bu kadar zalim olabilir mi? Bu ALLAH'a küfretmektir... ALLAH bu kadar kötü olmaz..Kimseye.. İster dinsiz ister ALLAH'sız olsun... Beni sen yarattın ben senim, bana bu ****** adil olmayan dünyada bir can verdiysen, yaptığım hatalar nedeniyle bu kadar zalim olamazsın...

haklisiniz tabi de zannettiginiz gibi bir duruma rastlanmaz Kuranda

Allah ufuk genisligi icin en uc ornekleri vermistir - yoksa cehennem de kademe kademedir 

extrem ornekler vermek

bir caydirma kastiyladir - nasil ki yanmis yagda kizartilan patates kizartmasi insani kanser yapar deriz .. halbuki kanser yapmasi icin israrla yanmis yagda kizartilmis patates yemek gerekir ve hatta isin ilginci yedikce tatli gelir tatli geldikce yeriz ve sonradan da kanser olmayacagimiza da kanahat getirebilirz ..

ama bunu bir hayat gelsefesi haline getirirsek birkac 10 yila kalmaz vucut iflasin esigine suruklenebilir ..

inkar ve Allaha karsi direnmek te boyledir .. kisi Allahi inkar etti diye degil ama bunu bir yasam stili olarak benimsedi diye cehenneme girebilir .. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

haklisiniz tabi de zannettiginiz gibi bir duruma rastlanmaz Kuranda

Allah ufuk genisligi icin en uc ornekleri vermistir - yoksa cehennem de kademe kademedir 

extrem ornekler vermek

bir caydirma kastiyladir - nasil ki yanmis yagda kizartilan patates kizartmasi insani kanser yapar deriz .. halbuki kanser yapmasi icin israrla yanmis yagda kizartilmis patates yemek gerekir ve hatta isin ilginci yedikce tatli gelir tatli geldikce yeriz ve sonradan da kanser olmayacagimiza da kanahat getirebilirz ..

ama bunu bir hayat gelsefesi haline getirirsek birkac 10 yila kalmaz vucut iflasin esigine suruklenebilir ..

inkar ve Allaha karsi direnmek te boyledir .. kisi Allahi inkar etti diye degil ama bunu bir yasam stili olarak benimsedi diye cehenneme girebilir .. 

Celiskiye bak. Ne caydirmasi ayetlerin "ne yaparlarsda yapsinlar bu onlari cehennemden kurtaramayacak" diyor. Nerde caydiricilik, affetme,

Neyse cehenneme kuran'a gore herkes girecekmis.

O yuzden sen dahil kimse bundan muaf degil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Celiskiye bak. Ne caydirmasi ayetlerin "ne yaparlarsda yapsinlar bu onlari cehennemden kurtaramayacak" diyor. Nerde caydiricilik, affetme,

ewt nerde caydiricilik ve affetme ?

Neyse cehenneme kuran'a gore herkes girecekmis.

demek ki herkez giricek - Allahin yarattigi sistemin butun katmanlarini ve isleyis duzenini herkez bir fabrikanin icini gezer gibi gezicektir ...

cehenneme girmek bu yuzden iste .. cehennemdekiler de cennete giricekler hatta :D Kuranda konusmalarina kadar anlatilmis neler soyliyecekleri

O yuzden sen dahil kimse bundan muaf degil.

tabi ki

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ewt nerde caydiricilik ve affetme ?

Sen kendi kendin ile celismek icin yemin mi ettin.

Daha bir mesaj once yazdin ve ben ona yanit verdim.

Bak ne yazmissin?

"bir caydirma kastiyladir"

Simdi sen soyle bakalim nerde caydirma?

demek ki herkez giricek - Allahin yarattigi sistemin butun katmanlarini ve isleyis duzenini herkez bir fabrikanin icini gezer gibi gezicektir ...

cehenneme girmek bu yuzden iste .. cehennemdekiler de cennete giricekler hatta biggrin.png Kuranda konusmalarina kadar anlatilmis neler soyliyecekleri

tabi ki

O zaman hic caba harcamana gerek yok, zaten ne yaparsan yap: cehennemliksin. smile.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Suphesiz, Kurana gore  kisi'yi "Müslüman" ya da "Kafir" yapan Allahtir; fakat Allah, kafir yaptiklarini Cehennem'e atmaktadir.  Yani, Kuran celiskilerle doludur. Daha evvel bahsetigimiz bir cok sureler ve ayetler biribirleri ile celiskidedir. Bunun sebeplerinden biri Muhammad ve arkadaslari gelisiguzel kafadan atmis oldugu, kendi cikarlarina gore Kuran denilen kitabi bir cok sagdan soldan uydurdugu sozlerle doldurmasidir.  Hadislerde oyledir. Hadisler red edilebilir ama Muslumanlar Kuran ile cikmaz sokaga girmislerdir.

Nitekim, "asil" olarak bilinen Turk kulturunde ki gorusler, islamiyete aykiridir. Ornegin "kadina el kaldirilmaz" asil bir Turk kulturudur ama Kuran'a aykiri bir gorustur. Yani Allah'tan daha iyi bilirlermis gibi konusurlar, ve Kuran'daki ayeti bilmezden gelirler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Suphesiz, Kurana gore  kisi'yi "Müslüman" ya da "Kafir" yapan Allahtir; fakat Allah, kafir yaptiklarini Cehennem'e atmaktadir.  Yani, Kuran celiskilerle doludur. Daha evvel bahsetigimiz bir cok sureler ve ayetler biribirleri ile celiskidedir. Bunun sebeplerinden biri Muhammad ve arkadaslari gelisiguzel kafadan atmis oldugu, kendi cikarlarina gore Kuran denilen kitabi bir cok sagdan soldan uydurdugu sozlerle doldurmasidir.  Hadislerde oyledir. Hadisler red edilebilir ama Muslumanlar Kuran ile cikmaz sokaga girmislerdir.

Nitekim, "asil" olarak bilinen Turk kulturunde ki gorusler, islamiyete aykiridir. Ornegin "kadina el kaldirilmaz" asil bir Turk kulturudur ama Kuran'a aykiri bir gorustur. Yani Allah'tan daha iyi bilirlermis gibi konusurlar, ve Kuran'daki ayeti bilmezden gelirler.

Sadece o degil, islamin mezheplere bolunmeden oncesinin kokeni kurancilik, selefilik ve vahabilik te zaten sunni/maturidilige uyum saglamiyor. Cunku sunni genelde ve hanefi dali akilciligi on plana cikariyor.

Ayrica Anadolu kokenli tarihi tasavvufun "Allah'i her yonu ile insani gosterme" cabalari da Kuran'a gore gecersiz oluyor.

Kisaca Anadolu ne bugun ne de tarihinde Kuran'i ve onun "kalb ile iman, dil ile ikrar" ini kaldirmaz.

Zaten sunnilik/halefilik te Kuran'in disindaki hadislerdir.

O yuzden de toplum tarihi olarak Kuran'i bilmez ve rehber almaz.

Tahva etmek ve mustakilik ise sadece imanin sartlari ile baglidir. Islamin yani dinin uygulamali sartlari bile uygulanmaz.

O yuzden muslumanlar Anadolu kokeninde laiklik duzeninde yasayabilirler.

Bugun kendine "anti-capitalist muslumanlar" ya da laik muslumanlar diyen kesim, tam da Anadolu yerlisi muslumanligin 1970'lere kadar olan muslumanligidir. Zekeriya beyaz, E.Eren, I.Eliacik Y.N.Ozturk v.s. bu grup muslumanlardandir.

O yuzden kuran derinligine ayetlerine ve kuranciliga deginildiginde de bocalarlar. Tek bahaneleri kuran'i oldugu gibi uygulayan vahset yanlilarina "bunlar islam dini degil/gercek islam bu degil/islam baris dini" gibi sadece kendilerini kandiran yanitlar verirler.

Gecen televizyonda "adet gormemis" algisi cok nadir gorulen kadinlarin adet gormeme biyolojik hastaligi ile bagdastirildi.

Cunku kimse Kuran'daki subyanciligi dile getirecek degildi.

Gerci bu araplasma kuranlasma ve selefilesme temelindeki seriat yanlisi dinciler her gun verdikleri demecler ile Turkiye'nin simdiye kadar gormedigi Kuran'in digger yuzunu gosteriyorlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen kendi kendin ile celismek icin yemin mi ettin.

Daha bir mesaj once yazdin ve ben ona yanit verdim.

sen yanit verdin peki benim verdigim yanitlari Allaha olan ofkeni bir kenara birakip ta degerlendirebildin mi ? 

O zaman hic caba harcamana gerek yok, zaten ne yaparsan yap: cehennemliksin. smile.png

Muslumanin elinden gelenin en iyisini ortaya koymakla yukumlu olmasi ile

Allahin zaten kaderde oyle yarattigi icin bunu yapiyor oldugu ayni sey ise ; 

kisi bu durumun neresindesiniz ? 

Bir musluman teknik olarak bunu bilir elinden gelenin en iyisini yapar ve kaderin yazildigini da bilir - (ama nasil yazildigini yasayarak ogrenir)

Ama Allahi tanimayan inkar eden kisi icin Allahin daha buyuk ve tum neticeyi onceden kusatici bir gucu olmasi ona agir gelir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sen yanit verdin peki benim verdigim yanitlari Allaha olan ofkeni bir kenara birakip ta degerlendirebildin mi ? 

Benim fenomenalolarak gozlemi olmayan aklin yarattigi bir kavrama ofkem olamaz. Ben masal aleminde yasamiyorum.

Muslumanin elinden gelenin en iyisini ortaya koymakla yukumlu olmasi ile

Allahin zaten kaderde oyle yarattigi icin bunu yapiyor oldugu ayni sey ise ; 

kisi bu durumun neresindesiniz ?

Ben bu durumun tamamen disinda, gercek dunya ve yasamda kendi beynimin ve kendi serbest irademin kararlari ve secimleri ile yasamaktayim. 

Bir musluman teknik olarak bunu bilir elinden gelenin en iyisini yapar ve kaderin yazildigini da bilir - (ama nasil yazildigini yasayarak ogrenir)

Ama Allahi tanimayan inkar eden kisi icin Allahin daha buyuk ve tum neticeyi onceden kusatici bir gucu olmasi ona agir gelir

Masallar bana agir gelmez. Sadece okur ve dinlerim. Benim uzerimde hic bir olumlu/olumsuz etkisi olmaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim fenomenalolarak gozlemi olmayan aklin yarattigi bir kavrama ofkem olamaz. Ben masal aleminde yasamiyorum.

Dunya hayatin basli basina bir oyun gibidir .. MAsalsidir .. bize sadece bir masal gibi ana hatlari kalicaktir yasliliga eristigimizde 

bunu kimse inkar edemez .

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tamam iste ben de oyle diyorum 

Senin demen senin kendini tanimadigin anlamina gelir, cunku bir kul teslim olmus inanca imana biat/itaat eden, birey bilinci olmayanin bunu demesi, sadece demede kalir ve yasanirligi ve reelligi yoktur. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dunya hayatin basli basina bir oyun gibidir .. MAsalsidir .. bize sadece bir masal gibi ana hatlari kalicaktir yasliliga eristigimizde 

bunu kimse inkar edemez .

Aksine masal olan fizik otesi yaratilmis mekanlardir. Dunya dogan birinin olene kadar yasam surdugu gercek bir mekandir.

Konunun yaslilklailgisi yok, bilinc ile ilgisi var.

Yaslilik yani olmenin yaklastigi donemde boyle yapanlar masallar ile ilgili korkusu artanlardir.

Bu korku da bilgisizlikve bilincsizlikten kaynaklanir.

Olgularin kabule ya da inkasra ihtiyaci yoktur, cunku tartismasiz gozlem veren bir gecerliliktir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

demogoji yapmaktan bikmiyorsunuz :)) gercek felsefe ve bilim ile ilgili duz konusmalar haricinde; orneklendirme yapamadiginiz dikkatimi gecti... ve aktuel bilimin gelismislik sinirindan da yoksunsunuz 

geriye de bilimsellik adina sadece demogojiniz kaliyor :) 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

... O yuzden de toplum tarihi olarak Kuran'i bilmez ve rehber almaz.

... O yuzden muslumanlar Anadolu kokeninde laiklik duzeninde yasayabilirler.

... O yuzden kuran derinligine ayetlerine ve kuranciliga deginildiginde de bocalarlar. Tek bahaneleri kuran'i oldugu gibi uygulayan vahset yanlilarina "bunlar islam dini degil/gercek islam bu degil/islam baris dini" gibi sadece kendilerini kandiran yanitlar verirler.

Kesinlikle. Hemfikirdeyim.   Ayni zamanda Kuranda hic olmayan insaniyeti Kurana mal etmekle ve yalanlarla icat edilmis Kuran uzerinde yeni yalanlar kurmak kabul edilmis bir kultur olmus. 

Ornegin, Maide suresinin 32. ayeti bu sekilde anlatirlar veya ogretirler babadan cocuklarina.

"Kim, bir insanı öldürürse, o sanki bütün insanları öldürmüştür. Her kim de birini (hayatını kurtararak) yaşatırsa sanki bütün insanları yaşatmıştır."

Oysaki, Kuranda ki ayet hic de buna benzemez.

"Bundan dolayı İsrailoğullarına (Kitapta) şunu yazdık: "Kim, bir insanı, bir can karşılığı veya yeryüzünde bir bozgunculuk çıkarmak karşılığı olmaksızın öldürürse, o sanki bütün insanları öldürmüştür. Her kim de birini (hayatını kurtararak) yaşatırsa sanki bütün insanları yaşatmıştır. Andolsun ki, onlara resûllerimiz apaçık deliller (mucize ve âyetler) getirdiler. Ama onlardan birçoğu bundan sonra da (hâlâ) yeryüzünde aşırı gitmektedir." Kuran 5:32

Goruldugu gibi kalinlastirilmis kelimeleri ihmal ederek ayeti baska sekilde anlatma calisirlar. Bu isin ilginc tarafi bu ayet sozde yahudilere soylenmis ama Tevrat ta hic boyle birsey yoktur. Bu sozler yahudilerin kendi kabul ettikleri ve yazdiklari Talmud da gecer. Yani, sizin anlayacaginiz Allah yahudilerden "kopya" cekip Kuran'a koymus.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

gercek olan birsey soyleyebilir misiniz ? 

ama gercek olsun

mesela gunese gercek diyebilir misiniz ? 

bana gercek olarak nitelendirdiginiz bir sey bile soylebilir misiniz ? 

Gercek insanoglu yapilandirilmisligidir. Dolayisi ile gerceklik yapilandirilmistir.

Gercek, gercegin ne oldugu, gercek varlik, gercekte var olmak ve gerceklik; her bir ontolojik bakis acisina gore degiskendir.

Gercegin ne oldugunu blogumdan bulabilirsin.

Bilimde olgu vardir ve tartismasiz gecerlidir.

Gunes insanoglu algisina gozxlem veren bir fenomendir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

demogoji yapmaktan bikmiyorsunuz smile.png) gercek felsefe ve bilim ile ilgili duz konusmalar haricinde; orneklendirme yapamadiginiz dikkatimi gecti... ve aktuel bilimin gelismislik sinirindan da yoksunsunuz 

geriye de bilimsellik adina sadece demogojiniz kaliyor smile.png 

Felsefenin gercegi olmaz, gercek kavraminin felsefesi olur.

Belli oluyor kimin demogojisi oldugu. 

Sen kendi kendini avutmaya devam et. :)

Kurana kulluk edenler ne bilimden ne de bilimselligin ne oldugundan bi haberdir. 

Bilim ve bilimsellik tagutluk gerektirir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gercek insanoglu yapilandirilmisligidir. Dolayisi ile gerceklik yapilandirilmistir.

Gercek, gercegin ne oldugu, gercek varlik, gercekte var olmak ve gerceklik; her bir ontolojik bakis acisina gore degiskendir.

Gercegin ne oldugunu blogumdan bulabilirsin.

Bilimde olgu vardir ve tartismasiz gecerlidir.

Gunes insanoglu algisina gozxlem veren bir fenomendir.

gordunuz  mu siz bana GERCEk bir ornek getiremiyorsunuz bile 

hep felfefe hep laf gereksizligi 

bastan aliyorum ; 

GERcek NEDIR demedim :D bana Gercek bir ornek getirin dedim :) SIze gore GERCEK olandan bir ornek verin ...

yoksa duz beyandan bisey cikmaz pratigimize bir ornek verin :)

bilimin su an nerede oldugunu arastirmakta misiniz ? yoksa ''bilim'' kelimesini siyasilerin soylemleri gibi sadece lafta mi kullaniyorsunuz ben anlamadim da ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

gordunuz  mu siz bana GERCEk bir ornek getiremiyorsunuz bile 

hep felfefe hep laf gereksizligi 

bastan aliyorum ; 

GERcek NEDIR demedim biggrin.png bana Gercek bir ornek getirin dedim smile.png SIze gore GERCEK olandan bir ornek verin ...

yoksa duz beyandan bisey cikmaz pratigimize bir ornek verin smile.png

bilimin su an nerede oldugunu arastirmakta misiniz ? yoksa ''bilim'' kelimesini siyasilerin soylemleri gibi sadece lafta mi kullaniyorsunuz ben anlamadim da ..

Bak sana, sosyal biulgi sosyal gerceklik ve sosyalolgu farkini aciklayayim.

Insanoglu tarihler boyu fenomenal/dogal zihniyeti eliyle olusturdugu sosyal bilgisi temelinde sosyal gercekligi yapilandirmistir.

Nedir sosyal gerceklik? Sosyalgerceklik, insanoglunun zihniyetinde yer etmis sosyal bilginin sistem, duzen, kurum ve kurulus olarak gerceklesmesidir.

Bu sosyal bilginin gerceklestirdigi sosyal gerceklik, her turlu metafizik (ontolojik, fizik otesi ve teolojik) ve etik (milli, dini, toresel, ahlaki, geleneksel, siyasi v.s.) yonlendirim ve yaptirimlarin insanoglu fenomeni eliyle onun yasam ve iliskisinde farkliliklar olarak yer almasi ve bu farkliliklarin biri biri ile verdikleri ustunluk savasidir.

Sosyal gercekligin en buyuk ozelligi, bu gercekligin zamansal olarak degisken oldugu ama gercekliginin degismedigidir. Mesela "dunyada su kadar musluman yasar" sosyal gerceginin "su kadari" zamansal olarak degisken olsa bile, bu dunyada muslumanlarin yasadigi gercegini degistirmez.

Aslinda insanoglunun her turlu birarada yasamasi tamamen bu sosyal bilgi ve onun gerceklestirdigi sosyal gercekliktir.

Burada onemli bir nokta, sosyal gerceklik ile sosyal dogru farkidir. Bu farkta farkli ideolojik inancsal tabanin dogrulanma farkindan gelir.

Mesela bir ulkede demokrasinin oldugu dogrulugu bir ideolojiye gore olsa da baska bir ideolojiye gore olmayabilir.

Iste sosyal dogru ile sosyal gerceklik farki algilanamadigindan, dogal/fenomenal zihniyet, ya kendi dogrusuna gore olan gercegi carpitir, ya da algilayamaz. Cunku onun sosyal dogrusu onun disinda olan sosyal gercekligin verdigi gozlem ile ortusmez.

Iste bu temelde sosyal bilginin inanca ideolojiye gore dogrulanmasi, sosyal dogru olurken; sosyal bilginin iradeden bagimsizverdigi gozlem sosyal gercekliktir.

Burada onemli olan aralarinda dogruluk savasi veren sosyal bilginin ve onun yasamsal kilinmis sosyal gercekliginin numenal insanlik temelinde sorgulanmasi ve zararli olanlarindan arinilmasidir.

Iste bu konu ve kavramina gore olan sorgulama sonucundaki arinma bilisselligi, en azindan arinmis zihniyetin o konu ve kavramdaki sosyal gercekligi tum sosyal dogru farklari ile birlikte gozlemleyebilmesi ve qua felsefesi ile ortaya koyabilmesi ve bunun yasam ve iliski olarak sosyo-psikolojisinin insanogluna verdigi her turlu zarari dile getirebilmesi bilimseldir.

Kisaca sosyal bilginin yapilandirdigi farkli sosyal dogrular iceren sosyal gercekligin farklari ile birlikte farkina varmak gerekir. Bu dogrularin ve gercegin numenal insanlik temelinde sorgulanarak ondan arinilmasi ve de bu dogrular ve gercegin qua felsefesi ile insanoglu yasam ve iliskisindeki sosyo-psikolojik zararinin dile getireilmesi gerekir.

Sosyal dogrular kisinin ideolojik inancsal temelinin dogrulamasi olsa bile, sosyal gercekler yasam ve iliskide olusmus gozlem verendir.

Aslinda sosyal gerceklik, sosyal bilginin sosyal dogru olarak yasam ve iliskiye tasinmasidir. Frk ta hangi ideolojik inancsal bir tabanin dogrusu oldugudur.

Buradaki farkindalik ve bilincliligin bilisselligi olan sosyal gercekligin verdigi gozlemin sosyal dogru olarak degil; numenal insanlik olarak gozleminin onemidir.

Hala somut bir ornek istiyor musun? 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.