Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Sonsuz Takvim

evrensel-insan

Önerilen İletiler

Bugun bir arkadasim ile sohbet ederken "114 sayisindan yasini cikarirsan, dogum tarihine ulasirsin" seklinde bir yanit geldi.

Dedigini tam control etmedim ama, 115 yasi, 1899 yilina geliyor ve sonuc -1 veriyor.

O bunu bana soyleyince, benim de aklima bundan en az 30 yil kadar once formulunu bularak ortaya cikardigim, "sonsuz takvim" aklima geldi.

Yani 0 yilindan basliyarak sonsuza kadar giden bir takvim.

Ben bu takvimi genelde, "dogum gununu gun olarak ogrenmek isteyenler icin hazirlamistim.

Beni bayagi bir ugrastirmisti. Yani eski takvimler bulup, formule gore "kes/diz yapmistim."

Bugunku arkadasin hangi gun dogdugunu bulmak icin de, hazirladigim takvimi aradim ve buldum.

Herseyden once haftanin 7 gunu oldugundan, bir senedeki 12 ay baslangic gunu olarak 7'ye indirgenir.

Ikincisi "normal yil" ile, "artik yil" farki vardir.

Ipuclari soyledir.

Normal yillar, hangi gun baslar ise ayni gun biter. Yani 1 Ocak ile, 31 Aralik ayni gundur.

Artik yillar, basladigi gunden, bir gun sonar biter. Yani, diyelim 1 Ocak Pazar ise, 31 Aralik Pazartesidir.

Buradan normal yillar, yil olarak bir gun sonar baslarken, artik yil sonrasi gelen yil, bir gun sonar degil; ertesi gun baslar.

Mesela diyelim, 1943 yili pazar basladi ve bitti, 1944 yili pazartesi baslar 1944 artik yil oldugundan, sali biter ve dolayisi ile, 1945 yili carsambadan baslar.

Her yuzyil, oncekinden bir gun once baslar. Yani diyelim 1900 yili sali baslarsa, 1800 yili pazartesi baslar.

Her 700 yilda bir ayni takvim olusur.

28 yil ara ile gelen artik yillar ayni gune rastlar.

Yani 1900 yili sali baslarsa, 1928 yili da sali baslar.

Formul- Artik yil+5+6+11+6- Artik yil (28 sene sonrasi)

Isteyen olursa ve dogum tarihini verirse, hangi gun dogdugunu soyleyebilirim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.