Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Dersim Olayı

Y.E.K

Önerilen İletiler

Iddaalarinizi bir an icin kabul bile etmis olsak, o kadar sivilin seyhlerden korunmasi yerine öldürülmesi ve hatta sürgün ile asimile yapilmaya calismalarini nasil aciklayacagiz? Bir tarafin yanlisligi diger tarafin yaptiklarini otomatikmen dogrulamazki. Madem devlet agalara karsi mücadele yaptida o kadar aganin mecliste ne isi var?

Koyulaştırdığım cümleyi ben size yöneltiyorum zaten. Dersim isyanının kanla bastırılmış olması ayaklanmayı ilerici veya olumlu bir ayaklanma yapmaz.

Sivillerin şeyhlerden korunması için, temel şartlardan birisi sivillerin yani halkın bunu istemesidir. Aksi taktirde bu jakobenizm olur. Yani devletin halkın yararına olan uygulamaları, halka rağmen gerçekleştirmesi.

Artı sivillerin öldürülmesini sürgün edilmesini açıklamak gibi bir çabamızda yok zaten. Benim bu kadar sert bastırılması doğruydu, normaldi gibi bir söylemim mi var bu tartışma boyunca ?

Bu ayaklanmada ayaklananlar haksızdır. Cumhuriyet'ten daha geri ve ilkel bir rejimi arzulamaktadırlar. Yerel feodal unsurlar cumhuriyetin kendilerini hedef aldığının, egemenlik ve hakimiyetlerini ortadan kaldırmak istediğinin farkındadırlar. Ve güçlerini, hakimiyetlerini korumak için ayaklanmışlardır. Devlet ayaklanmayı bastırmakta sonuna kadar haklıdır. Hiçbir cumhuriyet devrimi, gerici bir ayaklanmaya müsamaha göstermez.

Ancak, ayaklanmanın bastırılış biçimi, burada son derece vahşi yöntemlerle sadece ayaklanmayı bastırmakla kalmayıp topluca cezalandırma yöntemine gidilmiş olması kötüdür. yanlıştır.

Fakat bu ayaklanmanın niteliğini değiştirmez. Yani şöyle açıklayayım bir kişinin işlediği suçun niteliği ona mahkemenin nasıl ceza verdiği, hapishanede nasıl muamele gösterildiğine göre değişmez. Suçlu veya suçsuz olması işlediği fiilin niteliğine göre değerlendirilir. Devletin nasıl ceza verdiğiyle değil. O başka bir boyuttur.

Diyelimki bir kişi başka bir kişiyi öldürmüş. Bu suçtan dolayı karakola götürülmüş. Bu kimseye karakolda kötü muamele yapılmış, mahkeme işlediği filin karşılığından daha ağır ceza vermiş. hapishanede bu kişi kötü muameleye maruz kalmış. Tabiki biz onun karakolda kötü muamele görmesine, işlediği fiilin karşılığından daha ağır bir cezaya çarptırılmasına, hapishanede kötü muameleye maruz kalmasına karşı çıkarız. eleştiririz. Ama bu sebeple ona masum, veya işlediği fiilde haklı diyemeyiz.

Madem devlet ağalarla mücadele ediyordu, neden mecliste bu kadar ağa var. Bu sorunun iki yanıtı var. Birincisi, Cumhuriyet'in, feodalizm ve feodal unsurlarla mücadelesi 1950 DP iktidarıyla durdurulmuştur. Zaten DP ağaların partisidir. Bu sebeple DP iktidarının başladığı döneme , devrimlerin durdurulduğu dönem olarak bakılır bir çok ilerici tarafından. 1968 gençliği dediğimiz Deniz Gezmişler yola, "1950 yılında durdurulan Cumhuriyet Devrimlerini tamamlamak" fikriyle çıkmışlardır.

İkinci yanıt. Daha öncede söyledim mecliste ağaların yoğun olarak seçildiği bölgede , Cumhuriyet tarihi boyunca, devlet ne zaman ağaların üstüne yürüse, halkı karşısında bulmuştur. Ve halen, halk ağaları vekil olarak seçmektedir. Mecliste neden bu kadar ağa var sorunun en temel yanıtı bu değil midir? Halkın onları seçmesi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ağalık şeyhlik aşiretlik sistemi Türkiyenin başlı başına bir sorunu.O günler rejimin akıbeti için gereken ne ise o yapılmıştır.Ha kanlı yapılmıştır doğru ama hiç bir devrim kansız bitmez.Yeni kurulan bir Cumhuriyet ve onun getirdiği yenilik sistemler arkasından bu sistemi kabul etmeyen zihniyetler.Bir kısım insana da sorarsanız bu isyan Alevilik Sunnilik isyanı.Olayları kitaplardan okuduğumuz ki daha çok bu kitaplarda yanlı yazılar vardır yaşayanlardan duyduğumuz ki bizzat benim birinci ağızdan yaşım gereği duyma şansım olmadı ama duyan kişilerden aldığım dipnotlarda tek bir noktada birleşti.Halk aşiretlik şeyhlik ve buna bağlılık duygusunu kolay kolay üzerinden atamadı ve atamadığı için zaten Cumhuriyetten sonra arka arkaya isyanlar çıktı ve arkasından bazı çatırdamalar oldu.

Siz yeni bir rejim getireceksiniz yeni bir sistem getireceksiniz bunu getirirken binlerce emek , şehit ve gazi vereceksiniz sonra bu sistemi ben istemiyorum burada benim sistemim geçerli olacak diyen bir kaç kişiyi kabulleneceksiniz.Ozaman sizin yola çıkış amacınız hedefinden sapmış olur.

taypa kardeş şimdi diyorsunda alevilik-sunilik

bunlar yanlış deilmidir??

hepimiz insan deilmiyiz.amerika ıraka girerken aynı politikayla girmedimi(ülkeyi ırkçılıkla yıkma politikası)?

Aynı şeyi israil-filistin için soyleyemezmiyiz?

Hdi bu ülke de bütün suniler alevileri ****** diyelim

çözüm bumu olucak??

btün ülkücüler solcuları ******...sorun çözülcekmi??

bunların hepsi oyun .başka bişe deil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili dersimkalan arkadaşım dikkatlice okursan eğer yazımı "Bir kısım insana da sorarsanız bu isyan Alevilik Sunnilik isyanı" şeklinde

yani bu benim şahsi fikrim değil.Ve devamını da okursan eğer farklı farklı kaitaplardan bilgi sahibi olmak istediğimizde mutlaka yanlı yazımlar var ve bunlarda insanları ideolojik yönde etkilyerek yönlendiriyor.

GElelim senin parmak bastığın noktya.Bugün hangi tarafında olursan ol en uç noktaya gittiğin zaman mutlaka kaybedersin.Yani işin içerisine fanatikliği sokarsan doğruyu göremessin yanlışı ayırt edemessin.Alevilik ve sunnilik bu ülkede yıllardır kanayan bir yara.Nasıl Kürt-Türk yıllardır kanayan bir yara ise.ama bir kısım Aleviler olayları o kadar gerçeklikten uzak ve duygusal bağlamda değerlendiriyor ki sonuç ta kavga kan dökümü kaçınılmaz oluyor.Bugün internette her hangi bir Alevi sitesine üye olmaya kalksan ve ben Alevi değilim diyerek yaz anında seni bamlıyorlar (bunu ben denedim başıma geldi o yüzden yazdım) sebep olarak ise sen bizden değilsin diyıorlar.Ya ben seni kendimden bir bütün görüp kendi görüşlerimle senin kini paylaşmak için yanına geliyorum sen bana tekme atıyorsun peki bu ayrımcılık ırkçılık değil mi ?? Çok sıradan bir örnek vermek istedim sürçü lisan oldu ise affola!!!

Yani sonuçta bir kısım kavgaları kendi ellerimizle çıkarıyoruz.Şimdi sen diceksin bana Türklerin içerisnde de .......... adamlar var.Yok değil tarih kahramanları kadar da hainlerini bünyesinde barındırır.Bugün dersim olayları kürtlük yada alevilik diye bağaran çoğu insan kendi kuyruğunua basıldığında ne kürtlüğünü hatırlar nede aleviliğini aynı şekilde Türk olan kişilerde

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Artı sivillerin öldürülmesini sürgün edilmesini açıklamak gibi bir çabamızda yok zaten. Benim bu kadar sert bastırılması doğruydu, normaldi gibi bir söylemim mi var bu tartışma boyunca ?

Bu ayaklanmada ayaklananlar haksızdır. Cumhuriyet'ten daha geri ve ilkel bir rejimi arzulamaktadırlar. Yerel feodal unsurlar cumhuriyetin kendilerini hedef aldığının, egemenlik ve hakimiyetlerini ortadan kaldırmak istediğinin farkındadırlar. Ve güçlerini, hakimiyetlerini korumak için ayaklanmışlardır. Devlet ayaklanmayı bastırmakta sonuna kadar haklıdır. Hiçbir cumhuriyet devrimi, gerici bir ayaklanmaya müsamaha göstermez.

Ancak, ayaklanmanın bastırılış biçimi, burada son derece vahşi yöntemlerle sadece ayaklanmayı bastırmakla kalmayıp topluca cezalandırma yöntemine gidilmiş olması kötüdür. yanlıştır.

.

.

.

Madem devlet ağalarla mücadele ediyordu, neden mecliste bu kadar ağa var. Bu sorunun iki yanıtı var. Birincisi, Cumhuriyet'in, feodalizm ve feodal unsurlarla mücadelesi 1950 DP iktidarıyla durdurulmuştur. Zaten DP ağaların partisidir. Bu sebeple DP iktidarının başladığı döneme , devrimlerin durdurulduğu dönem olarak bakılır bir çok ilerici tarafından. 1968 gençliği dediğimiz Deniz Gezmişler yola, "1950 yılında durdurulan Cumhuriyet Devrimlerini tamamlamak" fikriyle çıkmışlardır.

İkinci yanıt. Daha öncede söyledim mecliste ağaların yoğun olarak seçildiği bölgede , Cumhuriyet tarihi boyunca, devlet ne zaman ağaların üstüne yürüse, halkı karşısında bulmuştur. Ve halen, halk ağaları vekil olarak seçmektedir. Mecliste neden bu kadar ağa var sorunun en temel yanıtı bu değil midir? Halkın onları seçmesi?

Sn Cyrano, Dersim isyaninin sizinde kabul ettiginiz gibi cok vahsice olmasi ve arkasindan asimile amacli sürgünlerin yapilmasi aslinda devletin feodal bir sisiteme karsi savasindan degil, kabullenemedigi Kürt halkini sindirmek icindir. O yüzden sizin ikinci cevabiniz aslinda havada kalmis oluyor, cünki devlet hic bir dönem feodalizme karsi bir savasta bulunmamaistir. Bulunmus olsaydi onun alt yapisini hazirlardi, yani o bölgenin halkini önce biliclendirerek, kazanarak ve onlara seffahligini göstererek yapardi.

Su ana kadar teröre karsi mücadele altinda yapilan savasta aslinda sadece bizim basiretsizligimizi, tahammülsüzlügümüzü ve baskalaria asla bir hak vermemede inatlastigimizin bir politikasidir.

Bu asimilasyon isine de bir de Deniz Gezmis gibi büyük bir devrimciyi alet etmeniz hic te yakisik degil. Deniz gezmis asla Kürt'lerin asimilasyonlari icin bir siyasi fikir üretmedi ve desteklemedide.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Cyrano, Dersim isyaninin sizinde kabul ettiginiz gibi cok vahsice olmasi ve arkasindan asimile amacli sürgünlerin yapilmasi aslinda devletin feodal bir sisiteme karsi savasindan degil, kabullenemedigi Kürt halkini sindirmek icindir. O yüzden sizin ikinci cevabiniz aslinda havada kalmis oluyor, cünki devlet hic bir dönem feodalizme karsi bir savasta bulunmamaistir. Bulunmus olsaydi onun alt yapisini hazirlardi, yani o bölgenin halkini önce biliclendirerek, kazanarak ve onlara seffahligini göstererek yapardi.

Su ana kadar teröre karsi mücadele altinda yapilan savasta aslinda sadece bizim basiretsizligimizi, tahammülsüzlügümüzü ve baskalaria asla bir hak vermemede inatlastigimizin bir politikasidir.

Bu asimilasyon isine de bir de Deniz Gezmis gibi büyük bir devrimciyi alet etmeniz hic te yakisik degil. Deniz gezmis asla Kürt'lerin asimilasyonlari icin bir siyasi fikir üretmedi ve desteklemedide.

bu cevapla, cevap verilen iletim arasında bir alaka görebilseydim yanıt verirdim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Koyulaştırdığım cümleyi ben size yöneltiyorum zaten. Dersim isyanının kanla bastırılmış olması ayaklanmayı ilerici veya olumlu bir ayaklanma yapmaz.

..

...

Diyelimki bir kişi başka bir kişiyi öldürmüş. Bu suçtan dolayı karakola götürülmüş. Bu kimseye karakolda kötü muamele yapılmış, mahkeme işlediği filin karşılığından daha ağır ceza vermiş. hapishanede bu kişi kötü muameleye maruz kalmış. Tabiki biz onun karakolda kötü muamele görmesine, işlediği fiilin karşılığından daha ağır bir cezaya çarptırılmasına, hapishanede kötü muameleye maruz kalmasına karşı çıkarız. eleştiririz. Ama bu sebeple ona masum, veya işlediği fiilde haklı diyemeyiz.

..

..

Cyrano,meclisteki ağalarla ilgili açıklamanız gayet yerinde.

İsyanın bastırılış şekli ile de hemfikiriz galiba.

yalnız,olayı sadece halka ve Seyit Rıza'ya yıkmak,coğrafyayı ve tarihi yok saymaktır.

tabi dönemi ve otoriteyi de es geçmeyelim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili dersimkalan arkadaşım dikkatlice okursan eğer yazımı "Bir kısım insana da sorarsanız bu isyan Alevilik Sunnilik isyanı" şeklinde

yani bu benim şahsi fikrim değil.Ve devamını da okursan eğer farklı farklı kaitaplardan bilgi sahibi olmak istediğimizde mutlaka yanlı yazımlar var ve bunlarda insanları ideolojik yönde etkilyerek yönlendiriyor.

GElelim senin parmak bastığın noktya.Bugün hangi tarafında olursan ol en uç noktaya gittiğin zaman mutlaka kaybedersin.Yani işin içerisine fanatikliği sokarsan doğruyu göremessin yanlışı ayırt edemessin.Alevilik ve sunnilik bu ülkede yıllardır kanayan bir yara.Nasıl Kürt-Türk yıllardır kanayan bir yara ise.ama bir kısım Aleviler olayları o kadar gerçeklikten uzak ve duygusal bağlamda değerlendiriyor ki sonuç ta kavga kan dökümü kaçınılmaz oluyor.Bugün internette her hangi bir Alevi sitesine üye olmaya kalksan ve ben Alevi değilim diyerek yaz anında seni bamlıyorlar (bunu ben denedim başıma geldi o yüzden yazdım) sebep olarak ise sen bizden değilsin diyıorlar.Ya ben seni kendimden bir bütün görüp kendi görüşlerimle senin kini paylaşmak için yanına geliyorum sen bana tekme atıyorsun peki bu ayrımcılık ırkçılık değil mi ?? Çok sıradan bir örnek vermek istedim sürçü lisan oldu ise affola!!!

Yani sonuçta bir kısım kavgaları kendi ellerimizle çıkarıyoruz.Şimdi sen diceksin bana Türklerin içerisnde de .......... adamlar var.Yok değil tarih kahramanları kadar da hainlerini bünyesinde barındırır.Bugün dersim olayları kürtlük yada alevilik diye bağaran çoğu insan kendi kuyruğunua basıldığında ne kürtlüğünü hatırlar nede aleviliğini aynı şekilde Türk olan kişilerde

bak kendin diyorsun boyle adamlar var.zaten boyle insanlar yüzünden çıkıyor bu olaylar..demek istedigimi anladınmı.sadece ve sadece boyleleri yüzünden çıkıyor.bende aleviyim fakat ben hiçbir insana oyle yapmam.ya Allah bizi yaratırken hepimiz eşittik ve benim gözümde simdi de eşitiz ...ama kendini bilmez insanlar dersen o konuda haklısın ..benimde bir alevi sitem var.fakat oraya sunisi,şafisi geliyor ve ben hiçbirine oyle yapmıyrum.sadece ve sadece hoşgörüyle işi çözüyorum.sevgi saygı ve hoşgörünün açamadıgı kapı yoktur...eger yanlıs bişe demişsem haksızım demektir.fakat bu konuda 100de 100 haklı odlgumu anlıyacaksın.ben ayrımcılıktan bahsetmiyorum.sadece kutupsallaşmalardan bahsediyorum..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bak kendin diyorsun boyle adamlar var.zaten boyle insanlar yüzünden çıkıyor bu olaylar..demek istedigimi anladınmı.sadece ve sadece boyleleri yüzünden çıkıyor.bende aleviyim fakat ben hiçbir insana oyle yapmam.ya Allah bizi yaratırken hepimiz eşittik ve benim gözümde simdi de eşitiz ...ama kendini bilmez insanlar dersen o konuda haklısın ..benimde bir alevi sitem var.fakat oraya sunisi,şafisi geliyor ve ben hiçbirine oyle yapmıyrum.sadece ve sadece hoşgörüyle işi çözüyorum.sevgi saygı ve hoşgörünün açamadıgı kapı yoktur...eger yanlıs bişe demişsem haksızım demektir.fakat bu konuda 100de 100 haklı odlgumu anlıyacaksın.ben ayrımcılıktan bahsetmiyorum.sadece kutupsallaşmalardan bahsediyorum..

aynı noktaya parmak bastığımız belirtmek için söledim.Ama malesef bir kişinin yaptığı hatayı bir kısım zıt görüşlü kişiler hepsine mal ediyorsa buda aynı şeuydir.HEr zaman eskilerden örnek alarak bir şeyleri açıklarım .Tarih geriye dönülmesi gereken bir araç değil ileriye yönelik adımlar tedbirler için bir ışık olmalıdır.Hani halk dilinde bir laf varıdr.Geçimişini bilmeyen kendini bilmez.O misali.Sevgi kardeşlik duygusu kurtuluş mücadelesinin olduğu dönemlerde bir kıvılcım dır ve herkesi birbirine bağlayan olgu idi.O zamanlar sen kürtsün sen alevisin diyen yoktu niye ? Devlet vatan olmassa ne sen kalırsın ne de ben!!!

Ne zaman hoş görü duvarı yıkıldı devletin Cumhuriyet rejimi sonrasında halkın bazı tabuları kafasından atamamasından dolayı iktidar olarak seçtiği bir kısım kişilerin izlediği politikalar sonucu yıkıldı.Sağda yürüyen sağcı solda yürüyen solcu oldu.Yani düşün kaldırımlar bile insanlara bir şekil verdi!!

Dini olgular insanlar birbirine bağlar yaşamın ir parçasıdır ancak bir süre sonra eğer bu yozlaşıyorsa yani bir inançtan ileriye maneviyattan iletiye gidiyorsa kırılmlar başlıyor.

Mesela eksterem bir örnek vermek istiyorum.Atatürk şapka giymeyi neden çok istemiştir ve neden bu devrimi yaparken çok biraz çekinmiş ancak vazgeçmemiştir.?Şapka takmak eskiden dinsizliğin simgesi idi.Türkiye sınırtları daha doğurusu Cumhuriyet öncesi osmanlı sınırlarında kullanabildiğiniz bir eşya yani.SAdece gayri müslimlerin kullandığı aynı zamanda.Halkın %100 din konusunda çok hassas olduğu için böyle bir devrimi yapmak çok büyük bir risktir ama girilmeye değerdir nitekim sonuçta ortadadır.Kimse dininden bir şey kaybetmemiştir.Ancak Henüz o zamanlar cahil olan toplum hala kafasından silemediği ağalık, şeyhlik sistemini ve kafasına oturtamadığı Cumhuriyet ( ki bu durumiçin biraz argo ama sölemeyi yerinde buldum alışmamış ..te don durmaz denir) yada yavaş yavaş oturan bir sistem ve bunun getirdiği bazı haklar ve hakkın alımları.hakkın alımlarından kastettiğim Merkezi Yönetim sisteminin getirdiği şeyhlerin ağaların düzeninin kalktığı bir sistem.

E bu insanlar bir süre daha doğrucu olarak kabul edilemye devam ettiği için halk çok kolay galyana gelmiştir ve menemen olayları,şeyh sait isyanları ....v.s. dersim isyanları meydana gelmiştir. Bu olaylara Alevilik sunnilik çarpıtması kazandırmak sonradan ortya çıkan bahanelerdir.Lakin unutmamak lazımdır ki Alevilik sunnilik tartışması ileri ki zamanlarda çok daha çetin ve iğneli zeminler hazırlamıştır kendisine.AMa konumuz bu değil

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 yıl sonra...

Dersim veya diger Kürtcülük isyanlari öyle tesadüfler degildir.Yani bunlari hak arama,hak isteme gibi hafifletici suc kapsamina alarak gercekleri örtbas etmek hem tarihe hem de insanliga hakarettir saygisizliktir.Bakmayin distan güdümlü siyayetcilerin ihanet söylemlerine.Gercekler aci da olsa gercektir bunu herkesin bilmesi gerekir.

Bu isyanlarin hedefinde Anadolu ve yeni kurulmus olan cumhuriyet vardir.Bunlari eger dikkatle inceler ve tarafsiz arastirmacilarin bizlere aktardiklarini iyi analiz edersek görürüz ki bu isyanlar hak arama,özgürlük isteme isyanlari degildir asla olmamislardir.

Bugün,iktidarda olan partinin,tamamen oy amacli diyemiyecegim uygulamalari Anadolu'nun Türklügünü yok etmeye yönelik uygulamalardir.Ideoljik ve dini yaklasimlarin yönlendirdigi bir yok etme siyaseti güdülmektedir.Yok edilmek istenen hedef Türklüktür.

Bugün acilim ve baris adi altinda atilan adimlardan birisi köy ve kasabalara ve de vilayetlere eski adlarinin verilmesi calismalaridir.Halbuki simdi kullanilan isimler o  beldelerin asil sahiplerinin verdigi isimlerdir yani Türklerin.

Ihanet sebekesi Türklügü yok etme calismalari kapsaminda bu isimleri degistirmektedir.

Dikkat edilirse bu anlamda;ayni sebeke Türkiye genelinde Atatürk'ün adini da yok etmeye calismaktadir.

Türklüge önceleride saldirilar vardi ancak su son birkac yildir Türklüge karsi cok müthis bir savas acilmistir hem de ülkeyi yönetenlerin talimatlariyla.

Türk Bayragini kiskirtici unsur olarak görenlerin hedefini artik ciplak gözle görme vakti gelmistir.Türk Bayragina TOMA ile karsi cikanlarin bölücü bayraklara selam durur gibi seyretmeleri cok önemli bir uyari olmalidir Türk Milleti icin.

Birtakim sesler cikiyor bunlar ciliz gibi görünse bile sinek pis degil mide bulandirir hesabi gibi olmaya baslandi.Bu sesler "Türk olmayanlari Türklestirme"gibi bir karalamanin öncüleridir.Bu sesler ideolojiktir.Yani belirli bir kesimin kendi ideolojisine uygun olarak ürettigi bir bilimsellige uydurma cabalaridir.

"Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran millete TÜRK MILLETI denir"Bu sözün sahibi ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK'tür.Bu kadar birlestirici,ayrimciliktan uzak,bir ifadeyi "sen nasil Türk olmayana Türk dersin"diye carpitanlar cikiyor ortaya.Sonra da Atatürk diktatördü insanlari Türklestirme siyaseti güttü diye suclamaya kalkiyorlar.

Halbuki,Adi Türkiye Cumhuriyeti olan bir devletin vatandaslarina Türk denmesi kadar dogal olan baska bir sey yoktur.

Almanya,Alman vatandasi olmak isteyenlerden Almanca bilmeyi ve Alman Kültürünü ögrenmeyi sart kosar.Alman vatandaslarinin kimliklerinde de Alman yazar.Yani etnik kökeni ne olursa olsun eger Alman kimligi tasiyorsa Almandir ama Almanlastirilmamistir.Ayni sey Türkiye'de Türklestirme olarak elestiriliyor.Amac belli degil mi?

Türklerin Türk Devleti kurduklari tarihten bu yana Haclilar ve Hacli zihniyetinde olanlar bu devletle mücadele ettiler.Osmanli bu topraklarda büyüdü gelisti güclendi ancak Osmanli'nin zayiflamaya baslamasiyla yönetimi altindaki halklar ayaklandilar ve tek tek bagimsizliklarini elde ettiler.Tek bir Türkiye kalmisti elde edemedikleri.1.Dünya Savasi'nin sonuclari Türkiye icin tam bir felaket olmustu.Yedi Düvel Türkiye'nin bakir topraklarini kirli ayaklariyla cigneyip Istanbuldaki padisahla anlasarak SEVR anlasmasini kabul ettirdiler.Artik Haclilar icin bir Türk sorunu kalmamisti ne var ki Mustafa Kemal'i hesaba katmamislardi.Sonuc Lozan'la noktalandi.

Noktalandi mi?

HAYIR!

Lozan'i hazmedemeyen ic ve dis düsmanlar Lozan'la birlikte calismaya basladilar.Türkiye'yi Türkleri daha dogrusu Mustafa Kemal'i yenebilmek icin müthis bir enerji sarfetmeye basladilar.Insan Haklari,Laiklik,Dincilik,Dinsizlik,Kürtcülük,Lazcilik saldirilariyla bu yeni cumhuriyeti yikma savasi basladi.Icimizdeki cumhuriyet karsitlari ile Sevr'in olusmasinda emegi gecmis tüm gücler birlesti.Sayisiz sarsintilara ragmen yeni kurulmus olan Cumhuriyet yani Türkiye Cumhuriyeti yasamaya devam etti.Türkiye Cumhuriyeti'nin bekasinda en önemli rol Türk Silahli Kuvvetleri'nindi.Tüm ser güclere karsi TSK celik bir duvar gibi duruyor ve bu ser güclerin hareket kabiliyetini engelliyordu.Ancak TSK bu gücünü yavas yavas kaybetmeye basladi cünkü artik TSK'nin bünyesi bu ser güclerin zehiri ile yavas yavas zehirlenmeye baslamisti.Yani TSK icten kemiriliyordu.Ve nihayet 2007 yili TSK'ya cepheden saldiri yili olarak secildi ve simdiki durumda TSK'nin adindan baska hicbir özgül agirligi yoktur.TSK el degistirmis SEVR'i imzalayanlarin uzantilarinin eline gecmistir.

Türklere karsi yapilan saldirilar ve Türkleri yok etme cabalari birkac alanda yürütülmektedir.

1-Etnik kiskirtma

2-Ümmetcilik

3-Türk Tarihini ve Türkleri bilmemek

4-Türklere karsi ötedenberi süregelen tarihi düsmanlik.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dersim’in Kayıp Kızları filminin yönetmeni Nezahat Gündoğan, ikinci filmi Hay Way Zaman’da katliama katılan dört askerle görüştü.

Yozgatlı Haydar Yıldırım, Erzurumlu Mehmet Ali Çiftçi, Malatyalı Haşim Özçelik ve Konyalı Mehmet Ali Doğaner; Gündoğan’ın 5 Aralık’ta galası yapılacak olan yeni filmi Hay Way Zaman'da katliamı anlattılar.

TARAF_TARAF_2013-12-02(2013.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dersimde yasananlar "KATLIAM"degil,Devletin kendini savunma refleksidir.Dersim'de katliam oldugunu söyleyenlerin  katliamin ne oldugunu bilmediklerini sanmiyorum.Eger Dersim'de yasananlara katliam denmesi gerekiyorsa,Canakkalede de bir katliam yasanmistir TÜRKLERE karsi.Ha Canakkale'yi baska bir isimle adlandirip Dersim'e katliam deniyorsa ben de buna herkesin eteginde ki taslari dokmesi derim.Cünkü katliam sözcügü öyle basite alincak bir sözcük degildir.

Devletin kendini savunmasini katliam olarak nitelemek ya Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne karsi olmak ya da bu sözcügün icerdigi anlami bilmeyecek kadar cahil olmak gerekir.

Dersim hakkinda cok seyler yazilip cizildi.Dersim hakkinda tarafsiz gözlemcilerin yazip anlattiklarida var.Dersim olaylarini,Baytar Nuri'nin kaleminden,ya da Recep Tayyyib Erdogan'in tarihinden ögrenmek hicbirsey ögrenmemis olmak demektir.

Dersim'de katlian oldu diyenlerin veya bu anlamda filim yapmak isteyenlerin acaba o filmin icersine asiret reislerinin emriyle Türk askerine baskinlar düzenleyip gencecik fidanlari katledenleride koyacakmidir?SANMAM.

Dört tane yasli insani alip Dersimdeki katliama katilan askerler diyerek onlari sahit gösterme ucuzluguna kacmak yönetmenlik degildir."Irmak kipkizil akiyordu"mus.Bu sözleri söyleyen o yasli adamin sözlerinden sanki gercekten irmak kana bulanmista kipkizil akiyormus gibi bir anlam cikarip sözümona katliamin büyüklügünü anlatmaya calismak gercekten her insaftan yoksun bir yaklasimdir.

Yeni kurulmus bir cumhuriyeti sabote etmek ve kirli cikarlarini korumak adina devlete karsi gelmek cikarilan yasalari hice saymak ve sirf kendi avantalarini kaybetmmek adina devletin askerini öldüren yakanlara karsi devletin kendini savunma ve de düzeni saglama refleksiyle isyani bastirmasini katliam olarak niteleyenler neden Kurtulus Savasi verdigimizide cevaplamalidirlar.

Ayaklanmanin neden ve nasil oldugu elebasilarinin kimler oldugu,bu isyanin arkasinda kimlerin durdugunu bile bile veya bilipte sadece Cumhuriyete ve Atatürk'e dil uzatmak amaciyla böyle bir iddiaya kalkismak gercekten barisa hizmet etmez.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.