Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Ermeni sorunu

Misafir TheLastofMohicaN

Önerilen İletiler

Sayin Politika

Bende Cumhurbaskani Gulun Ermenistana gitmesinden yanaydim neden yanaydim cunku eger bir sorun var ise bunlar dialogla cozumlenmelidir yani sen evinde oturursan baskalarinin senin sorunlarini cozmesini bekleyemezsin bugun avrupanin pek cok ulkesi ermeni soykirimini tanimaktadir neden cunku Ermenistanin uluslar arasi arenada aktiv bir rol almasidir kaldiki Turkiye buyuk bir ulke ama Ermenistan kadar aktiv olamadi sanki birilerine surekli kustu Turkiye kuserse buda avrupanin sanki cok umurundaydi Tirnagin var ise basini kasirsin Turkiye Ermeni soykirimi yapmadik diyor soykirim yasasi daha once soyledigim gibi 1945den sonra kabul oldu ve turkiyenin hakli oldugunu gosterir bu konuyla ilgili bir ara hurriyette avrupada anlatilmisti turkiyenin AIHM basvurmasi gerektigini soyluyordu ama ne yaptik biz kus kus kabugumuza cekildik bekledik birileri bizim isimizi hallettisin... Ermenistana gitmesi ozur dilemesi anlamini tasimaz sayin politika oyle olsa ozaman milli futbolcularimizdami ozur diledi ermenistandan.. Ozaman turkiyede mac yapacaklarinda bizde ermenistan cumhurbaskanini davet ederiz onlarda bizi davet ettikleri ve soykirim yalanlarini uydurduklari icin ozur dilerler :D

saygilar

Sn Yakışıklı,

Ülkelerin aralarındaki diplomasiyi kesmiş olması sportif karşılaşma yapmayacakları anlamına gelmez. İkisi farklı bir şeydir. Dış ilişkilerde böyle bir yöntem yoktur. Biz Kıbrıs Rum Kesimi ile de maç yapıyoruz mesela.

Ermeni soykırımı iddialarını çıkaranlar Ermenistanlılar değildir, Ermeni Diasporasıdır. Ermeni diasporası fakir Ermenistanı da siyasette bu çizgiye çekmiş ve Azerbeycanın Karabağ bölgesini işgaline sebep olmuş, Türkiyenin tavır alıp sınırı kapatmasıyla da kendi halklarına en büyük kötülüğü etmişlerdir.

Ermenistanla iyi geçinmemiz bu iddiaları bitirip, dialog sürecini başlatmaz. Ermeni diasporası Batılıların güdümündedir. Bugün yaşanan gelişmeler, hükümetin ABD politikasına uyumlu davranması nedeniyle izlediği kişiliksiz tavırlardır.

Türkiyenin şimdiye kadarki dış siyaseti , kendi çıkarları doğrultusunda, denge politikası olmuştur ve bu geleneksel politika, bölgenin de istikrarsızlaşmasını önlemiştir. Bugün hükümet, başta Kıbrıs, Irak ve Gürcistan olaylarında gösterdiği tavırla sadece ABD çıkarlarına hizmet etmektedir. ABD Gürcistan gibi Ermenistanı da kendi safına çekme planları yapmaktadır. Türkiyeye verilen görev, Ermenistanla Azerbeycanı uzlaştırıcılıktır sadece. İrandan ulaşamadığı Bakü petrollerini Ermenistan üzerinden kontrol altına almaktır amaç.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kim ne derse desin AKP göreve geldıgı güne kadar Türkiyenin gerek PKK konusunda gerek Kuzey Irak konusunda ve gerekse Kıbrıs ve diger dış ilişkilerinde haysiyetli bir polıtikası vardı.Bu polıtıka AKP ile iflas etmekle kalmadı herkesın şamar oglanı haline getirildik.AB ye girmeden AB nin emriyle yönetilmeye baslandık.AB ugruna tüm degerlerimiz cignendi.Dogu Anadolu'nun ekonomik kalkınmasını Ermeni sınır kapısının acılmasında gören zihniyet Türkiyenin yararına calısan ve düsünen zihniyet olamaz.1,5 milyon Ermeni ile Dogu Anadolu kalkınır diyenler ulusu aldatmakla kalmıyor aynı zamanda ülkenin haysiyetiylede oynamaktadırlar.Bizimle dost olmak isteyenlerle biz hep dost olduk ama dost olmak icin önce saygı gerekir,biz bu saygıyı bize göstermemis olan ve sözde iddialarla bizi tarih karsısında suclu gösteren,sınırlarımızda gözü olan bir devletin kapısına gittik,halbuki onların gelmesi ve dost olmak istediklerini bildirmeleri gerekirdi,

İpleri baskalarının elınde olanlardan haysiyetli bir davranıs ve yönetim bekleyenler hep yanılmıslardır.

saygılarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kim ne derse desin AKP göreve geldıgı güne kadar Türkiyenin gerek PKK konusunda gerek Kuzey Irak konusunda ve gerekse Kıbrıs ve diger dış ilişkilerinde haysiyetli bir polıtikası vardı.Bu polıtıka AKP ile iflas etmekle kalmadı herkesın şamar oglanı haline getirildik.AB ye girmeden AB nin emriyle yönetilmeye baslandık.AB ugruna tüm degerlerimiz cignendi.Dogu Anadolu'nun ekonomik kalkınmasını Ermeni sınır kapısının acılmasında gören zihniyet Türkiyenin yararına calısan ve düsünen zihniyet olamaz.1,5 milyon Ermeni ile Dogu Anadolu kalkınır diyenler ulusu aldatmakla kalmıyor aynı zamanda ülkenin haysiyetiylede oynamaktadırlar.Bizimle dost olmak isteyenlerle biz hep dost olduk ama dost olmak icin önce saygı gerekir,biz bu saygıyı bize göstermemis olan ve sözde iddialarla bizi tarih karsısında suclu gösteren,sınırlarımızda gözü olan bir devletin kapısına gittik,halbuki onların gelmesi ve dost olmak istediklerini bildirmeleri gerekirdi,

İpleri baskalarının elınde olanlardan haysiyetli bir davranıs ve yönetim bekleyenler hep yanılmıslardır.

saygılarla

Sayin politika

sunu yazmis olsaydiniz size hak verirdim kim nederse desin 1960lardan buyana hic bir siyasi parti Turkiye Cumhuriyetinin cikarlarini korumamis ve savunmamistir bugun bu sadece AKP icin gecerli degildir yani siz simdi AKPden once ve sonra derseniz AKPden evvel hersey gulluk gulistanlikti AKP geldi Turkiye bu durumami dustu.. Evvele siyasilerde su zihniyet kalkmali milletvekili olmak istiyorsan halkina hizmet icin seciliyorsun cebini doldurmak icin degil.. halktada su zihniyet kalkmali halkin oyu satilik degildir bir oy dahi belki ulkenin tum sorunlarini cozebilir...

Gelelim Ermeni sinir kapilarinin acilmasinin dogu anadolu bolgesine bir ekonomik kalkinma sagmayacagi peki nasil bukadar emin olabiliyorsun sayin politika turkiyenin ermeni sinir kapisindan yillik kaybi nekadar bunu hic hesapladinmi aslinda biz bolgeye ekonomik faydasi olmaz diye kendi kendimizi kandiriyoruz tabi isin icinde birde Azerbaycani karsimiza almamak var merak ettigim biz ermenistanda sinir kapilarimiza kilit vurmus vaziyetteyiz peki ya azerbaycanda ayni seyi yapmismi yoksa bu iki ulke arasinda sinir alis verisi devam etmektemidir...

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn. Mavi,

İzninizle bir kaç ekleme yapacağım.

Tarihi doğru değerlendirmede yöntem olayların tüm kaynaklardan incelenerek bu kaynaklardaki birbirini doğrulayanlarda birleşmektir. Sn.Admin Genelkurmay arşivi açılmış diyor, ilginçtir kimse bundan söz etmedi şimdiye kadar, Ermenilere gelin tartışalım doğrularda birleşelim deniyor ama sürekli kaçıyorlar bundan. Onun yerine İstanbulda provokatif amaçlı konferans düzenliyorlar kendi yanında yer alan tarihçileriyle.

Marksın insanlığın tarihsel gelişimi aşamalarına göz atarsanız, aristokrasi ve monarşiyle yönetilen dönemlerde, tarım toplumlarında kimliğin dinsel içeriği olduğunu görürsünüz. Yani, müslüman olsun hristiyan olsun dinsel aidiyet ön plandadır.

Osmanlının asimilasyon diye bir derdi olmamıştır. Sadece sorunlu grupları, sorunlu bölgelerden uzaklaştırarak çözüme gitmiştir.

Tehcir sadece Osmanlının uyguladığı bir yöntem değildir. Mesela, hem Çarlık Rusyasında hem de Sovyet Rusyada Ermenilerden çok daha büyük ve acı zorla göçettirmeler yapılmıştır. Kırım Tatarları yaklaşık 100 yıldır yerlerinden yurtlarından atılmış, üstelik resmen soykırıma uğramış, evleri, tarlaları, malları yağmalanmıştır. Sovyetlerin çöküşünden sonra yurtlarına geri dönebilen bir kısım Kırımlılar şimdi fakirlik içerisindedirler. Sovyetlerde bu muamelelere uğrayan hristiyan, müslüman, Türk kökenli ya da değil çok etnik grup vardır. Balkanlardan ülkemize sığınan insanları da unutmamak gerekir. Sovyetlerin ya da Rusyanın, Türkiye gibi suçlanmaması sağlam durması, ekonomisinin her şeye rağmen güçlü olmasıyla ilişkilidir. Ayrıca Türkiye üzerindeki talepler ve jeopolitik konumu bu tür siyasi köşeye sıkıştırmalar için ana nedendir.

Ayrıca Kurtuluş savaşı 1919 ile 1923 arasında yapılmıştır. Ermeni tehciriyle ilgisi yoktur.

Saygılar.

Sevgili arkadaşım,bizimle paylaştığınız değerli bilgiler için teşekkür ederim;

Öncelikle şunu belirteyim ki;benim için ölçüt şu veya bu ırk değil.Ölçüt;vicdani olan,insani olan.Bakınız ben bu konuda yazdığım ilk iletide ;

Soykırım iddiaları şu an aslı itibariyle geçersizdir;en azından tarihsel anlamda bir dayanağı yoktur.Ve yine demiştim,eğer varsa da bir soykırım yapan,o da benim soydaşlarım yaptığıdır.

Tehcir kanununun nerede olduğu,kimler için araca dönüştüğü mevzumuz değil,bizim için asıl mevzu;biz bunu ne için yaptık.Osmanlı devleti hakkında yazacaklarım bazı arkadaşlarımı rahatsız edebilir,onlardan özür dileyerek şunu eklemek istiyorum...

Osmanlı devleti,kuruluş aşamasında egemenlik alanı için,yıkılmada da egemenliğini korumak için Türk olan,700 yıllık tarih serüveninde merkez-kaç sistemi ile,kendi egemenliğini asimilasyon ve ötekeleştirme ile koruyan bir imparatorluktur.Çünkü Osmanlı Devleti üretimin yanında iç ve dış haraçlar ile varlığını sürdürürken,imparatorluğun bakiliği için gereken buydu...

Bu arada ben Ermeni sorunu olarak gündemi meşgul eden bu sorunun köklerine inememiz gerektiğini düşünüyorum;tabi ki Osmanlı Devletinin yaptıklarından biz sorumlu değiliz;yalnız sorumlu olduğumuz yarın için tarihi,olan biteniyle,kökleriyle sorgulamak gerek...

Bu arada Sayın Politika,benim ne demek istediğim yazılarımla gayet açık,ben körükörüne olan bir düşmanlığı değil,gerekecekse düşmanlık;ne için düşman olmamız gerektiğini anlamaya çalışıyorum...saygılar!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Sorunun köküne inmeliyiz**Osmanlinin yaptiklarindan tabiki biz sorumlu degiliz*

Sayin Mavi böyle diyor,Sayin Mavi Osmanlinin yaptiklarindan tabiiki biz sorumlu degiliz derken Türklerin Ermenilere soykirim yapmis oldugunu zaten kabul etmis durumda.Akside olamazdi cünkü Gül'ün Ermenistan ziyareti hem Ermeni iddialarinin kabulü hem de özür dileme anlamina gelir.

Türkler degil Osmanli soykirim yapti demek Ermeni oyununu bile bile kabul etmek demektir.O zaman siz Ermeni tezlerini cürüten her belgeye karsisiniz demektir.O zaman siz Ermeni yanlisi düsünmektesiniz ve o zaman siz Ermenilerin Türkiyeden toprak taleplerinede EVET demektesiniz.Hayir diyemezsiniz,cünkü kendi kendinizi yalanlamis olacaksiniz.Evet ben sizin bu Ermeni iddialarina yaklasimiz karsisinda diyebilirim ki siz hem Ermeni iddialarini kabul etmektesiniz yani Türkiyenin sinirlariyla sorununuz var hemde bu sorun dahilinde Kürt sorununa bir siyasi cözüm talep etmektesiniz.

Sizin tüm yazdiklarinizi okudum sayin mavi,hemen her yazinizda Türk devlertine karsi bir cephe almis durumdasiniz,sizin icin Türk devleti degil,Ermeni ve Kürt haklari daha önemlidir,her ne pahasina olursa olsun bu haklari savunmakta kararlisiniz.Yani Türkiyenin bölünmesi bile sizi gerektiginde irgalamiyacaktir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sorunun köküne inmeliyiz**Osmanlinin yaptiklarindan tabiki biz sorumlu degiliz*

Sayin Mavi böyle diyor,Sayin Mavi Osmanlinin yaptiklarindan tabiiki biz sorumlu degiliz derken Türklerin Ermenilere soykirim yapmis oldugunu zaten kabul etmis durumda.Akside olamazdi cünkü Gül'ün Ermenistan ziyareti hem Ermeni iddialarinin kabulü hem de özür dileme anlamina gelir.

Türkler degil Osmanli soykirim yapti demek Ermeni oyununu bile bile kabul etmek demektir.O zaman siz Ermeni tezlerini cürüten her belgeye karsisiniz demektir.O zaman siz Ermeni yanlisi düsünmektesiniz ve o zaman siz Ermenilerin Türkiyeden toprak taleplerinede EVET demektesiniz.Hayir diyemezsiniz,cünkü kendi kendinizi yalanlamis olacaksiniz.Evet ben sizin bu Ermeni iddialarina yaklasimiz karsisinda diyebilirim ki siz hem Ermeni iddialarini kabul etmektesiniz yani Türkiyenin sinirlariyla sorununuz var hemde bu sorun dahilinde Kürt sorununa bir siyasi cözüm talep etmektesiniz.

Sizin tüm yazdiklarinizi okudum sayin mavi,hemen her yazinizda Türk devlertine karsi bir cephe almis durumdasiniz,sizin icin Türk devleti degil,Ermeni ve Kürt haklari daha önemlidir,her ne pahasina olursa olsun bu haklari savunmakta kararlisiniz.Yani Türkiyenin bölünmesi bile sizi gerektiginde irgalamiyacaktir.

saygilarla

Politika,

ben benim haberim olmadan neler demişim öyle?Önceki iletilere dönün;anlaşılmayacaksa bir daha yazarım...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin politika

sunu yazmis olsaydiniz size hak verirdim kim nederse desin 1960lardan buyana hic bir siyasi parti Turkiye Cumhuriyetinin cikarlarini korumamis ve savunmamistir bugun bu sadece AKP icin gecerli degildir yani siz simdi AKPden once ve sonra derseniz AKPden evvel hersey gulluk gulistanlikti AKP geldi Turkiye bu durumami dustu.. Evvele siyasilerde su zihniyet kalkmali milletvekili olmak istiyorsan halkina hizmet icin seciliyorsun cebini doldurmak icin degil.. halktada su zihniyet kalkmali halkin oyu satilik degildir bir oy dahi belki ulkenin tum sorunlarini cozebilir...

Gelelim Ermeni sinir kapilarinin acilmasinin dogu anadolu bolgesine bir ekonomik kalkinma sagmayacagi peki nasil bukadar emin olabiliyorsun sayin politika turkiyenin ermeni sinir kapisindan yillik kaybi nekadar bunu hic hesapladinmi aslinda biz bolgeye ekonomik faydasi olmaz diye kendi kendimizi kandiriyoruz tabi isin icinde birde Azerbaycani karsimiza almamak var merak ettigim biz ermenistanda sinir kapilarimiza kilit vurmus vaziyetteyiz peki ya azerbaycanda ayni seyi yapmismi yoksa bu iki ulke arasinda sinir alis verisi devam etmektemidir...

saygilar

Sayin Yakisikli,Ermenistan herseye soykirim acisindan bakmakta buda cözümü zorlastirmaktadir.

Igdir Artvin ve Karstan 29 isadaminin Ermenistan'i ziyaretinde Ermeni isadamlari dernegi baskani Hovsep Safaryan'in söylediklerine baktigimizda problemin hangi cepheden kaynaklandiginida görürüz.Söyle diyor Safaryan:..*Bizim gecmisimiz ve tarihimizle ilgili hicbir taviz vermeden fakat zamanin dayattigi kosullarda komsuluk yapmanin da zorunlulugu bulunmaktadir.Atatürk zamaninda soykirimi kabul etmis ve onu organize edenleri yargilamisti.(Atatürk'ün Ermeni soykirimi iddialarini tanidigi savi Ermeni yazarlarca cok kullanilmaktadir,ancak bu yazarlar ciddi ve güvenilir hicbir kaynak verememektedirler bu iddialara,aksine bunu iddia edenler sadece birbirlerini tanik olarak göstermektedirler.Mustafa Kemal'in hicbir konusmasinda Ermeni soykirim iddialarini kabuul eden bir yaklasim yoktur.)Bugünkü yöneticiler icersinde o cesareti gösterebilecek tarihi dogru degerlendirebilecek yöneticiler cikacaktir.(Acaba Erdogan veya Gül bu yöneticilerden birimidir?)Iste o zaman bizim komsulugumuz dogru yolda olacaktir.*

Safaryan bir yanda komsuluk iliskilerinin geregi olarak gecmisten taviz vermeden de iliski kurulabilecegini söylerken diger taaftan ekonomik iliskilerde referans noktasini sözde soykirim iddialrina dayandirabiliyor.

Ermenistan sinir kapisinin bölgeye yapacagi yararlarin abrtildig ve bu konuda manüpülasyonun yürütüldüg aciktir.Nasil Iran ve Gürcistan sinir kapilari Dogu Anadolu bölgesini kalkindiramadiyasa Ermenistan sinir kapisida kalkindiramaz.Bunun bircok nedeni olmasina ragmen asil en büyük neden ERMENISTAN'IN COK KÜCÜK VE FAKIR BIR PAZA OLMASIDIR.Ikincisi Ermenistan bölgeden ihtiyac duydugu malzemeleri dolayli yollardan (Iran ve Gürcistan üzerinden)almaktadir.Mus elmasi ve kebap yemekle Dogu anadolu kalkinamaz.

TÜRK -ERMENI ILISKILERI;SEDAT LACINER

Sayin Yakisikli samimi olarak olaylara bakarsak Dogu Anadolunun kalkinmasi ididalari tamamen abartidir,bu iddialari öne sürenlerin kimlwerle iliski icersinde oldugunuda bilmemizde yarar vardir.Özellikle Ermeni sinir kapisinin acilmasi icin iktidara baski yapan cevrelerin sadece AB ABD degil onlarin Türkiye icersindeki medya uzantilarininda kimlerle iliskili olduklarini bilmemizde yara vardir.

Son olarak baskentinin meydaninda Soykirim aniti olan Türkiyeye karsi dünyanin her kösesinde soykirim suclamasi ve calismasi yaparak Türkiye karsiti siyaset yürüten bu siyasetin amacinin ne oldugu bilindigi halde Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaskaniyim diyen adamin o ülkeye sirf AB -ABD ve ülke icindeki Ermeni soykirim iddiacilarinin baskilariyla gitmis olmasi bence haysiyetsizligin en doruk noktasidir,kendi acisindan degil Türk ulusu acisindan buna hakki yoktu.Cumhurbaskani Türk milletinin haysiyetini cigneme hakkina sahip degildir.Özel bir kisi olarak gidebilirdi Ermeni dostlarinin yanina.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

3 yıl önce açılmış bi konu hala güncelliğini koruyor tıpkı bilmem kaç yıl önce olanların önümüze getirilmesi gibi;

bence ermeni zihniyetleri işini çok güzel yapıyor, KATLİAM YAPTINIZ dediler önce katliam nedir diye tartıştık, sonra ermenileri tartıştık sonra yaptık mı yapmadık mı diye tartıştık sonra biri çıktı galiba yapmışız dedi sonra onu tartışmaya başladık biz tartıştıkça içimize yer edindi ermeniler ve katliamı en sonunda bizi aştı ülkeler tartıştı ne güzel dimi bi sivri zeka kayuya taş attı hep beraber atladık kuyunun içne

galiba KATLİAM YAPTIK...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

3 yıl önce açılmış bi konu hala güncelliğini koruyor tıpkı bilmem kaç yıl önce olanların önümüze getirilmesi gibi;

bence ermeni zihniyetleri işini çok güzel yapıyor, KATLİAM YAPTINIZ dediler önce katliam nedir diye tartıştık, sonra ermenileri tartıştık sonra yaptık mı yapmadık mı diye tartıştık sonra biri çıktı galiba yapmışız dedi sonra onu tartışmaya başladık biz tartıştıkça içimize yer edindi ermeniler ve katliamı en sonunda bizi aştı ülkeler tartıştı ne güzel dimi bi sivri zeka kayuya taş attı hep beraber atladık kuyunun içne

galiba KATLİAM YAPTIK...

Hangi üc sene önce acilmis bir konu,neden bahsediyorsunuz,o zaman bütün stratejilerimiz bir kenara birakip bütün degerlerimizi ayaklar altina alarak sizlerin dogru bildiginiz yola gidelim,nedir o yol?

Ücbucuk Ermeni icin koca bir Türk milleti hice sayilsin,bari gidip anitada celenk koysunlarda bahsettiginiz katliam nedeniyle af dilensin,bumudur istediginiz yol?

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

hrant dink olduruldugunde yanilmiyosam bilimselcinin bir sozu vardi cok hosuma gitmisti

ben bir turkum ama emperyalizme karsi mucadelede evet ben bir ermeniyim..

hrant%20dink%20olum.jpg

Eğer ölen insansa ben de Ermeniyim!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

iste olayin ozu bu

eger olen insansa bende ermeniyim

insan olmak..

bir insanin kokeni ne olursa olsun insan sonucta

daha oncelerde de soyledim simdi yine soyliyecem

kimse kokenini secmiyo ve secemez

ve hic kimse dogmadan once tanriyla anlasma yapip

ben su kokenden dunyaya gelecem demiyo

kokenler uzerinden konusanlar ve insanlari kokenlerine gore degerlendirenler bu gercegi unutmasin

kendileride o cok elestirdikleri kokenden dunyaya gelebilirlerdi

onlar icin isin kolay tarafi sen susun sen busun diyip insanlari kokenlerine gore ayirmak

o insanlarla hic bir araya geldinizmi

onlara bir misafirlige gittinizmi

size davranislarina baktinizmi

ikram ettiklerini tattinizmi

o insanlarin ellerini sikip ellerindeki sicakligi hissttinizmi

onlarla konusurken samimiyetini gozlerindeki sicakligi gordunuzmu

onlarla hic halaya girdinizmi sarkilarini turkulerini dinlediniz mi yemeklerini yedinizmi...

bu saydiklarimi hic deger olarak gormuyosunuz

yok sen kurtsun sen ermenisin en iyi kurt olu kurt ve daha binlerce soz soyleyip kestirip atiyosunuz

yok boyle bir sey..

bu ulke hic bir zaman disardan bolunmez pkk falanda bu ulkeyi hic bir zaman bolemez

ama bu sozler sen kurtsun ermnisin gibi sozler bu ulkeyi cok rahatca boler

kafamizdan asagi nukleer bomba atsinlar ama bu tur sozler soylemesinler

cunku bu sozler nukleer bombalardan kat kat daha etkili..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin jön yazdiklariniz dogru ama bu forumda onlar Kürt veya Ermenidir öldürülsünler tarzi bir yaklasim yok,bunu hicbir arkadasin yazacaginida sanmiyorum.

Ne varki bazi gerceklere deginirken ya tam olarak gercekleri yansitmaya calisalim veya tek yanli yansitmayalim.

Insanlik herkesin ihtiyacidir,yani Ermeni ve Kürtler icin degildir insanlik sadece,nasilki Ermeniler ve Kürtler kökenlerini secme sansina sahip degildilerse Türkler icinde bu gecerli olmalidir.

37 Türk diplomati katledildi katillerin cogusu serbest,Hant Dink'in katili vrya katilleri yargida yani tutuklandilar,sadece HEPIMIZ ERMENIYIZ diyenler degil bütün konuyla ilgilenen cevrelerin hepsi ayaklandi,jandarmaya dil uzatildi,polise dil uzatildi devlete yargiya dil uzatildi.Bunlar Hrant Dink icindi.37 diplomatin insan oldugu unutuldu,cünkü onlar Ermeni degillerdi.Insan olmadiklari icin onlar öldürüldügünde hepimiz Ermeniyiz diyenlerin hicbiri Türk olamadi.

Herseyi Türklerden bekleyip Kürt Ermeni ayirimi yapilmamasini istemek tabiiki desteklenmelidir. ama ayni istekleri Türk ayirimi yapanlardanda istemek dengeleyici olmazmi acaba.Yani eger hep beraber yasamak isteniyorsa sadece Türkleri irkci olarak tanimlamak bence biraz cok fazla haksizlik olmaktadir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Politika,neden üzerinize alındınız,sizi kastetmiş olsaydım adınızı açık açık verirdim;siz diplomatlardan bahsettiniz,bende örneğinize kendi düşüncemi ekledim.

Bu niye konuyu saptırma anlamına gelsin ki;diplomatı öldürenler çok mu masum?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ermeni gerçeği-1

Osmanlı döneminde Ermeniler Türkleri nasıl katletti

ermeni-ceteleri-osmanli.jpg

Ruslar tarafından silahlandırılmış Ermeni çeteleri Van’da Rusya’yla savaşmakta olan Osmanlı Ordusu’nu arkadan vuruyor.

Ruslar tarafından silahlandırılmış Ermeni çeteleri Van’da Rusya’yla savaşmakta olan Osmanlı Ordusu’nu arkadan vuruyor.

Osmanlı öncesi Ermenilerin tarihi

Ermeniler Ağrı Dağı merkez olmak üzere; Kafkasya, İran ve Anadolu coğrafyasında dağınık halde yaşayan ve MS 300 tarihinde Hıristiyanlığın Gregoriyan mezhebini kabul eden bir kavimdir.

Ermenilerin oturdukları mekanlar birer Bizans vilayeti olup, Ermeniler derebeylik şeklinde yönetilmişlerdir.

Ermeniler tarihlerinde hep diğer devletlerin egemenliği ve himayesi altında yaşamışlardır. Tarihte sırasıyla Babil, Asur, İran, Roma, Bizans, Arap, Selçuklu ve Osmanlı Devletlerinin egemenliği altında yaşamışlardır.

Monofizit olmaları sebebiyle Ermenilerin ihanetinden kuşkulanan Bizans, Ermeni beyliklerini denetim altında tutabilmek için Ermenileri sık sık iskâna tabi tutmuştur.

Alparslan komutasındaki Selçuklular Anadolu’ya girdiğinde Bizans İmparatoru IV. Romanos’un yanındaki Ermeni askerler savaş alanını terk etmişlerdi.

MS 451 yılında Kalsedon Kurulu’nda, Hz. İsa’yı sadece ruhani olarak tanıyan Ermeniler, Hz. İsa’yı hem ruhani ve hem de cismani olarak tanıyan Bizans’tan dışlanınca, 451 yılında Bizans Kilisesi’nden ayrılmışlardır.

Bizanslılar, Ermenileri zorla mezhep değiştirmeye zorlamışlar ve Ermenileri Bizans zulmünden Fatih Sultan Mehmet kurtarmıştır. Doğu Anadolu’daki İran zulmünden de Yavuz Sultan Selim’in Çaldıran Seferi’yle kurtulmuşlardır ve daha sonra da Anadolu ve İstanbul’a gelip yerleşmişlerdir.

Fatih Sultan Mehmet’in Ermenilere tanıdığı haklar

1461 yılında Fatih Sultan Mehmet’in ilk fermanı ve onu izleyen buyrukları ile Ermenilere; diledikleri gibi tapınma, kendi öz dillerini kullanma, yeni kuşakları o dilde eğitme, kendi yöneticilerini seçme, geniş topraklarının diledikleri yerlerinde yaşama ve iş edinme ve daha sonra isterlerse devlet görevinin herhangi bir basamağında görev alma hakları tanınmıştır.

Fatih’in 1461 yılında tanıdığı hak ve imtiyazlardan sonra, 1863’teki “Nizamname-i Millet-i Ermeniyan” adıyla Ermenilere yeni imtiyazlar veriliyordu. Bunlardan en önemlileri patriklerini seçme hakkı ile Ermeni okulları açarak, Ermenice eğitim ve öğretim yapmak hakkıydı.

1869 yılında hükümet, orman işletmelerini yürütmek üzere Maliye Bakanlığı’na bağlı olarak merkezi bir idare olan Orman Umum Müdürlüğü’nü kurmuş başına da Rum asıllı Aristidi Baltacı atanmıştır. Daha sonra ise 2. Umum Müdür olarak Bedros Kuyumcuyan adında bir Ermeni atanmıştır. Daha sonra yerine yine Ermeni asıllı Artin Dadyan getirilmiştir.

Ermeniler, Osmanlı’nın ticaret ve altın piyasasını da ellerinde tutmuşlardır.

Soykırım yok “soytakdir” var

Tarihi gerçekler gösteriyor ki, Türkler Ermenilere bir “soykırım” değil, tam tersine bir “soytakdir” uygulaması yapmışlardır.

Osmanlı din topluluğu (milla) düzeni ve İslama dayalı hoşgörü olmasaydı bugün Avrupa’nın ortasından Uzakdoğu’ya kadar herkes Müslüman olup Türkçe konuşuyor olacaktı.

Osmanlılarda temel kimlik din olduğundan, ırk ve dil temel nitelik sayılmadığından Türk ve Kürt gibi toplumları başka bir temelde belirlemek töre ve İslâm hukukuna aykırı ve başka bir ön ad kullanmak ayrımcılıktı.

Bu nedenle Türk olmasına rağmen Gagavuzlar Ortodoks sayılmış, Bulgarlar ise Slavlaşıp Hıristiyanlaştıkları için diğer Türk ve Müslüman olmayan toplumlar gibi Türk Milleti’nden sayılmamıştır. Ortodoks milletinden sayılmışlardır.

Ermeni atasözü “Ağaç kendini kesmeye gelen baltaya, ‘Sapını ben vermeseydim, beni kesemezdin der.’” İşte Türkleri kıran Ermenilere sapı vermeseydik bizi yok etmeye kalkışmazlardı.

Osmanlı meclisinde eski Erzurum mebusu olan Karakin Pastırmacıyan’ın (Arman Garo) “Tero” ve “Haço” çeteleriyle Kafkaslar’daki Rus ordusuna katılmak için ayrılmadan önce katıldığı dini törende.

Osmanlı meclisinde eski Erzurum mebusu olan Karakin Pastırmacıyan’ın (Arman Garo) “Tero” ve “Haço” çeteleriyle Kafkaslar’daki Rus ordusuna katılmak için ayrılmadan önce katıldığı dini törende.

Osmanlı döneminde

Ermeni çetelerinin kuruluşu

Ermeni çeteleri 1870 yılından itibaren yabancı devletlerin tahrik ve teşvikleriyle kurulmuştur.

Bu amaçla 1887’de Cenevre’de Hınçak Partisi,1890’da Tiflis’te Ermeni İhtilal Federasyonu (Taşnaksutyun) kurulmuştur. Bilahare birçok örgüt daha kurulmuştur.

Hepsinin ortak amacı, Ermenileri silahlandırarak ayaklandırmak suretiyle Ermeni bağımsızlığını sağlamaktı.

Ermenilerin kanlı eylemleri 1881 tarihinde başlayarak Birinci Dünya Savaşı’na kadar sürmüştür. Rusya, Fransa ve İngiltere Ermeni ayaklanmalarını devamlı suretle tahrik ederek müdahale etmişlerdir.

Osmanlı Devleti’nin çöküş döneminin ivme kazandığı “Şark Meselesi”, “Düvel-i Muazzama” denilen Avrupalı büyük güçlerin, çöküş dönemindeki Osmanlı İmparatorluğu üstünde bir yandan iktisadi ve siyasi açıdan nüfuz ve hakimiyet kurmak, diğer yandan da Osmanlı idaresinde yaşayan milletlere bağımsızlık vaat ederek onları isyana teşvik etmek suretiyle parçalanma sürecini hızlandırarak imparatorluğun topraklarının kendi aralarında paylaşılmasını hedefleyen stratejisidir.

Avrupalı güçler, Osmanlı Devleti’nin Hıristiyan uyrukluların hak ve hukukunu koruma bahanesiyle Hıristiyan cemaatlere çeşitli ayrıcalıkların sağlanmasını ve bu amaçla da kendilerine denetim verilmesini talep ediyorlardı.

Rusların Ermeniler üzerindeki planları

1774 Küçük Kaynarca Antlaşması ile Ortodoksların hamiliğini üstlenen Ruslar yukarıda açıklanan stratejinin başlangıç noktasını oluşturur.

Kırım Savaşı’nı kazanan Osmanlı, Rusya ile 1856 tarihinde Paris Konferansı sonucunda imzalanan Paris Antlaşması’nda Balkan Hıristiyanlarının ayrıcalıklarının genişletilmesi ve yenik Rusya’ya karşı gayrimüslim uyrukları için ıslahat yapacağı taahhüdünde bulundu. Bu hükümlerden yararlanan Avrupa devletleri, Osmanlı Devleti’nin içişlerine karışarak imparatorluğun dağılma sürecini hızlandırmıştır.

1877 Osmanlı-Rus Savaşı, Kafkaslar ve Tuna olmak üzere iki cephede sürmüştür. Batıda Yeşilköy, doğuda Erzurum’a kadar gelen Ruslarla savaş sonrası imzalanan Ayastefanos ve Berlin Antlaşmaları ile Romanya, Sırbistan ve Karadağ bağımsızlığını kazanırken, Bulgaristan özerk bir prenslik haline geliyordu.

Bu şekilde Balkan Hıristiyanlarının bağımsızlığı elde edilmişti. Sıra Anadolu Hıristiyanlarındaydı. İşte bu amaçla bu iki antlaşmaya göre Ermenilerle ilgili ıslahat yapılacaktır. 3 Mart 1878 Ayastafanos Antlaşması’nın 16. maddesi gereğince Hıristiyanlar buradaki Kürt ve Çerkezlere karşı korunacak ve ıslahat yapılacaktı.

1877 Osmanlı-Rus Savaşı’nda, Osmanlılara karşı Ruslara destek sağlayan Ermeniler, Patrik Nerses Efendi tarafından Ayastefanos’ta Rus Başkumandanı Grandük Nikola’ya intikal ettirdikleri ve Çar Aleksandr’a ulaştırdıkları muhtıra da, Rusya’ya bağlı bir Ermenistan Devleti kurulmasını istiyorlardı.

Ayastefanos Antlaşması ile Rusya’nın Anadolu’nun doğusu ve Mezopotamya üzerinde hakimiyet kurarak Hindistan yolunu tehdit edeceğini düşünen İngiltere, Ayastefanos Antlaşması’nı imzaladı fakat Rusya’nın kazanımlarını azaltmak amacıyla Berlin Kongresi’nin toplanmasını sağladı. 13 Temmuz 1978’de imzalanan Berlin Antlaşması’nda, Ayastefanos Antlaşması’ndaki 16. madde değiştirilerek 61. madde olarak yer aldı. Bu maddeye göre Babıâli; Doğu Anadolu’da ıslahat yapacak, asayişi sağlayacak ve bu konularda aldığı önlemleri antlaşmaya taraf devletlere (Fransa, Almanya, İngiltere, Avusturya-Macaristan ve Rusya) bildirecekti. İlgili devletler de önlemlerin alınmasını denetleyeceklerdi.

Ermeni örgütlerinin ardındaki emperyalist destek

Yunanistan’ın bağımsızlığını ilanından sonra, Osmanlı’nın itimadını kaybeden Rumların yerine bürokrasiye, Osmanlı’nın kendilerine “millet-i sadıka” unvanı verdiği Ermenileri doldurulmuştu.

1876 yılında Meclis-i Mebusan’da 33 Ermeni milletvekili bulunuyordu.

1905 yılında İsviçre’de kurulan “İttihad-ı Ermeni Heyet İhtilaliyesi Komitesi” adlı terör örgütünün liderlerinden Aşot, Sisak, Leon Varger ve Antranik Palancıyan isimli teröristler, eylem yapmak üzere İsviçre’den Anadolu’ya gönderilir. Amaç katliam yapıp kaos yaratarak Batının Osmanlı’ya müdahalesini sağlamaktı.

Örgütün parasal kaynağı İsviçre’den sağlanmaktadır. İsviçre Credit Lyonnais Bankası’ndan Türkiye’deki şubelerine çok miktarda havale gönderilir.

Ermenilerin, üzerinde Özerk Ermeni Devleti kurmak istedikleri altı Türk vilayeti Erzurum, Bitlis, Elazığ, Diyarbakır, Ağrı ve Sivas’tır. Daha sonra bu vilayetlere Trabzon, Adana ve Halep de eklenmiştir.

Birinci Dünya Savaşı’nda Ermeni ihaneti

Osmanlı İmparatorluğu 1 Kasım 1914 tarihinde Almanların yanında 1. Dünya Savaşı’na girince Ermeniler bunu büyük bir fırsat olarak görürler. Ruslar tarafından Osmanlı toprakları üzerinde bağımsız bir Ermeni devleti kurulması suretiyle ödüllendirileceklerini düşünerek, Rus Ermenilerle birlikte Rusya’nın yanında Osmanlı’ya saldırırlar.

Kıbrıs’a yerleşen İngilizler de Basra ve Hindistan yolunu güvence altına alarak, Rusların güneye doğru yayılma emellerinin önüne geçmek için, Ruslara karşı Osmanlı’yı korumak amacıyla yerleştiği Kıbrıs’ın sağladığı avantajla artık Osmanlı’ya stratejik gereksinimi kalmadığı için bölgede kendine dost bir Ermenistan devleti kurabilmesi için Osmanlıları Doğu Anadolu’dan atma plânları yapmaya başlar.

Türkler 1915’te sadece doğuda değil, batıda da emperyalistlere karşı savaş veriyorlardı.

1917 Bolşevik İhtilali ile Rus İmparatorluğu çözülür ve 1918 yılında Güney Kafkasya’da; Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan bağımsızlıklarını ilân ederler. Ermenistan hemen “Büyük Ermenistan Devleti”ni kurmak üzere Türk topraklarını işgale başlar.

Ruslar 200 bin kişilik orduyla, yanlarına Ermeni kuvvetlerini de alarak Erzurum’a saldırmışlardır.

Binlerce Osmanlı Ermenisi Rus eğitim kamplarında eğitildi. Türk-Rus Savaşı başlayınca 100 bin kadar Ermeni, Türklerle savaşmak ve Rus savaş gücüne destek olmak üzere geri döndüler.

Bölgedeki 3. Ordu tifüsten kırılırken, Ermeniler Van yöresinde ayaklandılar. Ermeniler 1. Dünya Savaşı’nda işgalci, Rus ordularına casusluk ve yataklık yapmışlardır.

Birinci Dünya Savaşı’nın ilanı üzerine Rus Çarı II. Nikola, Ortodoksların reisi sıfatıyla bütün Ortodoks Kilise mensuplarını kıyama davet etmişti. Kafkas cephesindeki ordumuzun gerileri, Osmanlı ordusundan silahları ile birlikte firar eden Ermeniler tarafından vurulmaktaydı.

Ermeniler, savaş sırasında vatandaşlarına ihanet etmişlerdir. Bu ihanet hiçbir devletin cezasız bırakmayacağı kadar ağır bir suç olup, dönemin bütün hukuk sistemlerinde cezası ölümdür. Osmanlı bunların cezasını vermeyip, ihanetlerini önlemek i-çin sadece ihanet alanlarından uzaklaştırarak zararsız hale getirmiştir.

Ulaşımı engelliyorlar, iletişim hatlarını kesiyorlar, Müslüman köylere saldırıyorlardı. Osmanlı İmparatorluğu’nun varlığı ve Anadolu’daki Müslümanların yaşamları ciddi bir tehdit altındaydı.

Ermeniler 1.5 milyon Türk’ü katletti

Ermeni General Mayor Şolkonikof, tüm Türklerin öldürülüp Aras Nehri’ne atılması emrini vermiştir. Ermeniler Kızılırmak Nehri’ni de, adına uygun olarak Türk kanıyla kıpkırmızı akıtmaya ant içmişlerdir.

Ordumuz iki ateş arasında kalmıştı. Komutanların teklifi sonucu Meclis-i Mebusan, Tehcir Kanunnamesi’ni kabul etti. Kanunnameye göre ordu ve fırka kumandanlarına lüzumunda halkı tek tek veya toplu halde tehcir edebilme yetkisi veriliyordu.

Enver Paşa Sarıkamış’ta Rusları bozguna uğratmaya çalıştı ama kötü tasarlanmış bir saldırı sonucu ordusunun dörtte üçünü kaybetti.

19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren emperyalist ülkelerin kışkırtmasıyla Anadolu’da bir “Ermeni Ulus Devleti” kurma arayışına giren Ermeniler, Birinci Dünya Savaşı’na kadar 1,5 milyon Türk’ü katletmişlerdir.

Ermeniler tarafından öldürülen Türklerin sayısı 1. Dünya Savaşı öncesi, savaş zamanı ve savaş sonrasında ölen Ermenilerin sayısından çok fazladır. Ermenilerin Türklere soykırım uyguladığı karşı tezi geliştirilmelidir. Bu tez devlet arşivindeki ve diğer arşivlerdeki belgelerle ispat edilebilir bir tezdir. Bunların hepsi askeri ve resmi vesikalardır.

Rus kuvvetleri Van ve Malazgirt’i ele geçirmişti. İttihat ve Terakki yönetimi bölgedeki Ermeni halkını Suriye ve Irak’a yerleştirmek için zorunlu göç kararı almak zorunda bırakılmıştı. “Tehcir” kararı bu durum üzerine alınmıştır. Anadolu’daki yangın 7 yıl sürmüştür.

1877-78 Türk-Rus Savaşı (93 Harbi) ve 1. Dünya Savaşı ve sonrasında Ruslar hep Ermenileri kullanmışlardır.

İttihat ve Terakki hükümeti 1916 yılında Ermenilerin tehcirine karar almıştır. Çıkarılan bu kanuna Tehcir Kanunu denilmiştir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Propaganda kitaplarinda,bütün Errmenilerin sadece Emeni irkina mensup olduklai icin tehcir edildigi,dolayisiyla bunun bir etnik temizlik sayilacagi iddia edilmektedir.

Muhtemeldir ki iddia sahipleri,Osmanli Devleti'nin Ermenileri bulunduklari yerlerden sevk ve iskan karari aldigi ilk günlerdeki bazi gayri resmi beyanlara göre degerlendirmede bulunmaktadirlar.Halbuki hem Osmanli arsiv belgelerine,hemde konsolos raporlarindaki bilgiler bu iddiada bulunanlari yalanlamaktadir.

Osmanli arsivlerindeki bircok belgeden anlasildigina göre,kimsesiz kadin ve cocuklar,yaslilar,sanatkarlar,ordu görevlileriyle komitelere üye olmayan Protestan ve Katolik mezhebi mensuplari daha önce de belirtildigi üzere sevk edilmemislerdir.Bu durumla ilgili olarak Amerikan arsivinde mevcut bir belgede Adana,Hacin,Maras,Zeytun,Antep,Urfa gibi sehirlerde oturan Ermenilerin ne kadar nüfusa sahip oldugu,bu nüfusun ne kadarinin sevk edilmedigi gibi hususlar istatistiki olarak gösterilmistir.Dolayisiyla nüfusun tamaminin tehcir edilmedigi 1919 itibariyle sevk edilenlerin büyük kisminin geri döndügü anlasilmsktadir.

Osmanli arsivleri tehcir edilenlerin sayisini 450.000 olarak vermektedir,bu sayi Zenop Bezciyan ve Bogos Nubar pasa tarafindan da dogrulanmaktadir.

Bulgar baspiskoposu Chevont Tourianin Ermeni delegasyonu baskani Boghos Nubar pasaya 25 Agustos 1915 tarihinde gönderdigi yazida ,öldürülen kaybolan zorla müslüman yapilan ve cesitli sehirlerden sürgüne yollanan Ermenilerin Ermenistandaki ve Kücük Asyadaki sayisinin 500.000 oldugunu bildirirken Bogos Nuba pasa 11 Aralik 1918 de Fransa disisleri bakani M.Gouta gönderdigi raporunda Kafkasya ve Iran dahil Ermeni sürgünlerinin toplam sayisinin 600-700.000 olaak vermektedir ki bunlarin 290 bini kendiliginden göc ettigi icin tehcire tabi tutulanlarin sayisinin 400 bin oldugu anlasilmaktadir.

Tehcir sirasinda Osmanli ordusunda bulunan Ermeni askerler tehcir edilmemis sadece geri hizmete alinmislardir.

Ermenilerle ilgili Türklere yüklenmeye calisilan suc gercek degildir,bu bir siyasi tuzaktir,bu sucu Türklerin üzerine yikmaya calisanlar Ermeni isbirlikcileridir.Ermenilerle isbirligi yapan ic uzantilar ise bu Ermeni isbirlikcilerinin adamlaridir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 2 hafta sonra...

forumlarda en çok dikkatimi çeken konulardan biridir aslında bu ermeni soykırımı.Koskoca tarih profesörlerinin bile kesşnleştiremedği bir olguya insanlarımız evet li yada hayırlı sorularla kesin yargılara bağlar neye dayanarak peki!! neye olacak o bahsettiğimiz tarihçilerin belgelerine dayanarak....

ya adam kendi belgesine güvenmiyor sen neye güveniyorsun

bu işin ayrı bir latifesi gerçi bu konuda kendimce en sağlam bilgiyi ben vermek istedim .BEn ADAnadayım ve yıllar önce adananın ermeniler tarafından yığma edildiği zamanlar adana ilçesi olan SAimbeyli ve Tufanbeyliden ermenileri silip süpüren çetenin komutanınn torunuyum ( ispatı Mustafa ONAR Saimbeylinin kurtuluşu ekin yayınları sayfa 222) ineternetten sayfalar dolusu alıntı yapanlara sinir olurum burda da yapanlşar var :D

(ordaki belginin geerçkeliği ne malum o da ayrı bir konu yani başkasının görüşünü bana olduğu gibi yazacaksan bu froumun ne esprisi kaldı )

Büyüklerimden dinlediğim ben dedemi göremedim çünkü ki o yaşlarda duyduğumda bir kaç kez rüyamda tasfir etmeye çalışmıştım olayı en basitinden anlatayım sonra bir noktyaa bağlayacam

Ermeniler dağlarda yaşayan Türk kadınlarını erkekleri çetelere savaşamya gittiğinden yalnız kaldığı için kaçırıyorlar ve göğüslerini kesiyorlar

çocukları kümes gibib bir yerlere doldurup orada diri diri yakıyorlar.Tabi dağda çete ile savaşan evin erkeği yuvaya döndüğü zaman bu manzarayı görüdüğü vakit kin intikam duygusuna kapılıyor.Mantıken siz düşünün değil kadına kıza tecavüz şu devirde yolda yürürken ermeni olması şart değil birisi yanımızdaki kıza laf atsa yada yan gözle baksa ya kaşımız çatarız yada kapışırız misali haliylen bizim Türk çetelerimiz ermeni köylerini kılıçtan geçiriyorlar....

GEne Adana taraflarında mersine bağlı şehitlik diye bir kasaba vardır.Nuraya aşehitlik denmesinin sebebi ise bir kısım osmanlı askerllerini Fransızlardan destek alan ermeniiler bir yerde sıkıştıryor ve askerler bir anda savunmasız kalıyor çaresiz teslim oldular diyor o zamanı anlatanlar ve kaitaplar çarpışma imkansız yani!!! bir ahıra tıkıyortlar hepsini askerler burada bir süre aç kalıyor ve bğir süre sonra inlemeler başlıyor açlıktan karanlıktan ve bizi ne zaman öldürecekler korkusunun arkasından başlayan paniklemeler derken olduüu ahırı ateşe veriyorlar yaklaşık sayısı bir bölük kadar askerler orada diri diri yanıyor.O ahırın olduüğu yere de anıt dikerek kasabaya şehitlikismini veriyorlar.

dahada çok var yani diyeceğim nokta şu Ermenilere karşı soykırım yapıldımı yapılmadı mı ??? Benim kanımca yapılmadı tabi o zaman hayat koşulları ve soykırım diyerek adlandırılan faaliyet çok farklı bir konsepte gerçekleşmiş.Soykırım derseniz ne olur elinize alırsınız kılıcı silahı yada her neyse asarsınız kesersiniz yada başka bir türlü ceza verirsiniz.Siz sadece doğuda kışın prtasında sürgün edilen ermenilerin ölümünden bizleri sorumlu tutacaksanız peki biz ( ben örneği adanadan verdim ) yurdumun bil fiil bir çok köşesinde acımasızca ve *********ce ölüdürülen insanlarımızın hesabını kimden soracaz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
forumlarda en çok dikkatimi çeken konulardan biridir aslında bu ermeni soykırımı.Koskoca tarih profesörlerinin bile kesşnleştiremedği bir olguya insanlarımız evet li yada hayırlı sorularla kesin yargılara bağlar neye dayanarak peki!! neye olacak o bahsettiğimiz tarihçilerin belgelerine dayanarak....

ya adam kendi belgesine güvenmiyor sen neye güveniyorsun

bu işin ayrı bir latifesi gerçi bu konuda kendimce en sağlam bilgiyi ben vermek istedim .BEn ADAnadayım ve yıllar önce adananın ermeniler tarafından yığma edildiği zamanlar adana ilçesi olan SAimbeyli ve Tufanbeyliden ermenileri silip süpüren çetenin komutanınn torunuyum ( ispatı Mustafa ONAR Saimbeylinin kurtuluşu ekin yayınları sayfa 222) ineternetten sayfalar dolusu alıntı yapanlara sinir olurum burda da yapanlşar var :D

(ordaki belginin geerçkeliği ne malum o da ayrı bir konu yani başkasının görüşünü bana olduğu gibi yazacaksan bu froumun ne esprisi kaldı )

Büyüklerimden dinlediğim ben dedemi göremedim çünkü ki o yaşlarda duyduğumda bir kaç kez rüyamda tasfir etmeye çalışmıştım olayı en basitinden anlatayım sonra bir noktyaa bağlayacam

Ermeniler dağlarda yaşayan Türk kadınlarını erkekleri çetelere savaşamya gittiğinden yalnız kaldığı için kaçırıyorlar ve göğüslerini kesiyorlar

çocukları kümes gibib bir yerlere doldurup orada diri diri yakıyorlar.Tabi dağda çete ile savaşan evin erkeği yuvaya döndüğü zaman bu manzarayı görüdüğü vakit kin intikam duygusuna kapılıyor.Mantıken siz düşünün değil kadına kıza tecavüz şu devirde yolda yürürken ermeni olması şart değil birisi yanımızdaki kıza laf atsa yada yan gözle baksa ya kaşımız çatarız yada kapışırız misali haliylen bizim Türk çetelerimiz ermeni köylerini kılıçtan geçiriyorlar....

GEne Adana taraflarında mersine bağlı şehitlik diye bir kasaba vardır.Nuraya aşehitlik denmesinin sebebi ise bir kısım osmanlı askerllerini Fransızlardan destek alan ermeniiler bir yerde sıkıştıryor ve askerler bir anda savunmasız kalıyor çaresiz teslim oldular diyor o zamanı anlatanlar ve kaitaplar çarpışma imkansız yani!!! bir ahıra tıkıyortlar hepsini askerler burada bir süre aç kalıyor ve bğir süre sonra inlemeler başlıyor açlıktan karanlıktan ve bizi ne zaman öldürecekler korkusunun arkasından başlayan paniklemeler derken olduüu ahırı ateşe veriyorlar yaklaşık sayısı bir bölük kadar askerler orada diri diri yanıyor.O ahırın olduüğu yere de anıt dikerek kasabaya şehitlikismini veriyorlar.

dahada çok var yani diyeceğim nokta şu Ermenilere karşı soykırım yapıldımı yapılmadı mı ??? Benim kanımca yapılmadı tabi o zaman hayat koşulları ve soykırım diyerek adlandırılan faaliyet çok farklı bir konsepte gerçekleşmiş.Soykırım derseniz ne olur elinize alırsınız kılıcı silahı yada her neyse asarsınız kesersiniz yada başka bir türlü ceza verirsiniz.Siz sadece doğuda kışın prtasında sürgün edilen ermenilerin ölümünden bizleri sorumlu tutacaksanız peki biz ( ben örneği adanadan verdim ) yurdumun bil fiil bir çok köşesinde acımasızca ve *********ce ölüdürülen insanlarımızın hesabını kimden soracaz

Siz olaya HAYIR li ve EVET li cevaplari elestirerek basladiniz ama sonucta siz de HAYIR dediniz gercekleri bilmeden. Gercekten ortada bir bulanti var. Bence derhal bir komisyon kurulsun (Turklerden, Ermenilerden, ve belki de baska ucuncu ya da dorudunce bir halktan) ve arastirlsin. Neler olmus 1915 olaylarinda ve kim ne suc islemis. Zira halk arasi yaygin olan bir "Ermeni cetelerinin Turk kadinlarini kacirip goguslerini kesmelerini" bile ornek olarak gosteriyorsunuz. Yani ortada asilsiz hikayeler cok. Neden var onu bilmem ama var! Cunku Ermeni olsun, Turk olsun ya da baska bir millet, kimsenin boyle bir sey yapacagini sanmiyorum.

Artik kabak tadi verdi. HAYIR ya da EVET demek marifet degil Bilmediginiz seye HAYIR ya da EVET diyorsunuz. Lutfen arastirilsin. Adil bir komisyon tarafindan! Yoksa bu sorun saha coooooook cikacak karsimiza AB'lerde de ABD'lerde de! Israil bile KARSILIK olarak bunu kullanabiliyor Turkiye'ye karsi! Ne yani 2050 yilina dahi bu sorunu arastirip cozmeden mi girelim?

Ha eger kose bucakta oldurulen sucsuz insanlardan bahsediyorsaniz bence o zaman bu kirli ve anlamsiz savasi korukleyen her iki taraftan hesap sorun: PKK ve Turkiye'deki kati kafalar ve bozuk devlet! Benden de zaten bu cevabi beklerdiniz sanirim.

Varsa bir durum, yapalim acik oturum! :) Ne dersiniz?

Diyarbakirli...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Her olay ortada emperyalist güclerin türkleri ortadan kaldirmak istemesidir.

Katliami yapanlarda ermeniler dis isleri bakanina kadar ermeniydi cünkü.

Sizin kendi kaynallariniz bunu t ersini iddia ediyor.

Ortada gercekler var. Techir yasalari var, olumler var Turklerin ve Kurtlerin elinden. Inkar ederek hic bir yere varamazsiniz! Ki yapilanlar bir kesim siyasetcilerin sucuydu zamninda ve kimselere maledilemez hele hele devletimize ama bizler inkar edince iste suclu durumuna duseriz!

Yani arastirilsin ve yapanlar hesap versin siz ya da biz degil. Bizler izleyelim. Ermenilerle sizin kulturunuz arasinda pek fark yok. Onlari canavar gibi gormeyin duydugunuz propagandalar yuzunden!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Her olay ortada emperyalist güclerin türkleri ortadan kaldirmak istemesidir.

Katliami yapanlarda ermeniler dis isleri bakanina kadar ermeniydi cünkü.

bizler yine masum...melek miyiz yoksa biz?

Sizin kendi kaynallariniz bunu t ersini iddia ediyor.

Ortada gercekler var. Techir yasalari var, olumler var Turklerin ve Kurtlerin elinden. Inkar ederek hic bir yere varamazsiniz! Ki yapilanlar bir kesim siyasetcilerin sucuydu zamninda ve kimselere maledilemez hele hele devletimize ama bizler inkar edince iste suclu durumuna duseriz!

Yani arastirilsin ve yapanlar hesap versin siz ya da biz degil. Bizler izleyelim. Ermenilerle sizin kulturunuz arasinda pek fark yok. Onlari canavar gibi gormeyin duydugunuz propagandalar yuzunden!

Ermenileri en çok öldürenlerden biri de bizim atalarımız,haklısın dostum :(

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.