Jump to content
Sign in to follow this  
evrensel-insan

Video: Antropik Kozmolojik İlke: Tanrı'nın En Son Vahyi Fizikçilere mi İndi?

Recommended Posts

İsim: Antropik Kozmolojik İlke: Tanrı'nın En Son Vahyi Fizikçilere mi İndi?

Dizin: Dini Videolar - Tinsel Videolar

Ekleme Tarihi: 13 Şubat 2014 - 18:12

Gönderen: evrensel-insan

Kısa Açıklama: Erdinç Sayan

 

Geniş Açıklama: Erdinç Sayan: Orta Doğu Teknik Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi (Doçent). Yüksek Lisans derecesini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden, Doktora derecesini Ohio State Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden aldı. İlgi ve çalışma alanları: Bilim Felsefesi, Fizik Felsefesi, Epistemoloji, Mantık Felsefesi, Matematik Felsefesi, Zihin Felsefesi, Analitik Metafizik. Alanında birçok makalesi bulunmaktadır.

 

Video Linki: Videoyu Görüntüle

Share this post


Link to post
Share on other sites

7-8 Şubat 2014

Bilim ve Din

7 Şubat Cuma:
13:00 Örsan K. Öymen: “Bilim ve Din Karşıtlığının Zorunluluğu Üzerine”
14:30 Halil Turan: "Dinlerin Bilim Düşmanlığı: Eski Yunan'dan Modern Döneme İbretlik Öyküler"
16:00 Erdinç Sayan: “Antropik Kozmolojik İlke: Tanrı’nın En Son Vahyi Fizikçilere mi İndi?”
17:30 Kerem Cankoçak: “Modern Kozmoloji ve Teizm Çelişkisi”
19:30 Akşam Yemeği (Nazlıhan Otel Restaurant)

8 Şubat Cumartesi:
12:00 Doğan Özlem: “Kültürün İki Uzlaşmaz Bileşeni: Bilim ve Din”
13:30 Kurtuluş Dinçer: “İnanç Felsefe Yoluyla Çürütülebilir mi?”
15:00 Oruç Aruoba: “Haydi Biraz Kuhn’laşalım”
16:30 Ayhan Sol: “Bilim ve Din Çatışınca”
18:00 Uluğ Nutku: "Bilim-Din Karşılaştırması Üzerine"
19:30 Akşam Yemeği (Yıldızsaray Otel Restaurant)
22:30 Uzun Ev’de Parti (DJ Örsan)  
Not: Tüm konuşmalar ve diyaloglar Türkçe’dir. Toplantılar Assos limanda Nazlıhan Otel’de gerçekleşecektir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felsefe, uçsuz bucaksız, her şeyi sorgulayabilen, sınır tanımayan yaratıcı bir düşünce, sezgi ve duygu dünyasıdır.

 

Ne yazık ki günümüzde felsefe, düzenin de zorlamasıyla, giderek kuru bir akademik disiplin haline dönüştü, felsefe tutkusunun yerini akademik kariyer kaygısı almaya başladı.

 

Sorunumuz "akademi" kavramıyla değil, "kariyer" kavramıyla, felsefenin sadece bir kariyer nesnesi olarak algılanmasında. Filozofların, felsefe tutkunlarının yerini "felsefe memurlarının", felsefi yaratıcılığın yerini sadece “uzmanların" almasından, felsefenin bir meslek dalı gibi algılanmasından, akademik ünvanların bir araç olmaktan çıkıp bir amaca dönüşmesinden, kişiliklerin, yeteneklerin ünvanlarla ölçülmesinden ve özdeşleşmesinden, ünvanların yazılanlardan, söylenenlerden, düşünülenlerden daha önemli hale gelmesinden, kısacası, felsefenin ruhuna, çıkış noktasına aykırı, felsefeye yönelik gayrıciddi, yüzeysel ve şekilci yaklaşımlardan kaygı duyuyoruz.

 

Assos'ta Felsefe, sadece felsefenin, merakın, sorgulamanın amaç olduğu bir bakış açısıyla yola çıkarak, herkesin kolayca felsefi bir zihine sahip olabileceğini varsayan popülist ve yanıltıcı bir felsefe anlayışına da kapılmadan, felsefe tutkunlarını Assos'ta buluşturmayı, yapaylıktan uzak, doğal bir tartışma, diyalog, karşılıklı etkileşim ortamı yaratmayı hedeflemektedir.

 

Felsefe Sanat Bilim Derneği (www.felsefesanatbilim.org)‘nin bir etkinliği olarak gerçekleşen Assos’ta Felsefe ayrıca, Aristoteles’in burada felsefe dersleri verdiği yıllardan sonra, yani binlerce yıl sonra, Assos’a felsefeyi yeniden getiren ilk harekettir.

 

Biz Assos’ta felsefe yaparken, bir yandan felsefenin gelişmesine katkıda bulunmak, bir yandan da, Antik Yunan'da olduğu gibi, doğal bir ortamdan kopmamak, Ege'nin doğasıyla ve kültürüyle bütünleşmek, büyük kent yaşamının acımasız düzeninden uzakta kalmak istiyoruz.

 

Midilli Adası'nın karşısında, antik Truva kentinin hemen güneyinde yer alan Assos, böyle bir ortamı oluşturmak için ideal yer. Assos gerçekten Ege Denizi kıyılarının en güzel yerlerinden birisi. Çarpık yapılaşmanın dışında kalmış, denizi maviliğini ve berraklığını korumuş, bitki örtüsü yıpranmamış Assos, aynı zamanda, gelmiş geçmiş en büyük filozoflardan birisi olan Aristoteles'in yaşadığı yerler arasındadır. Aristoteles, araştırmalarının bazılarını burada yapmış, burada bir felsefe okulu kurmuş, feslefe eğitimi vermiş, ayrıca Assos'un hükümdarı Hermias'ın yeğeniyle evlenmiş, bu evlilikten çocukları da olmuştur.

 

Tabii bu arada, felsefede Stoacı akımın öncülerinden Kleantes'i de unutmamak gerekiyor. Assos’lu olan Kleantes, Stoacı okulun kurucusu olan Sitiyumlu Zenon'un ölümünden sonra okulun başına geçmiş, bu akımın gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır.

 

Batı Anadolu, felsefe tarihi açısından dünyanın en önemli yerlerinden birisidir. Nedense bu boyut çok fazla bilinmez ya da anımsanmaz. "Batının" ilk filozofları olarak anılan Tales, Anaksimenes, Anaksimender ve atomist felsefenin öncüsü Leusippus Milet’lidir.

 

Atinalılara felsefeyi ilk öğreten kişi olduğu söylenen Anaksagoras Klazomenai’lidir. Antik dönemin önemli filozoflarından Herakleitos Efes’lidir. Felsefe bu topraklarda yeni bir şey değildir, ancak eskide de kalmamalıdır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.