Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Sekülerlik ve AKP

evrensel-insan

Önerilen İletiler

Ama dünya ötesi kavram olarak madde temelinde değildir. Dolayısıyla, buna ilişkin bilimsel bir yargı verilemez. Ancak, felsefi temelde bir yargı verilebilir, vardır veya yoktur gibi....

Burada konu birincisi madde degil fenomen ikincisi mustakil var olan varligini korumasi yani goruntusunu.

Sen bana yasami olan bir fenomenin yasamini yitirdikten sonra ayni mustakil var olan yapisini koruyabilecegini mi soyluyorsun, neye gore gozlemin mi var?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Burada konu birincisi madde degil fenomen ikincisi mustakil var olan varligini korumasi yani goruntusunu.

Fenomen olsun önemli değil. fenomen olmayan hakkında bilimin her hangi bir yargısı zaten yoktur ve olamaz. Konu benim fenomen olan canlı varlığın ölümden sonra fenomen olarak ne olduğunu belirtmem değil. Fenomen olarak zaten koruyamaz. Bilim bunu söyler.

AMA ÖTE DÜNYA METAFİZİK BİR KAVRAMDIR. BİLİM METAFİZİK BİR KAVRAM HAKKINDA BİR BİLGİ SUNMAZ, ÇÜNKÜ O KAVRAM FENOMEN OLARAK GÖZLEM VERMEZ. DOLAYISIYLA BİLİMİN KONUSU, ALANI DEĞİLDİR.

İLGİ ALANI OLMADIĞI İÇİN DE, YOKTUR VEYA VARDIR DEMESİ TEMELSİZ OLUR. ÇÜNKÜ KAVRAM METAFİZİK ! :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Fenomen olsun önemli değil. fenomen olmayan hakkında bilimin her hangi bir yargısı zaten yoktur ve olamaz. Konu benim fenomen olan canlı varlığın ölümden sonra fenomen olarak ne olduğunu belirtmem değil. Fenomen olarak zaten koruyamaz. Bilim bunu söyler.

AMA ÖTE DÜNYA METAFİZİK BİR KAVRAMDIR. BİLİM METAFİZİK BİR KAVRAM HAKKINDA BİR BİLGİ SUNMAZ, ÇÜNKÜ O KAVRAM FENOMEN OLARAK GÖZLEM VERMEZ. DOLAYISIYLA BİLİMİN KONUSU, ALANI DEĞİLDİR.

İLGİ ALANI OLMADIĞI İÇİN DE, YOKTUR VEYA VARDIR DEMESİ TEMELSİZ OLUR. ÇÜNKÜ KAVRAM METAFİZİK ! smile.png

Simdi de taktin ote dunya ya buradaki ote dunya CANLININ YASAMININ SOINA ERMESINDEN SONRAKI DONEM ANLAMINDADIR.

Ben dini oldugu icin ote dunya dedim. Buradaki anlami yasamin sonudur.

Nasil vermez, bir insanoglunu oldukten sonra gom, diyelim bir ay sonra ac bak, bakalim ayni vucut yapisini koruyor mu?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

buradaki ote dunya CANLININ YASAMININ SOINA ERMESINDEN SONRAKI DONEM ANLAMINDADIR.

Ben dini oldugu icin ote dunya dedim. Buradaki anlami yasamin sonudur.

E o zaman bu bir inanç meselesi değildir ki, bir olgudur. Buna hiç bir din inanırı da itiraz eedemez. Madem öyle Müslüman da Seküler olabilirmiş.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

E o zaman bu bir inanç meselesi değildir ki, bir olgudur. Buna hiç bir din inanırı da itiraz eedemez. Madem öyle Müslüman da Seküler olabilirmiş.

Iste olamamasi dun ya otesine inanmasi yani imanin sartlari. Yoksa olurdu. Ama, laik bir duzende yasayabiliyor. Cunku inancini uyguluyabiliyor.

Isin ilginci tanri inanci da dahil degil. Yani humanist secuilerler var. Tanriya inansalar da dunya otesine inanmiyorlar.

Iste bir deist pekala sekuler bu temelde olabilir. Yani KENDISINE HIC BIR YONLENDIRIMI YAPTIRIMI OLAN BIR TANRIYA INANMASI onu dunyeviligin disina cikarmaz.

Burada SEKULERLIGI BOZAN GNOSTIK BILGIDIR, FIZIK OTESI YA DA DUNYA OTESI YA DA SUPERNATURAL DENILEN BILGI CESIDIDIR. Mesela yaratilis mitolojileri, efsaneler, peri, cin, seytan, melek, v.s. gibi fizik otesi kavramsal varliklar v.s.

Bir cesit sekulerlik=agnostisizm bilgi olarak

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Iste bir deist pekala sekuler bu temelde olabilir. Yani KENDISINE HIC BIR YONLENDIRIMI YAPTIRIMI OLAN BIR TANRIYA INANMASI onu dunyeviligin disina cikarmaz.

Burada mesele inanmak değil, dünyeviliğe etkisinin olduğunu düşünmesi, inanması da değil. Önemli olan dünyeviliğinde, dünya ile ilgili işlerinde bilimsel olması. Mesela Kadercilik yapmaması. Neden ve sonuçlara göre gerçekçi çıkarımlar yapması. Mesela, çiçek ekip, sulamayıp, güneşe koymayıp, Allah büyütür demek, dünyevilik değildir. Ya da psikolojik rahatsızlıkları cinlere bağlamaması.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hani dünya ötesi yaşam sonrası canlının fenomenal durumu idi. smile.png

Ben ikisi arasinda bir bag kuramadim. Ne diyorsun. Degisim tabiki fenomenal.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Burada mesele inanmak değil, dünyeviliğe etkisinin olduğunu düşünmesi, inanması da değil. Önemli olan dünyeviliğinde, dünya ile ilgili işlerinde bilimsel olması. Mesela Kadercilik yapmaması. Neden ve sonuçlara göre gerçekçi çıkarımlar yapması. Mesela, çiçek ekip, sulamayıp, güneşe koymayıp, Allah büyütür demek, dünyevilik değildir. Ya da psikolojik rahatsızlıkları cinlere bağlamaması.

Iste ben de o yuzden bilimsel dedim. Sen bana karsi ciktin.

Simdi kendi kendini curutuyorsun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hala anlaşılamamış. Benim karşı çıkmam Sekülerliğin bilimsel olmasına değildi, " dünya ötesi yoktur " yargısının bilimsel olduğu iddiasına idi. smile.png

Benim dediklerimi tekrar ediyorsun, devam et.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bağ kuruldu diyen yok. 28 Nolu mesajda mezardaki durum yani canlının ölüm sonrası fenomenal durumuna dünya ötesi denilmiş, çevir kazı yanmasın yapılmış.

Gene ayni sen.

Yine son defa yaziyorum A bir fenomen olarak oldugunde ve gomuldukten sonra acilip A' ya bakildiginda, iste o A artik ayni A degil; buradaki fenomenal degisim budur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yine son defa yaziyorum A bir fenomen olarak oldugunde ve gomuldukten sonra acilip A' ya bakildiginda, iste o A artik ayni A degil; buradaki fenomenal degisim budur.

E nolmuş, buna itiraz mı etmişim. Metafizik Dünya Ötesi ile tartışmaya başlayıp, Ölüm sonrası fenomenal değişime çark eden ben değilim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

E nolmuş, buna itiraz mı etmişim. Metafizik Dünya Ötesi ile tartışmaya başlayıp, Ölüm sonrası fenomenal değişime çark eden ben değilim.

Seni senden iyi taniyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.