Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

İslamda Yolsuzluk ve Rüşvet

evrensel-insan

Önerilen İletiler

Mahkeme tebliğine uymamanın yaptırımı BU DÜNYA İÇİNDİR. İslam tebliğine uymamanın yaptırımı ÖTE DÜNYA İÇİNDİR: 

Bu ikisinin farkının farkına varamayan felsefe yapmaya da kalkmayacak.

Kitap yazılır ve devlet tarafından veya bir başkası tarafından zorunlu okutulmadıkça gönüllülüğü ihlal etmez. İsteyen gider alır ve kitabı okur.

Yanitlar yaptirimda, yaptirimin nereye olmasi ile ilgili degil; gonullulukte yaptirim yoktur. Cunku kisinin kendi istemi vardir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yanitlar yaptirimda, yaptirimin nereye olmasi ile ilgili degil; gonullulukte yaptirim yoktur. Cunku kisinin kendi istemi vardir.

Neden ? Mesela ben Green Peace'e üye olmuş olsam, çevreye, geleceğime, dünyanın yok olmasına yönelik kaygım olması üye olurken benim gönüllülüğüm olmadığı anlamına mı gelir ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Neden ? Mesela ben Green Peace'e üye olmuş olsam, çevreye, geleceğime, dünyanın yok olmasına yönelik kaygım olması üye olurken benim gönüllülüğüm olmadığı anlamına mı gelir ?

Hayir, kimsenin sana bir teblig vermedigi ve senin kendinin bunu hic bir baski altinda kalmadan kendi serbest iraden ile yaptigin gelir. Hani bir soylem vardir "seve seve yaparim" diye. Aksine gonullu yaptigin gelir. GONULLULUK BILINCLILIK ILE PARASLELDIR. O yuzden islamda inancta ve hatta cogu ideolojide gonulluluk yoktur. Inanc ideoloji v.s. temelli bir teslimiyet ya da yapilmazsa, kisinin bir korkusu endisesi v.s. vardir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hayir, kimsenin sana bir teblig vermedigi ve senin kendinin bunu hic bir baski altinda kalmadan kendi serbest iraden ile yaptigin gelir. Hani bir soylem vardir "seve seve yaparim" diye. Aksine gonullu yaptigin gelir. GONULLULUK BILINCLILIK ILE PARASLELDIR. O yuzden islamda inancta ve hatta cogu ideolojide gonulluluk yoktur. Inanc ideoloji v.s. temelli bir teslimiyet ya da yapilmazsa, kisinin bir korkusu endisesi v.s. vardir.

Corefaith olarak verildiyse öyle de. Biz Müslüman bir toplumda doğmuş olandan bahsetmiyoruz. Örneğin Hristiyan bir toplumdaki Hristiyandan bahsediyoruz. Ona yapılan tebliğ yani bilgilendirme ve davet gönüllülük içerir. Green Peace'çi gençlerin bana gelip gazeteye üye olmam konusunda davet etmeleri gibi. Üstelik bir fark da var. O gazeteye abone olmak için kredi kartından ödeme yapmak gerekir. Bilinçli ve paralı olan dünyanın geleceğinden kaygı, korku duyduğu ve bir şeyler yapmak gerektiği bilincinde ve buna inanmış olan seve seve kabul eder. İslamı kabul eden Hristiyan da böyle bir bilinçle, yani kendi ölüm ötesi için korku, kaygı duyduğu için, buna inanırsa seve seve kabul edebilir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Corefaith olarak verildiyse öyle de. Biz Müslüman bir toplumda doğmuş olandan bahsetmiyoruz. Örneğin Hristiyan bir toplumdaki Hristiyandan bahsediyoruz. Ona yapılan tebliğ yani bilgilendirme ve davet gönüllülük içerir. Green Peace'çi gençlerin bana gelip gazeteye üye olmam konusunda davet etmeleri gibi. Üstelik bir fark da var. O gazeteye abone olmak için kredi kartından ödeme yapmak gerekir. Bilinçli ve paralı olan dünyanın geleceğinden kaygı, korku duyduğu ve bir şeyler yapmak gerektiği bilincinde ve buna inanmış olan seve seve kabul eder. İslamı kabul eden Hristiyan da böyle bir bilinçle, yani kendi ölüm ötesi için korku, kaygı duyduğu için, buna inanırsa seve seve kabul edebilir.

Icermez o hristiyan inancinabagliligindan onu yapar. Ayni bir musluman gibi kendince bir teslimiyeti vardir. Green peace'in hristiyanlik ile bagi yoktur, doga ile dogayi koruma ile v.s. bagi vardir.

Soyle dusunelim ideolojisi olan bir kisi bir orgutte calisiyor, GONULLU CALISIYOR. Buna bir orgut gorevi veriyor ve o bunu gonukllu yapiyor. Iste bu gonullulukte o orgute teslimiyet var. Kisi bu teslimiyetin farkinda ve bilincinde olmayabilir, konu bu degildir. Belki de orgutten ayrilirsa basina bir sey gelecegi korkusunu yasiyordur.

Hani "elini veren kolunu kaptirir" misali. Voluntary ve compolsory kullanimlar budur.

Mesela okula goinullu gitmezsin zorunludur, ama universite gonulludur.

Benzin istasyonunda sigara icilmemesi zorunludur, ama bir yerde "sigara icilmez" yazmiyorsa, gonulludur.

Ornekler cogaltilabilir.

Mesela charity denilen kurumlarda kisiler GONULLU VE UCRETSIZ CALISIRLAR.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Icermez o hristiyan inancinabagliligindan onu yapar. Ayni bir musluman gibi kendince bir teslimiyeti vardir. Green peace'in hristiyanlik ile bagi yoktur, doga ile dogayi koruma ile v.s. bagi vardir.

Peki Hristiyan demeyelim de Ateist diyelim, farketmez. Green peace'nin Hristiyanlıkla bağı vardır demedim. Davet ve ikna açısından farkı yoktur dedim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Peki Hristiyan demeyelim de Ateist diyelim, farketmez. Green peace'nin Hristiyanlıkla bağı vardır demedim. Davet ve ikna açısından farkı yoktur dedim.

Ateist derken, neye ateist diyelim.

Burada davet ve iknanin ...e goresi onemlidir. Ingilizce de bir deyim vardir "good cause" diye. Green peace ona girer.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Soyle dusunelim ideolojisi olan bir kisi bir orgutte calisiyor, GONULLU CALISIYOR. Buna bir orgut gorevi veriyor ve o bunu gonukllu yapiyor. Iste bu gonullulukte o orgute teslimiyet var. Kisi bu teslimiyetin farkinda ve bilincinde olmayabilir, konu bu degildir. Belki de orgutten ayrilirsa basina bir sey gelecegi korkusunu yasiyordur.

İşte fark burada ortaya çıkıyor. İş toplumsallaşmaya dönüştüğünde elbette dünyasal kaygı ve baskılar olur. Ama bu bilgilendirme ve davet işleminden sonraki aşama. Öncesinde böyle bir şeyler yok. Kararı veren üzerinde dünyasal bir baskı değil, bilgilendirme ve davet var.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İşte fark burada ortaya çıkıyor. İş toplumsallaşmaya dönüştüğünde elbette dünyasal kaygı ve baskılar olur. Ama bu bilgilendirme ve davet işleminden sonraki aşama. Öncesinde böyle bir şeyler yok. Kararı veren üzerinde dünyasal bir baskı değil, bilgilendirme ve davet var.

Yalniz bunun dindeki teblig davet v.s. ile ilgisi yok. O tamamen zorunludur. Tabi ki dini devletlerde. Istersen yapma. Mesela diyelim ulkenin dinde en tutucu bir yerinde ramazanda bir sey ye, belki sag bile cikamazsin.

Gerci hristiyanlik bunu asmis. Yahudilerde zaten dinlerine adam kazanma yok.

Ayrica teblig baska davet baskadir., Teblig de YAPTIRIM vardir, davette yoktur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yalniz bunun dindeki teblig davet v.s. ile ilgisi yok. O tamamen zorunludur. Tabi ki dini devletlerde. Istersen yapma. Mesela diyelim ulkenin dinde en tutucu bir yerinde ramazanda bir sey ye, belki sag bile cikamazsin.

Gerci hristiyanlik bunu asmis. Yahudilerde zaten dinlerine adam kazanma yok.

Ayrica teblig baska davet baskadir., Teblig de YAPTIRIM vardir, davette yoktur.

O başka bir şey. Oruç tutmayana baskı var ama bu Müslüman ol anlamında değil.

Tebliğdeki yaptırım bu dünyaya ait değil, eğer inanılırsa öte dünyaya ait yaptırımdır. Üstelik ödül vaadi de vardır. Davet de zaten hep ödül vaadini içermez. Neye davet edildiğine göre değişir. mesela mahkemede ifade vermeye davet edilir ve bu tebliğ edilir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dürüst tartışmaya niyet yoksa, tartışma yapılamaz evet.

Durustun kim oldugu sorulan soruya yanit verip vermeyendir.

Neden kaciyorsun sorudan?

Hic hayatinda haksizligini kabul ettin mi ve hic ozur diledin mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O başka bir şey. Oruç tutmayana baskı var ama bu Müslüman ol anlamında değil.

Tebliğdeki yaptırım bu dünyaya ait değil, eğer inanılırsa öte dünyaya ait yaptırımdır. Üstelik ödül vaadi de vardır. Davet de zaten hep ödül vaadini içermez. Neye davet edildiğine göre değişir. mesela mahkemede ifade vermeye davet edilir ve bu tebliğ edilir.

Son defa orneklerle aciklayacagim.

Teblig de yaptirim vardir zorunludur

Davette yaptirim yoktur, gonulludur

Bir kisinin kendi ozgur iradesi ile bir seye katilmasi orda calismasi ve yardim etmesi gonulludur.

Bir ideolojik politik v.s. bir orgutte ise durum sudur;

Eylem oncesi ve sonrasi istedigin kadar tartisirsin, ama eylemde tartisma yoktur; sadece eylemi yerine getirmek vardir.

Bir kisi bir yere davetli ya da goinullu katilabilir UYE OLDUKTAN SONRA ISE ZORUNLULUKLAR BASLAR. Cunku uyeligin yaptirimi vardir. Mesela parti politikasi, buna uymazsan partiden atilabilir, disipline verilebilirsin.

Umarim artik farklar algilanmistir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Teblig de yaptirim vardir zorunludur

Davette yaptirim yoktur, gonulludur

Bir kisinin kendi ozgur iradesi ile bir seye katilmasi orda calismasi ve yardim etmesi gonulludur.

.

.

Bir kisi bir yere davetli ya da goinullu katilabilir ...

Mahkemeye tanık olarak ifade vermeye davet edilir, bu davet tebliğ ile yapılır. Buradaki YAPTIRIM KAYNAKLI ZORUNLULUK DÜNYASALDIR. DOLAYISIYLA GÖNÜLLÜLÜK YOKTUR.

İslama davet de tebliğ ile yapılır. Buradaki YAPTIRIM KAYNAKLI ZORUNLULUK ise DÜNYA ÖTESİNE AİTTİR. ZORUNLULUK DÜNYASAL OLMADIĞI İÇİN DE GÖNÜLLÜLÜK VARDIR.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mahkemeye tanık olarak ifade vermeye davet edilir, bu davet tebliğ ile yapılır. Buradaki YAPTIRIM KAYNAKLI ZORUNLULUK DÜNYASALDIR. DOLAYISIYLA GÖNÜLLÜLÜK YOKTUR.

İslama davet de tebliğ ile yapılır. Buradaki YAPTIRIM KAYNAKLI ZORUNLULUK ise DÜNYA ÖTESİNE AİTTİR. ZORUNLULUK DÜNYASAL OLMADIĞI İÇİN DE GÖNÜLLÜLÜK VARDIR.

Benzetmeni sevsinler!

Son defa yaziyorum. Gonulluluk ozgur irade gerektirir. Islamdaki bir inanir da ozgur irade yoktur cunku birey degil; kuldur. Kul da sadece kendisine cizilen hayeti yasadigina inanir, yani kader/alin yazisi. Gonulluluk bilinci olmayan bir kisi de GONULLULUK SOZ KONUSU DEGILDIR. SARTLANMISLIK, ALISILAGELMISLIK, OTOMATIKLESMISLIK BIR ONCEKI NESLIN VERDIGINI UYGULAMA SOZ KONUSUDUR. KISI AYNI ZAMANDA BILINCALTI DA OLSA BELIRLI BIR NEDENDEN KULLUGU KABULLENMISTIR.

Dunyasal olup olmadigini kim degerlendiriyor. bir inanir icin asil onemli olan oteki dunyadir, bu dunya degil; ISTE OTEKI DUNYADAKI CENNET ZORUNLULUGUNDAN bu dunyada ondan istenen iman ve inanc sartlarina uyar, GONULLULUK SOZ KONUSU DEGILDIR.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gonulluluk bilinci olmayan bir kisi de GONULLULUK SOZ KONUSU DEGILDIR. SARTLANMISLIK, ALISILAGELMISLIK, OTOMATIKLESMISLIK BIR ONCEKI NESLIN VERDIGINI UYGULAMA SOZ KONUSUDUR. KISI AYNI ZAMANDA BILINCALTI DA OLSA BELIRLI BIR NEDENDEN KULLUGU KABULLENMISTIR.

Demek ki zorunluluk tebliğ edenden değil, tebliğ edilenin kendisinden kaynaklanıyormuş. smile.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Demek ki zorunluluk tebliğ edenden değil, tebliğ edilenin kendisinden kaynaklanıyormuş. smile.png

Hayir efendim buradaki teblig eski nesilden geliyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yani Hristiyan ise Hristiyandan mı ? O halde, İslam değil,  Hristiyanlık zorla tebliğ yapıyormuş. Zira burada tebliğ yapan Müslüman, tebliğ yapılan ise Hristiyan ülkedeki Hristiyandı. smile.png

Evet aynen oyle.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Vahhabiliğin sonradan çıkması, onun mezhep olduğunu göstermez. Vahhabilik, mezhep adı altında değiştirilen, yumuşatılan, ehlileştirilen islamın özüne, yani şiddet, yağma ve savaşa döndürülmesi hareketidir. Yani mezhepler çıkmış, çıkmış, Vehhabiler de bu böyle olmaz, islam özünden uzaklaştı, ne yağma yapabiliyoruz, ne kafirleri öldürebiliyoruz, dini artık aslına döndürelim demişler.

İslam devrim filan değildir. İnsanları pis ilan edip öldürmenin, aşağılayarak cizyeye mahkum etmenin, inanç bazında ebediyen bağdaşmayacak ayrımlar yapmanın nesi devrim? O çağda ne vardıysa aynısı. Yağma yapma işine, allah diye bir uydurulmuş tanrı kullanılarak el değiştirtilmiş. Böyle devrim düşman başına... Evlerden uzak olası bir sözde devrim... 

Tek tanrı fikrinin icadı, insanlığın tarihinde yaşanmış en keskin gerilemedir. İnsanlık tarihinde bundan kötü bir değişim olmamıştır. Öyle geri götürmüştür ki insanlığı, şu bilim çağında bile insanlığı lekeleyen kalıntıları temizlenemiyor.

İslam başta iddia ettiği gibi "sizin dininiz size, benimki bana" "dinde zorlama yoktur" "ben sizin başınıza bekçi gönderilmedim" "ben sizden ücret talep etmiyorum" söylemlerinde samimi kalsa, gücü elde edince bu söylemleri tam tersine çevirmese, faizi kaldırdığı gibi "şu an köleliği kaldırdım, kölelik ayaklarımın altındadır, bundan sonra köle yoktur" demiş olsa, tamam derdim, adamlar devrim yapmış.

İslama devrim demek, insanlık erdemini devirmek, yok etmek ve yerlere sermek demektir. Yobazlara yakışır, aydın insanlara hiç yakışmaz. İslamın devrim olduğunu söyleyen, karanlıklarda kıvranan, beynini dogmadan kurtaramamış bir çaresizdir. Bir an önce tünelin ucunda ışığı görmesi umulur. Yoksa karanlıklarda kaybolur, din dogması bataklığında boğulur, gider...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yurdum "naif" müslümanları siziiii... Sizi gidi siziiii... 68.gif Gıdı gıdı gıdıııı... biggrin.png 

Kurandan hiç bir şey bilmez, mezhepleri islam sanır, müslüman geçinirsiniz. Mezhepler sizi kötü keklemiş. Feci keklenmişsiniz, öyle böyle filan değil! Kekstra olmuşsunuz! laughing.gif 

İslam öyle mezheplerin dediği gibi değil. Onlar vernelle iyice durulanıp yuryumuşacık yapılmış ve size islam diye yutturulmuş yumuşakça dinler... Yani omurgasız. Yani omurgası imam operasyonuyla alınmış. İslamın omurgası ise yağma, ganimet, kölelik, sömürüdür.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kuran günümüzde zaten kabul edilemez hükümlerle dolu da, o günün şartlarında da kabul edilecek bir şey değildir.

İslam devrim filan değildir. İnsanları pis ilan edip öldürmenin, aşağılayarak cizyeye mahkum etmenin, inanç bazında ebediyen bağdaşmayacak ayrımlar yapmanın nesi devrim? O çağda ne vardıysa aynısı. Yağma yapma işine, allah diye bir uydurulmuş tanrı kullanılarak el değiştirtilmiş.

:) Fikirde biraz gelişme olmuş ama yeterli değil.

Tevbe suresinin tüm zamanlar için geçerli olmadığını da kanıtlamıştım.

Ayrıca, her ideoloji bir inançtır ve her ideoloji de kendisine iman edenler-etmeyenler bazında ayrım yapar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.