Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

İslamda Yolsuzluk ve Rüşvet

evrensel-insan

Önerilen İletiler

Vahhabilik, İslam'ın ilk orijinal haline dönüş hareketidir. Bu yüzden süslenmiş, değiştirilmiş mezhepleri kabul etmez. Vahhabilik kendini mezhep olarak algılamaz ve tanıtmaz. Mezhep kavramını reddeder. Vehhabiliğe göre süslenmiş islam bırakılmalı, orijinal islamdaki gibi müslüman olmayanlar ya öldürülmeli, ya ehli kitap iseler cizyeye bağlanmalıdır. Kurana uygun olan orijinal islam da budur. Diğerleri süslenmiş, bozulmuş, değiştirilmiş mezhep anlayışlarıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kuran'da inanmayanın durup dururken öldürülmesi emri olmadığını göstermek için.

Ne demek "durup dururken" sen Bir ulkeye saldirdin oradaki insanlari zorla musluman yapmak istiyorsun onlar da olmuyorlar ve senb onlari olduruyiorsun?

Bu nasil bir oldurme seklidir?

"Durup dururken oldurulmesi" ne demektir.

Mesela ornek ver. Bir kisi bir kisiyi "durup dururken neden oldurmez/oldurur?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu cumleyi bir en basta sunni seri bir musluman diyelim aleviye v.s. uyguluyor mu uygulamiyor mu?

Selcuklular kilictan gecirilerek musluman yapilmadilar mi?

Bilgi eksikliği. :) Selçuklular bir hanedan ismidir. Savaşlar neticesinde Abbasi halifesinin yanında köle-asker olarak esir alınan Türklerin soyundan gelirler. Onların mensubu olduğu boylar kılıçla Müslüman olmamıştır. Abbasi devletinde siyasi iktidarı ele geçirip Ortadoğuda devlet kuran Selçuklu hanedanının askeri gücü olan ve Ortadoğu-İran ve Anadolu'yu ele geçiren Türkmen boyları Yesevilikle Müslüman olmuşlardır. Anadolu Türklerinin Sünnileştirilmesi Yavuzdan sonradır. Sünnileştirme nedeni de siyasidir. Şah İsmail'İn ve İran'ın Anadolu'daki nüfuzunu kırmak içindir. Türkiye'de Sünni Şeri Müslümanın Aleviye yaptığı baskı da bu temelde Yavuz'un attığı tohumların ürünüdür.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne demek "durup dururken" sen Bir ulkeye saldirdin oradaki insanlari zorla musluman yapmak istiyorsun onlar da olmuyorlar ve senb onlari olduruyiorsun?

Bu nasil bir oldurme seklidir?

"Durup dururken oldurulmesi" ne demektir.

Mesela ornek ver. Bir kisi bir kisiyi "durup dururken neden oldurmez/oldurur?

Olan şudur. Mesela, Osmanlı'da sınır boylarında dini tebliğ çalışması vardır. Hatta bu  tebliğ Alevi-Bektaşi Babalar tarafından yapılmıştır. Bugün bile balkanlar Alevi-Bektaşi Babaların türbeleri ile doludur. Arnavutlar, Boşnaklar bu yolla Müslüman olmuştur. Fakat bu tebliğ çalışması Balkan Hristiyanları tarafından güç ve şiddetle önlendiğinde cihad yapılarak o bölgeler Osmanlı toprağına katılmıştır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Vahhabilik, İslam'ın ilk orijinal haline dönüş hareketidir. Bu yüzden süslenmiş, değiştirilmiş mezhepleri kabul etmez. Vahhabilik kendini mezhep olarak algılamaz ve tanıtmaz. Mezhep kavramını reddeder. Vehhabiliğe göre süslenmiş islam bırakılmalı, orijinal islamdaki gibi müslüman olmayanlar ya öldürülmeli, ya ehli kitap iseler cizyeye bağlanmalıdır. Kurana uygun olan orijinal islam da budur. Diğerleri süslenmiş, bozulmuş, değiştirilmiş mezhep anlayışlarıdır.

Vahabilik bir kısım yurdum naif Ateistleri gibi, Kuran'nın ayetlerini bağlamından kopuk ve cümle cümle alıp, düz mantıkla anlayan İslamın ortaya çıkışından çok sonra ortaya çıkmış bir mezheptir. Osmanlı döneminde isyan eden Vahabi şeyhleri, Mısır^daki Tosun ve İbrahim Paşa'lar tarafından isyan bastırıldıktan sonra İstanbul'a getirilip asılmıştır ve bu mezhep Araplar arasında popüler olamadan iyice marjinalize olmuştur. 1.Dünya savaşı sırasında bu mezhebi yeniden diriltip, Osmanlı'ya karşı kullanan İngilizlerdir. Zira, Osmanlı'nın kafir sayılıp, öldürülmeleri gerektiği anlayışı gayet kullanışlı olmuştur onlar için. Müslüman olduğunu söyleyerek aralarına sızan, en popüleri Lawrens olan bir çok İngiliz ajan vasıtasıyla isyan çıkarılmış ve başarılı olunmuştur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Fitnenin tanımı

Fitne

~ Ar fitna ͭ فتنة [#ftn mr.] 1. ateşle yakma, 2. sınama, sınav, fikir ayrılığı ve kargaşa, yoldan çıkma, iç savaş < Ar fatn/futūn فتن/فتون [msd.] yakma, ateşe atma

Tarihçe (En eski kaynak) [ (1300 yılından önce) ]

Kelime Kökeni

Arapça ftn kökünden gelen fitnat فتنة  "1. ateşle yakma, 2. sınama, sınav, fikir ayrılığı ve kargaşa, yoldan çıkma, iç savaş" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça fatn veya futūn فتن/فتون "yakma, ateşe atma" sözcüğünün ismi merresidir.

http://www.etimolojiturkce.com/kelime/fitne
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kurana göre hakları korunanlar, canı malı güvende tutulanlar sadece müslümanlar ve cizye vermek şartıyla ehli kitaptır. Bunlardan başkasının Kurana göre kanı helal ve malı ganimettir. 

Sonuç :

O halde, Emperyalizmin El-Kaide'yi bahane edip, Ortadoğu coğrafyasında işgaller, ambargolar vs. için kendisine meşruiyet dayanağı yaptığı Tevbe suresinin ilgili emirleri;

1- Tüm zamanlar için değil. Çünkü; Antlaşma o dönemin Müslümanları ile o dönemde hedef aldığı Müşrikler arasında.

2- Tüm Müşrikler için değil. Çünkü, yalnızca o dönemin Antlaşma yapılan Müşrikleri hedef alınmış.

( 9 /1, 9 / 4, 9 / 7 )

Her devrimde, devrilen ideolojiye, sınıfa mensup olanlar ortadan kaldırılmıştır. Bu bir sosyolojik vakıa ( olgu )dır.

İslam Devrimi de devrim sürecinde böyle bir ültimatomla Mekke ve çevresinin ideolojik dönüşümünü sağlamıştır.

Burada suç tanımı, eski ideoloji mensubiyetidir.

Aynı durum, mesela Fransız ve Rus Devriminde Aristokratlar / Feodalller ve Kral / Kraliçe ve diğer hanedan mensupları için geçerli olmuştur devrimi yapanlar açısından.

İslam Devrimi ile, eski ideoloji olan Kabilecilik, Ümmetçiliğe döndürülürken, eski ideoloji mensupları da merkezde yer alan bir sınıf olarak yok edilmiştir. Devrimi ezilen, merkez kaç sınıflar yapmıştır.

Aynen, Fransız Burjuva Devrimcilerinin Aristokrasiyi ve Aristokratları yok ettiği ve Ümmetçilik yerine Milliyetçiliği getirdikleri gibi...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İslam savunma savaşı yapar filan diye bir durum da yoktur. Kuranda "din allahın dini oluncaya kadar savaşın" derken nasıl böyle bir iddiada bulunulabilir? Nerde din allahın dini değilse savaş açılacak. İslamı kabul etmezlerse öldürülecekler, malları yağmalanacak, ehli kitapsalar cizye verecekler.

Önce tebliğ var, buna şiddet ve güç ile engel olunursa önce savunma savaşı ve kazanılırsa bu durumdan doğabilecek, tebliğe özgürce devam edebilmek için işgal hakkı ve iktidarı ele geçirme hakkı var. Süreç aynen bu şekilde.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kuran günümüzde zaten kabul edilemez hükümlerle dolu da, o günün şartlarında da kabul edilecek bir şey değildir. İnanç, cinsiyet ve hür köle ayrımı yapar. Yağmacılığı esas alır.

Kuran'ın dönemi Köleci Devletlerin dönemidir. İslam'la değiştirilen köle algısı da, çağdaşı ( dönemindeki ) devletlerin ilerisine taşınmıştır. Savaşları da kurala ve bir mantık temeline oturtulmuştur. Cinsiyet ayrımında ise, kendi toplumuna göre yine ileri hükümleri vardır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kuranda "bir kısmınız rızık için yol teperken bir kısmınız savaşsın" yazar. Savunmada böyle bir şey olmaz. Savunmada herkes savunma için seferber olur. Kimse ticarete filan gitmez. Herkes savaşır.

Gayet normal. Savunma da olsa, Top Yekün Seferberlik de olsa, her savaşta Lojistik destek olmadan savaşın sürdürülebilirliği mümkün olamaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bilgi eksikliği. smile.png Selçuklular bir hanedan ismidir. Savaşlar neticesinde Abbasi halifesinin yanında köle-asker olarak esir alınan Türklerin soyundan gelirler. Onların mensubu olduğu boylar kılıçla Müslüman olmamıştır. Abbasi devletinde siyasi iktidarı ele geçirip Ortadoğuda devlet kuran Selçuklu hanedanının askeri gücü olan ve Ortadoğu-İran ve Anadolu'yu ele geçiren Türkmen boyları Yesevilikle Müslüman olmuşlardır. Anadolu Türklerinin Sünnileştirilmesi Yavuzdan sonradır. Sünnileştirme nedeni de siyasidir. Şah İsmail'İn ve İran'ın Anadolu'daki nüfuzunu kırmak içindir. Türkiye'de Sünni Şeri Müslümanın Aleviye yaptığı baskı da bu temelde Yavuz'un attığı tohumların ürünüdür.

Sen bilgiyi birak, konu hipokritiklik uzerine.

Diyorum ya hep ayni teranedesin. Ya konuyu dgistiriyorsun, ya kendince kendini hakli cikarmaya calisiyorsun ve hic bir zaman hatani kabul etmiyorsun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Olan şudur. Mesela, Osmanlı'da sınır boylarında dini tebliğ çalışması vardır. Hatta bu  tebliğ Alevi-Bektaşi Babalar tarafından yapılmıştır. Bugün bile balkanlar Alevi-Bektaşi Babaların türbeleri ile doludur. Arnavutlar, Boşnaklar bu yolla Müslüman olmuştur. Fakat bu tebliğ çalışması Balkan Hristiyanları tarafından güç ve şiddetle önlendiğinde cihad yapılarak o bölgeler Osmanlı toprağına katılmıştır.

Sen burada "gonulluluk/zorunluluk" farkina deginiyorsun.

"Gonulluluk" neyi icerir. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Fitne

~ Ar fitna ͭ فتنة [#ftn mr.] 1. ateşle yakma, 2. sınama, sınav, fikir ayrılığı ve kargaşa, yoldan çıkma, iç savaş < Ar fatn/futūn فتن/فتون [msd.] yakma, ateşe atma

Tarihçe (En eski kaynak) [ (1300 yılından önce) ]

Kelime Kökeni

Arapça ftn kökünden gelen fitnat فتنة  "1. ateşle yakma, 2. sınama, sınav, fikir ayrılığı ve kargaşa, yoldan çıkma, iç savaş" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça fatn veya futūn فتن/فتون "yakma, ateşe atma" sözcüğünün ismi merresidir.

http://www.etimolojiturkce.com/kelime/fitne

Sen "fitne" nin "fitne/fesat" icerikli algisini es geciyorsun. Bak bu temeldeki fitne ne imis.

Fitne-İnsanın akıl ve kalbini doğrudan doğruya, hak ve hakikatten saptıracak şey

Bu temeldeki fitne ne diyor? sonucta buradaki anlam da dini bir anlam. Buradaki "hak ve hakikat" ne anlamda kullanilmis ve "akil ve kalbi dogrudan dogruya bu hak ve hakikatten "SAPTIRACAK" OLAN NEDIR.?

Bu temelde cumleyi bir daha degerlendir.

Fitne (dinden döndürmek için işkence yapmak), adam öldürmekten beterdir.

Neden "daha beter" kimin icin beter? Ya da bu cumle acikca "Fitne yapacagina, adami oldur (oldurmek)" demiyor mu?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

konu hipokritiklik uzerine.

O benim cümlemdi.

Konumuz bu cümlenin Hipokritik olup olmadığıdır. Burada bir olaya atıf vardır. Dolayısıyla bu cümlede kendi yaptığını başkası yapıyor gibi gösterme durumu yoktur.

Konuyu saptıran, Selçukluları karıştıran ben değilim. smile.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O benim cümlemdi.

Konuyu saptıran, Selçukluları karıştıran ben değilim. smile.png

Basladik gene "hangisi senin cumlendi" bu baslikta hipokritiklik kavramini kullkanan benim ve o alintiya sirf bunun icin dahil oldum.

Selcuklular bir ornekti ne basligi ne yeri o yuzden konunun detayina girmedim; bilmem anlatabildim mi?

Buyur, muslumanlastirilma basligi burda;

http://www.turkish-media.com/forum/topic/321604-turk-kavimleri-nasil-muslumanlastirildi/

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen "fitne" nin "fitne/fesat" icerikli algisini es geciyorsun. Bak bu temeldeki fitne ne imis.

Fitne-İnsanın akıl ve kalbini doğrudan doğruya, hak ve hakikatten saptıracak şey

Bu temeldeki fitne ne diyor? sonucta buradaki anlam da dini bir anlam. Buradaki "hak ve hakikat" ne anlamda kullanilmis ve "akil ve kalbi dogrudan dogruya bu hak ve hakikatten "SAPTIRACAK" OLAN NEDIR.?

Bu temelde cumleyi bir daha degerlendir.

Fitne (dinden döndürmek için işkence yapmak), adam öldürmekten beterdir.

Neden "daha beter" kimin icin beter? Ya da bu cumle acikca "Fitne yapacagina, adami oldur (oldurmek)" demiyor mu?

Evet işte, onlar sizi dinden döndürmek için savaş çıkartıp, işkence yaptılar, onun için acımayın, direkt öldürün, daha iyidir denmiş. Beter olan onların daha evvel yaptıkları işkenceler. Karşılık olarak siz de onları çıkarın ve işkenceden daha az kötü olan öldürmeyi uygulayın diyor.

"Onları nerede yakalarsanız öldürün. Sizi çıkardıkları yerden siz de onları çıkarın. Dinden döndürmek için işkence yapmak, adam öldürmekten beterdir. Yalnız, onlar, Mescid-i Haram’ın yanında sizinle savaşmadıkça, siz de onlarla orada savaşmayın, fakat sizi öldürmeye kalkışırlarsa siz de onlarla savaşın. İşte kâfirlerin cezası böyledir. Şayet onlar vazgeçerlerse siz de vazgeçin. Zira Allah çok affedicidir, merhamet ve ihsanı boldur." (Bakara, 2/191-192; bk. Fetih, 48/24)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tebliğ nedir ? smile.png

ulaştırmak,bildirmek peygamberlere mahsus beş. sıfâttan birisi olan, Allah'tan aldıkları emir ve kânunlârı insanlara aynen bildirme

Burada bir uyma zorunlulugu vardir. Cunku gonderen gucu ve otoritesi olandir.

Gonullulugun neyi icerdigine yanit vermemissin.

Eger yanitin teblig ise o bir zorunluluktur cunku YAPTIRIM VE YONLENDIRIM icerir. Uymamakta, goindereni guc otorite olarak "karsina almak/meydan okumak" demektir. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu baslikta hipokritiklik kavramini kullkanan benim ve o alintiya sirf bunun icin dahil oldum.

Selcuklular bir ornekti ne basligi ne yeri o yuzden konunun detayina girmedim; bilmem anlatabildim mi?

:) Kavramı kullananı demiyorum, " Konumuz hipokritiklikti  " diye ilk uyaran bendim. Hipokritiklik temelinde de verilen Selçuklu örneği üzerinden hipokritikliğin olmadığını anlatmamı eleştirmek ve konumuz hipokritiklikti diye uyarmak ve sanki konuyu saptıran benmişim gibi davranmak hem anlamsız, hem de hipoktikliğin daniskasını yapmak olmuş.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet işte, onlar sizi dinden döndürmek için savaş çıkartıp, işkence yaptılar, onun için acımayın, direkt öldürün, daha iyidir denmiş. Beter olan onların daha evvel yaptıkları işkenceler. Karşılık olarak siz de onları çıkarın ve işkenceden daha az kötü olan öldürmeyi uygulayın diyor.

"Onları nerede yakalarsanız öldürün. Sizi çıkardıkları yerden siz de onları çıkarın. Dinden döndürmek için işkence yapmak, adam öldürmekten beterdir. Yalnız, onlar, Mescid-i Haram’ın yanında sizinle savaşmadıkça, siz de onlarla orada savaşmayın, fakat sizi öldürmeye kalkışırlarsa siz de onlarla savaşın. İşte kâfirlerin cezası böyledir. Şayet onlar vazgeçerlerse siz de vazgeçin. Zira Allah çok affedicidir, merhamet ve ihsanı boldur." (Bakara, 2/191-192; bk. Fetih, 48/24)

Neden OZNEYI ONLAR OLARAK ALIYORSUN DA BIZ OLARAK ALMIYORSUN?

Zaten senin burada hipokritikligi algilayamamanin sebebi ozne algindaki terslik.

Cunku ozne degisimi tamamen konuyu da icerigini de degistirir.

Diktatoir" ben terore karsiyim" diyor da teroru KENDI yapiyorsa, bu hipokritiktir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

smile.png Kavramı kullananı demiyorum, " Konumuz hipokritiklikti  " diye ilk uyaran bendim. Hipokritiklik temelinde de verilen Selçuklu örneği üzerinden hipokritikliğin olmadığını anlatmamı eleştirmek ve konumuz hipokritiklikti diye uyarmak ve sanki konuyu saptıran benmişim gibi davranmak hem anlamsız, hem de hipoktikliğin daniskasını yapmak olmuş.

Ben senin gibi inatci degilim. Oturup simdi tum basligi gezip "ilk uyaranin kim o,dugunu" da aramam. Ama senin olmadigindan emin olabilirim. Cunku kavrami acan da surduren de benim.

O yuzden devam eden cumlen herzamanki Canrasit. Zaten o yuzden SENIN OLMADIGINDAN EMINIM.

Cunku seni senden daha iyi tanimaya basladim. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Değildir. İslami Tebliğ diye bir şey vardır. Bütün kaynaklarda yazar. Bu kaynaklara göre de gönüllülük esastır.

Yine ters mantik. Ne tanimi okumussun ne de yazdigim mesaji YONLENDIRIM VE YAPTIRIMI GUC VE OTORITE TEMELINDE BILDIREN HERSEY ZORUNLUDUR.

Gonullulukte GONULLU OLMAK ICIN HIC BIR BILDIRIM YOKTUR, KISI KENDI ISTEGI ARZUSU ILE GONULLU OLUR. Yani teblige ihtiyac duymaz.

O yuzden teblig gonullulugun degil; zorunlulugun bildirimidir. BIR CESIT FERMANDIR.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Neden OZNEYI ONLAR OLARAK 

Çünkü, Kuran'a göre, Müslümanlara hitap eden Allah. Allaha işkence yapan olmadığından, " siz ve onlar " hitabı var. Ayrıca, bu cümlede " onlar " özne değil, nesnedir. Kimi öldürün diyor, onları ( müşrikleri ). Burada Özne Siz ( Müslümanlar ), Nesne ( Müşrikler ).

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yine ters mantik. Ne tanimi okumussun ne de yazdigim mesaji YONLENDIRIM VE YAPTIRIMI GUC VE OTORITE TEMELINDE BILDIREN HERSEY ZORUNLUDUR.

Gonullulukte GONULLU OLMAK ICIN HIC BIR BILDIRIM YOKTUR, KISI KENDI ISTEGI ARZUSU ILE GONULLU OLUR. Yani teblige ihtiyac duymaz.

O yuzden teblig gonullulugun degil; zorunlulugun bildirimidir. BIR CESIT FERMANDIR.

Değildir, Bilgilenmeden neye gönüllü olacak ? O çağlarda ne gazete var, ne kitap ne de görsel medya, TV ya da internet.  Tebliğ bilgilendirmedir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.