Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Türkleş(tir)menin Tarihi

evrensel-insan

Önerilen İletiler

Türkleşme ya da Türkleştirme, gönüllü veya gönülsüz olarak, Türk olmayan bazı kimselerin ya da toplulukların kültürel değişim süreci için kullanılmış bir terimdir. Farklı etnik kökenlerden Orta Asya, Kafkasya, İran, Anadolu, Orta Doğu ve Balkanlar ile bağlantılı halklarda kullanılabilir. Örneğin: Moğollar, Arnavutlar, Araplar, Ermeniler, Asuriler, Yunanlar, Yahudiler, Romanlar ve çeşitli Slav halkları (Boşnaklar ve Pomaklar gibi), İran halkları (Kürtler ve Zazalar gibi), Lazlar. Terimin bir diğer anlamı, Anadolu'nun yerli halklarının erken entegrasyon sürecini kapsar. Halkların Türkleşme süreci dil, din ve en önemlisi de kalıtsal yolla Selçuklular döneminde olmuştur.

1071 senesi ile birlikte, Anadolu'ya ayak basan Selcuklular. Turklestirme politikasina, KAVIMDEN DEGIL, DILDEN BASLAMISLARDIR. Onlar asil olarak islamlastiriyorlardi. Bunun en guzel kaniti, 1330'larda yer isimlerinin yunancadan, turkce'ye degisimi ile olmustur.

Turklesme/Turklestirme, yunancadan gelmedir ve yunanlilarin, burada aslinda demek istedikleri, ISLAMLASMA/MUSLUMANLASMAdir.

Kisaca milli temelde bir turklestirme, taa Osmanli'nin son yikilis donemine kadar, olmamistir.

19. y.yilda bile, Osmanli zamaninda Turk kavrami anadolu koyluleri icin kullaniliyordu. Osmanli'nin ust kesimi KENDINI TURK OLARAK DEGIL, OSMANLI OLARAK kabul ediyordu. Ayrica bu turk olarak adlandirilan koyluler SADECE SUNNI MEZHEBE AIT OLANLARDI.

Milli temelde turklestirme politikasi T.C. Devleti ile basladi.

Turklestirme politikasi genelde 1930 lar ile ve 1927 yilindaki aciuklama ile basladi.

Vatandas turkce konus- 1930 lar ile gelen devlet ve hukumet propagandasi

Soyadi kanunu- isimlerin "yan, of, ef , viç, is, dis , poulos, aki, zade, madumu, veled, bin” -oglu ile degistirildi.

Ermenice, kurtce ve latince hayvan isimleri turkcelestirildi.

Cografi isimler turkcelestirildi

1934 yerlesim kanunu, 2510 numarali kanun

Madde 301

Varlik vergisi

Egitim sisteminin turkcelestirilmesi

Turkification- Wikipedia

Goruldugu gibi turklesme/turklestirme; tamamen bati anlamindaki millilestirme temellidir. T.C. DEVLETI ONCESI TURKLESME/TURKLESTIRME YOKTUR. OLAN ZORLAMA MUSLUMANLASTIRMA UZERINEDIR.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Türklestirme konusunda her nedense müthis bir caba sarfediliyor.Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulus felsefesini inkar etmeye,Türk Devleti'nin gayri mesru göstermeye yogun bir ilgi var.Gercekleri yazip cizmek dogrudur buna yanlis diyemeyiz ancak hangi gerceklerin hangi amacla yazilip cizildigi bence daha önemlidir.

Türkiye'nin bölünme sürecine sokuldugu bu dönemde,konu olarak kendilerine "TÜRKLESTIRME"yi secenlerin tarafli olduklarini anlamak icin kahin olmaya gerek yoktur.Bu cabalarla güclendirilmeye calisilan nokta Türkiye'nin bölünmesi dogaldir noktasidir.Öyle ya Türkler baski ile hak ve özgürlükleri kisitlayarak halklari TÜRKLESTIRMISLER'dir o nedenle bölünmesi de normaldir.Aslinda bütün bu tartismalarin arkasinda tutulan saklanmaya calisilan ancak ima yoluyla anlatilan amac budur.Türkiye'nin bölünmesi.Dolayisiyla bu amaci güdenlerin neden SEVR yanlisi olduklari veya neden SEVR'nin demokratik bir  anlasma oldugunu iddia etmeleri de böylelikle ortaya cikmaktadir

Kürtlerin nüfuslarinin artisinin arkasindaki nedenler genelde hep cinsel üreme sonucu olarak gösterilir.Yani Kürtler sabah aksam seks yapip cogaliyorlar.Kürtlerin nüfus artisinin bir baska nedenini kimse görmek istemyor.

Türklügün yüzyillardir kanayan yarasi,Türkiye'nin Güneydogusu ve Dogusunda Kürtlesen Türk varliginin,Kürtcüler ve onlarin yerli ve yabanci isbirlikcileri tarafindan tarihin nasil carpitilarak Türklerin aleyhinde kullanildigini kimse söyleyemiyor.

Bu anlamda;AKP Milletvekili olan bir Prof'un "TÜRK IRKI "yoktur demeside tarihin nasil ve kimler tarafindan carpitildigini gözler önüne sermektedir.

Not:Bu AKP'li prof.Siirtlidir.

Elimizdeki belgelere dayanarak acikca sunu söyleyebiliriz.Güneydogu ve Doguda sayisiz TÜRK VARLIGI Kürtlestirilerek o bölgeler Kürt Bülgeleri olarak tüm dünyaya tanitilmistir.Bugün Kürt olarak bilinen bircok köy kasaba ve il nüfüsu gercekte TÜRKTÜR.

Amerika'da ki Etnologue data form Languages of the world adli kurulusun P.A.Andrews tarafindan hazirlanan raporuna göre Türkiye'de ki etnik dagilim söyledir:

TÜRK-  60.347.000 kisi yüzde 86,21

Kürt   -   5.852.000 kisi  yüzde   8,22

ZAZA -     371-000 kisi yüzde    0,53

Cerkez- 1.520.000 kisi yüzde    2,14

Arap   -  1.141.000 kisi yüzde    1,63

Laz    -        14.000 kisi yüzde     0,02

DIGER-  9.653.000 kisi yüzde    13,79

Bu arastirmada Kürt nüfus yaklasik 6 milyon olarak veriliyor.Türkiye'de yasayan Kürtlerin 15-20 milyon oldugunu ileri süren Kürtcüler bu sonuclara tepki göstermislerdir.Cünkü hormonladiklari rakamlarla  yandaslarina biz güclüyüz demektedirler.Türkiye etnik bir mozaik degildir bunu defalarca yazdim,etnik mozaik olabilmesi icin bilimsel olarak bu rakamin genel nüfus icerisnde yüzde 35 olmasi gerekir.Kürtcülerin sahte rakamlarla ulasmaya calistiklari amac budur etnik mozaik-

Kürtcülerin ileri sürdügü 15.20 milyon Kürt var iddiasinin gercek ve aci tarafi 6 milyon gercek Kürt nüfus yaninda 10 milyonun üzerinde bir TÜRK NÜFUSUN Kürtlestirilmis oldugudur.Bu rakami TÜRKLESTIRME adi altinda Kürtcülük yapanlara atfediyorum.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Turkiye de herkesin ya da verilen oranin turk oldugunun kaniti nedir?

Ayni sekilde %99 musluman kaniti nedir?

Turk=Musluman

Turkluk T.C. ile topluma getirilen milli devletin ve milletin tek hakim ve ust adidir.

1923 tarihinde ya da daha once dogan bir kisinin turk olma olasiligi nedir ve neye goredir.?

Turk milletinden olmak bir kisiyi nasil ve neye gore turk yapar?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Acaba Türkleştiriyor muyuz? yoksa hep beraber İngilizleşiyor muyuz? Anadolu da bir laf var, "sürü elden gitmiş, alaca dananın hesabını soruyorsun" diye.....  Bir dilde Felsefe, bilim ve sanat yapılabiliyorsa o dil ayakta kalır. Türkçede bunu başarabilirsek ayakta kalırız..... yoksa Türkçe diye bir şeyde kalmaz. Nasıl İngilizleşiyoruz? olması gerekirdi sorunun..... İngilizce eğitim ve öğretimin yapıldığı bir memlekette Türkleştirme söylemi bence komik kalıyor.....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türk'üm demekle Türk olunmaz.Türk kültürünü,Türk dilini,Türk tarihini,Türkiye Cumhuriyeti vatandaslari degil,binlerce yillik Türk irki yaratmistir.Kelime oyunlariyla koca bir irki ve de milleti yok sayma hastaligi gercekten ibret vericidir.

TÜRK hem bir IRK

ve

hem de bir MILLET adidir.

1924 Anayasasi'nin 88.Maddesi ;Din ve irk ayirt edilmeksizin vatandaslik temelinde herkes Türktür denmesi TÜRKLÜGÜN bir üst kimlik oldugu anlamini tasir.Bu nedenle Devletin kurulus Felsefesine dil uzatmaktan vazgecin.1960 ve 1980 askeri darbelerinden sonra bu Türklük kavrami erozyona ugramistir.

TÜRK=MÜSLÜMAN Bu tabir Türklerin degil Gayri-Türklerin vermis oldugu bir adtir.Cünkü Osmanli hem Türk hem de Müslümandi.Osmanli'nin savascilari olan askerlerin de TÜRK MÜSLÜMAN olarak görülmesi farkli bir tartisma alanidir.Gercekte  Müslümanligi yeryüzüne TÜRKLER yaymistir.Müslümanlik en güclü dönemlerini Osmanli döneminde yasamistir.Müslümanlik bir dindir,Türklük ise bir irktir din degisir ama irk degismez.

Türk milleti Fransiz Milleti Amerika millleti gibi bir karisim degildir.Türkler,Mogollar ve Japonlar gibi kök milletler nazarinda millet ve milliyet duygulari,tipki din duygulari gibi cok eski devirlere uzanir.Ayni sekilde ,millet gerceginin ideolojisini olusturan milliyetcilgin ve ilk milliyetci ögretilerin de dünyanin geri kalanindan cok daha önce Türkler arasinda  dogup gelistigi tespit edilebilmektedir.

Türk demek;sefkatli ve tek yürek bir Millet demektir.

Türk olmak icin Avrupalilar gibi kafatasina,kana,DNA'ya bakmak zaruri degildir.

Türk olmak cok seydir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Acaba Türkleştiriyor muyuz? yoksa hep beraber İngilizleşiyor muyuz? Anadolu da bir laf var, "sürü elden gitmiş, alaca dananın hesabını soruyorsun" diye.....  Bir dilde Felsefe, bilim ve sanat yapılabiliyorsa o dil ayakta kalır. Türkçede bunu başarabilirsek ayakta kalırız..... yoksa Türkçe diye bir şeyde kalmaz. Nasıl İngilizleşiyoruz? olması gerekirdi sorunun..... İngilizce eğitim ve öğretimin yapıldığı bir memlekette Türkleştirme söylemi bence komik kalıyor.....

Turkceyi ben de savunur ogretir ve gelistiririm. Dil baska bir sey, iletisim ve dialog araci.

Turkluk ise farkli bir konu. Kisaca bir kisinin bir milliyeti milleti ya da etnik kokeni olabilir, burada zaten sorun yoktur.

Sorun, bunun zihniyete ve "ustunluk/hakimiyet" v.s. temelli dusunce ve davranisa tasinmasi.

Yoksa insanoglu henuz milli ya da milliyet/etnisete kimliginden kurtulabilmis degildir.

Burada koken direk dogum sonrasi verildiginden, degismez iken, vatandaslik ulke ve millet degistirildiginde, degisebilir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türk'üm demekle Türk olunmaz.Türk kültürünü,Türk dilini,Türk tarihini,Türkiye Cumhuriyeti vatandaslari degil,binlerce yillik Türk irki yaratmistir.Kelime oyunlariyla koca bir irki ve de milleti yok sayma hastaligi gercekten ibret vericidir.

TÜRK hem bir IRK

ve

hem de bir MILLET adidir.

1924 Anayasasi'nin 88.Maddesi ;Din ve irk ayirt edilmeksizin vatandaslik temelinde herkes Türktür denmesi TÜRKLÜGÜN bir üst kimlik oldugu anlamini tasir.Bu nedenle Devletin kurulus Felsefesine dil uzatmaktan vazgecin.1960 ve 1980 askeri darbelerinden sonra bu Türklük kavrami erozyona ugramistir.

TÜRK=MÜSLÜMAN Bu tabir Türklerin degil Gayri-Türklerin vermis oldugu bir adtir.Cünkü Osmanli hem Türk hem de Müslümandi.Osmanli'nin savascilari olan askerlerin de TÜRK MÜSLÜMAN olarak görülmesi farkli bir tartisma alanidir.Gercekte  Müslümanligi yeryüzüne TÜRKLER yaymistir.Müslümanlik en güclü dönemlerini Osmanli döneminde yasamistir.Müslümanlik bir dindir,Türklük ise bir irktir din degisir ama irk degismez.

Türk milleti Fransiz Milleti Amerika millleti gibi bir karisim degildir.Türkler,Mogollar ve Japonlar gibi kök milletler nazarinda millet ve milliyet duygulari,tipki din duygulari gibi cok eski devirlere uzanir.Ayni sekilde ,millet gerceginin ideolojisini olusturan milliyetcilgin ve ilk milliyetci ögretilerin de dünyanin geri kalanindan cok daha önce Türkler arasinda  dogup gelistigi tespit edilebilmektedir.

Türk demek;sefkatli ve tek yürek bir Millet demektir.

Türk olmak icin Avrupalilar gibi kafatasina,kana,DNA'ya bakmak zaruri degildir.

Türk olmak cok seydir.

saygilarla

Turklugun bir irk oldugunu bana bilimsel olarak kanitla. Yani dogacak bir bebekte ona verilmeden bu etik degerin bulumus olmasi.

Iste ben de soruyorum, bu ust kimligi tasiyanin alt kimligi nedir? Turk olarak bir alt kimlik var midir?

Bana bir kisinin 1923 te dogmasi ya da daha once dogmasi halinde turk oldugunu nasil kanitlarsin?

Unutma osmanli'da ne milli ne milliyet ne de etnisite algisi yok.

Neden durmadan turklugu "ovme/yuceltme" ihtiyaci hissediyorsun? ve hangi etnik milli kokene gore ovuyorsun?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türklügü övmek veya yüceltmek benim bagli oldugum toplum olarak en tabii hakkimdir.Kötüleyecek bir nedenim yoktur.

Türk irki veya Turanid irk,Asya'nin beyaz irklarindan birisi olup,,bu kitanin Mongolid olarak bilinen sarilarindan cok baska antropolojik cizgilere sahiptir.Bilimsel anlamda ilk defa Joseph Deniker tarafindan  tanimlanan Türk irki hem nüfus hem  de gösterdigi yayilim bakimindan  diger bütün irklarla yarisabilir.Güney Sibirya'dan cikarak ve Türkistan'i asarak Orta Avrupa'ya,hatta Fransa'ya degin sokulan TÜRK TIPIne kuzeyden baslayarak Hindistan'a,Iran'a ve Balkanlara kadar uzanan genis cografyanin hemen her yerinde  rastlayabiliriz.

Derileri beyaz ve bugdaydir.Baslari bariz bicimde brakisefal,basin arkasi yuvarlaktir.Kafatasinin arka orta kisminda bulunan kücük ve belirgin tümsegin(TÜRK TÜBERKÜLÜ VEYA TURAN CIKINTISI)bu irka özgü anatomik özellik oldugu söylenir.Burunlar düz ya da hafif konkavdir.vs vs.

Osmanlidaki Millet algisi Ümmet olarak kabul görür.

Türk alt kimligi kökeni Türk olanlarin kimligidir.Aynen Kürt,Cerkez,Laz vb gibi.Yani aileden kaynaklanan bir kimlik olayi.1924 Anayasasinda belirtilen Türk Kimligi etnik alanda degil vatandaslik yani siyasi alanda bir üst kimliktir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türk demek Türkçe demektir. Bu kültür milliyetçiliğidir. Irk olarak insan ırkı vardır, kültürler farklıdır. Norveçli ile kimse uğraşmaz, dünyada ne kadar Norveçli vardır. Hangi savaşlara girmiştir. Ama Türk deyince Çinlisinden, Hintlisinden, Arabından, Farsından, Latinininden, Yahudisine kadar bütün milletlerle teması olmuştur. Şu anda da Türk nufusunun % 10 yurt dışındadır. Tarihte varolmuş bütün dünya milletleriyle teması olan tek millet Türk milletidir. Türklük Türkiyedeki Türkler var olmasa da var olacaktır ama Fransızlık ve Almanlık veya İngilizlik kendi coğrafyalarının dışında var değildir. Dünyanın her tarafında gerek tarihten gelen, gerekse günümüzde giden Türkler vardır. Dünya milletleri içinde bırak asimile etmeyi en çabuk asimile olan millet Türk milletidir. Türklük bir histir ve bu his Türkçe ile dile gelir.  Yahya Kemal Beyatlı der ki; "Türk ana babadan doğup, Türk ismi almak kafi değildir. Türk gibi düşünmek gerekir." Sen kendini Türk hissediyorsan Türksündür, kendini Türk hissetmiyorsan Türk değilsindir. Ben kendi adıma konuşayım, ben kendimi Türk hissediyorum...... meyva veren ağaç taşlanırmış..... Tarihten Türkü çıkarırsan tarihte boşluk olur. Ama İngilizi, Fransızı ya da Amerikalıyı çıkarırsan tarihte bir sıkıntı olmaz.... Türklük hissi taşıyan der varlığım Türk varlığına armağan olsun.....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türklüğün yok edilememesinin bir sebebi vardır o da gönlüyle düşünür ve yaşar. Türklük hissi de onun gönlüdür. Aşık olmamış insana nasıl aşkı anlatamazsan, Türklük hissine sahip olmayan insana da Türklüğü anlatamazsın..... Amerika'ya ilk giden Türklerden birisi hapishaneye düşmüş, yıllarca yalnız hapishanede kalmış, kazara o tarafa giden başka bir Türk'e demişler ki bak burada başka bir Türk daha var hapishanede, ziyaretine gitmiş. Hapisteki Türk  " Bir Türk gördüm ya artık ölsem de gam yemem." demiş.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türk demek Türkçe demektir. Bu kültür milliyetçiliğidir. Irk olarak insan ırkı vardır, kültürler farklıdır. Norveçli ile kimse uğraşmaz, dünyada ne kadar Norveçli vardır. Hangi savaşlara girmiştir. Ama Türk deyince Çinlisinden, Hintlisinden, Arabından, Farsından, Latinininden, Yahudisine kadar bütün milletlerle teması olmuştur. Şu anda da Türk nufusunun % 10 yurt dışındadır. Tarihte varolmuş bütün dünya milletleriyle teması olan tek millet Türk milletidir. Türklük Türkiyedeki Türkler var olmasa da var olacaktır ama Fransızlık ve Almanlık veya İngilizlik kendi coğrafyalarının dışında var değildir. Dünyanın her tarafında gerek tarihten gelen, gerekse günümüzde giden Türkler vardır. Dünya milletleri içinde bırak asimile etmeyi en çabuk asimile olan millet Türk milletidir. Türklük bir histir ve bu his Türkçe ile dile gelir.  Yahya Kemal Beyatlı der ki; "Türk ana babadan doğup, Türk ismi almak kafi değildir. Türk gibi düşünmek gerekir." Sen kendini Türk hissediyorsan Türksündür, kendini Türk hissetmiyorsan Türk değilsindir. Ben kendi adıma konuşayım, ben kendimi Türk hissediyorum...... meyva veren ağaç taşlanırmış..... Tarihten Türkü çıkarırsan tarihte boşluk olur. Ama İngilizi, Fransızı ya da Amerikalıyı çıkarırsan tarihte bir sıkıntı olmaz.... Türklük hissi taşıyan der varlığım Türk varlığına armağan olsun.....

Hayir, benim bir turk olarak dilimi ananemi kulturumu v.s. kisaca sosyo etigimi devam ettirmemin milliyetcilik ile bir bagi yoktur. Bu benim hak ve ozgurlugumdur. Milliyetcilik benim degerlerim uzerine dusunsel ve davranissal ve de genelde akilci ve duygusal sahiplenmem ve baska milliyetler ile mukayese etmem ve kendiminkini onlardan ustun gormemdir.

Insan irki vardir, ama sosyo-etik irk yoktur.

Iste zaten turk olmak bilinci ile, turk demek ve dedirtmek toplumsal yonlendirmesi farki budur.

Ben de turkum ve genelde bir turk gibi yasarim, kim buna mudahele ederse de ona karsi hak ve ozgurlugumu korurum. Iste bu her milli kokensel deger icin gecerlidir.

Yalniz ben kendim turk olarak baskasinin kendisinin ne olduguna da karismam, mudahele etmem ve o kisiyi kendi verdigi gibi algilar ve kabul ederim.

Iste son cumleyi de soylemem. Cunku turk olmak benim secimimn degildir. Yani etnik koken kimsenin secimi degildir. Birey bilinci almis olasn da once kendi yasamini ve iliskilerini dusunur. Benim yasam degerim her seyin ustundedir. Cunku dogum gibi olum de benim elimde degildir. Elimde olan tek deger yasamimdir ve onu hic bir degerin harcamasina izin vermem. Iste bizde olmayan birey bilinci ve ozgur devlet algisi budur. YASAMI INSANOGLUNUN  AKLININ YARATTIGI VE SAHIPLENDIGI ETIK METAFIZIK IDEOLOJIK INANCSAL DEGERLER UGRUNA FEDA ETMEK YADA BASKA BIRINI BU UGURDA OLDURMEK YA DA ZARAR VERMEK BIREY VE SOSYO-ETIK NITELIKLER BILINCSIZLIGIDIR.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türklüğün yok edilememesinin bir sebebi vardır o da gönlüyle düşünür ve yaşar. Türklük hissi de onun gönlüdür. Aşık olmamış insana nasıl aşkı anlatamazsan, Türklük hissine sahip olmayan insana da Türklüğü anlatamazsın..... Amerika'ya ilk giden Türklerden birisi hapishaneye düşmüş, yıllarca yalnız hapishanede kalmış, kazara o tarafa giden başka bir Türk'e demişler ki bak burada başka bir Türk daha var hapishanede, ziyaretine gitmiş. Hapisteki Türk  " Bir Türk gördüm ya artık ölsem de gam yemem." demiş.

Ben turkluge ya da herhangibir sosyo-etik verilen degere, duygusal ve akilci yanasmam; mantiksal yanasirim. Kimse kimseye kendi etik farkini anlatamaz.

Yalniz bu cumleler tamamen bir milliyetcilik urunudur. Cunku ayni seyi bir kurd bir alman bir sudanli bir cinli bir rus v.s. de hissedebilir ve o da milliyetci olur.

Kisaca etik degerler dogumda kisinin dogdugu ulke toplum ve onun tarihi temelinde verilir. Bunlar da kisiye gore degistirilebilir, korunabilir; bir sonraki nesle aktarilabilir v.s.

Simdi ben de sana turklugun "olumsuz" yonlerini siralayacagim, olmayacak. Cunku ayni olumsuzluklar da her bir milliyet icin gecerlidir. Dolayisi ile senin elinde olmadan sana verilen bu tip degerleri ne yuceltmek ne de alcaltmak en mantiksal olanidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsan subjektiftir.Politik olarak objektif gözükür. Politikanın kelime anlamı iki yüzlülüktür. Yani insanın bir insan birde hayvan yüzü vardır. Ne zaman nerede ne kadar insan olacağımızı, ne zaman nerede ne kadar hayvan olacağımızı politikamız belirler. Bireysel politikalarda, milli politikalara hizmet eder. Bu politikalar bölgesel de olur, kıtasal da olur. Avrupanın politikası var, Amerikanın politikası var. Sonuçta bireyler bu politikaların içinde yüzerler. Ben Türküm ama içinde yüzebileceğim bir Türk dünyası politikası yok, ben müslümanım ama içinde yüzebileceğim bir müslüman dünyasının politikası yok. Ben Türkmüyüm değilmiyim diye tartışırım ama Amerika da ben Amerikalımıyım değilmiyim diye tartışamazsın, keza Almanya da, keza Fransa da, keza İngiltere de.... onların ekonomik, siyasi ve askeri birlikleri var, benim yok. benim ait olduğum coğrafyada böl ve yönet var. Onların coğrafyasında birleş ve çoğal var. Biz bu tartışmayla acaba hangi politikaya hizmet ediyoruz. Bin yıl beraber siperlerde can vermiş Araplar Türklere düşman, Türkler Araplara düşman ve Farslılara.... onların politikası kazan kazan.... bizim politikamız kaybet kaybet.....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsan subjektiftir.Politik olarak objektif gözükür. Politikanın kelime anlamı iki yüzlülüktür. Yani insanın bir insan birde hayvan yüzü vardır. Ne zaman nerede ne kadar insan olacağımızı, ne zaman nerede ne kadar hayvan olacağımızı politikamız belirler. Bireysel politikalarda, milli politikalara hizmet eder. Bu politikalar bölgesel de olur, kıtasal da olur. Avrupanın politikası var, Amerikanın politikası var. Sonuçta bireyler bu politikaların içinde yüzerler. Ben Türküm ama içinde yüzebileceğim bir Türk dünyası politikası yok, ben müslümanım ama içinde yüzebileceğim bir müslüman dünyasının politikası yok. Ben Türkmüyüm değilmiyim diye tartışırım ama Amerika da ben Amerikalımıyım değilmiyim diye tartışamazsın, keza Almanya da, keza Fransa da, keza İngiltere de.... onların ekonomik, siyasi ve askeri birlikleri var, benim yok. benim ait olduğum coğrafyada böl ve yönet var. Onların coğrafyasında birleş ve çoğal var. Biz bu tartışmayla acaba hangi politikaya hizmet ediyoruz. Bin yıl beraber siperlerde can vermiş Araplar Türklere düşman, Türkler Araplara düşman ve Farslılara.... onların politikası kazan kazan.... bizim politikamız kaybet kaybet.....

Onemli olan biz bu sosyo-etik sorunumuzu sosyal bir devlet olamamak ve ustelik etik degerini politikanin cikarina kullanim araci olarak vermek ile ve de catisma kulturumuz ile, asil emperyalizmin eline bugune kadar oldugu gibi, mikroayrimcilik kozu veriyoruz.

Cunku farklarin farkinda olan bir antiayrimci politikamiz da devletimiz de yok, maalesef. Vesayet ortadan kalkmadan, emperyalizmin elinde kullanim araci olmaya devam ederiz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Emperyalizmin  elinde koz olmasına gerek yok. Çıkarlarına nasıl geliyorsa öyle davranıyor. Seni bölmek çıkarlarına uygun geldiği için öyle davranıyor. Niçin İran'ı bölmeye çalışmıyor 30 milyon Türk var. Ama Türkiyeyi bölmeye çalışıyor.... Türklerin güçlenmesini istemiyor.... hiç bir millet hiç bir milletin güçlenmesini istemiyor, herkes insan hakları falan diyor ama gerçekte herkes birbirinin kuyusunu kazıyor. Churchill der ki; " Komşumu zayıf görmekten başka hiç bir şey beni mutlu etmez." Sizin söylemlerinizin gerçek hayatta karşılığı yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Emperyalizmin  elinde koz olmasına gerek yok. Çıkarlarına nasıl geliyorsa öyle davranıyor. Seni bölmek çıkarlarına uygun geldiği için öyle davranıyor. Niçin İran'ı bölmeye çalışmıyor 30 milyon Türk var. Ama Türkiyeyi bölmeye çalışıyor.... Türklerin güçlenmesini istemiyor.... hiç bir millet hiç bir milletin güçlenmesini istemiyor, herkes insan hakları falan diyor ama gerçekte herkes birbirinin kuyusunu kazıyor. Churchill der ki; " Komşumu zayıf görmekten başka hiç bir şey beni mutlu etmez." Sizin söylemlerinizin gerçek hayatta karşılığı yok.

Elinde koz olmazsa, cikarina gelen gibi davranamaz. Cunku cikari aciga cikar. Zaten bolebilecek mumkunluk varsa, koz dao dur. Onlar herseyi bir plan program dahilinde yapiyorlar, zamaninda Iran'i Irak ile 10 yil savastirmadi mi?

BOP projesi temeline Iran onun ajendasindadir.

Churchill'in asil insanlikdisi sozu "Bir damla petrol, bir damla insan kanindan daha degerlidir." sozudur.

Gercek hayat onu oldugu gibi gorebilmek ve insanlik sorununu dile getirebilmektir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dünyada milletler vardır. Birleşmiş Milletlerde aralarındaki hukuku ayarlıyor, tabi ne kadar ayarlıyorsa bu tartışma konusu. Milliyetçilik bir realite..... sonuç olarak herkesin ait olduğu bir milliyeti var. Bende Türk Milletine aidim....

Bir milliyeti olmak ile bunu savasa tasima olan milliyetcilik ayni sey degildir.

Evet herkesin bir milliyeti vardir, ama; herkes milliyetci degildir.

Herkes bulundugu cografya ve toplum olarak hem sosyo-etik hem de toplumsal aitlik tasir. Bu onun  hak ve ozgurlugudur, aitlige sahiplik duyuyorsa da bu hak ve ozgurlugunu talep eder.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Birleşmiş Milletlere bak adil mi? Nasıl kuruldu savaş kazananlar kurdu, nasıl yıkılacak ve yenisi nasıl kurulacak gene savaş olacak ve kazananlar yeni düzen kuracak. İnsanlık var olduğundan beri böyle geldi, böyle gidecek.... bizim hümanist söylemlerimiz havanda su dövmek.... subjektif taraf olmalar aile içinde de, toplum içinde de, milletler arası ilişkilerde de bir realite. Haklı ya da haksıza yaklaşım hep subjektif olmuştur. Sonuç gene insan subjektiftir. Aynı olaylara insanlar aynı tepkiyi vermiyorlar, sevdiği ve yakın hissettiklerine hoşgörülü davranıyorlar.... kabahatini bile hoş görebiliyorlar....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Birleşmiş Milletlere bak adil mi? Nasıl kuruldu savaş kazananlar kurdu, nasıl yıkılacak ve yenisi nasıl kurulacak gene savaş olacak ve kazananlar yeni düzen kuracak. İnsanlık var olduğundan beri böyle geldi, böyle gidecek.... bizim hümanist söylemlerimiz havanda su dövmek.... subjektif taraf olmalar aile içinde de, toplum içinde de, milletler arası ilişkilerde de bir realite. Haklı ya da haksıza yaklaşım hep subjektif olmuştur. Sonuç gene insan subjektiftir. Aynı olaylara insanlar aynı tepkiyi vermiyorlar, sevdiği ve yakın hissettiklerine hoşgörülü davranıyorlar.... kabahatini bile hoş görebiliyorlar....

B.M ve Nato ilk basta Israil'in yerini korumak icin kurulmustur. Emperyalizmin diplomatik/vurucu gucleridir.

Zihin devrimi gerceklestiginde hersey degisir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bende bir insanım demek ki bende subjektifim, objektifim demem politiktir. 

http://www.turkish-media.com/forum/topic/290354-qua-felsefesi/

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dogu ve Güneydogu'da sadece Türkler degil Ermenilerde Kürtlestirilmistir.Kürt alevi denilen kesim büyük oranda Kürtlestirilmis Ermenilerdir.

Türkler bircok devlet kurmus bir millettir.Türklestirme ihtiyaclari yoktur.olmamistir bugün Türklestirme yalani altinda Kürtlestirme siyaseti perdelenmektedir.

Diger önemli bir gercek de:Türklerin Araplastirilmadan önce Kürtlestirildikleridir.

1927 yilinda Türkiye'nin nüfusu 13 küsür milyondu.Bu 13 küsür milyon nüfusun 11.200.000 kadari Türktü.Bu Türk nüfusa karsi 1.200.000 Kürt vardi.1965 yilina kadar bu Kürt nüfus azalma gösterirken 1965'den sonra cok hizli bir sekilde farkli rakamlara ulasmaya baslamistir.Ayni dönem icersinde ise Türk nüfusda azalma görülmektedir.Bunun bilimsel ve mantiksal aciklamasi Türk nüfusun azalmasindaki gercek Kürtlestirilmis olmalarindan dir.

1927 yilinda Güneydogu'nun nüfusunun yüzde 25'i Türktür.Bugün Güneydogu'nun bircok yöresinde Türk yoktur.Halbuki Tunceli'nin bir Türk ili oldugu tarihsel olarak bilinmektedir.

Kürtcülerin yogun bir calisma icinde olduklari bilinmektedir.Anadoludak i gecmis medeniyetleri de Kürtlestirmeye calismalari bunu belgeliyor.Gercek olan ise:Tarihte bir Kürt Devletinin olmadigidir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.