Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

TAYYİP ERDOĞAN'IN, 1980'Lİ YILLARDA ARŞİVLENEN, KUR'AN KURSUNDA ETTİĞİ BİLİNEN VE TRABZON TİRE ASKERİ ARŞİVİNDE MEVCUT BULUNAN ATATÜRK ALEYHİNDEKİ ÜN.

DİPNOT

Önerilen İletiler

.

İŞTE O YEMİN...

"Ben Muhammed Müslüman ümmetindenim. Türkiye dinsiz, laik bir memleket haline gelmiştir. Hayatımı Mustafa Kemal dinsizliği ile savaşa adayacağıma. Türkiye'yi bir din ve şeriat devleti haline getirmek için mücadele edeceğime.Kemal Paşa zamanında çıkarılan dinsiz kanunların tatbikini önleyeceğime, kısa zamanda ümmet esasına dayanan. şeriat devletinin kurulması için çalışacağıma, dinim. Allahım ve bütün mukaddesatım üzerine yemin ve kasem ederim."

Sorular :

1. Bu yemin gerçek anlamıyla anayasa ihlali mi değil mi? Aksi ispat edilene kadar, bu şahıs hakkında T.C.Hukuk Devletinin gerekleri yapılacak mı yapılmayacak mı?

2. Sıradan bir T.C. vatandaşı bu tür yeminler ettiği ortaya çıksa hakkında açılacak davada kaç sene hapis ve kamu yararından hak masuniyeti istenir? Ve gereği yapılır?!

3. Böylesine ciddi ve T.C. Devletinin dinamiklerine tam anlamıyla karşı çıkması ile kalmayıp, yüz binlerce şehidin kanı pahasına kurulmuş olan Aziz TÜRK Devletini şer hükümleri adı altında yok edeceğini çok açık bir ifade ile belirten bir şahıs, kimliği ve makamı ne olursa olsun yargı önüne çıkmalı çıkmamalı mı?

4. Bu denli bir yemin KİMİN ADINA ve NEYİN KARŞILIĞINDA edilir?

5. Vatana ihanetin, sözlükteki anlamını açıklayacak bir hukukçu yok mu?

6. Vatana ihanetin, ANAYASA hukundaki yaptırımları nelerdir?

7. Bu konuya değinecek bir HUKUKÇU yok mu?

Dünyaya iyilik, doğruluk ve namus mefhumlarını tanıtan YÜCE TÜRK MİLLETİ :

Üstündeki mintan, altındaki çarık gidince mi UYANACAKSIN?

.

Kaynak: http://www.oytrabzon.com/oytrabzon/modules...icle&artid=3351

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 51
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Verdiğiniz linke baktım...

Doğru dürüst bir kaynak belirtilmemiş...

Siz belirtirseniz sevinirim...

:zorro:

http://www.oytrabzon.com/oytrabzon/modules...icle&artid=3351

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu link aynı...

Kaynak vermemişler...

Yazıyı başından itibaren okursanız kaynağın açık açık "TİRE ASKERİ ARŞİVİNDE" bulunduğu belirtilmiştir..

Eğer konuyu yalanlama ve karşıt bir düşünce belirtmek istiyorsan buyrun Tire Askeri Arşivi ve işe buradan başlayabilirsin...

Kalın sağlıcaklar...

.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet başka ortamlarda da yayınlanmış hatta...

Ama bu adamın bir konuşmasına bakarak şimdi niye yargılama yapıyorsunuz???

Şimdi bir Başbakan olarak çıkıp şunları söyledi mi tabi ki sorun vardır;ama geçmişte daha farklı bir çevre içinde(Eski dostların arasının açılmasını gördük zaten) daha farklı bir konumda(karşılaştırması bile gülünç) söylediği sözlerle nereye varmak istiyorsunuz???

Bu adamın geçmişiymiş de şöyleymiş de...

Adam bunların farkındaydı;halk bunların farkındaydı...

Değiştik dedi ve liberallerin de desteği ile geldi başa...

Bu yapılan sizce de eski "cacıkları" :D karıştırmak değil mi???

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet başka ortamlarda da yayınlanmış hatta...

Ama bu adamın bir konuşmasına bakarak şimdi niye yargılama yapıyorsunuz???

Şimdi bir Başbakan olarak çıkıp şunları söyledi mi tabi ki sorun vardır;ama geçmişte daha farklı bir çevre içinde(Eski dostların arasının açılmasını gördük zaten) daha farklı bir konumda(karşılaştırması bile gülünç) söylediği sözlerle nereye varmak istiyorsunuz???

Bu adamın geçmişiymiş de şöyleymiş de...

Adam bunların farkındaydı;halk bunların farkındaydı...

Değiştik dedi ve liberallerin de desteği ile geldi başa...

Bu yapılan sizce de eski "cacıkları" :D karıştırmak değil mi???

Böyle bir başbakanı hak etmiyor ülkem ve utanç duyuyorum hepsi o sevgili ali0_1...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

20 sene civarı zaman geçmiş...

Adamlar o zamanki dostlarıyla bile atışıp;değiştik demiş ve halk bunlara güvenip başa getirmiş...

Artık geleceğe dönüp;bu ülkeyi bir arada tutarak nasıl ilerleriz demesini öğrenin...

Dini refarans gösteren, ulemaya sorulunmasıni düşünen, din kimliğini Türk kimliğinden bile üstün gören, hedef gösteren ve kasınpaşa avareliği ile bu ülkenin başında bulunan biri benim başbakanım olamaz...

Evet geleceğe dönüp bakılması ve ülkeyi bir arada tutarar nasıl ilerletebiliriz düşüncesi hepimizin ortak özlemi tabiki, fakat bu özleme bir başbakan ve imam kadrosu dinsel bir yapı sultası altında ve sinsice takiyeler sonucu engel teşkil ediyor...

Realiteden ve somut kavramlardan uzak tehlikeli bir şekilde üstelik...

Ve sizde bunun farkına varın lütfen...

Dost sevgilerimle...

.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dedikleriniz yemi yuttuğunuzu gösterir...

Büyük tehdit falan yok;yönetimde yaptıkları hatalar olabilir ve bunlar da her dönemde yapılmıştır(çoğu da dış siyaset ve ekonomi ile ilgilidir;düşündüğünüz gibi iç meselelerde fazla sorun yok)...

"Gaz olmak" tabiri sanırım bu noktada kullanılabilir...

Lütfen "gaz olmayın"...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dini refarans gösteren, ulemaya sorulunmasıni öneren,

din kimliğini Türk kimliğinden bile üstün gören,

hedef gösteren, kasımpaşa avareliği ile bu ülkenin başında bulunan,

Her fırsat bulduğunda halkın dini değerlerini kaşıyan,

birinin, değiştiğine inanmak için saf olmak gerek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dini refarans gösteren, ulemaya sorulunmasıni düşünen, din kimliğini Türk kimliğinden bile üstün gören, hedef gösteren ve kasınpaşa avareliği ile bu ülkenin başında bulunan biri benim başbakanım olamaz...

Evet geleceğe dönüp bakılması ve ülkeyi bir arada tutarar nasıl ilerletebiliriz düşüncesi hepimizin ortak özlemi tabiki, fakat bu özleme bir başbakan ve imam kadrosu dinsel bir yapı sultası altında ve sinsice takiyeler sonucu engel teşkil ediyor...

Dost sevgilerimle...

.

Buna inanan birileri bile olsa ve var ise bunlar olsa olsa tehlikenin geçtiğini ve olmadığına inanan ve kafasını kuma gömen deve kuşlarını kıskandıracak türden bir davranış içerisinde olurlar...

Ne dersiniz eeeeey kurtuluş savaşı mücadelesi vermiş ve bu ülkeyi karanlıklardan ve yobazın, ticaninin ve ulemanın akipetinden kurtarmış bu büyük milleti yaratmış olmanın dünyada tek örneğini yaşayan Sevgili Türk insanı ne dersiniz...

Efendim...

Paçayı bunlara kaptıralımmı?

Ne dersiniz...

.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

deniz baykal ın da 90 lı yılların başında secimlere girdigi secim arkadaslarıyla cekilmiş resimi vardı şimdi bulamıyorum bulursam paylaşırım recep tayyip erdoğan da göstermişti o resmi.

peki ne vardı o resimde 3 kişiden biri deniz baykal diğer 2 si şuan mehmetciğimizle dağlarda carpışan ve ülkemizi bölmeye calışan pkk nın üst düzey sorumluları...

şimdi bunada değişimmi diyecegiz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dost sevgilerimle...

.

Buna inanan birileri bile olsa ve var ise bunlar olsa olsa tehlikenin geçtiğini ve olmadığına inanan ve kafasını kuma gömen deve kuşlarını kıskandıracak türden bir davranış içerisinde olanlardır...

Ne dersiniz eeeeey kurtuluş savaşı mücadelesi vermiş ve bu ülkeyi karanlıklardan ve yobazın, ticaninin ve ulemanın akipetinden kurtarmış bu büyük milleti yaratmış olmanın dünyada tek örneğini yaşayan Sevgili Türk insanı ne dersiniz...

Efendim...

Paçayı bunlara kaptıralımmı?

Ne dersiniz...

.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

'Kur'an kursu andı'nın metin analizi...

Hürriyet'çiler, tam metnine daha önce sayısız defalar yer verdikleri 28 Şubat döneminin ünlü propaganda malzemesi "Kur'an kursu andı"nı bir punduna getirip yeniden yayımladı (29 Mayıs). Ertesi gün Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, bir metin analiziyle "and"ın neden "uyduruk" olduğunu anlattı...

Hürriyet gazetesinin "Gündem" sayfasının tepesine sekiz sütuna yerleşen "'Cihat yemini'ne vize" başlıklı haber, Zaman gazetesi genel yayın yönetmeni Ekrem Dumanlı'nın dünkü yazısında tarif ettiği "medya yaklaşımı"nın bir prototipi gibiydi: "Tartışmalar, kavga refleksine teslim. Atışmalar, 'öteki'ni çökertmeye yönelik. Fikirler, nefrete dayalı. Böyle kaotik ortamlarda sağduyu rolü medyaya düşer; düşmelidir. Ne var ki medya, kadim kavgaların değişmez cengaveri gibi görüyor kendini..."

28 Şubat döneminin en gözde propaganda malzemesinin bugün hangi bağlamda yeniden haber olduğunu merak edenleri fazla merakta bırakmayalım ve Hürriyet'in ayrıntılı haberine geçelim. Mesele şuymuş:

"TCK'daki düzenlemeyle 'din devleti kuruluncaya kadar savaş' yemini ettirilen 'hücre Kur'an kursları' da serbest bırakılıyor. 28 Şubat MGK'sında gündeme gelen mahalle aralarında, camilerde açılan bu kurslarda çocuklara ettirilen yeminde 'Hayatımı Mustafa Kemal dinsizliği ile savaşa adayacağıma yemin ederim' sözleri yer alıyor..."

Haber şöyle devam ediyor:

"Buna göre, kapatıldıklarında sayıları 40 bini aşan 'hücre' kurs, okul, yurt gibi kurumlar, bir daha kapatılmamak üzere açılabilecekler. Bu kurumların amaç dışı faaliyetlerinin saptanması, kapatılma nedeni olmayacak..."

Biliyorsunuz, varolduğu söylenen bu ünlü "and"ı ilk kez 1960'lı yılların sonunda İlhami Soysal "ele geçirmiş"ti... Bu "and" o gün bu gündür tepe tepe kullanılıyor ama, Ahmet Hakan'ın metin analizine girişmeden önce dediği gibi, "Bu zamana kadar Kur'an kurslarında böyle bir yemin ettirildiğine dair tek bir kanıt dahi ileri sürülememiştir. Ne mahkeme kararı ne de herhangi bir belge." (Unutmayın, sayıları bir ara 40 bini bulduğu söylenen "hücre kurslar"ın tamamında ettirilen bir yeminden söz ediyoruz.)

Lafı uzatmadan aradan çekilelim...

Aşağıda önce Hürriyet'in 29 Mayıs'ta yayımladığı "İşte Kur'an kursu andı"nı, ardından da dünkü Hürriyet'te Ahmet Hakan'ın kaleme aldığı "'Cihat yemini' uydurmadır" başlıklı değerlendirmesini okuyabilirsiniz:

"İŞTE 'KUR'AN KURSU ANDI'"

"Ben Muhammed Müslüman ümmetindenim. Türkiye dinsiz, laik bir memleket haline gelmiştir. Hayatımı Mustafa Kemal dinsizliği ile savaşa adayacağıma, Türkiye'yi bir din ve şeriat devleti haline getirmek için mücadele edeceğime, Kemal Paşa zamanında çıkarılan dinsiz kanunların tatbikini önleyeceğime, kısa zamanda ümmet esasına dayanan şeriat devletinin kurulması için çalışacağıma, dinim, Allah'ım ve bütün mukaddesatım üzerine yemin ve kasem ederim."

"CİHAT YEMİNİ' UYDURMADIR"

Söz Ahmet Hakan'da: "NE zaman Kur'an kursu tartışması patlak verse gündeme sürülen bir 'Kur'an kursu andı' var. Güya Kur'an kurslarında çocuklara 'Mustafa Kemal dinsizliğiyle savaşacağıma kasem ederim' diye yemin ettiriliyormuş.

"İşte burada yazıyorum: Bu tamamen uydurma bir yemindir.

"İki nedenden dolayı:

"BİR: Bu zamana kadar Kur'an kurslarında böyle bir yemin ettirildiğine dair tek bir kanıt bile ileri sürülememiştir. Ne mahkeme kararı, ne de herhangi bir belge.

"İKİ: Metin analizi yapıldığında bu yeminin uydurma olduğu belirgin bir şekilde ortaya çıkar. Mesela 'Ben Muhammed Müslüman ümmetindenim' şeklinde bir sözün, İslami kavram dünyasına uygun düşmeyen bir söz olduğunu, İslami kültüre az buçuk vakıf olanlar bilir. Ayrıca 'Türkiye laik, dinsiz bir memleket haline gelmiştir' cümlesindeki 'laik' sözcüğü de bu düzeydeki bir metinde asla yer almaz.

Hele 'Türkiye'yi bir din ve şeriat devleti haline getirmek için...' cümlesi 'Ben uydurmayım' diye bas bas bağırmaktadır, çünkü İslami kültürde 'din' denmez 'İslam' denir ve 'İslam' dendikten sonra da 'şeriat' sözcüğü kullanılmaz. Yeminde Atatürk'ten 'Kemal Paşa' diye söz edilmesi ise üzerinde durulmayacak kadar evlere şenliktir. Kısacası bu uydurma metni artık gündemde tutmasak diyorum."

Ahmet Hakan'ın dileğine tabii ki katılıyoruz; malum, gazetecilik, hakikat üzerinden yürüyen bir iştir... Ama bu yerinde dileğin gerçekleşebileceğine, doğrusu pek fazla ihtimal vermiyoruz... Herkes bıraksa, Hürriyet bir punduna getirip gene yayımlar "İşte Kur'an kursu andı"nı... (A.G.)

ahmet hakan dan alıntıdır...

sayın dipnot bunu iyi okudunmu

"Bu zamana kadar Kur'an kurslarında böyle bir yemin ettirildiğine dair tek bir kanıt bile ileri sürülememiştir. Ne mahkeme kararı, ne de herhangi bir belge."

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba,

Tire Askeri Şube'de akrabam var böyle bir şeyin olmadığını olsa bile Askeri Mahkeme'nin hemen bu konuda harekete geçeceğini belirtti. Burada tartışanlara bildirilir.

Yalan üzerinden sohbete dedikodu denir. Tayyip Erdoğan'ı ve fikirlerini sevmeyebilirsiniz. Ama iftira başka bir şey. Eğer siz delilsiz iftira yolunu seçerseniz. Bir gün aynı şeye uğradığınızda şikayet etme hakkınız kalkar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba,

Tire Askeri Şube'de akrabam var böyle bir şeyin olmadığını olsa bile Askeri Mahkeme'nin hemen bu konuda harekete geçeceğini belirtti. Burada tartışanlara bildirilir.

Yalan üzerinden sohbete dedikodu denir. Tayyip Erdoğan'ı ve fikirlerini sevmeyebilirsiniz. Ama iftira başka bir şey. Eğer siz delilsiz iftira yolunu seçerseniz. Bir gün aynı şeye uğradığınızda şikayet etme hakkınız kalkar.

güzel yazmışsın. zatende olay 1980 lerde diyor öyle birşey olsa şimdiye kadar bu nedenle RTE hüküm giyerdi cünkü şiir yüzünden hüküm giymişti. düzmece bir yazı oldugu ve de kanıt olmadığı acık ve net ortadır şimdi artık bu kadar söylenenden sonra dipnot un yazılarına ne kadar güvenebiliriz onu tartışmak lazım..

benimde buraya aktardığım gibi ahmet hakan belirtmiş bunun tamamen "UYDURMA" yazı oldugunu..

ayrıca bende aynı şeyi yapabilirim kaynak olarak kendim acarım bir web site nasıl olsa kimse gidip bakamazya sorma ihtiyacıda duymaz Tire askerlik şb. ne sıralarım iftiralarımı sevmediğim kişiler hakkında..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benimde Genel Kurmayda Akrabam var ve o dediki bu aynen DİPNOT'un dediği gibi oldu... Burada tartışanlara iki defa bildirilir...

Ayrıca akrabam dediki duymayanlarada buradakilerin duyurması emredilir...

Hiç gülesim yoktu omer27 ya... :lol:

Maalesef by_x_men insan gerçekten gülmekten kendini alamıyor...

Dokunulmazlık zıhrına bürünmüş başbakan dail olmak üzere çoğu suçlu bunların ve bir gün adalet bunlardan mutlaka hesap soracak ve bundan kimsenin kuşkusu olmasın...

Umarım sonu hayırlı olur...

(Bu arada; Eminin bunların askeriyede olduğu gibi adalette de akrabaları vardır tum ve hazırda tüm süçları örtbas ederler... Ne kadar komik değilmi?...) :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

biri çıkar kuyuya taş atar millet kayalıkları dizer de yine o taş kuyuda öyle kalır.

çok farklı Kuran kurslarına gitmiş biri olarak bu "ant"ı ilk defa gördüğümü belirtmek isterim. gerçekten üzerinde uğraşılmamış bile. Ahmet Hakan'ın yorumu gayet isabetli. buna da şaşırdım :)

birincisi: ulema mevzuu başkadır efendim. bazı dini konuların nasıl yorumlanması gerektiğini tabi ki din uzmanlarına soracaksınız. yoksa ayetleri ve de onlardan çıkan hükümleri de size mi danışmak gerek...? bi ses duymayagörün, kapatıp kulağınızı ve zihninizi içinizde biriktirdiklerinizi bir bir döküyorsunuz ortalığa.

ikincisi: Kurtuluş Savaşı'nda mücadele eden Türk halkına seslenen Dipnot, emin ol onlar yaşasalardı, sen mutlu olmayacaktın. çünkü onlar milletlerine de, topraklarına da, dinlerine de sahip çıkan insanlardı.

üçüncüsü: bu çarık ve mintan vurgusunun amacı nedir? yersiz ve amiyane bi tabir olmuş.

son olarak belirtmek isterim ki sayın başbakanın, bu yemininin ve hatta önceki ve seçim sırasındaki misyonunun çok uzağında olduğu bariz bir gerçek. sağ gösterip sol vuruyorsunuz.

yıllar öncesinin haberi: Kuran kursu andı (=hayali bi jenerasyon), aylar öncesinin ulema tartışmaları :) ee gündemimiz neydi? ne gereği var :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

TRABZON TİRE ASKERİ ARŞİVİNDE MEVCUT BULUNAN

Lütfen biri bana bu tirenin anlamını açıklarmı bir şubenin adımı?

Tire diye İzmir in bir ilçesi varmış;siz soru işareti koyunca ben de baktım...

Gerçekten ne tiresi bu???

:zorro:

Gayet açık belitilmiş arkadaşlar...

"TRABZON ili TİRE ilçesi ASKERİ ARŞİVİ"

Sevgiyle kalın...

.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

'Kur'an kursu andı'nın metin analizi...

Hürriyet'çiler, tam metnine daha önce sayısız defalar yer verdikleri 28 Şubat döneminin ünlü propaganda malzemesi "Kur'an kursu andı"nı bir punduna getirip yeniden yayımladı (29 Mayıs). Ertesi gün Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, bir metin analiziyle "and"ın neden "uyduruk" olduğunu anlattı...

Hürriyet gazetesinin "Gündem" sayfasının tepesine sekiz sütuna yerleşen "'Cihat yemini'ne vize" başlıklı haber, Zaman gazetesi genel yayın yönetmeni Ekrem Dumanlı'nın dünkü yazısında tarif ettiği "medya yaklaşımı"nın bir prototipi gibiydi: "Tartışmalar, kavga refleksine teslim. Atışmalar, 'öteki'ni çökertmeye yönelik. Fikirler, nefrete dayalı. Böyle kaotik ortamlarda sağduyu rolü medyaya düşer; düşmelidir. Ne var ki medya, kadim kavgaların değişmez cengaveri gibi görüyor kendini..."

28 Şubat döneminin en gözde propaganda malzemesinin bugün hangi bağlamda yeniden haber olduğunu merak edenleri fazla merakta bırakmayalım ve Hürriyet'in ayrıntılı haberine geçelim. Mesele şuymuş:

"TCK'daki düzenlemeyle 'din devleti kuruluncaya kadar savaş' yemini ettirilen 'hücre Kur'an kursları' da serbest bırakılıyor. 28 Şubat MGK'sında gündeme gelen mahalle aralarında, camilerde açılan bu kurslarda çocuklara ettirilen yeminde 'Hayatımı Mustafa Kemal dinsizliği ile savaşa adayacağıma yemin ederim' sözleri yer alıyor..."

Haber şöyle devam ediyor:

"Buna göre, kapatıldıklarında sayıları 40 bini aşan 'hücre' kurs, okul, yurt gibi kurumlar, bir daha kapatılmamak üzere açılabilecekler. Bu kurumların amaç dışı faaliyetlerinin saptanması, kapatılma nedeni olmayacak..."

Biliyorsunuz, varolduğu söylenen bu ünlü "and"ı ilk kez 1960'lı yılların sonunda İlhami Soysal "ele geçirmiş"ti... Bu "and" o gün bu gündür tepe tepe kullanılıyor ama, Ahmet Hakan'ın metin analizine girişmeden önce dediği gibi, "Bu zamana kadar Kur'an kurslarında böyle bir yemin ettirildiğine dair tek bir kanıt dahi ileri sürülememiştir. Ne mahkeme kararı ne de herhangi bir belge." (Unutmayın, sayıları bir ara 40 bini bulduğu söylenen "hücre kurslar"ın tamamında ettirilen bir yeminden söz ediyoruz.)

Lafı uzatmadan aradan çekilelim...

Aşağıda önce Hürriyet'in 29 Mayıs'ta yayımladığı "İşte Kur'an kursu andı"nı, ardından da dünkü Hürriyet'te Ahmet Hakan'ın kaleme aldığı "'Cihat yemini' uydurmadır" başlıklı değerlendirmesini okuyabilirsiniz:

"İŞTE 'KUR'AN KURSU ANDI'"

"Ben Muhammed Müslüman ümmetindenim. Türkiye dinsiz, laik bir memleket haline gelmiştir. Hayatımı Mustafa Kemal dinsizliği ile savaşa adayacağıma, Türkiye'yi bir din ve şeriat devleti haline getirmek için mücadele edeceğime, Kemal Paşa zamanında çıkarılan dinsiz kanunların tatbikini önleyeceğime, kısa zamanda ümmet esasına dayanan şeriat devletinin kurulması için çalışacağıma, dinim, Allah'ım ve bütün mukaddesatım üzerine yemin ve kasem ederim."

"CİHAT YEMİNİ' UYDURMADIR"

Söz Ahmet Hakan'da: "NE zaman Kur'an kursu tartışması patlak verse gündeme sürülen bir 'Kur'an kursu andı' var. Güya Kur'an kurslarında çocuklara 'Mustafa Kemal dinsizliğiyle savaşacağıma kasem ederim' diye yemin ettiriliyormuş.

"İşte burada yazıyorum: Bu tamamen uydurma bir yemindir.

"İki nedenden dolayı:

"BİR: Bu zamana kadar Kur'an kurslarında böyle bir yemin ettirildiğine dair tek bir kanıt bile ileri sürülememiştir. Ne mahkeme kararı, ne de herhangi bir belge.

"İKİ: Metin analizi yapıldığında bu yeminin uydurma olduğu belirgin bir şekilde ortaya çıkar. Mesela 'Ben Muhammed Müslüman ümmetindenim' şeklinde bir sözün, İslami kavram dünyasına uygun düşmeyen bir söz olduğunu, İslami kültüre az buçuk vakıf olanlar bilir. Ayrıca 'Türkiye laik, dinsiz bir memleket haline gelmiştir' cümlesindeki 'laik' sözcüğü de bu düzeydeki bir metinde asla yer almaz.

Hele 'Türkiye'yi bir din ve şeriat devleti haline getirmek için...' cümlesi 'Ben uydurmayım' diye bas bas bağırmaktadır, çünkü İslami kültürde 'din' denmez 'İslam' denir ve 'İslam' dendikten sonra da 'şeriat' sözcüğü kullanılmaz. Yeminde Atatürk'ten 'Kemal Paşa' diye söz edilmesi ise üzerinde durulmayacak kadar evlere şenliktir. Kısacası bu uydurma metni artık gündemde tutmasak diyorum."

Ahmet Hakan'ın dileğine tabii ki katılıyoruz; malum, gazetecilik, hakikat üzerinden yürüyen bir iştir... Ama bu yerinde dileğin gerçekleşebileceğine, doğrusu pek fazla ihtimal vermiyoruz... Herkes bıraksa, Hürriyet bir punduna getirip gene yayımlar "İşte Kur'an kursu andı"nı... (A.G.)

ahmet hakan dan alıntıdır...

sayın dipnot bunu iyi okudunmu

"Bu zamana kadar Kur'an kurslarında böyle bir yemin ettirildiğine dair tek bir kanıt bile ileri sürülememiştir. Ne mahkeme kararı, ne de herhangi bir belge."

tekrarlama geregi duyuyorum halen gercek olduguna inananlar var...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gayet açık belitilmiş arkadaşlar...

"TRABZON ili TİRE ilçesi ASKERİ ARŞİVİ"

Sevgiyle kalın...

.

Pardooonnnn Trabzon ili Tire ilçesimi???? ne zaman böyle yer ilçe olmuş Trabzon'da resmen yalan bu haber çünkü Trabzon'un Tire diye bir ilçesi yoookk ben Trabzon'luyum Trabzonda yaşıyorum üstelik 30 yıla yakın bir zamandır.[

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.