Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Sosyal Medyada Gezi Parkı Yalanları

omar123

Önerilen İletiler

ALMAN GAZETESİ'NİN YALANI

alman.jpgAlmanya'da yayın yapan Morganpost gazetesi, İstanbul Taksim'deki Gezi Parkı protestolarını konu alan haberinde, eli bağlı bir kadına tekme vuran polis fotoğrafı koyarak, bu polisin Türk polisi olduğunu iddia etti. Bu olayın Amerika Birleşik Devletleri'nde 2009 yılının mayıs ayında gerçekleştiği ortaya çıktı. Kadını tekmeleyen polis Lincoln Emniyet Müdürlüğünde çalışan Edward Krawetz isimli  Amerikalı bir polis.

CNN İNTERNATİONAL YALANI

cnn1.jpgCNN International internet sitesinde "Türkiye'de hükümet karşıtı protestolar" başlığı attığı haberine AK Parti'nin Kazlıçeşme'de yaptığı mitingdeki kalabalığın fotoğrafını koydu. Başbakan Erdoğan'ı desteklemek için Kazlıçeşme'de toplanan yüz binlerce kişiyi dünyaya Gezi Parkı eylemcileri olarak gösterdi.

GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜ HABERİ

yol.jpgAK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nın organizasyonunu ile "Büyük Oyunu Bozmaya, Haydi, Tarih Yazmaya" sloganıyla düzenlenen miting Zeytinburnu'ndaki Kazlıçeşme alanında yapıldı. İnternette, Kazlıçeşme istikametine giden araçlara "geçiş üstünlüğü" sağlandığı, birçok belediye otobüsünün alana gelmek isteyenlere tahsis edildiği haberi dolaştı. Ancak bununda photoshop oyunu olduğu kısa sürede ortaya çıktı.

ETHEM SARISÜLÜK YALANI

cenaze.jpgGezi Parkı eylemlerine destek amacıyla Ankara'da yapılan gösterilerde, işçi Ethem Sarısülük hayatını kaybetti. Kızılay'da hayatını kaybeden Ethem Sarısülük`ün cenazesinde su sıkıldı diye gösterdikleri fotograf Bingöl'de çatışma sonrası öldürülen PKK'lıların cenazesinde yaşanan olaylardan sonra sıkılan gaz olduğu ortaya çıktı!

TOMA KİMYASAL İLAÇ SIKIYOR

toma.jpgGezi olayları sosyal medyada dolaşan yalan haberlerle de anılacak. İşte bir tanesi daha. Polis toma araçlarından kimyasal sıvı dolduruyor diye Twitter'da en çok paylaşılan fotoğraflardan oldu. Ancak kısa süre sonra doldurulan sıvının boya olduğu ortaya çıktı. Ayrıca kimyasal bir sıvı olsa polisler açıl el ile doldurmazdı.

POLİS TARAFINDAN DÖVÜLEN ÇOCUK

ogrenci.jpgÇanakkale’de polis tarafından dövüldüğü iddia edilen küçük Emir’e ait fotoğraf oldu. Ancak Emir’i yaralı halde gösteren fotoğraf, geçen yıl Çanakkale’de yaşanan trafik kazasına ait çıktı. Çocuğunun yaralı halini TV’lerde görünce şaşırdığını belirten baba Orhan Öztürk, fotoğrafın bu şekilde kullanılmasına tepki gösterdi.

POLİS KÖPEĞE BİBER GAZI SIKTI

kopek.jpgSosyal medyada kimin tarafından servis edildiği belli olmayan bir resmi göre polisin köpeğe biber gazı sıktığı iddia edildi. Üstelik yayınlanan fotoğrafın kalitesi kasıtlı olarak bozulmuştu. Fotoğrafın aslı ise duyarlı vatandaşlar tarafından sosyal medyaya yüklendi. Orijinaline bakıldığında polisin arkasındaki "policıa" yazısı dikkat çekiyor. Üstelik polislerden biri ise siyahi. Ancak bozulan görüntüde ise kalitesi bozulduğu için Türk polisi algısı oluşturulmuş.

DENİZ KAZASI FOTOĞRAFI

yalan10.jpgAçılan sahte hesaplardan yanlış bilgiler paylaşıldı. Sanal teröristler, sosyal paylaşım sitesi twitter’dan; 5 Ekim 2012 tarihindeki trafik kazası, 11 Kasım 2012 tarihindeki gerçekleşen Avrasya Maratonu, 2011 yılında yaşanan deniz kazası, yabancı basında çıkan fotoğraf ve görüntüleri, Gezi Parkı’nda yaşanmış gibi gösterdi ve halkı tahrik etmeye çalıştı. 2010 yılına ait deniz kazasından bu fotoğrafı da yalanlarına alet ettiler.

AVRASYA MARATONU KANDIRMACASI

avrasya.jpgGezi Parkı'nın yıkılmaması için Taksim Meydanı ve çevresinde polisle çatışan eylemcilere destek veren bir grup, Boğaz Köprüsü üzerinden Avrupa yakasına geçiş yaptı. Bu sırada köprü kısa bir süre trafiğe kapalı kaldı. Olayın fotoğrafları Twitter'da paylaşıldı. Fakat eylemi daha kalabalık göstermek isteyen sosyal medya provakatörleri Avrasya Maratonu'nda binlerce kişinin köprüden geçtiği anın fotoğrafı yayınlayarak dezanformasyon yapmaya çalıştı.

DİRENİN HÜKÜMET DÜŞER

diren.jpgTaksim Gezi Parkı eyleminin başladığı günlerde ilk ortaya atılan yalan haberlerden bir tanesi de hükümet düşer yalanıydı. Sosyal medyada yayılan mesajda Gezi Parkı'ndaki eylemler 48 saat daha ederse AB kararlarına göre hükümetin düşeceği yazıyordu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

cnn_internationaldan_bir_gezi_yalani_dah,

CNN İnternational, Başbakan Erdoğan'ın dün Kazlıçeşme'de yaptığı ve 1 milyon kişinin katıldığı tarihi mitingi, hükümet karşıtı miting gibi verdi.

CNN İnternational Kazlıçeşme'deki miting alanından bir resmi kullandığı haberine "Türkiye'de hükümet karşıtı protestolar" başlığını attı.

Yapılan bu haber dahi Türkiye üzerinden oynanan oyunu ve CNN İnternational'ın asıl amacını gözler önüne serdi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

2-014.png

Gezi Parkı'nda yalan üstüne yalan

Gezi Parkı'nın yıkılmaması için Taksim Meydanı ve çevresinde polisle çatışan eylemcilere destek veren bir grup, Boğaz Köprüsü üzerinden Avrupa yakasına geçiş yaptı. Bu sırada köprü kısa bir süre trafiğe kapalı kaldı. Olayın fotoğrafları Twitter'da paylaşıldı. Fakat eylemi daha kalabalık göstermek isteyen sosyal medya provakatörleri Avrasya Maratonu'nda binlerce kişinin köprüden geçtiği anın fotoğrafı yayınlayarak dezanformasyon yapmaya çalıştı

Gezi Parkı, ne yalanlar gördü!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

En buyuk yalan diktatorun para zoru ozel ulasim ile topladigi kalabalik. Meydan en fazla 20 bin kisi aliyor, 1 milyonmus; peh.

Diger yalanlari da hala tekrar eden diktatorunden ogrenebilirsin. Cunku artik bu yalanlar AKP'yi de bolmeye basladi. Bazilari vicdani oldugunu hatirladi. Belki bir gun insan olduklarini da hatirlarlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

En buyuk yalan diktatorun para zoru ozel ulasim ile topladigi kalabalik. Meydan en fazla 20 bin kisi aliyor, 1 milyonmus; peh.

Diger yalanlari da hala tekrar eden diktatorunden ogrenebilirsin. Cunku artik bu yalanlar AKP'yi de bolmeye basladi. Bazilari vicdani oldugunu hatirladi. Belki bir gun insan olduklarini da hatirlarlar.

Cnn İnternational'in yalanı kadar büyük bir yalan olabilir mi ? 

Vicdani olduğunu hatırlayanlar bunca yalanlarla insanları sokağa çıkartmaya kalkan bölücüleri görenlerdir daha fazla söze gerek yoktur

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cnn İnternational'in yalanı kadar büyük bir yalan olabilir mi ? 

Vicdani olduğunu hatırlayanlar bunca yalanlarla insanları sokağa çıkartmaya kalkan bölücüleri görenlerdir daha fazla söze gerek yoktur

Sokakta direnenler ortada, yalana da gerek yok. Ayrica onlar sosyal medya yolu ile sokaga cikiyorlar. Cunku onlar biat edenler degil; kendi serbest iradeleri ile hareket ediyorlar. Kimse onlara "sokaga cik" da demiyor, onlarda "aa sokak ne kadar kalabalik, ben de cikayim" demiyor. Kendi serbest iradesi ile kendi istedigi icin cikiyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sokakta direnenler ortada, yalana da gerek yok. Ayrica onlar sosyal medya yolu ile sokaga cikiyorlar. Cunku onlar biat edenler degil; kendi serbest iradeleri ile hareket ediyorlar. Kimse onlara "sokaga cik" da demiyor, onlarda "aa sokak ne kadar kalabalik, ben de cikayim" demiyor. Kendi serbest iradesi ile kendi istedigi icin cikiyor.

Bişey söylemek gerekirse bu kalabalığa işte halkımız diyorsak,onlara karşı çıkan halkı gördüğümüz zaman kekeleriz..

Serbest irade ile hareket ettikleri çok açık çünkü yaptıkları önüne geleni yakıp yıkmak ve zorbalık

Kimse onlara sokağa çık demiyor mu ? O yüzden mi binlerce yalanlarla insanları çektiler oraya ? Şimdi gitsek baksak adam hala derki işte twitterda şunu gördüm o yüzden geldim der,çünkü savunulan şeyde bir tane doğruluk payı yokki orada katılan adamın doğruluk payı olsun iş bu kadar basittir..

En basit örneği verdim her ilde 100 bin eylemci varsaysak ki bu çok çok fazla zaten..8 milyon kişi eder,ülkenin nüfusu 73 milyon onuda bir hatırlatmakta fayda var.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bişey söylemek gerekirse bu kalabalığa işte halkımız diyorsak,onlara karşı çıkan halkı gördüğümüz zaman kekeleriz..

Serbest irade ile hareket ettikleri çok açık çünkü yaptıkları önüne geleni yakıp yıkmak ve zorbalık

Kimse onlara sokağa çık demiyor mu ? O yüzden mi binlerce yalanlarla insanları çektiler oraya ? Şimdi gitsek baksak adam hala derki işte twitterda şunu gördüm o yüzden geldim der,çünkü savunulan şeyde bir tane doğruluk payı yokki orada katılan adamın doğruluk payı olsun iş bu kadar basittir..

En basit örneği verdim her ilde 100 bin eylemci varsaysak ki bu çok çok fazla zaten..8 milyon kişi eder,ülkenin nüfusu 73 milyon onuda bir hatırlatmakta fayda var.

Dedigim gibi sen sokakta direnen halk ile AKP guruhunu ve her turlu insanliktan cikmis para ile tutulmus insan postuna burunmusleri bir birine karistiriyorsun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dedigim gibi sen sokakta direnen halk ile AKP guruhunu ve her turlu insanliktan cikmis para ile tutulmus insan postuna burunmusleri bir birine karistiriyorsun.

Yahu Başbakan'ı sevmiyo olabilirsiniz ama polisi kışkırtıp HES'ler açılmasın, 3. köprü, yeni havaalanı yapılmasın Kanal İstanbul açılmasın diye istek bildiren bir topluluğu savunmayın. Bunlar oyuncak olmuş.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yahu Başbakan'ı sevmiyo olabilirsiniz ama polisi kışkırtıp HES'ler açılmasın, 3. köprü, yeni havaalanı yapılmasın Kanal İstanbul açılmasın diye istek bildiren bir topluluğu savunmayın. Bunlar oyuncak olmuş.

Şimdi mesela, bir yazının altına bir oyuncak resmi koyunca o görüş oyuncak mı oluyor? Veya ben senin bu yazının altına başka bir oyuncak resmi koysam, senin görüşün de oyuncak mı olacak?

Sana göre milyonlarca insanın görüşü oyuncak. Bir yanlışlık yok mu burada?

Bir görüşün oyuncak olup olmadığının ölçüsü nedir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Efendim, " HES'ler açılmasın, 3. köprü, yeni havaalanı yapılmasın Kanal İstanbul açılmasın " gibi istekleri açıklamak kanun dışı mı ? Ayıp mı ? Günah mı ?

Hangi açıdan bunları dile getirenleri savunmak size ters geldi ?

Demokrasilerde herkes fikrini, isteğini özgürce açıklama hakkına sahip değil midir ?

İktidarla aynı görüşe sahip olmamak neden gayri meşru olsun ?

Yoksa siz Türkiye'nin HES'lerle, Köprülerle, Havaalanları, kanallarla ile gelişeceğini ve " dış güçler " in de bu gelişmeyi istemediğinden isyanlar çıkardığını falan mı düşünüyorsunuz ?

Öyle ise, şunu söyleyeyim ki; bu saydıklarınızın yapılması tam da " dış güçler"in işine gelir, hatta onların bizatihi yapılmasını birebir teşvik ettiği konular.

Zira, bana hiçbir gelişmiş ülke gösteremezsiniz ki endüstriyel ve modern tarımsal üretim yerine inşaatlarla büyümüş olsun.

AVM'ler, Köprüler, Otoyolları, Kanallar vs. bunların tümü gelişmiş ülkelerin " pazarı " olmaya yönelik girişimlerdir.

Türkiye'ye yıllardır hem siyaset alanında hem de ekonomik alanda empoze edilen, layık görülen, biçilen rol Ortadoğu pazarının sömürüsüne açılan kapı olmasıdır.

Bunun yolu ise hizmet sektörünün gelişmesine bağlıdır, asla tarım ve sanayinin değil.

O sebeple, " kukla "nın kimler olduğu zahirin arkasını görebilenler için çok açıktır.

Erbakan'a neden darbe yapıldı, bir de bu açıdan düşünün derim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi mesela, bir yazının altına bir oyuncak resmi koyunca o görüş oyuncak mı oluyor? Veya ben senin bu yazının altına başka bir oyuncak resmi koysam, senin görüşün de oyuncak mı olacak?

Sana göre milyonlarca insanın görüşü oyuncak. Bir yanlışlık yok mu burada?

Bir görüşün oyuncak olup olmadığının ölçüsü nedir?

Bakın ben oraya toplanan insanların Kanal İstanbul, 3. köprü, 3. havaalanı açılmasın gibi bir görüşü olduğuna inanmıyorum ki bunun milyonların görüşü olduğuna inanayım.

Oraya toplanan ilk insanların temiz bir sebebi var çevrecilik.

Olaylar büyüyünce Erdoğan karşıtı bir hal alınca toplanan büyük kitlenin de masum bir sebebi var. Erdoğanın demokrasi sandıktır şeklindeki çoğunlukçu demokrasi anlayışına karşı çoğulcu demokrasiyi savunmak.

Benim de eylemlere katılan tanıdıklarım arkadaşlarım var. Hiçbiri eyleme giderken yeter artık ne lan bu 3. köğrü, 3. havaalanı, Kanal İstanbul yetti be yetti deyip eylemlere gittiğine şahit olmadım. Ben eylemlere katılan halktan hiç kimsenin bu görüşle sokağa indiğini düşünmüyorum. İnsanların isteğini yukarıda belirttim çoğulcu demokrasi arayışı.

Tabiki de Türkiye Heslerle gelişicek enerjide dışa bağımlılıktan kurtulucak tabiki de bu büyük projelerle gelişecek utanmasalar F@tih projesine de karşı çıkacaklar tablet vermeyin çocuklara zararlı onlar hep yeşilciyiz biz kaç ağaç kesiliyo o tabletler için hüloğğğ tongue.png

Siz kendinize nasıl açıklıyorsunuz merak ediyorum Kanal İstanbul'un 3. havaalanının size ne zararı var. Ağaçlar kesilcek yeşilciyiz şeklindeki açıklama sizi tatmin ediyosa diyecek sözüm yok. sleep.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Butun bu yapilanmalarin sadece AKP ve guruhuna ekonomik haksiz rant cikari saglamasi amaciyla yapildigi icin karsi ciukiliyor olabilir mi?

Yoksa sen hala AKP'nin ulkeyi toplumu v.s. dusundugunu sananlardan misin?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hastane okul falan da yapılmasın Türkiye'de mazallah AKP yandaşları rant sağlar.

Herşey ortada:

sosyal medyada yalan

medyada çarpıtma

dış güçlerin ekmeğine yağ süren istek listesi

göstericiler içindeki ajanlar

Onlar sadece olani yikarlar ve bolca cami yaparlar. Cunku rant ancak rant saglayanlarca yapiya donusur, toki gibi deniz feneri gibi.  Okullar mi imam hatibe degistirirler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tabiki de Türkiye Heslerle gelişicek enerjide dışa bağımlılıktan kurtulucak

" 2010 yılında kurulu güçte görülen % 10,6 oranındaki (4763 MW) artış

incelendiğinde; bu gücün üçte ikisini dışa bağımlılığımızı artıran ithal (kömür

ve doğalgaz) kaynaklı ve kurulu güçleri itibarıyla büyük olan üretim tesisleri

oluşturmaktadır. Kurulu güç artışındaki diğer üçte birlik bölüm ise ağırlıklı

olarak hidrolik potansiyelin kullanıldığı yerli kaynaklı üreim tesislerine attir.

Ancak, bu tesislerden birkaçı dışında büyük bölümü su rejimine bağlı olarak

mevsimlik çalışan ve sürekliliği olmayan akarsu santrallerine aittir. "

http://www.tmmob.org.tr/resimler/ekler/682384b57999789_ek.pdf 

" b. Olumsuz Yönleri:

• Sel kontrolü, içme ve kullanma suyu sağlamak gibi ek işlevleri yoktur.

Üretilen kWh enerji başına etütler için yapılan harcama masrafları fazladır

1kW kurulu güç için gerekli yatırım maliyeti büyük santrallerden yüksektir.

Küçük hidroelektrik santrallerin işletme giderleri büyük santrallere göre fazladır. Ancak türbin, jeneratör ve transformatörde standardizasyona gidilmesi, üretilen kWh enerji başına işletme ve personel maliyetlerini azaltacaktır.

• Ülkemizde bu konuda yetişmiş teknik eleman sıkıntısı vardır. Bu da uygulamalarda çevresel ve ekonomik açıdan problemler ortaya çıkarmaktadır.

Depolama özellikleri olmadığından enerji üretimi akıma bağlıdır. Bu sebepten dolayı küçük

hidroelektrik santrallerin verimleri düşüktür.

• Üretimin devamı sistemin teknolojik özelliklerine bakım ve işletme politikalarına bağlıdır.

• Akarsudaki su rejimini azaltmakta, akarsu çevresindeki fauna, flora ve dolayısıyla insan yaşamı olumsuz etkilemektedir.

• İnşaat aşamasında, akarsu yatağı ve çevresinde bir çok sorunlarla karşılaşılır. "

http://www.imo.org.tr/resimler/dosya_ekler/d8c5e9986a1c41b_ek.pdf?dergi=260

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz kendinize nasıl açıklıyorsunuz merak ediyorum Kanal İstanbul'un 3. havaalanının size ne zararı var. Ağaçlar kesilcek yeşilciyiz şeklindeki açıklama sizi tatmin ediyosa diyecek sözüm yok. sleep.png

“ Sayın Başbakanımızın söylemlerinden ve sürdürülen hazırlık çalışmalarından anlaşıldığı kadarıyla Kanal İstanbul Projesi’nin gerçekleştirilmesi ciddi olarak düşünülmektedir. Marmara Bölgesi’nin ekosistemini belirli ölçüde etkileyecek olan böyle bir proje bilim kamuoyu tarafından tartışılmamıştır. Hâlbuki özellikle oşinografik anlamda doğal dengeleri etkileyebilecek bu projenin enine boyuna tartışılması gerekirdi. Bu suskunlukta tartışma ve eleştiriden hoşlanmayan siyasi iktidarın payı vardır. Ancak, her ne olursa olsun bu projeyle ilgili bazı soruların açıklığa kavuşturulması zorunludur. Kanal İstanbul Projesi sadece günümüz insanını değil gelecek nesillerimizi de etkileyecektir. İyi niyetle düşünülen bu çalışmanın ileride önlenemez bir afete dönüşüp dönüşmeyeceğinin yetkin insanlarca değerlendirilmesi ve sonuçlarının halka açıklanması gerekir.

.

.

.

ÇOK RİSKLİ

Bu söylediklerimin gerçekleşmesi ciddi bir olasılıktır. Merak ettiğim bu projeye imza koymuş kimseler böyle bir tehlikeden haberdar mıdırlar? Eğer öyleyse hangi araştırma, deney ve verilere göre böyle bir tehlike olmadığını düşünerek Kanal İstanbul Projesini gerçekleştirmeye karar vermişlerdir. Bunu bilmek hepimizin hakkıdır. Bu aynı zamanda topluma ve gelecek nesillere saygının da gereğidir. Unutmamak gerekir ki Kanal İstanbul Projesi gibi ekosistemi önemli ölçüde etkileyecek projeler sadece siyasi ve ekonomik mülahazalarla yapılamazlar. Deniz ve deprem araştırmaları yapan bir bilim adamı olarak bir noktayı daha vurgulamak istiyorum. Deprem kentlerinde, deprem riskini artıracak eylemlerden kaçınmak gerekir. Bu eylemlerin başında da yapılaşma ve nüfus yoğunluğunu artırmak gelir.

Çağdaş ülkelerde deprem kentlerinde olası deprem riskini azaltmak için zarar azaltıcı önlem olarak bu iki hususa sınırlama getirilir. Aynı şeylerin deprem tehdidi altında olan İstanbul’da da yapılması lazımdır. Nitekim yakın bir zamana kadar sayın Başbakanımızın da İstanbul’a göçün kontrol altına alınması gerektiğini söylediğini hatırlıyorum. Şimdi neyin değiştiğini bilmiyorum ama ülkeyi yönetenlerden Kanal İstanbul Projesini yapmak yerine İstanbul Boğazı’ndan geçiş güvenliğini artıracak önlemlere yönelmelerinin daha hayırlı olacağını düşünüyorum. “

Prof. Dr. Naci GÖRÜR

-http://gundem.milliyet.com.tr/-kanal-istanbul-da-cevresel-risk/gundem/ydetay/1712652/default.htm-
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.