Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Ateist Ahlakı

democrossian

Önerilen İletiler

smile.png Ben ateist ahlaksızdır vicdansızdır demiyorum. Ahlaklı olmayı dayandıracağı mantıklı bir sebep yok.

Ahlaklilik bir yorumdur. Sen once ahlaki tanimla.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tongue.png Konu yine geldi dayandı tanımlamalaya ahlak felsefesine siz önce adama verilecek cevabı söyleyin bunun için tanım yapmak gerekmiyor. Sonra tanımları tartışırız.

Tanim yapmadan neye gore bir dusunce ve davranisin ahlakli ya da ahlaksiz yorumunu yapiyorsun?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tanim yapmadan neye gore bir dusunce ve davranisin ahlakli ya da ahlaksiz yorumunu yapiyorsun?

Benim nerede kime ahlaklı ya da ahlaksız dediğimi gösterebilir misin?

Diyelim ki bir ateist ömrü sefaletle geçmiş karısını ailesini kaybetmiş ve bir çocuğu kalmış ama hasta. Çocuğunu tedavi ettirip ömrü boyunca zenginlik içinde yaşaması içinde hırsızlık yapması lazım. Ben bu adama hırsızlık yapma diyorum. Neden dediğinde vereceğim cevap sizce ne yani?

Bu soruya cevap vermek için bir tanıma ihtiyaç yok önce buna bir cevap verin sonra istediğiniz kavramları tartışalım.

Gelen bir çok cevap var ama şunu de şeklinde bir tane cevap yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Pasifik, 25 Ağu 2013 - 22:31 tarihinde , dedi kisnapback.png

smile.png Ben ateist ahlaksızdır vicdansızdır demiyorum. Ahlaklı olmayı dayandıracağı mantıklı bir sebep yok.

Diyelim ki bir ateist ömrü sefaletle geçmiş karısını ailesini kaybetmiş ve bir çocuğu kalmış ama hasta. Çocuğunu tedavi ettirip ömrü boyunca zenginlik içinde yaşaması içinde hırsızlık yapması lazım. Ben bu adama hırsızlık yapma diyorum. Neden dediğinde vereceğim cevap sizce ne yani?

Bu soruya cevap vermek için bir tanıma ihtiyaç yok önce buna bir cevap verin sonra istediğiniz kavramları tartışalım.

Cunku hirsizlik yapmak bir suctur ve ceza gerektirir. Yani baskasinin malina onun rirasi olmadan el koymaktir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İhsan Eliaçık'a veya sözünü benimseyene sormak lazım.. Neden DİN? Neden bilgi, biliş değil de Din? Din nedir?

Maneviyata ulaşmanın anahtarı dindir çünkü ayrıca din bilgiye engel değildir. İlim çinde olsa alın demiştir Hz.Muhammed yani bilgisiz din istismarcılarını baz alarak dini değerlere sahip çıkan herkesi aynı cehalette kabul edemezsin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

adama verilecek cevabı söyleyin 

E ama söyledim? "Sen çalarsan, o çalarsa, herkes çalarsa, senin çocuğun da ebeveynim de çalmış diye çalarsa, herkesin birbirinin emeğini çaldığı bir dünya nereye gider? Yarın senden de çalarlar. Çocuğun da çalar, çocuğundan da çalarlar diyeceksiniz" dedim.

Yanıtımı görmediyseniz bir göz atın bence. Sorunuzun net cevabı odur. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Niye hırsızlık yapmaya mecbur olsun ki? Öncelikle böyle bir zorunluluğu yok fakat sen var diye kurgulamışsın. Hırsızlık yapmaya niyetlendi diyelim. Hırsızlık yaparsan çocuğunun yüzün nasıl bakacaksın diyeceksin? Kimse evladının gözünde küçük düşmek istemez.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ateist birinin ahlaklı olmasını sağlayan şey nedir? Üstün insani değerlerin yüksek hazzını almak siz ne anlarsınız gibi bir cevap gelmesinden korkuyorum smile.png Mantıklı bir cevap bekliyorum. Diyelim ki bir ateist ömrü sefaletle geçmiş karısını ailesini kaybetmiş ve bir çocuğu kalmış ama hasta. Çocuğunu tedavi ettirip ömrü boyunca zenginlik içinde yaşaması içinde hırsızlık yapması lazım. Ben bu adama hırsızlık yapma diyorum. Neden dediğinde vereceğim cevap sizce ne yani?

Ahlaklı insan ahlaklıdır zaten. Bunun dindarı ateisti mi olur? Ateist bir insan sadece allahın varlığını ve dini reddeder .Bunu yapması onu ne hırsız kılar, ne katil ne de sapık. "Elhamdülillah müslümanız" deyip başını secdeden kaldırmayan ,camiden çıkmayan  ama her haltı karıştıran, her türlü rezilliği yapan insanların bunun dinen caiz olmadığını ,yasak ya da günah olduğunu bilmediklerini iddia edebilir misiniz? Bana göre edemezsiniz. O zaman verdiğiniz örnekteki sorunuzun cevabını insanların inanıp inanmasında değil başka yerlerde arayacaksınız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim yuvalarından düşen serçe yavrularına bakıp büyütme ve güçlü bir serçe olunca serbest bırakma şeklinde bir hobim var. Her yaz ağaçlık yerlerden geçerken otların arasına bakarak yürürüm. Bazen de çatılarda yuva yapan serçelerin yavruları düşüp kaldırım kenarına gizleniyorlar. Eğer orada kalırlarsa bir kedi onları bulup yer. Tabii onları alarak kedilerin besinini çalıyorum ama, kedilere yiyecek vermeyi de ihmal etmem.

Bir tane bulunca hemen cebime koyup eve getiririm. Buğday tanelerini havanda un haline getirip meyveler ile karıştırarak elimle yavruyu beslerim. Önce yadırgar, annesinin kokusunu ve gagasından beslenmeyi arar ve ilk gün hiçbir şey yememekte direnirler. Ama kokuma alışınca yemeye başlar. Kanatlarını güçlendirmek için her gün bir saat parmağıma kondurur, yukarı aşağı kaldırıp indirerek kanatlarını çırpmasını sağlarım. Genellikle bir haftada güçlenir ve uçmaya hazır hale gelirler.

Ona şans dileyerek avucumu açıp uçurmaktan çok büyük keyif alırım. Serçe asla insana alışmaz. Hemen uzaklaşır. Bazen yiyecek veya su bulamayınca uçurduğum balkona gelen serçeler görmüşümdür ama nadirdir. Genelde bir daha görünmezler. Belki de o gelen başka bir serçedir, o olduğundan da emin olunamaz ama bazı davranışlarından o olduğunu tahmin ederim sadece. Çünkü hiç insan elinden beslenmemiş serçe ile insan eliyle beslenmiş serçe biraz davranış farklılığı gösterebiliyor. Ama emin olamazsınız.

Aslında riskli de olabilecek bir hobi. Kuş gribi olabilir ama bunu göze alıyorum. Uçururken duyduğum haz bunu bana göze aldırıyor. Yuvadan düşmesinin çeşitli nedenleri olabilir. Bir kaza sonucu veya erken uçma girişimi olabilir. Ya da kardeşleri onu atabilirler. Bizzat annesi bile atabilir. Doğa acımasızdır. Anne kuş bazılarından yavru çıkmayabilir diye fazla yumurta yapar. Ama olacak ya, hepsi çıkar. Bu sefer beslemekte zorlanır. Ya yavrular birleşip en zayıfları atarlar, anne bile kendisi en zayıfları gözüne kestirip atabilir. Çünkü başka çare yoktur. Genelde üç yavrudan fazlasına bakamaz. Hepsine bakmaya çalışırsa hepsi ölür. Merhamet bize özgü bir davranış. Günümüzde bir çok türün bizim merhametimizden başka sığınacağı bir şey kalmadı. Her yeri kapladık.

Çevremdeki dindar kişiler “madem böyle merhametli güzel bir iş yapıyorsun, onları bırakırken azat, ahirette beni gözet de ki sana öbür dünyada şefaatçi olsunlar” derler. Bu lafa çok gülerim. Ben onlardan bir karşılık ummuyorum ki derim. Çocukken sonra gelip pencereme konup bana teşekkür etmek için ötmelerini filan umardım. Sonra böyle bir şey ummanın çocukluk olduğunu elbette anladım. Ama kuşları kurtarmaktan duyduğum sevinç  hiç azalmadı.  

Geçenlerde yine böyle bir serçeyi besledim fakat elimle uçurma hazzını bana tattırmadı. Aralık kapıdan kaçıverdi. Sonra bahçe duvarına dizilmiş serçeler gördüm. Neşe içinde oyun oynuyorlardı. Bir iki üç hop der gibi hep birden duvardan yere uçuyorlar, yerde avazları çıktığı kadar bağrışıp tekrar duvarın üzerine uçup sıralanıyorlardı. Az sonra bir daha… Sonra bir daha… Onların neşesi bana da geçti. Çok keyiflendim. Belki bir tanesi de benim yaramaz kaçaktır diye gülmeye başladım. Çünkü çok yaramazdı. Saksıları eşeleyip evi batırmıştı. Çok da uyanıktı. Gece üşümesin diye koyduğum kutudan kaçmanın bir yolunu bile buluyordu. Zaten balkon kapısını birazcık aralık bulunca da hemen kaçtı.

Diyeceğim, iyilikte bir haz var. Bir menfaat olması gerekmiyor. O haz zaten peşin olarak ödeniyor. Başka bir ödemeye gerek yok. Sevap beklemek de çıkarcılıktır. Biz tüm canlılar akrabayız. Hepimiz aynı kökten evrimleştik. Tüm canlılarla çok çok uzak bir geçmişte de olsa, soyumuz birleşiyor. Bu bilinç yeterli. Hatta canlıların insana hizmet için yaratıldığı çok bencilce ve çıkarcı bir düşünce. Bahsettiğim bilinç bu hasis çıkarcılıktan çok çok yüksektir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 yıl sonra...

psikempatikanalist:

...ateist ahlakı diye bir kavram bile mantık dışıdır.ahlakın kökeni dinseldir.mesela bir ateist bile erkek ise halası ve teyzesi ile malum temasda bulunamıyorsa bunu dinsel ahlaka borçludur.ateisler dinsel bazı sorular sorarlar adem ile havvanın çocukları nasıl idi izdivaç nasıl oldu diye sorar ama yine gerçekte dinsel ahlak ile sorun çözülüverir.ve bir ateistin bu dünyaya bakışına şaşarım.mesela gerçekten bir kişi eğer ateist ise bu dünyada bir saniye bile durmaması gereklidir.ben şahsen böyle bir inanca sahip olsa idim bu melun dünyada bir saniye bile durmazdım ama demekki dinsel bilinçaltı ateistleride burda sabit kılıyor.aslında iman konusunda tam emin değillerdir.öbürtaraf korkusu hala vardır biliçaltında ve bir gizli dinsel umut vardır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 3 ay sonra...

Zaman ne çok şey götürüp gidiyor! Evrensel insan'ın avatarında saygıyla anıyoruz ibaresini görünce şok olmamak elde değil. Bir süre zaman geçti ve neler değişti neler... Kavanoz dipli dünya diye boşuna dememişler. Bu şok ifade beni durgunlaştırdı. Evrensel insan ile tabii ki çok tartışmalarımız oldu. Her şey nasıl da değişip gidiyor...

Bu şoka ve soğuyan tartışma ortamına rağmen bir şeyler söyleyebilmek zor. Fakat klasik biçimde ensest yasağının din sayesinde var olduğu, din olmasa ensestin serbest olacağı biçimindeki Mehdi'nin görüşüne yanıt verebilirim. 

Böyle bir şey yok. Ensestin sakat doğumlara yol açtığı eskiden beri gözlemlenebilmiş bir konudur. Bilim her bulgusuyla bu olguyu sürekli pekiştirmekte ve ensestin son derece zararlı, türün sona ermesine bile yol açan bir durum olacağını göstermektedir. Sadece bununla kalmaz da. Cinsellik yaşamak için en yakınlarından başka kimseyi bulamayacak kadar asosyal ve zavallı bir yaratık mısın baskısı da son derece etkilidir. Bunun dinin ensesti yasak etmesiyle filan bir alakası yok. Din, toplumda gördüğü eğilime göre böyle bir karara varmıştır. Toplum dine bakarak filan böyle bir karara varmış değildir.

Otoriter Kemalist'in teistlerin ahlakı temellendiremeyecekleri söylemi de elbette yerinde. İnsanlığın ensestle başladığını iddia edenlerin ensesti ahlak ölçütü olarak sunmaları komik kaçar. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.